הפלנטריום ע"ש משפחת ויליאמס

הפלנטריום ע"ש משפחת ויליאמס הוא פלנטריום ומצפה כוכבים קטן ונטוש הממוקם בכניסה לקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית בירושלים. בפלנטריום מתוכנן לקום מוזיאון אלברט איינשטיין[1].

הפלנטריום ע"ש משפחת ויליאמס
פלנטריום וויליאמס - 4
ארגון האגודה הישראלית לאסטרונומיה, עיריית ירושלים
מיקום גבעת רם, קמפוס האוניברסיטה העברית בירושלים בישראל
נוסד 1956
קואורדינטות 31°46′42.92″N 35°11′53.26″E / 31.7785889°N 35.1981278°E
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2
 
הפלנטריום ע"ש משפחת ויליאמס
הפלנטריום ע"ש משפחת ויליאמס

היסטוריה

תחילת דרכו של הפלנטריום בשטח קרקע שהוקצה לידי האגודה הישראלית לאסטרונומיה בשנת 1953 במערב ירושלים לשטח שהוקצה לאחר מכן לאוניברסיטה העברית בעזרת תרומה של משפחת ויליאמס, ממנהלות בנק אפ"ק (לימים בנק לאומי) במימון של 200,000 לירות.

בשנת 1962 עבר אל הפלנטריום טלסקופ, מכפר הנוער בן שמן, ששימש את המדען אלברט איינשטיין.

בעקבות התמעטות הפעילות של האגודה הישראלית לאסטרונומיה בפלנטריום, בשנת 1986 עבר הניהול של הפלנטריום מידי האגודה לרשותה המלאה של האוניברסיטה ונבלע בשטח הקמפוס של גבעת-רם. האוניברסיטה הסבה חלק מהמבנה לשטחי משרדים. האגודה ניהלה תביעה משפטית נגד האוניברסיטה, אך האוניברסיטה זכתה והמבנה נותר ברשותה.

בשנת 1987 ננטש מבנה הפלנטריום.[דרוש מקור] ד"ר אופיר אשל, המשמש בתור ביולוג באוניברסיטה, גילה את הטלסקופ במרתף הבניין הנטוש. רק לאחר השוואת אחד המכשירים עם תמונות מארכיון איינשטיין באוניברסיטה הוכר המכשיר כטלסקופ של איינשטיין ושוחזר לאופן המקורי.

בשנת 2007 נחנך הטלסקופ מחדש במרכז הנוער ע"ש מאירהוף באוניברסיטה.

פרויקט הקמת מוזיאון אלברט איינשטיין

בשנת 2012 החליטה ממשלת ישראל על הקמת מוזיאון אלברט איינשטיין בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים שמתוכנן להחליף את מבנה הפלנטריום הישן והנטוש. המוזיאון מתוכנן לכלול את כתביו של אלברט איינשטיין ופריטים נוספים מחייו. בנוסף - מתוכנן המוזיאון לכלול גם פלנטריום ומצפה כוכבים בשטחו ואמור להיות תשובה ישראלית למכון האסטרונומי "מגדל איינשטיין" המצוי בפארק המדע על שם אלברט איינשטיין בעיר פוטסדאם בגרמניה.[דרושה הבהרה]

גלריה

פלנטריום וויליאמס - 1

הכניסה אל הפלנטריום

פלנטריום וויליאמס - 2

מבנה הפלנטריום

פלנטריום וויליאמס - 5

שלט הנצחה בכניסה אל הפלנטריום

הערות שוליים

  1. ^ נעמה ריבהמוזיאון אלברט איינשטיין ייפתח באוניברסיטה העברית, באתר הארץ, 15 באוקטובר 2017
ה'תשט"ו

ה'תשט"ו (5715) או בקיצור תשט"ו היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-28 בספטמבר 1954, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 16 בספטמבר 1955. שנה מסוג גכה, איננה מעוברת, ואורכה 354 ימים. זו שנה שלישית לשמיטה.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשט"ו 7 שנות עצמאות.

האגודה הישראלית לאסטרונומיה

האגודה הישראלית לאסטרונומיה היא מוסד ללא כוונת רווח בישראל ומטרתה להעמיק ולהפיץ את המודעות לנושא האסטרונומיה בקרב הציבור הישראלי.

האוניברסיטה העברית בירושלים

האוניברסיטה העברית בירושלים היא האוניברסיטה הראשונה שהוקמה בארץ ישראל (בשנת 1925) והמוסד האקדמי השני שנוסד בה (אחרי הטכניון). האוניברסיטה העברית הוציאה מתוכה אנשי שם בכל תחומי המחקר, לרבות פרופסורים ומדענים ידועים, ואף חתני פרסי נובל.

לאוניברסיטה חמישה קמפוסים:

הר הצופים, משמש את מרבית הפקולטות של האוניברסיטה ואת מרבית משרדי המנהל שלה.

גבעת רם, משמש את הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע, את החוג להוראת המדעים, את בית הספר למדע יישומי וחלק ממשרדי המנהל כגון יחידת הרכש. כמו כן מכיל קמפוס זה מוסדות השייכים לאוניברסיטה באופן חלקי כגון הספרייה הלאומית ומרכז ארצי לבחינות ולהערכה ומוסדות שאינם שייכים לאוניברסיטה כגון האקדמיה ללשון העברית והאקדמיה למוסיקה ולמחול.

עין כרם (בשיתוף עם בית החולים הדסה), משמש את מקצועות הבריאות: הפקולטה לרפואה, הפקולטה לרפואת שיניים ועוד.

רחובות, שבה נמצאת הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית ובית הספר לרפואה וטרינרית ע"ש קורט

קמפוס מכון וולקני משמש את בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאילאוניברסיטה גם מעבדה לביולוגיה ימית באילת.

בקמפוסים אלו מצויות עבודות אמנות רבות שנוצרו במהלך המאה ה-20 והמאה ה-21.

פלנטריום

פְּלָנֵטָרִיוּם הוא מכשיר שבאמצעותו מקרינים תמונה מדומה של כיפת השמים, כפי שהיא משתקפת לעינו של הצופה בה מכדור הארץ. במשך הזמן הוחל המושג גם על המבנה הכיפתי עליו מקרינים תמונה זו.

מטרת הפלנטריום היא להקרין את תמונת שמי הלילה לצופים, וכן להמחיש תופעות כגון: תנועתה המדומה של כיפת השמים, תנועת כוכבי הלכת, תנועת הירח על צורותיו המשתנות לצופה בו מכדור הארץ, ליקוי חמה וליקוי ירח. מפעיל הפלנטריום שולט בהקרנה, ויכול להדגים את תנועת גרמי השמים בצורה איטית יותר או מהירה יותר, וכן לחזור על ההקרנה פעם אחר פעם.

המכשיר מופעל על ידי מפעיל אנושי או על ידי תוכנת מחשב. הוא מורכב ממנוע חשמלי אשר מפעיל מערכות גלגלי שיניים, וכן פנסים אשר יוצרים אשליה של נקודות אור המייצגות כוכבים, כוכבי לכת וירחים.

הפלנטריום הראשון נבנה בתחילת המאה העשרים, ואט אט הוא הפך לכלי הדגמה מקובל להסבר תופעות אסטרונומיות.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.