הספר הירוק

הספר הירוקערבית: الكتاب الأخضر, בתעתיק: אלכתאב אלאח'צ'ר) הוא ספר שפרסם שליט לוב, מועמר קדאפי ב-1975, ובו פרש את משנתו הפוליטית. שמו ניתן לו על שום כריכתו הירוקה, בדומה לספר האדום של מאו. הירוק הוא צבע דגלה של לוב וצבע המזוהה עם האסלאם.

הספר מחולק לשלושה חלקים. החלק הראשון עוסק ב"פתרון בעיית הדמוקרטיה". קדאפי מביע גישה לפיה הדמוקרטיה הייצוגית לא מאפשרת את ביטוי רצונו של העם, ומעדיף דמוקרטיה ישירה, אותה יש לבסס באמצעות ועדות עממיות. החלק השני עניינו "פתרון בעיית הכלכלה", ובו מאמץ קדאפי את הסוציאליזם. בחלק השלישי מניח קדאפי את היסודות לתאוריה הבינלאומית השלישית, הדוחה הן את הקומוניזם והן את הקפיטליזם, ומהווה שילוב בין סוציאליזם מוסלמי לבין לאומיות ערבית. החלק התאורטי שלה מבוסס גם על רעיונות המובעים בקוראן.

הספר התפרסם תחילה בשפה הערבית, ובהמשך תורגם גם לשפות אחרות.

הספר הירוק
الكتاب الأخضر
Das Gruene Buch
מידע כללי
מאת מועמר קדאפי
שפת המקור ערבית
סוגה פוליטיקה
הוצאה
שנת הוצאה 1975
מספר עמודים 170
הוצאה בעברית
הוצאה לא ידוע
שנת הוצאה 1999
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-1-85964-206-1

קישורים חיצוניים

2018 בקולנוע

ערך מורחב – 2018בערך זה מופיעה סקירה של שנת 2018 בקולנוע, הכוללת סיכומי אירועים בולטים, טבלת שוברי קופות לשנה זו בעולם ובארץ, אנשי קולנוע שנפטרו ופרסים.

אבודים בטוקיו

אֲבוּדִים בְּטוֹקְיוֹ (באנגלית: Lost in Translation - "אבדו בתרגום") הוא סרט דרמה עטור פרסים משנת 2003 בבימויה של סופיה קופולה. בסרט מככבים ביל מארי וסקרלט ג'והנסון. הסרט היה מועמד לארבעה פרסי אוסקר, שמתוכם הוא זכה בפרס אחד בקטגוריית התסריט המקורי הטוב ביותר.

אמדאוס (סרט)

אמדאוס (באנגלית: Amadeus) הוא סרט דרמה-ביוגרפיה אמריקני משנת 1984 בבימוי מילוש פורמן, ובכיכובם של טום הולס, פ. מארי אברהם ואליזבת ברידג'. הסרט זכה בשמונה פרסי אוסקר, כולל לסרט הטוב ביותר, ובארבעה פרסי גלובוס הזהב. הסרט מבוסס חלקית על המחזה "אמדאוס" משנת 1979 מאת פיטר שאפר, המציג את סיפור חייו הבדיוני של וולפגנג אמדאוס מוצרט.

הסרט הופק על ידי סול זאנץ, וצולם בצ'כיה, בצרפת ובאוסטריה בתקציב של 18 מיליון דולר.

אמריקאי בפריז (סרט)

אמריקאי בפריז (An American in Paris) הוא סרט קולנוע הנקרא על שם יצירתו המפורסמת של ג'ורג' גרשווין אמריקאי בפריז. הסרט הופק בשנת 1951 על ידי אולפני מטרו גולדווין מאייר בבימויו של וינסנט מינלי ובכיכובם של ג'ין קלי, לסלי קארון, אוסקר לבנט ונינה פוש. הסרט זכה בפרס אוסקר לסרט הטוב ביותר ובפרס גלובוס הזהב. כל המוזיקה בסרט היא של גרשווין ושיאו הוא בלט בן כ-18 דקות לפי צלילי היצירה "אמריקאי בפריז" לכוריאוגרפיה של ג'ין קלי.

גנדי (סרט)

גנדי (באנגלית: Gandhi) הוא סרט דרמה ביוגרפי בריטי-הודי משנת 1982, בבימוי ריצ'רד אטנבורו ובכיכובו של בן קינגסלי בתפקיד מהטמה גנדי. הסרט זכה בשמונה פרסי אוסקר, כולל לסרט הטוב ביותר, ובחמישה פרסי גלובוס הזהב.

דרכים צדדיות

דרכים צדדיות (באנגלית: Sideways) הוא סרט קולנוע אמריקאי מסוג דרמה קומית משנת 2004 בבימויו של אלכסנדר פיין. הסרט היה מועמד לחמישה פרסי אוסקר וזכה בפרס אוסקר לתסריט המעובד הטוב ביותר. כמו כן זכה בשני פרסי גלובוס הזהב.

הארטיסט

הארטיסט (The Artist, רק בקוויבק: L'Artiste) הוא סרט קולנוע צרפתי מסוג דרמה קומית, זוכה פרס האוסקר לסרט הטוב ביותר. הסרט יצא לאקרנים ב-2011, בבימויו של מישל הזנוויציוס, ובכיכובם של ז'אן דוז'רדן וברניס בז'ו. הארטיסט הוא סרט אילם ברובו ומוצג בשחור לבן, הסרט מהווה מעין חיקוי לסרטי תקופת שלהי

שנות ה-20 — ראשית שנות ה-30.

הכל אודות חוה

הכל אודות חוה (באנגלית: All About Eve) הוא סרט קולנוע אמריקני משנת 1950, שנכתב ובויים על ידי ג'וזף ל. מנקייביץ' ומבוסס על הסיפור הקצר "חוכמת איב" מאת מרי מור.

בסרט מככבת בטי דייוויס כמרגו צ'נינג, כוכבת ברודוויי מזדקנת. אן בקסטר משחקת בתפקיד איב הרינגטון, מעריצה צעירה המסייעת ברצון ומכניסה את עצמה לחייה של צ'נינג, בסופו של דבר מאיימת על הקריירה של מרגו ועל יחסיה עם האנשים הקרובים לה. שחקנים נוספים בסרט הם ג'ורג' סנדרס, סלסט הולם, יו מארלוו, גארי מריל ותלמה ריטר. בנוסף מופיעה בו השחקנית מרילין מונרו, באחד מתפקידיה המוקדמים.

"הכל אודות חוה" זכה לתשבחות מבקרי הקולנוע בעת יציאתו לאקרנים, והיה מועמד ל-14 פרסי אוסקר (שיא המועמדויות לסרט). הוא זכה בשישה, כולל הפרס לסרט הטוב ביותר.

הנהג של מיס דייזי

הנהג של מיס דייזי (באנגלית: Driving Miss Daisy) הוא סרט דרמה קומי אמריקני משנת 1989 בבימוי ברוס ברספורד, ובכיכובם של מורגן פרימן, ג'סיקה טנדי ודן אקרויד.

הסרט זכה בארבעה פרסי אוסקר, כולל הסרט הטוב ביותר, ובשלושה פרסי גלובוס הזהב. הסרט מבוסס על מחזה משנת 1987 מאת אלפרד אהרי, שזכה בפרס פוליצר לדרמה. הסרט הופק על ידי לילי וריצ'רד זאנוק וצולם באטלנטה.

העלילה מתרחשת באטלנטה שבג'ורג'יה, ארצות הברית, משנת 1948 ועד לשנות ה-70. העלילה מתארת את מערכת היחסים בין דייזי ורת'ן (ג'סיקה טנדי), גברת יהודייה אמידה וקשוחה, לבין נהגה האפרו-אמריקני הוק קולברן (מורגן פרימן).

בישראל הועלה המחזה בתיאטרון הבימה בכיכובם של השחקנים ליא קניג ויעקב כהן.

הספר הירוק (סרט)

הספר הירוק (באנגלית: Green Book) הוא סרט דרמה קומית אמריקאי בבימויו של פיטר פארלי אודות המסע האמיתי אל דרום ארצות הברית בשנת 1960 של הפסנתרן הג'מייקני-אמריקאי דון שירלי ושומר ראשו הניו יורקי ונהגו, טוני ליפ.

התסריט נכתב על ידי ניק ואללונגה, (בנו של טוני ליפ), בריאן הייז קורי ופיטר פארלי. הקרנת הבכורה העולמית נערכה במהלך פסטיבל הסרטים הבינלאומי בטורונטו ב-11 בספטמבר 2018, שבו זכה בפרס חביב הקהל.

הסרט מתרחש בשנת 1962, בכיכובו של מהרשלה עלי כמוזיקאי אפרו-אמריקני ונהגו האיטלקי הגס והמחוספס ויגו מורטנסן אשר מגונן עליו מול דרומיים, אנשים חפצי תרבות גבוהה הניתנת על ידי אדם אפרו-אמריקאי, מבלי להעניק לו תנאים של כבוד עצמי.

הסרט יצא לאקרנים על ידי אולפני יוניברסל ב-21 בנובמבר 2018.הסרט היה מועמד לחמישה פרסי אוסקר וזכה בשלושה פרסי אוסקר: הסרט הטוב ביותר, שחקן המשנה הטוב ביותר (מהרשלה עלי) והתסריט המקורי הטוב ביותר וכן בשלושה פרסי גלובוס הזהב: הסרט הקומי הטוב ביותר, שחקן המשנה הטוב ביותר והתסריט הטוב ביותר.

הקיסר האחרון

הקיסר האחרון (באנגלית: The Last Emperor) הוא סרט דרמה ביוגרפי משנת 1987 בבימוי ברנרדו ברטולוצ'י, ובכיכובם של ג'ון לון, ג'ואן צ'ן ופיטר או'טול. הסרט זכה בתשעה פרסי אוסקר, כולל לסרט הטוב ביותר, ובארבעה פרסי גלובוס הזהב.

העלילה מתרחשת בסין, ומתארת את חייו של פויי (ג'ון לון), הקיסר האחרון של סין מילדותו בתחילת המאה ה-20, דרך התבגרותו ונישואיו, ועד למאסרו באשמת פשעי מלחמה וחייו בסין הקומוניסטית.

טקס פרסי אוסקר ה-91

טקס פרסי אוסקר ה-91 (באנגלית: 91st Academy Awards) להענקת פרסי האוסקר של האקדמיה האמריקאית לקולנוע למיטב סרטי הקולנוע והטלוויזיה של שנת 2018 נערך בתיאטרון דולבי שבלוס אנג'לס, קליפורניה, ב-24 בפברואר 2019. לראשונה מאז טקס פרסי אוסקר ה-61 (1989) לא נבחר מנחה מרכזי לטקס, לאחר שהוחלט שמספר רב של מגישים ינחו את הטקס, ויעניקו את הפרסים לזוכים.ב-8 באוגוסט 2018 הכריזה האקדמיה על הוספת הקטגוריה "הסרט הפופולרי הטוב ביותר" ("Best Popular Film"), אך בעקבות ביקורות רבות כנגד ההחלטה "הקפיאה" האקדמיה את חלוקת הפרס, אשר לא יוענק בטקס זה. בטקס פרסי הנאמנים ("Governors Awards") אשר נערך ב-8 בנובמבר 2018 הוענקו פרסי אוסקר לשם כבוד למלחין לאלו שיפרין, לשחקנית סיסלי טייסון ולפובליציסט מרווין לוי. כמו כן הוענקו פרסי זיכרון למפיקים קתלין קנדי ופרנק מרשל.

בטקס עצמו זכה הסרט "הספר הירוק" בפרס לסרט הטוב ביותר, וכן בפרסי התסריט המעובד הטוב ביותר ושחקן המשנה הטוב ביותר. "רפסודיה בוהמית" זכה ב-4 פרסים, יותר מכל סרט אחר בטקס. כמו כן בלט הסרט "רומא", אשר זכה בפרסי הבמאי הטוב ביותר, הצילום הטוב ביותר והסרט הזר הטוב ביותר. סרטו של הבמאי הישראלי גיא נתיב, "Skin", זכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר.

טקס פרסי גלובוס הזהב ה-76

טקס פרס גלובוס הזהב ה-76 הוא טקס פרסים שבמסגרתו הוענק פרס גלובוס הזהב למיטב סרטי הקולנוע והטלוויזיה של השנה החולפת. הטקס התרחש ב-6 בינואר 2019 במלון בוורלי הילטון בבוורלי הילס, קליפורניה. הפרס ניתן מטעם איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד.

מנחי הטלוויזיה סנדרה או ואנדי סמברג הנחו את הטקס בפעם הראשונה. בטקס זה לא היה מועמד אף ישראלי. במהלך הטקס הוענק לג'ף ברידג'ס פרס מפעל חיים ע"ש ססיל בי. דה-מיל. הספר הירוק זכה במירב הפרסים בטקס, שלושה במספר, כולל פרס גלובוס הזהב לסרט הטוב ביותר - קומדיה או מוזיקלי. רפסודיה בוהמית ורומא זכו כל אחד בשני פרסים. הרצח של ורסצ'ה: סיפור פשע אמריקאי ושיטת קומינסקי היו בין תוכניות הטלוויזיה שזכו במספר פרסים.

טקס פרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע ה-72

טקס פרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע ה-72 הידוע בשם טקס הבאפט"א נערך ב-10 בפברואר 2019 ברויאל אלברט הול שבלונדון להענקת פרסים לסרטי הקולנוע הבריטיים והזרים של שנת 2018. את הפרסים מעניקה האקדמיה הבריטית לאמנויות הקולנוע והטלוויזיה לסרט הקולנוע וסרט התעודה הטובים ביותר שהוקרנו בבתי הקולנוע בבריטניה. הדרמה הקומית "המועדפת" זכתה למספר המועמדויות הגדול ביותר, 12, מהם זכתה ב-7 פרסים. השחקנית האנגלייה ג'ואנה למליי הנחתה את הטקס שנה שנייה ברציפות.

סרט להט"בי

סרט להט"בי הוא סרט שנוצר על ידי יוצרים ויוצרות להט"ביים או עוסק בנושאים בעלי עניין בקרב הקהילה הלהט"בית (כגון: יציאה מהארון, מופעי דראג, איידס, הומופוביה) או מציג דמויות להט"ביות כדמויות ראשיות או מרכזיות בסרט, וכולל לעיתים רומן או מערכת יחסים בין בני-זוג מאותו המין כחלק משמעותי בעלילה.

ישנם סרטים קאמפיים או מוזיקליים (או אף סרטים מז'אנרים אחרים), שאינם עוסקים בצורה ישירה בנושאים להט"ביים, ושאינם מציגים בצורה מפורשת דמויות להט"ביות, אך עדיין נתפסים כסרטים להט"ביים, שכן יש להם השפעה חיובית על דעת הקהל באשר למאבקה של הקהילה הגאה לשוויון זכויות.

קיימים גם סרטים שאינם להט"ביים, אולם עשויים להיות בעלי סאבטקסט להט"בי (בין אם לאורך הסרט כולו, ובין אם רק בחלקו).

פיטר פארלי

פיטר ג'ון פארלי (נולד ב-17 בדצמבר 1956) הוא במאי קולנוע, תסריטאי, מפיק וסופר אמריקאי, אחיו של בובי פארלי. האחים פארלי מפורסמים בעיקר בגין הפקת ובימוי סרטי קומדיה רומנטית העושים שימוש ב"הומור בתי שימוש", כגון: "טיפשים בלי הפסקה", "אני, עצמי ואיירין" ו"משתגעים על מרי".

בשנת 2018 יצא הסרט "הספר הירוק", אותו ביים והיה שותף לכתיבת התסריט. הסרט זכה לשבחים ומספר פרסים, בהם פרסי אוסקר לפארלי עצמו בקטגוריית הסרט הטוב ביותר (כמפיק) והתסריט המקורי הטוב ביותר.

פרס אוסקר לתסריט המקורי הטוב ביותר

פרס אוסקר לתסריט המקורי הטוב ביותר (באנגלית: Academy Award for Best Original Screenplay) הוא פרס אוסקר הניתן מטעם האקדמיה האמריקאית לקולנוע לתסריטאי על תסריט לסרט קולנוע, אשר לא מבוסס על חומר שפורסם קודם לכן, והוא מייצג את ההכרה שהתסריט המקורי הוא יוצא מן הכלל. המועמדים והזוכה בקטגוריה זו נבחרים על ידי חברי האקדמיה, וההודעה על הזכייה מתבצעת בטקס פרסי האוסקר.

רוקד עם זאבים

רוקד עם זאבים (אנגלית: Dances with Wolves) הוא סרט דרמה אמריקאי משנת 1990 בבימוי קווין קוסטנר ובכיכובו. הסרט זכה בשבעה פרסי אוסקר, כולל לסרט הטוב ביותר, ובשני פרסי גלובוס הזהב.

שייקספיר מאוהב

שייקספיר מאוהב (באנגלית Shakespeare In Love) הוא סרט קולנוע משנת 1998. הסרט הוא קומדיה רומנטית המבוססת באופן חופשי על חייו של המחזאי ויליאם שייקספיר, האמור לכתוב מחזה, נתקל בקשיי כתיבה, קשיים כלכליים ובעיות ביחסיו עם נשים, הוא מתאהב בויולה דה-לספס ומקבל השראה לכתיבת מחזה חדש רומיאו ויוליה. את התסריט כתבו מרק נורמן וטום סטופארד, וביים ג'ון מאדן. הסרט היה מועמד ל-13 פרסי אוסקר וזכה בשבעה פרסים כולל פרס הסרט הטוב ביותר.

הסרט הוא בדיוני ברובו, אך מופיעות בו מלבד שייקספיר דמויות היסטוריות נוספות כמו המלכה אליזבת והמחזאים כריסטופר מרלו וג'ון ובסטר. משפטים הנאמרים מפי דמויות בסרט לקוחים מתוך מחזותיו של שייקספיר, ומתעורר הרושם שהוא הושפע מאירועים בחייו בכתיבת המחזות. סצינות מ"רומיאו ויוליה" מוצגות על הבמה בחזרות שעורכים השחקנים, וגם מתקיימים בחיי הדמויות בסרט. סצנת המרפסת שרומיאו ויוליה מתוודים בו על אהבתם מתרחשת בביתה של ויולה בינה לבין שייקספיר. החזרות על קרב החרבות בין בית קפולט ובית מונטגיו מתפתח לקרב בין שתי להקות התיאטרון המתחרות זו בזו. כמו ויולה דה-לספס בסרט גם גיבורת המחזה הלילה השנים עשר, הנקראת אף היא ויולה, מתחפשת לבחור על מנת להיות קרובה אל אהוב לבה.

תנאים של חיבה

תנאים של חיבה (באנגלית: Terms of Endearment) הוא סרט דרמה אמריקני משנת 1983 בבימוי ג'יימס ברוקס, ובכיכובם של שירלי מקליין, דברה וינגר וג'ק ניקולסון. הסרט זכה בחמישה פרסי אוסקר, כולל לסרט הטוב ביותר, ובארבעה פרסי גלובוס הזהב. הסרט מבוסס על רומן משנת 1975 מאת הסופר האמריקני לארי מק'מרטרי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.