המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, שעד נובמבר 2015 נקרא "המשרד לפיתוח הנגב והגליל",[1] הוא משרד ממשלתי אשר אחראי על פיתוח הפריפריה, הנגב והגליל והצבתם בראש סדרי העדיפויות של מדינת ישראל.

המשרד, אשר בתחילתו נקרא "משרד המשנה לראש הממשלה", הוקם בחודש ינואר 2005 מתוקף החלטת ממשלת ישראל, על מנת לטפל בתחומי התעסוקה והתעשייה, דיור והתיישבות, חינוך וחברה בנגב ובגליל תוך ביצוע פרויקטים מחוללי מפנה. ב-7 במאי 2006 החליטה הממשלה לשנות את שם המשרד ל"משרד לפיתוח הנגב והגליל".[2] שמעון פרס עמד בראש המשרד מיום הקמתו. ב-2019, מכהן במשרד השר אריה דרעי ומנכ"ל המשרד הוא אריאל משעל.

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל
סמליל המשרד
מידע כללי
הקמה 2005
מנכ"ל/ית אריאל משעל
ממשלה ממשלת ישראל ישראל
שר/ה אריה דרעי
14 במאי 2015
סגן שר משולם נהרי
שמות קודמים משרד המשנה לראש הממשלה
http://www.vpmo.gov.il

פעילות המשרד

"הרשות לפיתוח הנגב" ו"הרשות לפיתוח הגליל" משמשות כזרוע המבצעת של המשרד לפיתוח הנגב והגליל ומיישמות את מדיניות המשרד בפועל. "ועדת השרים לפיתוח הנגב והגליל"' בראשות השר לפיתוח הנגב והגליל, משמשת ככלי לקבלת החלטות רוחביות והעברת תקציבים לפעולות פיתוח בנגב ובגליל תוך תיאום מול משרדי הממשלה וגופים חוץ-ממשלתיים.

סמל הרשות לפיתוח הנגב
הרשות לפיתוח הנגב
הוקמה בשנת 1991 ומורכבת ממועצה מנהלת בת 61 חברים אשר בראשה עומד יעקב טרנר ראש עיריית באר שבע לשעבר. המועצה כוללת את ראשי הרשויות בנגב, מנהלי משרדי הממשלה, נציגי שרים, נציגי האוניברסיטה ובית החולים, נציגי לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים.
תפקידיה העיקריים של הרשות הם ליזום תוכניות לעידוד יזמות ופעילות לפיתוח כלכלי וחברתי של הנגב, לתאם בין משרדי הממשלה וגופים הפועלים לפיתוח הנגב, ליזום מחקרים ולספק מידע הנוגע ליזמות ופעילות בנגב.
סמל הרשות לפיתוח הגליל
הרשות לפיתוח הגליל
תאגיד שהוקם בשנת 1993 ומורכב ממועצה הכוללת את ראשי כל הרשויות המוניציפליות בגליל, נציגי ממשלה, נציגי מוסדות להשכלה גבוהה, התאחדות התעשיינים, התאחדות המלאכה והתעשייה, נציגי ההסתדרות החדשה, הסתדרות הפועלים החקלאיים, ארגוני העצמאים, הסוכנות היהודית, הקרן הקיימת לישראל, תושבי הגליל ונציגי ציבור הממונים על ידי השר לפיתוח הנגב והגליל.
תפקידיה העיקריים הם קידום פעילות לפיתוח כלכלי, חברתי ומדעי-טכנולוגי של הגליל, תיאום בין משרדי הממשלה והגופים הפועלים לפיתוחו של הגליל וכן ליזום מחקרים ולספק מידע הנוגע ליזמות כלכלית בגליל.
ועדת השרים לפיתוח הנגב והגליל
בוועדה מתקבלות החלטות הכוללות איגום משאבים תקציבי של משרדי ממשלה אחרים. כמו כן, היא מהווה במה להעלאת נושאים בעלי חשיבות לאומית לפיתוח הנגב והגליל על סדר היום הציבורי, קבלת דיווח על התקדמות פרויקטים, שחרור חסמים המעכבים התקדמות וקבלת החלטות על אופיים ועתידם של הנגב והגליל.

המשרד לפיתוח הנגב והגליל פועל במגוון רחב של תחומים:

 • אישור והעברת הטבות ותקציבים בלמעלה מ-200 מיליון ש"ח לחיזוק הנגב והגליל - ועדת השרים לפיתוח הנגב והגליל אישרה החלטות במיליוני שקלים לטובת חיזוק הנגב והגליל, בין ההחלטות אושרו שורת הטבות לאנשי קבע שהתיישבו קבע בנגב, פתרונות דיור לקבוצות התיישבות ברחבי הנגב והגליל במטרה לקלוט מתיישבים ועולים חדשים וקבוצות צעירות, והעמקת סבסוד עלויות הפיתוח ביישובי הגדר- עקב עלויות הפיתוח הכבדות ביישובים הללו כתוצאה ממיקומם הגאוגרפי והמצב הביטחוני- שמגדיל את החשיבות בפיתוחם ובהרחבתם.
 • תעסוקה – קידום והגדלת מקורות תעסוקה קיימים בגליל ובנגב, טיפוח וליווי יזמים לפתיחת עסקים קטנים ועידוד מעסיקים גדולים להעתיק את עסקיהם מהמרכז לנגב ולגליל. במסגרת התוכנית לפיתוח הנגב הושקעו למעלה מ 164 מיליון ₪ למינוף כלכלי של הנגב, הגדלה משמעותית של מקורות התעסוקה, סיוע ליזמות מקומית ועסקים קטנים ומתן תמריצים למשקיעים שיעבירו את פעילותם הכלכלית לנגב.
 • התיישבות – קידום ההתיישבות והרחבת מגוון אפשרויות המגורים בנגב ובגליל תוך תמיכה בערים, עיירות, יישובים קהילתיים, קיבוצים ומושבים. המשרד פועל במספר אפיקים: סבסוד עלויות פיתוח לבנייה ביישובים בנגב, הקמת עמותת איילים התורמת לחיזוק מפעל ההתיישבות והמעורבות החברתית בנגב ובגליל באמצעות התיישבות של סטודנטים וצעירים ביישובים קהילתיים ובערים, ועידוד תושבים חוזרים להתיישב בנגב ובגליל תוך מגוון הטבות בנושאי דיור, תעסוקה, חינוך, תשלומים ועוד.
 • חינוך, השכלה גבוהה ומחקר – המשרד יוזם פרויקטים חינוכיים שונים החל מהגברת פעילויות למצוינות, דרך מימון חוגי העשרה ועד לעידוד ההשכלה הגבוהה ברחבי הנגב והגליל באמצעות סבסוד לימודים ובניית מעונות סטודנטים. כמו כן, פועל המשרד בהקמת והגדלת מכוני מחקר ומרכזי פיתוח בתחומי ההיי טק, תעשייה וחקלאות. בין הפרויקטים: הקמת המכון האקדמי מיג"ל, הקמת המרכז לפתרונות מים מתקדמים בשדה בוקר, הקמת פארק המדע "מדערום", התוכנית לטיפוח מצוינות בחברה הבדואית והקמת מרכז מחקר פיתוח אזורי לחברה הבדואית.
המשרד לפיתוח הגליל והנגב בשיתוף "קדימה מדע" חברו לצורך הרחבת פרויקט כיתות חכמות בגליל, והוקצו תקציבים להתקנת כ-400 כיתות חכמות בשלב ראשון הכוללות כיתות ממחושבות, לוחות אינטראקטיביים למורים, תוכנת הידברות, גישה לאינטרנט וערכות נוספות המאפשרות אינטראקציה בתהליך הלמידה.
המשרד לקח חלק בהקמת בית הספר לרפואה בצפת ב-2011. הסטודנטים שיילמדו בבית הספר החדש יוכלו לקבל מלגת לימודים מהמדינה - בתנאי שיתחייבו לעבוד ולהתגורר בגליל לתקופה מסוימת בסיום התואר. במקביל, פועל המשרד להקמת אוניברסיטה רב-קמפוסית שמבוססת על המכללות והמוסדות האקדמאיים הקיימים בגליל.
 • פיתוח התיירות – המשרד תומך ומסייע בפיתוח התיירות בנגב ובגליל. המשרד תומך בפיתוח תשתיות תיירותיות ברחבי הנגב ופיתוח תיירות כפרית בנגב. בין הפרויקטים: שיקום פארק נחל באר שבע, הקמת חממות התיירות, סיוע בפסטיבלים בנגב ובגליל ומיתוג התיירות הדרוזית.
 • חברה ורווחה – המשרד פועל לקידום פרויקטים בתחומי הרווחה בגליל ובנגב וביניהם: הקמת "כישורית אל מנארה" - כפר לאנשים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים בגליל, פרויקט כפר נהר הירדן המסייע לילדים הסובלים ממחלות קשות, ופרויקט "עלה הנגב" המסייע למתבגרים הסובלים מליקויים גופניים או שכליים. פרויט נוסף שקידם המשרד הוא הקמת מרכז טיפולי הידרותרפי לאוכלוסייה מיוחדת בגליל העליון.
 • תרבות: ב-2011 המשרד לפיתוח הנגב העביר מיליון שקלים וחצי מתוך סך כל 12 מיליוני השקלים שנדרשו למימון הקמת היכל התרבות בקריית ארבע.[3]
 • בחודש ספטמבר 2006 אישרה הממשלה בהחלטה מס' 561 את התוכנית לחיזוק חיפה והצפון על רקע מלחמת לבנון השנייה שהחלה בחודשים יולי ואוגוסט 2006.
 • בחודש נובמבר 2006 אישרה הממשלה בהחלטה מס' 747 את התוכנית האסטרטגית לפיתוח הנגב אשר מטרתה למנף כלכלית את הנגב ולפתחו במטרה לחזק את תושביו ולעודד מעבר של מתיישבים חדשים אליו.

שרי המשרד לפיתוח הנגב והגליל

VPMO logo
סמליל המשרד לפני הוספת המילה "פריפריה" לשמו
שם תמונה תחילת הכהונה סיום הכהונה סיעה
שמעון פרס Shimon Peres - U.S. Embassy Tel Aviv 10 בינואר 2005 23 בנובמבר 2005 העבודה-מימד
אריאל שרון Ariel Sharon Headshot 23 בנובמבר 2005 4 בינואר 2006 קדימה
אהוד אולמרט Clinton and Olmert 2009 (cropped) 4 בינואר 2006 18 בינואר 2006 קדימה
יעקב אדרי יעקב אדרי 18 בינואר 2006 4 במאי 2006 קדימה
שמעון פרס Shimon Peres - U.S. Embassy Tel Aviv 4 במאי 2006 13 ביוני 2007 קדימה
יעקב אדרי יעקב אדרי 13 ביוני 2007 31 במרץ 2009 קדימה
סילבן שלום Silvan Shalom (cropped) 31 במרץ 2009 14 במאי 2015 הליכוד
אריה דרעי אריה דרעי 2 14 במאי 2015 מכהן ש"ס

סגני השר

שם תמונה תחילת הכהונה סיום הכהונה סיעה
איוב קרא Ayob Kara (1) 1 באפריל 2009 5 בפברואר 2013 הליכוד

שמעון פרס היה השר הראשון לכהן בתפקיד, החל מהקמתו של המשרד ב-10 בינואר 2005 ועד להיבחרו לנשיאות המדינה ב-13 ביוני 2007.[4] פרס הכיר בחשיבותו הרבה של המשרד וראה בו כממשיך את מורשתו של דוד בן-גוריון. הוא טען כי "על ממשלת ישראל מוטלת החובה לחזק ולפתח את הנגב, ולדאוג כי כל תושביו יזכו לתעסוקה, חינוך ואיכות חיים ברמה גבוהה, כמו תושבי מרכז הארץ. הדבר יביא לשינוי חיוני ומהותי ליישובי הנגב, בהתאם למורשתו של רבי ומורי, דוד בן-גוריון".[5] עם סיום כהונתו כשר לפיתוח הנגב והגליל ציין פרס כי "בשנתיים לקיומו של המשרד ברור לכל, שבלי נגב וגליל חזקים - אין עתיד למדינת ישראל".

לאחר פרס, החליפו בתפקיד יעקב אדרי. אדרי נכנס לתפקיד ב-4 ביולי 2007 במקביל לכהונתו כשר לקליטת עלייה.

עם הקמת הממשלה ה-32, סילבן שלום מונה לתפקיד "המשנה לרה"מ" וגם לשר לפיתוח הנגב והגליל, כאשר מתחתיו מכהן סגן השר איוב קרא. למשרד הוקצו כתקציב כ-160 מיליון ש"ח.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ הודעה על שינוי שם של משרד, י"פ 7155 מ-29 בנובמבר 2015
 2. ^ א. צירוף שרים לממשלה ב. שינוי שם משרד המשנה לראש הממשלה למשרד לפיתוח הנגב והגליל ג. שינוי בחלוקת התפקידים בין השרים, החלטה מספר 1888 של ממשלת ישראל ה-31, משנת 2007, באתר של משרד ראש הממשלה
 3. ^ חיים לוינסון ודפנה ארד, המשרד לפיתוח הנגב מימן היכל תרבות בקרית ארבע, באתר הארץ, 12 בספטמבר 2011
 4. ^ אתר הכנסת
 5. ^ ברק רביד, פרס ממשיך את מורשת ה"זקן", באתר nrg‏, 26 בנובמבר 2006
אורנה הוזמן-בכור

אורנה הוזמן בכור (נולדה ב-1969) היא יושבת ראש נמל אשדוד ומנכ"לית מספר משרדי ממשלה לשעבר: משרד הפנים, משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, המשרד לשיתוף פעולה אזורי והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. בתפקידיה הציבוריים היא ליוותה שנים רבות את חבר הכנסת והשר סילבן שלום בתפקידיו השונים.

אפרת דובדבני

אפרת דובדבני (נולדה ב-1968) היא מנכ"לית מרכז פרס לשלום ובעבר מנכ"לית בית הנשיא, מנכ"לית משרד המשנה לראש הממשלה והמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

אריאל משעל

אריאל משעל (נולד ב-3 באוגוסט 1974) הוא עורך דין ישראלי המכהן כמנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל.

ממשלת ישראל

ממשלת ישראל היא הרשות המבצעת של מדינת ישראל. בראשה עומד ראש הממשלה, וחברים בה שרים, אשר בידי ראש הממשלה הסמכות למנותם (באישור הכנסת) ולפטרם. בידי ממשלת ישראל הסמכות ברוב ההיבטים הממלכתיים והציבוריים, והיא מייצגת את מדינת ישראל כלפי חוץ. מאז שנת 1968, מוסדרות בחירתה וכהונתה של הממשלה באמצעות חוק יסוד: הממשלה. השרים נושאים באחריות כלפי כל החלטות הממשלה ופעולותיה, והם אחראים להן, גם אם הן מנוגדות לדעתם.

במשך שנים אחדות התקיימה בחירה ישירה לראשות הממשלה, מתוך מגמה לשנות את השיטה הפוליטית במדינת ישראל; אך מטעמים שונים היא לא צלחה ובוטלה. במרבית שנות המדינה (כולל בעשור השני של המאה ה-21) מוטלת הקמת הממשלה על ידי נשיא המדינה על מי שהומלץ על ידי רוב הסיעות בכנסת והוא המיועד להיות ראש ממשלה - הפורמייטור . לצורך הקמת ממשלה נדרש הפורמייטור, לקבל את אמון הכנסת, כלומר רוב רגיל בכנסת שמצביע בעד הממשלה. לפיכך, טבעי הדבר להקים קואליציה של מפלגות אחדות (במה שכונה "מעשה מרכבה") ולמנות את ראשי המפלגות לשרים, ובכך לקבל את אמון הכנסת. פעם אחת הוקמה ממשלה, שראשי המפלגות הגדולות בה (הליכוד והעבודה) כיהנו בה כראשי ממשלה ברוטציה.

החל משנות ה-90 רוב הקואליציות היו צרות באופן יחסי, אך פעמיים הוקמה ממשלת אחדות לאומית, שכללה חלק ניכר מסיעות הכנסת. חלק קטן מהקואליציות הצליחו לזכות לאמונם של מספר רב של חברי כנסת.

לאורך השנים, מונו מספר שרים, אשר לא כיהנו כחברי הכנסת באותה עת.

מקום מושבה של ממשלת ישראל הוא קריית הממשלה, ירושלים.

ממשלת ישראל השלושים וארבע

ממשלת ישראל השלושים וארבע היא ממשלת ישראל המכהנת, בראשותו של חבר הכנסת בנימין נתניהו. הממשלה הושבעה ב-14 במאי 2015, וזכתה לאמון הכנסת העשרים, שנבחרה בבחירות שנערכו ב-17 במרץ 2015, בהן זכתה רשימת הליכוד ב-30 מנדטים.

בממשלה כיהנו, בשיא גודלה, מלבד ראש הממשלה, 21 שרים, כאשר שש הסיעות שהרכיבו את הקואליציה הן: הליכוד, כולנו, הבית היהודי (שלאחר מכן התפלגה לימין החדש ושינתה את שמה לאיחוד מפלגות הימין, ימינה ולבית היהודי - האיחוד הלאומי), ש"ס, יהדות התורה וישראל ביתנו.

במהלך כהונתה בתקופת הכנסת העשרים כיהנו בתפקיד יושב ראש הקואליציה: צחי הנגבי, דוד ביטן ודודי אמסלם; ובתפקיד ראש האופוזיציה: יצחק הרצוג, ציפי לבני ושלי יחימוביץ'.

ממשלה זו היא בעלת תקופת הכהונה הארוכה ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל (קודם החזיקה בשיא ממשלת ישראל החמש עשרה). זאת עקב פיזור הכנסת ה-21 בטרם הביעה את אמונה בממשלה חדשה, והמשך כהונתה של הממשלה כממשלת מעבר עד לאחר השבעת הכנסת העשרים ושתיים לאחר שנערכו הבחירות לכנסת העשרים ושתיים.

סיגל שאלתיאל-הלוי

סיגל שאלתיאל-הלוי (נולדה ב-1968) היא ראש המועצה התעשייתית מגדל תפן מדצמבר 2016. קודם לכן כיהנה כמנכ"לית המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל.

פריפריה חברתית

פריפריה חברתית הוא מונח המתאר יישובים חלשים מבחינה סוציו-אקונומית שאינם חלק מהפריפריה הגאוגרפית. היא נוגעת בעיקר לקבוצות שאינן חלק מהרוב החזק, כלומר: מעוטי יכולת, מיעוטים וחלק מאוכלוסיות העולים. הפריפריה החברתית בישראל מונה 124 רשויות מוניציפליות, מתוכם 16 ערים, 19 מועצות מקומיות, 5 מועצות אזוריות. נוסף עליהן ב-22 ערים ישנן שכונות המוכרות כפריפריה חברתית. סך הכל מתגוררים באזורים אלה כ-31% מכלל האוכלוסייה בישראל.

בנובמבר 2015 נתקבלה החלטת ממשלה מס' 631 בה הוחלט על הקמת אגף הפריפריה החברתית במשרד לפיתוח הנגב והגליל. האגף מקצה משאבים ייחודיים ליישובי הפריפריה החברתית לצורך קידומם. כמו כן הוא מגבש תוכניות עבודה שנתיות בשיתוף משרדי ממשלה, רשויות מוניציפליות והמגזר השלישי. האגף פועל לחיזוק החוסן החברתי, הגדלת הצמיחה הכלכלית, צמצום פערי הזדמנויות ושיפור באיכות החיים. עיקר עבודתו הוא בפיתוח תעסוקה​ ומוסדות ציבור, קידום החינוך, ההשכלה והתרבות והקמת מיזמים חברתיים וקהילתיים​.

רהט

רַהַט (בערבית: رهط) היא עיר במחוז הדרום בישראל, 12 קילומטרים צפונית לבאר שבע, בסמוך ליישוב להבים ולקיבוץ משמר הנגב. שטח השיפוט שלה הוא 42,000 דונם. היא הוקמה בשנת 1972 והוכרזה כעיר בשנת 1994.

העיר רהט היא היישוב הבדואי הגדול בישראל והעיר הבדואית היחידה. היא העיר הערבית השנייה בגודלה בישראל אחרי נצרת.

השרים לפיתוח הנגב והגליל בממשלות ישראל
שמעון פרסיעקב אדריסילבן שלוםאריה דרעי סמל מדינת ישראל
משרדי ממשלות ישראל
משרד ראש הממשלהמשרד האוצרמשרד האנרגיהמשרד הביטחוןהמשרד לביטחון הפניםמשרד הבינוי והשיכוןמשרד הבריאותהמשרד להגנת הסביבהמשרד החוץמשרד החינוךמשרד החקלאות ופיתוח הכפרמשרד ירושלים ומורשתמשרד הכלכלה והתעשייהמשרד המדע והטכנולוגיההמשרד לענייני מודיעיןמשרד המשפטיםהמשרד לנושאים אסטרטגיים והסברהמשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתייםמשרד העלייה והקליטהמשרד הפנים • המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל • המשרד לשוויון חברתיהמשרד לשירותי דתהמשרד לשיתוף פעולה אזורימשרד התחבורה והבטיחות בדרכיםמשרד התיירותמשרד התפוצותמשרד התקשורתמשרד התרבות והספורט

משרדים לשעבר: משרד הפיתוחמשרד האספקה והקיצובמשרד הכלכלה והתכנוןמשרד העבודהמשרד המיעוטיםמשרד העבודה והרווחההמשרד להגנת העורףמשרד ההסברה

סמל מדינת ישראל

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.