המשחקים האולימפיים

המשחקים האולימפיים הם אירוע עולמי של תחרויות ספורט רב-ענפיות הנערך אחת לשנתיים - פעם משחקי קיץ ופעם משחקי חורף, במסורג אך הם מתרחשים פעם בארבע שנים לפי משחקי העונה. במשחקים האולימפיים משתתפים טובי הספורטאים מכל העולם, והם נחשבים במרבית הענפים האולימפיים לאירוע השיא.

המונח אולימפיאדה הוגדר בעבר בתור התקופה בת 4 השנים שבין המשחקים האולימפיים, אך כיום הוא משמש בקרב דוברי עברית לתיאור האירוע עצמו, ובהשאלה כדי לציין אירועים תחרותיים כלל-עולמיים נוספים. באנגלית נפוץ המונח "The Olympics" ("האולימפיים") כהתייחסות לאירוע ולמשחקים.

כיום נערכים המשחקים האולימפיים העיקריים בקיץ מדי ארבע שנים, כשמשחקי החורף, המצומצמים יחסית, נערכים שנתיים אחרי כל קיץ אולימפי, בחורף. משחקי הקיץ האולימפיים הם האירוע הספורטיבי הגדול ביותר בעולם מבחינת היקף ההשתתפות, והאירוע התקשורתי השני בגודלו בתבל, לאחר גביע העולם בכדורגל.

Olympic rings without rims
סמל האולימפיאדה המודרנית, שילוב חמש טבעות המסמלות את היבשות בעולם. חמש הטבעות צבועות בצבעים הנפוצים ביותר שדגלי מדינות צבועות בהן כך שלפחות צבע אחד מכל דגלי מדינות העולם מצוי בטבעות
Olympic torch
רץ נושא את הלפיד האולימפי

המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה

PikiWiki Israel 24951 Memorial to munich massacre in Nazareth Illit Isr
נושא הלפיד האולימפי, באנדרטה בנצרת עלית לי"א הספורטאים שנרצחו באולימפיאדת מינכן

במקור, נערכו המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה בעיר אולימפיה. המשחקים האולימפיים הראשונים שתועדו התקיימו בשנת 776 לפנה"ס והיו אירוע יווני פנימי בלבד, אך החל מהמאה ה-3 לפנה"ס שותפו גם ספורטאים ממדינות אחרות במשחקים, והאירוע, שהיה אירוע של תהילה אישית, הפך להיות אירוע של תהילה מדינית. האירוע היה חשוב עד כדי כך שהמלחמות הופסקו עד לסיום התחרויות. לאירוע היה מימד דתי והוקרבו בו קורבנות.

ענפי הספורט שכללו המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה היו זריקת דיסקוס, היאבקות, איגרוף, פאנקרטיון (שילוב בין היאבקות לאיגרוף), ריצה, קפיצה לרוחק, הטלת כידון ומרוץ מרכבות. המנצחים זכו לזרי עלי עץ זית, המדליות של אותם זמנים, להערצה, פסלים, ולשירים שהנציחו אותם. המפסידים לא קיבלו דבר, כיוון שביוון העתיקה המושג של השתתפות למען ההשתתפות לא היה קיים.

במשחקים השתתפו גברים בלבד, שהתחרו בעירום מלא. לא רק שנשים נשואות לא הורשו להשתתף, גם נאסר עליהן לצפות במשחקים. נשים שנתפסו מציצות הוצאו להורג. תחרויות מיוחדות לבתולות נערכו זמן קצר לאחר קיום המשחקים האולימפיים. התחרות נקראה בשם "הראיה", על שם הרה, אשתו של זאוס, שהיא גם מגוננת הבתולות.

המשחקים האולימפיים התקיימו בעת העתיקה במשך 1168 שנים, ופער ארבע השנים בין המשחקים נשמר באדיקות רבה, מה שיצר מחזוריות מקודשת ו"סגורה". מסיבה זו – קיום סדיר של המשחקים, ולעיתים גם כאלה שלא נערכו, אך נספרו כאילו נערכו, וזאת על מנת שלא לפגוע במחזוריות המקודשת – נהגו היסטוריונים להשתמש במניין האולימפיאדות לציון אירועים חשובים. בשנת 394 לספירה גרמה התערבות הקיסר תאודוסיוס הראשון לביטול המשחקים כחלק מהתקפותיו על הפגניות.

האולימפיאדות בעת החדשה

Stamps of Germany (DDR), Olympische Sommerspiele 1960, 10 Pf
בול מזרח-גרמני שיצא לרגל האולימפיאדה ב-1960

המסורת האולימפית חודשה בשנת 1894: בוועידה בינלאומית, בהשתתפות נציגים מ-13 ארצות שהתקיימה בסורבון שבפריז, הוחלט פה אחד על חידוש המשחקים האולימפיים. מי שהוביל את הרעיון היה הברון פייר דה קוברטן. דה קוברטן הוא אשר טבע את הסיסמה "לא הניצחון חשוב אלא ההשתתפות", אך גם את הסיסמה שהפכה לסיסמת הספורט בכללותו: "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר!".

כמתבקש, המשחקים המחודשים הראשונים, שנערכו ב-6 באפריל 1896, התקיימו באתונה. במשחקים אלו השתתפו 245 מתחרים מ-14 מדינות ב-43 תחרויות, למעלה מ-200 מהם היו יוונים. לפני כן לא אורגנו תחרויות בינלאומיות בסדר גודל כזה. תביעתה של יוון שכל המשחקים יתקיימו בשטחה לא התקבלה, והוחלט על סבב במדינות העולם השונות. בהתאם להחלטה זו, ארבע שנים מאוחר יותר במשחקים שהתקיימו בפריז השתתפו למעלה מפי 4 יותר ספורטאים, כולל 22 נשים, שהורשו להשתתף לראשונה, בגולף, בטניס, בקרוקט וברכיבה על סוסים[1].

מאז הפכו המשחקים למסורת, מדי ארבע שנים, פרט לתקופת מלחמות העולם שמנעו קיום שלוש אולימפיאדות (השישית, השתים עשרה והשלוש עשרה). בניגוד למצב ביוון העתיקה, הרוח הספורטיבית המודרנית לא עמדה כנגד יצר המלחמה המודרני. מאז האולימפיאדה הראשונה צמחו מספר המשתתפים ומספר התחרויות והגיעו למספר של 11,028 משתתפים ב-302 תחרויות בבייג'ינג 2008.

במשך כ-90 שנים הספורטאים שהתחרו במשחקים האולימפיים היו אמורים להיות חובבים ואסור היה להם להתפרנס ואף לא לקבל שום טובת הנאה בהקשר הספורטיבי. ספורטאים שהתברר שקיבלו כספים בעבור כישוריהם הספורטיביים, נשללו המדליות שזכו בהן והם התבקשו להחזירן. רק בשנות ה-80 של המאה ה-20 נפתחו המשחקים האולימפיים להשתתפות של ספורטאים מקצועניים וכיום אין הבחנה בין חובב ומקצוען.

ערים רבות שואפות לארח את האולימפיאדה, היות שמעבר לכך שבאירוח האולימפיאדה יוקרה רבה, המשחקים נחשבים למנוף להתפתחות של תרבות הספורט והכלכלה בעיר שבה הן מתקיימות. לקראת כל תחרות כזו נבנים מתקנים אולימפיים ברמה גבוהה, שלאחר מכן משרתים את אותה עיר. מבחינת ההיבט הכלכלי, זכויות השידור שנמכרות לרשתות השידור השונות וחסויות כמו גם מכירת כרטיסי כניסה לצופים המקומיים ולאלו שמגיעים מרחבי העולם, מכניסות כסף רב לקופת הוועדה המארגנת של המשחקים (בין 80% ל-90% מהעלות של האולימפיאדה). האורחים הרבים ובהם הספורטאים, אנשי התקשורת והאוהדים, מתאכסנים בבתי מלון בקרבת העיר שבה נערכות התחרויות וצורכים שירותי עזר שונים. בנוסף לכך העיר והמדינה "עולות על המפה" ומתפרסמות ברחבי העולם, דבר שמעודד את התיירות אליהן. ההוצאות הגדולות הכרוכות במשחקים הן על בנייה ועל אבטחה. באולימפיאדת אתונה (2004) הושקעו כ-1.2 מיליארד דולר רק על הוצאות האבטחה - שווה ערך כמעט להכנסות ממכירת זכויות השידור של אותה אולימפיאדה. להוצאת שיא זכתה כנראה אולימפיאדת בייג'ינג (2008) שבה הוצאו על הכנת האולימפיאדה 43 מיליארדי דולר[2].

רק שש מדינות זכו לארח שתי אולימפיאדות ויותר: ארצות הברית, שזכתה לארח כבר ארבע אולימפיאדות (ב-1904, 1932, 1984 ו-1996), יוון (1896 ו-2004), צרפת (1900 ו-1924), הממלכה המאוחדת (אירחה ב-1908, 1948 ו-2012), גרמניה (1936 ו-1972 (בגרמניה המערבית)), ואוסטרליה (1956 ו-2000).

מבחינת הספורטאים המשתתפים, אין ספק שהם זוכים ליוקרה ולתהילה ובמיוחד הזוכים במדליות. ספורטאים שזוכים במדליות יכולים לאחר מכן לתרגם את המוניטין לכסף, בקמפיינים פרסומיים, במענקים מהמדינה (למשל בישראל מוענק פרס של מיליון שקל לזוכה במדליית זהב), ואף במציאת נותני חסות.

האולימפיאדות ומדינות העולם

PikiWiki Israel 24953 Memorial to munich massacre in Nazareth Illit Isr
סמל המשחקים האולימפיים באנדרטה בנצרת עלית לזכר י"א הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן

באופן מסורתי ישנן מדינות בעלות מסורת ספורטיבית ארוכה. ארצות הברית אמנם מחזיקה בכמות המדליות הגבוהה ביותר, אך זה נובע מהעובדה שברית המועצות הצטרפה לתחרות רק בשנת 1952, ומאז זכתה בכמות הרבה ביותר של מדליות כמעט בכל אולימפיאדה עד התפרקותה. תופעה נוספת מעניינת היא שמדינה שבה נערכים המשחקים, על פי רוב זוכה בהרבה יותר מדליות מאשר באולימפיאדות הנערכות מחוץ לגבולה. כך ניתן להבחין באופן בולט במדינות שזכו במקום ראשון במספר המדליות כאשר אלו התקיימו בתחומן, צרפת באולימפיאדת פריז 1900, הממלכה המאוחדת באולימפיאדת לונדון 1908, וגרמניה באולימפיאדת ברלין 1936.

בראש רשימת המדינות בעלות מספר המדליות הגדול ביותר באולימפיאדות (קיץ) עומדות המדינות הבאות (נכון לשנת 2012): ארצות הברית - 2,400 מדליות, ברית המועצות לשעבר - 1,010 מדליות, הממלכה המאוחדת - 780 מדליות, צרפת 671 מדליות וגרמניה - 573 מדליות. דירוג לפי האולימפיאדות האחרונות מעלה תמונה דומה: ארצות הברית (בסידני 97 מדליות, ובאטלנטה 101 מדליות, ובברצלונה 108), אחריה רוסיה (בסידני 88 מדליות, ובאטלנטה 63, ובברצלונה 111). במשחקי אתונה 2004 טיפסה סין למקום השני בדירוג ונטלה את ההגמוניה האמריקנית במשחקי אולימפיאדת בייג'ינג (2008) בגריפת מספר מדליות הזהב הרב ביותר.

על פי לוצ'יאנו בארה, חבר בוועד האולימפי האיטלקי, המדינות המצטיינות מבחינה ספורטיבית הן אלו שיחס המדליות שזכו בהן גבוה יחסית למספר תושבים[3]. בין המדינות הללו ניתן לציין לטובה את נורווגיה (478 מדליות מתוכן 147 זהב ל-5 מיליון נפש), שוודיה (470 מדליות מתוכן 142 זהב ל-9 מיליון נפש), פינלנד (295 מדליות מתוכן 100 זהב לכ-5 מיליון תושבים), הונגריה (448 מדליות, 156 מהן זהב לכ־10 מיליון איש) וג'מייקה (42 מדליות לכ־3 מיליון תושבים). לעומתן מתבלטות לרעה עיראק (מדליית ארד אחת ל-29 מיליון איש), הודו (17 מדליות, בהן 8 זהב ל-1.1 מיליארד איש), אינדונזיה (20 מדליות ל-231 מיליון איש), פקיסטן (10 מדליות בהן 3 זהב, ל-164 מיליון איש), וניגריה (19 מדליות בהן 2 זהב ל-148 מיליון תושבים).

ישראל השתתפה לראשונה במשחקים האולימפיים בהלסינקי 1952 ומאז היא משתתפת בקביעות, למעט במשחקי מוסקבה 1980 שהחרימה בעקבות החלטתה של ארצות הברית להחרים את המשחקים בתגובה לפלישת ברית המועצות לאפגניסטן. רק במשחקים שנערכו בברצלונה ב-1992 הצליחה ישראל לזכות במדליה ראשונה, ובאתונה 2004 גל פרידמן היה הישראלי הראשון שזכה במדליית זהב. המאזן של ישראל עד כה הוא 9 מדליות - אחת זהב, אחת כסף ו-7 ארד.

כללים והגבלות

רק מי שהוא אזרח המדינה או התאזרח בה יכול לייצג מדינה ולהשתתף בתחרויות. לעיתים ספורטאים שאינם נכנסים לפי כללי מדינתם לאולימפיאדה, מחפשים חסות של מדינה אחרת ומתאזרחים בה כדי שיוכלו להשתתף. במקצועות האולימפיים אין גיל מינימום גורף לכל המקצועות. יש מקצועות שיש בהם גיל מינימום ויש מקצועות שאין בהם גיל מינימום. כך למשל בעוד שבהתעמלות גיל המינימום עומד על גיל 16, בקפיצות למים גיל המינימום עומד על גיל 13. רק בענף אחד מותר לעשות שימוש בבעלי חיים - ענף הרכיבה בו מתבצעת רכיבה על סוסים. לכל ענף ומקצוע יש חוקים והגבלות שונות הנגזרים בדרך כלל מהמטלה שנדרשת מהמתחרה. יש ענפים שיש בהם הגבלת זמן, שבתוכה חייב האתלט לבצע את המטלה, בעוד שבענפים אחרים לא קיימת כלל הגבלת זמן.

שימוש בחומרים אסורים

השימוש בסמים מכל סוג שהוא אסור בהחלט ונערכות בדיקות שגרתיות לגילוי שימוש אסור שכזה. בשנת 2016 הוחלט לא להשעות ספורטאי שיימצא בדמו שאריות של מריחואנה אך ההחלטה נכנסה לתוקף רק מתום אולימפיאדת ריו דה ז'ניירו 2016.

רשימת אולימפיאדות הקיץ מאז חידושן

מאז חידוש המשחקים האולימפיים בשנת 1896 ועד היום היו 30 אולימפיאדות. המשחקים האולימפיים של האולימפיאדה השישית (1916), האולימפיאדה השתים עשרה (1940) והאולימפיאדה השלוש עשרה (1944) לא התקיימו בשל מלחמת העולם הראשונה ומלחמת העולם השנייה.

שנה אולימפיאדה מיקום הערות
1896 האולימפיאדה הראשונה Flag of Greece (1822-1978).svg אתונה, יוון נשים לא השתתפו
1900 האולימפיאדה השנייה צרפת פריז, צרפת נשים השתתפו לראשונה באולימפיאדה
1904 האולימפיאדה השלישית ארצות הברית סנט לואיס, מיזורי, ארצות הברית
1906 "האולימפיאדה הרביעית" Flag of Greece (1822-1978).svg אתונה, יוון אולימפיאדה שנחשבה באותו הזמן, כאולימפיאדה הרביעית לכל דבר והשנייה שנערכה באתונה. היה זה אירוע חגיגי לציון עשור למשחקים האולימפיים בעידן המודרני. הוועד האולימפי הבינלאומי הכיר בה, אך אינו מחשיב אותה כיום במניין האולימפיאדות.
1908 האולימפיאדה הרביעית הממלכה המאוחדת לונדון, הממלכה המאוחדת בה נקבע אורך ריצת המרתון הרשמי והקבוע
1912 האולימפיאדה החמישית שוודיה סטוקהולם, שוודיה מאולימפיאדה זו, ועד אולימפיאדת לונדון 1948 הוענקו מדליות גם בענפי אמנויות שונים.
1916 האולימפיאדה השישית האימפריה הגרמנית ברלין, הקיסרות הגרמנית לא נערכה בשל מלחמת העולם הראשונה. האולימפיאדה נערכה לאחר מכן ב-1936
1920 האולימפיאדה השביעית בלגיה אנטוורפן, פלנדריה, בלגיה הייתה אמורה להיערך בבודפשט, הונגריה אך הועברה לאנטוורפן בשל מלחמת העולם הראשונה.
1924 האולימפיאדה השמינית צרפת פריז, צרפת העיר הראשונה שאירחה את המשחקים פעמיים.
1928 האולימפיאדה התשיעית הולנד אמסטרדם, הולנד
1932 האולימפיאדה העשירית ארצות הברית לוס אנג'לס, קליפורניה, ארצות הברית
1936 האולימפיאדה האחת עשרה גרמניה הנאצית ברלין, גרמניה הנאצית גרמניה נקבעה כמארחת ב-1931, לפני עליית הנאצים לשלטון.
1940 האולימפיאדה השתים עשרה פינלנד הלסינקי, פינלנד בתחילה היו אמורים המשחקים להתארח בטוקיו, יפן אך בשל מלחמת סין-יפן השנייה הוחלט לארחם בהלסינקי. לבסוף בוטלו בשל פרוץ מלחמת העולם השנייה.
1944 האולימפיאדה השלוש עשרה הממלכה המאוחדת לונדון, הממלכה המאוחדת לא נערכה בשל מלחמת העולם השנייה.
1948 האולימפיאדה הארבע עשרה הממלכה המאוחדת לונדון, הממלכה המאוחדת
1952 האולימפיאדה החמש עשרה פינלנד הלסינקי, פינלנד האולימפיאדה הראשונה שישראל השתתפה בה. הופעת בכורה גם לברית המועצות.
1956 האולימפיאדה השש עשרה אוסטרליה מלבורן, ויקטוריה, אוסטרליה
סטוקהולם, שוודיה
האולימפיאדה הראשונה בחצי הכדור הדרומי.
תחרויות הרכיבה נערכו בסטוקהולם בגלל חוקי ההסגר באוסטרליה.
1960 האולימפיאדה השבע עשרה איטליה רומא, איטליה
1964 האולימפיאדה השמונה עשרה יפן טוקיו, יפן האולימפיאדה הראשונה שנערכה ביבשת אסיה.
1968 האולימפיאדה התשע עשרה מקסיקו מקסיקו סיטי, מקסיקו האולימפיאדה הראשונה במדינת "העולם השלישי" ואמריקה הלטינית.
1972 האולימפיאדה העשרים מערב גרמניה מינכן, בוואריה, מערב גרמניה טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן.
1976 האולימפיאדה העשרים ואחת קנדה מונטריאול, קוויבק, קנדה 28 מדינות, רובן מאפריקה, החרימו את המשחקים בתגובה לסיור נבחרת הרוגבי של ניו זילנד בדרום אפריקה.
1980 האולימפיאדה העשרים ושתיים ברית המועצות מוסקבה, ברית המועצות ביוזמת ארצות הברית 40 מדינות החרימו את המשחקים לאחר שברית המועצות סירבה להיענות לדרישת ארצות הברית לסגת מאפגניסטן. ישראל הייתה בין המדינות המשתתפות בחרם.
1984 האולימפיאדה העשרים ושלוש ארצות הברית לוס אנג'לס, קליפורניה, ארצות הברית המדינה הראשונה שאירחה את המשחקים בפעם השלישית. ברית המועצות ומדינות נוספות מהגוש המזרחי החרימו את האולימפיאדה כתגובה לחרם האמריקאי באולימפיאדה הקודמת. השתתפות ראשונה של סין העממית באולימפיאדה.
1988 האולימפיאדה העשרים וארבע קוריאה הדרומית סיאול, קוריאה הדרומית השתתפות ראשונה של ספורטאים מקצוענים.
1992 האולימפיאדה העשרים וחמש ספרד ברצלונה, קטלוניה, ספרד האולימפיאדה הראשונה בה הורשו להשתתף שחקני NBA. מדינת ישראל זוכה לראשונה במדליה אולימפית: יעל ארד שזכתה במדליית כסף ואורן סמדג'ה במדליית ארד - שניהם בענף הג'ודו.
1996 האולימפיאדה העשרים ושש ארצות הברית אטלנטה, ג'ורג'יה, ארצות הברית המדינה הראשונה שאירחה את המשחקים בפעם הרביעית.

100 שנים למשחקים האולימפיים.

2000 האולימפיאדה העשרים ושבע אוסטרליה סידני, ניו סאות' ויילס, אוסטרליה האולימפיאדה השנייה בחצי הכדור הדרומי ובאוסטרליה.
2004 האולימפיאדה העשרים ושמונה יוון אתונה, יוון ישראל זוכה במדליית הזהב הראשונה שלה במשחקים האולימפיים: גל פרידמן מוכתר לאלוף אולימפי בענף גלישת הרוח בדגם "מיסטרל".
2008 האולימפיאדה העשרים ותשע הרפובליקה העממית של סין בייג'ינג, סין סין המארחת זכתה לראשונה במקום הראשון בצבירת המדליות, עם 51 מדליות זהב. יוסיין בולט שובר 3 שיאי עולם ומייקל פלפס זוכה בשמונה מדליות זהב.
2012 האולימפיאדה השלושים הממלכה המאוחדת לונדון, הממלכה המאוחדת העיר הראשונה שאירחה את המשחקים בפעם השלישית; האולימפיאדה הראשונה בה יש ייצוג נשי בכל הנבחרות.
2016 האולימפיאדה השלושים ואחת ברזיל ריו דה ז'ניירו, ברזיל האולימפיאדה הראשונה ביבשת דרום אמריקה.
משחקים עתידיים
2020 האולימפיאדה השלושים ושתיים יפן טוקיו, יפן האולימפיאדה השנייה בעיר; העיר הראשונה ביבשת אסיה שמארחת את המשחקים בפעם השנייה
2024 האולימפיאדה השלושים ושלוש צרפת פריז, צרפת האולימפיאדה השלישית בעיר, 100 שנה אחרי אולימפיאדת 1924
2028 האולימפיאדה השלושים וארבע ארצות הברית לוס אנג'לס, קליפורניה ארצות הברית האולימפיאדה השלישית בעיר והחמישית בארצות הברית

ענפים אולימפיים

     אופניים      התעמלות      כדורעף      שחייה

ענף ספורט שנת השתתפות ראשונה לגברים שנת השתתפות ראשונה לנשים
איגרוף איגרוף 1904 2012
מרוץ אופני BMX אופני BMX 2008 2008
אופני הרים אופני הרים 1996 1996
מרוץ אופני כביש אופני כביש 1896 1984
אופני מסלול אופניים 1896 1988
אתלטיקה אתלטיקה 1896 1928
בדמינטון בדמינטון 1992 1992
ג'ודו ג'ודו 1964 1992
הוקי שדה הוקי שדה 1908 1980
היאבקות היאבקות 1896 2004
הרמת משקולות הרמת משקולות 1896 2000
התעמלות מכשירים התעמלות מכשירים 1896 1928
התעמלות אמנותית התעמלות אמנותית(נ) - 1984
טרמפולינה טרמפולינה 2000 2000
חתירה חתירה 1896 1976
טאקוונדו טאקוונדו 2000 2000
טניס טניס 1896 1900
טניס שולחן טניס שולחן 1988 1988
טריאתלון טריאתלון 2000 2000
כדורגל כדורגל 1900 1996
כדוריד כדוריד 1936 1976
כדורסל כדורסל 1936 1976
כדורעף כדורעף 1964 1964
כדורעף חופים כדורעף חופים 1996 1996
סיף סיף 1896 1924
קיאק קאנו/קיאק 1936 1948
קליעה קליעה 1896 1984
קרב חמש מודרני קרב חמש מודרני 1912 2000
קשתות קשתות 1900 1904
רכיבה רכיבה 1900 1900
כדורמים כדורמים 1900 2000
קפיצה למים קפיצה למים 1904 1912
שחייה צורנית שחייה צורנית(נ) - 1984
שחייה תחרותית שחייה 1896 1912
שיט שיט 1900 1988

הערות:

 • (ג) - גברים. (נ) - נשים.
 • בענף הרכיבה כל התחרויות משותפות לגברים ונשים.
 • בענפי השייט והקליעה הונהגו תחרויות נפרדות לנשים בשנה המצוינת. לפני כן כל התחרויות היו פתוחות לשני המינים.

ענפי עבר

ענפים שיצאו מהמשחקים האולימפיים (רשימה חלקית)[4]
ענף שוחקו באולימפיאדות הערות
קריקט קריקט 1900 ראו גם קריקט
קרוקט קרוקט 1900 ראו גם קרוקט (משחק)
משיכת חבל משיכת חבל 1900 - 1920
גולף גולף 1900 - 1904 הוחזר לתוכנית האולימפית ב-2016
רוגבי רוגבי 1900 - 1924 הוחזר לתוכנית האולימפית ב-2016
פולו פולו 1900 - 1936
כדור בסקי כדור בסקי 1900, 1924, 1986, 1992 אחרי 1900 - משחקי ראווה
לקרוס לקרוס 1904, 1908, 1928, 1932, 1948 אחרי 1908 - משחקי ראווה
בייסבול בייסבול 1992 - 2008 יחזור לתוכנית האולימפית ב-2020
ספוטבול סופטבול 1996 - 2008 יחזור לתוכנית האולימפית ב-2020

משחקי החורף האולימפיים

משחקי החורף האולימפיים או בקיצור אולימפיאדת החורף הם המקבילה החורפית למשחקים האולימפיים. משחקים אלה כוללים ענפי ספורט חורף - ענפי ספורט הנערכים על שלג או על קרח - כגון הוקי קרח, החלקה על קרח או סקי. בדומה למשחקי הקיץ האולימפיים, משחקי החורף נערכים גם אחת לארבע שנים.

משחקים אולימפיים אחרים

מעט לאחר המשחקים האולימפיים "הרגילים", ובאותם מתקנים, נערכים המשחקים הפאראלימפיים, בהם מתחרים נכים במקצועות הזהים או דומים מאוד למקצועות באולימפיאדה הרגילה והספיישל אולימפיקס לבעלי מוגבלויות שכליות.

בשנת 1982 נוסדו "המשחקים הגאים" שמיועדים לאתלטים להט"בים.

בשנת 2010 הוחל בקיום טורניר נוסף בשם אולימפיאדת הנוער. משנת 2012 החלו להתקיים גם אולימפיאדות חורף לנוער.

סמל האולימפיאדה

הסמל האולימפי, בצורת חמש טבעות שלובות, תוכנן לראשונה ב-1913 על ידי הברון פייר דה קוברטן, ככל הנראה בהשראת ממצא ארכאולוגי מתקופת האולימפיאדה הקדומה שביוון העתיקה. משמעות הסמל הקדום אינה ברורה[5], אולם בעת המודרנית מסמלות הטבעות את האיחוד של חמשת "חלקי העולם" (יבשות). הצבעים (אדום, כחול, ירוק, צהוב, שחור והרקע הלבן) נבחרו מכיוון שבעת הנהגת הסמל לכל מדינה היה לפחות אחד מהצבעים הללו על דגלה הלאומי. יש המפרשים את הצבעים כמיצגים את חמש היבשות, אף על פי שהצבעים לא נבחרו בשל כך. האדום מייצג את יבשת אמריקה, שחור – אפריקה, כחול – אוקיאניה, ירוק – אירופה, צהוב – אסיה. הטבעות הוצגו לראשונה במשחקים באנטוורפן, 1920. חמש הטבעות על רקע לבן מופיעות בדגל האולימפי, שמונף בכל חגיגה של המשחקים האולימפיים.

הוועד האולימפי הבינלאומי

הגוף העליון של התנועה האולימפית, אשר בחסותו מתקיימים המשחקים האולימפיים המודרניים הוא הוועד האולימפי הבינלאומי. הוועד נוסד בפריז ב-23 ביוני 1894, בכינוס שבו הוחלט על חידוש המשחקים האולימפיים וקיום האולימפיאדה הראשונה באתונה ב-1896.

הוועד האולימפי הבינלאומי מורכב מ-115 חברים, 70 מתוכם נבחרים על בסיס אישי והאחרים הם נציגי פדרציות ספורט בינלאומיות, נציגי ועדים אולימפיים לאומיים ונציגי הספורטאים האולימפיים. החבר הראשון והיחיד מישראל בוועד הבינלאומי הוא אלכס גלעדי. הוועד האולימפי הבינלאומי אחראי על כל ההיבטים הקשורים בארגון האולימפיאדות, כולל בחירת הערים שבהן יתקיימו המשחקים ותוכנית התחרויות במשחקים.

טקסים

1896 Olympic opening ceremony
טקס הפתיחה של האולימפיאדה הראשונה - אולימפיאדת אתונה (1896)
Sydney Olympics Opening Ceremony
טקס הפתיחה של האולימפיאדה העשרים ושבע - אולימפיאדת סידני (2000)

האולימפיאדה נפתחת בטקס פתיחה מרשים, שבו המדינה המארחת מציגה את תרבותה, ובו צועדים הספורטאים וחברי המשלחות על פי משלחותיהם. באופן מסורתי פותחת את מצעד המשלחות יוון ומסיימת אותו המשלחת של המדינה המארחת, כאשר ביניהן שאר המשלחות מסודרות לפי סדר הא"ב על פי שפת המדינה המארחת. בשיאו של הטקס מגיע לאצטדיון הלפיד האולימפי, אשר הוצת באולימפיה ביוון והועבר מיד ליד במרוץ שליחים שכלל אלפי רצים ונמשך שבועות או חודשים (מרוץ מסוג זה נערך לראשונה באולימפיאדת ברלין (1936)), והספורטאי שזכה בכבוד להיות הרץ האחרון מדליק את האש האולימפית אשר תבער במשך 17 ימים עד סיום המשחקים. ראש המדינה המארחת מכריז רשמית על פתיחת המשחקים, ונציגי המדינה המארחת משביעים את הספורטאים, השופטים והמאמנים.

בטקס נעילת האולימפיאדה מונפים (בסדר זה) דגל המדינה המארחת, הדגל האולימפי, דגל יוון כשבמקביל מושמע המנונה (הנפת הדגל היווני והשמעת ההמנון הם כהוקרה ליוונים שנתנו את ההשראה לתחרות זו) ולבסוף דגל המדינה שעתידה לארח. הספורטאים המצטיינים נכנסים לאצטדיון כאשר הם נושאים את דגלי מדינותיהם, ובעקבותיהם נכנסים שאר הספורטאים במעורבב, כסמל לאחדות שיוצרת האולימפיאדה בין העמים. לאחר מכן מתכנסים גם המתנדבים שסייעו לקיום האולימפיאדה. בשלב הנאומים נואמים ראש העיר המארחת ויושב ראש הוועד האולימפי ומובעת תודה למארגנים. דגל המשחקים האולימפיים מורד ומועבר לראש העיר המארחת את המשחקים הבאים. בסיום הטקס מכובה האש האולימפית, שדלקה בכל זמן קיום המשחקים.

ביקורת על האולימפיאדות

בתור אירוע הספורט הגדול בתבל צברה האולימפיאדה ביקורות שונות:

 • באולימפיאדות הראשונות בזמן המודרני, השתתפו מעט מאוד נשים, ולכן אורגנה בשנת 1922 אולימפיאדה בלתי רשמית לנשים בפריז, משחקי העולם לנשים. מאז אירוע זה הוגדלה בהדרגה נוכחות הנשים באירועים, וכיום נשים משתתפות כמעט בכל ענפי הספורט האולימפיים, מספר התחרויות לנשים מתקרב לזה של הגברים, ומספר הספורטאיות הוא כ-40% מכל המשתתפים.
 • העלות של ארגון האולימפיאדה היא אדירה, ומספר פעמים האולימפיאדה הסתיימה בהפסד כספי של המארגנים (כפי שקרה במונטריאול). דבר זה גורם לכך שרק מדינות גדולות ועשירות יכולות כיום להתמודד על אירוח האולימפיאדות.
 • קיימת טענה שעריכת אולימפיאדה במדינה טוטליטרית, כמו במקרים של אולימפיאדת ברלין (1936) תחת גרמניה הנאצית או אולימפיאדת בייג'ינג (2008), משמשת להגברת חוזקו של המשטר ולשיפור תדמיתו הבינלאומית.
 • עליית יוקרתן של תחרויות חוץ-אולימפיות, בעיקר אליפויות העולם ואירופה, ובעיקר באתלטיקה ובשחייה, נוגסת במשהו ביוקרת התחרויות האולימפיות המקבילות, וזאת ללא הראוותנות וההוצאה הכספית האדירה שבאולימפיאדה.

ראו גם

עיינו גם בפורטל:
פורטל ספורט
ספר: המשחקים האולימפיים

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ When did women first compete in the Olympic Games? Olympic.org - Official website of the Olympic Movement
 2. ^ מתן חודורוב, עלות המשחקים: 43 מיליארד דולר, אתר גל"ץ
 3. ^ אוריאל דסקל, 16 יום לאולימפיאדה: באילו ענפי ספורט צריך להשקיע כדי לזכות במדליות?, אתר כלכליסט
 4. ^ OLYMPIC SPORTS OF THE PAST
 5. ^ אולימפיאדה: סיפורן של חמש טבעות, הידען
אולימפיאדת אתונה (1896)

אולימפיאדת אתונה (1896) היא האולימפיאדה הראשונה בעת החדשה. אלה היו המשחקים האולימפיים הראשונים מאז נאסר קיום המשחקים האולימפיים העתיקים בשנת 393 על ידי הקיסר הנוצרי תאודוסיוס הראשון. המשחקים נערכו מיום שני ה-6 באפריל ועד יום רביעי ה-15 באפריל 1896. השתתפו בתחרויות 241 ספורטאים מ-14 מדינות.

ב-23 ביוני 1894, בכינוס של אנשי חינוך גופני ביוזמתו של הברון פייר דה קוברטן, הוחלט על הקמת הוועד האולימפי הבינלאומי וקיום האולימפיאדה הראשונה באתונה ב-1896. היוונים היו חסרי ניסיון בארגון אירועים ספורטיביים גדולים וגם סבלו מבעיות כספיות, אך למרות קשיים אלו, כל המתקנים והסידורים הלוגיסטיים היו מוכנים בזמן לפתיחת המשחקים.

למרות מספר המשתתפים באולימפיאדה, שהיה קטן מהמצופה, היה זה אירוע הספורט הגדול ביותר שידע העולם עד אז. רבים מספורטאי הצמרת של העולם לא הגיעו למשחקים האולימפיים, וכך, הצליחו ספורטאים יוונים לזכות בהישגים והביאו להצלחת ולאהדת המשחקים מצד הציבור היווני. הישג השיא של ספורטאי יווני באולימפיאדה זו היה זכייתו של ספירידון לואיס בריצת המרתון. האלוף הראשון באולימפיאדה היה האתלט האמריקאי ג'יימס קונולי, שזכה בתחרות הקפיצה המשולשת.

לאחר האולימפיאדה, הגישו מלך יוון גאורגיוס הראשון ומספר ספורטאים אמריקאים עצומה בעד אירוח כל האולימפיאדות הבאות באתונה. דה קוברטן והוועד האולימפי הבינלאומי התנגדו נמרצות להחלטה זאת. בסופו של דבר, המשחקים האולימפיים 1900 נערכו בפריז, והאולימפיאדה לא חזרה לאתונה עד המשחקים האולימפיים בשנת 2004.

אולימפיאדת הנוער בואנוס איירס (2018)

אולימפיאדת הנוער בואנוס איירס (2018) היא אולימפיאדת הנוער השלישית במתכונת של משחקי הקיץ האולימפיים לנוער. האולימפיאדה היא אירוע ספורט רב-ענפי לנוער בגילאים 15–18 ברוח המשחקים האולימפיים. המשחקים נערכו בין ה-6 באוקטובר 2018 עד 18 באוקטובר. באולימפיאדה השתתפו 3,997 ספורטאים מ-206 מדינות שהתחרו ב-241 תחרויות ב-32 ענפי ספורט שונים. זו הייתה הפעם הראשונה שהמשחקים האולימפיים לנוער נערכו מחוץ לאסיה. בואנוס איירס נבחרה כעיר המארחת לאחר שהועדפה על פניהן של מדיין וגלאזגו ב-4 ביולי 2013 בכנס מחוץ למניין של הוועד האולימפי הבינלאומי בלוזאן.

אולימפיאדת לונדון (2012)

המשחקים האולימפיים של לונדון, 2012, הידועים גם בתוארם הרשמי המשחקים של האולימפיאדה ה-30, נפתחו רשמית ב-27 ביולי והסתיימו ב-12 באוגוסט 2012, כללו תחרויות ב-302 קטגוריות ב-26 ענפי ספורט, ונערכו בבירת הממלכה המאוחדת, לונדון. לונדון היא העיר הראשונה בזמן המודרני שאירחה את המשחקים האולימפיים בפעם השלישית, לאחר המשחקים שנערכו בה ב-1908 וב-1948.

יושב ראש הוועדה המארגנת של המשחקים היה אתלט העבר, הלורד סבסטיאן קו.

אולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016)

המשחקים האולימפיים של קיץ 2016 - האולימפיאדה ה-31 בעת החדשה נערכו בין ה-5 באוגוסט ל-21 באוגוסט 2016 בריו דה ז'ניירו שבברזיל. אירוח המשחקים בריו נקבע בהחלטת הקונגרס האולימפי ה-13, וריו היא העיר הראשונה בדרום אמריקה שאירחה את המשחקים האולימפיים. בנוסף, הייתה זו הפעם השלישית בהיסטוריה בה התקיימו המשחקים האולימפיים בחצי הכדור הדרומי, כך שאולימפיאדת הקיץ התקיימה למעשה במקום בו שוררת עונת החורף.

המשחקים האולימפיים נפתחו כשנתיים לאחר שברזיל ארחה את מונדיאל 2014, שבו נערך משחק הגמר באצטדיון המרקנה בריו דה ז'ניירו.

אולימפיה

אולימפיה (ביוונית: Ολυμπία - נהגה "אולימביה") הייתה מתחם מקודש בחבל ארץ אליס במערב חצי האי פלופונסוס ביוון, והיא התפרסמה בשל המשחקים האולימפיים בעת העתיקה אשר נערכו בה אחת לארבע שנים משנת 776 לפנה"ס לערך ועד שבוטלו בשנת 394 בידי הקיסר הרומי תאודוסיוס הראשון.

עוד יצא שמה של אולימפיה בזכות מקדש זאוס באולימפיה ופסל זאוס באולימפיה שניצב בו, אשר נחשב לאחד משבעת פלאי העולם העתיק. האתר הוקם בחורשה קדושה (τέμενος) שנקראה אלטיס, מדרום לגבעת קרוניון, הקרויה על שם האל קרונוס ונישאת לגובה של 125 מטר. הוא ניצב על הגדה הימנית של נהר אלפיוס (Αλφειός), בסמוך ליובלו קלדאוס (Κλάδεος), כ-18 ק"מ מזרחית לחוף הים היוני.

כיום ניצבת העיירה המודרנית אולימפיה סמוך לאתר העתיק. בשנת 2001 מנתה אוכלוסייתה 11,069 איש.

הוועד האולימפי הבינלאומי

הוועד האולימפי הבינלאומי (בצרפתית: Comité international olympique, באנגלית: International Olympic Committee) הוא הגוף העליון של התנועה האולימפית, אשר בחסותו מתקיימים המשחקים האולימפיים המודרניים. הוועד נוסד בפריז ב-23 ביוני 1894, בכינוס של אנשי חינוך גופני ביוזמתו של פייר דה קוברטן, שבו הוחלט על חידוש המשחקים האולימפיים וקיום האולימפיאדה הראשונה באתונה ב-1896. עקב זוועות מלחמת העולם הראשונה העתיק הוועד את מקום מושבו לשווייץ, מקום מושבו הנוכחי, בשל מדיניות החוץ הנייטרלית שלה.

הוועד האולימפי הבינלאומי מורכב כיום מ-115 חברים, 70 מתוכם נבחרים על בסיס אישי והאחרים הם נציגי פדרציות ספורט בינלאומיות, נציגי ועדים אולימפיים לאומיים וספורטאים אולימפיים. נשיא הוועד הוא תומאס באך מגרמניה, שנבחר ב-2013. נשיא הכבוד של הוועד לכל חייו, עד מותו ב-2010, היה חואן אנטוניו סמאראנש, שכיהן בתפקיד הנשיא במשך 21 שנים לפני ז'אק רוג, ואחראי במידה רבה לשינויים שעברו על המשחקים האולימפיים מאז תחילת שנות ה-80.

החברים בוועד, למעט הספורטאים האולימפיים, נבחרים על ידי חברי הוועד עצמו, על פי המלצת ועדת המינויים. אלה שנבחרו על בסיס אישי יכולים לכהן בוועד עד גיל 70, ואילו אלה שנבחרו בתוקף תפקידם מסיימים את חברותם בוועד כאשר הם מסיימים את התפקיד שבזכותו נבחרו לוועד. נציגי הספורטאים האולימפיים נבחרים על ידי הספורטאים עצמם ותקופת כהונתם היא 8 שנים. בעבר נבחרו חברי הוועד לכל תקופת חייהם, ומבנה זה גרם לבעיות רבות כדוגמת השארת מקורבי היטלר ומוסוליני בוועד לאחר נפילת המשטרים ומניעת השתתפות ישראל באולימפיאדת לונדון (1948)[דרוש מקור].

הוועד האולימפי אחראי על כל ההיבטים הקשורים בארגון האולימפיאדות, ובכלל זה בחירת העיר המארחת, אשר מתקיימת 7 שנים מראש, וקביעת הענפים והמקצועות הנכללים בתוכנית האולימפית.

בנובמבר 1999 ייסד הוועד האולימפי הבינלאומי את הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט (WADA), לאחר כנס בינלאומי נגד סמים בספורט שכינס הוועד באותה שנה.

הוועד האולימפי הבינלאומי מממן את פעילותו בעיקר מחסויות של חברות מסחריות, מזכויות השימוש בסמלים האולימפיים (שהם סמלים מסחריים רשומים הנמצאים בבעלות הוועד), וזכויות שידור של התחרויות והטקסים. 92% מהכנסות הוועד משמשים לארגון המשחקים האולימפיים ותמיכה בפעילותן של פדרציות הספורט הבינלאומיות והוועדים האולימפיים הלאומיים, ו-8% הנותרים משמשים למימון פעילות הוועד עצמו, שמשרדיו נמצאים בלוזאן בשווייץ, בה שוכן גם המוזיאון האולימפי.

החבר הראשון והיחיד מישראל בוועד האולימפי הבינלאומי הוא אלכס גלעדי, שנבחר ב-1994. הוא חבר בוועדת הטלוויזיה והרדיו של הוועד (כולל זכויות השידור של התחרויות והטקסים), בוועדת התיאום לאולימפיאדת אתונה (2004) ובוועדת התיאום לאולימפיאדת בייג'ינג (2008).

הלסינקי

הלסינקי (בפינית: Helsinki, להאזנה (מידע • עזרה), בשוודית: Helsingfors - "הלסינגפורש", להאזנה (מידע • עזרה)) היא בירת פינלנד. אוכלוסייתה מונה 629,512 תושבים, נכון לסוף מרץ 2016. העיר נוסדה בשנת 1550, והוכרזה כבירת פינלנד בשנת 1812.

הלסינקי ממוקמת בדרום המדינה, על מספר חצאי איים לחופי מפרץ פינלנד. המטרופולין שלה מורכבת מהעיר הלסינקי ועוד 3 ערים נוספות, אשר ביחד נחשבות לשטח של עיר הבירה. המטרופולין של הלסינקי מונה כ-1.4 מיליון נפש.

הלסינקי אירחה את המשחקים האולימפיים ב-1952 ופעמיים את אליפות העולם באתלטיקה, ב-1983 וב-2005, באצטדיון האולימפי שבעיר. כמו כן אירחה העיר את תחרות אירוויזיון 2007.

בעיר שוכנות אוניברסיטת הלסינקי ומכללת הלסינקי לכלכלה.

המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה

המשחקים האולימפיים (יוונית: Ολυμπιακοί Αγώνες) היו חגיגה אתלטית ודתית שנערכה בעיר היוונית אולימפיה בעת העתיקה. המשחקים נערכו לפחות 293 פעמים, החל משנת 776 לפנה"ס ועד לשנת 393.

המשחקים האולימפיים לנוער

המשחקים האולימפיים לנוער (באנגלית: The Youth Olympic Games או בראשי תיבות: YOG) הוא אירוע עולמי של תחרויות ספורט רב-ענפיות הנערך אחת לארבע שנים המוגדר לנוער בגילאי 14 עד 18 שלא יכולים להשתתף במשחקים האולימפיים. מוטו התחרות הוא "ללמוד כדי לדעת, ללמוד כדי להיות, ללמוד לעשות וללמוד איך לחיות יחד", והנושא הכללי של התחרות הוא חינוך ותרבות. רעיון המשחקים האולימפיים לנוער הוצג בישיבת הוועד האולימפי במוסקבה בשנת 2001 על ידי ז'אק רוג, הנשיא החדש דאז של הוועד האולימפי הבינלאומי, הרעיון אושר במושב הוועד האולימפי בגואטמלה סיטי, גואטמלה ב-6 ביוני 2007. אולימפיאדת הנוער נערכה לראשונה בסינגפור בין 14 באוגוסט ו-26 באוגוסט 2010.

המשחקים הפאראלימפיים

המשחקים הפאראלימפיים (מכונים גם אולימפיאדת הנכים או פאראלימפיאדה, באנגלית: Paralympic Games) הם אירוע רב-ענפי בינלאומי, בו מתחרים ספורטאים בעלי מוגבלויות. המשחקים הפאראלימפיים העיקריים נערכים בקיץ מדי ארבע שנים, כשמשחקי החורף, המצומצמים יחסית, נערכים שנתיים אחרי כל קיץ פאראלימפי, בחורף, בסמוך ואחרי המשחקים האולימפיים, ובחסות הוועד הפאראלימפי הבינלאומי.

השם, "המשחקים הפאראלימפיים", מבוסס על המילה היוונית Paraplegia = שיתוק בחלק התחתון של הגוף; לאחר זמן, ומשהתברר כי לא כל המתחרים הם נפגעי שיתוק, שונה מקור המונח מיוונית, והוא מתבסס כיום על המילה פארא = ליד, ליד המשחקים האולימפיים.

התעמלות

בספורט, התעמלות היא ענף המשלב תרגילי כוח, גמישות, שיווי משקל, אקרובטיקה, וצעדי ריקוד.

ההתעמלות נחלקת לכמה ענפים רשמיים, לא כולם נכללים כיום בתחרויות המשחקים האולימפיים:

התעמלות מכשירים (Artistic Gymnastic) – ענף אולימפי לנשים ולגברים, יחידים ונבחרות.

התעמלות אמנותית (Rhythmic Gymnastic) – ענף אולימפי לנשים בלבד, יחידות וקבוצות.

טרמפולינה (Trampoline) – ענף אולימפי לנשים ולגברים, יחידים וזוגות (מסונכרנים).

התעמלות אקרובטית (Acrobatic gymnastics).

התעמלות אירובית (Aerobics Gymnastic).

פארקור (Parkour) – החל מינואר 2018 על פי הפדרציה הבינלאומית להתעמלות.לענף הטרמפולינה במובן הרחב (Trampolining) שני ענפי משנה שאינם כלולים במשחקים האולימפיים:

מיני-טרמפולינה כפולה (Double Mini-Trampoline)

פס אקרובטיקה (Tumbling)התעמלות מכשירים נכללה בתוכנית של כל האולימפיאדות, ומהווה את אחד הענפים החשובים והפופולריים באולימפיאדה.

ענף ההתעמלות מנוהל ברמה העולמית על ידי הפדרציה הבינלאומית להתעמלות (FIG), שהיא הוותיקה מבין פדרציות הספורט האולימפיות. בישראל מנוהל על ידי איגוד ההתעמלות בישראל.

טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים

טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים הוא האירוע שבו מוכרזת באופן רשמי פתיחתם של המשחקים האולימפיים. בדרך כלל, כולל הטקס אלמנטים המאפיינים את העיר המארחת את המשחקים, תוך שמירה על מסגרת של אלמנטים קבועים שהתפתחו כמסורת לאורך השנים, כגון מצעד המשלחות, הדלקת הלפיד האולימפי, השבועה האולימפית, ועוד.

טקס הפתיחה נחשב כיום לחלק בלתי נפרד מהמשחקים, אך לא תמיד היה הדבר כך. באולימפיאדת פריז (1900) לא נערך טקס פתיחה, ובאולימפיאדת סנט לואיס (1904), שהייתה משנית לתערוכת רכישת לואיזיאנה, נערך טקס צנוע.

אף שהטקס מהווה את פתיחתם הרשמית של המשחקים, לעיתים נפתחות התחרויות עצמן ימים ספורים לפניו, בשל אילוצי לוחות זמנים.

לבנון במשחקים האולימפיים לנוער

לבנון משתתפת בכל המשחקים האולימפיים לנוער מאז היווסדם באולימפיאדת הנוער סינגפור (2010). לאורך השנים צברו ספורטאי הנוער הלבנונים מדלית ארד אחת בטאקוונדו. לבנון משתתפת גם במשחקי החורף האולימפיים לנוער, אך ההשתתפות היא בעיקר סמלית ועד היום, לא זכה ספורטאי נוער אולימפי לבנוני במדליה במשחקי החורף.

משחקי הקיץ האולימפיים

משחקי הקיץ האולימפיים, ידועים גם בשם אולימפיאדה, הם אירוע עולמי של תחרויות ספורט רב-ענפיות הנערכות פעם בארבע שנים. במשחקי הקיץ האולימפיים משתתפים טובי הספורטאים מכל העולם, והם נחשבים במרבית הענפים האולימפיים לאירוע השיא.

18 מדינות ארחו את משחקי הקיץ האולימפיים. ארצות הברית ארחה את המשחקים ארבע פעמים (1904, 1932, 1984, 1996). בריטניה ארחה את המשחקים שלוש פעמים בלונדון (1908, 1948, 2012).

מספר ערים ארחו את האולימפיאדה פעמיים: לוס אנג'לס, פריז ואתונה.

משחקי הקיץ האולימפיים הם האירוע הספורטיבי הגדול ביותר בעולם מבחינת היקף ההשתתפות, והאירוע התקשורתי השני בגודלו בתבל, לאחר גביע העולם בכדורגל.

נבחרת ברית המועצות בכדורגל

נבחרת ברית המועצות בכדורגל הייתה נבחרת הכדורגל הלאומית של ברית המועצות. הנבחרת חדלה להתקיים בעקבות פירוק המדינה.

נבחרת ברית המועצות הופיעה שבע פעמים בגביע העולם בכדורגל. הישגה הגדול ביותר היה ב-1966 כשהעפילה לשלב חצי הגמר, שבו הפסידה למערב גרמניה בתוצאה 2:1. כמו כן, הופיעה הנבחרת שבע פעמים באליפות אירופה בכדורגל, וזכתה בטורניר הראשון שנערך ב-1960, לאחר שניצחה במשחק הגמר את יוגוסלביה בתוצאה 2:1. בנוסף לכך, סיימה הנבחרת שלוש פעמים במקום השני (1964, 1972, 1988), ופעם אחת במקום הרביעי (1968), כשסיימה בתיקו 0:0 מול איטליה בשלב חצי הגמר, והודחה לאחר שהפסידה בהטלת מטבע.

נבחרת ברית המועצות זכתה גם במדליית הזהב במשחקים האולימפיים בשנים 1956 ו-1988.

כמו כן, זכתה הנבחרת באליפות העולם לנוער ב-1977, ובאליפות העולם לנוער עד גיל 16 ב-1987.

נבחרת ישראל בכדורסל

נבחרת הגברים של ישראל בכדורסל היא נבחרת הכדורסל הלאומית של ישראל, המנוהלת על ידי איגוד הכדורסל הישראלי.

סגל הנבחרת מורכב ממיטב שחקני הכדורסל המחזיקים באזרחות ישראלית. רוב משחקי הבית של נבחרת ישראל נערכים בהיכל מנורה מבטחים שבתל אביב. עם זאת, לעיתים רחוקות נודדים משחקי הבית לאולמות נוספים בישראל. הדירוג הנוכחי של נבחרת ישראל ברשימת הדירוג של פיב"א לנבחרות גברים, הוא המקום ה-35 בעולם, נכון ל-26 בפברואר 2019 - ללא שינוי לעומת דירוג קודם. כאשר היא מדורגת במקום ה-20 בעולם מבין כל נבחרות הכדורסל של אירופה.

נבחרת ישראל משתתפת כמעט בקביעות באליפויות אירופה והשתתפה פעמיים באליפות העולם. במסגרת המשחקים האולימפיים, השתתפה הנבחרת פעם אחת. הישג השיא של הנבחרת הוא הזכייה במדליית הכסף באליפות אירופה (1979). במסגרת משחקי אסיה זכתה הנבחרת בשתי מדליות זהב ומדליית כסף.

נבחרת ספרד בכדורסל

נבחרת ספרד בכדורסל היא נבחרת הכדורסל הלאומית של ספרד. הנבחרת מנוהלת על ידי התאחדות הכדורסל הספרדית. הדירוג הנוכחי של נבחרת ספרד ברשימת הדירוג של פיב"א לנבחרות גברים, הוא המקום ה-2 בעולם, נכון ל-26 בפברואר 2019 - ללא שינוי לעומת דירוג קודם.נבחרת ספרד נחשבת לאחת מנבחרות הכדורסל הטובות בעולם. היא זכתה פעמיים באליפות העולם בכדורסל בשנת 2006 ו-2019, ופעמיים רצופות באליפות אירופה בכדורסל בשנים 2009 ו-2011, ושוב ב-2015.

כמו כן, ספרד סיימה שנייה באולימפיאדת לונדון 2012, אולימפיאדת בייג'ינג 2008 ובאולימפיאדת לוס אנג'לס 1984, לאחר שהפסידה בשלוש האולימפיאדות לנבחרתה של ארצות הברית במשחק הגמר.

סידני

סידני (באנגלית: Sydney) היא עיר הבירה של ניו סאות' ויילס שבאוסטרליה, והעיר הגדולה והוותיקה ביותר באוסטרליה. עם אוכלוסייה קרוב לחמישה מיליון תושבים, ובהיותה המרכז הפיננסי של המדינה, לעיתים קרובות נוטים לחשוב בטעות שהיא בירת אוסטרליה כולה – כשלמעשה קנברה היא עיר הבירה של אוסטרליה.

בסידני נמצא בית האופרה, המפורסם במבנה המיוחד שלו, המזכיר צדפה. סידני אירחה את המשחקים האולימפיים של שנת 2000.

סן מרינו במשחקים האולימפיים לנוער

סן מרינו השתתפה בכל המשחקים האולימפיים לנוער מאז היווסדם באולימפיאדת הנוער סינגפור (2010). סן מרינו אף פעם לא זכתה במדליה במשחקים האולימפיים לנוער והשתתפותה במשחקים היא בעיקר סמלית.

המשחקים האולימפיים (קיץ)
אתונה (1896)פריז (1900)סנט לואיס (1904)אתונה (1906)לונדון (1908)סטוקהולם (1912)אנטוורפן (1920)פריז (1924)אמסטרדם (1928)לוס אנג'לס (1932)ברלין (1936)לונדון (1948)הלסינקי (1952)מלבורן (1956)רומא (1960)טוקיו (1964)מקסיקו סיטי (1968)מינכן (1972)מונטריאול (1976)מוסקבה (1980)לוס אנג'לס (1984)סיאול (1988)ברצלונה (1992)אטלנטה (1996)סידני (2000)אתונה (2004)בייג'ינג (2008)לונדון (2012)ריו דה ז'ניירו (2016)טוקיו (2020)פריז (2024)לוס אנג'לס (2028)

אולימפיאדות שבוטלו: 191619401944

Olympic rings without rims

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.