המעפיל

הַמַּעְפִּיל הוא קיבוץ מזרם הקיבוץ הארצי-השומר הצעיר. שנת ייסוד: 1938, שנת עלייה לקרקע: 1945. היישוב הוא חלק מהמועצה האזורית עמק חפר.

המעפיל
חדראוכלהמעפיל
חדר האוכל משנת 1957 בתכנון שמואל מסטצ'קין
מחוז המרכז
מועצה אזורית עמק חפר
גובה ממוצע[1] ‎33 מטר
תאריך ייסוד 1945
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 855 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 3.1% בשנה עד סוף 2018
מפת היישובים של מועצה אזורית עמק חפר
באדום - המעפיל
בירוק - מיקום בניין המועצה
http://www.hamaapil.co.il

הקמת הקבוצה

קבוצת "המעפיל" נוסדה בשנת 1938 בחדרה. גרעין מייסדיו היו יוצאי השומר הצעיר בגליציה, פולין, גרמניה ואוסטריה, שקיבלו את הכשרתם במרחביה, בבית זרע ובמעברות. רוב חברי הקבוצה היו מעפילים ומכאן בחרו את שם הקבוצה. בחדרה עסקה הקבוצה בעבודות מזדמנות בפרדס ובבנייה, אך עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הצטמצם ייצוא פרי ההדר, וכך איבדו את עבודתם. חברי הקבוצה החליטו לנדוד בקבוצות כדי למצוא פרנסה, אך ב-1941 פקדה אותם מגפת טיפוס וקדחת. המגפה הביאה את הקבוצה לנטוש את חדרה, ולעבור למפרץ חיפה, שם התפרנסו מעבודות סבלות בנמל חיפה. לאחר המעבר, התאחדה הקבוצה יחד עם קבוצת "נחשונים" שישבה בקריית חיים, תחת השם "המעפיל".

אדמות היישוב

האדמות אשר עליהן הוקם הקיבוץ נרכשו בשנת 1932 על ידי יהושע חנקין מידי הכפר הערבי קאקון, שהיה מגדולי היישובים הערביים בשרון בזמנו. האדמות נמכרו כחלקות בודדות לבעלי מלאכה, לסוחרים ולאנשים שונים שרצו להשקיע את כספם בפרדסים. קוני האדמות התאגדו לשם הקמת משק הדרים מרוכז במקום, ובמסגרת ההכנות חפרו באר והקימו את שכונת "מרץ ב'" שהתעתדה ליישוב עם תחילת תנובתם של מטעי ההדרים שבמקום. אולם פרוץ מאורעות תרצ"ו הפך את התוכניות, מעט התושבים שהיו בשכונה נטשוה ופורעים מהכפר הסמוך קאקון השמידו את הצריפים המעטים והבאר שבמקום. בשנת 1942 רכשה הקק"ל את האדמות מידי הבעלים שלא חפצו בהן עוד, והוחלט למסור אותן לקבוצת "המעפיל".

העלייה לקרקע והשנים הראשונות

ב-2 בנובמבר 1945, יום השנה להצהרת בלפור, עלתה הפלוגה הראשונה לאדמות אלו במסגרת מבצע העלייה של שתים עשרה נקודות ההתיישבות. עם היתד הראשונה הצטרפה קבוצת גרעין מאנגליה וקבוצות השלמה מחברות נוער שהתחנכו במקום. בשנים הראשונות להקמתו המשק סבל קשות משכונותו לכפר הערבי קאקון, וספג יריות, צליפות והטרדות בלתי פוסקות. במלחמת העצמאות החמיר המצב והקיבוץ סבל ללא הרף מהתנכלויות, יריות וצליפות שמנעו מהחקלאים לקצור את אדמתם עד כדי כך שנצרכו לקצור לאור הירח. מתוקף היותו היישוב המזרחי ביותר בעמק חפר, הקיבוץ שימש כבסיס לכוחות צה"ל בתקיפתם את הכפרים הערביים שנותרו בשרון. חומרת האירועים הביאה לפינוי ילדי הקיבוץ לחדרה עד שוך הקרבות, ומרבית העיסוק היה סביב הלחימה. חברי המעפיל שעבדו בשדות שימשו כסיירים לחטיבת אלכסנדרוני שהובאה כתגבורת על מנת להסיג את הכוחות הערביים שישבו על גדרות היישוב. גם לאחר כיבוש קאקון, המשיך הקיבוץ לסבול מהתקפות הנגד שביצעו העיראקיים. רק עם סיום המלחמה התפנה הקיבוץ לבניין המשק החקלאי בו.

כלכלה

ענפי הכלכלה העיקריים בקיבוץ הם:

  • ענפי החקלאות השונים - רפת, פרדס, אבוקדו, גידולי שדה, מדגה.
  • מפעלי תעשייה -
    • מפעל "תגה" - שותפות מוגבלת בבעלות הקיבוץ, העוסקת בייצור ובשיווק גרביים והלבשה תחתונה בישראל תחת המותג "תגה", וכן עבור חברות ומותגים אחרים. בשנת 2001 במסגרת מיזוג עם חברת דלתא, נמכרה פעילות ייצור ושיווק הגרביים.[2]
    • מפעל MCP - מפעל לפיתוח מוצרי פלסטיק מתקדמים, בשותפות עם קיבוץ גזית.

תרבות וספורט

  • בחגיגות 60 השנה להיווסדו, הפיק הקיבוץ את "אלבום חג השישים", הכולל תיעוד צילומי של תולדות היישוב.

אישים בולטים שפעלו בקיבוץ

גלריית תמונות

מבנהמגוריםבקיבוץהמעפיל

מבנה מגורים - מהראשונים שבמבני הקיבוץ, 10/08

ביתבארהמעפיל

בית באר שהיווה את המבנה הראשון שהוקם באתר הקיבוץ, 10/08

מגדלמיםמעפיל

מגדל מים השוכן בלב הקיבוץ, 10/08

ביתתרבותבקיבוץהמעפיל

בית התרבות מ-1967 בתכנון מנחם באר והגן שבחזיתו בתכנון ליפא יהלום, 10/08

משורייןבמעפיל

משוריין המוצב סמוך לחדר האוכל, 10/08

Hamaapil15

חדר האוכל הנטוש, 2015

HAMAAPIL2015-01

אולם מופעים בתכנון אדריכל מנחם באר, 2015

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. ^ כתבה באתר BizPortal
14 בדצמבר

14 בדצמבר הוא היום ה-348 בשנה בלוח הגרגוריאני (349 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה נשארו עוד 17 ימים.

18 ביוני

18 ביוני הוא היום ה-169 בשנה (170 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 196 ימים.

אורה אנלין

אורה (גולדשטיין) אנלין (נולדה ב-15 באוגוסט 1944) הייתה אלופה פאראלימפית ושיאנית עולם בספורט הנכים.

גביע המדינה בכדורעף

גביע המדינה בכדורעף הוא טורניר גביע, בו משתתפות קבוצות ליגת העל בכדורעף והליגה הלאומית בכדורעף. הטורניר נערך בשיטת "נוקאאוט" (המפסיד יוצא), כאשר המנצחת עולה לשלב הבא, והמפסידה מודחת. חצאי הגמר והגמר נערכים בשיטת משחק אחד מכריע במגרש ניאוטרלי. שתי הקבוצות המנצחות של חצאי הגמר מעפילות לגמר, בו המנצחת זוכה בגביע.

דאבל

בספורט, דאבל (Double) הוא זכייה של קבוצת ספורט בשני התארים המרכזיים באותה המדינה במהלך עונה אחת, לרוב אליפות הליגה הבכירה והגביע העיקרי במדינה.

המעפיל האלמוני (אוניית מעפילים)

המעפיל האלמוני הייתה אוניית מעפילים. בתחילה חשבו לקרוא לה בשם: "הגנה-חירות", אולם הנהגת "ההגנה" ציוותה לשנותו ביום האחרון להפלגה. ארגוני "הפורשים" השתמשו בשם "חירות", ותוספת המילה "הגנה" (המזכירה את ארגון "ההגנה"), הייתה מתפרשת כפעולה משותפת איתם. בעימות בהעברת מעפילי "לנגב" אל אוניות הגירוש לקפריסין נהרג המעפיל הרברט לזר, אך שמו עדיין לא היה ידוע בעת שפורסמה המודעה על נפילתו ועל הלוויתו. לזכרו ועל שם מפעל ההעפלה נקראה לבסוף האונייה.

הפועל המעפיל

הפועל המעפיל היא קבוצת כדורעף ישראלית ממועצה אזורית עמק חפר, מועצה אזורית מנשה המשחקת בליגת העל בכדורעף. הקבוצה מארחת באולמות הספורט של קיבוץ עין שמר ובעין החורש. צבעי הקבוצה הם כחול ושחור ומאמן הקבוצה הוא יניב בר נצר.

זאב לוי

זאב לוי (25 בינואר 1921 – 16 במרץ 2010) היה פילוסוף ישראלי ופרופסור לפילוסופיה כללית ולמחשבת ישראל בעת החדשה באוניברסיטת חיפה. תחומי העיון העיקריים שלו היו הרמנויטיקה, סטרוקטורליזם, דקונסטרוקציה ואתיקה, וכן הגות שׂפינוזה, רוזנצווייג ועמנואל לוינס.

חיה ארבל

חיה ארבל (18 ביוני 1921 – 14 בדצמבר 2006) הייתה מלחינה ישראלית וממייסדי קיבוץ המעפיל.

חמוש במשקפיים

"חמוש במשקפיים" הוא אלבום האולפן ה-18 של הזמר אריק איינשטיין, בשיתוף המוזיקאי מיקי גבריאלוב, שיצא בנובמבר 1980.

זהו שיתוף הפעולה השלישי של איינשטיין וגבריאלוב, לאחר האלבומים המצליחים "בדשא אצל אביגדור" ו"סע לאט" מראשית שנות ה-70.

את שירי האלבום הלחין גבריאלוב, למעט השיר "ילדי ההפקר" שהלחין מחדש יוני רכטר ובוצע קודם לכן כשיר בבלט "אגדה בחולות", לו הלחין רכטר את המוזיקה (לשיר "ילדי ההפקר" היה לחן קודם, עממי-רוסי), והשירים "תל אביב, גדות הירקון, 1950", "סן פרנסיסקו על המים" ו"עצים" שהלחין שלום חנוך. הלחן של גבריאלוב לשיר "הכניסיני תחת כנפך" היה גם לחן חדש שנכתב עבור האלבום, וקדמו לו הלחן העממי והישן (ששרה נחמה הנדל ואחריה גם ריטה) והלחן של נורית הירש (ששרו יהורם גאון, שלישיית המעפיל ואבנר גדסי).

איינשטיין חיבר את המילים לכמחצית משירי האלבום, ואת מילות שאר השירים חיברו נתן אלתרמן, חיים נחמן ביאליק ולאה גולדברג.

יובל דניאלי

יובל דניאלי (נולד ב-1943) הוא צייר, פסל מבקר אמנות וארכיונאי ישראלי.

כביש 581

כביש 581 הוא כביש אזורי הכולל שני מקטעים: כביש רוחב בעמק חפר, המחבר בין צומת הרא"ה על כביש 4 לצומת מגל וכביש אורך המחבר את צומת מגל לצומת כלניות על כביש 574.

ליגת העל בכדורעף

ליגת העל בכדורעף (נקראה גם "ליגת ווינר בכדורעף") היא הליגה הבכירה בישראל בענף הכדורעף והיא מנוהלת על ידי איגוד הכדורעף בישראל.

הליגה הוקמה בשנת 1956 והקבוצות בעלות מירב הזכיות הן הפועל המעפיל והפועל מטה אשר עכו עם 14 אליפויות כל אחת. הפועל מטה אשר עכו היא אלופת הליגה הנוכחית.

חלק ממשחקי הליגה משודרים בערוץ הספורט.

מולה בן-חיים

מולה בן-חיים (30 ביולי 1916 – 7 באוקטובר 1993) היה צייר ישראלי ממוצא פולני.

מועצה אזורית עמק חפר

מוֹעָצָה אֲזוֹרִית עֵמֶק חֵפֶר היא מועצה אזורית השוכנת במישור החוף שלאורך הים התיכון, בחלקו הצפוני של אזור השרון, בין הערים חדרה בצפון ונתניה בדרום.

המועצה הוקמה בשנת 1940 וכיום יש בה 43 יישובים והיא משתרעת על כ-130,000 דונם.

רבקה בסמן בן-חיים

רבקה בַּסמַן בן-חיים (בכתיב יידי: רבֿקה באַסמאַן בן־חיים; נולדה ב-20 בפברואר 1925) היא משוררת יידיש ומורה ישראלית.

שלישיית המעפיל

שלישיית המעפיל הייתה להקת זמר עברי שהורכבה משלושה חברי קיבוץ המעפיל: עירית סנדנר, אהוד שחם ודן שרון. השלושה הופיעו יחדיו בין השנים 1965 ל-1990 והקליטו שלושה אלבומים.

תחנה מרכזית חדרה

תחנה מרכזית חדרה היא התחנה המרכזית של העיר חדרה. התחנה ממוקמת במערב העיר בסמוך לצומת חדרה שעל כביש 4. מתחנת אוטובוסים זו יוצאים קווי אוטובוס בין עירוניים לפחות ל-16 ערים (חיפה, נוף הגליל, עפולה, אריאל, זכרון יעקב, רעננה, נתניה, תל אביב, ירושלים ואילת, חריש, קיסריה, טבריה, אור עקיבא, בני ברק, רמת גן, הוד השרון) כשלרוב הערים האלו יוצא יותר מקו אוטובוס בין-עירוני אחד. בנוסף יוצאים מן התחנה קוי אוטובוס עירוניים רבים. את מרבית הקוים שבתחנה מפעילה "אגד" ואת השאר מפעילה חברת "קווים".

תחנת הרכבת חדרה – מערב

תחנת הרכבת חדרה מערב היא תחנה של רכבת ישראל על מסילת החוף, שנמצאת בחלקה המערבי של העיר חדרה – בסמוך לאזור התעשייה. התחנה משמשת הן כתחנת משאות והן כתחנת נוסעים (בתוספת לתחנת חדרה מזרח, המשמשת למשאות בלבד). התחנה מרוחקת ממרכז העיר, ולכן תנועת הנוסעים בשנים הראשונות להפעלתה הייתה דלה למדי. בשנים האחרונות חלה עלייה רצינית בכמות המשתמשים בתחנה זו. בחודש אוגוסט 2008 למשל היו בה, על־פי נתוני רכבת ישראל, 135,000 נוסעים, ובממוצע ליום – כ־5,000 נוסעים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.