המעין (כתב עת)

הַמַּעְיָן הוא רבעון שיוצא לאור מאז שנת תשי"ג (1953) "המשלב מימד תורני עם מימד מדעי-תורני"[1] ומכיל מאמרים מגוונים בנושאי הלכה, השקפה, היסטוריה יהודית ומחקר.

על מטרותיו וייעודו של 'המעין' כתב בגיליון הראשון, פרופ' מרדכי ברויאר, מייסדו ועורכו הראשון של כתב העת: "היעדר במה ספרותית המוקדשת לעיון, מחקר ובירור בשאלות העומדות על סדר יומו של עם התורה בפרט ובמדינת ישראל בכלל - הורגש כבר מזמן... מקווים אנו להפוך כתב עת זה לרבעון המופיע לפרקים קבועים...".[2] בשנת תשכ"ד (1964) התמנה יונה עמנואל כעורך כתב העת, תפקיד אותו מילא עד לפטירתו בשנת תשס"ב (2002), אז החליף אותו הרב יואל קטן.

כותבי המאמרים ונושאיהם מגוונים ועוסקים בתחומים רבים. בנוסף קיים בכתב העת גם מדור ביקורת ספרים. כתב העת היוצא לאור על ידי מוסד יצחק ברויאר של פועלי אגודת ישראל, מזוהה עם חוגי "תורה עם דרך ארץ" וניתן בו דגש מסוים להגות ולהיסטוריה של חוגים אלו. כך למשל, בתחילת שנות ה-90, התקיים בו פולמוס בין הרב שלמה וולבה ופרופ' זאב לב בנוגע ליישומה והצלחתה של שיטת "תורה עם דרך ארץ".[3]

רוב מאמרי 'המעין זמינים באינטרנט באתר HebrewBooks (בעיקר מהשנים הראשונות), באתר ישיבת שעלבים (משנת תשס"ז) ובאתרים נוספים.

Internet-news-reader.svg המעין
Hamaayan
תדירות רבעון
עורך יואל קטן (2002 ואילך)
יונה עמנואל (19642002)
מרדכי ברויאר (19531964)
תאריך ייסוד 1953

כותבים

עם כותבי המאמרים במשך השנים נמנים רבנים, חוקרים תורניים ואנשי אקדמיה, בהם: יוסף אביב"י, הרב שלמה אבינר, הרב שלמה זלמן אוירבך, פרופ' ישראל אומן, הרב יהושע בכרך, הרב ד"ר יצחק ברויאר, פרופ' מרדכי ברויאר, הרב מרדכי ברויאר, יעקב בר-אור, הרב שריה דבליצקי, פרופ' דוד הנשקה, שמואל הכהן וינגרטן, הרב יצחק לוי, הרב ד"ר קלמן כהנא, פרופ' מרדכי כסלו, הרב פרופ' יהודה לוי, הרב יהושע מגנס, הרב אביגדר נבנצל, הרב יהושע נויבירט, הרב חיים סבתו, פרופ' זהר עמר, הרב ד"ר רפאל בנימין פוזן, פרופ' יהודה פליקס, הרב משה צוריאל, הרב ד"ר יהודה קופרמן, הרב יואל קטן, פרופ' מאיר שוורץ, פרופ' יואל אליצור.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ למנויי וקוראי 'המעין', חדשים גם ישנים, המעיין, תשרי תשס"ז, אתר ישיבת שעלבים
  2. ^ הרב יואל קטן, על מייסד 'המעין' ועורכו הראשון - פרופ' מרדכי ברויאר ז"ל, 'המעין, תמוז תשס"ז
  3. ^ בעניין תורה עם דרך ארץ, באתר "דעת"

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.