המכללות הצבאיות

המכללות הצבאיות הן מספר מוסדות הדרכה לקצינים בדרגות שונות בצה"ל. היחידה ממוקמת ב"מחנה דיין" אשר בגלילות. מפקד המכללות הנוכחי הוא אלוף איתי וירוב.

המכללות השונות מובילות מגוון הכשרות, ביניהן קורס תתי אלופים, המכשיר את סגלי הפיקוד האופרטיביים של מערכות הביטחון בתכנון ועיצוב מערכות אסטרטגיות. כמו כן, כוללת היחידה את המכללה לביטחון לאומי, בה מוכשר הסגל הבכיר בצה"ל, מערכות הביטחון והממשל לתפקידי פיקוד וניהול בכירים.

במכללות מוסמכים גם סגלי הפיקוד של צה"ל במגוון הדרגות. במסגרת קורס פו"ם כללי על שם יגאל אלון, מוכשרים המפקדים וקציני המטה מהיחידות המבצעיות לתפקידים בדרג בכיר. פו"ם אפק, הוא הכשרת קציני המטה של צה"ל לתפקידים בדרג סא"ל.

בנוסף, מוכשרת במכללות הצבאיות הקצונה הצעירה של זרוע היבשה לפיקוד ברמה הטקטית, במסגרת המלט"ק (המכללה לפיקוד טקטי). לצידה, פועל בית הספר לנגדים, שאמון על כשירותה של אוכלוסיית הנגדים בקבע מובהק לתפקידי פיקוד ומטה בצה"ל.

היסטוריה

בשנת 1991, הוקמה יחידת המכללות הצבאיות תוך איחוד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה יחד עם המכללה לביטחון לאומי, בשנת 2016 הועברה גם המכללה לפיקוד טקטי תחת המכללות הצבאיות, בשנת 2017 הוקם ביחידת המכללות הצבאיות בית הספר לפיקוד לנגדים

כיום, מוכשרים בהן כלל דרגי הפיקוד הבכיר של צה"ל בתחומי צבא וביטחון, תוך שילוב של לימודים אקדמיים.

יעוד ותפקידים

 1. להוות את הנדבך העיקרי ברצף הכשרת הקצונה.
 2. ללמד בסביבה צבאית-אקדמית.
 3. להתייצב בחזית הידע והלמידה.
 4. לסייע בעיצוב דמות הקצין בצה"ל.
 5. למקם את החניך במרכז.
 6. לתרום לצה"ל, בנוסף לייעודה כמוסד הכשרה.

פירוט המכללות

המכללות הכלולות ביחידת המכללות הצבאיות הן:

מפקדי המכללות

שם תקופת כהונה הערות
יוסי בן חנן 1994-1990
יצחק בריק 1998-1994
יעקב עמידרור 1998-2002
עמוס ידלין 2004-2002 לימים ראש אמ"ן
אייל בן ראובן 2006-2004
גרשון הכהן 2011-2006
יוסי ביידץ 2015-2011
תמיר היימן 2018-2015 לימים ראש אמ"ן
אמיר ברעם 2019-2018 לימים מפקד פיקוד הצפון
איתי וירוב 2019-

בסיס המכללות הצבאיות העתידי

בשנת 2002 יזם ראש הממשלה אריאל שרון את התוכנית להעתקת המכללות הצבאיות ממחנה גלילות למתחם חלופי בירושלים, במסגרת המאמץ לחיזוק ירושלים. ונבדקו חלופות שונות למיקומם: מתחם גבעת התחמושת, קריית הלאום ומתחם האוניברסיטה העברית בגבעת רם[1].

בעקבות החלטת הממשלה מאפריל 2011 (החלטה 3161), בסיס המכללות הצבאיות המיועד למכללה לפיקוד ומטה, למכללה לביטחון לאומי ולאקדמיה הצבאית, היה צפוי להיבנות בהר הצופים בירושלים על פני שטח של כ-32 אלף מ"ר, ועתידים לשרת בו מעל ל-1400 קצינים וחיילים. הבסיס היה מתוכנן להיות ממוקם בקרבת האוניברסיטה העברית, בין המורדות הדרומיים של הר הצופים לגן הלאומי עמק צורים, המיקום היה בעייתי, שכן הוא שוכן על שטחים שמעבר לקו הירוק. ארצות הברית ומדינות מערביות אחרות התנגדו לבנייה במקום זה. ב-2 ביולי 2012 אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ירושלים את התוכנית[2]. למרות שהתוכנית קיבלה את כל האישורים היא הוקפאה בהנחיית ראש הממשלה, בנימין נתניהו[3].

בינואר 2015 החליטה ממשלת ישראל להעביר את המיקום המתוכנן למכללות למערב ירושלים במקום למזרחה (החלטה 2392).[4] ביולי 2017, אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון הכריז כי הזוכה בתחרות האדריכלים לתכנון בסיס המכללות העתידי הוא משרד "אליקים אדריכלים", בבעלות האחים צדיק ואלי אליקים. הבסיס המתוכנן ייבנה על שטח מיוער בתוך יער ירושלים, מעל שכונת עין כרם בירושלים, על רכס המתנשא מעל השכונה שממוקמת בעמק, בשוליים הדרום מערביים של העיר. סך כל השטח המיועד למכללה הוא 50 דונם[5]. באוגוסט 2018 אישרה הועדה המחוזית לתכנון ולבנייה את התוכנית[6], חרף מחאת תושבי עין כרם שטענו שהפרויקט יפגע בערכי טבע נדירים ויגרום לעמוס תחבורתי בשכונה[7].

ב-26 באוגוסט 2018, הצביעו רוב חברי מועצת עיריית ירושלים נגד התוכנית להקמת המכללות סמוך לעין כרם[8].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ המכללות של צה"ל יועברו לירושלים, באתר הארץ, 5 במאי 2002
 2. ^ ניר חסוןאושרה הקמת בסיס המכללות של צה"ל בהר הצופים, מעבר לתחומי הקו הירוק, באתר הארץ, 3 ביולי 2012
 3. ^ מוטי בסוק, האמריקאים לחצו – ונתניהו החליט להעביר את מכללות צה"ל למערב ירושלים במקום למזרחה, באתר TheMarker‏, 14 באפריל 2015
 4. ^ פינוי שטחי מחנות צה"ל מאזורי ביקוש, באתר משרד ראש הממשלה, תאריך פרסום: 04.01.2015
 5. ^ מירב מורן, הקמפוס החדש של צה"ל בירושלים קרוב לרכבת - אך מנותק מהעיר, באתר TheMarker‏, 23 ביולי 2017
 6. ^ ניר חסוןקמפוס מכללות צה"ל יוקם ליד עין כרם, חרף התנגדות חריפה בקרב התושבים, באתר הארץ, 12 באוגוסט 2018
 7. ^ יובל ניסני, למרות התנגדות התושבים: אושרה הפקדת תוכנית מכללות צה"ל, באתר כל העיר, 14 באוגוסט 2018
 8. ^ שלומי הלר, צפו: סערה בישיבת מועצת העירייה – רוב להעתקת תוכנית המכללות הצבאיות להר הצופים, באתר כל העיר, 27 באוגוסט 2018
איל בן ראובן

איל בן ראובן (נולד ב-22 במאי 1954) הוא איש ציבור ישראלי שכיהן כחבר כנסת בסיעת התנועה וכיושב ראש ועדת האתיקה. אלוף במילואים בצה"ל, שירת בחיל השריון כמפקד חטיבה, אוגדה וגיס, וכיהן כמפקד המכללות הצבאיות.

איתי וירוב

איתי וירוב (נולד ב-14 באפריל 1966) הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף, המכהן כמפקד המכללות הצבאיות. קודם לכן שימש ראש מטה זרוע היבשה, מפקד אוגדת עזה, קצין חי"ר וצנחנים ראשי ומפקד חטיבת כפיר.

אמיר ברעם

אמיר ברעם (נולד ב-22 ביולי 1969) הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף, המשמש מפקד פיקוד הצפון. קודם לכן שימש מפקד הגיס הצפוני, מפקד המכללות הצבאיות, מפקד עוצבת הגליל, מפקד עוצבת האש ומפקד חטיבת הצנחנים.

בית הספר לפיקוד ומנהיגות

בית הספר לפיקוד ומנהיגות, הוא מוסד לימודי צבאי, המכשיר קצינים ונגדים לפיקוד בחיל האוויר.

בית הספר ממוקם בבסיס המכון להכשרת הסגל של חיל האוויר, הממוקם באוניברסיטה העברית בירושלים.

בין התכנים שמועברים בבית הספר: ערכי מנהיגות, מיומנויות פיקוד, אינטליגנציה רגשית ופיתוח אישי. בית-הספר מכשיר קצינים מדרגת סג"ם ועד סא"ל, ונגדים מדרגת רס"ל ועד רנ"ג. אורך הקורסים הוא בין שלושה לחמישה-עשר ימים בממוצע.

במסגרת בית הספר מתקיים מסלול של תוכנית תלפיות.

הבסיס בו הוקם בית הספר החליף במהלך השנים כמה שמות, ביניהם: המכון ללימודי המשך, המכון התעופתי ללימודים מתקדמים (מתל"מ), המכון להכשרת הסגל (מלה"ס). ביחד עם השמות הוחלפו התגים.

בחודש יולי 2018 פורסם כי מצ"ח חוקרת אי ־ סדרים במוסד לאחר שהתגלה כי מרצים קיבלו שכר מבלי ללמד. בעקבות החקירה בית הספר פעל במתכונת מצומצמת, לאחר שהופסקה ההתקשרות עם המכללה למינהל

מפקד בית הספר הנוכחי הוא סא"ל יהונתן טל

גרשון הכהן

גרשון הכהן (נולד ב-1955) הוא אלוף במילואים בצה"ל, בתפקידו האחרון שימש מפקד הגיס המטכ"לי.

המטה הכללי של צה"ל

המטה הכללי של צה"ל (או בקיצור: המטכ"ל) הוא המטה העליון של צה"ל. המטכ"ל מורכב מראשי המטה, מראשי האגפים, ממפקדי הזרועות, ממפקדי הפיקודים ממפקדים ומנהלים בכירים נוספים בעלי תפקידי מפתח בצה"ל ובמשרד הביטחון.

המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה

המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה (בקיצור: פּוּ"ם) נוסדה ב־31 במאי 1954 ונועדה להכשרת קצינים בכירים בצה"ל. החל משנת 2017 מכשירה גם נגדים.

המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה היא מוסד הדרכה לקצונה הבכירה ביותר בצה"ל. המוסד משרת את שלוש זרועות הצבא – הים, האוויר והיבשה – ומתקבלים אליו קצינים מדרגת סגן ועד דרגת אלוף-משנה, ונגדים בכניסה לקבע מובהק ובכניסה למסלול בכיר.

המכללה לביטחון לאומי

המכללה לביטחון לאומי (מב"ל) נועדה להקנות השכלה על יסודות הביטחון הלאומי ברמה אקדמית בנושאים מדיניים וחברתיים בביטחון המדינה. המכללה מיועדת לבכירי מערכת הביטחון הישראלית: צה"ל, שירות הביטחון הכללי (שב"כ), "המוסד", משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר (שב"ס), התעשייה הצבאית, רפא"ל וכן מבקר מערכת הביטחון, משרד החוץ, משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה. קציני צה"ל המגיעים ללימודים במכללה לביטחון לאומי מיועדים בדרך כלל לתפקידים בכירים כגון: מח"ט, מפקד אוגדה, קצין חיל ראשי ותפקידים בכירים אחרים. הלימודים במב"ל הם תנאי לקידומו של הקצין בצה"ל. המכללה לביטחון לאומי משמשת כמוסד הממלכתי הגבוה ביותר ללימוד ומחקר בעיות הביטחון הלאומי של מדינת ישראל.

בראש מערך הלימודים במב"ל עומד מד"ר (מדריך ראשי) בדרגת אלוף-משנה הכפוף למפקד המכללות הצבאיות אשר משמש בתפקידו גם כמפקד מב"ל. המדריך הראשי במב"ל הוא אל"ם יונתן סיידה מרום. בין קודמיו בתפקיד: רפאל ורדי, שלמה גזית, יוסי בן-ארי, עפרה בן ישי, רות ירון, גיל שלו, ענאן ווהבי ואיציק כהן.

תוכנית הלימודים במכללה לביטחון לאומי מקבילה ללימודי תואר שני במדע המדינה במגמת ביטחון לאומי, ועמידה בה מזכה את בוגר המכללה גם בתואר שני במדע המדינה מטעם אוניברסיטת חיפה, שבה נלמדות במקביל גם תוכניות מצוינות צבאיות נוספות, כתוכנית חבצלות וקורס חובלים.

המכללה לפיקוד טקטי

המכללה לפיקוד טקטי (המלט"ק), הידועה גם בשם האקדמיה לפיקוד, היא מכללה צה"לית שהוקמה ב-1999 בברכת הרמטכ"ל רא"ל שאול מופז ונועדה להכשיר את הקצונה הצעירה בזרוע היבשה לביצוע תפקידי פיקוד במערך הטקטי.

הפנימייה הצבאית לפיקוד

הפנימייה הצבאית לפיקוד היא מוסד חינוכי-צבאי להכשרת נערים בשנות התיכון, בתנאי פנימייה, לפיקוד על יחידות-שדה לוחמות בצבא ההגנה לישראל. בוגרי הפנימיות מיועדים לתפקידי מפקדי פלוגות ביחידות השדה של צה"ל.

שתי הפנימיות הצבאיות לפיקוד הפועלות בעשור השני של המאה ה-21 הן הפנימייה הצבאית לפיקוד שליד בית הספר הריאלי בחיפה והפנימייה הצבאית-תורנית לפיקוד "אור עציון" במרכז שפירא. בעבר פעלה פנימייה צבאית נוספת בתל אביב בסמוך לבית הספר הגימנסיה העברית הרצליה.

הר הצופים

הר הצופים הוא הר בתחום ירושלים הצופה על מרבית שטח ירושלים, ועל שטח נרחב ממדבר יהודה כולל ים המלח. גובהו 826 מטרים מעל פני הים, כ־100 מטרים מעל העיר העתיקה, וכ־1,240 מטרים מעל פני ים המלח. הבאים לירושלים מהצפון ראו ממנו לראשונה את העיר ואת בית המקדש, ומכאן שמו. שמו הלועזי של ההר "סקופוס" הוא תרגום יווני של השם העברי. בערבית קרוי ההר ראס אל-מושריף راس المشرف (בתרגום לעברית: ראש הנשקף). שם נוסף בערבית הוא ג'בל סקובוס جبل سكوبس, הנגזר משמו הלטיני של ההר.

יוסי בידץ

יוסי בידץ (נולד ב-1961), הוא מנכ"ל המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מטח), אלוף במילואים בצה"ל, כיהן כמפקד המכללה לביטחון לאומי והמכללות הצבאיות; קודם לכן עמד בראש חטיבת המחקר באגף המודיעין של צה"ל בין יוני 2006 ליוני 2011.

יוסי בן-חנן

יוסי בן-חנן (נולד ב-23 בפברואר 1945) שירת כאלוף בצה"ל, ועוטר בעיטור העוז. את רוב שירותו הצבאי עשה בחיל השריון. כיהן כראש האגף ליצוא ביטחוני במשרד הביטחון (סיב"ט) ושימש ראש משלחת משרד הביטחון באירופה.

יעקב עמידרור

יעקב עמידרור (נולד ב-15 במאי 1948, ו' באייר תש"ח) הוא אלוף בצה"ל במילואים, כיהן כראש המטה לביטחון לאומי, ראש חטיבת המחקר באמ"ן, מזכיר צבאי לשר הביטחון, ומפקד המכללות הצבאיות. כיום, הוא עמית בכיר במכון ע"ש אן וגרג רוסהנדלר במכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון.

יצחק בריק

יצחק בריק (נולד ב-7 בנובמבר 1947) איש צבא ישראלי, שסיים את שירותו בצה"ל בדרגת אלוף. שירת בחיל השריון כמפקד חטיבה, אוגדה וגיס וכיהן כמפקד המכללות הצבאיות. לחם כמפקד פלוגה במילואים במלחמת יום הכיפורים ועוטר בעיטור העוז; כיהן מעל עשור שנים כנציב קבילות חיילים.

מחנות גלילות

מחנות גלילות הם בסיסים צבאיים של צה"ל הנמצאים ברמת השרון, סמוך למחלף גלילות. הבסיסים, ששטחם הכולל 1,870 דונם, כוללים את הבסיס המרכזי של יחידה 8200, "מחנה הרצוג" המאכלס את בה"ד 15 - בית הספר למודיעין של אמ"ן, ו"מחנה דיין" המאכלס את המכללות הצבאיות.

מקור השם למחנות הוא היישוב לשעבר גלילות, מעברה ששכנה בתחום הכפר הערבי אג'ליל, שתושביו נטשו אותו בגלל פחד מפעולות איבה במהלך מלחמת העצמאות. אחד הבסיסים הראשונים במקום היה בית הספר להנדסה צבאית. בשנת 1952 עברה לבסיס זה יחידה "ש.מ. 2", שלימים שונה שמה ליחידה 8200.

סמוך למחנות אלו שוכן גם מטה המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים. כמו כן שוכנים לידם המרכז למורשת המודיעין ואתר ההנצחה לחללי קהילת המודיעין.

בשנת 2008 הוחלט לפנות את רוב מתחם גלילות. לפי התכנון, תהליך מעבר אגף המודיעין לנגב היה אמור להתבצע בעלות מוערכת של 25 מיליארד שקל. במקום תוכננה בנייה של בתי מגורים ושטחי משרדים ותעסוקה. נכון ל-2017 התוכנית מושעית ולא ידוע מתי תצא לפועל.

עוצבת געש

עוצבת געש (אוגדה 36) היא אוגדה משוריינת סדירה בפיקוד הצפון בצה"ל.

מפקד האוגדה הנוכחי הוא תת-אלוף אבי גיל.

עמוס ידלין

עמוס ידלין (נולד ב-20 בנובמבר 1951) הוא אלוף במילואים בצה"ל, המכהן כראש המכון למחקרי ביטחון לאומי. ידלין היה טייס קרב בחיל האוויר, ובתפקידו הצבאי האחרון כיהן כראש אגף המודיעין (אמ"ן).

תמיר הימן

תמיר הימן (נולד בשנת 1969) הוא קצין צה"ל בדרגת אלוף, המכהן כראש אמ"ן. בעבר כיהן כמפקד הגיס הצפוני ומפקד המכללות הצבאיות.

מפקדי המכללה לביטחון לאומי Mabal pin.gif
עוזי נרקיסאלעד פלדמנחם מרוןיעקב אבןאביעזר יערייעקב לפידותיוסי בן-חנןיצחק בריקיעקב עמידרורעמוס ידליןאיל בן ראובןגרשון הכהןיוסי בידץתמיר הימןאמיר ברעםאיתי וירוב
זרועות, פיקודים ואגפּים
אגפּים אגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף התכנוןאגף כוח האדםאגף התקשוב וההגנה בסב"ר
זרועות זרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע הים
פיקודים פיקוד הצפוןפיקוד המרכזפיקוד הדרוםפיקוד העורף
גופים נוספים יחידת בתי הדין הצבאייםהפרקליטות הצבאית • המכללות הצבאיות • דובר צה"להרבנות הצבאיתמפקדת העומקהגיס הצפוניהגיס המטכ"לי
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל האיסוף הקרבי
חילות נוספים חיל הרפואהחיל הלוגיסטיקהחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל המודיעיןחיל הקשר והתקשובחיל המשטרה הצבאיתחיל משאבי האנושחיל החינוך והנוערהחיל הכללי
חילות היסטוריים חיל המדעחיל נשים
שונות
מבנה צה"לאמצעי לחימהמילואיםיחידות מובחרותמבצעיםמדיםדרגותעיטוריםכומתותתגי כובעתג יחידהדגליםדין משמעתי
Folder Hexagonal Icon.svg‏ קטגוריה • P IDF.svg ‏ פורטל צה"ל

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.