המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית

המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) המשתייך למשרד הביטחון מרכז את כל תוכניות המחקר ופיתוח הביטחוני במדינת ישראל. המינהל מרכז את שיתוף הפעולה בין הגופים הביטחוניים השונים בישראל ובהם צה"ל, משרד הביטחון, התעשיות הביטחוניות השונות (רפא"ל, תע"א, תע"ש, אלביט מערכות וכו') וגופים כדוגמת המכון למחקר ביולוגי בישראל. כמו כן מנהל תוכניות מחקר, פיתוח והצטיידות מול מדינות זרות במסגרת הסכמים בין המדינות.[1]

ראש מפא"ת משמש הן כראש אגף במשרד הביטחון והן כחבר פורום מטכ"ל. ביוני 2016 מונה לתפקיד תת-אלוף (מיל') דני גולד.[2]

היסטוריה

מפא"ת היא המשכה של יחידת המחקר והפיתוח במשרד הביטחון שהוקמה ביולי 1972 כמיזוג בין מחלקת אמצעי לחימה בצה"ל לבין סמכויות מהמדען הראשי במשרד הביטחון. בנובמבר 1982 אורגנה מחדש היחידה ונקראה מפא"ת.

פעילויות עיקריות של מפא"ת

Arrow anti-ballistic missile launch
שיגור טיל "חץ"
 • קידום התשתית המדעית והטכנולוגית הנחוצה למו"פ ביטחוני
 • הכוונת המו"פ הביטחוני
 • רכש וניהול פרויקטי פיתוח עבור זרועות צה"ל
 • ניתוח ותיאום העבודה בנושאי מו"פ
 • קיום קשרים עם גורמים בחו"ל בנושאי התשתית והמו"פ הביטחוני.
 • מתן שירותי מידע לעוסקים במו"פ במערכת הביטחון.
 • תוכנית פסגות ותוכנית תלפיות להכשרת מתגייסים לצה"ל ושילובם בתחומי המו"פ הביטחוני, ופרויקט מלגות קציר לטיפוח כוח-אדם טכנולוגי.
 • הכוונת המו"פ של כלל המערכות להגנת ישראל נגד טילים בליסטיים באמצעות מנהלת חומה. אחד התוצרים של פעילות זו היא מערכת ה"חץ" ליירוט טילים בליסטיים.
 • הכוונת המו"פ בתחום החלל והלווינות באמצעות מנהלת תוכנית החלל. אחד התוצרים של פעילות זו הוא משפחת לוויינים מסוג אופק.

מיזמים שנתמכו על ידי מפא"ת

מבנה ופיקוד

גופי המטה ויחידות​​ הביצוע

 • היחידה למחקר ותשתית טכנולוגית – מת"ט. יחידה שאחראית לתשתיות הטכנולוגיות הביטחוניות ולמחקר המדעי היישומי בתחומי הביטחון, אשר מבוצעים בתקציב המחקר והפיתוח המרכזי.
 • היחידה למחקר ופיתוח – מו"פ. היחידה אחראית לפיתוח אבני בניין טכנולוגיות, בדיקות היתכנות, קדמי פיתוח והדגמות שמבוצעים בתקציב המחקר והפיתוח המרכזי, ועל הרכשת פרויקטי פיתוח מלא וניהולם עבור צה"ל, בתקציבי זרועות הביטחון.
 • מנהלת החלל "אתגר" – מת"א. אחראית לפיתוח ובניית הלוויינים ומשגרי הלוויינים של מערכת הביטחון, לשיגור הלוויינים ולתפעולם.
 • מנהלת ההגנה מטילים ורקטות – "מנהלת חומה". אחראית לפיתוח והתעצמות בשכבות ההגנה האקטיבית הרב-שכבתית נגד טילים, למערכות ההגנה "כיפת ברזל", "קלע דוד", "חץ 2" ו"חץ 3". "חומה" פועלת בשיתוף פעולה עם הסוכנות האמריקאית - MDA (ראשי תיבות של Missiles Defense Agency), אשר משתתפת בתקצוב התוכניות ובניהולן.
 • מינהלת מל"טים. המנהלת אחראית להתעצמות במערכות כלי הטיס הבלתי מאוישים.

ראשי יחידת המו"פ ומפא"ת

שם שנות כהונה
יצחק יעקב 19721973
עוזי עילם 19731975
שלמה ענבר 19751977
אהרן בית-הלחמי 19771982
בן-ציון נוה 19821985
עוזי עילם 19861997
יצחק בן ישראל 19982002
שמואל קרן 20022010
אופיר שהם 20102016
דני גולד 2016–היום

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ דוח מבקר המדינה על ניהול תוכניות המחקר ופיתוח במערכת הביטחון, אוקטובר 2018
 2. ^ אורה קורן, המינוי הבכיר הראשון של ליברמן: תא"ל (במיל') ד"ר דני גולד מונה לראש מפא"ת, באתר TheMarker‏, 30 ביוני 2016
1934

שנת 1934 היא השנה ה-34 במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1934 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

19 במאי

19 במאי הוא היום ה-139 בשנה (140 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה, נשארו עוד 226 ימים.

DARPA

DARPA (ראשי תיבות באנגלית: Defense Advanced Research Projects Agency - הסוכנות הצבאית לפרויקטים מחקריים מתקדמים) היא סוכנות ממשלתית תחת אחריות מחלקת ההגנה של ארצות הברית העוסקת בפיתוחים הטכנולוגיים של צבא ארצות הברית. דארפא אחראית על פיתוחים טכנולוגיים רבים המשמשים בצבאות העולם וכן פיתוחים לשימושים אזרחיים.

אוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת תל אביב היא אוניברסיטת המחקר הגדולה ביותר בישראל, השוכנת בצפון מערב תל אביב, ממזרח לרמת אביב. בשנת הלימודים תשע"ה למדו בה יותר מ-30,000 סטודנטים.

דני גולד

דניאל (דני) גולד (נולד בשנת 1962) הוא ראש המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת), החל מיוני 2016, ותת-אלוף במילואים בצה"ל.

הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל

הפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל של הטכניון בחיפה נוסדה בשנת 1954, והיא עוסקת בהכשרה של מהנדסים בתחום התעופה והחלל. דקאן הפקולטה הוא פרופ' יצחק פרנקל.

הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון

הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון בחיפה נוסדה בשנת 1935, והיא עוסקת בהכשרה של מהנדסי מכונות. דקאן הפקולטה הוא פרופ' אולג גנדלמן.

הקרן למחקרים מתקדמים של רוסיה

הקרן למחקרים מתקדמים היא קרן ממשלתית, שמטרתה לקדם יישום מחקר ופיתוח למען האינטרסים הביטחוניים של רוסיה ומחקרים הנוגעים לפיתוח טכנולוגיות צבאיות וטכנולוגיות לצורך ביצוע מודרניזציה של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית, פיתוח ויצירת טכנולוגיות חדשניות והפקת מוצרי היי-טק צבאיים והיא הגוף הממשלתי העיקרי בתחום הפיתוחים הטכנולוגיים עבור הצבא.

חיים אשד

חיים אשד (נולד ב-1933) הוא איש ביטחון ישראלי. עמד בראש מנהלת תוכנית החלל בתוך המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד הביטחון האחראית על תוכנית החלל הביטחונית של ישראל.

יצחק בן ישראל

יצחק אריה בן ישראל (נולד בתל אביב, 26 ביולי 1949) היה אלוף בצה"ל וכיהן כחבר הכנסת בכנסת השבע עשרה מטעם מפלגת קדימה. נכון ל-2016, הוא פרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב, ראש סדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון וראש מרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביב ויושב ראש סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה.

מכון אשר לחקר החלל

מכון אשר לחקר החלל הוא מכון מחקר בטכניון, העוסק במחקרים מתקדמים בתחום הלוויינים הקטנים, טיסות מבנה בחלל ונושאים נוספים.

המכון נוסד ב-1984. סגל המכון מורכב מחוקרים (רובם פרופסורים) החברים במספר תחומי פעילות של הטכניון: פיזיקה, הנדסת אווירונאוטיקה וחלל, הנדסת מכונות, הנדסת חשמל ומדעי המחשב. בנוסף למחקרי המכון משתתף הסגל בהנחיית תלמידי מחקר של הטכניון בעבודות הקשורות להנדסת חלל. ראש המכון הנוכחי הוא פרופסור פיני גורפיל.

משרד הביטחון

משרד הביטחון (או בראשי תיבות: משהב"ט) הוא המשרד הממשלתי האמון על ביטחונה של מדינת ישראל. זהו המשרד הממשלתי בעל התקציב הגדול בישראל, אחריו משרד החינוך. מטה המשרד ממוקם במחנה רבין (הקריה) בתל אביב-יפו.

עוזי עילם

עוזי עילם (נולד ב-19 במאי 1934) הוא תת-אלוף (בדימוס) בצה"ל, שימש כמנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית במשרד ראש הממשלה וכראש המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) במשרד הביטחון. כיום חבר הנהלה בחברת השקעות הפועלת בישראל, בסינגפור ובסין וחבר בגופים ציבוריים שונים בתחומי מחקר ופיתוח.

קרן

האם התכוונתם ל...

קרן ברזל

קרן ברזל (באנגלית Iron Beam), היא מערכת הגנה אקטיבית מבוססת על קרני לייזר להגנה מפני רקטות ופצצות מרגמה בטווחים קצרים וכלי טיס לרבות גלשני-אוויר וכלי טיס בלתי מאוישים. המערכת מפותחת על ידי רפאל, והוצגה לראשונה בחודש פברואר 2014 בסלון האווירי בסינגפור .

המערכת מבוססת על לייזר מצב מוצק, מתקדם, זול יותר לשימוש ופחות מסוכן לסביבה (בשונה מלייזר כימי שעליו מבוססת מערכת נאוטילוס) בהספק גבוה, ומיועדת לפעול בטווחים קצרים (עד 7 ק"מ) שמתחת לסף היכולת של מערכת "כיפת ברזל". היא מתבייתת על הפצמ"ר באמצעות חיישן תרמי, ויורה קרן לייזר רבת־עוצמה שמשמידה את הפצצה באחת משתי דרכים: על ידי הפעלת הפצמ"ר כשהוא עדיין באוויר, או על ידי השמדת חלקים קריטיים בפצמ"ר שמנטרלים אותה.המערכת תהווה שכבת הגנה חמישית בישראל והנמוכה ביותר - מתחת לארבע השכבות המבצעיות במערך ההגנה הרב-שכבתית של ישראל: "כיפת ברזל" (נגד רקטות קצרות טווח), "קלע דוד" (נגד רקטות בטווחים בינוניים, טילים בליסטיים לטווח קצר וטילי שיוט), וMIM-104 פטריוט כגיבוי לשכבות של "חץ 2" ו"חץ 3" - ליירוט טילים בליסטיים ארוכי טווח בתוך ומחוץ לאטמוספירה.

תעשייה ביטחונית בישראל

בישראל פועלת תעשייה ביטחונית ענפה, שהחלה להתפתח עוד טרם הקמת המדינה, ובמשך השנים הפכה למרכיב בולט בתעשייה בישראל. תעשייה זו נועדה לתת מענה לצרכיה הביטחוניים הייחודים של מערכת הביטחון בישראל, ובעיקר של צה"ל. חרמות נשק שהוטלו על ישראל בתקופות שונות בעקבות לחץ כלכלי של מדינות ערב היו אחד המניעים העיקריים להשקעה הרבה של ישראל בפיתוח אמצעי לחימה מתוצרתה.

רבים מאמצעי הלחימה המיוצרים בישראל מיועדים לייצוא, שעליו מפקח סיב"ט - האגף לייצוא ביטחוני במשרד הביטחון. בשנת 2017 הגיע הייצוא הביטחוני לשיא של 9.2 מיליארד דולר, וכבר בשנת 2015 דורגו ארבע חברות ישראליות בין מאה החברות הביטחוניות הגדולות בעולם. חלק קטן מהאמל"ח שמיוצר בישראל מיועד לצה"ל בלבד, והוא בגדר "נשק הפתעה" שנועד לתת לישראל יתרון טכנולוגי איכותי על יריביה.

ישראל לוויינים ישראליים ותוכניות חלל אחרות
לווייני תקשורת עמוס ( 123456E )
לווייני צילום מסחריים ארוסאופטסאט
לוויינים צבאיים אביראופקטכסאר
לווייני מחקר וטלסקופים ULTRASAT‏* • טאווקס* • ונוס* • DIDO • *SHALOM • *SLOSHSAT
לווייני סטודנטים ואוניברסיטאות טכסאטדוכיפת 1דוכיפת 2דוכיפת 3SAMSONBGUSAT
חלליות וגשושיות בראשית • ‏MuSAR‏*
יכולות שיגור משגר שביטבסיס פלמחים
משימות אנלוגיות למאדים D-MARS
ארגונים ישראליים קשורים סוכנות החלל הישראליתמפא"תהתעשייה האווירית לישראלSpaceIL
* שיתופי פעולה בינלאומיים

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.