המאה ה-22 לפנה"ס

המאה ה-22 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 2200 לפני הספירה והסתיימה בשנת 2101 לפני הספירה. זוהי המאה ה-22 לפני תחילת הספירה הנוצרית.

מאות:

המאה ה-23 לפנה"ס  •  המאה ה-22 לפנה"ס  •  המאה ה-21 לפנה"ס


עשורים:

► 2110-2119 לפנה"ס  •  2100-2109 לפנה"ס  •  2090-2099 לפנה"ס ◄

אירועים בולטים בעולם

Stonehenge
מבדיקות תיארוך פחמן-14 עולה שהאבנים העומדות באתר סטונהנג' הוצבו שם לכאורה במהלך המאה ה-22 לפנה"ס

ערים חדשות

אישים משמעותיים

תגליות והמצאות

קישורים חיצוניים

האלף השלישי לפני הספירה
המאה ה-30 לפנה"ס | המאה ה-29 לפנה"ס | המאה ה-28 לפנה"ס | המאה ה-27 לפנה"ס | המאה ה-26 לפנה"ס
המאה ה-25 לפנה"ס | המאה ה-24 לפנה"ס | המאה ה-23 לפנה"ס | המאה ה-22 לפנה"ס | המאה ה-21 לפנה"ס
האלף ה-5 לפנה"ס | האלף ה-4 לפנה"ס | האלף ה-3 לפנה"ס | האלף ה-2 לפנה"ס | האלף ה-1 לפנה"ס
תקופת הברונזה | העת העתיקה | היסטוריה | לוח הזמנים הגאולוגי
אימפריות

רשימת אימפריות ומעצמות על מחולקת לתקופות היסטוריות ואזורים גאוגרפיים שונים. מימין לשמאל ניתן לראות את שם האימפריה, תקופת קיומה כאימפריה ואזורי השליטה וההשפעה שלה.

ארביל

אַרְבִּיל (בערבית: أربيل; בכורדית: ھەولێر, Hewlêr; בארמית חדשה: ܐܪܒܝܠ) היא עיר בעיראק, בירת החבל האוטונומי של כורדיסטן העיראקית, והעיר הגדולה ביותר בו (כמיליון וחצי תושבים נכון ל-2013). שוכנת בין הנהרות הזב הגדול והזב הקטן, 88 קילומטר מזרחית למוסול.

ג'ונג קאנג

ג'ונְג קָאנְג (בסינית מסורתית ומפושטת: 仲康, בפין-יין: zhòng kāng.) היה המלך הרביעי של שושלת שיה, השושלת הראשונה בהיסטוריה הסינית על פי המסורת.

האלף ה-3 לפנה"ס

האלף ה-3 לפנה"ס הוא פרק הזמן שבין שנת 3,000 לפנה"ס עד סוף שנת 2,001 לפנה"ס (תחילת המאה ה-30 לפנה"ס עד סוף המאה ה-21 לפנה"ס).

המאה ה-21 לפנה"ס

המאה ה-21 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 2100 לפני הספירה והסתיימה בשנת 2001 לפני הספירה. זוהי המאה ה-21 לפני תחילת הספירה הנוצרית.

המאה ה-22

המאה ה-22 היא מאה עתידית, הבאה אחרי הנוכחית, לפי מניין השנים המקובל בלוח הגרגוריאני המבוסס על ספירת השנים הנוצרית. התקופה תתחיל ב-1 בינואר 2101 ותסתיים ב-31 בדצמבר 2200. המאה ה-22 היא המאה השנייה של המילניום השלישי.

המאה ה-23 לפנה"ס

המאה ה-23 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 2300 לפני הספירה והסתיימה בשנת 2201 לפני הספירה. זוהי המאה ה-23 לפני תחילת הספירה הנוצרית.

המאה ה-24 לפנה"ס

המאה ה-24 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 2400 לפני הספירה והסתיימה בשנת 2301 לפני הספירה. זוהי המאה ה-24 לפני תחילת הספירה הנוצרית.

המאה ה-25 לפנה"ס

המאה ה-25 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 2500 לפני הספירה והסתיימה בשנת 2401 לפני הספירה. זוהי המאה ה-25 לפני תחילת הספירה הנוצרית.

המאה ה-26 לפנה"ס

המאה ה-26 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 2600 לפני הספירה והסתיימה בשנת 2501 לפני הספירה. זוהי המאה ה-26 לפני תחילת הספירה הנוצרית.

המאה ה-27 לפנה"ס

המאה ה-27 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 2700 לפני הספירה והסתיימה בשנת 2601 לפני הספירה. זוהי המאה ה-27 לפני תחילת הספירה הנוצרית.

המאה ה-28 לפנה"ס

המאה ה-28 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 2800 לפני הספירה והסתיימה בשנת 2701 לפני הספירה. זוהי המאה ה-28 לפני תחילת הספירה הנוצרית.

המאה ה-29 לפנה"ס

המאה ה-29 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 2900 לפני הספירה והסתיימה בשנת 2801 לפני הספירה. זוהי המאה ה-29 לפני תחילת הספירה הנוצרית.

המאה ה-30 לפנה"ס

המאה ה-30 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 3000 לפני הספירה והסתיימה בשנת 2901 לפני הספירה. זוהי המאה ה-30 לפני תחילת הספירה הנוצרית.

ח'ונסו

ח'וֹנסוּ היה אל הירח המצרי בתקופת מצרים העתיקה. פירוש שמו הוא "נוסע" וייתכן ששמו קשור למסעות הירח על פני השמים בלילה. יחד עם האל תחות הוא מסמל את מעבר הזמן. ח'ונסו סייע ביצירת חיים חדשים בכל היצורים החדשים. הוא היה חלק מהשלישייה האלוהית של תבאי עם אביו האל אמון ואמו האלה מות. במקדש קום אומבו סגדו לו יחד עם האל התנין סובק, אל הפריון ויוצר העולם והאלה חתחור.

חלק מתפקידיו היה גם להגן מפני חיות הבר, להעצים את הגבריות של הגברים, ולסייע בריפוי. האמונה הייתה שכשח'ונסו גורם לחצי הסהר לזרוח, נשים נכנסות להריון והבקר הופך לפורה.

ח'ונסו מתואר בדרך כלל כמומיה עם סמל של ילדות עם פאת שיער ושרשרת על צווארן. בידיו הוא מחזיק מטה ושוט. יש לו קשרים הדוקים עם ילדיהם של אלים אחרים כמו הורוס ושו. לעיתים הוא מתואר כשראשו הוא ראש בז כמו הורוס שאתו הוא מזוהה כמגן ומרפא. על ראשו הוא נושא את גלגל החמה וחצי סהר.

ח'ונסו מוזכר בכתבי הפירמידה מתקופת הממלכה הקדומה השושלות החמישית והשישית המאות ה-26 עד ה-23 לפנה"ס, וכן בכתבי ארון הקבורה מתקופת הביניים הראשונה המאה ה-22 לפנה"ס. אבל עיקר חשיבותו של האל החלה בתקופת הממלכה החדשה, אז הוא תואר כ"אל הגדול מכל האלים". חלק מהמקדש הגדול בכרנך הוקדש לאל זה. על אחד הקירות במקדש הוא מתואר כנחש גדול המפרה את הביצה הקוסמית בבריאת העולם.

המוניטין של ח'ונסו כמרפא התפשטה גם מחוץ למצרים. המלך תלמי הרביעי לאחר שנרפא ממחלתו קרא לעצמו: "אהובו של ח'ונסו שהגן על הוד מלכותו וגרש את הרוחות הרעות"

פולחן לאל ח'ונסו התקיים באדפו, ממפיס והיביס. אחד מחדר הפולחן סביב הדביר במקדש אדפו הוקדש לאל ח'ונסו.

ח'ונסו החליף בהדרגה בתקופת הממלכה התיכונה בתבאי את אל המלחמה מונטו כבנה של האלה מות, הסיבה לכך הייתה הבריכה בצורת חצי סהר במקדש של האלה מות בכרנך, האל אמון אמץ אותו כבנו. עליית החשיבות של תבאי הביאה לעלייה בחשיבות של האל אמון ובהתאם לכך מות הפכה להיות אשתו.

חיקסוס

החיקסוס או ההיקסוס (ביוונית: Ὑκσώς או Ὑξώς, היקסוס; או Ύκουσσώς, היקוסוס) הוא שם יווני עתיק לקבוצה אתנית שהשתלטה על מצרים העתיקה עם התרופפות כוחה של הממלכה התיכונה, בתקופה המכונה "תקופת הביניים השנייה". המצרים קראו לפולשים אלה בשם חקה-חסות ופירושו "שליטי ארצות זרות".

החיקסוס פלשו למצרים בשנת 1730 לפנה"ס, כבשו את מצרים התחתונה, והשליטו מלכי חסות על מצרים העליונה. שלטונם החזיק מעמד כמאה ושישים שנה, והסתיים עם גירושם על ידי יעחמס הראשון, שליט מקומי, סביב שנת 1570 לפנה"ס, שייסד את השושלת ה-18 במצרים ואת הממלכה החדשה. במהלך גירושם הם נמלטו צפונה לארץ כנען, לשרוחן. יעחמס הראשון צר על העיר במשך שלוש שנים ובסופו של דבר הצליח לכבוש אותה.

בירתם של החיקסוס נקראה אווריס והיא נמצאת בצד המזרחי של הדלתא של הנילוס.

נרטיב של קורות החיקסוס הובא בידי מנתון, היסטוריון מצרי-הלניסטי בן המאה ה-3 לפנה"ס, שזיהה אותם כאבותיהם של היהודים. מנתון כתב בספרו כי החיקסוס שגורשו ממצרים היו בני שבט יהודה שהקימו מאוחר יותר את בירתם בירושלים. ההיסטוריון היהודי יוסף בן מתתיהו בן המאה ה-1 לספירה חלק על מנתון, אך ראה בפרטים מסוימים מדבריו ראיה לתיאור המקראי של יציאת מצרים.

כרנך

כַּרְנָךְּ הוא אתר ארכאולוגי רחב ידיים, הנמצא ליד חורבות העיר תבאי וליד העיר המודרנית לוקסור במצרים עלית (הדרומית). האתר שוכן על גדתו המזרחית של הנילוס ובו מקדשים, שערים (פילון), עמודים ומבנים נוספים. אתר זה שימש במצרים העתיקה כמקום הסגידה העיקרי לאל אמון, לבת זוגו האלה מוּת ולבנם האל ח'וֹנסוּ, המכונים השלישייה מתבאי. שמו של האתר ניתן לו על שם כפר אל-כרנך הנמצא 2.5 ק"מ צפונית ללוקסור. בשנת 1979 הוכרז המקום כאתר מורשת עולמית.

סובק

סוֹבֶּק היה אל במיתולוגיה המצרית במצרים העתיקה. האל זוהה עם תנין היאור. הוא תואר כבעל צורת תנין וגם כבעל גוף אנושי וראש של תנין. האל היה בעל אופי מורכב שהשתנה במהלך השנים. דמותו של האל נקשרה גם בכוחם של מלכי מצרים, פוריות ועצמה צבאית. בנוסף שימש גם כאל מגן בעל כוחות אפוטרופאים שיכול היה בעזרת כישוף להרחיק את הרוע, במיוחד כנגד הסכנות שנבעו מהתנינים בנילוס. אביו של סובק היה האל סת, ואמו הייתה האלה נית' (Neith).

צ'י משיה

צִ'י (בסינית מסורתית: 啓, בסינית מפושטת: 启, בפין-יין: qi; בערך 2146 לפנה"ס – 2117 לפנה"ס) היה מלך סיני, בנו של יו' הגדול והשליט השני של שושלת שיה. ישנם דיווחים שונים על אורך שלטונו, בין אם 10 שנים, 16 שנים או 29 שנים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.