היחידה להכוונת חיילים משוחררים

הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים היא יחידה במשרד הביטחון האחראית על הטיפול בחיילים לקראת סוף השרות הצבאי ובקליטתם לאחר מכן בחיים האזרחיים, תוך שימת דגש על חינוך והשכלה.

היחידה הוקמה בשנת 1949, מתוך חזונו של ראש הממשלה ושר הביטחון, דוד בן-גוריון, שראה חשיבות רבה בשילוב החיילים המשוחררים במסגרת החיים האזרחיים באופן המיטבי. בשנת 1994, בעקבות חוק קליטת חיילים משוחררים, הוקמה קרן לקליטת חיילים משוחררים. במסגרת החוק, מוענקים לחיילים המשוחררים : מענק שחרור, פיקדון אישי, סיוע בהשלמת לימודים, בהשכלה גבוהה וכן- בהכשרה מקצועית לעתיד. החזון העיקרי של הקרן והיחידה, הוא לסייע לחיילים המשוחררים להשתלב בחברה באופן מיטבי, תוך חשיפת האפשרויות העומדות בפניהם בחיים האזרחיים, העצמתם והבאתם למימוש עצמי ולהצלחה. בשנת 2014 הגבירה ושיפרה הקרן והיחידה את הנגישות למידע - אתר האינטרנט חודש בממשק נוח למשתמש וכן, הוקם מרכז שירות טלפוני מאויש, למענה על שאלות.

היחידה ידועה בזמריר שלה ברדיו גלי צה"ל, בו שם היחידה המלא הולחן לשיר קליט, תסכית הזמריר: ״הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון - המקפצה שלך לאזרחות!"

Kerenyehida
סמליל הקרן

חוק קליטת חיילים משוחררים

באפריל 1994 (שנת תשנ"ד) נחקק חוק קליטת חיילים משוחררים. חוק זה נועד לסייע לחיילים המשתחררים משירות חובה בתחילת דרכם בחייהם באזרחות. הסיוע ניתן במספר תחומים: קבלת מענק שחרור, קבלת פיקדון אישי, השלמת לימודים, השכלה אקדמית וקבלת הכשרה מקצועית.

אוכלוסיית הזכאים

מי שזכאי להטבות שנקבעו בחוק הם "חיילים משוחררים" - כל חייל שהשלים לפחות 12 חודשי שירות (או פחות מכך אם שוחרר מטעמי בריאות) בצה"ל, במשטרה, במג"ב, בשב"ס, בשירות מוכר אחר וכן בשירות אזרחי-לאומי. הזכאות של החייל המשוחרר היא בהתאם למשך השירות ואופיו (לוחם, תומך לחימה, אחר), למשך חמש שנים ממועד השחרור.

פעילות היחידה

היחידה פועלת ואחראית למתן מידע וסיוע כספי בנושאים הבאים: ניהול מענק ופיקדון אישי לימודים, ייעוץ והכוונה, תעסוקה והכשרה מקצועית, זכויות והטבות, מכינות קדם אקדמאיות, קורסים שונים, כנסים ועוד.

ניהול מענק ופיקדון אישי

על מנת לסייע לחייל המשוחרר בתחילת דרכו באזרחות, מעניקה הקרן והיחידה לחייל המשתחרר סכום כספי בצורת מענק שחרור ופיקדון אישי. מענק השחרור מועבר לחשבון הבנק של החייל המשוחרר עם תום השירות, לשימוש מידי וחופשי. סכום המענק הוא בהתאם למשך חודשי השירות ואופיו: עבור שירות של 24 חודש: לוחם= 7,642 ש"ח, תומך לחימה= 6,642 ש"ח, חייל אחר= 5,395 ש"ח. עבור שירות של 36 חודש: לוחם= 11,688 ש"ח, תומך לחימה= 10,020 ש"ח, חייל אחר= 8,092 ש"ח. הפיקדון האישי הוא סכום כספי שמוענק לחייל המשוחרר, בין 13,208 ש"ח - 28,618 ש"ח, בהתאם למשך ואופי השירות. בשונה מהמענק, הפיקדון האישי אינו מועבר לחשבון הבנק של החייל המשוחרר, אלא נשמר בחשבון שנפתח עבורו בבנקים המורשים על ידי הקרן והיחידה ( בנק פועלים/לאומי). ניתן לממש את דמי הפיקדון האישי במהלך חמש השנים ממועד השחרור לשם המטרות הבאות: לימודים, הכשרה מקצועית, הקמת עסק, דיור או נישואין. בתום חמש השנים, עומדות לרשותו של החייל המשוחרר שנתיים נוספות למימוש כספי הפיקדון, לכל מטרה שייראה לנכון.

סוג השירות סה"כ ל-24 חודש (בש"ח) סה"כ פיקדון ל-36 חודש (בש"ח)
לוחמים/ות 18,712 28,618
תומכי/ות לחימה 16,235 24,491
אחרים 13,208 19,812

ייעוץ והכוונה

החייל המשוחרר זכאי לייעוץ והכוונה הניתנות בחינם בנושאי: לימודים, הכשרה מקצועית, תעסוקה, זכויות, הטבות וזכאויות למשוחררים במוסדות שונים. הייעוץ מתבצע על ידי יועצי הלשכות, הפזורות בארבע מחוזות ברחבי הארץ: תל אביב והמרכז, חיפה והצפון, ירושלים ובאר שבע והדרום. בנוסף, זכאי החייל המשוחרר לייעוץ ואבחון תעסוקתי במכונים מקצועיים במחיר מיוחד ובהשתתפות של הקרן והיחידה. במכונים אלו, יוכל החייל המשוחרר לעבור אבחון אשר יסייע לו לפתח מודעות ליכולות השונות, לזהות אמונות ומכשולים הבולמים קבלת החלטה ואף להתקדם בהשגת יעדים בעולם הלימודים והתעסוקה.

לימודים

הקרן והיחידה מעניקות סיוע כלכלי לחייל המשוחרר לצורכי לימודים והשכלה, הן בשלב ההכנה ללימודים אקדמיים והן במהלך הלימודים האקדמיים עצמם. הדגש לסיוע ניתן בעיקר על פי המצב הסוציו-אקונומי של החייל המשוחרר. הנושאים במסגרת זו, בהם מסייעת הקרן והיחידה הם: השלמת 12 שנות לימוד, קורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית, דמי מחייה ומימון מכינות קדם אקדמאיות, מימון לימודי תואר ראשון למגיעים מיישובי הפריפריה, מימון לימודים טכנולוגים במסגרת "לימודי הנדסאים טכנאים", השתלבות בתוכניות לימודים מיוחדות כדוגמת "אופקים להייטק". נוסף לכל אלה, הקרן והיחידה מנהלים מערך שלם של מלגות ללימודי תואר ראשון, באמצעות גופים ציבוריים ופרטיים.

קורס משתחררים

הקורס נערך במסגרת צה"ל לחיילים לקראת סוף שרותם הצבאי. במטרה להכין את החייל למעבר קל מהמסגרת הצבאית לחיים האזרחיים. משך הקורס הוא 5 ימים. הקורס נערך במכללת רמת גן בשיתוף עם תפנית - בית הספר למנהלים של האוניברסיטה הפתוחה.

קורס משתחררים
לוגו הקורס

רקע כללי

בעקבות החלת גיוס חובה בישראל מתוקף חוק שירות ביטחון צעירים רבים יוצאים למסגרת צבאית, השונה מהותית מהחיים האזרחיים, במיוחד בכל הקשור לחיילים המשרתים בתפקידים קרביים. השינוי בין המשמעת הצבאית הנוקשה ומתן הפקודות להן יש לציית ללא ברירה מנוגד לחופש המאפיין את החיים האזרחיים. חובות מסוימים המוטלים על אזרחים, כגון ביטוח לאומי ושאר מיסים, גם הם אינם חלק מעולמם של החיילים בעת השירות הצבאי.

לצורך התאמת המשתחררים מהמסגרת הצבאית לחיים האזרחיים ולנטילת האחריות והחובות המוטלים עליהם נפתח קורס המשתחררים.

מסגרת הקורס

אורך הקורס הוא 5 ימים. הקורס נערך במסגרת של יחידה פתוחה והחיילים חוזרים כל יום ללון בבית, במה שמכונה בסלנג הצבאי "יומיות". בקורס מוגשים קפה ועוגה כל בוקר וכן ארוחת צהרים מקייטרינג מקומי. הקורס נערך במכללת רמת גן במסגרת אזרחית, אולם החיילים מחויבים להגיע על מדים. תוכני הקורס מועברים בחלקם במסגרת הרצאות כלליות וחלקם בצוותים של כ-20 חיילים בהנחיית מדריכים אזרחיים.

תוכני הקורס

  • יום א' - התכנסות ורישום, הצגת תוכנית הסדנה, הרצאה בנושא מעבר מהעולם המוכר לעולם המחר - ממדים לג'ינס, הכרות בצוותים ותאום ציפיות. הפרידה מצה"ל - חוויות משמעותיות מהשירות הצבאי. המעבר לאזרחות ארבעת מעגלי השינוי - לימודים מגורים טיולים עבודה. שיחות אישיות.
  • יום ב' - הרצאה על זכויות החייל המשוחרר - היחידה להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון. מסלול לחיים - שינויים בחיים והתמודדות. מלוחם לעובד- הכרת הצדדים השונים. עקרונות לכתיבת קורות חיים. שיחות אישיות.
  • יום ג' - הרצאה על לימודים, מכינות קדם אקדמאיות, ואוניברסיטאות. היכן ללמוד, כיצד להירשם והבדלים בין המוסדות השונים. המעבר מתקשורת צבאית לתקשורת אזרחית. רושם ראשוני וכיצד הוא נוצר. שיווק עצמי. שיחות סיכום.
  • יום ד' - תרגול וניתוח ראיון עבודה באמצעות טלוויזיה במעגל סגור. השחרור מהצבא כצומת מרכזי לקבלת החלטות מרכזיות בחיים. שיחות אישיות.
  • יום ה' - הקרנת הסרט "אבודים בהודו". פנל בנושא סמים לאחר הצבא ובטיולים. טיולים התמודדות במצבי פיתוי וסיכון. לאן אני ממשיך - תרחישים עתידיים. מה עוד לא שאלנו - סיכום הקורס. סיכום קבוצתי.

כנס משתחררים

הכנס נערך בסינמה סיטי בראשון לציון בעבור חיילי צה"ל העומדים להשתחרר משירותם. הכנס, הנערך אחת למספר חודשים, נערך על ידי היחידה להכוונת חיילים משוחררים וכולל מצגת והסברים על חיי האזרחות והזכויות והחובות של חיילים משוחררים.

ההשתתפות בכנס היא חובה על פי פקודות מטכ"ל[1].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 35.0820 - טיפול בחיילים משתחררים ומשוחררים
המחלקה לענייני חיילים משוחררים של ארצות הברית

המחלקה לענייני חיילים משוחררים (באנגלית: The United States Department of Veterans Affairs‏, בקיצור: VA) היא רשות פדרלית ממשלתית בעלת מערך צבאי למען רווחת החיילים המשוחררים, האחראית לאספקת שירותי בריאות ורווחה עבורם. ב-2017 תקציבה עמד על 180 מיליארד דולר והעסיקה ב-2016 377,805 עובדים במתקני שיקום ורפואה שונים ברחבי המדינה. המחלקה אחראית על הפנסיה והענקת שירותי חינוך לילדי החיילים המשוחררים כמו גם לרווחתם אחזקת המרפאות ובתי החולים הצבאיים. זוהי מחלקה בדרגת משרד ממשלתי, היחידה מסוגה בעולם העוסקת ברווחת חיילים משוחררים, כאשר תפקידים דומים לה במדינות העולם הם מחלקות ייעודיות ולא משרדים ממשלתיים.

המחלקה הוקמה וצורפה לקבינט של ארצות הברית ב-1989. קדם לה מינהל החיילים המשוחררים (Veterans Administration), שהוקם ב-1930.

ואטל (בית ספר למלונאות)

ואטל (באנגלית: Vatel), הוא בית ספר בינלאומי למנהל עסקים, ניהול מלנאות ותיירות.

מרכזי צעירים בישראל

מרכזי צעירים היא תוכנית הפועלת בערים ובישובים בישראל, שנועדה לספק מענה לצרכים שונים של צעירים תושבי ישראל בין הגילאים 18–35. מרכזי הצעירים נותנים מענה לצעירים בתחום התעסוקה, לימודים גבוהים, פעילות חברתית והתנדבותית ביישוב.

נווה דוד

נווה דוד (נקראה בעבר מחנה דוד) היא שכונת מגורים במערב חיפה. היא נמצאת במבואה הדרומית של חיפה, על כביש 4 וציר דרך הים, בצדה הצפוני היא גובלת בשכונה הוותיקה שער העלייה, בצדה המזרחי נמצאת שכונת רמת הנשיא, ומצדה הדרומי היא גובלת בבתי הקברות של חיפה. מרבית הרחובות נקראים על שם מלכי יהודה וישראל, כפי שמופיעים במקרא.

בסלנג המקומי השכונה נקראה גם "מחנה הרוח" בגלל משבי הרוח העזים בחורף.

שחרור מצה"ל

תהליך השחרור מצה"ל מסיים את השירות בצה"ל ומתקיים באופן הבא:

שחרור בתום שירות חובה.

שחרור בתום שירות קבע, שאליו עבר החייל בהמשך לשירות החובה שלו, ולעיתים בעקבות חזרה לצה"ל לאחר השחרור ממנו.שלב נוסף של שחרור מצה"ל הוא הפרישה ממערך המילואים.

שיטת מיכא"ל

מיכא"ל (ראשי תיבות: "מיצוי כישורים אישיים למצוינות") היא משנה קיומית-חברתית ושיטה חינוכית שפותחה בישראל בידי יובל אלוני, מני ברזילאי ואחרים. לשם הפצתה הוקמה חברה המקיימת סדנאות. סביב השיטה התפתח גם חוג ערכי-אידאולוגי המורכב ברובו מישראלים.

התוכנית החלה לפעול בשלהי שנות השמונים במטרה להתמודד עם הפער העדתי באמצעות שיפור הישגי החינוך בפריפריה החברתית של מדינת ישראל. היא כללה פעילות התנדבותית עבור גופים ישראליים שונים (עמותת זהב"י - זכויות המשפחות ברוכות הילדים, היחידה להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון, קרן הברון אדמונד דה רוטשילד, מכינת הבוגרים של האוניברסיטה העברית ועוד). החוג פעל בעידודם של אישי ציבור כמו פרופ' נחמיה לבציון (נשיא האוניברסיטה הפתוחה דאז), פרופ' ישעיהו ליבוביץ ואברהם הרמן (שכיהן כנשיא האוניברסיטה העברית).

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.