היברו יוניון קולג'

היברו יוניון קולג' – מכון למדעי היהדות (אנגלית: Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion) היא מכללה ללימודי יהדות מטעם התנועה הרפורמית. המכללה היא המוסד הוותיק ביותר להכשרת רבנים באמריקה, ומשמשת כסמינר המרכזי להכשרת רבנים, חזנים, מחנכים ועובדים קהילתיים בתנועה הרפורמית.

לקולג' קמפוסים בערים סינסינטי, ניו יורק, לוס אנג'לס וירושלים. בקמפוסים השונים פועלת שורה של מרכזי מחקר ומוסדות ציבוריים ומצויים בהם ארכיונים שונים ואוספים מוזיאליים. הקמפוס בירושלים הוא המוסד היחיד בישראל להכשרת רבנים רפורמיים.

היברו יוניון קולג'
Hebrew Union College
Hebrew Union College Logo
מוטו חֲת֥וֹם תּוֹרָ֖ה בְּלִמֻּדָֽי - הַבֹּ֖קֶר א֑וֹר
תאריך ההקמה 3 באוקטובר 1875
סוג מוסד אקדמי ציבורי
נשיא אנדרו רפלד (Andrew Rehfeld)
נגיד דוד אלינסון (קנצלר)
מנכ"ל זלדה גולדסמית
דקאן נעמה קלמן (קמפוס ירושלים)
מיקום סינסינטי, ארצות הבריתארצות הברית
קמפוס סינסינטי, ניו יורק, ירושלים, לוס אנג'לס
קואורדינטות 39°08′18″N 84°31′13″W / 39.13839°N 84.520392°W
http://huc.edu
Hebrew Union College 1 W4 jeh
הקמפוס בניו יורק

היסטוריה

הקולג' נוסד בשנת 1875 תחת הנהגתו של הרב יצחק מאיר וייז בעיר סינסינטי, אוהיו. ב-11 ביולי 1883 נערך מה שנודע בדיעבד כ"נשף הטריפה" לכבוד המחזור הראשון של הבוגרים, בו הוגשו רגלי צפרדעים ופירות ים, צעד שהניע מספר רבנים שנכחו לצאת בזעם וזירז את הצטרפותם לקונסרבטיבים המתגבשים. עד שנת 1897 הוציא המוסד 52 רבנים ושתי מורות.[1]

קמפוס שני הוקם בניו יורק ב-1950, תוך התמזגות עם המוסד הרפורמי המתחרה "המכון היהודי לדתות (Jewish Institute of Religion). ב-1954 הוקם הקמפוס בלוס אנג'לס וב-1963 ברחוב דוד המלך בירושלים.

הקולג' מלמד לתארים מתקדמים במגוון נושאים הקשורים ליהדות כגון, חינוך יהודי, מוזיקת קודש, שירות קהילתי יהודי, ארכאולוגיה מקראית ועוד.

הקמפוס בלוס אנג'לס מפעיל רבות מתוכניותיו בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת דרום קליפורניה הסמוכה.

בהמשך למסורת השוויון המגדרי ביהדות הרפורמית, מאפשר הקולג' לימודים לגברים ונשים בכל תחום, כולל הסמכה לרבנות וחזנות. מאז הקמתו ועד לשנת 2007 הכשיר הקולג' למעלה מ-2,800 רבנים ו-400 חזנים, מתוכם 520 רבּות ו-179 חזניות.

הקמפוס בישראל

HUC Campus (2667043674)
הקמפוס הישראלי במבט על מכיוון העיר העתיקה

התוכנית הישראלית לרבנות

התוכנית פועלת למעלה משלושים שנה ומכשירה נשים וגברים ישראלים לתפקידי רבנות בקהילות התנועה ליהדות מתקדמת ובמוסדותיה, כמו גם במגוון גופים אחרים הפעילים בחברה הישראלית בתחומי החינוך, הקהילה, הליווי הרוחני והרווחה. התוכנית אורכת חמש שנים ומשלבת:

  1. תחומים נרחבים בלימודי היהדות והתרבות הכללית;
  2. הכשרה מקצועית רבנית;[דרושה הבהרה]
  3. הכשרה בתחום החינוך והליווי הרוחני;
  4. התמחות באחד מתחומי מדעי היהדות;
  5. התמודדות ערכית והגותית עם שאלות יסוד של הקיום היהודי ועם סוגיות בתחום האמונה והדת;

התוכנית מדגישה את התפתחותם האישית, הרוחנית והמקצועית של תלמידי התוכנית ואת תודעת אחריות לעיצובם העצמי כמורי דרך ומלווים. במהלך השנים נטבעה דמותה של התנועה הרפורמית בישראל במידה רבה בחותמם של בוגרי התוכנית.

תוכנית "שנה בישראל" (Year in Israel)

מאז 1970 נדרשים כל תלמידי הרבנות, החזנות ובית הספר לחינוך של היברו יוניון קולג' בארצות הברית לעשות את שנתם הראשונה בירושלים. במסגרת זו לומדים כל שנה בישראל עשרות תלמידות ותלמידים. החל משנת 2007 לומדים בתוכנית גם תלמידי השנה הראשונה של ליאו בק קולג' שבלונדון, אנגליה, ובית המדרש גייגר שבפוטסדאם, גרמניה. לתוכנית חמישה מוקדים: לימודי הלשון העברית (מקראית ומודרנית) וקניית מיומנות בה, לימודי יסוד במקורות היהדות (ובעיקר מקרא, תפילה, ספרות חז"ל והיסטוריה של עם-ישראל), הכרת החברה הישראלית, בניית קהילה ופיתוח מקצועי ואישי. אחת לשבוע, למשך יום שלם, נעשית החברה הישראלית על היבטיה המגוונים, לשדה הלימוד והחוויה של התלמידים. במפגש זה הם מתמודדים עם סוגיות בתחום הזהות היהודית במדינה היהודית. דרך לימודי מקורות, צפייה בסרטים, חקר עצמאי וסיורים ברחבי הארץ התלמידים לומדים על החברה בישראל ועל תרבותה, על ההיסטוריה של הציונות ושל מדינת ישראל ועל האתגרים החברתיים והמדיניים שישראל ניצבת בפניהם. שנת הלימודים בישראל נועדה לחזק את זיקתם של מנהיגים רוחניים לעתיד ביהדות התפוצות למדינת ישראל ולחברה הישראלית.[2]

המחלקה לחינוך ולפיתוח מקצועי

המחלקה לחינוך מתמקדת בהקניית ידע וכלים בחינוך יהודי פלורליסטי לשם קידום הפיתוח המקצועי של אנשי חינוך וחברה. המחלקה מקיימת תוכנית התמחות (תואר M.A.) בחינוך יהודי פלורליסטי בשיתוף עם מרכז מלטון לחינוך יהודי באוניברסיטה העברית בירושלים. תוכנית נוספת של המחלקה היא "תנופה" - תוכנית ליצירת קהילת עמיתים צעירים המעוניינים להעמיק ולהעשיר את עצמם בתחומי יהדות יחד עם למידה ועשייה יזמית חברתית. כל עמית מתנסה בפרויקט חברתי ומלווה בחונך אישי במהלך שנת הלימודים. המחלקה גם מפעילה תוכניות בוגרים.[3]

מרכז בלאושטיין לליווי רוחני

המרכז מתמקד בפיתוח תחום הליווי והייעוץ הרוחני בישראל ובתמיכה בהכשרתם המקצועית של פרחי רבנות ישראלים. בלב פעילותו נמצאות תוכנית "מזורים" – לייעוץ וליווי רוחני, ותוכנית "סוגיות חיים" – ביבליותרפיה תלמודית. תוכנית "מזורים" מיועדת בעיקר לפסיכותרפיסטים, אנשי מקצועות הרפואה, עובדים סוציאלים, רבנים ואנשי דת. התוכנית מקנה ללומדים כלים להתמודדות ועיסוק בשאלות של משמעות החיים בעבודתם. תוכנית "סוגיות חיים" עוסקת בהוראת טקסטים קלאסיים מהמקורות היהודיים בגישה חדשנית. התוכנית מיועדת בעיקר למורים ליהדות, למנחי בתי מדרש וקבוצות לומדות תורה ולמטפלים בעלי אוריינטציה טקסטואלית.[4]

ספריית הקולג'

Hebrew Union College Campus, Jerusalem P1190274
הספרייה המרכזית בקמפוס ירושלים

לפי ספריית הקולג' (קישור) יש במרכזה שבסינסינטי כ-700,000 כרכים מודפסים ואחרי הספרייה הלאומית היא השנייה בגודלה בעולם היהודי. בארבעת הקמפוסים ישנם למעלה ממיליון ספרים, לרבות 150 ספרים ממהדורת דפוס ראשונה ולמעלה מ-2,000 כתבי יד. בין האוספים נמנים: יהדות ארצות הברית, מוזיקה, שפינוזה וספריית מיקרופילם רחבה של כתבי עת יהודיים.

חברי סגל

ראשי המכללה:

בראש "המכון היהודי לדתות" עמד סטיבן וייז מהקמתו ב-1922 ועד למיזוג עם ההיברו יוניון ב-1950.

בין חברי הסגל הידועים אפשר למנות את יהודה לייב מאגנס שהיה גם ממייסדי והנשיא הראשון של האוניברסיטה העברית, הרב אברהם קרונבך, אברהם יהושע השל, נלסון גליק, יעקב בצלאל לויטרבך ואחרים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מחוץ לארצנו - הגיעה לידנו מחברת בשפה האנגלית, המליץ, 3 בדצמבר 1897
  2. ^ שנה בישראל
  3. ^ מידע על התוכנית
  4. ^ תוכנית לימודים מפורטת
אברהם יהושע השל

אברהם יהושע הֶשל (ביידיש: העשל; ובאנגלית: Abraham Joshua Heschel) (כ"ה בטבת תרס"ז, 11 בינואר 1907 – י"ח בטבת תשל"ג, 23 בדצמבר 1972) היה מההוגים החשובים של יהדות ארצות הברית במחצית השנייה של המאה ה-20, מרצה בבית המדרש לרבנים של התנועה הקונסרבטיבית, חוקר מחשבת ישראל ופילוסוף.

ג'ייקוב ראדר מרכוס

ג'ייקוב ראדר מרכוס (באנגלית: Jacob Rader Marcus; 5 במרץ 1896 - 14 בנובמבר 1995) היה היסטוריון לתולדות עם ישראל, מחנך, רב רפורמי, ומקים הארכיון היהודי-אמריקאי .

גוטהרד דויטש

גוטהרד דויטש (בגרמנית: Gotthard Deutsch, שמו הפרטי מאוית גם: Gottard; ‏31 בינואר 1859 – 14 באוקטובר 1921) היה חוקר ההיסטוריה של עם ישראל.

דב ירדן

דב ירדן (יוז'וק) (17 בינואר 1911 - 19 בספטמבר 1986) היה בלשן, מהדיר שירת ימי הביניים, מתמטיקאי, וסופר ישראלי.

דוד אלנסון

הרב צבי דב [דוד הארי] אלנסון (אנגלית: David Harry Ellenson; נולד ב-1947) הוא רב רפורמי אמריקאי, נשיא היברו יוניון קולג' לשעבר וחוקר יהדות.

דוד ניימרק

הרב פרופ' דוד ניימרק (לעיתים נוימרק; בכתיב יידי: ניימאַרק; בכתיב לועזי: David Neumark או Neimark; כ"ב באב תרכ"ו, 3 באוגוסט 1866, שטשרץ, גליציה – י"ח בכסלו תרפ"ה, 15 בדצמבר 1924, סינסינטי, אוהיו), פילוסוף יהודי רפורמי, חוקר הפילוסופיה היהודית ופעיל ציוני.

דליה מרקס

הרבה דליה מרקס (נולדה ב-1966) היא פרופסור לליטורגיה ומדרש בהיברו יוניון קולג' (ירושלים).

יהוידע עמיר

יהוידע עמיר (נולד ב-1954) הוא פרופסור למחשבה יהודית מודרנית המלמד בהיברו יוניון קולג'; הוגה דעות ורב רפורמי. שרת עד 2018 כיו"ר מועצת הרבנים המתקדמים בישראל (מר"ם).

יהורם מזור

הרב יהורם מזור (נולד בשנת ה'תש"ח, 1948, בחדרה) הוא רב רפורמי המשתייך לתנועה ליהדות מתקדמת.

יוג'ין בורוביץ

יחיאל (יוג'ין ברנרד) בורוביץ (אנגלית: Eugene B. Borowitz,‏ 20 בפברואר 1924 - 22 בינואר 2016) היה תאולוג יהודי ורב רפורמי, אחד המשפיעים במחצית השנייה של המאה ה-20, חוקר מחשבת ישראל, מייסד ועורך כתב-העת "שמע".

יעקב בצלאל לויטרבך

יעקב בצלאל לויטרבך (כתב את שמו: יעקב בצלאל הכהן לויטערבאך, ובאנגלית: Jacob Zallel Lauterbach;‏ 6 בינואר 1873–1942) היה חוקר מדעי היהדות יהודי אמריקאי, יליד גליציה שהתחנך באוניברסיטאות גרמניה, רב בארצות הברית, פרופסור בהיברו יוניון קולג' ומחבר שאלות ותשובות עבור התנועה הרפורמית באמריקה. התמחה בספרות מדרשית ותלמודית ונודע במיוחד בשל המהדורה הביקורתית של מכילתא דרבי ישמעאל ותרגומה לאנגלית.

יצחק ירושלמי

הרב יצחק ירושלמי (באנגלית: Isaac Jerusalmi; נולד ב-1928) הוא פרופסור אמריטוס למקרא ולשפות שמיות בהיברו יוניון קולג' בסינסינטי. חוקר את השפות ארמית, ערבית, סורית ועברית, ומתרגם מלדינו.

מיכאל ו. פוקס

מיכאל ו. פוקס (Michael V. Fox) ‏ (1941-) חוקר מקרא ואגיפטולוג יהודי אמריקאי. פרופ' אמריטוס במחלקה ללימודי עברית ולימודים שמיים באוניברסיטת ויסקונסין–מדיסון.

מיכאל מאיר

מיכאל אלברט מאיר (Michael Albert Meyer, נולד ב-15 בנובמבר 1937) הוא היסטוריון יהודי אמריקאי, פרופסור לתולדות עם ישראל בהיברו יוניון קולג' בסינסינטי, אוהיו. עמד בראש הקתדרה ע"ש אדולף אוקס להיסטוריה יהודית משך שנים רבות, והחל מ-2009 הוא פרופסור אמריטוס במוסד. ידוע כמומחה לתולדות היהדות הרפורמית ויהדות גרמניה בעת החדשה.

מקס ליליינטל

ד"ר מקס (מנחם) ליליינטל (גרמנית: Max Lilienthal;‏ 6 בנובמבר 1815, מינכן – 5 באפריל 1882, סינסינטי, אוהיו) היה יהודי גרמני ששימש יועץ לשלטונות האימפריה הרוסית בתוכניתם לכפות השכלה על יהודי תחום המושב, ולאחר מכן רב רפורמי בארצות הברית.

משה זמר

הרב ד"ר משה זֶמֶר (נולד: מֶל זגר, מלווין ריי (משה ראובן) זגר; באנגלית: Melvin Ray Zager;‏ 1 בינואר 1932, קנזס סיטי, מיזורי – 3 בנובמבר 2011, תל אביב) היה רב רפורמי ישראלי. ממניחי היסוד להקמת מוסדות היהדות המתקדמת בישראל ושימש בתפקידי מפתח בהם, בהם יושב ראש מועצת הרבנים המתקדמים בישראל (מר"ם), חבר הנהלת התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, חבר הנהלת איגוד הרבנים המתקדמים בארצות הברית ומרצה בכיר ללימודי הלכה בהיברו יוניון קולג' בירושלים.

נלסון גליק

נלסון גְלִיק (Nelson Glueck‏; 4 ביוני 1900, סינסינטי, אוהיו – 12 בפברואר 1971, שם) היה ארכאולוג יהודי-אמריקאי, רב רפורמי ומחנך. תלמידו של הארכאולוג ויליאם אולברייט. מראשוני הארכאולוגים של ארץ ישראל.

נעמה קלמן

הרבה נעמה קֶלְמן-אזרחי (Naamah Kelman-Ezrachi; נולדה ב-25 בינואר 1955) היא דיקן קמפוס היברו יוניון קולג' בירושלים, מראשי היהדות הרפורמית בישראל. ב-1992 הייתה לאישה הראשונה בישראל שנסמכה לרבנות.

קאופמן קוהלר

קאופמן קוהלר (באנגלית: Kaufmann Kohler; ‏10 במאי 1843, פירט, בוואריה - 28 בינואר 1926) היה רב רפורמי בארצות הברית ותאולוג.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.