החדשות 13

החדשות 13 (בעבר חדשות 10, בין 2003 ל-31 באוקטובר 2017 וחדשות עשר, בין ה-1 בנובמבר 2017 ועד ה-15 בינואר 2019), הוא שם המותג של חברת חדשות 10 בע"מ[2] המפיקה את תוכניות החדשות והאקטואליה של ערוץ 13. נוסף על כך, החברה מספקת מהדורות חדשות רדיופוניות אשר משודרות בתחנות הרדיו האזורי מדי שעה, מהשעה 6 בבוקר ועד חצות, וכן מבזקי וידאו לטלפונים הסלולריים.

רם לנדס היה מקים החברה והמנכ"ל הראשון שלה. מנכ"ל חדשות עשר באמצע העשור השני של המאה ה-21 הוא גולן יוכפז.

ב-1 בנובמבר 2017, שונה שם המותג מ"חדשות 10" ל"חדשות עשר" בעקבות מיתוג מחדש של ערוץ 10 בו שידר, עקב פיצול ערוץ 2, המעבר לאפיק 14 והחלטת הרשות השנייה למחיקת המותגים, עקב היותם בבעלותה. ב-16 בינואר 2019, השתנה שם המותג של "חדשות עשר" פעם נוספת ל"החדשות 13", זאת עקב מיזוג רשת וערוץ עשר והפיכת החברה להיות מפיקת החדשות של ערוץ 13, בו שידוריה מועברים[3].

החדשות 13
Ch13news
סוג מפיקת מהדורות החדשות של ערוץ 13 (בעבר של ערוץ עשר)
מייסדים רם לנדס
תאריך הקמה 2003
חברת אם רשת מדיה
משרד ראשי בית הוורד (מגדל הפניקס), גבעתיים[1]
אולפני הבירה ירושלים[1]
בית רשת, הברזל 23, תל אביב-יפו
אולפני נווה אילן
מוצרים עיקריים תכנים חדשותיים
מנכ"ל ישראל טוויטו
אנשי מפתח רם לנדס
שילה דה בר
יעקב אילון
מיקי חיימוביץ'
גלעד עדין
תמר איש שלום
גיא זהר
טלי מורנו
עובדים כ-300
13news.co.il

היסטוריה

הרקע לפתיחת החברה וימיה הראשונים

בראשית ימי ערוץ 10, ב-28 בינואר 2002, נחתם הסכם לשנה, עבור אספקת חדשות, בין ערוץ 10 לבין חברת "חדשות ישראל". במסגרת ההסכם, נקבע ש"חדשות ישראל" תספק לערוץ המסחרי החדש מהדורת חדשות מרכזית בת 30 דקות בשעה 19:00 ומהדורה קצרה, בת 10 דקות, ב-22:00. את שתי המהדורות הגיש יעקב אילון בימי ראשון עד חמישי, בימי שישי הגיש ניצן הורוביץ מגזין חדשות חוץ ובמוצאי שבת שודרה מהדורה קצרה.

בתום השנה הראשונה, ובעקבות החלטה כי ערוץ שידור מרכזי אינו יכול לקנות חדשות מגורם חיצוני, החליטה הנהלת ערוץ 10 להקים חברת חדשות עצמאית, שתפיק עבורה את מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10 החל מינואר 2003. ביום ההחלטה נפלה הממשלה ונקבע מועד בחירות בתוך שלושה חודשים. רם לנדס, מקים החברה, החליט שחדשות 10 החדשה תשדר את משדר הבחירות, מה שהכתיב לוח זמנים של פחות משלושה חודשים להקמת חברה ובניית האולפנים מהייסוד. נקבע שאת המהדורה ימשיך להגיש יעקב אילון, ולצידו תצטרף מיקי חימוביץ שעברה מחדשות ערוץ 2. עוד נקבע ששעת המהדורה המרכזית תעבור ל-20:00 – באותה שעת שידור של מהדורת החדשות המרכזית של חדשות 2. המנכ"ל הראשון של החברה החדשה היה רם לנדס. רם החליט שמהדורת חדשות 10 תהיה ארוכה מהמקובל באותה תקופה (30 דקות) ואכן כבר מהיום הראשון שודרה מהדורה של 45 דקות שהוארכה בהמשך לשעה שלמה. החלטה זו הכתיבה את האורך של מהדורות החדשות בישראל עד היום. עוד נקבע כי חדשות 10 לא תשדר מהלוויות, לא תשלח כתבים לבתים של משפחות שכולות ותעסוק בקונטקס רחב של האירועים. החלטות אלה לא שרדו לאחר שדור המייסדים עזב. רם לנדס אסף סביבו כתבים, עורכים, פרשנים ומגישים כגון עמנואל רוזן, אלון בן דוד, רביב דרוקר, אור הלר, ציפי ברנד, ניצן הורוביץ, שלומי אלדר, צבי יחזקאלי, ינון מגל, מורן ברק, גיל תמרי ומוטי קירשנבאום. יחד עם יעקב אילון ומיקי חיימוביץ', שעברה מחברת החדשות של ערוץ 2, הורכבה אז קבוצת הכתבים והמגישים הראשונה של "חדשות 10". עם הזמן, השתנתה הקבוצה ובין המצטרפים הבולטים נמנו דן מרגלית, גלעד עדין ודני רופ.

כאשר ערוץ 10 נכנס להקפאת הליכים במהלך שנת 2003, "חדשות 10" מילאה שעות שידור נוספות והחלה לבסס את עצמה בתחומים נוספים מלבד "המהדורה המרכזית" – היא החלה להפיק תוכנית בוקר ("כל בוקר"), מהדורת הלילה ("היום שהיה"), את תוכנית האקטואליה "לונדון את קירשנבאום", וגם תוכניות תחקירים ותעודה כמו "זה הזמן", "דין וחשבון", "מאחורי המודעות", "העולם הזה" ו"פוליטיקה פלוס". בהמשך, החלה החברה גם להפיק גם סדרות וסרטים תיעודיים לערוץ.

העשור הראשון של המאה ה-21

News10 - Miki Yaakov
מיקי חיימוביץ' ויעקב אילון מגישים את המהדורה המרכזית של חדשות 10, יולי 2007

במאי 2005 רם לנדס התפטר מתפקידו כמנכ"ל "חדשות 10". לאחר שעלו מספר שמות כמועמדים להחליפו, ובהם גיא זהר ואילנה דיין, הוחלט שאבי ברזילי יהיה מנהלה הכללי הבא של "חדשות 10". תקופת כהונתו של ברזילי כללה סכסוך עם בכירי "חדשות 10" בנוגע לקיצוץ משכורתם, וכן את פיטוריהם של קובי אריאלי ושירה פליקס ופרישתו של הכתב הכלכלי עידן גרינבאום. כחצי שנה לאחר כניסתו לתפקיד, פרש אבי ברזילי. בדצמבר 2005 מינה דירקטוריון "חדשות 10" את גלעד עדין לתפקיד מנכ"ל "חדשות 10" והעורך הראשי.

ב-4 בינואר 2006 לקה ראש הממשלה אריאל שרון בשבץ מוחי חמור ושקע בתרדמת. "חדשות 10" הציגו ראשונים את הידיעה, שידרו את נסיעת האמבולנס לבית-החולים באמצעות טלפון סלולרי, ובימים הבאים ביססו את מעמדם כאופציה מרכזית בעיתות חירום.

במרץ 2006 החליפה החברה את האריזה הגרפית של המהדורה המרכזית.

בבחירות לכנסת השבע עשרה הקימה החברה את פרויקט "כיכר הבחירות" בו שידר ערוץ 10 את משדרי הבחירות מאולפן שקוף בכיכר רבין בתל אביב, והכיכר כולה הפכה להפנינג בחירות עם דוכני תעמולה לכל המפלגות וקלפיות מדגם לילדים. כ-100,000 איש ניצלו את יום השבתון ובאו לראות את אנשי החדשות של ערוץ 10 בשידורי הבחירות. רוב הרשתות הבינלאומיות הציבו את עמדות השידור שלהן בככר רבין, שם פרס ערוץ 10 על בנין העירייה מסך גדול שעליו הוקרן מדגם הבחירות. היה זה הערב הראשון שבו עבר ערוץ 10 במדרוג את הערוץ הראשון וצמצם את הפער לערוץ 2.

במלחמת לבנון השנייה נתפסה "חדשות 10" כמובילת הקו הביקורתי, כאשר כבר במהלך ימי הלחימה שידרה את הביקורת הפנימית בצה"ל ובממשלה על התנהלות מערכת הביטחון. הגישה ספגה בתחילה ביקורת רבה, אולם לאחר המלחמה אמר גלעד עדין בראיון עתונאי כי "חדשות 10" חשפו רק את קצה הקרחון במחדלים. ואכן היקף הבעיות התברר מאוחר יותר עם החקירות של ועדת וינוגרד והתפטרות הרמטכ"ל דן חלוץ. למרות הגישה הביקורתית, מסקר שערכה הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו התברר כי ערוץ 10 היה הנצפה ביותר בקרב תושבי הצפון אשר שהו במשך יותר מחודש במקלטים. בספטמבר 2006 "חדשות 10" שידרו את סרט הווידאו שבו נראה רון ארד מדבר למצלמה בהיותו בשבי, וכן נראית חטיפת חיילי צה"ל בהר דב. במשך שני ערבים עברו "חדשות 10" את חדשות ערוץ 2 בנתוני המדרוג, וערוץ 10 כולו הוביל באחוזי הצפייה באותם ערבים.

העשור השני של המאה ה-21

לאחר שהודיעה על רצונה לפרוש מהגשת המהדורה המרכזית לטובת הקדשת זמן רב יותר למשפחתה, הגישה מיקי חיימוביץ' ב-6 ביוני 2011 את המהדורה האחרונה שלה. המהדורה באותו יום הניבה נתון של 16.1% כשהיא עוקפת את חדשות 2. כשהפעם האחרונה שמהדורת חדשות 10 זכתה לרייטינג גבוה מזה של חדשות 2 הייתה בספטמבר 2006. לאחר מכן נותר יעקב אילון מגיש יחיד של מהדורת החדשות המרכזית, כאשר למחליפתו פעם בשבוע ובעת הצורך, מונתה תמר איש-שלום.

בעקבות כתבת תחקיר על שלדון אדלסון ששודרה במהדורת החדשות של ליל שבת בהנחייתו של גיא זהר בינואר 2011, נדרש "ערוץ 10" לשדר התנצלות שתוכנה הוכתב על ידי שלדון אדלסון. בחודש ספטמבר באותה שנה שודרה ההתנצלות ולוותה בהתפטרותם של מנכ"ל חברת "חדשות 10", ראודור בנזימן ועורכת "השבוע", רותי יובל, ופרישתו של מגיש "השבוע", גיא זהר מהגשת התוכנית[4]. בהמשך החודש, עקב פרסומים שהאשימו את רון לאודר בהפעלת לחץ פסול על ערוץ 10 על מנת שיתנצל, החליט לאודר להפסיק את הזרמת הכספים למימון הערוץ, שכתוצאה מכך היה צפוי להיסגר באוקטובר 2011[5]. לאחר מכן הוחלט כי ב-27 בינואר 2012 שידורי הערוץ ייפסקו. זאת, לא רק בשל נושא ההתנצלות, אלא עקב חובות הערוץ למדינה - 42 מיליון ש"ח. חמישה ימים טרם המועד שנקבע לסגירתו, הושגה הסכמה שמנעה את הסגירה.

בפברואר 2012 הודיע יעקב אילון על התפטרותו מחדשות 10. לטענתו, ההתפטרות נבעה מחוסר הנוחות הנובעת מכך ששידר בכל ערב מהאולפן בירושלים, וכך נמנעה ממנו אינטראקציה עם המגישים והכתבים בגבעתיים. בעקבות התפטרותו הוחלט כי תמר איש שלום תגיש את המהדורה לבדה ארבע פעמים בשבוע, וגיא זהר ימלא את מקומה במהדורת היום הנוסף. יומיים לאחר עזיבתו של אילון, חדשות 10 החליפו את האריזה הגרפית שלהם.

בסוף אפריל 2012 התחוללה סערה לאחר שהתברר כי ידיעה שהוצגה בהרחבה במהדורה המרכזית בדבר ניסיון חטיפה של ילדה ישראלית בפארק השעשועים דיסניוורלד היא ברווז עיתונאי. הידיעה הובאה על ידי הכתבת סיון כהן, אושרה על ידי מערכת החדשות והוצגה באופן דרמטי במיוחד. האמת התבררה בעקבות ספקות שהתעוררו בתוכנית הבוקר של טל ברמן ואביעד קיסוס באקו 99 FM למחרת הפרסום בערוץ 10. הסתבר שהסיפור אינו אלא אגדה אורבנית שכבר התרוצצה ברשת לאורך תקופה ארוכה. לאחר שהתבררה הטעות, פורסמה במהדורה המרכזית הודעת תיקון תמציתית בה הוטלה האשמה על מקור הידיעה[6].

עקב בעיות כספיות שהערוץ היה שרוי בהן, בראשית יוני 2012 אושרו בדירקטוריון חדשות 10 מספר צעדי קיצוצים שנועדו להביא לחיסכון כספי. בין היתר, הוחלט אז על הפסקת שידור התוכנית "השבוע", תוכנית המגזין ששודרה בימי שישי בערב[7].

לאחר מינויו של רפי גינת לתפקיד מנכ"ל הערוץ בתחילת 2013, מונה גולן יוכפז למנכ"ל חדשות 10[8]. באפריל 2013 פרסם "תא העיתונאיות" כי איש בכיר בתקשורת הטריד בכירות בעולם התקשורת. כמה ימים אחר כך נחשף כי האיש הוא עמנואל רוזן. בעקבות כך, רוזן הושעה לאלתר מערוץ כפרשן מדיני וכמגיש.

בשלהי 2013 הושק במהדורה המרכזית "פרק מגזין נרחב", במסגרתו משודרת מדי שבוע סדרת כתבות תחקיר בעריכת אחד מכתביה הבכירים של החברה. חלק מהסדרות זכו לסיקור תקשורתי נרחב[9] וביניהן, "היורדים החדשים" של מתן חודורוב[10], אשר עסקה בתופעת ההגירה-הכלכלית מישראל, "לחם עבודה" של אבי עמית, שעסקה במשבר המעמיק בישראל בענף התעסוקה[11][12] ו"שנאה" של עורך חדשות החוץ נדב אייל, שעסקה בהתעוררות האנטישמיות החדשה באירופה[13].

במסגרת פרק המגזין במהדורת החדשות, החלו בינואר 2014 בשידור "אנליסט", מוסף כלכלי בהגשתו של כתב הכלכלה מתן חודורוב. במרץ 2015 הושק בפרק המגזין מוסף הצרכנות "ברקוד", בהגשתה של נגה ניר נאמן.

בשלהי 2015 הצטרפה איילה חסון לחדשות 10, והחלה להגיש את מגזין סוף השבוע, "שישי".

ב-1 במרץ 2016 עברו כל תוכני "חדשות 10" לשידור בפורמט מסך רחב (16:9), לרבות מהדורת החדשות המרכזית, מבזקי החדשות, "חמש עם רפי רשף", "לונדון את קירשנבאום" ו"היום שהיה". ביוני אותה שנה, זכתה מהדורת החדשות של "חדשות 10" בפרס "מהדורת החדשות הטובה ביותר" לשנת 2015 בטקס פרסי האקדמיה הישראלית לטלוויזיה[14]. באותו מעמד, זכתה התוכנית "לילה כלכלי" לתואר "תוכנית הכלכלה הטובה ביותר" ל-2015 ו"לונדון את קירשנבאום" הוגדרה כ"תוכנית האקטואליה הטובה ביותר" בפעם החמישית[14].

ב-1 בנובמבר 2017 במסגרת שינויים באפיקי הטלוויזיה, ערוץ 10 עבר לשדר באפיק 14 ושינה את שמו ל"ערוץ עשר". בעקבות שינוי שמו של הערוץ, הוחלף גם שם המותג של חברת החדשות שבבעלותו ל"חדשות עשר". עד לפיצול ערוץ 2, מהדורות חדשות 10 ברדיו הסתיימו במשפט "עד כאן מחדשות 10". לאחר הפיצול, נוסח המשפט השתנה ל"עד כאן מחדשות עשר, אפיק 14, אחת-ארבע בשלט". לאחר המיזוג עם רשת, שונה שוב הנוסח, הפעם ל"עד כאן מחדשות 13 ברשת, אחת-שלוש בשלט". כמה חודשים לאחר מכן הוחזר הנוסח בדומה לראשון - "עד כאן מחדשות 13".

באפריל 2019 החלה הבנייה בנווה אילן של אולפנים חדשים ודסק חדשות חדש. לאחר סיום בניית המתחם צפוי דסק החדשות מבית הורד ומאולפני הבירה לעבור למתחם חדש. במסגרת מעבר זה יפסיקו את השידורים מהאולפן בגבעתיים ובירושלים.

המיזוג עם רשת

במהלך יוני ויולי 2018 פורסם כי בעקבות ההפסדים הצורבים אחרי פיצולו של ערוץ 2 בנובמבר 2017, "רשת" וערוץ עשר, אחרי שנים של שמועות על איחוד ביניהם, החליטו לחתום על הסכם מיזוג, אשר יביא לסגירת ערוץ עשר והעברת עובדיו ל"רשת". משמעות המיזוג היא גם העברת "חדשות עשר" לערוץ 13, מה שאומר מבחינת "רשת" שהיא תצטרך למכור את אחזקותיה בחברת החדשות של ערוץ 2 לשעבר לזכיינית "קשת". בתחילה לא פורסם איך ימותגו מחדש החדשות בערוץ ועתיד שידורי חדשות עשר ברדיו האזורי בעקבות מעבר צפוי מהאולפנים בבית הורד לבית רשת לא היה ידוע[1].

ב-21 בספטמבר 2018 הודיעה הרשות השנייה לבעלי המניות של "רשת" ושל ערוץ עשר כי המיזוג ביניהן אינו אפשרי על פי החוק. בנוסף, נמסר לשתיים אז כי אם מפעילת ערוץ עשר תחזיר את הרישיון, תוטל עליה החובה לפרסם הודעה לציבור לפיה כל גוף שרואה עצמו כשיר ומסוגל לנהל ערוץ טלוויזיה, יוכל לרכוש את הזכות לשדר באפיק 14 וכן את חברת "חדשות עשר", אלא אם כן יבחר שלא לרכוש את החברה ויודיע על כך לרשות. עוד הודיעה הרשות, כי הן לערוץ עשר והן לרשת עומדת הזכות להשיב למכתב עד ה-27 בספטמבר. קודם להודעה זו של הרשות, הציעה יו"ר המועצה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ' לערוץ עשר להפוך עצמו לערוץ המשדר חדשות בלבד. בערוץ עשר דחו את הצעתה בטענה שהיא אינה רווחית[15][16][17].

ב-15 באוקטובר 2018 הודיעה רשת על ביטול המיזוג עם ערוץ עשר, אך לא הגישה בקשה רשמית לביטול המיזוג. כחודש לאחר מכן, ב-8 בנובמבר 2018 הודיעה הרשות השנייה על אישור המיזוג בין רשת לערוץ עשר. בעקבות המיזוג, שונה שם המותג של החברה ל"חדשות 13"[3].

ב-14 בינואר 2019, יום לפני סיכום המיזוג, איימה "קשת" על ערוץ 13 בדרישה לשנות את המותג של "חדשות עשר" בערוץ 13, שצפוי להיות "החדשות 13", בגוונים של אדום ובתוספת האות "ה'" עד למועד הסופי לאישור המיזוג - 15 בינואר 2019, והציבה אולטימטום שאם הלוגו לא ישונה, המיזוג יוכשל, זאת בטענה כי לוגו "החדשות 13" דומה ללוגו חברת החדשות[18]. בסופו של דבר, נחתם ההסכם, ובערוץ 13 התחייבו לשנות את השם והלוגו של "החדשות 13" ולבצע שינויים נוספים בהמשך[19].

סמלילי חברת החדשות של ערוץ עשר
הסמליל הראשון של "חדשות 10"
הסמליל הראשון של "חדשות 10"
הסמליל השני של "חדשות 10", שהיה בשימוש עד ה-7 בנובמבר 2010
הסמליל השני של "חדשות 10", שהיה בשימוש עד ה-7 בנובמבר 2010
הסמליל הקודם, שהיה בשימוש עד 31 באוקטובר 2017
הסמליל הקודם, שהיה בשימוש עד 31 באוקטובר 2017
הסמליל של החברה במותג "חדשות עשר", בשימוש עד 15 בינואר 2019
הסמליל של החברה במותג "חדשות עשר", בשימוש עד 15 בינואר 2019
גרסת משנה של סמליל "החדשות 13" הראשון, מופיעה בטלוויזיה מיום השידורים הראשון של הערוץ הממוזג
גרסת משנה של סמליל "החדשות 13" הראשון, מופיעה בטלוויזיה מיום השידורים הראשון של הערוץ הממוזג
הסמליל השני של "חדשות 10", שהיה בשימוש עד ה-7 בנובמבר 2010
הסמליל הקודם, שהיה בשימוש עד 31 באוקטובר 2017
הסמליל של החברה במותג "חדשות עשר", בשימוש עד 15 בינואר 2019
גרסת משנה של סמליל "החדשות 13" הראשון, מופיעה בטלוויזיה מיום השידורים הראשון של הערוץ הממוזג

האולפנים

News10
תמר איש שלום מגישה את המהדורה מגבעתיים
10tvnews
ינואר 2012: במהלך המהדורה, מתן חודורוב בגבעתיים - יעקב אילון בירושלים

האולפן בגבעתיים (בית הוורד)

האולפן הראשון (26 בינואר 2003 - 13 באוקטובר 2010)

האולפן הישן של חדשות 10 הושק בסוף שנת 2002, עם המהדורה הראשונה של חדשות 10, לאחר החלפת "חדשות ישראל". האולפן התבסס על תאורה פיזית בעיקר, מנורות כתומות, אשר לא שינו את צבען כלל. באולפן היו כ-10 טלוויזיות פלזמה עם רקעים פנורמיים (2003–2006 - רקעים כתומים-כחולים, 2006-2010 - רקעים סגולים-אדמדמים-כתומים). באולפן היו כ-9 מסכים שהרכיבו את "המסך הענק". ב-2006 שודרג מסך הגדול ונוספו לו עוד 3 מסכים. על פי סקר דעת קהל שנערך בשנת 2007, האולפן של חדשות 10 זכה לביקורות רעות. נכתב אז שהאולפן באותה תצורה הוא סגרירי, אפלולי וקרוב מדי למערכת החדשות. בסקר דעת קהל שנערך לגבי האולפנים האחרים נמצא שיש תמיכה בעיצוב האולפן של חדשות ערוץ 2 וכלל לא בעיצוב של אולפן מבט. בחדשות 10 הבינו שכבר אין טעם באולפן המבוסס על תפאורה פיזית והחליטו לפרק את האולפן שלהם. בין ה-11 באוקטובר לבין ה-13 באוקטובר 2010 פורק האולפן של חדשות 10 והשידורים הועברו כשמאחורי המגיש מסך ירוק עליו הוקרן צילום האולפן שכבר פורק.

האולפן הדינמי (7 בנובמבר 2010 - הווה)

ב-7 בנובמבר 2010, לאחר חודש של שידורים תוך שימוש במסך ירוק וירטואלי, נחנך האולפן החדש של חדשות 10, אשר זכה לכינוי "האולפן הדינמי". האולפן מתבסס על אותו רעיון עליו מתבסס האולפן של חדשות ערוץ 2, שלפיו בלחיצת כפתור ניתן לשנות את צבעו של האולפן. עם חניכת האולפן החדש והדינמי בנובמבר, שלוותה בקמפיין פרסום, עלה שיעור הצפייה בערוץ למספר דו-ספרתי, 13.4 אחוזים. בכך, צומצם הפער בין חדשות 10 לחדשות ערוץ 2, עם נתון של 18.1 אחוזים.

האולפן הדינמי בנוי מיותר מ-100 מסכי פלזמה המתחברים לצורת מסכים ענקיים. יחד עם האולפן נחנכה גם אריזה גרפית חדשה, אך בתחילה רק האריזות למהדורה המרכזית ול"היום שהיה" היו מוכנות, כך שבמשך חודש, שידורי סוף-שבוע נעשו במתכונת הגרפית הקודמת.

בסוף שנת 2015 חלון המערכת (אשר היה קיים מאז הקמת האולפן הדינמי) הוחלף במסך אשר מוקרן עליו וידאו של המערכת בגבעתיים. גם באולפן בירושלים קיים מסך גדול אשר עליו מוקרן וידאו של המערכת.

בספטמבר 2019 שופץ האולפן לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים. במסגרת שיפוץ האולפן, הוחלף השולחן הישן (שהורחב בסוף שנת 2015 עם החלפת חלון המערכת במסך) לשולחן מעוגל רחב יותר. ברצפת האולפן התווסף מסך שטוח עגול. מעת החלפת השולחן, מצלמת הרחף של תחזית מזג האוויר כבר לא מראה את האולפן הדינמי כבעבר אלא רק את מסכי הפלזמה שמאחורי המגיש, זאת מאחר שהשולחן אינו מסוגל להסתובב ולזוז כמו קודמו.

אולפני הבירה ירושלים

האולפן הזמני (1 בספטמבר 2013 - 31 באוקטובר 2017)

Channel10News InJerusalem.jpeg
בניין חדשות 10 ברחוב יפו שבירושלים, 2014
Channel14newsjerusalem.jpeg
בניין חדשות עשר ברחוב יפו שבירושלים, דצמבר 2018. גם לאחר שינוי המותג ל"החדשות 13", הסמל המופיע על הבניין הוא המוצג בתמונה

לאור חוק שהתקבל, לפיו מחויבים ערוצי חדשות לשדר מהבירה, ב-1 בינואר 2012 עבר שידור המהדורה המרכזית לאולפני הבירה ירושלים[20]. מאז, בעוד מגיש המהדורה ישב באולפן בירושלים, רבים מהכתבים היו מצולמים כשהם אינם יישובים לצידו של המגיש, כפי שהיה נהוג עד למעבר לאולפן החדש, אלא דיברו מהאולפן בגבעתיים. אותו אולפן - חדרון עם מסך ירוק, שימש בעברו כאולפן של חדשות ערוץ 2 בשנות ה-90. בין ינואר 2013 לספטמבר אותה שנה, חזר שידור המהדורה לאולפן בגבעתיים, תוך כדי בניית אולפן הקבע בירושלים. ב-1 בספטמבר 2013, החל שידורה של מהדורת החדשות המרכזית מאולפן זמני (שלימים הפך קבוע), הממוקם בקומת הקרקע של אולפני הבירה בירושלים. זאת, עד להשלמת בניית אולפן קבוע למהדורה, בקומת הגג שאותו בניין, שלא יצאה לפועל.

באולפן בירושלים נבנו חדרים עבור דסק החדשות, דסק החוץ, דסק הערבים, וכן חדרי שידור, עריכה, הפקה וניהול.

האולפן החדש (1 בנובמבר 2017 - הווה)

לאור המעבר לאפיק 14, החליטו בערוץ לבנות אולפן חדיש עם מסכים באיכות גבוהה ולעצב את האולפן הפשוט לאולפן מרשים[דרוש מקור], כ-4 שנים לאחר הקמת האולפן הזמני בבניין אולפני הבירה בעיר. האולפן פורק ללא ידיעת הצופים במשך מספר ימים, וב-29 באוקטובר 2017 נחשף שבונים אולפן חדש והוא יחשף בליל המעבר בין 31 באוקטובר 2017 ל-1 בנובמבר 2017[דרוש מקור]. האולפן החדש נבנה באותו מקום שהיה נמצא האולפן הקודם, ולמשך תקופה המהדורות שודרו מהאולפן בגבעתיים כאשר ברקע (על המסך המדמה את הקונטרול בגבעתיים) הושתל סרטון המדמה את חדר הבקרה של אולפן החדשות שבירושלים. באולפן החדש נותר השילוב של דסק החדשות האמיתי מלפני הווירטואלי אשר הוצג על מסכים גדולים כפי שנעשה בגרסת האולפן הקודם, אך הפעם באיכות טובה יותר, נוסף טיקר חדשות המציג את כותרות הערב, הוחלף השולחן המרובע בשולחן עגול אשר מדמה חלל רחב יותר בשטח האולפן, על אף ששטח האולפן נותר כפי שהיה.

ביולי 2018 הודיעו אולפני הבירה על פירוק החברה, ואלי עזור רכש את המתחם באמצעות ג'רוזלם פוסט. בעתיד, במתחם אולפן חדשות 13 הצפויים לעזוב את המבנה, ישכון אולפן חדשות ערוץ 20.

אולפני נווה אילן

האולפן הראשון (2019 -)

באפריל 2019 נחתם הסכם לשכירת אולפן בקריית התקשורת נווה אילן שבו אמורה "חדשות 13" לבנות אולפן ולהעביר אליו את דסק החדשות בתוך שבעה חודשים[21].

תוכניות בהפקת "חדשות 13"

תוכניות עבר בהפקת "חדשות 13"

תוכניות אקטואליה ומגזינים

סדרות וסרטים תיעודים

בעלי תפקידים ב"חדשות 13"

מנהלים

 • ישראל טויטו – מנכ"ל זמני
 • גבי שם טוב – סמנכ"ל כספים
 • שי לוי – סמנכ"ל טכנולוגיה
 • אמנון ברקאי – סמנכ"ל תפעול

מגישים

מגישים בעבר

כתבים ופרשנים

Rue Nicolas-Appert, Paris 8 January 2015 043
מירי מיכאלי מדווחת מפריז, יום לאחר הפיגוע במשרדי "שרלי הבדו", ינואר 2015

כתבים בעבר

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 1.2 "על רקע המיזוג המתקרב, אנשי חדשות עשר ייאלצו כנראה להיפרד מבית הוורד בגבעתיים. חדשות עשר תמוקם בבית רשת ברמת החיל, שם נבנה היום אולפן נוסף, ובמקביל מתקיים משא ומתן לשכירת אולפן בנווה אילן לשידור המהדורה המרכזית (המשודרת כיום מ-JCS בירושלים). שום דבר לא סגור", נתי טוקר מ-TheMarker בטוויטר
 2. ^ לפי "רשם החברות"
 3. ^ 3.0 3.1 השם החדש של חדשות עשר: חדשות 13. בהצלחה, Ran Boker רן בוקר בטוויטר, 10 בינואר 2019
 4. ^ סרטונים חדשות nana10 ודוד אברהם, צפו: גיא זהר התפטר מהגשת "השבוע" בשידור חי, באתר של "רשת 13", 9 בספטמבר 2011 (במקור, מאתר "nana10")
 5. ^ יואב יצחק, בגלל התנהגות מכפישי לאודר: לערוץ 10 אין כסף לאוקטובר, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 17 בספטמבר 2011
 6. ^ ערן בר-און, הכתבת סיון כהן הושעתה, חדשות 10 התנצלו, באתר ynet, 30 באפריל 2012
 7. ^ 7.0 7.1 שלי פריצקר, מגזין שישי של ערוץ 10 בוטל, באתר של "רשת 13", 4 ביוני 2012 (במקור, מאתר "nana10")
 8. ^ רשמית: גולן יוכפז מנכ"ל חדשות 10, באתר ynet, 28 בינואר 2013
 9. ^ דוד ורטהיים‏, "כששליש מהמהדורה מוקדש לנגיד שלא רצה להילחם במחירי הדיור - זו מהפכה", באתר וואלה! NEWS‏, 22 בדצמבר 2013
 10. ^ מתן חודורוב, כל סדרת כתבות "היורדים החדשים", באתר של "רשת 13", 3 באוקטובר 2013 (במקור, מאתר "nana10")
 11. ^ אבי עמית, טבע-טק כמשל: לקראת סדרת הכתבות "לחם, עבודה" על מצב העובדים בישראל, באתר של "רשת 13", 27 באוקטובר 2013 (במקור, מאתר "nana10")
 12. ^ אלקנה שור, התוכן השיווקי של הנשיא פרס: פאולה עבדול?, באתר nrg‏, 31 באוקטובר 2013
 13. ^ נדב איל, מהערב במהדורה: "שנאה", סדרת כתבות על האנטישמיות באירופה, באתר של "רשת 13", 8 ביוני 2014 (במקור, מאתר "nana10")
 14. ^ 14.0 14.1 סרטונים נועה פרייס‏, הזוכים הגדולים בטקס פרסי הטלוויזיה: ערוץ 10, "פאודה" ו"שטיסל", באתר וואלה! NEWS‏, 10 ביוני 2016
  איתי שטרן, טקס פרסי הטלוויזיה: "פאודה" ו"שטיסל" קטפו שישה פרסים כל אחת, באתר הארץ, 10 ביוני 2016
 15. ^ אלכסנדר כץ, ערוץ עשר בדק ומצא שהפיכתו לערוץ חדשות אינה כלכלית, באתר אייס, 20 בספטמבר 2018
 16. ^ הרשות השנייה ל"ערוץ עשר": החוק לא מאפשר את המיזוג עם "רשת", באתר מעריב השבוע, 21 בספטמבר 2018
 17. ^ ענת ביין-לובוביץ', ‏הרשות השנייה לערוץ 10: במקום מיזוג שדרו רק חדשות, באתר גלובס
 18. ^ קשת מאיימת על רשת-עשר: שנו את הלוגו של חדשות 13 - או שנכשיל את המיזוג, באתר גלובס, 14 בינואר 2019
 19. ^ נתי טוקרנחתם ההסכם למכירת חברת החדשות: רשת-עשר ייאלצו לשנות את השם החדשות 13, באתר TheMarker‏, 15 בינואר 2019
 20. ^ רועי ברק, ‏מהדורת חדשות 10 תשודר מהערב מאולפני JCS בירושלים, באתר גלובס, 1 בינואר 2012
 21. ^ נתי טוקרמאחורי הקלעים: הדרמה הגדולה בחדשות 13, באתר TheMarker‏, 24 במאי 2019
 22. ^ נתי טוקרהתוכנית "לילה כלכלי" יורדת מהמסך, באתר TheMarker‏, 6 בפברואר 2017
 23. ^ נגה ניר נאמן תשמש כמגישה מחליפה במהדורה המרכזית, באתר וואלה! NEWS‏, 15 ביולי 2016
 24. ^ הגיש את מבזק השעה 10:00 ביום רביעי, 2 בנובמבר 2016
 25. ^ סרטונים המבזק הראשון בהגשתו בתוכנית הבוקר "שישי בבוקר", מהדורת יום שישי, ה-19 בדצמבר 2014 (החל מהדקה ה-13:48)
 26. ^ סרטונים ערוץ 10: ניסיון הפיכה צבאית בטורקיה, מתוך שידורי חדשות 10, בערוץ היוטיוב "החדשות הישנות", 15 ביולי 2016
 27. ^ אלכסנדר כץ, דנה נחום-הרמן תחל להגיש מבזקי חדשות בחדשות עשר, באתר אייס, 27 בנובמבר 2018
 28. ^ נטי פיינברג, מגישת חדשות 10 לשעבר, הלכה לעולמה, באתר וואלה! NEWS‏, 10 במרץ 2016
  אשת התקשורת נטי פיינברג הלכה לעולמה, והיא בת 38, באתר של "רשת 13", 10 במרץ 2016 (במקור, מאתר "nana10")
 29. ^ אריאלה שטרנבך, הותר לפרסום שם איש התקשורת מתחקיר ניצול הקטינות למין, באתר ynet, 8 במרץ 2016
  עידן יוסף, איש ערוץ 10 חשוד בניצול מיני של קטינות, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 8 במרץ 2016
 30. ^ רז שכניק, ניב גלבוע עוזב את ערוץ 10: "ארוויח פי 7", באתר ynet, 19 באוקטובר 2016
 31. ^ סרטונים המבזק הראשון בהגשתה בתוכנית הבוקר "אורלי וגיא", מהדורת יום שישי, ה-8 ביוני 2012 (החל מהדקה ה-07:51)
 32. ^ נועה פרייס‏, הבוקר שיהיה: מיה זיו וולף עוזבת את ערוץ 10 - ועוברת לרשת, באתר וואלה! NEWS‏, 10 בספטמבר 2017
 33. ^ דוד אברהם, חדש על המסך: סבב מינויים בחדשות 10, באתר של "רשת 13", 3 באוקטובר 2011 (במקור, מאתר "nana10")
 34. ^ עזיבה נוספת בערוץ 10: אביב פרנקל מקים סטארט אפ, באתר וואלה! NEWS‏, 7 ביולי 2016
 35. ^ דוד אברהם‏, רובי המרשלג ישמש ככתב הצפון של ערוץ 1, באתר וואלה! NEWS‏, 3 במאי 2012
 36. ^ דוד אברהם‏, היי, זאת שלי, באתר וואלה! NEWS‏, 27 בינואר 2014
 37. ^ מיה מנע‏, כמה מרוויח כתב וע. עורך בחדשות 10?, באתר וואלה! NEWS‏, 25 בפברואר 2016
 38. ^ נועה פרייס‏, "לילה כלכלי" יורדת, העובדים דווקא נשארים, באתר וואלה! NEWS‏, 28 בפברואר 2017
 39. ^ אלכסנדר כץ, עוד עזיבה בערוץ 10: מואב ורדי מצטרך לתאגיד 'כאן', באתר אייס, 13 בספטמבר 2017
 40. ^ יונתן כיתאין, ‏מירי מיכאלי עוזבת את ערוץ 10 ועוברת לזכיינית קשת, באתר גלובס, 19 בספטמבר 2017
 41. ^ נועה פרייס‏, כעבור מעל לעשור: פז שוורץ עוזבת את ערוץ 10 – ועוברת לתאגיד, באתר וואלה! NEWS‏, 12 בספטמבר 2017
Nana10

nana10 ("נַעְנַע 10"), לשעבר "נַעְנַע", היה אתר חדשות ישראלי, מהפורטלים הגדולים בישראל. האתר, אשר היה בבעלות ערוץ עשר, הכיל שירותי פורומים, חדשות, מדורי תרבות, מגזין אינטרנט ועוד. הוא היה פעיל עד דצמבר 2017, אז הוחלט על סגירת הפורטל והחלפתו באתר חדש לערוץ 10, הפועל מהדומיין "tv.‏10". כיום האתר משמש את "החדשות 13" וכתובתו היא "13news.co.il", לאחר המיזוג של ערוץ עשר עם רשת בערוץ 13, בינואר 2019.

אהוד גרוס

אהוד גרוס (נולד ב-1946) הוא קצין צה"ל בדימוס בדרגת תת-אלוף, שכיהן כקצין חינוך ראשי בשנים 1988–1991. לאחר שחרורו מצה"ל מילא תפקידי ניהול בתחום התרבות, בהם מנהל תיאטרון ירושלים, מנהל התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, מנכ"ל היכל התרבות ראשון לציון, מנכ"ל מיני ישראל, מנהל תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית. כמו כיהן כיו"ר דירקטוריון חדשות 10 (כיום "החדשות 13").

אלמוג בוקר

אלמוג בוקר (נולד ב-9 בדצמבר 1978) הוא עיתונאי ישראלי, כתב החדשות 13 בדרום ומרצה במחלקה לתקשורת במכללת ספיר.

גדי יברקן

דֵסְטַה (גדי) יִבַרקָן (נולד ב-1981) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת תנועה לאומית ממלכתית בסיעת כחול לבן. בעברו היה פעיל חברתי, בעיקר למען ישראלים יוצאי אתיופיה, וראש מכינה קדם-צבאית.

גולן יוכפז

גולן יוֹכְפָּז (נולד ב-16 בינואר 1974) הוא עיתונאי, מגיש ועורך חדשות ישראלי. לשעבר מנכ"ל "החדשות 13".

הבחירות לכנסת העשרים ואחת

הבחירות לכנסת העשרים ואחת נערכו ביום שלישי, 9 באפריל 2019 (ד' בניסן ה'תשע"ט), תוצאות הבחירות קבעו את הרכב הסיעות בכנסת העשרים ואחת, אך לראשונה בהיסטוריה הישראלית, הן לא הביאו לכינון ממשלה והכנסת החליטה על התפזרותה כחודש לאחר השבעתה.

הבחירות לכנסת התקיימו כשבעה חודשים טרם מועדן המקורי. בוועדת הבחירות נרשמו 47 רשימות להתמודדות לבחירות, אך לאחר פרישה של 7 מהן התמודדו לבסוף 40 רשימות. מתוכן עברו את אחוז החסימה 11 רשימות.

וואלה! NEWS

וואלה! NEWS (עד אפריל 2015 פעל תחת השם "וואלה!",) הוא אתר חדשות ישראלי, המופעל על ידי חברת "וואלה! תקשורת" מקבוצת בזק. על פי דירוג של חברת "אלכסה", הבודקת תעבורה באינטרנט, "וואלה! NEWS" הוא השמיני במקומו ברשימת אתרי האינטרנט הנצפים ביותר בישראל.

ויקימדיה ישראל

"ויקימדיה ישראל" היא עמותה ישראלית הפועלת בשיתוף פעולה עם קרן ויקימדיה הבינלאומית לקידום הידע וההשכלה בישראל באמצעות איסופם, יצירתם והפצתם של תכנים חופשיים ובאמצעות יצירת מיזמים להקלת הגישה למאגרי מידע.

בראשות העמותה עומד ועד מנהל הנבחר על ידי אספת החברים. בוועד מכהנים מספר עורכי ויקיפדיה ותיקים, פעילי מיזמי ויקימדיה אחרים וכן אנשי מפתח בתחום המידע והאינטרנט, כמו פרופסור שיזף רפאלי ופרופסור קרין נהון. יושב ראש הוועד הוא איציק אדרי ומנכ"לית העמותה היא מיכל לסטר.

ועדת הבחירות המרכזית לכנסת

בחוק הבחירות לכנסת [נוסח משולב], תשכ"ט-1969, נקבע כי על ניהול הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות מופקדים ארבעה גורמים: ועדת הקלפי, ועדת הבחירות האזורית, ועדת הבחירות המרכזית ויושב ראש ועדת הבחירות המרכזית; על הבחירות לרשויות המקומיות מופקדים גם המפקח הארצי על בחירות במשרד הפנים ומנהל הבחירות שממונה בכל רשות מקומית ומועצה אזורית.

ועדת הבחירות המרכזית ממנה את חברי הוועדות האזוריות, לפי מפתח הסיעות בכנסת היוצאת, את יושבי-ראש ועדות הבחירות האזוריות ממנה נשיא בית המשפט העליון; הוועדות האזוריות ממנות את ועדות הקלפי, לפי המפתח הסיעתי האמור, מזכירי ועדות הקלפי ממונים מקרב מי שפנה לוועדה המרכזית, שעומד בתנאי הסף למינוי, ושאינו משויך פוליטית ומפלגתית.

חברת החדשות

החדשות 12, מכונה גם החדשות ונודעה בשם זה באופן ציבורי בתקופת השידור המשותפת בערוצים קשת 12 ורשת 13, ועד 1 בנובמבר 2017 מותגה כחדשות 2 בעקבות ייחוסה לערוץ 2 (כששידרה בו מהקמתו ב-1993 ועד פיצולו), היא שם המותג של חברת החדשות הישראלית בע"מ, חברת תקשורת ישראלית אשר מפיקה בהווה את מהדורות החדשות ואת רוב תוכניות האקטואליה עבור קשת 12. לפני כן, הפיקה במשך שנים רבות עבור ערוץ 2 הישראלי ולכל זכייניותיו – טלעד, קשת ורשת, ובין פיצול ערוץ 2 למיזוג רשת-עשר עבור רשת 13.החברה ממומנת מכספי שידורי קשת, שהיא גם הבעלים היחידי שלה (ובעבר, מומנה על ידי רשת – עד יציאת מיזוג רשת וערוץ עשר לפועל, ועוד קודם לכן גם על ידי טלעד – עד הפסדה במכרז הזכייניות), זאת החל מה-16 בינואר 2019. תוכניות החברה זוכות למדרוג גבוה יחסית למתחרים האחרים, ומקיימת תחרות צמודה עם החדשות 13 (בעבר "חדשות 10"). מהדורת החדשות המרכזית, שמוגשת על ידי יונית לוי ודני קושמרו, נחשבת לתוכנית היומית הנצפית ביותר בישראל. בעקבות נתוני המדרוג הגבוהים, הפכו רבים מהמשתתפים בה, בהם מגישים, כתבים ופרשנים, לאישים מוכרים המזוהים עם האקטואליה בישראל.

החל משנת 2000 אולפני החברה ממוקמים בקריית התקשורת שבנווה אילן שבהרי ירושלים. לפני כן, מוקמו אולפני החברה באולפני הבירה בירושלים.

מאז פיצול ערוץ 2 ב-1 בנובמבר 2017 ועד ה-16 בינואר 2019, חברת החדשות התקיימה בבעלות משותפת של הזכייניות, ובהתאם לכך שידרה במקביל בערוצים קשת 12 ורשת 13. בתחילה, היה זה אמור להימשך למשך 3 שנים נוספות לאחר הפיצול – עד נובמבר 2020, כשבתום התקופה, החברה תועמד למכרז או שיתקיים תמחור בין הזכייניות. בעקבות מיזוג רשת וערוץ עשר, החברה עברה לבעלות בלעדית של קשת כבר בינואר 2019.בתקופת שידורי החברה בשני הערוצים במקביל, חדלה החברה מלקדם את שידורי הזכייניות בערוצים החדשים שלהן. כמו כן, שלוש תוכניות בולטות של החברה לא שודרו בשני הערוצים במקביל: "לילה טוב ישראל" (אשר ירדה מהאוויר עת מיזוג רשת-עשר) ו"פגוש את העיתונות" שודרו רק בערוץ 13 ואילו "התוכנית הכלכלית" ("תוכנית חיסכון") משודרת רק בערוץ 12, זאת מאחר שהתוכנית מוגדרת כתוכנית תעודה – והיא אינה כלולה בתוכניות שמורשות לשדר בשני הערוצים. בנוסף, עובדי חברת החדשות לא הופיעו בתוכניות הזכייניות ובערוצים החדשים – ומגישים של מבזקי "החדשות" לא שוחחו עם מגישי התוכניות של רשת וקשת ולא הופיעו לצידם ב"חלונות" (כפי שקרה עד כה במקרים של תוכניות בוקר ואקטואליה במסגרת שידורי ערוץ 2). התכנים ששודרו במקביל היו מבזקי הבוקר, מהדורה ראשונה, שש עם עודד בן עמי, המהדורה המרכזית, אולפן שישי, סדר עולמי וחדשות סוף השבוע.

ב-26 בספטמבר 2017 הועלתה הודעה על השקת אולפן חדש בעמודים של חדשות 2 ברשתות החברתיות, שבה נראה צילום ובו האולפן של 2007 מפורק לחלוטין. החל מתאריך זה ועד השקת האולפן החדש, ב-1 בנובמבר, התוכניות שודרו מאולפן חלופי בנווה אילן.ב-16 בינואר 2019, אחרי כ-25 שנים בהן הפיקה ושידרה חברת החדשות עבור "רשת", החברה עברה לשדר באופן בלעדי בערוץ 12 של "קשת", ששילמה 120 מיליון ש"ח עבור מחצית החברה, והפכה לבעלת השליטה היחידה בה.

יעקב ליצמן

יעקב (יענקל) ליצמן (נולד ב-2 בספטמבר 1948) הוא סגן שר הבריאות וחבר הכנסת מטעם מפלגת אגודת ישראל בסיעת יהדות התורה. כיהן כשר הבריאות מ-2 בספטמבר 2015 עד להתפטרותו ב-28 בנובמבר 2017, ובראשית 2018 חזר לתפקיד סגן שר הבריאות. ליצמן הוא חסיד גור ואחד האישים הבולטים בחסידות זו.

מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 13

מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 13, המכונה גם בקיצור "החדשות 13" (בעבר נקראה "חדשות עשר" ו"חדשות 10"), היא תוכנית הדגל של חברת החדשות "החדשות 13". המהדורה משודרת בערוץ 13 (עד 15 בינואר 2019 שודרה בערוץ עשר) וברדיו קול רגע בימים ראשון עד חמישי בשעה שמונה בערב ונמשכת על פי רוב כשעה. בתוכנית מוצגות ידיעות האקטואליה של אותו היום מישראל ומהעולם.

את המהדורה מגישה תמר איש-שלום ומחליפות אותה לסירוגין טלי מורנו ונגה ניר נאמן.

המהדורה זכתה בפרסי "מהדורת החדשות הטובה ביותר" לשנים 2015, 2016 ו-2017 בטקסי פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה.

החל מ-16 בינואר 2019, המהדורה המרכזית, כמו חלק מתוכניות "חדשות עשר", יעברו לשדר ברשת 13 כחלק מהליכי מיזוג רשת-עשר, מה שיהפוך את "חדשות עשר" ל"חדשות 13".

משהד

מַשְׁהַד (בפרסית: مشهد, מילולית: מקום הקרבה, קרוב למילה הערבית "שהיד") היא העיר השנייה בגודלה באיראן ובירת מחוז ח'וראסאן רזאווי. היא מונה מעל שלושה מיליון תושבים וקרובה לגבול עם טורקמניסטן ועם אפגניסטן.

העיר קדושה לשיעים בשל מקדש האימאם א-רידא בו נמצא קברו של האימאם השמיני עלי א-רידא (בפרסית נהגה שמו לעיתים קרובות אֵמאם רֵזה). מיליוני מאמינים שיעים פוקדים את הקבר מדי שנה. העיר ידועה גם כעירו של פירדוסי, המשורר האיראני שכתב את שאהנאמה, שנחשב לאפוס הלאומי של איראן, וקברו נמצא בקרבת העיר.

עפיפון תבערה

עפיפון תבערה הוא עפיפון הנושא חומרי הצתה ובעירה, דוגמת בקבוק תבערה וחומרים דליקים או מטען חבלה, שמטרתו להצית שריפה ואף לגרום לנפגעים בנפש. זהו אמצעי לחימה מאולתר שנמצא בשימוש ארגוני טרור ומיליציות לא-סדירות. בהיותו כלי אווירי, יש לו יתרון על פני מחבלים הנעים קרקעית, שכן הוא יכול לעבור בקלות מעל גדרות, חומות, מחסומים ומכשולי גבול, המשמשים להגנה ואבטחת תשתיות ויישובים. אמצעי דומה באפקט ובשימוש שלו הוא בלון תבערה, בו מטען חבלה וחומרי תבערה נישאים על גבי בלון.

צ'אד

רפובליקת צ'אד (בערבית: جمهورية تشاد, תעתיק מדויק: ג'מהורית תשאד; בצרפתית: République du Tchad) היא מדינה במרכז אפריקה ללא מוצא לים שגובלת בלוב בצפונה, בסודאן במזרחה, ברפובליקה המרכז-אפריקאית בדרומה, בקמרון ובניגריה בדרום-מערב ובניז'ר במערב. רוב תושבי צ'אד הם מוסלמים.

צבי יחזקאלי

צבי (צביקה) יחזקאלי (נולד בט"ו באב ה'תש"ל, 17 באוגוסט 1970), הוא עיתונאי. ראש הדסק לענייני ערבים של "החדשות 13" בערוץ 13, ומגיש התוכנית "נקודה טובה" בערוץ 20.

רכבלית

הרכבלית הוא רַכֶּבֶל הנמצא בבנייה, כחלק ממערך התחבורה הציבורית בחיפה, ונועד לקשר בנוחות את מרכזית המפרץ ואת הצ'ק פוסט עם הטכניון ואוניברסיטת חיפה.

רשת 13

רשת 13 (נקרא גם ערוץ 13) הוא ערוץ טלוויזיה מסחרי ישראלי בבעלות קבוצת RGE ורשת מדיה בע"מ. הערוץ הושק ב-1 בנובמבר 2017, עם פיצול ערוץ 2, לאחר שאותו הפעילה מ-4 בנובמבר 1993, יחד עם "קשת" ו"טלעד". לאחר המיזוג עם ערוץ עשר ב-2019, הערוץ משדר את תוכניות החדשות 13, שבעברה נקראה "חדשות 10".

ב-13 ביוני 2018 החל ערוץ עשר תהליך מיזוג עם הזכיינית רשת. אישור המיזוג הושלם ב-8 בנובמבר 2018, וב-16 בינואר 2019 החל המיזוג בערוץ 13 (לפני עלייתו כונה זמנית בתקשורת בשם "ערוץ רשת-עשר"). הסלוגן החדש שמלווה את השקת הערוץ הוא "הכול מתחבר".

בין התוכניות הבולטות של הערוץ ניתן למנות את "המירוץ למיליון", "האח הגדול", "אורלי וגיא", "הישרדות", "המקור", "גב האומה", "מהפכה במטבח", "משחקי השף" ו"העולם הבוקר" ו"שנות ה-80".

רשת מדיה

"רשת מדיה בע"מ", המוכרת במותג הטלוויזיה "רשת 13", היא חברת תוכן ישראלית, אשר הפעילה את ערוץ 2 מיום הקמתו ב-1993 ועד 28 באוקטובר 2017, יחד עם שידורי קשת, הטלוויזיה החינוכית וחברת החדשות (ועד 2005, גם לצד טלעד). ב-28 באוקטובר 2017 הסתיימו שידורי הזכיינית בערוץ 2 והחל מחצות הלילה של 1 בנובמבר, שידורי החברה מתקיימים במסגרת ערוץ 13.

החל מ-16 בינואר 2019, מפעילה גם את חברת "החדשות 13" כחלק ממיזוג "רשת" עם ערוץ עשר. החברה מפעילה גם את ערוץ יאמיז (לצופי פרטנר tv), ערוץ 25 (לצופי yes ו-HOT), ערוץ קומדי סנטרל וערוץ הריאליטי (לצופי HOT בלבד) ואת אתרי האינטרנט "13tv.co.il" (לשעבר reshet.tv) ו-"13news.co.il" (לשעבר nana10).

ישראל שידורי טלוויזיה בישראל
שידור ציבורי
גופים מפקחים ומשדרים תאגיד השידור הישראליהמועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין • בעבר: רשות השידורמשרד החינוך
ערוצי שידור כאן 11מַכַּאן 33כאן חינוכיתערוץ כנסת • בעבר: ערוץ 1ערוץ 33חינוכית 23
טלוויזיה מסחרית
גופים מפקחים הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו
גופים מפיצים עידן+
ערוצי שידור קשת 12 (החדשות 12) • רשת 13 (החדשות 13) • בעבר: ערוץ 2 (זכייניות: קשתרשתטלעד) • ערוץ עשר
ערוץ 9ערוץ 24הלא TVערוץ 20
טלוויזיה בכבלים
גופים מפקחים המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין
גופים מפיצים yesHOTסלקום tvפרטנר tv • ‏NEXT TV • ‏STINGTVרמי לוי TV‏ • בעבר: Smart tv
ערוצי שידור ערוצי HOTערוצי yesערוץ הספורטצ'רלטוןערוץ ONE

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.