הוצאת פלדהיים

הוצאת פלדהייםאנגלית: Feldheim Publishers) היא הוצאת ספרים חרדית הנמצאת בניו יורק בעבר הייתה לה שלוחה בירושלים. במסגרת ההוצאה יוצאים לאור ספרי קודש, ספרי ילדים העוסקים ברבנים או בגיבורים דתיים, ספרי קומיקס, ספרי בריאות ותזונה על פי היהדות ועוד. להוצאה רשת של חנויות ספרים, שבהן נמכרים ספרי ההוצאה וספרים של הוצאות אחרות.

ההוצאה נוסדה ב-1939 בניו יורק על ידי פיליפ פלדהיים, נוהלה בידי בנו יעקב ולאחר מכן על ידי נכדו, מנדי פלדהיים[1].

בדצמבר 2010 שיתפה השלוחה בירושלים פעולה עם מיזם "תקרא-תצליח" של בנק הפועלים[2].

במרץ 2012 עמדה שלוחת ההוצאה בירושלים על סף פשיטת רגל על רקע חובות של כ-70 מיליון שקלים[3]. עו"ד יעקב שפיגלמן מונה לנאמן החברה, ותחת ניהולו נרכשה שלוחת ההוצאה בירושלים בספטמבר 2012 על ידי הוצאת הספרים יפה נוף, ובכך נפרדה מהשלוחה בניו יורק שנשארה בידי משפחת פלדהיים.

Feldheim
הלוגו של "פלדהיים"

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ איתן אורטל, אפילו ספרי הקודש מרגישים את המשבר הכלכלי, באתר כלכליסט, 20 בנובמבר 2008
  2. ^ בנק הפועלים השיק פרוייקט 'תקרא תצליח' לציבור החרדי, באתר בחדרי חרדים, 28 בדצמבר 2010
  3. ^ יאיר אטינגרהוצאת הספרים החרדית הגדולה ביותר נמצאת על סף פשיטת רגל, באתר הארץ, 4 במרץ 2012
א. פרידמן

א. פְרִידְמָן הוא שם העט של לֵאָה פְרִידְמָן (נולדה בכ"ז באב ה'תשכ"ו, 12 באוגוסט 1966) הייתה מורה, מרצה, סופרת, תסריטאית ועיתונאית ישראלית.

אברהם וינרוט

אברהם (אבי) וינרוט (נולד ב-11 בנובמבר 1963) הוא פרופסור למשפטים ועורך דין ישראלי. עד סוף שנת 2013 היה שותף בכיר במשרד עורכי הדין ד"ר י. וינרוט ושות' שבראשות אחיו ד"ר יעקב וינרוט, ומאז עומד בראש משרד עצמאי. עוסק בליטיגציה במשפט מסחרי ובנדל"ן. מומחה לדיני קניין, תאגידים, משפט מנהלי ובנקאות, מייצג חברות ממשלתיות וגורמים מרכזיים במשק. פרסם 19 ספרים ועשרות מאמרים בתחומי המשפט ההגות וההשקפה היהודית.

אתרא קדישא

אַתְרָא קַדִּישָׁא (ארמית: "מקום קדוש") הוא ארגון חרדי הפועל להגנתם ושימורם של קברי יהודים בישראל ובעולם, מתוך אידאולוגיה הלכתית של כבוד המת.

גרשום הרפנס

גרשום הרפנס (י"ח באדר א' תרפ"ז, 19 בפברואר 1927 - י"ד בניסן תשע"ג, 25 במרץ 2013) היה רב ומחנך, היסטוריון וחוקר מנהגי ישראל. יקיר בני ברק.

הכל לאדון הכל

הכל לאדון הכל הוא ספר של הסופרת והמחנכת רוחמה שיין על תולדותיו של אביה הרב יעקב יוסף הרמן. הספר יצא לאור בשנת 1984 באנגלית בשם All For The Boss. הספר בעברית בתרגומה של רות פלדהיים יצא לאור בשנת 1987 בהוצאת ספרים פלדהיים. והיה לרב מכר ויצאו לו מהדורות נוספות. הספר תורגם לשפות נוספות, כמו כן יצא ספר מנוקד בשם "הכל מאדון הכל" המבוסס על ספר זה ומותאם לבני נוער.

יהודית גולן

יהודית גולן (נולדה ב-11 באוקטובר 1968) היא סופרת וחידונאית ישראלית חרדית.

יוסף יהודה לייב בלוך

הרב יוסף יהודה לייב בלוך (כ"א בשבט תר"ך, 1860 - ז' בחשוון תר"ץ, 10 בנובמבר 1929) היה רב העיר טלז וראש ישיבת טלז, מאנשי תנועת המוסר.

יעקב בן אשר

רבנו יעקב בן אשר (ה'כ"ט, 1269 בערך - ה'ק"ג, 1343), פוסק הלכה, מכונה על פי רוב "בעל הטורים" על שם ספר ההלכה שכתב, "ארבעה טורים".

יפה נוף (הוצאה לאור)

יפה נוף היא הוצאה לאור ורשת חנויות ספרים, ההוצאה מיועדת לספרות חרדית ופונה בעיקר לקהל יעד חרדי, החל משנת ה'תשע"ג 2013 ההוצאה היא הגדולה במגזר החרדי, לאחר שרכשה את הוצאת פלדהיים הוותיקה.

יפה נוף הוקמה על ידי משפחת פוזן, היא קיימת למעלה מעשור, ובתחילת דרכה עסקה בעיקר בהפצת ספריו של הרב שמשון פינקוס. לאחר שרשת פלדהיים נקלעה לקשיים, רכשה ב-ה'תשע"ג 2013 יפה נוף את הוצאת פלדהיים עם רשת החנויות שלה בכ-17 מיליוני שקלים, והפכה להוצאה החרדית הגדולה ביותר עם רשת החנויות הגדולה ביותר, המתחרה שלה היא הוצאת אור החיים המחזיקה אף היא בחנויות ספרים רבות.

נכון לתשע"ח - 2017, לרשת כעשרים וארבע סניפים בערים עם אוכלוסייה חרדית בישראל, וכמה נוספים בחו"ל.

ישראל מאיר לוינגר

הרב ד"ר ישראל מאיר לוינגר (נולד בכ"ב בכסלו תרצ"ד, 10 בדצמבר 1933) הוא רב, וטרינר וזואולוג, מומחה לכשרות ולשחיטה. לשעבר רבה של הקהילה האורתודוקסית בבזל, כיום מ"מ רב העיר מינכן, ורב בד"ץ מאור הכשרות.

מאיר מארים שאפיט

רבי מאיר מארים (קרי: מיירים) שאפיט (תק"ס, 1800? - י' בחשוון תרל"ג, 11 בנובמבר 1872), היה רב ודיין. נודע בעיקר כפרשן התלמוד הירושלמי, בשל ספריו ניר ו"לולאות". שימש כרבן של מייצ'יט, וישנבה, יאקובשטאט, שווינציאן וקוברין.

מסילת ישרים

מסילת ישרים הוא ספר שכתב רבי משה חיים לוצאטו - הרמח"ל, וכולל ענייני מוסר, תיקון מידות הנפש, והדרכה להתקרבות לאל. הוא נדפס לראשונה באמסטרדם בשנת ה'ת"ק (1740), ובהמשך במהדורות רבות נוספות, והתקבל כספר יסוד בתורת המוסר היהודית בקהילות ישראל. רבי אליהו מווילנה, הגר"א, ראה בו הופעת אור חדש בעולם, ואמר שאם הרמח"ל היה חי בזמנו - הוא היה הולך ברגל כדי לקבל את פניו.

מרדכי נויגרשל

הרב מרדכי דוד נויגרשל (נולד ב-6 בפברואר 1956) הוא מרצה חרדי ליטאי, העוסק בנושאי מחשבת ישראל, תורה ומדע ויחסי דתיים וחילוניים.

משנה תורה

משנה תורה (או בשמו המלא: משנה תורה לרמב"ם) הוא חיבור הלכתי מונומנטלי, שכתב הרמב"ם בין השנים 1168-1177. החיבור הוא גולת הכותרת של כתביו של הרמב"ם, והוא אחת היצירות המקיפות, המסודרות והמשפיעות ביותר של ההלכה בפרט, והתורה שבעל פה בכלל, בכל תולדות העם היהודי. החיבור מצטיין בסדר קפדני שלא היה אופייני עד לתקופת כתיבתו, והרמב"ם יוצר בו קטלוג חדשני של כל ההלכה.

החיבור פסקני ואינו מותיר מקום לדיונים, וכן אין בו מקורות הלכתיים לפסקים המופיעים בו. עובדה זו הביאה כמה תלמידי חכמים לחבר חיבורים אודות מקורותיו המשוערים של הרמב"ם לפסקיו. בנוסף לחיבורים אלו, נכתבו סביב הספר חיבורים למדניים ומחקריים רבים, והוא אחד מספרי ההלכה הנחקרים ביותר, הן על ידי החכמים המסורתיים והן על ידי חוקרים מודרניים.

משנה תורה נחלק לארבעה עשר ספרים (ולכן מכונה לעיתים הי"ד החזקה). כל ספר נחלק לנושאים - "הלכות" (כגון "הלכות יסודי התורה" או "הלכות שבת"), וההלכות נחלקות לפרקים. כל פרק מחולק ל"הלכות קטנות" (פסקאות). החיבור כולל בסך הכל 14 ספרים, 83 נושאים ו-1,000 פרקים.

פלאשוב

פְּלַאשוֹב (בגרמנית: KZ Plaszow; בפולנית: Płaszów) היה מחנה ריכוז ליד העיר קרקוב שבפולין, שפעל החל מקיץ 1942 כמחנה לעבודות כפייה (בגרמנית: Zwangsarbeitslager Plaszow des SS– und Polizeiführers im Distrikt Krakau). ב-10 בינואר 1944 הוסב רשמית למחנה ריכוז. האסיר האחרון במחנה גורש לאושוויץ ב-14 בינואר 1945, יום לפני שחרור העיר קרקוב מן הכיבוש הנאצי.

פרל בניש

פֶּרְל בֶּנִיש (Pearl Benisch באנגלית, 1917-מרץ 2017) הייתה סופרת חרדית מניו יורק, ידועה בזכות שני ספריה, "הרוח שגברה על הדרקון" ו"שאוני בלבכן".

רב עמרם גאון

רב עמרם גאון (ובשמו המלא: רב עמרם בר רב ששנא) (נולד 810 בקירוב-נפטר בערך בשנת ד'תרל"ה 875) אחד מהגאונים וראש ישיבת סורא בין השנים 853–871. רב עמרם גאון התמנה לראשות הישיבה עוד בימי רב נטרונאי גאון - הגאון שקדם לו, אך מפני כבודו של רב נטרונאי ירש תפקיד זה רק לאחר מותו.

רב עמרם התפרסם בעיקר בזכות סידורו, סדר רב עמרם גאון. הסידור נערך בעקבות כתשובה לבקשה שיכתוב את סדר התפילות והברכות לכל השנה עבור קהילת ברצלונה. הסידור, שהיה ראשון מסוגו, היה ערוך בסדר קבוע של ימי חול, שבתות ומועדים. סדר רב עמרם השפיע השפעה מכרעת על נוסח התפילה ברוב קהילות ישראל.

רבי ינאי

רבי ינאי הכהן חי במחצית הראשונה של המאה השלישית לספירה, והשתייך לדור הראשון של אמוראי ארץ ישראל. הוא היה תלמידו של רבי יהודה הנשיא - חותם המשנה. רבי ינאי ייסד בית מדרש בעכברה ששכנה ליד צפת בגליל העליון ובו לימד תורה, וכן שימש כדיין בבית הדין בציפורי. בין תלמידיו נמנו רב - מחבר ספרא וספרי; רבי יוחנן - ממחברי התלמוד הירושלמי, ריש לקיש ועוד.

שמו של רבי ינאי מוזכר בתלמוד הבבלי 176 פעמים ובתלמוד הירושלמי 254 פעמים. על שמו קרוי נחל רבי ינאי המתחבר לנחל עכברה.

שמואל הסרדי

רבי שמואל הסרדי (ד'תתק"נ, 1190 - ה'ט"ז, 1256) היה מחכמי ספרד במחצית הראשונה של המאה ה-13, מחבר ספר התרומות העוסק בדיני ממונות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.