הדפס אבן

הֶדְפֵּס אֶבֶן[1] או לִיתוֹגְרַפְיָה (בכתיב לטיני: Lithographia) הוא טכניקת הדפסה. בעבר השתמשו בטכניקה זו להדפסת טקסטים, אך כיום משמשת השיטה להדפסת יצירות אמנות על גבי נייר או על גבי חומר מתאים אחר במספר עותקים מוגבל. הליתוגרפיה הומצאה בשנת 1796 על ידי אלואיס זנפלדר (Alois Senefelder) בבוואריה, כטכניקה המשמשת לשכפול תמונות באיכות גבוהה ובמחיר נמוך (יחסית לאותה תקופה).

מקור המונח ביוונית עתיקה: λίθος ("ליתוס") = אבן; γράφειν ("גרפיין") = כתיבה.

Litography press with map of Moosburg 02
מכבש דפוס
Litography press with map of Moosburg 01
אבן ליתוגרפיה במכבש הדפוס

שיטות ליתוגרפיה

קיימות שתי שיטות ליתוגרפיות, שמהותן וייעודן שונה:

  • השיטה הבסיסית – בשיטה זו משתמשים בתכונות הפיזיקליות של השילוב שבין המים לשמן. לוקחים אבן סופגת ומחליקים אותה לרמה מדויקת. הדמות או האות אשר רוצים להציג מצוירים על המשטח המוחלק של לוח האבן באמצעות מדיום המבוסס על שמן הידרופובי (דוחה מים). המשטח המוחלק מורטב במים, כך שלמעשה כל המשטח רטוב, למעט אותם חלקים שכוסו במדיום ההידרופובי. כאשר מכסים את המשטח בצבע דפוס על בסיס שמן (כלומר: צבע הידרופובי), ידבק הצבע רק אל החלקים המכוסים במדיום השמנוני – זאת, מאחר שהאבן ספוגת המים דוחה את הצבע השמן. המשטח המוחלק מכוסה בנייר, ובעזרת משקל גלגלת או מכבש הנייר יוצמד למשטח ויודפס.
  • השיטה המודרנית – שיטה זו היא למעשה סוג של דפוס שקע; לאחר העמדת הדמות במיקומה הסופי מוסיפים תמיסה מתחלבת, קולואיד, של חומצה עם גומי ערבי. תפקידה של התמיסה הוא ליצור שכבת מלח אשר תיצור למעשה את הדמות. שכבת המלח מחלחלת אל תוך נקבוביות האבן ומקיפה לגמרי את הדמות המקורית. תהליך זה נקרא בשם חריטה או צריבה. באמצעות השימוש בטרפנטין ליתוגרפי, מסלקת ההדפסה את חומר השרטוט השומני שבו צירו את המקור, ומשאירה רק את שכבת המלח; שכבת מלח זו היא שמשמרת את שלד הצורה המקורית של הדמות. בזמן ההדפסה מרטיבים כל הזמן במים את האבן או את הפלטה. המים נמשכים באופן טבעי אל שיכבת המלח שנוצרה על ידי השטיפה החומצית. גליל צבע דפוס על בסיס שומני מועבר על פני המשטח. המים דוחים את השומן שבצבע והמקום היחיד שהצבע יכול להתפנות אליו הוא השקערורית שנוצרה על ידי הצריבה. כאשר השקערורית מתמלאת ככל האפשר בצבע הדפוס, לוח ההדפסה, האבן הצרובה, והנייר מועברים דרך מכבש דפוס שמפעיל לחץ אחיד על המשטח ותוך כדי כך הוא מעביר את הדיו מהאבן אל הנייר.

תוצרי הליתוגרפיה העיקריים

  • תחריט - דגם האב שיוצר האמן ובאמצעותו מדפיסים. קיים תחריט יחיד הנקרא לפעמים תחריט אב.
  • הדפס - דף הנייר שיוצר המדפיס, אחד מני רבים.

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ במינוח האקדמיה ללשון העברית: דְּפוּס אֶבֶן.
אבן

האם התכוונתם ל...

בית מדרגות

בית מדרגות הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מוריץ קורנליס אשר שהודפס לראשונה בנובמבר 1951.

בלוודיר (אשר)

בלוודיר (Belvedere) או מרפסת תצפית הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי הצייר ההולנדי מאוריץ קורנליס אשר משנת 1958. בציור נראה מבנה, אשר במבט מעמיק מתברר שאינו יכול להתקיים במציאות.

דומם וכדור שיקוף

דומם וכדור שיקוף הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מוריץ קורנליס אשר שהודפס לראשונה בנובמבר 1934.

דפוס אופסט

דפוס אוֹפסֶט (מאנגלית: Offset printing) הוא שיטת הדפסה מודרנית. שיטה זו מבוססת על יצירת דמות, שהיא תמונה של הדף המודפס, על לוח אלומיניום דק. הלוח מורכב על גליל במכונת הדפוס. מכונת הדפוס מצמידה גליל עם צבע דפוס אל הלוח, הלוח מוצמד אל הבלנקט שמוצמד אל הנייר, וכתוצאה מהמגע מועבר חלק מהצבע אל הנייר. דפוס אופסט הוא פיתוח ושיפור של הדפס אבן.

הגשר (אשר)

הגשר (באנגלית: The Bridge) הוא הדפס אבן מעשה ידי האמן ההולנדי מוריץ קורנליס אשר שהודפס לראשונה במרץ 1930.

הדפס

הדפס הוא יצירת אמנות שנוצרה על ידי צייר או גרפיקאי באמצעות טכניקת דפוס.

ישנם סוגים שונים של הדפס המובחנים באופן שבו מוטבע הדימוי על גבי הנייר:

דפוס בלט (Relief prints) - בו הדימוי בולט כתבליט על פני לוח ההדפסה, כגון חיתוך עץ.

דפוס שקע (Intaglio) בו הדימוי נחרץ אל תוך לוח ההדפסה, כגון טכניקות תחריט, תצריב.

דפוס שטח (Planographic) בו הדימוי מוטבע על גבי לוח הדפסה באופן ישיר, כגון הדפס משי, הדפס אבן.בדרך כלל נהוג להדפיס על-גבי נייר, אולם יש ובאמנות העכשווית מדפיסים על חומרים שונים, כגון פלסטיק, קירות מבנים ועוד. ייחודו של ההדפס, לעומת ציור או רישום, הוא באפשרות לשכפל את יצירת האמנות במאות עותקים ובאיכות אמנותית זהה, ובכך לאפשר את הפצתה במחיר נמוך יחסית לזה של יצירה כדוגמת ציור שמן, הנוצר כעותק יחיד.

הדפס מיוצר בדרך כלל במהדורה מוגבלת. נהוג למספר את ההדפסים במספר סידורי המכיל את מספר העותקים הכולל ואת מספרו של ההדפס מתוך כל העותקים. סימון "20/100", לדוגמה, פירושו שהדפס זה הוא העותק ה-20 מתוך 100 עותקים שנוצרו. האמן חותם על כל אחד מהעותקים של ההדפס, כהוכחה למקוריותו, אולם לעיתים נוצר ההדפס לאחר מותו של האמן, ללא חתימתו האישית.

בישראל פועלות מספר סדנאות הדפס, המארחות אמנים ישראלים ומחו"ל. שתי סדנאות ההדפס המרכזיות והמשוכללות ביותר נמצאות בירושלים ובקיבוץ כברי.

הצעקה

הצעקה (בנורווגית: Skrik) הוא שמה של סדרת ציורים אקספרסיוניסטים והדפסים שנוצרה בין השנים 1893 עד 1910 על ידי האמן הנורווגי אדוורד מונק.הסדרה מציגה דמות אדם המצוירת בקווים מופשטים וניצבת על גשר עץ על רקע הפיורד של אוסלו, כפי שהוא נשקף מהגבעה של הפרוור אקברג שבאוסלו. העיניים החלולות והפה הפעור נחשבים בעיני רבים לזעקה אילמת כנגד החיים המודרניים. רבים רואים בציורו של מונק את אחד הסמלים החשובים של המאה ה-20 המבטא את החרדה האקזיסטנציאליסטית.שמה של הסדרה, "הצעקה", הוא השם המקובל גם בכל שאר השפות (כגון אנגלית: "The Scream"), אך שמו המקורי בנורווגית, "Skrik", פירושו גם "צווחה", ויש בו פן אונומטופי המבטא את הבעת פניה של הדמות.

הציורים מושפעים מהדפסים יפניים, דבר הבא לידי ביטוי בהצרה הקיצונית של הגשר ובהצגת נוף הרקע כמעין גלים אקספרסיביים. הרקע הגלי משתקף גם בדמות הצועקת.

במוזיאון מונק נמצאות שתי גרסאות שאחת מהן מ-1910. בגלריה הלאומית של נורווגיה נמצאת הגרסה הראשונה, זו המופיעה בתמונה משמאל, מ-1893. פיטר אולסן, איש עסקים נורווגי, מחזיק בגרסה נוספת שצוירה בפסטל. מונק יצר גם הדפס אבן של התמונה. אחד מציורי הסדרה נמכר במכירה פומבית של סות'ביס ב-2012 במחיר שיא של כ-120 מיליון דולר.

זחלגלגל

זחלגלגל (בהולנדית: Wentelteefje) הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מוריץ קורנליס אשר שהודפס לראשונה בנובמבר 1951.

יד וכדור שיקוף

יד וכדור שיקוף המכונה גם דיוקן עצמי במראה כדורית הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מוריץ קורנליס אשר שהודפס לראשונה בינואר 1935.

ידיים רושמות

"ידיים רושמות" (1948) הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מאת האמן ההולנדי מוריץ קורנליס אשר.

היצירה מציגה דף נייר לבן המתואר במבט על. שתי ידיים מתוארות כיוצאות מתוך דף הנייר. כל יד אוחזת בעיפרון ומשרטטת את קווי המתאר של היד הנגדית. הידיים יוצרות פרדוקס - כיצד יכולה יד לשרטט את עצמה? או בניסוח שונה: כיצד הן מתקיימות במעגל סגור אותו הן יצרו בעצמן?

יחסות (אשר)

יחסות או יחסיות הוא הדפס אבן (ליטוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מוריץ קורנליס אשר שהודפס לראשונה בדצמבר 1953.

מפל מים (אשר)

מפל מים הוא הדפס אבן (ליטוגרפיה) מעשה ידי הצייר ההולנדי מוריץ קורנליס אשר מאוקטובר 1961.

היצירה מציגה פרדוקס בו מים המובלים באמת מים לעבר קצה מפל מים ומניעים טחנת מים נופלים אל אותה אמה ממנה יצאו (ויוצרים למעשה פרפטום מובילה).

האשליה האופטית נוצרת על ידי משחק על הפרספקטיבה והיחסים המוצגים בתמונה, המתבססת על רעיון משולש פנרוז אותו הגה רוג'ר פנרוז.

מראת קסמים

מראת קסמים (באנגלית: Magic Mirror) היא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מוריץ קורנליס אשר שהודפסה לראשונה בינואר 1946.

עולים ויורדים

עולים ויורדים (אנגלית: Ascending and Descending) הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי הצייר ההולנדי מוריץ קורנליס אשר ממרץ 1960.

פוטוכרום

פוטוכרום (מאנגלית: Photochrom) הוא תהליך יצירת הדפס צבעוני מתשליל של תצלום שחור-לבן, שנצבע באמצעות הדפס אבן (ליתוגרפיה) צבעוני. בניגוד לצילום צבעוני, צבעי הדפס פוטוכרום נקבעו במעבדה, ולכן אינם משקפים בהכרח את צבעי האובייקט המציאותי שצולם.

התהליך פותח בציריך, שווייץ, במהלך שנות ה-80 של המאה ה-19, כתחליף מתועש לצביעה ידנית של צילומים בשחור לבן (צילום צבעוני לא היה מעשי כלכלית עד שנות ה-20 של המאה ה-20). שיא השימוש בטכנולוגיה זו היה בשנות ה-90 של המאה ה-19, בשל תפוצתן הרבה של גלויות דואר.

בארצות הברית הוצגו גלויות לראשונה בתערוכה העולמית של שיקגו וזמן קצר אחר כך אישרה ממשלת ארצות הברית להדפיס גלויות במחיר סנט אחד (אלה זכו דווקא לכינוי "גלויות פני"). לחברת "Detroit Publishing Company" הייתה בלעדיות בשוק האמריקאי על יישום תהליך הפוטוכרום והיא השתמשה בו ליצור המוני של גלויות פוטוכרום נושאות צילומים ריאליסטיים-למראה בצבעוניותם, בעיקר של נופים עירוניים וטבעיים, העתקי יצירות אמנות ונושאי פולקלור. הגלויות שיוצרו בתהליך זה זכו לתפוצה של מיליונים והמונח "פוטוכרום" משמש עד היום באנגלית לאפיון מהותן של גלויות מצולמות.

קיעור וקימור

קיעור וקימור הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מוריץ קורנליס אשר שהודפסה לראשונה במרץ 1955.

קסטרוולווה

קסטרוולווה (Castrovalva) הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי הצייר ההולנדי מוריץ קורנליס אשר שהודפס לראשונה בפברואר 1930.

שלושה כדורים 2

שלושה כדורים 2 הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מוריץ קורנליס אשר, שהודפס לראשונה באפריל 1946.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.