הדומה הממלכתית של האימפריה הרוסית

הדּוּמַה (Ду́ма) או הדומה הממלכתית של האימפריה הרוסית (Государственная дума Российской империи) הייתה הבית התחתון של הפרלמנט באימפריה הרוסית בשנים 19061917 וכיום מחליפה אותה הדומה הממלכתית בפדרציה הרוסית מאז 1993. הדומה הייתה הבית התחתון כאשר מועצת המדינה הרוסית הייתה הבית העליון בפרלמנט.

בשנת 1917 בוטלה הדומה על ידי הממשלה הזמנית בציפייה לכינוס של האספה המכוננת. הבית התחתון של הפרלמנט של הפדרציה הרוסית משנת 1993 נקרא גם הוא דומה, הדומה של רוסיה.

סמל האימפריה הרוסית

היסטוריה

Tauride duma
בניין הדומה
Зал заседаний государственной думы 1906-1917
אולם המליאה של הדומה, 1906 - 1917

עד למהפכת 1905 לא היה גוף מחוקק רשמי ברוסיה, אלא מועצות מייעצות לצאר. לאחר פרוץ מהפכת 1905, הסכים הקיסר הרוסי, ניקולאי השני, להקים את הדומה, כמוסד מייעץ, אלא שבמנשר הקיסרי של אוקטובר 1905 (הנחשב לחוקה הרוסית הראשונה) נאלץ הצאר להקנות לדומה סמכויות של מחוקק. בדצמבר 1905 פורסמו שינויים לחוק הבחירות, אשר הקנו זכות בחירה ליותר ממחצית מהאוכלוסייה הגברית, מעל גיל 25.

הדומה הראשונה (1906)

הבחירות לדומה הראשונה התקיימו בפברואר־מרץ 1906 ומושב הדומה נפתח ב־27 באפריל 1906 בארמון טבריצ'סקי, אך פוזר על ידי הממשלה כעבור 72 ימים, ב־8 ביולי 1906. בדומה היה רוב לנציגי המפלגה הדמוקרטית החוקתית. לאחר פיזור הדומה 180 מחבריה קראו למרד אזרחי ונשפטו.

הדומה השנייה (1907)

הדומה השנייה התכנסה בפברואר 1907 והייתה קצרת ימים אף היא (103 יום). הסיעה הגדולה בדומה הייתה סיעת ברית העבודה והאיכרים. פיזורה ב-3 ביוני 1907 לווה בפרסום חוק בחירות חדש אשר הבטיח יתרון לבוחרים שמרניים והעניק לשלטונות אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות להשפיע על מהלך הבחירות.

הדומה השלישית (1907-1912)

הדומה השלישית התכנסה בנובמבר 1907 והצליחה להתקיים עד שנת 1912 והייתה הדומה היחידה שהתקיימה במשך תקופת כהונה מלאה. הסיעה הגדולה בדומה הייתה סיעת מפלגת האוקטיאבריסטי. הדומה שיתפה פעולה עם הממשלה וזה אפשר לה לסיים את תקופת כהונתה החוקית.

הדומה הרביעית (1912-1917)

הדומה הרביעית התכנסה בנובמבר 1912 והייתה מושב הדומה האחרון של אימפריה הרוסית כאשר הפרלמנט פורק ב-1917 בעקבות פרוץ המהפכה.

יושבי ראש הדומה

שם תמונה מפלגה תקופת כהונה מושב הדומה
סרגיי מורומצב Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary B82 43-5 הקדטים אפריל-יולי 1906 I
פיודור גולובין Fedor Golovin הקדטים פברואר-יוני 1907 II
ניקולאי חומיאקוב Nikolay Khomyakov האוקטובריסטים נובמבר 1907-מרץ 1910 III
אלכסנדר גוצ'קוב Alexander Guchkov2 האוקטובריסטים 1910-1911 III
מיכאיל רודזיאנקו Michail Rodzyanko האוקטובריסטים 1911-1917 III - IV

ראו גם

בוריס שטורמר

בוריס שטורמר (ברוסית: Борис Владимирович Штюрмер)‏ (15 ביולי (27 ביולי) 1848 – 20 באוגוסט (2 בספטמבר) 1917 מדינאי רוסי, ראש הממשלה במהלך שנת 1916, במקביל היה שר הפנים ושר החוץ.

שטורמר נולד באחוזה משפחתית בקרבת עיר טבר למשפחת קצין בגמלאות ממוצא גרמני. בשנת 1872 הוא סיים את לימודיו בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת סנקט פטרבורג. לאחר הלימודים שטורמר שירת במסגרת משרד המשפטים.

בשנים 1879–1892 שטורמר היה מופקד על מחלקת הטקסים במשרד החצר הקיסרי. בשנת 1894 הוא מונה למושל נובגורוד ובשנת 1984 למושל ירוסלבל. הוא זכה למוניטין של מנהל מוצלח ובעל יכולת להגיע לפשרות בנושאים שונים. שטורמר התעניין בארכאולוגיה ומונה ליושב ראש כנסים בנושא.

בשנת 1902 שטורמר הוחזר לבירה ומונה למנהל המחלקה הכללית במשרד הפנים. שטורמר היה בין המקורבים לויאצ'סלב פלבה. בשנת 1904 הוא מונה למועצה מדינית. זה היה קידום מפתיע כי על פי הכללים המקובלים הוא לא עמד בתנאים המקדימים למינוי.

באותה תקופה שטורמר ארגן חוג פוליטי בו השתתפו חברי המועצה המדינית ועובדי ממשל בכירים בעיקר ממשרד הפנים. החוג היה פופולרי מאוד בקרב בעלי דעות ימניות. מפגשי החוג נערכו בתדירות קבועה תוך פרסום סדר יום, דיונים על הרצאות וקבלת המלצות בסיכום. שטורמר היה מקורב מאוד לפובליציסט איליא גורלנד (ממוצא יהודי) שבמשך שנים רבות היה עוזרו האישי וכתב לו נאומים. שטורמר היה פעיל בארגוני המונארכיסטים ותמך בהם.

ב-20 בינואר 1916 שטורמר מונה לראש הממשלה, בתקופת 3 במרץ-7 ביולי הוא היה גם שר הפנים ומ-20 ביולי גם שר החוץ. בקרב הציבור הרחב הייתה התנגדות רבה למינוי של שטורמר לראש הממשלה. המינוי של שטורמר בוצע בתמיכת גריגורי רספוטין. לאור כך שהוא היה בעל מוניטין להגיע לפשרות, היה צפוי שהוא יצליח לגשר על הפערים בין הממשל לבין הדומה הממלכתית של האימפריה הרוסית. שגרירי מדינות ההסכמה והאופוזיציה פעלו בגלוי לסיום כהונתו. ניסיון של ממשלת שטורמר לגייס לצבא אזרחים ממוצא אסיאתי הביא למהומות אתניות באזור אסיה המרכזית. לאחר שמתקפת ברוסילוב נעצרה נפוצו שמועות על כך ששטורמר מקדם שיחות עם גרמנים על הפסקת אש. בתחילת נובמבר פאבל מיליוקוב בישיבות הדומה האשים את הקיסרית אלכסנדרה, נסיכת הסה ושטורמר (שניהם ממוצא גרמני) בפעילות נגד המדינה לטובת הסכם עם האימפריה הגרמנית. ניקולאי השני הבין שלא ניתן להמשיך עם הממשלה בראשות שטורמר לאור ההתנגדות העזה בקרב הציבור הרחב. ב-20 בנובמבר שטורמר פוטר מכל תפקידיו בממשל.

במהלך מהפכת אוקטובר, ב-28 בפברואר 1917 שטורמר נעצר ונכלא במבצר פטרופבלובסקיה. במהלך החקירה לא התגלו שום קשרים של שטורמר עם הגרמנים. לאור מצבו הבריאותי היה לחץ לשחררו אך אלכסנדר קרנסקי אישית התערב ששטורמר לא ישוחרר. הוא נפטר בבית החולים של הכלא.

גאורגי סדוב

גאורגי סדוב (23 באפריל 1877 - 5 במרץ 1914) היה מגלה ארצות רוסי שעמד בראש ניסיון לא מוצלח להגיע לקוטב הצפוני בשנת 1914.

גאורגי סדוב נולד בכפר באזור דונצק (אז בתחומי האימפריה הרוסית, היום באוקראינה). המשפחה הייתה ענייה מאוד וכבר בגיל 8 גאורגי התחיל לעבוד. בשנת 1891 גאורגי התחיל ללמוד בבית הספר ליד הכנסייה המקומית ותוך שנתיים סיים את התוכנית התלת-שנתית. לאחר סיום בית הספר הוא חזר לעבוד לפרנסת המשפחה. באותה תקופה הילד החל לחלום על הפלגות בים. המשפחה התנגדה לכך וגאורגי החל בחשאי להתכונן לעזיבת הבית.

בשנת 1894 גאורגי סדוב הגיע לרוסטוב על דון ורצה להתקבל לבית הספר לימאות. התנאי המקדים היה עבודה באוניית סוחר במשך שלושה חודשים לפחות. ב-13 בנובמבר 1891 גאורגי התקבל ללימודים לאחר קבלת ניסיון מעשי נדרש. עם קבלתו ללימודים הוא כתב מכתב למשפחתו וקשרים משפחתיים התחדשו. לאחר 3 שנות לימוד סדוב קיבל תעודה של נווט והחל לעבוד בצי הסוחר בים השחור.

בשנת 1899 סדוב הגיע לסבסטופול והחל לשרת בצי הים השחור. לאחר שנתיים של שרות הוא עבר לסנקט פטרבורג ולמד בבית הספר לקציני ים. בשנת 1902, לאחר שעמד בבחינות וקיבל דרגת קצין הים, גאורגי סדוב התקבל לשרות במנהלת ההידרוגרפיה של הצי. כבר באותה שנה הוא נשלח עם משלחת הצי לחקר אזור האי וייגאץ' ואזור נוביה זמליה. בשנת 1903 סדוב היה סגן מפקד משלחת לחקר ים קארה. בהיותו בארכנגלסק הוא החליט על תחילת הכנות מסע לאזור הקוטב הצפוני, אך לאור תחילת מלחמת רוסיה-יפן התוכנית לא יכלה לצאת לפועל.

במהלך המלחמה סדוב נשלח לאזור אמור והיה מפקד אוניית קרב. לאחר סיום המלחמה סדוב עסק בחקר הים הכספי והכין מפות מעודכנות של האזור.

בשנת 1910 על פעילות בתחום חקר האזור הארקטי סדוב התקבל לחברה הגאוגרפית הרוסית. כמו כן הוא התקבל כחבר כבוד בחברה האסטרונומית הרוסית.

דומה

האם התכוונתם ל...

דמיטרי קיסליוב

האם התכוונתם ל...

הדומה הממלכתית

האם התכוונתם ל...

הרובאים הלטביים

הרובאים הלטביים (ברוסית:Латышские стрелки, בלטבית:Latviešu strēlnieki) - סגל יחידות רובאים שהוקמו בשנת 1915 במהלך מלחמת העולם הראשונה. לאחר מהפכת אוקטובר הם תמכו בבולשביקים ונהפכו ליחידות עילית של הצבא האדום. היקף היחידה הגיע ל-40 אלף לוחמים. בשנת 1920, עם סיום מלחמת האזרחים ברוסיה היחידה פורקה ורוב החיילים חזרו ללטביה.

יושב ראש הדומה הממלכתית

יושב-ראש הדומה הממלכתית הוא ראש הבית התחתון ברשות המחוקקת ברוסיה, ותפקידו לנהל את ענייני הדומה הממלכתית, לייצג אותה כלפי חוץ, לשמור על כבודה, על סדר ישיבותיה ועל קיום תקנונה. יושב ראש הדומה המכהן הוא ויאצ'סלב וולודין מסיעת "רוסיה המאוחדת".

היושב-ראש, או אחד מסגניו, יושב בראש הישיבות בדומה, מנהל אותן, מעמיד שאלות להצבעה וקובע את תוצאותיה וכן את תוצאות כל הבחירות המתקיימות בדומה. יושב-ראש הדומה וסגניו מהווים את מנהיגות הדומה המאשרת את הגשתן של הצעות חוק פרטיות ודחיפותן של הצעות לסדר היום.

יושב ראש הדומה ניצב רביעי בסדר הירושה של הנשיא לאחר ראש הממשלה, סגנו הראשון ויו"ר מועצת הפדרציה.

תפקיד יושב ראש הדומה התקיים פעמיים ברוסיה. בפעם הראשונה היה זה יושב ראש הדומה הממלכתית של האימפריה הרוסית, משנת 1906 ועד פרוץ מהפכת אוקטובר באוקטובר 1917 ובתקופה זו 5 אישים מילאו את התפקיד. בפעם השנייה, זהו תפקיד יושב ראש הדומה הממלכתית של הפדרציה הרוסית, מאז 1993.

מיכאיל רודזיאנקו

מיכאיל רודזיאנקו (ברוסית: Михаил Владимирович Родзянко;‏ 9 בפברואר (הלוח היוליאני, 21 בפברואר הלוח הגרגוריאני) 1859 - 24 בינואר 1924) פוליטיקאי רוסי, ממנהיגי ברית 17 באוקטובר, יושב ראש הדומה הממלכתית של האימפריה הרוסית בשנים 1911-1917.

מפלגות פוליטיות ברוסיה

מאז התפרקות ברית המועצות יש ברוסיה מערכת רב-מפלגתית. מערכת זו התאפיינה בשנות ה-90 במאבקי כוח בין המחנה הליברלי ומפלגת השלטון הדמוקרטית "רוסיה ביתנו" ותנועת "הבחירה הדמוקרטית של רוסיה" לבין מחנה השמאל והמפלגה הקומוניסטית הרוסית. עם זאת, מאז שנת 2003 שולטת במדינה מפלגת "רוסיה המאוחדת" הצנטרליסטית והשמרנית, תוך דריסת המפלגות הקטנות. למעשה, נוצר מצב של מערכת רב-מפלגתית בעלת מפלגה דומיננטית אחת, כשהמערכת הפוליטית נשלטת על ידי מפלגה רבת-עוצמה ולה אחיזה במרבית מושבי הפרלמנט וגופי הממשל הפדרלי והשלטון המקומי, בדומה למצב ששרר בישראל עד 1977 עם מפא"י.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.