האפלה

האפלה היא שיטה טקטית מתחום הלוחמה ההגנתית ומתחום ההגנה האזרחית אשר במסגרתה מצמצמים את כמות התאורה הנראית.

הצורך בשיטת לוחמה טקטית הגנתית זו נוצר בשנות ה-30 של המאה ה-20 עם תחילת השימוש במטוסי תקיפה למטרות הפצצה. תאורת הרחובות ותאורת הבתים, כמו גם אורות כלי הרכב הנוסעים ברחובות הערים סייעו למטוסי תקיפה לנווט ולהגיע למטרותיהם בשעות הלילה. בנוסף, בערי נמל תאורות הרחוב האירה את הספינות העוגנות בנמלים ואיפשה תקיפה של הספינות. האפלת תאורת הרחוב ותאורת הבתים הקשתה על מטוסי התקיפה לאתר את מטרותיהם (בהיעדר אמצעי ניווט אחרים).

שיטת האפלה כוללת כיסוי חלונות הבתים, כיבוי תיאורת הרחוב בצורה מוחלטת או צמצום התאורה על ידי צביעת החלונות והפנסים בצבעים כהים.

כבר במהלך מלחמת העולם השנייה פותחו שיטות הניווט עבור מטוסים, כגון ניווט באמצעו קרני מכ"ם. פיתוחים טכנולוגיים שפותחו במהלך המחצית השנייה של המאה ה-20, כגון אמצעי ראייה טרמיים (אמצעי ראיית חום) וניווט באמצעות לוויינים ניטרלו את היתרונות של ההאפלה.

יחד עם זאת - להאפלה יש תועלת גם כיום, כנגד תקיפה ימית התוקפת מטרות חופיות או אוניות העוגנות בנמלים, משאלה מטרות נעות (שאין להן מיקום קבוע שניתן לאתרו באמצעות ניווט לוויני) ומשתאורת החוף מאירה מטרות אלה ומקלה על הפגיעה בהן.

WPA Blackout poster
כרזה מתקופת מלחמת העולם השנייה מארצות הברית, המזכירה לתושבים את חשיבות ההאפלה.
אנרגיה אפלה

אנרגיה אפלה היא אנרגיה היפותטית שעל פי ההערכה המקובלת מהווה כ-68% מכלל המסה-אנרגיה של היקום. לפי המחקרים הטוענים לקיומה של אנרגיה כזו, השפעתה על מבנה היקום ועל התפשטותו תואמת את ההתנהגות הצפויה מקיומו של הקבוע הקוסמולוגי של אלברט איינשטיין, על פי משוואות פרידמן. התנהגות כזו בהקשר של יקום מתפשט משמעותה "עיקום המרחב" בכיוון הפוך מהכיוון בו מסה גורמת לעיקום המרחב על פי תורת היחסות הכללית.

סופרנובות מסוג Ia פולטות קרינה בעוצמה זהה כמעט בשל מנגנון ההיווצרות שלהן. על כן ניתן להשתמש בהן כנר תקני למדידת מרחקי גלקסיות. תצפיות בסופרנובות מסוג זה ב-1998 הובילו את החוקרים למסקנה שהיקום מאיץ את קצב התפשטותו. זו מסקנה מפתיעה, מכיוון שעל פי חוק הכבידה האוניברסלי צפוי שמהירות התפשטותו של היקום תואט בגלל כוח המשיכה הפועל בין כל המסות בו. על-מנת להסביר את חוסר הדומיננטיות של הכבידה האוניברסלית ביקום שהתפשטותו מואצת, מניחים החוקרים את קיומה של אנרגיה אפלה שצפיפותה במרחב מוערכת בהתאם לתצפיות, על פי משוואות השדה של איינשטיין.

טיבה של האנרגיה האפלה אינו ידוע. על מנת להתאים לתצפיות היא מהווה את רוב האנרגיה ביקום: כ-70%.

על גילוי ההתפשטות המואצת של היקום הוענק לריס, שמידט ופרלמוטר פרס נובל לפיזיקה לשנת 2011. טיבה של האנרגיה האפלה, ולחלופין של הגורם לתצפיות המפתיעות המתקבלות מסקרי סופרנובות מסוג Ia, היא אחת השאלות הפתוחות בפיזיקה.

אקס-מן (סדרת סרטים)

אקס-מן הוא זיכיון קולנועי לעולם משותף של חברת ההפצה פוקס המאה ה-20 המאגד סדרת סרטי גיבורי-על המבוססים על הקומיקס "אקס-מן" של חברת ההוצאה לאור מארוול קומיקס.

עלילתה של סדרת הסרטים מגוללת את סיפורם של המוטאנטים, גזע מוטציות הנלחם בזכות הקיום הנשללת ממנו כתוצאה מחריגותו. בסכסוך זה, עומדים שני צדדים — האקס-מן של צ'ארלס אקסבייר, הנלחמים להגן על אלה שפוחדים מהם ושונאים אותם; ואחוות המוטאנטים של מגנטו, שאינם מאמינים בדו-קיום בין בני אדם "רגילים" לבין המוטאנטים ושואפים לעליונות הגזע המוטאנטי ומחרחרים מלחמה. לעיתים, הקבוצות השונות נאלצות לשתף פעולה זו עם זו על מנת למנוע את כיליון העולם. פרט לכך, סרטי ספין-אוף שונים מתמקדים בקורותיהן של דמויות מסוימות בצורה ביוגרפית מבלי להתקשר בהכרח לעלילה המרכזית.

נכון ליוני 2018, הסדרה כוללת אחד עשר סרטים. לפי האתר "Box Office Mojo", הזיכיון הוא השביעי בהכנסותיו ברשימת הזיכיונות שוברי הקופות הגדולים בכל הזמנים.

ג'ין גריי

ג'ין גריי (באנגלית: Jean Grey) היא דמות בדיונית של גיבורת-על מוטאנטית המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה ב-The X-Men #1 מספטמבר 1963, והיא נוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

ג'ין גריי היא אחת מחמשת החברים המייסדים של קבוצת אקס-מן, יחד עם סייקלופס, אייסמן, חיה ואנג'ל. כמו שאר חברי הקבוצה, גם ג'ין ניחנה בכוחות מוטאנטים – טלפתיה וטלקינזיס. היא מסוגלת לקרוא ולשלוט במוחם של אחרים וכן להזיז חפצים באמצעות המחשבה. דמותה ידועה בכינויים מארוול גירל, פניקס והפניקס האפלה, והיא משמשת דמות מרכזית בקשת הסיפור "סאגת הפניקס האפלה" של תחילת שנות ה-80 של המאה ה-20. מטבעה האלמותי של ישות הפניקס, ג'ין גריי חזרה לחיים מספר פעמים עד לתחייתה המחודשת בתחילת 2018. החל מהרצת "מארוול עכשיו! של שנת 2012 הוצגה דמותה הצעירה של ג'ין גריי כחלק מחברי האקס-מן המקוריים שנשלחו לזמן ההווה מזמן העבר.

דמותה של ג'ין גריי מדורגת במקום ה-13 ברשימת מאה גיבורי העל הגדולים, לפי אתר IGN, בעוד דמותה של הפניקס האפלה מדורגת במקום התשיעי ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים, ובמקום ה-38 ברשימת מאה הנבלים הגדולים בכל הזמנים לפי מגזין Wizard. את דמותה של ג'ין גריי בסרטי הלייב אקשן "אקס-מן", "אקס-מן 2" ו"אקס-מן 3: המפלט האחרון" מגלמת השחקנית פמקה ינסן, אשר הופיעה בהופעת קמע גם בסרטים "הוולברין" ו"אקס-מן: העתיד שהיה". את דמותה הצעירה בסרטים "אקס-מן: אפוקליפסה" ו"אקס-מן: הפניקס האפלה" מגלמת השחקנית סופי טרנר.

גאמורה

גאמורה (באנגלית: Gamora, הצורה האנגלית של השם התנ"כי עמורה) היא דמות בדיונית של גיבורת-על חייזרית המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Strange tales #180 מיוני 1975 ונוצרה על ידי האמן ג'ים סטארלין.

גאמורה היא האחרונה מבני מינה, שהושמדו בידי זן חייזרי בשם "הבּאדוּן". היא נמצאה בידי תנוס, הטיטאן המטורף, שהחליט להשתמש בה כנשק. היא עברה אימונים מפרכים על ידיו במטרה להתנקש בחייו של מאגוס, אישיותו האפלה של אדם וורלוק. תנוס הפגין כלפיה מעט מאוד חיבה, אך גאמורה הייתה נאמנה מאוד לאיש שהבטיח לה נקמה ברוצחיה של בני משפחתה. היא מיומנת באמנויות לחימה, וכוחותיה כוללים כוח על-אנושי, זריזות וכן יכולת ריפוי מואצת. עד מהרה היא זכתה לכינוי "האשה הקטלנית ביותר בכל רחבי הגלקסיה". תוארה לרוב כמושא אהבתם של אדם וורלוק ונובה.

גאמורה השתתפה באירועי הקרוסאובר "השמדה" ו"השמדה: כיבוש" משנים 2006-2007 והפכה לחברה בקבוצות "משמר האינסוף" ושומרי הגלקסיה בהרצה המחודשת שנעשתה לכותר בשנת 2008.

את דמותה של גאמורה בסרטי היקום הקולנועי של מארוול "שומרי הגלקסיה", "שומרי הגלקסיה: חלק 2", "הנוקמים: מלחמת האינסוף" ו"הנוקמים: סוף המשחק" מגלמת השחקנית זואי סלדנה.

גלדיאטור (קאלארק)

גלדיאטור (באנגלית: Gladiator) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The X-Men #107 מאוקטובר 1977 ונוצרה על ידי הכותב כריס קלרמונט והמאייר דייב קוקראם.

גלדיאטור הוא האלטר אגו של קאלארק, חבר גזע הסטרונטי החייזרי שגדל תחת שלטונה של אימפריית השי'אר. כל חברי הגזע הסטרונטי נולדים עם יכולות על-אנושיות, אך יכולים להשתמש בהם רק כאשר הם מקדישים את חייהם למטרה מסוימת. קיסר השי'אר חשש בשעתו ממרד של הגזע הסטרונטי ופקד על קאלארק להרוג את זקני הגזע. רק קאלארק היה נאמן מספיק כדי לבצע את הפקודה. כאות לנאמנותו, קאלארק הוכרז כפראיטור של אימפריית השי'אר.כוחותיה של הדמות ושמה נראים שמתבססים על דמויותיהם של סופרמן ושל מון-אל, חבר לגיון גיבורי-העל. שם הדמות הוא הכלאה בין שמו הקריפטוני של סופרמן, קאל-אל, לבין שמו הארצי, קלארק קנט. דמותו של קאלארק מופיעה באקס-מן: סדרת האנימציה בפרקים על הפניקס האפלה בעונתה השלישית.

דוקטור אלכימיה

דוקטור אלכימיה (באנגלית: Doctor Alchemy) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס פלאש ביקום DC של DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Showcase #13 ממרץ 1958 ונוצרה על ידי הכותב ג'ון ברום והמאייר קרמיין אינפנטינו.

דוקטור אלכימיה הוא האלטר אגו אותו חלקו ארבע דמויות - אלברט ואלווין דזמונד, קרטיס אנגסטרום ואלכסנדר פטרוב. אלברט הוא כימאי אשר סבל מהפרעת זהות דיסוציאטיבית, כאשר אחת מאישויותיו היא שומרת חוק והשנייה פושעת. תחת אישיותו האפלה והפושעת הוא יוצר לעצמו את זהותו של "מר אלמנט", ומשתמש בכלי נשק המפעילים מניפולציות על יסודות כימיים. אחרי שנשלח לכלא בעקבות העימות הראשון שלו עם הפלאש, הוא לומד אודות קיומה של אבן החכמים משותפו לתא. הוא נמלט מהכלא, מוצא את האבן ומשתמש בה כדי לשנות את היסודות ולאתחל את הקריירה שלו מחדש כפושע. במשך הזמן הוא מחליף בין שתי הזהויות עד אשר אישיותו הטובה חוזרת, והוא מפסיק את קריירת הפשע ומחביא את האבן. מעט לאחר מכן מופיע דוקטור אלכימיה חדש, ומתברר כי זהו אחיו התאום אלווין, עמו הוא חולק בקשר מנטלי. קו עלילה זה שוכתב מחדש מאוחר יותר ונכתב כי "אלווין" היה למעשה מבנה אנרגטי של אבן החכמים אותה יצרה אישיותו האפלה של אלברט. כשאלברט מתעמת ומביס את "אלווין", הוא חוזר לתפקידו כדוקטור אלכימיה. בתקופות הזמן שבין מאסריו לבין שיחרורו לחופשי, כלי הנשק שימשו אחרים אשר נטלו את זהותו.

אלכסנדר פטרוב היה עוזר מעבדה במשטרת קי-סטון סיטי אשר נטל את זהותו של מר אלמנט כניסיון לקדם את המוניטין שלו במעבדה. הוא גנב את כלי הנשק של אלברט דזמונד מתוך תא הראיות של המשטרה והשתמש בהם כדי להרוג את המנטור שלו על ידי הקפאתו בקרח. אחרי שקודם בתפקידו לראש צוות המעבדה הוא המשיך להרוג קציני משטרה. למרות שלבש את חליפתו של מר אלמנט, פטרוב ניסה להפליל את קפטן קור ברציחות, אך לבסוף התעמת מול פלאש וקפטן קור כשניסה להרוג את הפרופילאית אשלי זולומון. במהלך הקרב, קפטן קור הקפיא את הפלאש במקומו והרג את פטרוב כמעשה נקמה על כך שהפליל אותו.

אחרי שדזמונד הפסיק עם פעילותו כדוקטור אלכימיה, מעבדות סטאר השיגו לרשותם את אבן החכמים מתוך כוונה להשתמש בחלק ממנה במחשב הרפואי המיקרוסקופי שלהם. גם המחשב וגם החלקיק נגנבו בידי ד"ר קרטיס אנגסטרום, ששימש כיועץ לפרויקט. הוא נאסר אך נמלט מהכלא והשתמש בחליפה הדומה לזו של דוקטור אלכימיה כדי להשיב לידו מיקרוצ'יפ שנלקח ממנו על ידי שותפו לתא. אחרי שנתפס, שמו של אנגסטרום לא הוזכר בשנית.

את דמותו של דוקטור אלכימיה בעונתה השלישית של סדרת הטלוויזיה "הפלאש" מגלם השחקן טום פלטון ומדבב טובין בל. בגרסה זו, ג'וליאן אלברט דזמונד הוא חוקר זיהוי פלילי במשטרת סנטרל סיטי העובד לצידו של בארי אלן אשר מופיע לאחר שיבוש ציר הזמן בעקבות אירועי "פלאשפוינט". הוא פועל תחת שליטתו של אל המהירות סאביטאר כ"דוקטור אלכימיה", חסידו הנאמן.

האויב בתוכנו - סטארטרק

האויב בתוכנו – סטארטרק (באנגלית: Star Trek Into Darkness, תרגום חופשי: "מסע בין כוכבים: אל תוך האפלה") הוא סרט מדע בדיוני ופעולה שביים ג'יי ג'יי אברהמס לפי תסריט מאת אלכס קורצמן, דיימון לינדלוף ורוברטו אורסי, ובהפקתם של אברהמס, בריאן בורק, קורצמן ואורסי. זהו הסרט ה-12 במספר בסדרת סרטי "מסע בין כוכבים" והשני ב"ציר זמן קלווין", ומשמש כהמשכו הישיר של הסרט "סטארטרק" משנת 2009, שאינו המשך של הסרטים הקודמים בסדרה מאחר שמציאות קלווין היא מציאות חלופית ליקום הראשי של מסע בין כוכבים.

רוב אנשי צוות הסרט הקודם חזרו לשתף פעולה בסרט זה, כולל הבמאי והמפיק אברהמס ושותפיו הקבועים: המלחין מייקל ג'יאצ'ינו, הצלם דניאל מינדל, העורכים מריאן ברנדון ומרי ג'ו מרקי. קורצמן ואורסי חזרו כתסריטאים (וכעת גם כמפיקים), ואילו לינדלוף חוזר כמפיק וכעת גם כשותף בכתיבה. כריס פיין, זאכרי קווינטו, קארל אורבן, זואי סלדנה, אנטון ילצ'ין, סיימון פג, ג'ון צ'ו וברוס גרינווד חזרו לגלם את דמותם מהסרט הקודם, בתוספת אליס איב ובנדיקט קמברבאץ' לצוות השחקנים. הסרט יצא לאור לאקרנים ב-15 במאי 2013 בבתי קולנוע בעלי פורמט מיוחד בארצות הברית, יומיים לפני יציאתו לאקרנים בפורמט רגיל. בבריטניה ובגרמניה הסרט יצא כבר ב-9 במאי. ביפן הייתה היציאה המאוחרת ביותר של הסרט, בחודש ספטמבר 2013.

השוליות

השוליות (באנגלית: Acolytes) הייתה קבוצה בדיונית של נבלי-על מוטאנטים אשר הופיעו בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הופעתה הראשונה הייתה בחוברת X-Men Vol.2 #1 מאוקטובר 1991, והיא נוצרה בידי הכותב כריס קלרמונט והמאייר ג'ים לי.

חברי הקבוצה פעלו לפי האידיאלים של מנהיגה, מגנטו, לרבות הבטחת עליונותם של המוטאנטים על פני בני האדם הרגילים. כמה מחברי השוליות אף התייחסו אליו בהערצה והתייחסו אליו כאל "משיח המוטאנטים". בתחילת הופעתם, חברי הקבוצה היו מוטאנטים נואשים שנמלטו מחיילי סוכנות הביון "S.H.I.E.L.D.‎" שרדפו אחריהם, והם הונהגו בידי המוטאנט פביאן קורטז. בהמשך, מגנטו נתן להם מחסה בתחנת החלל שלו, אסטרואיד M. עקב מזימות שנרקחו בידי קורטז, הקבוצה המקורית נהרגה. זאת ועוד, קורטז השתמש במותם של חברי הקבוצה ובמותו לכאורה של מגנטו כדי להפכם לקדושים מעונים ולהמשיך לקדם את מטרתו לעליונות על בני האדם.

הופעתה האחרונה של הקבוצה הייתה בחוברת X-Men Legacy #225 מאוגוסט 2009.

הקבוצה עתידה להופיע בסרט הלייב אקשן "אקס-מן: הפניקס האפלה", בו יופיעו כפולחן דתיים הפועל באי המפלט "ג'נושה" תחת הנהגתו של מגנטו.

כוח הפניקס

כוח הפניקס (באנגלית: Phoenix Force, גם "כוח עוף החול") הוא ישות קוסמית בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הישות הופיעה לראשונה בחוברת Uncanny X-Men #101 מאוקטובר 1976, ונוצרה על ידי הכותב כריס קלרמונט והמאייר דייב קוקראם. הישות מתחברת לדמויות אחרות, ונקראת גם בשם פניקס.

כוח הפניקס הוא ההתגלמות האלמותית של כוחות החיים והתשוקה האוניברסליים. הישות נולדה בחלל שבין מצבי התודעה האנושית, והיא מכונה בשם "ילדת היקום". היא מהווה את צומת הדרכים של כל האנרגיה הקיימת ביקום, ומתקיימת בכל המציאויות של המולטי-יקום. היא שומרת על כוח הבריאה וכן גם על גביש מק'קראן העוצמתי.

כוח הפניקס מפורסם בשוק הקומיקס האמריקאי בשל תפקידו בקשת הסיפור "אקס-מן: סאגת הפניקס האפלה", ולרוב הוא מתקשר לדמותה של ג'ין גריי. דמותה של ג'ין גריי כפניקס האפלה מדורגת במקום התשיעי ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים לפי אתר IGN, ובמקום ה-38 ברשימת מאה הנבלים הגדולים בכל הזמנים לפי מגזין Wizard.בין יתר הדמויות עימן התחבר הכוח נמנים רייצ'ל סאמרס, מדלין פריור, קוקיות סטפורד, הופ סאמרס, ובעקבות אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן" משנת 2012, גם סייקלופס, אמה פרוסט, נאמור, קולוסוס ומג'יק, הנקראים "חמשת הפניקסים". המארח הנוכחי של כוח הפניקס הוא ת'אן, שהשתמש בביצת פניקס כדי להיעזר לקבל את הכוח למטרת ניסיון התנקשות באביו, הטיטאן המטורף תנוס.

כריס קלרמונט

כריסטופר ס. "כריס" קלרמונט (באנגלית: Christopher S. "Chris" Claremont; נולד ב-30 בנובמבר 1950 בלונדון, אנגליה) הוא כותב וסופר קומיקס אמריקאי-יהודי זוכה פרסים, שידוע בזכות עבודתו רבת השנים בכותרי Uncanny X-Men עבור חברת מארוול קומיקס‏ (1975-1991).

קלרמונט אחראי לפיתוחן של דמויות נשיות חזקות ולהצגת תמות ספרותיות מורכבות לתוך הסיפר של גיבורי העל. הוא היה שותף ליצירתם של גיבורי-על ונבלי-על רבים כאיש אקס, גמביט, המשוכפל, וורפאת', ליג'יון, מיסטר סיניסטר, מלך הצללים, סטרונג גאי, סייברטות', סייפר, טום קאסידי השחור, קפטן בריטניה, סבסטיאן שו, ת'אנדרבירד, אומגה סנטינל, ג'ובילי, וולפסביין, חפציבה, מג'יק, מיסטיק, רייצ'ל סאמרס, סייג', סיירין, סלנה, פניקס, אמה פרוסט, מדלין פריור, רוג, שאדוקאט, כמו גם הקבוצות אקסקליבר, המוטנטים החדשים, סטארג'אמרס, אימפריית השי'אר, מורלוקים, המשוטטים, הבוזזים, המטהרים ומועדון הלפייר. בתקופה זו, קלרמונט כתב סיפורים רבים כ"אקס-מן: סאגת הפניקס האפלה", "אקס-מן: האל אוהב, האדם הורג" ו"אקס-מן: ימי עבר עתידי". יחד עם כותבים כג'ון ביירן, הוא עזר להפוך את דמותו של וולברין לחביבת המעריצים.

יחד עם המאייר ג'ים לי, קלרמונט כתב את X-Men #1, חוברת הספין-אוף שפורסמה בשנת 1991 והפכה לחוברת הקומיקס הנמכרת ביותר בכל הזמנים, לפי ספר השיאים של גינס.

נולד באנגליה לאב נוצרי ולאם יהודייה. כשהיה בן שלוש הם עברו עמו לארצות הברית. בצעירותו התנדב בקיבוץ בישראל.

מאסטרמיינד

מאסטרמיינד (באנגלית: Mastermind) הוא דמות בדיונית של נבל-על מוטאנט המופיע בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. המאסטרמיינד המקורי הופיע לראשונה בחוברת The X-Men #4 ממרץ 1964 ונוצר על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

המאסטרמיינד המקורי הוא ג'ייסון וינגארד, מוטאנט בעל כוחות טלפתיים ליצירת אשליות מורכבות. וינגארד עבד כמנטליסט בקרנבל עד אשר הצטרף למגנטו ועזר לייסד את אחוות המוטאנטים הראשונה, וגם ניסה להתקבל לחוג הפנימי של מועדון הלפייר. הוא שיחק תפקיד מרכזי ב"סאגת הפניקס האפלה", ויכל לשלוט אפילו במוחם של טלפתים חזקים כצ'ארלס אקסבייר וג'ין גריי בעזרתה של המלכה הלבנה.

לאחר מותו של וינגארד בעקבות וירוס הירושה, הופיעו שלוש בנותיו, שגם להן כוחות של יצירת אשליות. הראשונה, מרטיניק ג'ייסון, משתמשת כעת בשם הקוד שלו כמאסטרמיינד השנייה, ואילו השנייה, רייגן וינגארד, נטלה את הזהות ליידי מאסטרמיינד. הבת השלישית לכאורה היא חברת האקס-מן מגאן גווין, שידועה בשם הקוד פיקסי. גם מרטיניק וגם רייגן היו חברות באחוות המוטאנטיות של המלכה האדומה.

דמותו של מאסטרמיינד מדורגת במקום 98 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN.

סטורם

סטורם (באנגלית: Storm, בעברית: "סופה") היא דמות בדיונית של גיבורת על מוטאנטית המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Giant-Size X-Men #1 ממאי 1975 ונוצרה על ידי הכותב לן ויין והמאייר דייב קוקראם.

סטורם היא האלטר אגו של אורורו מונרו (לעתיד אורורו איקאדי טצ'אלה), חברה בכירה בקבוצת האקס מן, המורכבת ממוטאנטים שונים שבראשה פרופסור אקס. כוחותיה הם שליטה מוחלטת במזג האוויר.

אמה הייתה משבט אפריקאי מיוחד, והיא התחתנה עם צלם טבע אמריקאי, שלימים היה אביה של סטורם. סטורם נולדה באמריקה, וכשהייתה בת חצי שנה עברה משפחתה למצרים. לאחר חמש שנים במצרים, התרסק מטוס לתוך ביתם של משפחת מונרו. בתאונה נהרגו הוריה של סטורם, אך היא שרדה. סטורם סובלת מקלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים) כנראה בגלל תאונה זו. בשנים שלאחר מכן עבדה ככייסת במצרים ונשלטה על ידי מלך הצללים, ישות טלפתית חזקה מאוד מממד אחר, עד שמצא אותה שם פרופסור אקסבייר, ולקח אותה איתו לבית ספרו. בעיני שבט קטן של אפריקנים היא נחשבת לסוג של אלה. בנה (לא ביולוגי, אלא נקרא כך עקב הצלתו מיד לאחר לידתו) מיג'נרי חי עם אמו הביולוגית באפריקה. פעמים רבות הייתה סטורם מנהיגת האקס-מן, היא בעלת כוחות פיזיים חזקים ביותר ויכולת מנהיגות.

דמותה של סטורם מדורגת במקום ה-42 ברשימת גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN. את דמותה של סטורם בסרטי הלייב אקשן "אקס-מן", "אקס-מן 2", "אקס-מן 3: המפלט האחרון" ו"אקס-מן: העתיד שהיה" גילמה השחקנית האלי ברי. את דמותה הצעירה בסרט "אקס-מן: אפוקליפסה" גילמה השחקנית אלכסנדרה שיפ, שגם הופיעה בקמע ללא קרדיט ב"דדפול 2", והיא עתידה לשוב לגלמה בסרט "אקס-מן: הפניקס האפלה".

קוויקסילבר (קומיקס)

קוויקסילבר (באנגלית: Quicksilver, השם הארכאי לכספית) הוא דמות בדיונית של גיבור-על שמופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The X-Men #4 ממרץ 1964 ונוצרה בידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

קוויקסילבר הוא האלטר אגו של פייטרו מקסימוף - בנו לכאורה של מגנטו, אחיה של מכשפת השני ואחיה למחצה של פולאריס. הדמות, שהוצגה בתור הכסף של הקומיקס, הופיעה בהמשכיות מארוול בעקביות במשך השנים והייתה חברה בקבוצות האוונג'רס ואחוות המוטאנטים. כוח-העל של קוויקסילבר הוא מהירות על-אנושית. בשנת 2015, מקור כוחותיו של פייטרו ואחותו השתנה מכוח מוטאנטי לתוצאה של ניסויים שעברו בידי הוד התפתחותו. זהותה של אמם התגלתה באירועי "מארוול החדשה והשונה".

בשנת 2006, אתר IGN מיקם את קוויקסילבר במקום ה-23 ברשימת "25 חברי האקס-מן הגדולים של כל הזמנים", בציינו כי "קוויקסילבר הוא הדוגמה המובהקת לנבל אשר חזר למוטב". דמותו של קוויקסילבר מופיעה בסדרות האנימציה אקס-מן: סדרת האנימציה, אקס-מן: הדור הבא ווולברין והאקס-מן. את גרסתו המוטאנטית של קוויקסילבר ביקום הקולנועי של האקס-מן, ובפרט בסרטי הלייב אקשן "אקס-מן: העתיד שהיה" ו"אקס-מן: אפוקליפסה", גילם השחקן אוון פיטרס, שגם הופיע בקמע ללא קרדיט ב"דדפול 2", והוא עתיד לשוב לגלמו ב"אקס-מן: הפניקס האפלה". בעוד את גרסתו העל-אנושית ביקום הקולנועי של מארוול, ובפרטי בסרטי הלייב אקשן "קפטן אמריקה: חייל החורף" ו"הנוקמים: עידן אולטרון", גילם השחקן אהרון ג'ונסון.

רייבן (קומיקס)

רייבן (באנגלית: Raven) היא דמות בדיונית של גיבורת-על המופיעה בחוברות הקומיקס הטיטאנים הצעירים ביקום DC של DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת DC Comics Presents #26 מאוקטובר 1980 ונוצרה על ידי הכותב מארב וולפמן והמאייר ג'ורג' פרז.

רייבן היא האלטר אגו של רייצ'ל רות', אמפאתית המסוגלת לשגר את ישותה האסטראלית ולשלוט בה, ובכך לגרום לה להילחם בשבילה ולתפקד לה כעיניים רואות במקומות רחוקים. ניתן לחלק את חייה לשלוש תקופות חיים - בצעירותה, היא העבירה את חייה במקדש אזאראת' וייסדה את "הטיטאנים הצעירים החדשים". תקופת חייה השניים החלה כשהיא עטתה על עצמה את תכריכי העורב הלבן. תקופת החיים השלישית שלה היא העכשווית ביותר, שבה היא הופיעה בגרסה צעירה יותר.

בתקופת חייה הראשונים, רייבן הייתה בת התערובת של אם אנושית ואב שד מממד אחר בשם טריגון. היא גדלה בממד חלופי בשם אזאראת' שבו תושביו דגלו בפציפיזם, ומנהיגם הרוחני לימד אותה לשלוט ברגשותיה, שהיו אפופים בכאב עקב מקורותיה, כדי להדחיק את כוחותיה הדמוניים. בעיקרון נוצר החשש, שאם רייבן תאפשר לעצמה להרגיש רגש חזק, היא תיהפך בסופו של דבר לשד כמו אביה ותאבד את אנושיותה. ביום הולדתה ה-16, רייבן למדה כי אביה מתכנן לפלוש לממד שלה, ונשבעה לעצור אותו בכל מחיר. בתחילה, רייבן ניסתה ליצור קשר עם חברי ליגת הצדק, אך הם סירבו בהצעתה של הקוסמת זטאנה, שחשה במורשתה הדמונית של רייבן. בייאושה, רייבן הקימה מחדש את הקבוצה כקבוצת "הטיטאנים הצעירים החדשים", שכללה את רובין, וונדר גירל, קיד פלאש, סטארפייר, סייבורג וביסט בוי. למשך כל זמן זה, רייבן נלחמה בהשפעתו המזיקה של אביה.

לאחר תקופת היעלמות ארוכה, רייבן חזרה כשהיא עוטה על עצמה תכריכי עורב לבן, המסמלים את שיחרורה מעולו של אביה. היא מגלה כי ביכולתה לחוש ברגשותיהם של אחרים ולשלוט גם בהם. במשך מאורעות "ציד הטיטאנים", השתלטו על רייבן נשמות אפלות והיא הפכה לכפילתו של אביה. בניסיונה של אמה לטהר את רייבן, גופה של רייבן הושמד. בהמשך, האנרגיה האפלה ששכנה בנשמתה של רייבן איכלסה על-אנושית שלקחה על עצמה את זהות "רייבן האפלה" והחליטה לטמא אחרים בכוחו האפל של טריגון. היא שתלה בסטארפייר את זרעו של טריגון, שהתברר מאוחר יותר כאישיותה הטובה של רייבן. רייבן האפלה לחמה בסטארפייר כדי להשמיד את גרסתה הטובה, אך הטיטאנים סיכלו את תוכניתה והשמידו אותה. התברר בהמשך כי נטיעת אישיותה הטובה של רייבן בסטארפייר הייתה חלק מתוכניתה לפטור אותה מנשמתה הדמונית אחת ולתמיד.

נשמתה של רייבן רעמה על פני כדור הארץ עד אשר התגלגלה לתוך גופתה של צעירה בידי כנסיית הדמים. חברי הטיטאנים גילו כי כנסיית הדמים היא קבוצת מאמינים של השד טריגון, וכי שילוב כוחותיהם של רייבן ושל הנבל בראדר בלוד יוביל לארמגדון. הקבוצה הפריעה למהלך החתונה ביניהם, ורייבן הצטרפה מחדש אל חברי קבוצתה, כשהיא נושאת את שם אמה רייצ'ל רות' לזכרה.

רייצ'ל סאמרס

רייצ'ל אן "ריי" סאמרס (באנגלית: Rachel Anne "Ray" Summers) היא דמות בדיונית של גיבורת-על מוטאנטית המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. דמותה הופיעה לראשונה בחוברת Uncanny X-Men #141 מינואר 1981 ונוצרה על ידי הכותבים כריס קלרמונט וג'ון ביירן והמאייר ג'ון רומיטה הבן.

רייצ'ל אן סאמרס היא בתם של סקוט סאמרס וג'ין גריי-סאמרס ממציאות חלופית דיסטופית הידועה בשם "ארץ-811", כפי שהוצגה בעלילת הסיפור "ימי עבר עתידי". היא ירשה את כוחות הטלפתיה והטלקינזיס של אמה, ונטלה בתחילה את שם הקוד "פניקס". אולם, בעקבות מותה של "אמה" באירועי "סאגת הפניקס האפלה", רייצ'ל נטלה את שם הקוד מארוול גירל כמחווה. בהמשך, רייצ'ל נטלה את שם הקוד פרסטיג'.

שי'אר

השי'אר (באנגלית: Shi'ar) הוא גזע חייזרי בדיוני המופיע בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. אימפריית השי'אר (או אימפריום) היא אחת מתוך שלוש האימפריות החזקות ביקום מארוול, והיא מורכבת מאסופה נרחבת של גזעים, תרבויות ועולמות חייזריים, אשר ממוקמת בסמוך לאימפריות הקרי והסקרול. הגזע החייזרי הופיע לראשונה בחוברת X-Men #97 מפברואר 1976, והוא נוצר בידי הכותב כריס קלרמונט והמאייר דייב קוקראם.

חברי המשמר המלכותי של אימפריית השי'אר נוצרו כמחווה ללגיון גיבורי-העל של חברת DC קומיקס.

דמותה של הקיסרית לילנדרה נראמני עתידה להופיע בסרט הלייב אקשן "אקס-מן: הפניקס האפלה", בגילומה של השחקנית ג'סיקה צ'סטיין.

תקופת המעבר ביוון

תקופת המעבר ביוון או תקופת החושך היא השם שניתן לתקופה בת כ-400 שנה בתולדות יוון העתיקה, שראשיתה במאה ה-12 לפנה"ס וסופה במאה ה-8 לפנה"ס. תקופת המעבר התאפיינה בשפל של היצירה התרבותית והאמנותית ביוון, באורח חיים פרימיטיבי, בחוסר סימנים המעידים על ידיעת קרוא וכתוב, ובחוסר עדויות לאדריכלות בת התקופה ומפעלי בנייה ציבוריים.

המציאות החברתית בתקופה זאת, כפי שמשתקפת מיצירותיו של הומרוס, היא של חברה פטריארכלית, ללא מרכזים עירוניים, המפוזרת בכפרים ובנחלות משפחתיות, ומחולקת ליחידות בסיסיות של משפחות, בתי אב ושבטים.

שם התקופה נובע מכך שהיא נחשבת כתקופת מעבר בין התקופה המיקנית של יוון העתיקה (המאה ה-17 עד המאה ה-12 לפנה"ס), לבין תקופת יוון הארכאית (המאה ה-8 עד ה-5 לפנה"ס) שבה התעצב העולם היווני כפי שמוכר בעולם המודרני, ובה נטעו יסודות התרבות היוונית. המקורות בשפה האנגלית נוטים להשתמש בביטוי "ימי החשיכה של יוון" (Greek Dark Ages) או "ימי הביניים של יוון" כהשוואה להיסטוריה המאוחרת יותר של אירופה, וכהקבלה לימי הביניים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.