האם את אוהבת את ברהמס? (סרט)

האם את אוהבת את ברהמס? הוא סרט רומנטי אמריקאי המבוסס רומן בשם זה (בצרפתית: Aimez-vous Brahms?) מאת פרנסואז סאגאן בהפקתו ובבימויו של אנטול ליטבק עם אינגריד ברגמן, אנטוני פרקינס ואיב מונטאן. בתפקידים הראשיים.

המפיק סבר שהשם המקורי אינו מתאים לקהל האמריקאי ואנטוני פרקינס הציע את השם "Goodbye Again" ("להתראות שוב") כשם ההצגה הראשונה בה הופיע אביו בברודוויי. באירופה ובישראל נשאר השם המקורי.

פרקינס זכה בפסטיבל הקולנוע בקאן בפרס השחקן הטוב ביותר בשנת 1961 ואנטול ליטבאק היה מועמד בשנה זו לפרס דקל הזהב.

המלחין ז'ורז' אוריק שילב בפסקול הסרט שני פרקים מיצירות יוהנס ברהמס: הפרק הרביעי של סימפוניה מס' 1 והפרק השלישי של סימפוניה מס' 3. הפרק מסימפוניה מס' 3 מנוגן בסרט במספר עיבודים בניהם עיבוד לג'אז בהופעתה של הזמרת דיאן קארול.

הסרט צולם בפריז ומופיעים בו אתריה המפורסמים של העיר. כבשאר ספריה של סאגאן יש בו משולש רומנטי, הפעם בין אישה ושני גברים.

האם את אוהבת את ברהמס?
Aimez-vous Brahms?
(Goodbye Again)
כרזת הסרט "האם את אוהבת את ברהמס?"
מבוסס על הרומן "האם את אוהבת את ברהמס?" של פרנסואז סאגאן
שחקנים ראשיים אינגריד ברגמן
איב מונטאן
אנטוני פרקינס
מוזיקה ז'ורז' אוריק, יוהנס ברהמס
מפיץ יונייטד ארטיסטס
מדינה ארצות הברית
הקרנת בכורה 29 ביוני 1961
משך הקרנה 120 דקות
דף הסרט ב-IMDb

תקציר העלילה

פולה טסייה (אינגריד ברגמן) היא מעצבת פנים בת 40. היא גרושה ונמצאת חמש שנים בזוגיות עם רוז'ה דמארה (איב מונטאן). רוז'ה עוסק בסחר בטרקטורים ובמשאיות. הוא גרוש נאה ועוגב על כל בחורה נאה שהוא פוגש כדי להוכיח את גבריותו. הוא משקר כל הזמן לפולה שהוא נוסע לרגל עסקיו ובמקום זה הוא מבלה ושוכב עם צעירות שאינו מכיר אפילו את שמן וקורא לכל אחת "מייזי". הוא שונא כשהן מזכירות לו את המילה אהבה.

פולה מודעת לכל שקריו ובגידותיו אבל היא מקבלת זאת בעל כורחה כי היא אוהבת אותו ורוצה להמשיך איתו את הקשר.

יום אחד היא מקבלת הזמנה לעצב דירה של אישה עשירה מהחברה הגבוהה של פריז. בדירה היא פוגשת את בנה פיליפ (אנתוני פרקינס). פיליפ הוא בחור צעיר בן 25, מתמחה במשרד עורכי דין אבל לא מוצא עניין בעבודתו.

פיליפ "נדלק" על פולה ולא אכפת לו שהיא מבוגרת ממנו ב-15 שנים. הוא מתחיל בחיזור עקשני אחריה. היא מסרבת בתוקף ורוז'ה מקבל זאת בחיוך ובחוסר רצינות.

פיליפ ממשיך בחיזוריו ומזניח את עבודתו אבל פולה עדיין דוחה אותו בנימוס. באחת הפעמים כשהם הולכים בפריז הוא נתקל במודעה על קונצרט מיצירות ברהמס. הוא שואל אותה: "האם את אוהבת את ברהמס?" ונענה בחיוב. בקונצרט עם המוזיקה היא נזכרת בתחילת קשריה עם רוז'ה אך עדיין ממשיכה לדחות את פיליפ.

לבסוף לא עומדת פולה בחיזוריו של פיליפ ובשקריו של רוז'ה. היא נעתרת לפיליפ והוא עובר להתגורר בדירתה. כאשר רוז'ה חוזר מפגישה עסקית היא מודיעה לו על יחסיה עם פיליפ ועד החלטתה לנתק את יחסיה איתו.

היחסים בין פולה ופיליפ נעשים גרועים. פיליפ מזניח את עבודתו מרבה בשתייה ומתעצל לקום בבוקר. פולה מודיעה לו כי החליטה לשים סוף ליחסיהם. הוא נעלב ויורד במרוצה במדרגות כשפולה צועקת לעברו" "נסה להבין, אני זקנה, אני זקנה".

רוז'ה חוזר לפולה והם נישאים במשרדי העירייה. פולה מתכננת ארוחת ערב בבית עם רוז'ה אך הוא מצלצל ומודיע כי יהיה עסוק לרגל עסקיו. פולה מבינה שהוא לא השתנה וממשיך בשקריו. היא מביטה בפנים עגומות במראה כשהמוזיקה של ברהמס ברקע.

קישורים חיצוניים

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.