האג

האגהולנדית: s Gravenhage' - "סְכְראפֶנהאכה", להאזנה (מידע • עזרה); ובקיצור Den Haag - "דן האך", להאזנה (מידע • עזרה)) היא עיר במערב הולנד המהווה את המרכז השלטוני של המדינה, ובירת מחוז דרום הולנד. עם אוכלוסייה של כחצי מיליון נפש (2012) ושטח של כמאה קילומטר רבוע, זוהי העיר השלישית בגודלה בהולנד לאחר אמסטרדם ורוטרדם.

בהאג יושבים האֶרְסְטֶה קַאמֶר (החדר הראשון, או הסנאט) והטְוֵדֶה קַאמֶר (החדר השני, בית הנבחרים), המרכיבים יחד את הפרלמנט של הולנד (סטאטן חנרל). גם מושבו של וילם-אלכסנדר מלך הולנד נמצא בהאג. כל השגריריות הזרות ומשרדי הממשלה ממוקמים בעיר, כמו גם בית המשפט העליון וארגונים בינלאומיים וממלכתיים רבים. זאת על אף שאמסטרדם היא הבירה של הולנד, כפי שמצוין בחוקה ההולנדית.

האג מארחת כמה ממוסדות האו"ם:

בנוסף, האקדמיה של האג למשפט בינלאומי והארגון למניעת הפצת נשק כימי גם כן נמצאים בעיר. החסידה היא הסמל של האג.

האג
Den Haag
Den Haag wapen
סמל האג
Flag of The Hague
דגל האג
האג
בריכת החצר, אל מול החצר הפנימית - Binnenhof הפרלמנט ההולנדי
מדינה הולנד  הולנד
מחוז דרום הולנד  דרום הולנד
ראש העיר Jozias van Aartsen
שטח 98.12 קמ"ר
גובה 1 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 539,154 (נכון ל־1 בינואר 2019)
 ‑ במטרופולין 1,038,526 (2013)
 ‑ צפיפות 6,182 נפש לקמ"ר (2013)
קואורדינטות 52°05′N 4°18′E / 52.08°N 4.3°E
אזור זמן UTC +1
www.denhaag.nl
Ridderzaal Den Haag juni 2003
ה"ביננהוף" ואולמות האבירים, המרכז הפוליטי של הולנד
International Court of Justice
ארמון השלום בו ממוקם בית הדין הבינלאומי ICJ
Den Haag Centrum nieuwe architectuur
מרכז העיר

היסטוריה

האג נוסדה ב-1284 על ידי וילם השני, רוזן הולנד ומלך גרמניה, שהיה בדרכו להפוך לקיסר האימפריה הרומית הקדושה, אך נהרג בקרב לפני שהוכתר. וילם השני החליט לבנות ביער בהולנד את ארמונו, בשם רידרזאל (היכל האבירים), וסביבו את בירתו. הארמון קיים גם כיום, ומשמש לאירועים פוליטיים. עם השנים הפכה האג למרכז האדמיניסטרטיבי של רוזני הולנד. הערים המרכזיות בהולנד, כמו ליידן, דלפט ודורדרכט הסכימו ביניהן לבחור בהאג הקטנה כמרכז המנהלי שלהן.

על מנת לשמור על כך שהאג לא תגדל, היא לא קיבלה זכויות של עיר או הורשתה לבנות חומות. כאשר הותר לבסוף לעיר לבנות חומה, במאה ה-16, האוכלוסייה החליטה להשתמש בכסף על מנת לבנות היכל לעיר במקום חומות. רעיון זה עלה ביוקר במלחמת שמונים השנים, מאחר שהוא אפשר לחיילים הספרדים לכבוש את העיר בקלות. האג נכבשה גם על ידי כוחות צרפתיים ב-1806.

בשל ההיסטוריה של העיר, לא קיימת בה עיר עתיקה כמו בערים הקרובות ליידן ודלפט. כאשר הממשלה החלה לשחק תפקיד משמעותי יותר בחברה ההולנדית לאחר 1850, האג צמחה במהירות. החלקים הוותיקים יותר של העיר הם לפיכך ברובם מהמאה ה-19 או מתחילת המאה ה-20.

העיר נפגעה קשות במלחמת העולם השנייה. החומה האטלנטית נבנתה בתוך העיר עצמה, והביאה לכך ששכונות שלמות נהרסו על ידי הגרמנים. ב-3 במרץ 1945, חיל האוויר המלכותי הפציץ בטעות את רובע הבֶּזַאוּדֶנהָאוּט. המטרה הייתה משגר של רקטות V-2 בפארק הקרוב, אך בשל טעויות בניווט, הפגזים נפלו על חלק מאוכלס בצפיפות של העיר. מעל ל-500 אנשים מתו, ועדיין ניתן לראות בעיר שרידים ממתקפה זו.

לאחר המלחמה, האג הפכה לתקופת מה ל"אתר הבנייה הגדול ביותר באירופה". העיר גדלה בצורה מסיבית לכיון דרום מערב. האזורים שנהרסו גם הם נבנו מחדש במהירות. האוכלוסייה הגיע לשיא של 550,000 איש בסביבות 1970.

בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20, עברו מעמדות הביניים לפרוורים כמו פוֹרְבּוּרְך, לֵיידְסֶנדאם, רייסווייק ובעיקר זוּטֶרמֵר. כתוצאה, התפתחו שכונות עוני בתוך העיר עצמה, לצד פרברים עשירים מחוצה לה. ניסיונות להכליל את הפרברים בהאג נתקלו בקשיים. בשנות ה-90, לאחר הסכמה של הפרלמנט ההולנדי, סיפחה האג חלקים גדולים מהעיירות הסמוכות, ושם נבנו, ועדיין נבנים, אזורי מגורים חדשים.

אפיון

האג היא העיר ההולנדית הגדולה ביותר על הים הצפוני. היא כוללת שתי ערי חוף, נפרדות זו מזו. החלק העיקרי, סכוונינגן, מצוי לצד החוף הצפון מערבי של העיר, והוא אתר תיירות פופולרי, עם 10 מיליון מבקרים בשנה. מסיבה זו אנשים רבים, ואף הולנדים, חושבים כי סכוונינגן היא עיר עצמאית, ולא היא: סכוונינגן היא אחת משמונת המחוזות של האג. קייקדאון היא עיר החוף השנייה של ההאג, בדרום מערב, והיא הרבה יותר קטנה ומושכת בעיקר אוכלוסייה מקומית.

המושבה ההולנדית לשעבר, "איי הודו המזרחיים ההולנדיים", כיום אינדונזיה, הותירה את חותמה על האג. רחובות רבים קרויים על שם מקומות באינדונזיה ויש אוכלוסייה משמעותית ממוצא מעורב, אינדונזי-הולנדי.

החלקים העתיקים יותר בעיר מורכבים בדרך כלל מרחובות רחבים וארוכים. הבתים בדרך כלל נמוכים, לא יותר משלוש קומות, ואלגנטיים. העיר תוכננה כרחבה יותר מערים הולנדיות אחרות. לא נשארו תעלות רבות בהאג, שכן הן נוקזו בסוף המאה ה-19.

ניתן למצוא את השכונות העניות ביותר והעשירות ביותר בהולנד בהאג. האזורים העשירים יותר בדרך כלל נמצאים מערבית ללאן ואן מרדרפורט. החלקים העניים יותר נמצאים בחלקים המזרחיים והדרומיים של העיר. חלוקה זו משתקפת גם במבטא המקומי. התושבים העשירים יותר קרויים "האחֶנארס", ומדברים מה שקרוי "בקאקט" (מילה גסה במקצת בהולנדית), ואילו ה"הגנזן" מדברים "פלאט האחס". יש מעט מגע חברתי בין קבוצות אלה.

כלכלה

העיר מאופיינת במספר גדול מאד של עובדי ציבור. משרדי הממשלה וארגונים צבוריים כמעט כולם ממוקמים בהאג. בנוסף, המשרדים הראשיים של מספר עסקים גדולים נמצאים בהאג:

 • של ההולנדית, אחת מחברות האנרגיה הגדולות בעולם;
 • KPN, חברת הטלפון הלאומית ההולנדית;
 • AEGON, אחת מחברות הביטוח ההולנדיות הגדולות;
 • TPG, חברה בינלאומית המספקת שירותי דואר ולוגיסטיקה.

מעולם לא היה מרכז תעשייתי גדול בהאג, פרט לנמל הדיג בסכוונינגן.

תחבורה

מערכת התחבורה הציבורית בהאג כוללת מספר גדול של קוי חשמלית ואוטובוס, המופעלים על ידי HTM. תוכניות לבניית רכבת תחתית נגנזו בשנות השבעים, אולם מאז 2004 ישנה מנהרה עם שתי תחנות חשמלית במרכז העיר. כמו כן, ישנה מערכת של רכבת קלה בבנייה המחברת את האג, רוטרדם, זוטרמר והפרברים. קיימות שתי תחנות רכבת עיקריות. התחנה המרכזית מחברת את האג לכל עיר מרכזית בהולנד, בדרך כלל בחיבור ישיר. הרכבת מפריז לאמסטרדם עוצרת בתחנת הולנדספור (Hollandsspoor).

שדה התעופה הקרוב הוא שדה רוטרדם, אולם מכיוון שיש ארבע רכבות בשעה המגיעות לשדה התעופה סכיפהול (Schiphol) של אמסטרדם, רוב הנוסעים עוברים בשדה זה.

תרבות

להאג אין מוניטין של מקום בעל חיי לילה תוססים. חיי הלילה סובבים במרכזים סביב לקולנוע פּאתֵה באוטנהוף. תבנית דומה של חיי לילה סביב לקולנוע נמצא גם בסכוונינגן. עם זאת, יש בהאג כמה מוסדות תרבות ומוזיאונים.

חיי העיר מרוכזים בעיקר סביב ההופווייבר והביננהוף, שם ממוקם הפרלמנט.

מוזיאונים

 • מדורודם היא עיר מינאטורית בהאג, שמשקפת את המראה הכללי של הולנד.
 • המאוריץ-האוס מציג יצירות רבות של ורמיר, רמברנדט ואן ריין, ופאולוס פוטר.
 • התיאטרון המלכותי וה"נסיונל טונֵל-חְרוּפּ" ממוקמים בקוֹרטֶה פוֹרהאוט.
 • המוזיאון העירוני מציג אוסף גדול של יצירות הצייר ההולנדי פייט מונדריאן יחד עם אמנות מודרנית נוספת.
 • מוזיאון אשר ממוקם בארמון המלכותי לשעבר בלנגה פורהאוט.
 • סופרים מפורסמים בני ההאג כוללים את רמקו קמפרט, סימון קרמיכלט, לואי קופרוס והמשורר ברט שאבו.
 • במוזיאון בֵּלְדֶן אָן זֶה (פסלים על הים) יש תצוגה גדולה של פיסול, בעיקר של אמנים במאה ה-20.
 • מוזיאון מדע.

אירועי תרבות

 • 29 באפריל: KoninginneNach - פסטיבל מוזיקה, ערב החג הלאומי של הולנד
 • אוגוסט: HaSchiBa – פסטיבל רב תרבותי
 • בקיץ: סדרה של פסטיבלי זיקוקים שבועיים

ערים תאומות

קישורים חיצוניים

אולימפיאדת השחמט 1928

אולימפיאדת השחמט השנייה אורגנה על ידי פיד"ה וכללה תחרות פתוחה, תחרות לחובבנים ומספר אירועים נוספים לקידום השחמט. היא התקיימה בהאג, בהולנד, בין 21 ביולי ל-6 באוגוסט 1928.

במשחקים השתתפו 17 קבוצות.

אירוויזיון 1976

אירוויזיון 1976 נערך ב-3 באפריל בהאג לאחר זכייתה של הולנד בתחרות האירוויזיון שנה קודם לכן. מנחת האירוויזיון הייתה קורי ברוקן, זוכת המקום הראשון באירוויזיון 1957 והמקום האחרון באירוויזיון 1958.

המדינה הזוכה בתחרות הייתה הממלכה המאוחדת עם השיר: "Save Your Kisses for Me" בביצוע להקת: "אחוות האדם". בשנת 2005 השתתף השיר גם בתחרות שיר היובל באירוויזיון.

הממלכה המאוחדת קבעה באותה תחרות שיא שלא נשבר עד היום – אחוז הקולות הגבוה ביותר בתחרות. היא זכתה

ב-164 נקודות מתוך 204 אפשריות, כלומר 80.3 אחוזים. בסך הכול קיבל השיר את מירב הנקודות, 12, משבע מדינות. למקום השני הגיעה צרפת בהפרש של 17 נקודות מהממלכה המאוחדת עם השיר: "Un, Deux, Trois" בביצוע של קתרין פרי (Cathérine Ferry). במהלך ההצבעה התחולל קרב צמוד בין הממלכה המאוחדת לצרפת, כאשר מונקו נתנה יתרון קל לממלכה המאוחדת, שהתחזק לאחר ההצבעה הצרפתית (שהייתה אחת לפני האחרונה). כשהגיע תורו של חבר השופטים היוגוסלבי להצביע, כבר היה ברור שהממלכה המאוחדת ניצחה בתחרות ולמרות שצרפת קיבלה 12 נקודות מיוגוסלביה, לא היה בכך די כדי לכסות את הפער.

ליכטנשטיין ניסתה להצטרף לתחרות בשנה זו, ואף בחרה לצורך זה שיר ("קאובוי קטן", בביצועו של ביגי באכמן) אולם משום שלליכטנשטיין לא הייתה אז רשת שידור כלשהי, היא לא הורשתה להשתתף בתחרות.

השיר היווני עורר סערה באירופה, משום שעסק בפלישה הטורקית לצפון קפריסין. רק בשנה קודם לכן, פרשה יוון מהתחרות כמחאה על הפלישה ועל ההתעלמות הבינלאומית ממנה. טורקיה בחרה שלא להשתתף יחד עם יוון בתחרות אותה השנה.

מדינה נוספת שפרשה באותה השנה היא שוודיה, שפרשה לאחר שרשת השידור השוודית, SR, הודיעה כי במידה ותנצח, לא תוכל לממן את אירוח התחרות בשנה שלאחר מכן. ההחלטה לפרוש התקבלה לאחר מחאה ציבורית רחבה בשוודיה נגד SR (שכללה הפגנות נגד הרשת ואף נגד תחרות האירוויזיון עצמה). אולם לאחר התחרות החליט איגוד השידור האירופי, שכדי להקל על עול האירוח של התחרות, כל מדינה תשתתף חלקית במימון התחרות. למרות שסך הכספים שמעבירות המדינות המשתתפות הם רק מיעוט מעלות האירוח, בכל זאת מדובר היה בהקלה משמעותית (שוודיה אכן חזרה לתחרות ב-1977).

מלטה פרשה מהתחרות, אולם לא פירסמה את הסיבות שבגינן פרשה. היא חזרה לתחרות רק ב-1991.

אירוויזיון 1980

תחרות האירוויזיון של שנת 1980 נערכה בהאג, הולנד ב-19 באפריל 1980.

הייתה זו השנה ה-25 שבה התקיימה התחרות. הגישה אותה המנחה מרלוס פלויטסמה.

ג'וני לוגן ייצג באותה השנה את אירלנד, וזיכה אותה במקום הראשון, עשר שנים בדיוק לאחר שהמדינה זכתה במקום הראשון באירוויזיון 1970. 7 שנים לאחר מכן, לוגן יביא את הזכייה השלישית לאירלנד באירוויזיון 1987. מרוקו הצטרפה למשפחת האירוויזיון בפעם הראשונה (וגם האחרונה בתולדותיה בתחרות). נציגתה הייתה הזמרת סמירה בן סעיד עם השיר "بطاقة حب" בשפה הערבית שפרושו הוא "מכתב אהבה". השיר המרוקאי הגיע למקום ה-18 עם 7 נקודות מאיטליה בלבד ובגלל שמרוקו הגעה למקום אחד לפני האחרון החליטה לא להשתתף יותר באירוויזיון.

מונקו פרשה וחזרה רק בשנת 2004, ושברה את שיא הקאמבק. לפניה הייתה זו דנמרק שנעדרה 11 שנה מהתחרות (1967–1978). טורקיה חזרה לתחרות לאחר שנעדרה מאירוויזיון 1979, וזאת לאחר בעיות בתחום הפוליטי עם המארחת, ישראל.

אמנות האג

אמנות האג הן הסכמים בינלאומיים שנוסחו בוועידות השלום הראשונה והשנייה שנערכו בעיר האג בהולנד בשנים 1899 ו-1907, ולצד אמנות ז'נבה הן מכילות את הניסוחים הרשמיים הראשונים של דיני מלחמה ופשעי מלחמה כחלק מן המשפט הבינלאומי הפומבי. ועידת שלום שלישית אשר נועדה להתכנס בשנת 1914 (ונדחתה לשנת 1915), לא התכנסה עקב פרוץ מלחמת העולם הראשונה.

בית הדין הבינלאומי לצדק

בית הדין הבינלאומי לצדק (בב"צ או בדב"צ) (באנגלית: ICJ - International Court of Justice, בצרפתית: CIJ - Cour internationale de justice) הוא המוסד המשפטי העיקרי של האומות המאוחדות שהוקם ביוני 1945 ומשרדיו נמצאים בהאג שבהולנד. בית הדין פוסק לפי הדין המהותי של המשפט הבינלאומי הפומבי, ופעילותו כוללת שתי קטגוריות:

מתן פסקי דין בסכסוכים בין מדינות לאחר הסכמתן מראש של המדינות הרלוונטיות.

מתן חוות דעת בסוגיות משפטיות שמופנות אליו על ידי העצרת הכללית של האומות המאוחדות או מועצת הביטחון.חוקתו של בית הדין הבינלאומי היא נספח למגילת האו"ם, כך שכל המדינות החברות באו"ם מאשרות אותה עם הצטרפותן לארגון. אין לבלבל בינו וביו בית הדין הפלילי הבינלאומי שיושב גם הוא בהאג והוקם בשנת 2002.

דיק אדבוקאט

דירק ניקולאס "דיק" אדבוקאט (בהולנדית: Dirk Nicolaas "Dick" Advocaat; נולד ב-27 בספטמבר 1947) הוא כדורגלן עבר ומאמן כדורגל הולנדי המאמן כיום את אוטרכט.

במהלך קריירת האימון הארוכה שלו אימן נבחרת כדורגל רבות ביניהן הולנד, איחוד האמירויות, קוריאה הדרומית, בלגיה, רוסיה וסרביה. הכינוי שלו הוא "הגנרל הקטן" (The Little General).

הגביע ההולנדי

הגביע ההולנדי (בהולנדית: KNVB Cup, גביע התאחדות הכדורגל ההולנדית המלכותית) הוא מפעל כדורגל הולנדי בשיטת גביע (המפסיד יוצא, או "נוקאאוט"), שנוסד בשנת 1898 ומנוהל על ידי התאחדות הכדורגל ההולנדית. בטורניר משתתפות כל הקבוצות משלוש הליגות הבכירות במדינה, ואליהן מצטרפות 24 העולות לחצאי הגמר בטורנירי הגביע החובבניים והמקומיים.

משחק גמר הגביע מתקיים באופן מסורתי באצטדיון פיינורד, המארח את המאורע באופן רצוף החל מעונת 1988/1989. הזוכה בגביע מתמודדת בתחילת כל עונה במסגרת מגן יוהאן קרויף, טורניר הסופר קאפ של הולנד, נגד אלופת ליגת העל ההולנדית באותה העונה.

מחזיקת הגביע הנוכחית לעונת 2018/2019 היא אייאקס, שזכתה בגביע ה-19 בתולדותיה בעקבות הניצחון 0-4 בגמר על ווילם II, שגם היא שיאנית הזכיות בתואר.

הולנד

הוֹלַנְד (בהולנדית: Nederland) היא מדינה בצפון מערב אירופה, הגובלת בים הצפוני, בגרמניה, בבלגיה ובסנט מרטין (צרפת) בקריביים. הולנד היא החלק העיקרי והגדול ביותר בממלכת ארצות השפלה, הכוללת גם כמה איים בים הקריבי. הולנד היא אחת המדינות הצפופות ביותר באירופה ובעולם כולו. היא אחת המדינות המייסדות של האיחוד האירופי וברית נאט"ו.

השם הולנד השגור בעברית ובמספר שפות נוספות הוא שמם של שניים מהמחוזות הגדולים במדינה (צפון הולנד ודרום הולנד). שמה הרשמי של המדינה הוא נדרלאנד (בהולנדית: Nederland; להאזנה (מידע • עזרה)), שמשמעו בעברית "ארץ השפלה".

אמסטרדם, העיר הגדולה בהולנד, משמשת גם כעיר הבירה של המדינה, אולם תפקידה כבירה הוא סמלי. רוב מוסדות המדינה והשגרירויות וכן ארמון המלוכה מרוכזים בעיר האג (Den Haag).

המכון ההולנדי להיסטוריה של האמנות

המכון ההולנדי להיסטוריה של האמנות או ה-RKD (הולנדית: RKD-Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis) ממוקם בהאג והוא המרכז הגדול ביותר בעולם להיסטוריה של האמנות. המרכז מתמחה בתיעוד, ארכיונים, וספרים העוסקים באמנות מערבית מימי הביניים המאוחרים ועד לזמנים מודרניים. כל אלו פתוחים לציבור, ולחלק נרחב מן האוסף בוצעה דיגיטציה והם מצויים באתר האינטרנט של המכון. המטרה העיקרית של המכון הוא לאסוף, לקטלג, ולהפוך את מחקר האמנות לזמין, בעיקר בתחום תור הזהב של הציירים ההולנדים.

בבעלות הספרייה בערך 450,000 כותרים, מתוכם בקירוב 150,000 הם קטלוגים שנקנו במכירה פומבית. בספרייה יש כ-3,000 כתבי עת, מתוכם 600 הם מנויים פעילים. אף על פי שרוב הטקסט הוא בהולנדית, רשומה סטנדרטית מכילה קישור למאגרי הספרייה ולתמונות של עבודות ידועות, הכוללים שמות באנגלית וגם בהולנדית.

המכון גם מנהל את הגרסה ההולנדית לאגרון האמנות והארכיטקטורה, אגרון עם מידע על אמנות וארכיטקטורה. הגרסה המקורית היא יוזמה של מכון המחקר גטי שבלוס אנג'לס, קליפורניה.

חטיפה

חטיפה היא פעילות שמשמעה תפיסת אדם ולקיחתו ממקומו בכוח, באמצעות פיתוי, באמצעות התחזות, או בכל מניפולציה אחרת. החטיפה נעשית בדרך כלל על מנת לאיים עליו, לפגוע בו, לכלאו, או לדרוש כופר נפש תמורת שחרורו. אדם חטוף מכונה בחלק מהמקרים בן ערובה. במקרה שאדם פרטי מבצע זאת כנגד אדם אחר, מדובר בעבירה פלילית חמורה. במקרה שמדינה עושה זאת כנגד אויבי המדינה רואים בדבר המשך של האקט המלחמתי, ובמקרה שמדינה חוטפת אנשים כדי להעמידם לדין, יש בדבר את המשך הפעלת שלטון החוק של המדינה.

טדי סחולטן

טדי סחולטן (בהולנדית: Dorothea Margaretha (Teddy) Scholten-van Zwieteren;‏ 11 במאי 1926, האג - 8 באפריל 2010, האג) הייתה זמרת הולנדית שזכתה באירוויזיון הרביעי עם השיר "קצת" שנכתב על ידי וילי ון המרט ודיק סשאליס.

לאחר האירוויזיון סוחלטן הוצאה 5 אלבומים עם בעלה הנק.

בין השנים 1950–1966 הייתה סחולטן מגישת טלוויזיה בערוץ NTS ההולנדי.

כניעה

כניעה היא מצב בו חיילים, אומות, או כל קבוצת לוחמים אחרת מפסיקה להילחם ולרוב חבריה הופכים לשבויים, בין אם כיחידים ובין אם כקבוצה לאחר הוראת מפַקדהּ. דגל לבן משמש לעיתים קרובות לסימון כניעה, כמו גם הרמת ידיים ריקות ופתוחות מעל הראש.

כניעה יכולה להיות מותנית, כשהקבוצה הנכנעת מציבה תנאים לקבלת סמכות המכניעים, הנוגעת לזכויות הנכנעים. אמנת ז'נבה השלישית קובעת ששבויי מלחמה זכאים ליחס אנושי וחף מניצול והתעללויות. בעת המודרנית ובעקבות אמנות האג, כחלק מהכניעה נחתמים בין צבאות הסכמי כניעה . ייתכן שהסכם כניעה יהיה מקומי בעוד לחימה נמשכת במקומות אחרים. לחימה יכולה להיפסק באופן זמני או ממושך גם בשל חתימה על הסכם שביתת נשק.

כניעה ללא תנאי (unconditional surrender) היא כניעה בה הצד המנצח לא מבטיח דבר מלבד המוטל עליו לפי המשפט הבינלאומי.

ליגת העל ההולנדית

ליגת העל ההולנדית (בהולנדית: Eredivisie) היא ליגת הכדורגל הבכירה בהולנד. בין השנים 1990 ו-1998 היה שם הליגה "PTT טלקומפטיטי" על שם הספונסר הראשי של הליגה, PTT טלקום ושונה בשנת 1999 ל-"KPN טלקומפטיטי" ול-"KPN ארדביזיה" בשנת 2000. בין השנים 2002 ו-2005 שונה שם הליגה ל"הולנד קזינו ארדביזיה". מעונת 2005/2006 ואילך תמומן הליגה על ידי "ספונסורלוטרי", חברת הלוטו בהולנד אך מסיבות חוקיות בהולנד אין אפשרות לשנות את שם הליגה לשם זה.

הליגה מורכבת מ-18 מועדונים המשחקים ביניהם במהלך החודשים אוגוסט - מאי כאשר, כמו רוב הליגות באירופה, הליגה עוצרת לכחודש בתקופת חג המולד. בתום כל עונה המועדון שמסיים במקום האחרון בטבלה יורד לליגה ההולנדית השנייה ואילו המועדון הטוב בטבלת הליגה השנייה עולה לליגה הראשונה. כמו כן, שני המועדונים שמסיימים את הליגה במקומות 16 ו-17 בליגה הראשונה משחקים במשחקי גומלין נגד ארבע הקבוצות הטובות ביותר בליגה השנייה, למעט הראשונה שעולה אוטומטית, כאשר בסוף המשחקים הטובה עולה/נשארת בליגה הראשונה ושאר הקבוצות יורדות/נשארות בליגה השנייה.

אייאקס אמסטרדם מובילה את רשימת האלופות עם 34 אליפויות, שנייה אחריה פ.ס.וו. איינדהובן עם 22 אליפויות ופיינורד עם 15 תארים. מעונת 1964/1965 עד עונת 2017/2018, שלוש הקבוצות הללו זכו בכל האליפויות האפשריות למעט בעונות 1980/1981 ו-2009/2008, בהן זכתה א.ז. אלקמאר, ועונת 2010/2009 בה זכתה טוונטה אנסחדה.

בתום כל עונה, אלופת הליגה והמקום השני משתתפות במוקדמות ליגת האלופות. התאחדות הכדורגל של הולנד הציגה בעונת 2005/2006 שיטה חדשה לשילוב הקבוצות השונות בליגה בליגות האירופיות השונות. בסוף שורת משחקי גומלין מסודרים לפי מקומות, מקבלת הקבוצה הטובה ביותר במשחקים אלו כרטיס לשלב המוקדמות השלישי בליגת האלופות וכן ישנם ארבעה מקומות לקבוצות הולנדיות בליגה האירופית (האינטרטוטו מוזג עימה).

ליידן

לַיידֶן (בהולנדית: Leiden, להאזנה (מידע • עזרה)) היא עיר הולנדית, בת כ-120,000 תושבים.

ליידן שוכנת מצפון להאג, במרכז הפוליטי והתרבותי של הולנד ההיסטורית. העיר נוסדה ככל הידוע במאה ה-12, ובמרכזה מספר מבנים, ששימשו בסיס להתרחבותה (המפורסמים בהם: מבנה המצודה העגולה, המצוי על תל מלאכותי וכנסיית פיטר). העיר בנויה על מספר רב של תעלות ועליהן מאות גשרים. אמצעי התחבורה המרכזי בתוככי העיר הוא אופניים ולעיר כביש טבעתי מרכזי, שנתיבו חופף ברובו את התעלה המקיפה אותה.

מדינה נייטרלית

מדינה נייטרלית היא מדינה שאינה תומכת בצד כלשהו בסכסוכים בינלאומיים ובמלחמות בין מדינות. מטרתה של מדיניות חוץ נייטרלית היא להותיר את המדינה ללא מעורבות בסכסוכים צבאיים.

יש להבחין בין מדיניות נייטרלית למדיניות חוץ בלתי מזדהה. רעיון הנייטרליות בעת מלחמה מטיל על המדינה הנייטרלית הגבלות מסוימות, זאת בתמורה להכרה של הצדדים לסכסוך בנייטרליות של אותה מדינה. תפיסה רחבה יותר של נייטרליות היא התנגדות עקרונית ללוחמה. בחוק הבינלאומי נושא הטריטוריות הנייטרליות מנוסח באמנת האג משנת 1907.

המדינות הנייטרליות הקיימות בעולם, נכון לתחילת המאה ה-21 הן:

אוסטריה (אשר הצטרפה לאיחוד האירופי) - שומרת על נייטרליות משנת 1955 בדגם השווייצרי.

קוסטה ריקה - שומרת על נייטרליות משנת 1949, לאחר שפירקה את צבאה.

פינלנד (הצטרפה לאיחוד האירופי) - נוקטת בגישה של כשירות צבאית, הגנה עצמאית "מהימנה", אינה תלויה בסיוע חוץ ומבקשת לשמור על אי מעורבות בסכסוכים בינלאומיים.

אירלנד (הצטרפה לאיחוד האירופי) - מדיניות מסורתית של נייטרליות צבאית המוגדרת כאי הצטרפות לבריתות צבאיות.

ליכטנשטיין אינה מחזיקה צבא, מאז מלחמת אוסטריה-פרוסיה ב-1866.

מלטה (הצטרפה לאיחוד האירופי) - שומרת על נייטרליות מאז שנת 1980, הסכם הגנה עם איטליה פקע בשנת 1983.

שוודיה (הצטרפה לאיחוד האירופי) - שוודיה לא הייתה מעורבת בסכסוך צבאי מאז השתתפה במלחמות הנפוליאוניות בשנת 1814, אז לחמה במשך תקופה קצרה כנגד נורווגיה. בכך הייתה למדינה השומרת על נייטרליות לתקופה הארוכה בעולם.

שווייץ - שומרת על נייטרליות מאז קונגרס וינה בשנת 1815.

טורקמניסטן - הכריזה על נייטרליות קבועה בשנת 2005, אשר הוכרה על ידי האומות המאוחדות.

סימון ואן דר מיר

סימון ואן דר מיר (בהולנדית: Simon van der Meer; 24 בנובמבר 1925, האג, הולנד – 4 במרץ 2011, ז'נבה, שווייץ) היה פיזיקאי הולנדי, אשר עבד במאיץ החלקיקים ב-CERN שבשווייץ. זכה בשנת 1984, במשותף עם קרלו רוביה, בפרס נובל לפיזיקה על גילוי בוזוני W ו-Z.‏

פאג האג

פאג האג (מאנגלית: Fag hag) בסלנג הומוסקסואלי, הוא כינוי לאישה שחוג חבריה כולל בעיקר, או רק, גברים הומוסקסואלים. משמעות המונח באנגלית הוא "זקנה של הומואים", ולכן יש נשים הרואות בו עלבון.

רוטרדם

רוטרדם (בהולנדית: Rotterdam, להאזנה (מידע • עזרה)) היא עיר נמל בהולנד, השנייה בגודלה במדינה אחרי אמסטרדם הבירה. הנמל בעיר הוא הגדול באירופה, השני בגודלו בעולם (אחרי סינגפור) ואחד הפעילים בעולם כיום. עד 2004 היה גם הפעיל ביותר בעולם. העיר שוכנת על נהר המז החדש (קטע נהר שזורמים בו מים מהמז ומהריין) שהמשכו בתעלה החדשה, והוא מוביל לים הצפוני. בעיר מתגוררים מעל ל-600,000 תושבים.

שבוי

שבוי הוא חייל או לוחם, המוחזק על ידי האויב לאחר שנתפס במהלך מעשי איבה בין מדינות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.