דרור שאול

דרור שאול (נולד ב-28 ביוני 1971) הוא במאי קולנוע ופרסומות ותסריטאי ישראלי.

דרור שאול
דרור שאול
http://www.drorshaul.com
פרופיל ב-IMDb

ביוגרפיה

שאול נולד לציפורה יפת שאול ועמי שאול (סאול) בקיבוץ כיסופים שבצפון-מערב הנגב, שם גם גדל. במשפחה היו שלושה בנים, דרור הוא האח הצעיר של טל שאול. סבו, סידני, וסבתו, אסתר (אחותו של ישראל גלילי), הכירו בניו יורק. אביו, עמי שאול (סאול), נולד שם ועלה לישראל בגיל 17. לאחר עלייתו הגיע לקיבוץ בעת ייסודו, ב-1951, ושם הכיר את אמו ציפורה יפת, שהייתה ממוצא תימני וגדלה בשכונת התקווה. שני הוריו התעניינו בארכאולוגיה ומוזיקה, ניגנו בכלי נגינה שונים, ושימשו בתפקידי מפתח במשק, בין היתר אביו היה מרכז משק, מזכיר משק, ומא״ז (אחראי הביטחון) במבצע קדש ובמלחמת ששת הימים.

בצה"ל שירת דרור בגדוד 50 של הנח"ל. לאחר שחרורו שב לקיבוץ אולם עזב בתחילת שנות ה-90 ועבר לתל אביב. שם השתלב בתפקידי הפקה בקולנוע ובטלוויזיה בזכות העובדה שהיה בעל רישיון נהיגה על משאית. הוא שימש כעוזר הפקה בסרטים אמריקאים גדולים, עבד כעוזר במאי והתקדם לתפקיד מפיק בפועל בין השאר בסדרת הטלוויזיה "החמישייה הקאמרית".

את הרעיון לסרטו הראשון "מבצע סבתא" שכתב וביים ב-1999 שאב מסיפור פטירתה וקבורתה של סבתו. הסרט זכה בפרס אופיר בקטגוריית דרמה לטלוויזיה והיה פיינליסט בפסטיבל BANFF בקנדה בשנת 2000.

ב-2002 כתב וביים את סרטו הארוך הראשון סימה וקנין מכשפה. ב-2003 השתתף בסדנאות התסריט והבימוי היוקרתיות של רוברט רדפורד בסאנדנס ארצות הברית. ב-2006 יצא סרטו אדמה משוגעת – שזכה בפרס הסרט הזר בפסטיבל סאנדנס 2007. הסרט זכה גם ב-4 פרסי אופיר כולל הסרט הטוב ביותר. הסרט השתתף בפסטיבלים רבים וזכה בפרסים רבים.

ב 2015 יצא סרטו פלאפל אטומי - קו-פרודוקציה ישראלית, גרמנית, ניו זילנדית, בשילוב גורמים איראנים רבים.

הוא ביים מאות סרטי פרסומת ביניהם קמפיינים שזכו בפרסים בארץ ובעולם, בין היתר קמפיין HUAWEI כריסמס 2016 שבו צפו מעל 32 מיליון איש ברשת.[1]

הוא עורך תסריטים ומרצה בסדנאות פיתוח תסריט ומקורות השראה ביצירה. גר בתל אביב נשוי ואב לשניים.

פילמוגרפיה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ [1]
  2. ^ [2]
אדמה משוגעת

אדמה משוגעת הוא סרט קולנוע ישראלי של הבמאי והתסריטאי דרור שאול שצולם בשנת 2005 בקיבוץ רוחמה ובקיבוץ ניר אליהו. הסרט מבוסס על חוויותיו האישיות של הבמאי מקיבוץ כיסופים בו גדל. הסרט יצא לאקרנים בספטמבר 2006, ומאז למעלה מ-145,000 צופים צפו בו בקולנוע. בהפקתו היו שותפות קרן הקולנוע הישראלי, שידורי קשת, קולנוע השקעות ו-yes.

הסרט זכה בפרס אופיר 2006 לסרט הטוב ביותר. הסרט היה מועמד בעשר קטגוריות וזכה גם בפרס הפסקול, המלחין והעיצוב האמנותי. הסרט זכה בפרס סרט הדרמה הבינלאומי הטוב ביותר בפסטיבל סאנדנס. הסרט השתתף בפסטיבל הקולנוע ירושלים 2006, פסטיבל הסרטים הבינלאומי בטורונטו 2007, פוסאן קוריאה, ברלין, מיאמי, איסטנבול ועוד רבים.

הסרט נבחר לייצג את ישראל בתחרות פרסי האוסקר, בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר ואף היה מועמד לייצג את ישראל בפרס גלובוס הזהב, אך הוא לא זכה בפרסים אלו. בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין זכה הסרט בדב הקריסטל לסרט עלילתי בקטגוריית סרטי הילדים והנוער. כמו כן זכה בפרס חביב הקהל בפסטיבל מיאמי, ובפסטיבל הסרטים העצמאיים בברמודה זכה הסרט בפרס הראשון (יחד עם הסרט "CashBack" של הבמאי הבריטי שון אליס).

במאי קולנוע

במאי קולנוע הוא אדם שתפקידו לקחת תסריט ולבצע עמו סרט קולנוע. פעילות זו קרובה לזו של במאי טלוויזיה, אך שונה ונפרדת מזו של במאי תיאטרון.

לבמאי הקולנוע תפקיד מרכזי ביצירתו של סרט קולנוע, ולו ההשפעה העיקרית על אופיו של הסרט. מובן שהבמאי זוכה למקום של כבוד ברשימת יוצרי הסרט, המופיעה בתחילת הסרט ובפרסומים אודותיו. לעיתים פורץ סכסוך בין הבמאי, כוכב הסרט והאולפן, שגורם לכך שהבמאי אינו רואה בסרט את המוצר שלו התכוון, ומסרב לחתום עליו. בשנים 1969–1999 היה נהוג בארצות הברית, במקרה כזה, שהבמאי חותם בשם אלן סמית'י. בחלק ממדינות אירופה, הבמאי נתפס לעיתים גם כמחברו של הסרט.

הבמאי נותן כיוון לשחקנים ולצוות ויוצר חזון כולל שדרכו הסרט בסופו של דבר הופך למובן. הבמאים צריכים להיות מסוגלים לפתור את ההתנגשויות שבין החזון היצירתי לבין הגבולות התקציביים של הסרט. לאדם יש מסלולים רבים בשביל להפוך לבמאי. אחת הדרכים היא בדרך של למידה מקצועית - במסגרת בתי ספר לקולנוע ובמסגרת החוג לקולנוע באוניברסיטה או במכללה. כמה מהבמאים התחילו כתסריטאים, עורכי סרט (כמו טים ברטון) או שחקנים. במאי קולנוע אחרים אינם למדו בבתי ספר לקולנוע כמו סטיבן ספילברג שיצר סרטים קצרים עוד בנעוריו.

לבמאים שונים יש גישות שונות ומרובות ביחסם לעבודת הבימוי. חלקם מתווים קו עלילה כללי ונותנים לשחקנים לאלתר דיאלוג, ואילו אחרים שולטים בכל היבט, ודורשים מהשחקנים והצוות לעקוב אחר ההוראות במדויק. במאים מסוימים גם כותבים באופן חלקי או מלא את התסריט.

מהבמאים הבולטים בהיסטוריה: האחים כהן, וודי אלן, קתרין ביגלו, גיירמו דל טורו, לוק בסון, ספייק ג'ונז, גרטה גרוויג, רומן פולנסקי, רוברט זמקיס ,אליה סולימאן, סטנלי קובריק ,סטיבן ספילברג, אלפרד היצ'קוק, מרטין סקורסזה, וס אנדרסון, קוונטין טרנטינו, כריסטופר נולאן.

מהבאים הבולטים בישראל בימינו: אבי נשר, שבי גביזון, רמה בורשטין, ארי פולמן, מייסלון חמוד, יוסף סידר, ניר ברגמן, ג'ולי שלז, דרור שאול, דובר קוסאשווילי, שירה גפן, יובל שפרמן, טליה לביא, עילית זקצר, ערן קולירין, רם נהרי, מיכל בת-אדם, קרן ידעיה, טל גרניט ושרון מימון.

דביר בנדק

דביר בֶּנֶדֶק (נולד ב-29 בדצמבר 1969) הוא שחקן, קומיקאי ומנחה טלוויזיה ישראלי.

טקס פרסי אופיר לשנת 1999

טקס פרסי האקדמיה לקולנוע ה-10 על שם השחקן ואיש הקולנוע הישראלי שייקה אופיר, המכונה גם "האוסקר הישראלי", התקיים ב-16 בנובמבר 1999 בישראל. הפרסים מוענקים מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. הזוכה בפרס אופיר בקטגוריה הסרט הטוב ביותר יישלח כנציג ישראל בתחרות על פרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

פרס על מפעל חיים הוענק לשחקן יורם גלובוס ופרס על הישגים מקצועיים הוענק לדני שיק.

טקס פרסי אופיר לשנת 2006

טקס פרסי האקדמיה לקולנוע ה-17 על שם השחקן ואיש הקולנוע הישראלי שייקה אופיר, המכונה גם "האוסקר הישראלי", התקיים ב-14 בספטמבר 2006 במשכן לאמנויות הבמה שבתל אביב-יפו. הפרסים מוענקים מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. הזוכה בפרס אופיר בקטגוריה הסרט הטוב ביותר יישלח כנציג ישראל בתחרות על פרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

את רשימת המועמדים הוביל הסרט "אביבה אהובתי" עם 13 מועמדויות, כלומר הועמד לכל קטגוריה. אחריו הסרטים "מישהו לרוץ איתו" עם 12 מועמדויות ו"אדמה משוגעת" עם 10 מועמדויות.פרס על מפעל חיים הוענק לבמאי נדב לויתן ופרס על הישגים מקצועיים הוענק למייק בראנט.בשנה זו היו שני זוכים בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר, והם "אביבה אהובתי", ו"אדמה משוגעת".

ישראל גלילי

ישראל גלילי (10 בפברואר 1911 – 8 בפברואר 1986) היה ראש המפקדה הארצית של "ההגנה", פוליטיקאי ישראלי, חבר הכנסת ושר בממשלות ישראל.

כיסופים

כיסופים (כִּסּוּפִים) הוא קיבוץ במערב הנגב הצפוני, כ-39 ק"מ ממערב לבאר שבע וכ-2 ק"מ ממזרח לרצועת עזה. משתייך לתנועה הקיבוצית.

ליאור אשכנזי

ליאור אשכנזי (נולד ב-28 בדצמבר 1968) הוא שחקן קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון, במאי, מדבב, קומיקאי, קריין ומנחה טלוויזיה ישראלי. זוכה שלושה "פרסי אופיר": שני פרסים על תפקידים ראשיים ב"חתונה מאוחרת" וב"פוקסטרוט", ופרס אופיר אחד על תפקיד משני ב"הערת שוליים".

מבצע סבתא

מבצע סבתא הוא סרט קומי ישראלי מתוך רצועת "ראשון בדרמה" של ערוץ 3 משנת 1999 אשר בוים ונכתב על ידי דרור שאול.

הסרט זכה להצלחה יחסית מעטה כאשר שודר לראשונה בטלוויזיה אולם עם השנים הוא צבר פופולריות רבה בישראל וזכה למעמד של סרט פולחן. מעריצים רבים של הסרט זוכרים בעל פה סצינות שלמות מהסרט, ואף מבצעים תחדישים (רימייק) שלהן.

סימה וקנין מכשפה

סימה וקנין מכשפה הוא סרט קולנוע ישראלי בבימויו של דרור שאול, שיצא לאקרנים בשנת 2003.

הסרט, בכיכובה של תיקי דיין, מגולל את סיפורה של אלמנה מבוגרת בשם סימה וקנין, המעוניינת להרחיב את דירתה בשביל לאפשר למשפחתה לגור אצלה. בעקבות כוונתה זו, מתנגד אחד השכנים להרחבה, וסימה מקללת אותו. סימה מגלה שהיא מכשפה ומשם העסק הולך ומסתבך.

סרט טלוויזיה

סרט טלוויזיה הוא סרט באורך מלא, אשר נוצר כדרמה טלוויזיונית בודדת (להבדיל מדרמה בהמשכים), ומופק על מנת להיות משודר בטלוויזיה.

סרטי הטלוויזיה מופקים על ידי אולפני טלוויזיה ואורכם בדרך כלל קרוב לשעה אחת. רוב סרטי הטלוויזיה מופקים בעלויות מינימליות, אך לעיתים גם מופקים בעלויות גבוהות מאוד והופכים אף לשוברי קופות. לעיתים רבות סרטי טלוויזיה מופקים בשיתוף פעולה בין חברות הפקה ממדינות שונות.

עפרון אטקין

עפרון אטקין (29 בדצמבר 1952 - 16 בינואר 2012) היה שחקן ומדבב ישראלי.

פלאפל אטומי

פלאפל אטומי הוא סרט קומדיה ישראלי של הבמאי והתסריטאי דרור שאול שצולם בשנת 2015. הסרט עוסק בשתי נערות, ישראלית ואיראנית שמנסות למנוע שואה גרעינית ומלחמה במזרח התיכון. הסרט יצא לאקרנים בישראל ב-10 בספטמבר 2015. את הסרט הפיקו דרור שאול, משה אדרי ולאון אדרי.הסרט הוא קופרודוקציה ישראלית-גרמנית-ניו זילנדית. במקור התכנון היה לבצע את הסרט גם בהשתתפות איראנית ואף לגייס כסף איראני ולצלם באיראן חלקים מהסרט. מפיקי הסרט יצרו קשר עם מפיקים איראנים שהיו מעוניינים בשיתוף הפעולה, אך הדבר נודע למשמרות המהפכה, והתוכנית לא יצאה לפועל.

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בטורונטו

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בטורונטו (באנגלית: Toronto International Film Festival או בקיצור: TIFF) הוא פסטיבל קולנוע פתוח לקהל הרחב, הנערך מדי שנה בחודש ספטמבר בטורונטו, אונטריו. זהו פסטיבל הסרטים הגדול ביותר בעולם. הפסטיבל נמשך 10 ימים, ובמהלכו מוקרנים בין 300 ל-400 סרטים במעל 20 בתי קולנוע שונים ברחבי טורונטו. ב-2008 הוקרנו בו 312 סרטים מ-64 מדינות. יותר מ-300,000 איש, המורכבים מאנשי התעשייה ומהציבור הרחב, מבקרים בפסטיבל מדי שנה.

רונה דורון

רונה דורון היא מעצבת תלבושות לקולנוע ולטלוויזיה, זוכת שישה פרסי אופיר.

רמי הויברגר

רם (רמי) הויברגר (נולד ב-12 בינואר 1963) הוא שחקן קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון, קומיקאי ובמאי ישראלי.

שאול (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

שי אביבי

שי אביבי (נולד ב-29 באפריל 1964 בעכו) הוא שחקן, קומיקאי, איש תוכן טלוויזיוני ומנחה טלוויזיה ישראלי. ב-2016 התחיל להנחות את סדרת הטלוויזיה "בואו לאכול איתי".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.