דפדפן

דפדפןאנגלית: Browser) הוא תוכנה המציגה דפי אינטרנט (או של כל רשת מחשבים אחרת) ומאפשרת לעבור בין דפים שונים (פעולת הדפדוף מכונה גלישה) ולעיתים אף לתקשר עם תוכן הדפים. הדפדפן מוגדר כתוכנת לקוח היות שהוא מקבל את דפי האינטרנט משרתי ה-World Wide Web שבאינטרנט אך מורץ על מחשבו של הגולש. היכולת הבסיסית ביותר של תוכנת הדפדפן היא לקבל כתובת אינטרנט מהמשתמש ולהציג את דף האינטרנט שנמצא בכתובת זו. הצגת התוכן כוללת לכל הפחות את המלל שנמצא בדף האינטרנט המבוקש, אך לרוב כוללת גם הצגת גרפיקה ותמונות ויכולת להוריד קבצים מהאינטרנט אל המחשב. דפדפנים מתקדמים מציגים אף סרטונים ומולטימדיה.

לרוב, הדפדפנים תומכים במגוון פרוטוקולים, כגון FTP, HTTP, HTTPS ובקבצים שונים כגון קובצי תמונות (gif, png, jpg) קובצי תוכן כגון: HTML, CSS ,JS ,SWF ועוד.

Usage share of web browsers (Source StatCounter)
התפלגות אחוז השימוש בדפדפנים השונים.
על לפי אתר StatCounter.
Googlechrome
הדפדפן הנפוץ בעולם - גוגל כרום, מבית גוגל
StatCounter-browser-ww-monthly-201707-201707-map
נתח השוק של הדפדפנים השונים.
על לפי אתר StatCounter.

היסטוריה

WorldWideWeb FSF GNU
WorldWideWeb - הדפדפן הראשון בעולם

הדפדפן הראשון בעולם בשם WorldWideWeb נוצר בידי טים ברנרס-לי שהציגו ב-26 בפברואר 1991. דפדפן זה רץ אך ורק על פלטפורמה בשם NeXTcube, לאחר הצגת הרעיון החדשני הזה לעובדי CERN החלו להיווצר דפדפנים בקצב גבוה, רובם פשוטים מאוד ודומים בפונקציונליות שלהם אחד לשני.

בסתיו 1992 טוני ג'ונסון פרסם דפדפן בשם MidasWWW המבוסס על Motif/X, ובאותה שנה פותח הדפדפן ViolaWWW שהפך לפופולרי יותר מקודמו.

הדפדפן שיצר את התפנית בנוגע לרשת היה מוזאיק (NCSA Mosaic) שנכתב בשנת 1993 רק למערכת הפעלה יוניקס ולאחר מכן הוסב גם למערכות ההפעלה של מיקרוסופט ואפל. רוב הדפדפנים כיום מבוססים על רעיונות וגם על קוד שנכתב בשביל מוזאיק.

באוקטובר 1994 פרש מארק אנדריסן מחברת CSA, מתפקידו כסגן מנהל. הוא ראה את הפוטנציאל הגלום ברעיון רשת האינטרנט והחליט שהפיתוח של מוזאיק לא מקדם אותו לניצול הפוטנציאל זה. הוא הקים את חברת Netscape Communications Corporation שפיתחה דפדפן מבוסס מוזאיק בשם נטסקייפ (Netscape Navigator). שנה לאחר יציאתו לאור של נטסקייפ הוציאה מיקרוסופט, שלא הייתה מעורבת עד לשלב זה בתחום הדפדפנים, דפדפן חדש בשם Internet Explorer, שהיה מבוסס אף הוא על הקוד של מוזאיק. מאז יציאתו של Internet Explorer לשוק החלה מה שמכונה מלחמת הדפדפנים בין נטסקייפ לבין מיקרוסופט. מלחמת הדפדפנים פיתחה את האינטרנט על שלל מרכיביו והביאה להמצאת ה-CSS, ה-JavaScript וכלים נוספים המשמשים לבניית אתרים. בסופו של דבר, יצאה מיקרוסופט כשידה על העליונה. נטסקייפ שחררה את הקוד של המוצר שלהם לפרויקט הנקרא מוזילה.

דפדפנים נפוצים

ברחבי העולם מוכרים מספר סוגים של דפדפנים המשמשים את מרבית הגולשים. להלן הדפדפנים הנפוצים, המדורגים על פי מידת התפוצה שלהם[1]:

אופן פעולה

Firefox 20-GNOME-Hebrew
העמוד הראשי של ויקיפדיה העברית בדפדפן מוזילה פיירפוקס

דפדפן האינטרנט פועל באמצעות קבלה ושליחה של נתונים. דפדפן האינטרנט של המשתמש מתחבר אל שרת HTTP דרך פרוטוקול התקשורת HTTP ומוריד ממנו את קוד הדפים (שלרוב נכתב בשפת HTML). פרוטוקול זה מאפשר לדפדפנים ולשרתים לתקשר בצורה דו-צדדית, בה הדפדפן גם שולח נתונים לשרת וגם מקבל ממנו נתונים. הדפדפן מוצא את דפי האינטרנט על ידי כתובת מיוחדת המכונה URL. לכתובת זו מספר חלקים הקשורים לסוג הפרוטוקול, הכתובת והנתיב, אך מכיוון ובדפדפני אינטרנט משתמשים כמעט תמיד בפרוטוקול HTTP, הכתובת תתחיל לרוב בתחילית http:// שלאחריה תופיע כתובת מסוימת (he.wikipedia.org לדוגמה) ולאחריה נתיב אל קובץ הקוד, שאותו הדפדפן יוריד ויתרגם לדף האינטרנט המוצג לנו על המסך.

בתחילת דרכם של הדפדפנים לא היה סטנדרט ליצירת HTML, כך שכל דפדפן תמך באופן חלקי בקודים השונים. המצב לפעמים היה כל-כך מסובך עד שלעיתים בוני האתרים נאלצו לכתוב אתר אחד לדפדפן מסוים ואתר שני לדפדפן אחר. כתוצאה מכך החלה יצירה של מבנה תקני לכתיבת אתרים שכיום רובם ככולם של הדפדפנים שואפים לתמוך בה בדיוק המרבי.

בעקבות התפתחות התחום החלו הדפדפנים לתמוך לא רק ב־HTML, אלא גם בתמונות, בקטעי שמע ובסרטים באתרים שונים.

מנועים עליהם מתבססים הדפדפנים

כל דפדפן מבוסס על מנוע משלו שמתרגם את הקוד ממנו מורכב הדף המבוקש בזמן ריצה ומציג את דף האינטרנט שהמשתמש רגיל לראות. כל מנוע שונה מאחיו בביצועים, במגוון הפורמטים הנתמכים, באבטחה ועוד. לרוב, הדפדפנים יכולים להשתמש אך ורק במנוע אחד, אך קיימות הרחבות המאפשרות להשתמש במנוע אחר ולא במנוע הרגיל של הדפדפן שבשימוש. מנועים עיקריים:

מאפיינים נפוצים

הדפדפנים השונים מתאפיינים בתמיכה בשונה בפורמטים ופרוטוקלים. דפדפנים בסיסיים עשויים לכלול תמיכה בסיסית ב-HTML ואילו דפדפנים מורכבים תומכים במגוון רחב של פרוטוקולים ופורמטים.

דפדפני האינטרנט העיקריים מתאפיינים ביכולות הבאות:

  • הגדרת דף בית, שאליו ניגש הדפדפן בפתיחתו, ואחסון כתובות של אתרים כסימניות או כמועדפים לגישה נוחה. חלק מהדפדפנים מאפשרים גם להירשם להזנות RSS.
  • יכולת לפתיחת מספר אתרים במקביל באמצעות כרטיסיות/טאבים או באמצעות פתיחת מספר חלונות.
  • יכולת לחסימת פופ אפ.
  • אבטחה ופרטיות - בדפדפנים מודרניים קיימים מנגנוני הגנה מדיוג (פישינג), ואמצעים לשמירה על הפרטיות כגון מחיקת עוגיות והיסטוריה או גלישה בסתר.
  • הרחבות - בדפדפנים רבים יש תמיכה בהרחבה או פלאג אין, המוסיף יכולות לדפדפן. יכולת זו מקנה גמישות לדפדפן.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ על פי נתוני אתר StatCounter
  2. ^ מיקרוסופט אדג'.
Chromium OS

Chromium OS ‏(מאנגלית: כרומיום OS)‏ היא מערכת הפעלה בקוד פתוח המיועדת להריץ יישומי רשת וגלישה באינטרנט. מערכת הפעלה זאת היא גרסת הפיתוח של Chrome OS, הפצת לינוקס של גוגל.

בדומה לכרום OS, כרומיום OS מבוססת על קרנל לינוקס אך מרבית ממשק המשתמש נמצא בדפדפן ה-Chromium. כרומיום OS כוללת גם את מנהל החבילות Portage אשר פותח במקור עבור Gentoo Linux. היות ש-Chromium OS ו-Chrome OS משתמשים במנוע דפדפן בממשק המשתמש, מערכת המפעלה מיועדת ליישומי רשת מאשר יישומי מחשב או יישומונים.גוגל פרסמו לראשונה את קוד המקור של Chromium OS בסוף שנת 2009.

Google Web Toolkit

ארגז הכלים של גוגל (באנגלית: Google Web Toolkit) הוא פרויקט קוד פתוח של חברת גוגל הכולל סט כלים המאפשר למפתחי אינטרנט ליצור ולתחזק אפליקציות מורכבות הכתובות בשפת Java. בעזרת סט הכלים ניתן ליצור ממשק משתמש לדפדפן בHTML וJavascript (באמצעות Ajax) מתוך קוד ג'אווה. מלבד מספר מצומצם של ספריות, כל קובץ ממקור ג'אווה יכול להיבנות על כל פלטפורמה נתמכת בעזרת הכלים האוטומטיים של הארגז. המוצר מופץ תחת רישיון אפאצ'י גרסה 2.0.

GWT שם דגש על פתרונות יעילים לאתגרי Ajax חוזרים כמו הפעלת פרוצדורות א-סינכרוניות, ניהול סימניות, היסטוריית דפדפן, התאמה למדינות אחרות (בינלאומיות) ונגישות לכל סוגי הדפדפנים.

IAd

iAd היא פלטפורמת פרסום שפותחה על ידי אפל עבור האייפון, אייפוד טאצ' והאייפד. הפלטפורמה למכשירים מאפשרת למפתחי צד שלישי להטביע פרסומת ישר לתוך היישומים שלהם. אפל הכריזה ב־8 באפריל 2010 ש-iAd היא חלק ממערכת ההפעלה של אפל iOS 4 שפורסמה ב־1 ביולי 2010. iAd הוכרזה על ידי אפל בכנס בתאריך 7 ביוני 2010, עם גרסת האייפד שהופיעה באותה שנה.

פלטפורמת iAd נועדה להתחרות עם שירות הפרסום הסלולרי AdMob של גוגל. בדומה ל־iAd ,AdMob מאפשרת שילוב פרסומות ביישומים שנמכרו ב־App Store. אם המשתמשים לוחצים על הבאנר של iAd, מופיעה פרסומת במסך מלא בתוך היישום, בניגוד למודעות אחרות ששולחות את המשתמש לתוך דפדפן האינטרנט Safari. מודעות הבטיחו להיות יותר אינטראקטיבים מאשר בשירותי פרסום אחרים, ומשתמשים יוכלו לסגור אותם בכל עת, ולחזור למקום בו עזבו את האפליקציה שלהם. סטיב ג'ובס, מנכ"ל אפל דאז ציין בתחילה כי אפל תקבל על 40% מהכנסות הפרסום ו־60 האחוזים הנותרים ישולמו למפתחים האחרים. הסכום שמשולם למפתחים עלה מאז ל־70%.

ב-30 ביוני 2016 הכריזה אפל על הפסקת השירות ועל העברתו ל-Apple News Advertising ו-App Store Search Ads.

JavaScript

JavaScript (בעברית: ג'אווה סקריפט) היא שפת תכנות דינמית מונחית־עצמים המותאמת לשילוב באתרי אינטרנט ורצה על ידי דפדפן האינטרנט בצד הלקוח. השפה מרחיבה את יכולות שפת התגיות הבסיסית HTML ומאפשרת בכך ליצור יישומי אינטרנט מתוחכמים יותר. למעשה, רוב אתרי האינטרנט המודרניים משלבים שפה זו. היא ידועה בעיקר כשפה המוטבעת בדפי HTML על מנת להציג דפים דינמיים, שמשולבת בהם תוכנה. קוד ה־JavaScript שמשולב בדף HTML מבוצע על ידי הדפדפן. JavaScript נוחה מאוד לעבודה עם DOM ולתפעול DHTML.

מעבר לכך יש גם סביבת ריצה עצמאית שמבוססת על השפה שמשמשת להרצת שרתי אינטרנט (Node.js) וכן יישומים שולחניים (אלקטרון).

Web (דפדפן)

Web הוא דפדפן קוד פתוח המיועד לסביבת לינוקס, ומגיע כרכיב בלתי נפרד של הסביבה הגרפית GNOME.

Web מבוסס על המנוע Webkit אשר עליו מבוססים גם הדפדפנים ספארי וכרום (בעבר הוא היה מבוסס של המנוע גקו, הנמצא בשימוש גם בדפדפנים אותם מפתחת קרן מוזילה) והוא תומך בלשוניות, חסימת חלונות קופצים, ניהול עוגיות ואפשרות לתוספת של הרחבות שונות.

Web נודע בעבר בשם Epiphany. הוא פותח על ידי מרקו פסנטי גריטי, כהמשכו של הדפדפן Galeon.

World Wide Web

World Wide Web (בקיצור "Web", בראשי תיבות WWW; בתרגום חופשי לעברית: "רשת כלל־עולמית", ובמינוח האקדמיה ללשון העברית: "המארג הכלל־עולמי", או בקיצור "המארג"), הוא מרחב של מסמכי היפרטקסט מקושרים המכונים דפי אינטרנט או דפי Web (ובמינוח שקבעה האקדמיה ללשון העברית: "דף המארג"), והוא כולל משאבים אלקטרוניים אחרים כמו תמונות, קובצי וידאו וצליל ותוכניות. הווב נגיש דרך האינטרנט.

הקישור בין הדפים מתקיים באמצעות היפרטקסט - טקסט שבחירה בו מובילה את המשתמש לדף אינטרנט אחר. דפי אינטרנט וההיפרטקסט נקראים באמצעות תוכנת דפדפן, שקוראת את דפי האינטרנט משרתי אינטרנט ומציגה אותם על המסך. מכלול של דפי אינטרנט שנוצרו על ידי גורם אחד, קשורים לאותו נושא ושמורים תחת שם דומיין אחד נקראים אתר אינטרנט.

קצב הגידול המהיר להפליא של הטכנולוגיה החדשה נבע מאימוץ שלה כמעט בצורה מידית על ידי המגזר המסחרי והפרטי, לצורכי פרסום ומסחר, חינוך, פורנוגרפיה, ועוד.

לאחר תקופת קליטה קצרה, אומצה הטכנולוגיה החדשה גם על ידי תעשיית מערכות המידע בארגונים, שחיפשו דרך לחזור למחשוב מרכזי החוסך בעלויות תחזוקה של מערכות מחשוב מבוזרות, מבלי לאבד את יתרונות המחשוב המבוזר כגון עיבוד מקומי ויכולות גרפיות.

אופרה (דפדפן)

אופרה (באנגלית: Opera) הוא דפדפן אינטרנט המפותח על ידי חברה נורווגית, Opera Software. קוד התוכנה אינו קוד פתוח ואינו ניתן לשימוש משתמש הקצה, אך מנוע פריסת התצוגה "פרסטו" (באיטלקית: "מהר"), היה בשימוש על ידי חברות אדובי ו-מקרומדיה (לשעבר), לצפייה ב-HTML בתוכנותיהן "GoLive" ו-"Dreamweaver" עד שהוחלף ב-WebKit.‏

גרסאות של אופרה קיימות לחלונות, מקינטוש, לינוקס, FreeBSD, סולאריס ועוד רבות נוספות.

אינטרנט אקספלורר

אינטרנט אקספלורר (באנגלית: Internet Explorer: בקיצור: אקספלורר, IE או MSIE) הוא דפדפן אינטרנט המפותח על ידי חברת מיקרוסופט ומשווק כחלק ממערכת ההפעלה Windows.

אתר אינטרנט

אתר אינטרנט הוא אוסף של דפי אינטרנט (ולעיתים משאבים נוספים) המקושרים ביניהם ולרוב שותפים לשם תחום מסוים, וניתנים לגישה דרך רשת האינטרנט. בדרך כלל, מדובר בדפים המוחזקים כולם על אותו השרת, אם כי לעיתים, אתר אחד עשוי להתארח על גבי מספר שרתים. אתרים רבים מאוחסנים אצל ספקי שירות אירוח אתרים. אתרי אינטרנט מאורגנים כך שהם מנוהלים על ידי גורם יחיד – מנהל האתר.

כיום ישנם כחצי מיליארד אתרי אינטרנט בעולם בעלי שם תחום (נכון ל-מרץ 2016). מכלול אתרי האינטרנט הזמינים לציבור נקרא באנגלית ה-World Wide Web (רשת כלל-עולמית) או בראשי תיבות WWW. מקובל להתחיל שמות מתחם של אתרי אינטרנט ב-www, אם כי אין לכך שום סיבה טכנית.

גוגל טוק

גוגל טוק (באנגלית: Google Talk, ובקיצור Gtalk) היא תוכנת מסרים מידיים מבית היוצר של חברת גוגל. התוכנה מאפשרת לדבר ב־VoIP, לשלוח הודעות טקסט, להעביר מסמכים ותמונות, להשאיר הודעות קוליות ואפשרויות נוספות.

גירסת הבטא של התוכנה יצאה בתאריך 24 באוגוסט 2005.

גוגל טוק פעלה רק על מערכת ההפעלה חלונות אבל מאז ששוחרר ה-Google Talk gadget אפשר להשתמש בגוגל טוק בכל מערכת הפעלה עם דפדפן אינטרנט.

גוגל טוק פתוחה לשימוש בחינם וללא פרסומות לבעלי חשבון גוגל.

ב-16 במאי 2013 גוגל טוק אוחד אל תוך שירות גוגל פלוס hangouts.

ב-26 ביוני 2017 הוחלפה רשמית התוכנה לתוכנת hangouts. ב-5 ביולי 2017 הפסיקה להתמך גם באמצעות מכשירי אנדרואיד בגרסה 2.2.

גוגל כרום

גוגל כְּרוֹם (באנגלית: Google Chrome) הוא דפדפן מבית חברת גוגל שהושק ב-2008. תוך שנים בודדות הפך לאחד המובילים במלחמת הדפדפנים, ולפי סטטיסטיקות שונות, נכון ל-2019 הוא הדפדפן המוביל. הדפדפן כרום מבוסס על תוכנה חופשית בשם "כרומיום" (Chromium) המפותחת על ידי גוגל. גוגל כרום הוא כרומיום בתוספת רכיבים קנייניים (לדוגמה: נגן הפלאש ומקודדי מדיה) ועדכונים אוטומטים מאת גוגל.

מוזילה פיירפוקס

מוזילה פיירפוקס (באנגלית: Mozilla Firefox, במקור: Phoenix, לתקופה קצרה: Mozilla Firebird) הוא דפדפן אינטרנט בקוד פתוח המפותח על ידי קרן מוזילה ומאות מתנדבים. הגרסא היציבה ראשונה של המוצר, גרסא 1.0, הורדה כ־25 מיליון פעמים ב־99 הימים הראשונים מאז יציאתה, ובכך הייתה למוצר הקוד הפתוח הנפוץ ביותר בקרב משתמשים ביתיים בזמנה.

מטרת פיתוחו של פיירפוקס היא ליצור דפדפן קל, מהיר, פשוט, בטוח לשימוש, גמיש והעומד בפני עצמו. פיירפוקס מבוסס על הדפדפן של חבילת היישומים "Mozilla Suite". פיירפוקס הפך למוקד המאמצים של מפתחי מוזילה (יחד עם לקוח הדואר האלקטרוני "Thunderbird"), והוא מחליף את ה־Mozilla Suite כמוצר המרכזי של הקרן.

תכונותיו המרכזיות של הדפדפן כוללות חוסם חלונות קופצים מובנה, תמיכה בערכות נושא, גלישת אינטרנט באמצעות לשוניות, תמיכה מלאה בתקנים ואפשרות להתקנת הרחבות להגדלת השימושיות של הדפדפן. על אף שדפדפנים נוספים הציעו גם הם תכונות אלה בעבר, פיירפוקס היה הדפדפן הראשון שיישם אותן באופן נרחב.

פיירפוקס זכה לתשומת לב רבה כתחליף לדפדפנים אחרים כדוגמת אינטרנט אקספלורר של חברת מיקרוסופט. נכון לינואר 2019 לדפדפן נתח שוק של 4.66% ברחבי העולם. בדצמבר 2014 הוערך מספר המשתמשים על ידי מוזילה בכ-500 מיליון

מיקרוסופט אדג'

מיקרוסופט אדג' (באנגלית: Microsoft Edge) הוא דפדפן אינטרנט המפותח על ידי חברת מיקרוסופט, ומגיע בנוסף לדפדפן אינטרנט אקספלורר במערכת ההפעלה Windows 10 ובתור דפדפן לXbox One.

הדפדפן נחשף לראשונה בכנס המפתחים השנתי של מיקרוסופט, Build 2015. מיקרוסופט חשפה לראשונה את הדפדפן תחת שם הקוד "Project Spartan", ומקור שמו הנוכחי הוא במנוע הדפדפן החדש EdgeHTML בו מיקרוסופט עושה שימוש.

החברה הציגה את התכונות החדשות העיקריות בדפדפן, כמו: כתיבת הערות ישירות על גבי דפי האינטרנט עצמם ושיתוף עם חברים / שותפים לעבודה, סנכרון מובנה עם שירות אחסון הענן של החברה OneDrive, צפייה בדפים במצב קריאה, שמירת עמודים לקריאה מאוחרת, שמירת עמודים כקובצי PDF והעוזרת הקולית האישית מיקרוסופט קורטנה.

נכון לינואר 2019, נתח השוק של הדפדפן מוערך בכ-2.1%.

מסך הבית (אפל)

הספרינגבורד במכשירי iOS (באנגלית: SpringBoard. מוכר גם כ: Home Screen - מסך הבית), הוא היישום הסטנדרטי שמנהל את מסך הבית. היישומים הבסיסיים שמגיעים עם המכשיר בגרסה iOS 8 הם: הגדרות, תזכורות, הודעות, אנשי קשר, לוח שנה, תמונות, מצלמה, מפות, מזג אוויר, Passbook, פתקים, סרטים, מניות, Game Center, iTunes ,App Store, דוכן העיתונים, שעון, מחשבון, מצפן, תזכורות קוליות, מייל, טלפון, Safari (דפדפן), מוזיקה, בריאות, טיפים, iBooks ופודקאסטים.

משחק דפדפן

משחק דפדפן הוא משחק מחשב אינטרנטי, אליו ניגשים באמצעות דפדפן. משחקי דפדפן ממומשים בטכנולוגיות אינטרנט סטנדרטיות או בתוספות לדפדפן, כגון אדובי פלאש או Java. משחקים אלו כוללים בדרך כלל ממשק משתמש בטכנולוגיות צד-לקוח הנתמכות בדפדפן, כגון HTML, ובטכנולוגיות צד-שרת על מנת לממש לוגיקה ותיאום בין מספר שחקנים. משחקי דפדפן הם ניידים וניתן לשחקם דרך מגוון מכשירים שונים, דפדפנים ומערכות הפעלה.

משחק רשת

משחק רשת הוא משחק מחשב בו משחקים דרך רשת מחשבים. המשחק יכול להתקיים על גבי הרשת המקומית, רשת האינטרנט או טכנולוגיה מקבילה. קיימים סוגים שונים של משחקי רשת, אך בסיס המשחק הוא ביכולת של שחקנים אנושיים לשחק זה מול זה דרך הרשת אליה הם מחוברים (פנימית או חיצונית). זאת בניגוד למשחקים בהם המשחק הוא מול דמויות וירטואליות הנשלטות על ידי תוכנה כגון משחק מחשב.

משחקי האינטרנט כוללים מגוון רחב של משחקים עם רמות שונות של מורכבות, החל ממשחקי דפדפן המבוססים על טקסט וטכנולוגית אדובי פלאש ועד משחקי אסטרטגיה המשלבים גרפיקה תלת ממדית ועולמות וירטואליים המאפשרים למספר רב של שחקנים לקחת בהם חלק באופן סימולטני ולאורך זמן (ניתן להתחבר פעמים רבות באמצעות שם משתמש וסיסמה).

לרבים ממשחקי הרשת קיימות קהילות מקוונות המוסיפות למשחקים פן של פעילות חברתית ולא רק פעילות יחידנית של שחקנים בודדים.

ספארי (דפדפן)

ספארי (באנגלית: Safari), הוא דפדפן אינטרנט מתוצרת אפל. ספארי זמין כחלק ממערכת ההפעלה OS X, הגרסה העדכנית של מערכת ההפעלה MacOS של מחשבי מקינטוש; ספארי כלול כדפדפן ברירת המחדל ב-OS X 10.3.

ספארי הוא הדפדפן המובנה במכשירי iPhone iPad ו-iPod Touch.

ספארי הוצג בגרסה למערכת ההפעלה Microsoft Windows לראשונה ב-11 ביוני 2007, וגירסתו היציבה הנוכחית היא 5.1.7 שהושקה ל-OS X.

בדומה לדפדפנים אחרים, ספארי מאפשר גלישה באמצעות לשוניות (טאבים) ו"סימניות" (Bookmark). בדפדפן משולבים גם מנוע חיפוש של גוגל, אפשרות לגלישה באמצעות המקלדת, תמיכה בעדכוני RSS, צפיה בקובצי PDF ללא יציאה מהתוכנה וכן חוסם חלונות קופצים ("פופ אפס", popups).

מאז השקת הדפדפן ב-7 בינואר 2003 ועד היום, נתח השוק שלו מבין כלל הדפדפנים גדל בהדרגה. נכון לינואר 2019, מחזיק הדפדפן בנתח שוק של 15.23%.

קבוצת דיון

באינטרנט, קבוצות דיון הן רשת, המכונה גם רשת Usenet, של שרתים המפעילים מעין פורומים המאפשרים למשתמשים בהם לדון בכל נושא העולה על הדעת, בעזרת תוכנת לקוח. כל משתמש יכול לעיין בקבוצת הדיון, לשלוח תגובה להודעה קיימת או לשלוח הודעה חדשה.

הרשת בנויה בצורה היררכית, עם כמה עשרות קבוצות ברמה העליונה, ועוד כמה עשרות מתחת לכל קבוצה כזו, וכך הלאה. החל מהרמה השלישית, בדרך-כלל, הקבוצות מכילות דיונים, וכן תת-קבוצות הדנות בנושאים יותר ספציפיים מתוך תחום הדיון. בסך-הכל, קיימות כמה עשרות אלפי קבוצות דיון, וכל ספק אינטרנט בגודל בינוני ומעלה מחזיק שרת קבוצות דיון עם מבחר של כמה אלפים מתוכן. בנוסף, חברות וארגונים אחרים מפעילים שרתי קבוצות דיון בהם מתנהלים דיונים בנושאים הקשורים לארגון. שרתים אחרים (למשל, של ספק אינטרנט) יכולים להחזיק עותקים של קבוצות דיון אלה, ולשלוח אליהן תגובות שהתקבלו ממשתמשים מקומיים.

הטכנולוגיה של קבוצות כמעט ונשכחה מאז תחילת המאה ה-21, כתוצאה ישירה של עלייתו של הפורום, המהווה תחליף מבוסס דפדפן לקבוצת הדיון ובכך מבטל את הצורך בהתקנת לקוח לפעילות בקבוצת הדיון.

דפדפנים
למחשב גוגל כרום •‏ מוזילה פיירפוקס •‏ אינטרנט אקספלורר •‏ מיקרוסופט אדג' •‏ ספארי •‏ אופרה •‏ Midori •‏ QupZilla •‏ מקסתון •‏ Avant Browser •‏ Konqueror •‏ Web •‏ קמינו •‏ נטסקייפ •‏ Flockיאנדקס. דפדפןBrave
לנייד Firefox for mobile •‏ ספארי •‏ גוגל כרום •‏ אופרה מיני •‏ Bolt •‏ UC Browserיאנדקס. דפדפןBrave

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.