דף בית

דף בית של אתר אינטרנט הוא הדף הראשי של האתר, זה המוצג כשמגיעים לכתובת האתר (דומיין). דף זה לרוב מכיל תמצות של התכנים העיקריים באתר, הפניות להרחבות, ולקטגוריות שונות ולמידע נוסף בכל המופיע בו.

מטרת דף הבית

מטרת דף הבית באתר להביא לגולשים מידע לגבי תכולת האתר, ולאפשר להם ניווט מהיר ונוח לחלקים שונים באתר באמצעות קישורים. כיוון שאתרים הם דינמיים ויכולים להשתנות ולהתעדכן בשל אירועי השעה, כדוגמת אתרי חדשות, דף הבית אמור לתת גישה למידע העדכני והרלוונטי ביותר.

דף הבית אמור "ללכוד" את הגולשים ולגרום להם להישאר ולהמשיך לדפדף באתר, ואף לחזור בעתיד. באתרים רבים ניתנת חשיבות רבה לתכנון דף הבית, לעיצובו ולתכנים המוצבים בו. באתרי אינטרנט רבים אף ממונים עורכים שכל תפקידם הוא לוודא שדף הבית יכיל תכנים עדכניים ומעניינים.

חשיבותו של דף הבית על פני עמודים אחרים

מכיוון שמדובר בעמוד המוביל והראשי של האתר כולו, לדף הבית חשיבות מכרעת בתפקודו הכללי של האתר. חשיבות זו מתבטאת במספר גורמים:

  • מבחינת שימושיות, דף הבית צריך להוות עמוד מוביל לכל נושא ונושא. לפיכך, יש להשקיע מחשבה בתכנונו כך שהמבקרים בו לא יידרשו לפעולות רבות עד להגעה למחוז חפצם. משמע, שמספר הפעולות שידרש עד להגעה מדף הבית לעמוד באתר אותו הגולשים מבקשים, יהיה קטן ככל האפשר.
  • מבחינה שיווקית, דף הבית מהווה לעיתים את ההזדמנות היחידה להשפיע על הגולשים ולהובילם לכיוון ביצוע פעולה (מילוי טופס, הרשמה לתפוצה, רכישת מוצר ועוד). לכן, דף הבית יכלול אלמנטים המניעים את הגולשים לביצוע פעולה כלשהי בצורה ברורה.
  • מבחינה עיצובית, דף בית יוצר את הרושם הראשוני שעל פיו הגולשים יחליטו אם הגיעו לאתר הרלוונטי לדרישותיהם. ישנם מקרים רבים בהם דפי בית בנויים בצורה מעט שונה משאר האתר, כדי לייחד את חשיבותם וליצור רושם ראשוני חזק.
  • מבחינה קידומית, לדף הבית חשיבות רבה יותר משאר האתר, ומשקל רב בציונו של אתר בעיני מנוע החיפוש נקבע על סמך דף הבית. לכן, העוסקים במלאכה זו דואגים לבנות את דף הבית בצורה מיטבית ולפי ההנחיות המחמירות ביותר.

גישות בארגון דף הבית

ישנן מספר גישות בהחלטה על תוכני דף הבית של האתר:

הגישה המינימליסטית

לפי גישה זו דף הבית אמור להכיל מעט מאוד מידע, להיות מאוד מסודר ומאורגן ולא "להציף" את הגולש בתכנים רבים, אלא לתת לו הפניות למעט מידע. את ההפניות שמים בצורה בולטת מאד. גישה זו מאפיינת בדרך כלל לאתרים מעוטי תוכן ומנועי חיפוש כגון גוגל וBing.

הגישה המרחיבה

לפי גישה זו יש למלא כל מקום פנוי שאפשר בדף הבית בהפניות לתכנים נוספים, מידע נוסף, קישורים, חדשות וכדומה. גישה זו מאפיינת בדרך כלל פורטלי תוכן וחדשות.

הגישה הרוחבית

לפי גישה זו דף הבית אמור לשקף את כל מה שנמצא באתר. כלומר, אם באתר ישנן 50 קטגוריות, דף הבית ישקף את כולן, אך מכל קטגוריה יוצגו פריטים מועטים בלבד. גישה זו מאפיינת בדרך כלל פורטלי תוכן וחדשות.

הגישה האורכית

גישה זו טוענת שלא חייבים לשקף את כל תוכני האתר בדף הבית, אלא יש לקחת מספר מצומצם של קטגוריות, אלו שככל הנראה יעניינו את מספר האנשים הרב ביותר, ומאותן קטגוריות להציג פריטים רבים. כלומר, אם יש 50 קטגוריות יוצגו מתוכן רק 5, אך מכל קטגוריה יוצגו פריטים רבים.

הגישה המותאמת אישית

לפי גישה זו יש לאפשר לכל גולש לערוך את דף הבית שלו, בדרך כלל גישה זו מצריכה התחברות עם שם משתמש וסיסמה ולאחר מכן יוכל הגולש לערוך את הקישורים, האתרים והווידג'טים שמוצגים שמוצגים בדף. גישה זו לא מאפיינת אתרים מסוג ספציפי.

ראו גם

IOS

iOS היא מערכת הפעלה ניידת מבית אפל, המשמשת את מוצרי החברה, כגון iPhone, ‏iPod ו-‏iPad. המערכת מבוססת על ליבת מערכת ההפעלה macOS. המערכת הוצגה לראשונה ב-9 בינואר 2007 כמערכת ההפעלה של ה-iPhone, ונקראה בעבר iPhone OS, כלומר מערכת ההפעלה של ה-iPhone. השם "iOS" היה שייך במקור לחברת סיסקו מערכות, ובחודש יוני 2010, אפל קיבלה את הזכות להשתמש בשם הזה והוא שונה.

מספר מכשירי ה-iOS שנמכרו מאז הצגתה לראשונה ועד יוני 2014 עמד על למעלה מ-800 מיליון (אייפונים, אייפדים ואייפודים).

IOS 11

iOS 11 היא מערכת הפעלה שאפל הציגה ב-5 ביוני 2017 למשתמשי iOS בכנס המרכזי של WWDC. גרסת הבטא הראשונה פורסמה לראשונה לאחר המצגת המרכזית באירוע, עם גרסת בטא ציבורית שפורסמה בסוף חודש יוני 2017.

הגרסה הציבורית שוחררה ב-19 בספטמבר 2017.

IOS 12

iOS 12 היא הגרסה ה-12 והאחרונה עד כה של מערכת ההפעלה iOS המפותחת על ידי אפל. המערכת הוצגה על ידי קרייג פרדריגי בכנס המפתחים העולמי של אפל ב-4 ביוני 2018. היא זהה במראה ל-iOS 11 אך כוללת בתוכה שיפורים בביצועים, בחיי הסוללה, באבטחה וביישומים פנימיים. גרסת הבטא הראשונה למפתחים של iOS 12 שוחררה מיד לאחר הצגתה הראשונית בכנס בעוד שהבטא הציבורית שוחררה שלושה שבועות מאוחר יותר ב-25 ביוני 2018. מערכת ההפעלה הושקה לציבור הרחב ב-17 בספטמבר 2018.

IOS 13

iOS 13 היא הגרסה ה-13 של מערכת ההפעלה iOS של אפל. הגרסה הוצגה בכנס המפתחים העולמי של החברה ב-3 ביוני 2019.

החידוש העיקרי בגרסה הוא מצב כהה, ושאר השיפורים הם בעיקר שיפורי מהירות ויציבות. גרסת המפתחים של המערכת שוחררה ביום ההכרזה עליה, והגרסה הציבורית שלה שוחררה יום לפני השקת אייפוני 11 ו-11 פרו החדשים בעולם ב-20 ספטמבר 2019 - ב-19 בספטמבר, ו-9 ימים אחרי אירוע ההכרזה השנתי של אפל שהתקיים ב-10 בספטמבר 2019.

IOS 7

iOS 7 היא הגרסה השביעית של מערכת ההפעלה הניידת של אפל - iOS, והעוקבת ל-iOS 6 . המערכת הוצגה בכנס המפתחים העולמי של אפל, ה-WWDC, ב-10 ביוני 2013, והגרסה הסופית שוחררה למכשירים התומכים ב-18 בספטמבר, לאחר 6 גרסאות בטא וגרסת GM אחת (Golden Master - גרסה ניסיונית ואחרונה לפני הגרסה שמשתחררת לקהל). השינויים העיקריים הם ממשק המשתמש החדש ומספר שיפורים לפונקציונליות של מערכת ההפעלה. העיצוב של האלמנטים החדשים של הגרסה הובל על ידי ג'ונתן אייב, סגן הנשיא של אפל לעיצוב.

IOS 9

iOS 9 היא הגרסא התשיעית של מערכת ההפעלה של אפל למכשירים ניידים, והיורשת של מערכת ההפעלה הקודמת iOS 8. המערכת הוצגה ב-8 ביוני 2015 בכנס המפתחים של אפל לשנת 2015. המערכת שוחררה ב-16 בספטמבר 2015.

IPhone OS 1

iPhone OS 1 היא הגרסה הבסיסית הראשונה של מערכת ההפעלה הסלולרית iOS מבית אפל. iPhone OS 1.1.5 היא הגרסה העדכנית והאחרונה של מערכת ההפעלה iPhone OS 1. גרסה זו של מערכת ההפעלה עבור מכשירים ניידים היוותה את ההתחלה של מערכת הפעלה ניידת תומכת במגע. להפצה ראשונית זו לא ניתן שם רשמי; אפל הצהירה בפשטות כי ה-iPhone הראשון מופעל על ידי מערכת ההפעלה הזהה עבור סדרת המחשבים האישיים והניידים שלה - macOS, בעוד שהייתה ידועה באותה תקופה בשם Mac OS X. ב-6 במרץ 2008, עם הפצת חבילת הפיתוח עבור המערכת ב-iPhone‏ (בשמה המקוצר: iPhone SDK), אפל קראה למערכת ההפעלה עבור מכשירי ה-iPhone בשם iPhone OS (אשר שונה מאוחר יותר ב-7 ביוני 2010 ל-"iOS" הידועה כיום). ב-11 ביולי 2008, הופצה הגרסה החדשה יותר בשם iPhone OS 2.

עדכון ה-iPhone OS 1.1.3 עבור מכשירי אייפוד טאץ' מחייב תשלום של 19.95 דולרים.iPhone OS 1 לא כללה את חנות האפליקציות של אפל ולכן בגרסה זו לא הייתה תמיכה ביישומי צד-שלישי. כמו כן, המערכת לא כללה אף את חנות ה-iTunes להורדת תכַני מדיה דיגיטליים היישר מתוך מכשיר ה-iPhone.

MacOS

macOS (בעבר נקראה OS X) היא מערכת הפעלה של חברת אפל עבור סדרת מחשבי ה"מק" (מקינטוש) שלה.

המערכת מבוססת על מערכות BSD ׁ(יוניקס) תוצרת מעבדות בל ומשולב בה ממשק משתמש גרפי תוצרת חברת Apple הנקרא Aqua, המערכת קיימת במחשבים בסדרת המקינטוש ("מק") של אפל. macOS שונה בעיצובה מ-Windows אך כוללת "חלונות" בשולחן העבודה שלה.

מערכת ההפעלה בלעדית למחשבי חברת אפל (מחשבי מקינטוש).

המערכת מבוססת על Mac OS שהייתה במחשבי אפל הישנים יותר עד שנת 2001. macOS מתאימה גם ללפטופים (MacBook) וגם למחשבים נייחים (iMac / Mac Pro / Mac mini). ב-13 ביוני 2016, בעת ההשקה של הגרסה שמספרה הוא 10.12 (macOs Sierra), התגלה כי אפל החליטה לשנות את שם מערכת ההפעלה מתוצרתה מ-OS X ל-macOS, בתור מעין מחווה לשם המקורי של מערכת הפעלה זו: Mac OS.

Mac OS

Mac OS היא סדרת מערכות ההפעלה של מחשב המקינטוש. המערכת נוצרה בראשית שנות השמונים של המאה ה-20 על ידי חברת אפל. החברה שאבה השראה (בתשלום וברשות) בכמה היבטים מהעבודה החלוצית שבוצעה על ידי "זירוקס פארק" - מרכז החקר הנסיוני של חברת זירוקס, אך שיפרה ושכללה אותם במידה ניכרת.

מערכת ההפעלה של המק הוצגה לראשונה בשנת 1984 במחשבי המקינטוש הראשונים. המערכת כללה מספר גדול של חידושים מרעישים (דאז) כמו תצוגה גרפית על המסך התואמת לתדפיס (WYSIWYG, מה שאתה רואה הוא מה שתקבל), שימוש בצלמיות, כפתורים, חלונות, מטאפורת המכתבה (שולחן העבודה), תפריטי גלילה, גופנים, שימוש בתיקיות, תפריטים בראש המסך, עבודה באמצעות עכבר, ושלל המצאות נוספות המצויות בשימוש עד היום בכל מחשב אישי.

למערכת בסיסית זו הוסיפו עד מהרה מתכנתיה של אפל (ביניהם בלט בתחום זה ביל אטקינסון) שורה של תוכנות. בין השאר נולדו אז על המק מעבד התמלילים מק-רייט (שכל מעבדי התמלילים מאז מחקים את מראהו וצורת עבודתו הבסיסית), תוכנת האיור מק-פיינט ותוכנת הכרטיסיות היפר-קרד. הופעתה הראשונית של מערכת-ההפעלה של המק בשנת 1984 הייתה פריצת דרך משמעותית בתקופה שבה מחשבים לא היו נפוצים כמו היום ומערכות ההפעלה ששלטו בשוק היו מבוססות ממשק שורת פקודה כגון DOS.

אפל המשיכה לחדש ולשלב תכונות חדשות במערכת-ההפעלה במהלך השנים כמו קינון תיקיות, תמיכה בצבע, ריבוי תוכנות בו-זמנית, תפריט גישה מהירה ליישומים, רב-לשוניות, רישות מובנה ושיתוף קבצים, עזרים שולחניים (תוכנות עזר קטנות), תמיכה בכתובות זיכרון ב-32 סיביות, כינויים (בחלונות, קיצורי דרך), גרור והשלך, תסרוט המכתבה ויישומים, יישום של זיכרון וירטואלי, רישות מקומי קל להפעלה ושימוש, טכנולוגיית TrueType (טכנולוגיית גופנים שיצרה אפל ואומצה גם בחלונות), טכנולוגיית QuickTime לנגינת מוזיקה וסרטים, תמיכה בקלט ופלט של קול ותמונה, ועוד.

במהלך השנים עברה אפל מספר מהפכים. הראשון שבהם התחולל בשנת 1994 כאשר עברה אפל משימוש במעבדי מוטורולה 68000 למעבדי PowerPC שפותחו במשותף על ידי אפל, י.ב.מ ומוטורולה. לצורך כך יצרה החברה מנגנון אמולציה מיוחד במערכת ההפעלה, שאפשר להריץ תוכנות ישנות וחדשות גם יחד, בלי הפסד מהירות ניכר. אף שלא היה מדובר בחידוש טכנולוגי, היה מעבר זה הצלחה גדולה עבור אפל והפעם הראשונה עד אז שבה בוצע בהצלחה מעבר בין סוגי מעבדים תוך שמירה על תאימות לאחור.

שנה מאוחר יותר, עם צאתה של חלונות 95 של מיקרוסופט, היה ברור כי אחרי עשר שנים החל יתרונה הטכנולוגי הגדול של מערכת ההפעלה של המק להשחק ונדרש שינוי מהותי. אפל המשיכה להוסיף טכנולוגיות וחידושים למערכת, אך אלו יצרו רושם הולך ומתחזק של הוספת איפור למערכת שגילה התחיל להיות ניכר בה. ריבוי המשימות היה שיתופי, מה שיצר בעיות יציבות.

שנתיים אחרי כן, בשנת 1997, נואשה אפל מנסיונותיה ליצור את הדור החדש של מערכת-ההפעלה של המק על בסיס המערכת הקיימת ורכשה את חברת NeXT שבבעלותו של סטיב ג'ובס (שהיה מייסד אפל והמנכ"ל שלה) כדי ליצור את הדור הבא של מערכת ההפעלה שלה על בסיס מערכת ההפעלה מבוססת היוניקס של נקסט, NeXTStep.

עבודת הפיתוח המאומצת על מערכת זו נמשכה כשלוש שנים, שבסופן הציגה אפל בתחילת שנת 2001 את מערכת-ההפעלה Mac OS X, שהכילה שורה ארוכה של חידושים.

Microsoft Windows

Windows היא מערכת הפעלה שיצאה לשוק לראשונה בשנת 1985 על ידי חברת מיקרוסופט ופועלת כיום על מחשבים אישיים ושרתים בעלי מעבד ממשפחת x86 או שרתים מבוססי איטניום (בגרסאות השרת של המערכת). מערכת ההפעלה Windows התבססה, במקור, על מערכת ההפעלה DOS של אותה חברה. במהלך השנים הפכה המערכת לפופולרית מאוד.

אף שעבודה בממשק משתמש גרפי מזוהה בעיני רוב הציבור עם מערכת ההפעלה Windows, שורשיו של רעיון זה נעוצים הרחק ממנה. הרעיון של עבודה בממשק משתמש גרפי, תוך שימוש בעכבר ובחלונות, פותח ב"זירוקס פארק" - מרכז המחקר של חברת זירוקס. זירוקס לא הצליחה להפוך רעיון זה להצלחה מסחרית, ומימוש מסחרי נרחב שלו הופיע לראשונה במחשבי "מקינטוש" של חברת "אפל". רק לאחר מכן הופיעה מערכת ההפעלה Windows, שהתבססה על הרעיונות של קודמיה.

Windows Phone

Windows Phone (בתרגום חופשי: טלפון חלונות) היא מערכת הפעלה לטלפונים סלולריים חכמים, מבית Microsoft. המערכת מאופיינת בממשק של אריחים הפותחים אפליקציות שונות שנקרא ממשק ה-Metro שנמצא גם ב-Windows 8 ו-8.1. המערכת היא יורשת של חלונות מובייל. גרסתה הראשונה של המערכת נקראה Windows Phone 7 ויצאה לשוק בסוף 2010, הגרסה האחרונה היא Windows Mobile 10 שהוכרזה ב-2015.

בינואר 2019 הודיעה מיקרוסופט שהתמיכה לגרסה 10 של המערכת תיפסק ב-10 בדצמבר 2019 ושמצופה מהמשתמשים לעבור לאנדרואיד או ל-iOS.

אנדרואיד (מערכת הפעלה)

אנדרואיד (באנגלית: Android) היא מערכת הפעלה המיועדת לסמארטפונים, טאבלטים, טלוויזיות חכמות, שעונים חכמים ולמכוניות ומבוססת על ליבת לינוקס. היא מופצת על ידי חברת גוגל בשיתוף פעולה עם Open Handset Alliance. מערכת הפעלה זו מעוצבת במיוחד לשימוש בטלפונים חכמים מבוססי מסך מגע ומחשבי לוח (טאבלטים). לקראת סוף שנת 2010, אנדרואיד הפכה למערכת ההפעלה הנפוצה ביותר בעולם לטלפונים חכמים. על פי IDC, ב-2012 היא החזיקה נתח של 70% מכלל שוק הטלפונים החכמים העולמי (ביחס לכ-20% למתחרה המרכזית iOS של חברת אפל) ובמהלך השנה נמכרו כמעט 500 מיליון מכשירים חדשים מבוססי אנדרואיד. סמארטפונים מפורסמים עם אנדרואיד הם מכשירים בסדרת "גלקסי" של סמסונג ושל חברות LG, סוני, מוטורולה, HTC ושל חברות סיניות.

אנדרואיד פותחה לראשונה בידי חברת הזנק בשם Android Inc שנוסדה ב-2003, ובשנת 2005 נרכשה על ידי גוגל. הגרסה הראשונה של מערכת ההפעלה הוכרזה ב-5 בנובמבר 2007 עם הקמתו של Open Handset Alliance, תאגיד של 86 חברות חומרה, תוכנה ותקשורת, שהוקדש למטרת קידום תקנים פתוחים עבור מכשירים ניידים. המכשיר הראשון מבוסס אנדרואיד נמכר באוקטובר 2008.

אנדרואיד נועדה בתחילה למצלמות חכמות.

גוגל מפיצה את הקוד של אנדרואיד כקוד פתוח, תחת רישיון אפאצ'י. מיזם הקוד הפתוח של אנדרואיד (Android Open Source Project AOSP) שמובל על ידי גוגל, הוא המיזם האחראי לתחזוקה ולפיתוח של מערכת ההפעלה. בנוסף, לאנדרואיד יש קהילה גדולה של מפתחים אשר כותבים אפליקציות המגדילות את הפונקציונליות של המכשירים והן נכתבות בדרך כלל בשפה מותאמת אישית של Java. את האפליקציות ניתן להוריד דרך חנות האפליקציות Google Play או אתרי צד שלישי. נכון ליולי 2013, ישנן יותר ממיליון אפליקציות זמינות לאנדרואיד, וסך ההורדות משם מוערך בכ-50 מיליארד.

בית מגורים

בית מגורים הוא מבנה קבע המשמש באופן שגרתי למגורי אדם ומשפחתו. בעבר, ובחלקים גדולים מהעולם גם כיום, היו בעלי החיים מתגוררים בבתים יחד עם בני האדם, בחצרות פנימיות. במובנו הכללי ביותר, זהו מבנה מעשה-ידי אדם המורכב מקירות ומגג ולפחות פתח כניסה אחד, שהוא בדרך כלל הדלת.

גוגל (חברה)

חברת גוגל (באנגלית: Google LLC) היא חברת טכנולוגיה אמריקאית רב-לאומית, בבעלותה של חברת האם אלפאבית. חברת גוגל, בין השאר, מספקת שירותי חיפוש מידע ופרסום באינטרנט, רשתות חברתיות מקוונות ("גוגל+") ומערכת הפעלה אנדרואיד למכשירים ניידים וגם את דפדפן האינטרנט גוגל כרום שמהווה מותג נפרד שכולל גם את מערכת ההפעלה ללפטופים "כרום OS". חברת גוגל מפעילה מספר רב של מוצרים ושירותים ברשת האינטרנט, ועיקר הכנסותיה מגיע מפרסום ברשת, דרך שירותי הפרסום שלה - AdWords.החברה הוקמה בספטמבר 1998 על ידי לארי פייג' וסרגיי ברין, בעת שלמדו באוניברסיטת סטנפורד, והפכה לחברה ציבורית באוגוסט 2004.

הצהרת הכוונות הרשמית של החברה היא "לארגן את כלל המידע העולמי ולהופכו לנגיש ויעיל לכלל העולם".בשנת 2006 מטה החברה עבר למשכנו הנוכחי במאונטיין ויו, קליפורניה.

מוערך כי ישנם יותר ממיליון שרתי-אירוח ברחבי העולם המפעילים את שירותי גוגל, ושבכל יום שרתי גוגל מטפלים ביותר ממיליארד שאילתות-חיפוש וביותר מ-24 אלף טרה בייט של מידע שנוצר על ידי משתמשים בשלל שירותיה של גוגל.קצב צמיחתה המהיר של גוגל מאז הקמתה נובע מהכנסותיה הגדולות מפרסום, דבר שאיפשר לה להשתלב בתחומים נוספים ואף להוביל בהם.

החברה מציעה מספר מוצרי-אינטרנט, כגון: שירות האימייל "ג'ימייל", הרשת החברתיות "גוגל+", אתר הווידאו "YouTube" ואתר הבלוגים Blogspot של חברת Blogger, שנרכשה על ידי גוגל בשנת 2003.

גוגל מציעה גם תוכנות שולחניות כגון: הדפדפן "גוגל כרום", תוכנת ארגון ועריכת תמונות – "פיקאסה" ( שהוחלפה על ידי " Google Photos") ותוכנת מסרים מיידיים – "גוגל טוק" (שהוחלפה על ידי "Hangouts").

גוגל מובילה את פיתוחה של מערכת ההפעלה לטלפונים סלולריים "אנדרואיד", מערכת ההפעלה למחשבים "Chrome OS" מערכת ההפעלה לטלוויזיות "Google TV" ומנסה לפתח משקפיים חכמים - גוגל גלאס.

אתרה הראשי של גוגל, google.com, הוא האתר הנצפה ביותר באינטרנט, ובין רשימת 100 האתרים הנצפים ביותר בעולם ניתן למצוא את אתרי גוגל המותאמים למדינות השונות (כמו google.co.in, google.co.uk) ואתרים אחרים שבבעלות גוגל כגון YouTube, ‏Blogger ו-Orkut‏.מרכזיותה של החברה בשוק האינטרנט העולמי גוררת עניין רב בתרבות העולמית ופעילותה מסוקרת בחדשות תדיר. החברה זכתה אף לביקורות בשלל נושאים, בין היתר בענייני פרטיות, זכויות יוצרים וצנזורה.

גוגל רידר

גוגל רידר (באנגלית: Google Reader) הוא יישום רשת לקריאת RSS ו-Atom שהוצע על ידי חברת גוגל בין אוקטובר 2005 ליולי 2013. לשירות ניתן היה לגשת דרך דפדפנים וממשק העריכה היה דומה לאופן העבודה עם Gmail.

ב-13 במרץ 2013 הודיעה גוגל על סגירת השירות ב-1 ביולי 2013 בשל ירידה בכמות המשתמשים.

דפדפן

דפדפן (באנגלית: Browser) הוא תוכנה המציגה דפי אינטרנט (או של כל רשת מחשבים אחרת) ומאפשרת לעבור בין דפים שונים (פעולת הדפדוף מכונה גלישה) ולעתים אף לתקשר עם תוכן הדפים. הדפדפן מוגדר כתוכנת לקוח היות שהוא מקבל את דפי האינטרנט משרתי ה-World Wide Web שבאינטרנט אך מורץ על מחשבו של הגולש. היכולת הבסיסית ביותר של תוכנת הדפדפן היא לקבל כתובת אינטרנט מהמשתמש ולהציג את דף האינטרנט שנמצא בכתובת זו. הצגת התוכן כוללת לכל הפחות את המלל שנמצא בדף האינטרנט המבוקש, אך לרוב כוללת גם הצגת גרפיקה ותמונות ויכולת להוריד קבצים מהאינטרנט אל המחשב. דפדפנים מתקדמים מציגים אף סרטונים ומולטימדיה.

לרוב, הדפדפנים תומכים במגוון פרוטוקולים, כגון FTP, HTTP, HTTPS ובקבצים שונים כגון קובצי תמונות (gif, png, jpg) קובצי תוכן כגון: HTML, CSS ,JS ,SWF ועוד.

לינוקס

לינוקס (באנגלית: Linux) היא משפחה של מערכות הפעלה המבוססות על ליבת לינוקס. מערכת לינוקס שכוללת רכיבים וספריות ממיזם גנו נקראת לעיתים גנו/לינוקס (GNU/Linux).

הפיתוח הראשוני בשנות ה־80 התמקד בגנו ובמערכת הגרפית X11. בשנות ה־90 המוקדמות, מפתחי ליבת לינוקס ואנשים נוספים החלו לעבוד על לינוקס. בסוף שנות ה־90 קיבלה לינוקס גם את תמיכתן של IBM,‏ היולט פקארד, נובל וסאן מיקרוסיסטמס .

לינוקס היא דוגמה חשובה לפיתוח תוכנה חופשית וקוד פתוח. קוד המקור של ליבת לינוקס זמין לשימוש, לשינוי ולהפצה בחינם לכל אחד. יש מקרים שמערכת הפעלה שלמה מורכבת מתוכנות חופשיות או מתוכנות קוד פתוח.

ישנן אין ספור הפצות לינוקס חלקן מיועדות לשרתים וחלקם למשתמשים פרטיים.

אנדרואיד היא דוגמה למערכת הפעלה המבוססת על ליבת לינוקס. היא רצה בעיקר על טלפונים חכמים ומחשבי לוח, ומפותחת על ידי גוגל.

עמוד שער

עמוד השער של ספר, עבודת תזה, יצירה מוזיקלית ושאר סוגי יצירות כתובות וכרוכות, הוא עמוד הקרוב לעטיפה הקדמית (לעיתים - העמוד הראשון), המציג בדרך כלל את כותרת היצירה ושם המחבר ולעיתים פרטים נוספים. עמוד השער הוא גלגולו המודרני של ה"קולופון" שצורף לכתבי היד (של קודקסים וכדומה), טרם המצאת הדפוס.

בעיתונים ובכתבי עת, עמוד השער הוא העמוד הראשון.

קלינגונית

קלינגונית (tlhIngan Hol ‏ ט'להינגן חול ‏ IPA:‏ [t͡ɬɪ.ŋɑn χol]) היא שפה מתוכננת המדוברת בפי המין הקלינגוני בסדרות הטלוויזיה "מסע בין כוכבים". הצליל האופייני של הקלינגונית הומצא לפני השפה עצמה ונוצר על ידי ג'יימס דוהאן, המגלם את דמותו של סקוטי בסדרה, עבור הסרט הראשון בסדרת סרטי "מסע בין כוכבים", בו נשמעה השפה לראשונה על המסך (1979). השפה עצמה פותחה ב-1984 על ידי מארק אוקרנד, בלשן מומחה אשר נשכר במיוחד לשם כך על ידי אולפני פרמאונט. הקלינגונית תוכננה בכוונה תחילה להיות בעלת צליל חייזרי. היא מכילה חריגות רבות מהדקדוק המקובל בשפות אנושיות, כגון משפטים בעלי מבנה של מושא-פועל-נושא, צלילים גרוניים רבים שאינם נוחים להגייה ועוד.

לשפה הקלינגונית ציבור חובבים רחב, ומספר מצומצם של מעריצי הסדרה אף הגיעו לרמה המאפשרת שיג ושיח בסיסי בקלינגונית, חברת גוגל השיקה דף בית בקלינגונית. בנוסף לכך, תורגמו כמה ספרים לשפה, כגון "המלט" (הידוע כ"המלט הקלינגוני"), "עלילות גילגמש", "רומיאו ויוליה" וכדומה. בעבר אף הייתה קיימת ויקיפדיה בשפה זו.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.