דני קרוון

דני קרוון (נולד ב-7 בדצמבר 1930) הוא פסל, מעצב תפאורות וצייר ישראלי, חתן פרס ישראל לשנת 1977.

דני קרוון
דניקרוון
דני קרוון (2011)
לידה 7 בדצמבר 1930 (בן 88)
תל אביב
לאום ישראל  ישראל
תחום יצירה פיסול
www.danikaravan.com

ביוגרפיה

קרוון נולד בתל אביב. אביו, אברהם, היה אדריכל עירוני ומעצב נוף בתל אביב של שנות ה-40 עד שנות ה-60.

קרוון עבר להתגורר בקיבוץ הראל. ב-1949 למד ציור בבצלאל בירושלים. בין השנים 1956–1957 השתלם בטכניקת ציורי קיר (פרסקו) באקדמיה של פירנצה ומאוחר יותר באקדמיה "גראנד שומיאר" בפריז.

עבודותיו המוקדמות היו איורים לפרסומי תנועת "השומר הצעיר", עיצוב תפאורות ללהקת הנח"ל, ואיורים לעיתון "משמר לילדים". ב-1958 זכה בפרס ראשון בתערוכת העשור בירושלים על עיצוב בניין משרד הפיתוח.[1] בשנות השישים, כחלק מזרם אמנות סביבתית ואדמה, התמקד בפיסול אנדרטאות בבטון, כאנדרטת חטיבת הנגב ליד באר שבע.[2] עבודות נודעות נוספות שלו הן כיכר הסובלנות על שם יצחק רבין בפריז, "כיכר לבנה" בפארק וולפסון בתל אביב, והקיר הדרומי של אולם מליאת הכנסת [1] - המכונה "שאלו שלום ירושלם ישליו אהביך" (על פי תהילים, קכ"ו, ו'). היצירה הבנויה מאבני גלילית גדולות, מדמה את חומת ירושלים עם עיגול במרכז המציג את "ירושלים של מטה" ומעין כיפה הפוכה למעלה המדמה את "ירושלים של מעלה". ב-2010 דרש לכסות את יצירתו בקיר הדרומי של מליאת הכנסת, במחאה על תיקון לפקודת האגודות השיתופיות שיאפשר הקמתן של ועדות קבלה ביישובים קטנים, וטען שישראל הופכת למדינה עם חוקי גזע.[3] בנוסף יצר את קיר העץ הקדמי של אודיטוריום הכנסת [2].

מאז שנות ה-80 בנה קרוון מספר עבודות אמנות אדריכליות בפריז, בהן גן סובלנות על שם יצחק רבין בכיכר אונסק"ו ותכנון ציר ארוך בסרז'י פונטואז (Cergy pontoise), שלאורכו מאירה קרן לייזר את שמי העיר.

בשנת 1984 שימש כמרצה אורח ב"אקול דה בוז אר" בפריז, וזכה בתואר "אמן השלום" של אונסק"ו ב-1996, בפרס "טבעת הקיסר" הגרמני ופרס הקיסר של יפן. באותה שנה הושלמה עבודתו "מגדל הדמעות" במוזיאון חיל השריון המשתלבת בבניין מצודת טגארט בלטרון. בחורף 2007 נערכה לקרוון תערוכה רטרוספקטיבית מקיפה במוזיאון תל אביב לאמנות שלוותה בקטלוג רחב היקף. בהמשך שנת 2011 נחנכה בלב תל אביב "כיכר התרבות" בתכנונו.[4] באותה שנה נחנך פרויקט האמנות הציבורית הגדול ביותר: אקס מז'ור, לאורך ציר מרכזי בעיר סרז'י פונטואז ליד פריז, שאורכו כמה מאות מטרים. הצבע האדום שולט במבנה. הפרויקט נבנה במשך כשלושים שנים.

כיום חי ועובד קרוון בתל אביב, פריז ופירנצה. נשוי לחווה ואב לנועה, מפיקה הנשואה למאייר יזהר כהן, תמר, צלמת אופנה, ויעל, שחקנית.

בשנת 1999 קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה העברית[5] ובשנת 2009 – מהטכניון.[6]

בשנת 2015 הוצב במקום ה-108 הסמלי ברשימת מרצ בבחירות לכנסת העשרים.[7]

קרוון חבר המועצה הציבורית של בצלם[8].

יצירות קבע מרכזיות

יצירותיו

Negev Brigade Memorial dome4

אנדרטת חטיבת הנגב, 1963-8
באר שבע

Tel Aviv District Court 032-2

פסל ברזל, 1963-67
בית המשפט המחוזי, תל אביב-יפו

Tel Aviv District Court 043

סביבה פיסולית, 1963-67
בית המשפט המחוזי, תל אביב-יפו

HPIM4787

מעץ הדעת לעץ החיים, 1964
מעונות הסטודנטים במכון ויצמן למדע, רחובות

Knesetart karavan017

שאלו שלום ירושלם ישליו אהביך, 1966
מליאת הכנסת, ירושלים

Memorial to Victims of the Holocaustת Weizmann Institute of Science, Israel (8)

אנדרטה לזכר קורבנות השואה, 1972
ברונזה ואבן
מכון ויצמן למדע, רחובות

Kikar Levana0047

כיכר לבנה, 1977-1988
פארק וולפסון, תל אביב-יפו

Ma'alot - Dani Karavan (4313)

מעלות, 1980-86
מוזיאון מחוז מיאזקי, יפן

Nuremberg Way of Human Right

דרך זכויות האדם, 1989-1993
נירנברג, גרמניה

Memorial Walter Benjamin Portbou 002

מעבר, מחווה לוולטר בנימין, 1990-4
פורטבו, ספרד

WayOfPeace

נתיב השלום, 1996-2000
ניצנה

Desert 1994 by dani karavan 001

מדבר, 1999
גן הפסלים ע"ש לולה בר אבנר, מוזיאון תל אביב לאמנות, תל אביב-יפו

Orchard Karavan2

פרדס, 2007
מיצב ברחבת מוזיאון תל אביב לאמנות, תל אביב-יפו

Landtag NRW innen

"צפון" בכניסה לבית הנבחרים של מדינת נורדריין-וסטפאליה בדיסלדורף

Harel13

גן חטיבת פלמ"ח הראל, 2013
גן סאקר, ירושלים

PikiWiki Israel 41179 Culture square in Tel Aviv

כיכר התרבות בתל אביב

Danikaravan2012

אתר הנצחה לצוענים שנרצחו במלחמת העולם השנייה, ברלין

ספריו

 • אנדרטת הנגב, ספר תלת לשוני: עברית, ערבית, אנגלית. הוצאת מרסל, 2016

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ כרמלה טייכמן בשיחה עם דני קרוון, אמן, באתר "בית לאמנות ישראלית", ספטמבר 2015
 2. ^ מיכאל יעקובסון, מיתוס כבר 50 שנה: זיכרון, אהבה, מוות ובטון באנדרטת חטיבת הנגב, 11 בנובמבר 2014, Xnet
 3. ^ דור גליק, דני קרוון נגד ועדות הקבלה: כסו יצירתי בכנסת, באתר ynet, 21 בנובמבר 2010
  שני ליטמןהאמן דני קרוון: מתבייש בקיר שיצרתי בכנסת, ביקשתי שיוסר, באתר הארץ, 15 ביוני 2016
 4. ^ נועם דביר, הכיכר והחלום: דני קרוואן מדבר על כיכר התרבות שתכנן, באתר הארץ, 1 באפריל 2011
 5. ^ ראו: רשימת מקבלי תואר דוקטור לשם כבוד בשנות ה-90 של המאה ה-20, באתר האוניברסיטה העברית.
 6. ^ הטכניון יעניק תואר "דוקטור לשם כבוד" ליוסי אקרמן, יוסי ורדי ודני קרוון, באתר הטכניון
 7. ^ רשימת המועמדים
 8. ^ המועצה הציבורית, בצלם (בעברית)
7 בדצמבר

7 בדצמבר הוא היום ה-341 בשנה (342 בשנה מעוברת), בשבוע ה-50 בלוח הגריגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 24 ימים.

אברהם קרוון

אברהם קרוון (1902–1968) היה גנן העיר תל אביב במשך כארבעה עשורים אשר במהלכן השפיע רבות על תפיסת הגנים הציבוריים והמרחב הפתוח בעיר תל אביב, עבודותיו וחותמו ממשיכים לקבל ביטוי עד לימינו ברחבי העיר תל אביב וגניה. קרוון נחשב בעיני רבים כאחד מאבי אדריכלות הנוף הישראלית על אף שמעולם לא קיבל תואר של אדריכל נוף, בנו דני קרוון נחשב לאחד מהפסלים הישראלים הבולטים בארץ ובעולם.

אנדרטת חטיבת הנגב

אנדרטת חטיבת הנגב היא אנדרטה המנציחה את פועלה של חטיבת הנגב של הפלמ"ח במלחמת העצמאות. האנדרטה ממוקמת בראש גבעת גיר במזרחה של באר שבע.

אתר ההנצחה לחללי אסון המסוקים

אתר ההנצחה לחללי אסון המסוקים הוא אנדרטה לזכר 73 הנופלים באסון המסוקים ב-4 בפברואר 1997 אשר נמצאת בקרבת המקום בו אירע האסון, סמוך לקיבוץ דפנה.

בלוודרה (מצודה)

בלוודרה (באיטלקית: Forte Belvedere משמעו "נוף יפה" או "יפה נוף") היא מצודה בפירנצה על גבעה הממוקמת מדרום-מזרח לגני בובולי ופאלאצו פיטי. המצודה והביצורים הוקמו בין השנים 1590–1595 על ידי פרדיננדו הראשון דה מדיצ'י לפי תכנונו של ברנרדו בואנטלנטי (Bernardo Buontalenti).

המצודה מגנה על משכנה של משפחת מדיצ'י, פאלאצו פיטי, שהיה גם מרכז שלטוני של הדוכסות הגדולה של טוסקנה כולה ומשקיפה על העיר פירנצה הפרושה לרגליה מצפון, מעבר לנהר הארנו. היא מגוננת על העיר מכיוון דרום, מקנה מקלט בטוח סמוך לארמון לדוכס ולמשפחתו בעת חירום, מאדירה את עוצמת משפחת מדיצ'י ומאפשרת תצפית ופיקוח של השליט על העיר. כמו כן נשמרו במקום אוצרות המשפחה.

המבצר מקושר לפאלאצו פיטי דרך גני בובולי על ידי מעבר שהוא המשך של מסדרון וזארי.

הביצורים והחומות נבנו בצורת כוכב המקיף את הגבעה. במרכז הביצורים בנויה וילת מגורים אלגנטית, ללא שימוש צבאי, שיועדה למקלט המשפחה במקרה חירום כגון מתקפת-אויב, מרד או מגפה. כיום מוצגות בוילה ובגן שסביבה יצירות אמנות ותערוכות פיסול מודרני מתחלפות בהן תערוכות גדולות משל הנרי מור (1970), דני קרוון (1976), פרננדו בוטרו (1991) ותערוכת מכוניות פרארי (1990).

גן חטיבת פלמ"ח הראל

גן חטיבת פלמ"ח הראל הוא גן ובו אנדרטה לחללי חטיבת הראל במלחמת העצמאות, הניצבים בקריית הלאום בירושלים.

ה'תרצ"א

ה'תרצ"א (5691) או בקיצור תרצ"א היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-23 בספטמבר 1930, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 11 בספטמבר 1931. שנה מסוג גכה, איננה מעוברת, ואורכה 354 ימים. זו שנת שמיטה.

הביאנלה של ונציה

הביאנלה של ונציה (באיטלקית: Biennale di Venezia) היא תערוכת אמנות עכשווית בינלאומית הנערכת בוונציה שבאיטליה. התערוכה נערכת מדי שנתיים ומכאן שמה, "ביאנלה", שפירושו באיטלקית הוא "דו-שנתי". הביאנלה של ונציה נחשבת לאחת מהתערוכות החשובות והיוקרתיות ביותר בעולם האמנות, ומכל מדינה נבחרים להשתתף בה אך ורק האמנים הבולטים ביותר בתחומם, אשר יוצרים יצירות אמנות במיוחד לקראתה. כחלק מהביאנלה נערך גם פסטיבל הסרטים של ונציה ומתארחות בעיר הצגות תיאטרון ומיצגים.

הקרן למצוינות בתרבות

הקרן למצוינות בתרבות היא קרן פרטית לתמיכה, טיפוח וליווי של אמנים ישראלים מצטיינים שפעלה עד שנת 2008.

הקרן מאתרת ובוחרת את האמנים הישראלים בעלי הפוטנציאל הגבוה ביותר למצוינות במגוון תחומי אמנות: אמנות פלסטית וחזותית, מוזיקה (קלאסית, ג'אז וישראלית), מחול, תיאטרון, קולנוע, עיצוב מוצר, תקשורת חזותית, עיצוב אופנה וכתיבה. התמיכה והליווי ניתנים לאמנים לתקופה של מספר שנים.

הקרן הוקמה ומנוהלת על ידי רחל מראני, לשעבר נספחת התרבות של ישראל בוושינגטון, והיא ממומנת על ידי אנשי עסקים, חברות וקרנות בארץ ובעולם. בצוותים האמנותיים, שבוחרים את האמנים המצטיינים, משתתפים 35 אמנים ואנשי תרבות בכירים, כולל שישה חתני פרס ישראל, כולם בהתנדבות. בהם: דני קרוון, דוד טרטקובר, מיכל זמורה-כהן, חיים טופול, יוסי מר-חיים, מנדי רודן, אוהד נהרין, דני גוטפריד, רון ארד, אשר פיש, יאיר ורדי, גבי אלדור, דובי לנץ, גרשון ברם, אלכס פדואה ומיכה לבינסון.

טיפוח האמנים מתמקד בשני תחומים עיקריים: קידום ומימוש הכישרון האמנותי וארגון ופיתוח הקריירה. הקרן בונה ביחד עם האמן תוכנית קידום אישית המותאמת לתחום עיסוקו, אופיו וצרכיו המקצועיים. התוכניות רבות ומגוונות ומשתנות מאמן לאמן, למשל: הכשרה עם מנטור בינלאומי, השתלמות בקורסים מיוחדים במדינות שונות, התמחות בתוכנות מחשב מקצועיות, ועוד.

הקרן מעודדת את האמנים לפעילות פרו-אקטיבית גם בקידום הקריירה שלהם, תוך הבנה שכישרון אמנותי גדול הוא תנאי הכרחי אך לא מספיק למימוש הפוטנציאל ולהצלחה. נבחרי הקרן משתתפים במספר סמינרים ומפגשים שנתיים העוסקים ב"כישורי קריירה". בסמינרים אלה נחשפים האמנים, לפעמים לראשונה בחייהם, לנושאים ומושגים מעולם העסקים, כמו חשיבה אסטרטגית ותכנון ארוך טווח, ניהול, פרזנטציה, שיווק, מיתוג, קניין רוחני, נטוורקינג ועוד. מומחים מקצועיים עומדים לרשות הנבחרים גם במהלך השנה ועוזרים לאמנים בהכנת תוכניות תקציביות, בתכנון והקמת פרויקטים, ועוד. בנוסף, זוכים אמני הקרן הרוצים בכך גם בתהליך אישי של אימון עסקי.

מודל הקרן הוא ייחודי בעולם, ונבנה בשיתוף פעולה עם חוקרים באוניברסיטאות הרווארד וקולומביה בארצות הברית. הגישה ואופן הפעילות שונים מהמקובל בתחום התרבות, ודומים יותר באופיים לעולם העסקי.

י"ז בכסלו

י"ז בכסלו הוא היום השבעה עשר בחודש השלישי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום השבעה עשר בחודש התשיעי

למניין החודשים מניסן.

יד חיים ויצמן

יד חיים ויצמן היא חברה לתועלת הציבור (חל"צ). יד חיים ויצמן מופקדת על גנזך ויצמן בו שמורים כל כתביו של ד"ר חיים ויצמן וכן עשרות אלפי מסמכים המתעדים את קשריו עם מדינאים ואנשי שם מכל העולם. בית ויצמן ואחוזת ויצמן, הכוללת קרוב ל-50 דונם של גנים המקיפים את הבית, את קבר בני הזוג ויצמן ואת כיכר הזיכרון בה מוצב פסלו של דני קרוון לזכר קורבנות השואה.

יעל קרוון

יעל קרוון (נולדה ב-8 בינואר 1974) היא שחקנית, רקדנית, מדבבת, זמרת ומנחת תוכניות ילדים ישראלית.

כנרת כנרת

כנרת כנרת הוא מחזה מאת נתן אלתרמן המתרחש בשנת 1912 בקבוצת דגניה א', שנוסדה שנתיים קודם לכן. במחזה שילב אלתרמן יצירה בדיונית עם תיאור היסטורי של הנוף, וההווי המקומי, תוך שהוא מתייחס לתפיסת המקום והזמן על ידי הקהל העכשווי, כמקום אוטופי חדור אידיאליזם.

זהו הראשון במחזותיו של אלתרמן שהועלה על הבמה. אלתרמן הגיש אותו לתיאטרון הקאמרי באביב 1961 עם איוריו של דני קרוון. על אף שמחזהו הראשון, "פונדק הרוחות", נכתב בשלהי 1959, הוא נתבקש לכתוב מחזה נוסף על נושא ישראלי מקומי, ולכן "כנרת כנרת" הוצג קודם לכן בהצגת בכורה מיוחדת לחניכת בית התיאטרון החדש ב-30 בדצמבר 1961.

משכן הכנסת

משכן הכנסת הוא מקום פעילותה העיקרי של הכנסת. המבנה, שהושלם בשנת 1966, שוכן בקריית הממשלה שבגבעת רם בירושלים.

פארק אדית וולפסון

פארק ידית וולפסון (ובקצרה: פארק וולפסון) הוא פארק בדרום מזרח תל אביב בין דרך השלום, כביש הטייסים ורחוב לה גוארדיה.

פתחת ניצנה

פִּתְחת ניצנה הוא אזור השייך למועצה אזורית רמת נגב בדרום הארץ וכולל חמישה יישובים ומספר אתרים תיירותיים. האזור נמצא ליד גבול מצרים, סמוך לקציעות.

שאי שלום ירושלים

"שאי שלום ירושלים", גם "שאלו שלום ירושלם, ישליו אהביך", הוא תבליט של הפסל הישראלי דני קרוון המכסה את הקיר הדרומי של אולם מליאת הכנסת בירושלים. בשל מיקומה, יצירת אמנות זו ככל הנראה המצולמת והנצפית ביותר בישראל, בשל צילומי חדשות מאירועים המתרחשים בכנסת, ובשל שידורי ערוץ הכנסת.

שעון שמש 1980

שעון שמש 1980 הוא שמו של פסל סביבתי מעשה ידי הפסל הישראלי דני קרוון. הפסל ממוקם בירושלים, בחזית מבנה הג'וינט בגבעת רם שבירושלים.

תיקון עולם

תיקון עולם הוא ההגנה והטיפוח של אורחות החיים של האנושות; בעברית החדשה משמעותו שיפור, תמורה ואף מהפכה בחיי האנושות. תיקון העולם, שיש בו מרכיב של הבאת גאולה, הפך למושג מקובל במשנותיהם של הוגים, מהפכנים ומדינאים ברחבי העולם בעת החדשה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.