דנובה

דַנוּבָּהגרמנית: Donau; ברומנית: Dunăre; בהונגרית: Duna; בסרבו-קרואטית: Dunav; באוקראינית: Дунай; בפולנית: Dunaj; ביוונית עתיקה: Ἴστρος) הוא הנהר השני באורכו באירופה, אחרי נהר הוולגה. אורכו של הדנובה הוא 2,860 ק"מ.

הדנובה נובע באזור היער השחור (Schwarzwald) בגרמניה ונשפך לים השחור כדלתה בתחום רומניה. הוא עובר דרך 10 מדינות ובדרכו חוצה את ערי הבירה וינה, ברטיסלאבה, בודפשט ובלגרד. הדנובה הוא אחד מנתיבי המים הבינלאומיים החשובים ביותר. זהו הנהר היחיד הזורם ממרכז אירופה לים השחור, ועל כן הוא אחד האמצעים העיקריים לתעבורה של סחורות בין מרכז ומזרח אירופה.

נהר דנובה
Dunărea
MariaValeriaBridge
גשר מריה-ואלריה על הדנובה המחבר בין הונגריה לסלובקיה
אורך 2,860 ק"מ
גובה מוצא הנהר 925 מטרים
ספיקה ממוצעת 6,700 מ"ק לשנייה
אגן ניקוז 795,686 קמ"ר
מוצא בריגאך, באזור היער השחור בגרמניה
שפך הים השחור
מדינות באגן הניקוז גרמניה, אוסטריה, סלובקיה, הונגריה, קרואטיה, סרביה, בולגריה, רומניה, מולדובה ואוקראינה
Danubemap
נהר הדנובה, מסומן באדום
Danube at Budapest, Margit Bridge
נהר הדנובה בבודפשט
Ulm2-midsize
הדנובה באולם

היסטוריה

במשך יותר מ-2,000 שנה שימש נהר הדנובה כאמצעי לתעבורת צבאות. גם האימפריה הרומית אשר במאות הראשונות לספירת הנוצרים היה נהר הדנובה גבולה הצפוני, עשתה בו שימוש. מאוחר יותר חצו את נהר הדנובה הגותים, הסלאבים, ההונים ושבטים אחרים בדרכם אל תוך האימפריה הרומית.

מקורות יוונים-ביזנטים שונים תיארו בשנים 1047-1046 ששבטי הפצ'נגים חצו את הדנובה הקפואה עם הבהמות שלהם (אחד המקורות אף מעריך את מספרם בכ-600,000 איש). תיאורים אלו מעלים אפשרויות היסטוריות שונות, ביניהן עדות אפשרית לקיצוניות עזה במיוחד של מזג האוויר באזור באותן השנים, וכן חיזוק אפשרי להשערות לפיהן אגדות שונות על חציית הדנובה ברגל - אשר מזוהות עם ההונים ונחשבות למיתוסים - אולי נכונות בחלקן[1].

הצלבנים עשו שימוש בנהר הדנובה במהלך מסעות הצלב על מנת לנוע מהר יותר אל עבר ירושלים. בשלהי ימי הביניים השתמשו אף הטורקים העות'מאנים בנהר הדנובה להקלת גיחותיהם במסעות כיבושיהם בדרום-מזרח אירופה ובמרכז אירופה עד שנבלמו במערכה על וינה בשנת 1683 אשר לאחריה לא היוו עוד איום על מרכז אירופה.

במאה ה-19 נחתמו הסכמים רבים על מנת למנוע ממדינה כלשהי להשיג שליטה רבה מדי על נהר הדנובה. באותה התקופה נחלשה השפעת האימפריה העות'מאנית בבלקן ואילו השפעת האימפריה הרוסית עלתה, על כן, פעלו מדינות אירופה החזקות למנוע השתלטות רוסית על שפך נהר הדנובה. בשנת 1856 נחתם חוזה פריז שסיים את מלחמת קרים, הוראת החוזה הייתה שוועדה בינלאומית תפקח על השימוש בשפך נהר הדנובה לים השחור. ב-1890 ביצעה אוסטריה עבודות שיפור באזור הקרוי בשם "שער הברזל", המצוי כיום בגבול שבין רומניה לסרביה. לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה, ועדת הפיקוח על נהר הדנובה אושרה מחדש בחוזה ורסאי.

Budapest jewish WWII memorial shoes on river bank
אנדרטת "נעליים על הדנובה" לזכר הקורבנות היהודים שנורו על גדות הדנובה בידי אנשי צלב החץ ההונגרים בסוף מלחמת העולם השנייה

לאחר מלחמת העולם השנייה הפיקוח על נהר הדנובה לא התאפשר בגלל חלוקת אירופה למזרח ומערב על ידי מדיניות מסך הברזל של הסובייטים כפי שהטיב לתאר אותה וינסטון צ'רצ'יל.

בתחילת שנות ה-90 סלובקיה הטתה חלק מנהר הדנובה ל"סכר גאבציקובה" על מנת להפיק חשמל בשיטה ההידרו-אלקטרית, מה שעורר משבר עם הונגריה על קו הגבול ביניהן, משבר שיושב רק באופן חלקי. סכר זה היה פרויקט משותף של צ'כוסלובקיה, אוסטריה והונגריה אך הונגריה ואוסטריה נמנעו מלהשתתף בפרויקט עקב לחצים מצד קבוצות התומכות באיכות הסביבה וצ'כיה פרשה לאחר הפילוג בינה ובין סלובקיה.

ב-1992 חוברו נהר הריין, נהר המיין ונהר הדנובה במסגרת הפרויקט הגרמני "תעלת מיין-דנובה", מה שיצר נתיב מים באורך 3,500 ק"מ אשר קצהו האחד בשפך נהר הריין בים הצפוני וקצהו השני בשפך הדנובה בים השחור.

בשנת 1999, עקב הפצצת שלושה גשרים על ידי כוחות נאט"ו, נפגעה קשות התעבורה בנהר הדנובה בתחומי סרביה, נזק שתוקן רק בשנת 2002.

החשיבות הכלכלית

מי שתייה

מי הדנובה מהוים את מקור מי השתייה של כ-10 מיליון בני אדם המתגוררים ביישובים לאורכה. נכון לשנת 2004, כשליש ממי השתייה באזור שטוטגרט ומחוז דנובה עילית במדינת באדן וירטמברג בגרמניה, מקורם במי הדנובה המטוהרים, ובשיעור נמוך יותר בערים נוספות לאורכה כגון אולם ופסאו. באוסטריה ובהונגריה נעשה שימוש מועט במי הדנובה לצורכי שתייה בעיקר בגלל הצורך בטיהור מאסיבי שלהם. ברומניה רק באזורים מעטים בהם רמת הזיהום נמוכה ניתן להשתמש במי הדנובה לשתייה.

תובלה ומסחר

הדנובה משמשת כנתיב תובלה חשוב. פתיחת תעלת מיין-דנובה, איפשרה יצירת קשר תעבורתי על גבי ספינות בין הים השחור לבין מערב אירופה ונמל רוטרדם. תוכניות לשיפור התעבורה בנתיב המים הכרוכות בפעולות בינוי בהיקפים נרחבים, נתקלות בהתנגדויות של ארגוני איכות הסביבה.

דיג

הדיג בדנובה, אשר היווה מקור פרנסה עיקרי ובעל ערך כלכלי חשוב לתושבים המתגוררים לאורכו בימי הביניים, איבד מחשיבותו וכיום רק דייגים מעטים מתפרנסים ממנו בנקודות מסוימות לאורכו ובאזור השפך, שם הוא מגלם עדיין ערך כלכלי.

תיירות

בכל המדינות אשר לאורך הדנובה מפוזרים אזורים בעלי משמעות תיירותית כגון אזורי נופש, שמורות טבע ופארקים לאומיים. לאורך גדת הנהר, נמתח לאורך כ-2,900 קילומטר, "שביל האופניים של הדנובה" המהווה נקודת משיכה תיירותית חשובה.

בתרבות ובאמנות

מקור השם

השם הלטיני דאנוביוס הוא אחד ממספר שמות נהר ישנים באירופה שמקורם במילה הפרוטו-הודו-אירופאית דאנו (*deH2nu-), שמשמעה "נהר". שמות אחרים של נהרות באירופה, הנגזרים מן אותו השורש, הם: נהר הדונאצ'ק, נהר דווינה, נהר דון, נהר סוורסקי דונץ, נהר דניפר, נהר דניסטר ונהר דונסה. בשפה הסנסקריטית ריגוודית, "דאנו" פירושו "נוזל" או "ירידה". באווסטית, פירוש המילה הוא "נהר".

משמו הרומי של הנהר נגזר גם השם דנוביוס (Danuvius), שמו של אל נהר הדנובה הרומי.

ערים גדולות שהדנובה עובר דרכן

תמונות של הדנובה

Donaueschingen Donauzusammenfluss 20080714

המקום בו נהר הדנובה נוצר ממפגש בין הנהרות ברג ובריגאך, היער השחור, גרמניה

Regensburg 08 2006 2

נהר הדנובה ברגנסבורג ביום

Regensburg-steinerne-Bruecke

נהר הדנובה ברגנסבורג בלילה

Donau-Wien-UNOcity

רובע המשרדים בווינה, על גדות הדנובה

Bratislava Panorama R01

נוף הנהר בברטיסלבה, בירת סלובקיה

Budapest jewish WWII memorial shoes on river bank

אנדרטת "נעליים על הדנובה" בבודפשט, בירת הונגריה

Budapest Parliament 4604

בניין הפרלמנט ההונגרי על גדת הנהר בבודפשט

Citadel Petrovaradin

טירה בעיר הסרבית נובי סאד

NoviBG Nov30 2005

מבט מראש העיר בלגרד אל נהר הדנובה

Iron Gate Danube

הדנובה בפארק שערי הברזל בגבול שבין סרביה לרומניה

Nikopol-danube

נהר הדנובה בעיר ניקופול בחורף

Braila harbor -c

הדנובה בעיר בראילה שברומניה

Galati - zona portului vechi

טיילת מצוקי הדנובה בגאלאץ, הנמל הגדול ביותר על הדנובה

ראו גם

לקריאה נוספת

  • ניק ת'ורפ, הדנובה, מסע במעלה הנהר מהים השחור אל היער השחור, מאנגלית: אורי שגיא, הוצאת עם עובד, 2018

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ היסטוריה ושינויי אקלים - שיעור 5, דקה 1:12:45
  2. ^ ניגון קל"א בספר הניגונים
  3. ^ ספר הניגונים ח"א עמוד נט, סא. תורה אור פרשת תולדות, ד"ה מים רבים
Flag of Budapest (2011-).svg בודפשט Coat of arms of Budapest.svg
גשרי בודפשט גשר מג'ייריגשר ארפאדגשר מרגיטגשר השלשלאותגשר אליזבתגשר החירותגשר פטפי • גשר ראקוצי • גשר דאק פרנץ
Budapest-Parliament-0001
בתי כנסת ואתרים יהודיים בית הכנסת הגדול של בודפשטבית הכנסת ברחוב קזינציבית הכנסת רומבךגטו בודפשטנעליים על הדנובה
אתרים נוספים בניין הפרלמנט ההונגריבזיליקת אישטוון הקדושגבעת הטירהארמון בודהכיכר הגיבוריםהאי מרגיטהמוזיאון הלאומי של הונגריהמוזיאון האמנויות היפותארמון גרשםבית האופרהכנסיית מתיאשבאסטיון הדייגיםפסל החירות
תחבורה כביש הטבעתקלטי פאייאודברניוגטי פאייאודברדלי פאייאודברהרכבת התחתית של בודפשטנמל התעופה הבינלאומי פרנץ ליסט
אחר דנובה • אובודהאויפשטהפארק העירוניאוניברסיטת בודפשטשדרת אנדראשייהדות הונגריההשוק המרכזי של בודפשט • רחוב ואצי

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.