דמדומים

דמדומים הם פרק הזמן שבין השחר ובין הזריחה, ובין השקיעה לבין צאת הכוכבים. קרינת השמש מתפזרת באטמוספירה העליונה ומאירה את האטמוספירה הנמוכה, וכתוצאה מכך פני כדור הארץ אינם מוארים ואינם חשוכים. הדמדומים מתרחשים לפני הזריחה ולאחר השקיעה, כאשר אור טבעי המגיע אל האטמוספירה העליונה מקרני אור, מוחזר בחלקו לעבר אדמת כדור הארץ. משך הדמדומים לפני הזריחה ולאחר השקיעה מושפע בעיקר מקו הרוחב. באזור הארקטי והאנטארקטי יכולים הדמדומים להימשך מספר שעות. יש המייחסים לאור הדמדומים נופך רומנטי או קסום, ולכן הם מונצחים לעיתים בצילומים ובציורים.

Types-of-twilight-HE
המחשת שלב הדמדומים
Atardecerala
דמדומים אזרחיים ממטוס
7314 - Venezia - Piazzetta San Marco - Colonna del leone di S. Marco e cielo - Foto Giovanni Dall'Orto, 8-Aug-2007a
דמדומים בוונציה

סוגי הדמדומים

דמדומים אזרחיים

הדמדומים האזרחיים (civil twilight) הם פרק הזמן שבמהלכו קו האופק ועצמים ארציים נראים בבירור, וכך גם גרמי שמיים בהירים במיוחד, בהם גם כוכב הלכת נוגה, המכונה "כוכב השחר" או "כוכב הערב". ככלל ניתן לבצע פעילות מחוץ לבית אך נדרש אור מלאכותי על מנת לאפשר קריאה לאנשים בעלי ראייה תקינה. בבוקר מתחיל שלב זה כאשר מרכזה של השמש נמצא 6° מתחת לאופק ועד שהוא מגיע לקו האופק ברגע הזריחה. לעת ערב מתחילים הדמדומים האזרחיים בשקיעה, כאשר מרכזה של השמש עובר את קו האופק ועד שהוא מגיע 6° מתחתיו.

דמדומים ימיים

דמדומים ימיים (Nautical twilight) מתרחשים לפני הזריחה ולאחר השקיעה, כאשר מרכזה של השמש נמצא בין 6° ו-12° מתחת לאופק. ככלל, דמדומים אלה הם השלב שבו שוב או עדיין לא ניתן לנווט בים על פי תצפית לעבר קו האופק, ובהתבסס על גרמי שמיים מהימנים. בתנאים אטמוספיריים טובים, ניתן להבחין בקווי המתאר של עצמים ארציים אך לא בפרטיהם.

דמדומים אסטרונומיים

דמדומים אסטרונומיים (Astronomical twilight) מוגדרים כפרקי הזמן בערב ולפנות שחר, כאשר מרכזה של השמש נמצא בין 12° ו-18° מתחת לאופק. ככלל, בטרם תחילתו של שלב זה בבוקר, או עם סיומו לעת ערב, השמיים חשוכים לחלוטין, אם כי רוב בני האדם יגדירו את השמיים כחשוכים עם סיומו של שלב זה בבוקר או טרם תחילתו לפנות ערב. בשלב זה ניתן לבצע תצפיות אסטרונומיות, אם כי ייתכן שכדי לתצפת גרמי שמיים חיוורים במיוחד, יהא צורך להמתין עד תום הדמדומים האסטרונומיים או להקדים את תחילתם.

בכוכבים אחרים

במאדים נמשך זמן הדמדומים בערך שעתיים לפני הזריחה ולאחר השקיעה, עקב אבק גבוה באטמוספירה שמפזר אור לחלק החשוך של הכוכב. דבר דומה קורה בכדור הארץ בזמן התפרצות געשית.

ראו גם

קישורים חיצוניים

דמדומים ימיים בקטלוניה. האופק נראה בבירור בעוד שיש צורך בתאורה מלאכותית כדי להבחין בעצמים ביבשה.
דמדומים ימיים בקטלוניה. האופק נראה בבירור בעוד שיש צורך בתאורה מלאכותית כדי להבחין בעצמים ביבשה.
2009 בקולנוע

ערך מורחב – 2009

2011 בקולנוע

ערך מורחב – 2011בערך זה מופיעה סקירה של שנת 2011 בקולנוע הכוללת סיכומי אירועים בולטים, טבלת שוברי קופות לשנה זו בעולם ובארץ, אנשי קולנוע שנפטרו ופרסים.

דמדומים (סדרת ספרים)

דמדומים (באנגלית: Twilight) היא סדרת ספרי פנטזיה ורומנטיקה שנכתבו על ידי הסופרת האמריקאית, סטפני מאייר. הסדרה עוקבת אחר תקופה בחייה של איזבלה "בלה" סוון, נערה שעברה לפורקס, וושינגטון, ומתאהבת באדוארד קאלן, ערפד בן 109 שנה. הסדרה מסופרת בעיקר מנקודת מבטה של בלה, חוץ מחלקים נבחרים שמסופרים על ידי הדמות ג'ייקוב בלאק, איש זאב. Midnight Sun, הספר החמישי בסדרה שלא ראה אור, מספר למעשה את הסיפור של הספר הראשון, דמדומים, מנקודת מבטו של אדוארד קאלן. הנובלה, The Short Second Life of Bree Tanner, שמספרת את סיפורה של ערפדית צעירה שהוזכרה בליקוי חמה, יצא לאור ב-5 ביוני 2010. סאגת דמדומים: המדריך המאויר הרשמי, אנציקלופדיה מאויירת שמיוחסת לסדרת דמדומים, יצאה ב-12 באפריל 2011.

מאז יציאתו של הרומן הראשון, דמדומים, בשנת 2005, הספרים צברו פופולריות עצומה והצלחה מסחרית ברחבי העולם. דמדומים היא סדרת הספרים הפופולרית ביותר בקרב צעירים נכון להיום; ארבעת הספרים זכו בפרסים מרובים.

נכון לאוקטובר 2010, הסדרה מכרה מעל 117,000,000 עותקים ברחבי העולם עם תרגומים של 38 שפות שונות ברחבי העולם. ארבעת ספרי דמדומים קבעו ברציפות שיאים עולמיים.

כל ארבעת ספרי הסדרה עובדו לסרטי קולנוע, עיבוד קולנועי של דמדומים יצא בשנת 2008. הסרט השני, דמדומים 2: ירח חדש, יצא ב-20 בנובמבר 2009. הסרט השלישי, דמדומים 3: ליקוי חמה, יצא ב-30 ביוני 2010. הסרט הרביעי דמדומים 4: שחר מפציע, יצא ב-17 בנובמבר 2011.

דמדומים (סרט)

דמדומים (באנגלית: Twilight) הוא סרט ערפדים רומנטי משנת 2008, המבוסס על הרומן הפופולרי של סטפני מאייר באותו שם. הסרט בוים על ידי קתרין הארדוויק ומככבים בו קריסטן סטיוארט ורוברט פטינסון. זהו הסרט הראשון בסדרת הסרטים "דמדומים". סרט זה מתמקד בפיתוח מערכת היחסים בין בלה סוואן (נערה) ואדוארד קאלן (ערפד), והמאמצים של אדוארד ומשפחתו לשמור על בלה מפני חבורה של ערפדים מרושעים.

הסרט היה בפיתוח במשך כ-3 שנים בפרמאונט, במהלכן נכתב עיבוד קולנועי השונה מהרומן. "Summit Entertainment" רכשו את הזכויות על הרומן לאחר שלוש שנים. מליסה רוזנברג כתבה חדש עיבוד של הרומן זמן קצר לפני שביתת איגוד התסריטאים האמריקאי (2007–2008) וביקשה להיות נאמנה לעלילה של הרומן. הצילומים ארכו 44 ימים והסתיימו ב-2 במאי 2008. הסרט צולם בעיקר באורגון."דמדומים" יצא לאקרנים ב-21 בנובמבר 2008, וגרף מעל 392 מיליון דולר ברחבי העולם. בעקבות ההצלחה של הסרט, "מולד הירח" ו"ליקוי חמה", שני הרומנים הבאים בסדרה, הופקו כסרטים בשנה שלאחר מכן.

דמדומים (רומן)

דמדומים (באנגלית: Twilight) הוא רומן פנטזיה לנוער אשר נכתב בידי הסופרת סטפני מאייר. זהו הספר הראשון בסדרת ספרי "דמדומים", העוסקת באהבתם של בת אנוש וערפד. הסדרה כוללת שלושה ספרים נוספים: "מולד הירח", "ליקוי חמה", ו"שחר מפציע". הספר דמדומים מציג לראשונה את דמותה של איזבלה "בלה" סוואן בת ה-17, שעוברת מהעיר פניקס שבאריזונה אל העיירה פורקס שבמדינת וושינגטון ומוצאת את עצמה בסכנה כשהיא מתאהבת בערפד, אדוארד קאלן.

הספר הפך לרב-מכר מיד עם צאתו לאור בשנת 2005 והגיע למקום החמישי ברשימת רבי-המכר של ה"ניו-יורק טיימס" כחודש לאחר מכן. בהמשך הגיע למקום הראשון. כבר באותה שנה, "דמדומים" זכה בתואר 'ספר הילדים המצליח ביותר של שנת 2005' של המגזין Publisher's Weekly. בנוסף, היה הספר הנמכר ביותר בשנת 2008, והשני הנמכר ביותר בשנת 2009 (ספר ההמשך "מולד הירח" היה הנמכר ביותר). הספר תורגם ל-37 שפות שונות.

עם צאתו לאור זכה "דמדומים" לביקורות חיוביות רבות. המבקרים תיארו אותו כ"רומן אפל שחודר לנשמה" ושיבחו אותו בשל "התפיסה המדויקת של תחושות המתבגרים לגבי מתח מיני וניכור". מצד שני, בביקורות חדשות יותר, מספר מבקרים חשבו שמשיכתה של בלה אל אדוארד הייתה "מבוססת על קסם יותר מאשר על אופי" ושבלה היא דמות נשית חלשה. למרות זאת, כמעט כל המבקרים, בין אם שיבחו את הספר או לא, הסכימו על היותו תופעה ספרותית.

גרסה קולנועית לספר יצאה לאקרנים בשנת 2008. הסרט היה הצלחה מסחרית, עם הכנסות של יותר מ-392 מיליון דולר ברחבי העולם, ו-157 מיליון דולר נוספים ממכירות סרטי DVD בצפון אמריקה, החל מיולי 2009.

טיילור לאוטנר

טיילור דניאל לאוטנר (באנגלית: Taylor Daniel Lautner; נולד ב-11 בפברואר 1992) הוא שחקן, מדבב ודוגמן אמריקאי. ידוע בעיקר בשל גילום דמותו של ג'ייקוב בלאק בסדרת סרטי "דמדומים".

סטפני מאייר

סטפני מאייר (באנגלית: Stephenie Meyer; נולדה ב-24 בדצמבר 1973) היא סופרת אמריקאית הידועה בסדרת הרומנים פרי עטה "דמדומים".

מאייר נולדה למשפחה מורמונית בקונטיקט וגדלה בפיניקס שבאריזונה, יחד עם הוריה וחמשת אחיה ואחיותיה. עם סיום התיכון למדה באוניברסיטת בריגהם יאנג שביוטה לימודי ספרות לתואר ראשון, אותם סיימה ב-1997.

מאייר החלה לכתוב את הרומן דמדומים המספר על נערה מתבגרת העוברת לעיר חדשה ופוגשת גבר מסתורי המתאהב בה, אך מתגלה כערפד. הרומן זכה להצלחה רבה והניב מספר ספרי המשך וכן עיבודים קולנועים. מלבד סדרת "דמדומים" כתבה גם את הרומן "גוף מארח", העוסק בפלישת חיזרים לכדור הארץ.

ב-2008, זכתה בתואר "סופרת השנה" בעיתון היומי האמריקני "USA Today". ספרה "דמדומים" היה לספר הנמכר ביותר לאותה שנה. באיש השנה של המגזין טיים ב-2008 היא דורגה במקום ה-49. הירחון הכלכלי פורבס, דירג אותה במקום ה-26 ברשימת 100 הידוענים המשפיעים ביותר.

מאייר התחתנה עם אהוב נעוריה, כריסטיאן, ב-1994, בעודם בני 21, ולזוג 3 ילדים.

פעיל דמדומים

בעלי חיים פעילי דמדומים הם בעלי חיים הפעילים רק בשעות הדמדומים שאחרי השקיעה ולפני הזריחה, אך ישנים במהלך רוב שעות היום ושעות הלילה. חלקם גם פעילים בלילות של ירח מלא או של יום מעונן. המונח אינו כוללני, וחלק מבעלי החיים פעילים רק לפני השקיעה, בעוד אחרים פעילים רק לפני הזריחה.

ישנם מספר בעלי חיים הפעילות בשעות אלה. חלקם מתגוננים מטמפרטורה קיצונית וחמה מדי ביום או קרה או חשוכה מדי בלילה. מינים אחרים פעילים אז כתוצאה מתחרות עם בעלי חיים אחרים ומינים אחרים פעילים בשעות אלה (בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות) כחלק מהתגוננות מטורפים. חלק מהטורפים פעילים ביום ואחרים פעילים בלילה ומינים נטרפים רבים פעילים בשעות שבהם הטורפים פחות פעילים (כך עושים רבים מהמכרסמים). עם זאת טורפים מסוימים החלו להיות פעילים בשעות הדמדומים בהם טרפם מתחיל בפעילות.

פעיל יום

בעלי חיים יומיים או פעילי יום הם בעלי חיים הפעילים במשך היום וישנים או לא-פעילים בשעות הדמדומים ובלילה. יצורים נוספים אינם ישנים כלל כמו החדף או שנחים הן בשעות היום והן בלילה ויוצאים בשעות דמדומים.

ישנם מינים רבים הפעילים במשך היום, כשהשמש מאירה ואפשר לראות בקלות. לחיות הפעילות בשעות כאלה ישנם מדוכים רבים יותר מהחיות הפעילות בלילה שאינם קולטים מספיק אור כדי לראות גוון רחב של צבעים. האור עוזר לראות למרחק רב יותר משעות החשיכה וזו הסיבה שדורסי היום פעילים בשעות היום, כדי שיוכלו להשתמש בעיניהם כדי לקלוט את הטרף מגבוה.

לחיות המצויות באזורים חמים ישנו צורך להימלט מהשמש החמה ולצנן את חומם, דבר שחלק מהחיות עושות על ידי פעילות לילית. לחלקם אוזניים גדולות דמויות מאוורר כמו אצל הפילים, ארנבת המדבר או הפרא, חלקם אוגרים שומן כמו הגמל, מה שעוזר בפירוק נוזלים ואחרים מסתתרים בשעות החמות בצל או מתחת לאדמה ואם יש אז גם במים.

באזורים קרים וארקטיים לעומת זאת, השמש נמצאת בשמיים 24 שעות במהלך הקיץ ואז היצורים החיים שם פעילים וקולטים חום עד לבוא החורף הקשה שמלווה בחשיכה מוחלטת. רק אז יוצאים היצורים הנכנסים לתרדמת חורף ממנוחתם. ישנם יצורים קטנים כמו הקוליברי שזקוקים למזון כל הזמן ולכן המנוחה שלהם דומה מאוד לתרדמת חורף, כדי שלא ימותו ברעב במהלך הלילה, בו הפרחים סגורים.

פרסי בחירת הנוער 2009

טקס פרסי בחירת הנוער לשנת 2009 התקיים ב-9 באוגוסט 2009 באמפיתיאטרון גיבסון שבקליפורניה ושודר בערוץ פוקס. את הטקס הנחתה הלהקה האחים ג'ונאס ולאורכו הופיעו האומנים שון קינגסטון, מיילי סיירוס ובלאק אייד פיז, כמו גם האחים עצמם. האומנית בריטני ספירס קיבלה בטקס זה את פרס Ultimate.

מספר המועמדויות הרב ביותר: הסרט "דמדומים" - 11 מועמדויות

מספר הזכיות הרב ביותר: הסרט "דמדומים" - 10 זכיות

פרסי בחירת הנוער 2010

טקס פרסי בחירת הנוער לשנת 2010 התקיים ב-8 באוגוסט 2010 באמפיתיאטרון גיבסון שבקליפורניה ושודר בערוץ פוקס. את הטקס הנחו הזמרת קייטי פרי וצוות שחקני הסדרה "גלי"; מארק סאלינג, קורי מונטית', כריס קולפר וקווין מק'הייל. לאורכו של הטקס הופיעו האומנים ג'ייסון דירולו, טרווי מקוי, ברונו מארס, קייטי פרי, ג'סטין ביבר ודידי דרטי מאני.

מספר המועמדויות הרב ביותר: הסדרה "גלי" - 13 מועמדויות

מספר הזכיות הרב ביותר: הסרט "דמדומים 2: ירח חדש" - 8 זכיות

פרסי הסרטים והטלוויזיה של MTV

פרסי הסרטים והטלוויזיה של MTV (באנגלית: MTV Movie & TV Awards) הוא טקס פרסים שנתי של ערוץ MTV האמריקאי, המשודר בערוץ זה. המועמדויות נבחרות על ידי מפיקי ומנהלי הערוץ, ואת הזוכים בקטגוריות השונות בוחרים הצופים דרך אתר האינטרנט הרשמי. הטקס הראשון נערך בשנת 1992, ועד לשנת 2007 הוא הוקלט מראש ושודר מספר ימים לאחר יום ההקלטה. במהלך הטקס ידוענים שונים משמשים כמגישי הקטגוריות השונות, וכן מתבצעים מספר קטעים מוזיקליים של אומנים מכל רחבי העולם. הטקס מועבר בשידור חי בערוץ במדינות רבות, ביניהן גם ישראל, וזוכה למדרוג ממוצע. הפרס המוענק לזוכים בטקס הוא פסלון "הפופקורן המוזהב".

ב-2017 שונה שמו של הטקס לזה הנוכחי משמו הקודם "MTV Movie Awards". בנוסף אוחדו הפרסים שקודם לכן הופרדו בקטגוריות לגברים ולנשים.

קלאן לוץ

קלאן כריסטופר לוץ (באנגלית: Kellan Christopher Lutz; נולד ב-15 במרץ 1985) הוא שחקן ודוגמן אמריקאי. ידוע בעיקר עבור תפקידו בתור אמט קאלן בסדרת הסרטים דמדומים.

קריסטן סטיוארט

קריסטן ג'יימס סטיוארט (באנגלית: Kristen Jaymes Stewart; נולדה ב-9 באפריל 1990) היא שחקנית קולנוע ודוגמנית אמריקאית, זוכת פרס הסזאר, הידועה בעיקר בזכות משחקה בסרט "לך תבין נשים", ובחמשת סרטי "דמדומים". סטיוארט זכתה ב-32 מתוך 38 מועמדויות פרסים על עבודתה כשחקנית.

רוברט פטינסון

רוברט דאגלס תומאס פטינסון (באנגלית: Robert Douglas Thomas Pattinson; נולד ב-13 במאי 1986) הוא שחקן, דוגמן ומוזיקאי אנגלי. תפקידו הראשון המשמעותי היה בתפקיד סדריק דיגורי בסרט "הארי פוטר וגביע האש". מאוחר יותר קיבל את תפקיד אדוארד קאלן, דמות ראשית בחמשת סרטי "דמדומים". כתוצאה מהשתתפות בסדרת הסרטים הוא זכה לפרסום עולמי וביסס את מעמדו כשחקן מצליח בהוליווד. בשנת 2010 נכנס פטינסון לרשימת "100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם" של המגזין "טיים" וכן דורג על ידי המגזין "פורבס" כאחד מ-100 הכוכבים המשפיעים ביותר. מאז סיום סדרת סרטי "דמדומים" בשנת 2012, פטינסון מתרכז בהשתתפות בסרטים עצמאיים ובנוסף בשנת 2019 נבחר לגלם את באטמן ביקום הקולנועי של DC קומיקס.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.