די.סי. נגד מארוול

די.סי. נגד מארוולאנגלית: DC vs. Marvel) היא מיני סדרת קומיקס וקרוסאובר, שפורסמה על ידי חברות הקומיקס DC קומיקס ומארוול קומיקס בין אפריל למאי 1996. הסדרה נכתבה על ידי רון מרז ופיטר דייוויד ואוירה בידי דן ג'ורגנס וקלאודיו קסטליני.[1]

די.ס. נגד מארוול
DC vs. Marvel
כריכת החוברת הראשונה, אמנות מאת דן יורגנס
כריכת החוברת הראשונה, אמנות מאת דן יורגנס
יוצר רון מרז
פיטר דויד
דן יורגנז
סוגה גיבורי על
תקופת פרסום מקורית אפריל 1996– מאי 1996
סינדיקציה DC קומיקס
מארוול קומיקס
מסת"ב ISBN 1-56389-294-4
מספר החוברות 4
www.dccomics.com

עלילה

שני אחים אלים המייצגים את יקום DC ויקום מארוול נעשים מודעים כל אחד לקיומו של האחר, ומאתגרים אחד את השני לסדרת קרבות בין שני היקומים, כשהיקום המפסיד יאלץ להפסיק להתקיים. לסיפור העלילה קיים מרכיב של "מחוץ ליקום", כלומר שהקרבות המרכזיים יקבעו על פי הצבעת הקוראים.[2]

בין שני היקומים נערכו כאחד עשר קרבות. אמנם התרחשו מספר רב של התכתשויות קטנות לאורכו של הסיפור, אך אינם חלק מהקרבות המרכזיים עליהם מתערבים האחים.[3]

תוצאות הקרבות הבאים נקבעו על פי הצוות הקריאייטיבי:

 • אקוומן (DC) נגד נאמור (מארוול). אקוומן ניצח על ידי זימון לוויתן שמזנק מן המים ונוחת על נאמור. מאחר שנאמור אינו מסוגל לזוז ומוצמד לקרקע, הוא מוכרז כמפסיד.
 • אלקטרה (מארוול) נגד קאטוומן (DC). אלקטרה ניצחה באמצעות חיתוך השוט של קאטוומן בעודה נתלית על קורה בבניין הנמצא תחת שיפוצים, אך קאטוומן שורדת לאחר שהיא נופלת לפח זבל המלא בחול.
 • פלאש (DC) נגד קוויקסילבר (מארוול). הפלאש ניצח עקב מהירות גבוהה יותר.
 • רובין (DC) נגד ג'ובילי (מארוול). רובין ניצח על ידי שימוש בשכמייתו כהטעיה וקשירתה של ג'ובילי באמצעותה.
 • הגולש הכסוף (מארוול) נגד גרין לנטרן (DC). הגולש הכסוף ניצח לאחר שהשניים התנגשו אחד בשני, מה שגרם לפיצוץ הרסני שעילף את גרין לנטרן, אך כלל לא השפיע על הגולש הכסוף.
 • תור (מארוול) נגד קפטן מארוול (DC). תור ניצח כאשר קפטן מארוול הוכרח להיהפך חזרה לאלטר אגו שלו בילי. הוא ניסה להשתנות חזרה, אך תור השתמש במיולניר כדי ללכוד את הברק שמשנה את צורתו לקפטן מארוול. ההתנגשות מעלפת את בילי ומעלימה את המיולניר.

תוצאות הקרבות הבאים נקבעו על פי הצבעת הקוראים:

 • סופרמן (DC) נגד הענק הירוק (מארוול). לאחר החלפת מהלומות אגרופים ומטח של ראיית חום, סופרמן מנצח בסופו של דבר.
 • ספיידרמן (מארוול) נגד סופרבוי (DC). באמצעות היתרון שבחוש העכביש, ספיידרמן מנצח על ידי קשירת סופרבוי עם קורי העכביש וחישמולו באמצעות זרם חשמלי גבוה.
 • באטמן (DC) נגד קפטן אמריקה (מארוול). הקרב נגמר בחוסר ודאות - אף על פי ששניהם נאבקו באופן שווה בקרב של שעות, זרם מי ביוב פתאומי גורם לקפטן לאבד את שיווי משקלו ובאטמן מכה בו באמצעות באטראנג. באטמן מציל אותו מטביעה במים, אך חוסר הכרתו של הקפטן כתוצאה מהטביעה גורמת לו להפסיד.
 • וולברין (מארוול) נגד לובו (DC). וולברין מביס את לובו לאחר קרב ברוטלי בבר שמתרחש ברובו מחוץ לפאנל הקומיקס.
 • סטורם (מארוול) נגד וונדר וומן (DC). אחר שדיאנה מפילה את מקבתו של תור כדי לאפשר לקרב להתרחש בצורה שווה, סטורם מנצחת בקרב אחרי שהיא מכה את דיאנה באמצעות ברקיה ללא הרף.

אף על פי שהקרבות מסתיימים עם ניצחון של מארוול, ישות חדשה בשם אקסס המסוגלת לעבור בין שני היקומים ממזגת בין באטמן וקפטן אמריקה עם שברים של היקומים האמיתיים לפני שהספקטר ובית-הדין החי מנסים לעשות פשרה על ידי איחוד היקומים לאחד. הדבר מביא לפרסומן של 12 חוברות ביקום אמלגם קומיקס, המציג גרסאות ממוזגות של גיבורים ונבלים שנלחמים כביכול היו קיימים מאז ומתמיד.

אקסס בסופו של דבר מוצא את הטופר האפל ואת סופר-חייל - גרסאות של באטמן וקפטן אמריקה שהתמזגו עם וולברין וסופרמן בהתאמה - ומשתמש במהות היקומים האמיתיים שבתוכם כדי להחזיר את היקומים למצבם הנורמלי. כאשר שני האחים נאבקים ביניהם בקרב ישיר, הספקטר ובית-הדין החי מנסים לעצור את הסכסוך, אך באטמן וקפטן אמריקה משכנעים את אקסס להביא אותם אל מקום הסכסוך. כאשר האחים חוזים בתודעתם של באטמן וקפטן אמריקה בעודם מנסים לעצור את הקרב, הם מבינים כי שני האנשים הם התגלמות מוקטנת של האחים, כל אחד ייחודי בעולמו אך ללא כל עניין בסכסוך שבין האחים. כשהם מכירים בחוסר התכלית שבמאבק ביניהם, האחים נסוגים.

מהדורה כוללת

הסדרה נאספה לאוגדן בכריכה דקה שיצא בספטמבר 1996 שאוסף את המיני-סדרה יחד עם המהדורה המוגבלת של דוקטור סטריינג'פיית בשם DC versus Marvel Comics,‏ ISBN 1-56389-294-4)

ראו גם

הערות שוליים

 1. ^ Manning, Matthew K.; Dolan, Hannah, ed. (2010). "1990s". DC Comics Year By Year A Visual Chronicle. Dorling Kindersley. עמ' 272. ISBN 978-0-7566-6742-9. Written by Peter David and Ron Marz with art by Dan Jurgens and Claudio Castellini, this four-issue miniseries event consisted of five major battles voted on in advance by reader ballotdistributed to comic stores.
 2. ^ "DC Vs Marvel – Universe-Shattering Comic Book Crossovers". UGO.com. 19 בינואר 2011. אורכב מ-המקור ב-2013-11-02. בדיקה אחרונה ב-18 באוגוסט 2013.
 3. ^ "Secret Wars on Infinite Earths: DC versus Marvel". 19 בינואר 2011. בדיקה אחרונה ב-22 במאי 2006.
אדווין ג'רביס

אדווין ג'רביס (באנגלית: Edwin Jarvis) הוא דמות משנה בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס איירון מן והאוונג'רס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Tales of Suspense #59 מנובמבר 1964 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר דון הק.

לפני שהפך למשרתו הנאמן של טוני סטארק, אדווין ג'רביס שירת בעברו בחיל האוויר המלכותי במהלך מלחמת העולם השנייה. לאחר שסטארק הפגיש לראשונה בין חברי האוונג'רס, הוא תרם את ביתו כדי שישרת את הקבוצה כמפקדתם, וכך ג'רביס הפך לאיש סודם ודמות אב למרבית מאורחי האחוזה, לרבות קפטן אמריקה לאחר שנמצא קפוא בקרח.

מאז שנות ה-90, דמותו של ג'רביס מרבה להופיע בעיבודים השונים שנעשו לאיירון מן ולאוונג'רס. ביקום הקולנועי של מארוול, דמותו שוכתבה מחדש כמערכת הפעלה בעלת בינה מלאכותית רב-תכליתית של טוני סטארק. היא מדובבת על ידי השחקן פול בטאני. בסדרת הלייב אקשן "הסוכנת קרטר" מגלם את ג'רביס השחקן ג'יימס דארסי, ששב להופיע בהופעת קמע בסרט "הנוקמים: סוף המשחק".

אייקון (קומיקס)

אייקון (באנגלית: Icon) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום DC של DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Icon #1 ממאי 1993, ונוצרה על ידי הכותב דווין מקדאפי והמאייר מארק ברייט.

אייקון הוא למעשה חייזר, כמו סופרמן, שנחת בכדור הארץ ואומץ על ידי אישה מקומית. אייקון הוא האלטר אגו של ארנוס, אך כינויו הארצי הוא אוגוסטוס פרימן.

איירון מונגר

איירון מונגר (באנגלית: Iron Monger, בתרגום לעברית: סוחר הברזל) הוא דמות בדיונית של נבל-על שהופיעה בחוברות הקומיקס איירון מן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Iron Man #163 מאוקטובר 1982 ונוצרה על ידי הכותב דניס אוניל והמאייר לוק מקדונל.

איירון מונגר הוא האלטר אגו של אובדיה סטיין, עובד לשעבר בחברת "תעשיות סטארק", שבנה לעצמו חליפת שריון בנוסח איירון מן. את דמותו של אובדיה סטיין בסרט הלייב אקשן "איירון מן" גילם השחקן ג'ף ברידג'ס.

איש הטיטניום

איש הטיטניום (באנגלית: Titanium Man) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס איירון מן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Tales of Suspense #69 מספטמבר 1965 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר דון הק.

אנמי אייס

אנמי אייס (Enemy Ace) היא סדרת חוברות קומיקס המפורסמת על ידי חברת DC קומיקס אודות אלוף הפלות ואנטי גיבור גרמני במלחמת העולם הראשונה ומלחמת העולם השנייה בשם הנס פון האמר, הידוע בכינויו "הפטיש מהגיהנום".

אנמי אייס עשה את הופעת הבכורה שלו בכותר "הצבא שלנו במלחמה" (Our Army At War) בפברואר 1965 כסיפור משני, אולם הצליח למרות זאת לצבור פופולריות בקרב הקוראים. יוצרי אנמי אייס היו רוברט קניגר וג'ו קוברט.

אקשן קומיקס מס' 1

אקשן קומיקס מס' 1 (באנגלית: Action Comics No. 1, בתרגום לעברית: קומיקס פעולה מס' 1) היא החוברת הראשונה בכותר "אקשן קומיקס" של חברת DC קומיקס.

החוברת, שיצאה לאור ב-18 באפריל 1938 (על שער החוברת כתוב "יוני 1938") ונחשבת לאחד האירועים המכוננים של תור הזהב של הקומיקס היא אנתולוגיה של 11 סיפורים שונים, בהם הופיעו לראשונה מספר דמויות קומיקס אשר הידועה שבהן היא דמותו של סופרמן.

ב-24 באוגוסט 2014 נמכר באיביי עותק מקורי של החוברת בסכום של 3,207,852 דולר. זהו הסכום הגבוה ביותר ששולם עבור עותק מקורי בודד של חוברת קומיקס.

ארבעת המפחידים

ארבעת המפחידים (באנגלית: Frightful Four) היא קבוצה בדיונית של נבלי-על המופיעה בחוברות הקומיקס ארבעת המופלאים ביקום מארוול קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת Fantastic Four #36 ממרץ 1965, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

אשף האוויר

אשף האוויר (באנגלית: Weather Wizard) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס פלאש ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Flash #110 מדצמבר 1959 ונוצרה על ידי הכותב ג'ון ברום והמאייר קרמיין אינפנטינו.

אשף האוויר הוא האלטר אגו של מארק מארדון, אסיר נמלט שמוצא את רישומיו של אחיו המדען, שמצא דרך לשלוט במזג האוויר, ואשר מת כתוצאה מהתקף לב. מארדון יוצר מטה ליצירת מזג אויר ומשתמש בזהות "אשף האוויר" לפשעיו. בעקבות מותו של בארי אלן באירועי המשבר בעולמות האינסופיים, מארדון פורש מחיי הפשע לתקופת מה, אך מצטרף לקבוצת "הנבלים" במזימתם לרכוש לעצמם כוח.

את דמותו של אשף האוויר בסדרה "הברק", גילם השחקן ליאם מקינטיר.

ג'ימי אולסן

ג'ימי אולסן (באנגלית: Jimmy Olsen) הוא דמות משנה בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס סופרמן ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Action Comics #6 מנובמבר 1938, ונוצרה על ידי ג'רי סיגל והמאייר ג'ו שוסטר.

אולסן הוא צלם עיתונות צעיר במערכת העיתון "הדיילי פלאנט", והוא חבר קרוב של לויס ליין, קלארק קנט ופרי וייט. הוא מתייחס לחבריו לעבודה בהערצה וכדמויות אב. הוא מאופיין כצעיר ג'ינג'י העונד עניבת פרפר.

דמותו של אולסן הופיעה בעיבודים רבים של סופרמן לטלוויזיה ולקולנוע. בסרט הלייב אקשן "סופרמן" ושלושת המשכיו, הוא מגולם בידי השחקן מארק מק'קלור. בסדרת הטלוויזיה "סמולוויל" גילם את דמותו השחקן ארון אשמור בעונות 6–8, בסופרמן חוזר גילם אותו השחקן סאם הנטינגטון, ובסדרת הטלוויזיה "סופרגירל" מגלם את דמותו השחקן האפריקאי-אמריקאי מיחד ברוקס.

דוק סמסון

דוק סמסון (באנגלית: Doc Samson) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס הענק הירוק ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת The Incredible Hulk #141 מיולי 1971 ונוצרה על ידי הכותב רוי תומאס והמאייר הרב טרימפ.

דוק סמסון הוא האלטר אגו של לאונרד "ליאו" סקיבורסקי, פרופסור בעל תואר לפסיכולוגיה שנחשף לקרינת גמא בעת שעבד עם ברוס באנר על מציאת תרופה. שיערו הארוך הפך לירוק, וכוחו התעצם לרמה על-אנושית. נקרא על שמה של הדמות התנכית שמשון.

את דמותו של לאונרד סמסון גילם בסרט הלייב אקשן "הענק הירוק" השחקן טיי בארל.

המסיכה השחורה

המסיכה השחורה (באנגלית: Black Mask) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס באטמן ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Batman #386 מאוגוסט 1985 ונוצרה על ידי הכותב דאג מנץ' והמאייר טום מנדרייק.

המסיכה השחורה הוא האלטר אגו של רומאן סיוניס, ראש העולם התחתון בגות'אם סיטי אשר עבד לעיתים עם הפינגווין עד למאורעות "באטמן: שטח הפקר". לאחר שנהרג בידי קאטוומן, ירושתו עוברת לג'רמיה ארקהם, המנהל בפועל של ארקהם אסיילום, במהלך קשת הסיפור "באטמן: הקרב על הגלימה". ארקהם מארגן בריחה המונית מבית החולים לחולי נפש ומפוצץ את המקום.

ב-2020 יואן מקגרגור יגלם את הדמות בסרט ציפורי הטרף כנבל בסרט.

המשמידים

המשמידים (באנגלית: Annihilators) היא קבוצה בדיונית של גיבורי-על חייזרים המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת Thanos Imperative: Devastation #1 ממרץ 2011, ונוצרה על ידי צמד הכותבים דן אבנט ואנדי לאנינג והמאייר מיגל ספולוודה. הקבוצה מורכבת ממספר דמויות חזקות מגזעים שונים ביקום מארוול, והיא פועלת ככוח הרתעה מפני מלחמה גלקטית.

הנץ והיונה

הנץ והיונה (באנגלית: Hawk and Dove) הן דמויות בדיוניות של גיבורי-על המופיעות בחוברות הקומיקס ביקום DC של DC קומיקס. הצמד הופיע לראשונה בחוברת Showcase #75 מיוני 1968 ונוצר על ידי הכותב סטיב דיטקו והמאייר סטיב סקיטס.

עד כה היו לצמד ארבעה גלגולים: האחים האנק הול ודונלד הול, האנק הול ודון גריינג'ר (המזוהים ביותר עם הדמויות), סאשה מארטנס וויילי וולברמן, והאחיות דון גריינג'ר והולי גריינג'ר. כל שם שניתן לדמות מתאר את גישתו ללחימה בפשע - הנץ מייצג אגרסיביות, בעוד היונה מייצגת פציפיזם, והשניים לחמו זה לצד זה למרות דעותיהם המנוגדות. הצמד קיבל את כוחותיו מקול מסתורי, שהתברר בהמשך כאדוני הכאוס והסדר.

הענקית הירוקה

הענקית הירוקה (באנגלית: She-Hulk) היא דמות בדיונית של גיבורת-על המופיעה בחוברות הקומיקס הענק הירוק ביקום מארוול קומיקס. דמותה הופיעה לראשונה בחוברת Savage She-Hulk #1 מפברואר 1980 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ון בוסימה.

הענקית הירוקה היא האלטר אגו של ג'ניפר סוזן וולטרס. היא הייתה חברה בקבוצות האוונג'רס, ארבעת המופלאים, S.H.I.E.L.D, דפנדרס והאלקבאסטרס. וולטרס היא עורכת דין במקצועה, והיא שימשה כיועצת משפטית לרבים מגיבורי העל באירועים שונים. וולטרס היא דודניתו של ברוס באנר, הידוע בכינויו הענק הירוק.

דמותה של הענקית הירוקה מדורגת במקום ה-88 ברשימת מאה גיבורי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN.

ליגת הצדק/האוונג'רס

ליגת הצדק/האוונג'רס (באנגלית: JLA\Avengers) הוא מיני סדרת קומיקס וקרוסאובר שפורסם על ידי חברות הקומיקס DC ומארוול בין ספטמבר 2003 למרץ 2004, הסדרה נכתבה על ידי קורט בוסייק ואוירה בידי ג'ורג' פרז, הסדרה מציגה שיתוף פעולה בין שני צוותי גיבורי על משני יקומים שונים, ליגת הצדק של DC קומיקס, והאוונג'רס של מארוול.

ספיד (קומיקס)

ספיד (באנגלית: Speed) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס האוונג'רס הצעירים ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Young Avengers #10 מפברואר 2006, ונוצרה על ידי הכותב אלן היינברג והמאייר ג'ים צ'ונג. דמותו ממודלת לפי דמותו של קוויקסילבר.

ספיד הוא האלטר אגו של תומאס "טומי" שפרד, בנם של ויז'ן ומכשפת השני מגלגול קודם ואחיו התאום של ויליאם קפלן. גדל בספרינגפילד, ניו ג'רזי, אך עבר ממוסד לעבריינים אחד למשנהו. מאחר שטומי אייד "בטעות" את בית ספרו בעזרת כוחות המהירות שלו, הוא נכלא במתקן אבטחה מרבית. לפני שהאוונג'רס הצעירים שיחררו אותו, טומי עבר ניסויים רבים מתוך מטרה להפוך אותו לכלי נשק.

שרף (קומיקס)

שרף (במקור: Seraph) הוא גיבור על ישראלי שנוצר על ידי חברת DC קומיקס. הוא נוצר על ידי א' נלסון ברידוול ורמונה פרדון, והופיע לראשונה בחוברת Super Friends #7.

ששת המרושעים

ששת המרושעים (באנגלית: Sinister Six) היא קבוצה בדיונית של נבלי-על המופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man Annual #1 מינואר 1964, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

קבוצת ששת המרושעים היא דוגמה בולטת לקיבוצים של נבלי-על כדי לפגוע בגיבור מסוים או לנקום בו. הקבוצה המקורית הייתה מורכבת מדוקטור אוקטופוס, אלקטרו, מיסטריו, קרייבן הצייד, סאנדמן והנשר. הקבוצה עברה שינויים רבים בהרכבה, ואף נוצרו גרסאות מקבילות לה; תריסר המרושעים, עשרת המרושעים, ששת העליונים ועוד. ששת המרושעים הופיעו בסדרות הטלוויזיה ומשחקי הווידאו השונות והשונים, וזכו לאזכורים שונים בסרט "ספיידרמן המופלא 2". סרט ספין-אוף בכיכוב הקבוצה היה בשלבי הפקה, אך סדרת סרטי "ספיידרמן המופלא" בוטלה והפרויקט נגנז.

DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןלאנה לאנגלויס לייןסופרבויסופרגירלסטילפרי וייטביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
אלפרד פניוורת'באטגירלבאטוומןבאטווינגג'יימס גורדוןדמיאן וייןהארווי בולוקקסנדרה קייןהציידתנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאלן סקוטאריסיהגאי גרדנרג'ון סטוארטג'יידהאל ג'ורדןחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםסיימון באזקייל ריינרקילווגקרול פריסשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'וני קוויקג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
החץ הירוק ספידיהקנרית השחורהקונור הוקרוי הרפרמרליןקונסטנטין דרייקוןשאדוהרוזן ורטיגו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסאקוולאדאקוומןבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוונדר גירלוונדר וומןוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקמירהסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפלסטיקצ'יטהקילר פרוסטקינג שארק
קבוצות-על
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
שנות ה-2000 החץ הירוק: אשפת חצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) •המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הגלימה (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
‏2010 ואילך היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • באטמן: שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2 • סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונר • סופרמן 3סופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן לנצחבאטמן ורוביןבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןכוח הטיטאנים! חיים בסרטג'וקר
היקום הקולנועי
של DC
איש הפלדה • באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק • יחידת המתאבדיםוונדר וומןליגת הצדקאקוומןשהאזאםוונדר וומן 1984ציפורי הטרףהבאטמןיחידת המתאבדים 2
סרטים מונפשים באטמן: האביר האפל חוזר • באטמן: מסכת התעתועים • באטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפס • באטמן: מתחת לברדס האדום • באטמן: הבדיחה ההורגת • באטמן הדור הבא: שובו של הג'וקר • באטמן: מתקפה על ארקהם
יקום סרטי
האנימציה המקוריים
הבן של באטמןבאטמן נגד רובין • באטמן: דם רע • יחידת המתאבדים: כרטיס לעזאזל • ליגת הצדק: מלחמה • ליגת הצדק: כס אטלנטיס • ליגת הצדק האפלליגת הצדק נגד הטיטאנים הצעירים • הטיטאנים הצעירים: חוזה יהודה • באטמן: האש • וונדר וומן: קווי דם
סדרות טלוויזיה באטמןאשת חילהברק • לויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמן • סמולווילקונסטנטיןגות'האםאיי זומבילוציפרברק שחורקריפטון
יקום החץ החץהפלאשסופרגירלאגדות המחרבאטוומן
סדרות רשת: ויקסן • לוחמי החופש: הריי
אירועי קרוסאובר: משבר בארץ-Xעולמות אחריםהמשבר בעולמות האינסופיים
DC Universe טיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצה
סדרות אנימציה באטמן - הסדרה המצוירתהבאטמןליגת הצדק: סדרת האנימציהליגת הצדק - הדור הבאהטיטאניםכוח הטיטאנים
ורטיגו
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לובג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה איזאיה בראדליג'יימס בארנסג'ק פלאגסוכן ארצות הבריתפטריוטפלקוןשרון קרטרבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרטאסקמאסטרטופר צהובמוקסיןמרסק הדגליםניוקסיןקרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
אדווין ג'רביסאיירון פטריוטוור משיןהאפי הוגאןמריה הילפפר פוטסאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזק סטייןפיקסר
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרג'יין פוסטרהיימדלהלוחמים שלושהולקיריהסיףהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
ג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןגוון סטייסיהארי אוסבורןהחתולה השחורהמרי ג'יין ווטסוןסילבר סייבלסילקספיידרוומןסקרלט ספיידרפלאש תומפסוןקייןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר • האחים לובו • המשכנע
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק דוק סמסוןבטי רוס/הענקית האדומההענקית הירוקהליירהמרלו צ'נדלרסקאארריק ג'ונסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים אריק אוגריידיאיש הנמלהג'וקסטההצרעהויז'ןויקטור מנצ'היילוג'אקטסטאטורסקוט לאנגאולטרוןדארן קרוס
קוסמי אדם וורלוקגאמורהגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידראגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנבולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתנוס
על-טבעי בליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'העתיקויקאןניקו מינורוברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקובן יוריקג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות) • • המענישלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןנייג'ל היגינספוגי נלסוןקולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל קוטונמאות'קינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגרטרוד יורקס ואולד לייסהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסוונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלות' (מאי 1996)
שנות ה-2000 ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3 • תור: העולם האפל • קפטן אמריקה: חייל החורף • שומרי הגלקסיה • הנוקמים: עידן אולטרון • אנטמן • קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים • דוקטור סטריינג' • שומרי הגלקסיה: חלק 2 • ספיידרמן: השיבה הביתה • תור: ראגנארוק • הפנתר השחור • הנוקמים: מלחמת האינסוף • אנטמן והצרעהקפטן מארוול • הנוקמים: סוף המשחק • (הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2 • אקס-מן 3: המפלט האחרון • אקס-מן המקור: וולברין • אקס-מן: ההתחלה • וולברין • אקס-מן: העתיד שהיה • דדפול • אקס-מן: אפוקליפסה • לוגאן - וולבריןדדפול 2 • אקס-מן: הפניקס האפלה • המוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
יקום מארוול של סוני: ונוםמורביוסונום 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאים • ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוף • ארבעת המופלאים (אתחול)
המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידר • המעניש: אזור מלחמה • גוסט ריידר: רוח הנקמה • 6 גיבורים • ספיידרמן: ממד העכביש
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציה • אקס-מן: סדרת האנימציה • אקס-מן: הדור הבא • וולברין והאקס-מןסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיון • ספיידרמן: סדרת האנימציה • ספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמן
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.