דוקטור

דוקטור (בקיצור, ד"ר[1]), או "תואר שלישי", הוא התואר האקדמי העליון, המוענק לאחר השלמת עבודת מחקר בהיקף משמעותי, או הגעה לרמה מקצועית המאפשרת פעילות עצמאית ברמה גבוהה[2].

המילה דוקטור מקורה בשפה הלטינית: בלטינית הקלאסית פירושה היה מורה, ובלטינית של ימי הביניים מלומד ויועץ דתי. המשמעות הנוכחית, של המחזיק בתואר גבוה באוניברסיטה, התקבעה בסוף המאה ה-14 [3].

PhD's
מספר דוקטורים לפילוסופיה בלבוש טקסי בטקס הענקת תארים מתקדמים באוניברסיטת אמורי, 12 במאי 2008. שלושת פסי הכתף והמצנפת מסמלים את הדוקטורט, צבע הפסים את היותו תואר דוקטור לפילוסופיה, וצבעי הגלימות השונים - את המוסדות בהם הוענק הדוקטורט.

התואר בעבר ובהווה

השימוש בתואר החל באוניברסיטת בולוניה, שבסוף המאה ה-12 התחילה להעניק את תואר דוקטור למשפטים. באותה התקופה המונחים "דוקטור" (Doctor) ו"מוסמך" (Master) היו בעלי משמעות זהה. במשך השנים התפתח הנוהג ברוב אוניברסיטאות אירופה להשתמש במונח "מוסמך" לבוגרי הפקולטות לאמנות ולדקדוק, ובמונח "דוקטור" לבוגרי הפקולטות לפילוסופיה, משפטים ורפואה. מכיוון שכדי ללמוד פילוסופיה, משפטים או רפואה יש ללמוד קודם כל דקדוק, התואר "דוקטור" החל לציין דרגה אקדמית גבוהה יותר מזו של התואר "מוסמך".

במאה ה-21 מקובלות שתי מסגרות להענקת התואר. תואר דוקטור מחקרי מוענק לאחר השלמת תזה (קרויה גם דוקטורט או דיסרטציה), שהיא עבודת מחקר מקיפה שיש בה משום תרומה לקידום הידע האנושי בתחום מן התחומים המדעיים. עבודת הדוקטורט מוגשת לאוניברסיטה, ופעמים רבות תוכנה מתפרסם גם כספר, בגרסה שנועדה לעשותה נגישה לקהל רחב יותר של קוראים, או שתקציר שלה מתפרסם כמאמר בכתב עת מדעי. במרבית התחומים (כולל במדעים) קרוי תואר זה "דוקטור לפילוסופיה" (PhD). במספר תחומים, שהבולט ביניהם הוא משפטים, מקובל מסיבות היסטוריות תואר אחר (כגון "דוקטור למשפטים", JSD או LLD).‏[4]

התואר דוקטור מוענק גם בגין השלמת הכשרה מקצועית ברמה גבוהה, למשל בתחום הרפואה והרפואה הווטרינרית: בוגרי לימודי רפואה מקבלים את התואר M.D (דוקטור לרפואה או Doctor of Medicine). בוגרי רפואה וטרינרית מקבלים את התואר D.V.M (דוקטור לרפואה וטרינרית או Doctor of Veterinary Medicine) תואר זה הוא בדרך כלל התואר האקדמי הראשון או השני. דוקטורים לרפואה יכולים ללמוד לתואר שלישי - "דוקטור לפילוסופיה" (ובפרט דרך מסלול משולב MD-PhD).

התואר בישראל

בישראל שמורה הזכות להעניק תואר דוקטור לתשע האוניברסיטאות הציבוריות (לבד מן האוניברסיטה הפתוחה) ולמכללה בלתי-מתוקצבת אחת - המרכז הבינתחומי הרצליה. אלו מעניקות את התואר Ph.D.) Doctor of Philosophy) - דוקטור לפילוסופיה - בכל התחומים למעט משפטים, ואת התואר J.S.D.) Doctor of Juridical Science) או LL.D.) Legum Doctor) - בתחום המשפטים.

ות"ת ומל"ג בחנו (ב-2014) אפשרות להתיר הענקת תואר דוקטור למוסדות נוספים[5], ובשנת 2018 אישרה המל"ג למרכז הבינתחומי הרצליה עקרונית[6] להגיש בקשה לפתיחת תוכנית לדוקטורט[7].

חלק מהאוניברסיטאות שיש להן פקולטה לרפואה מעניקות תוארי דוקטור במקצוע זה: התואר M.D (דוקטור לרפואה או Doctor of Medicine), את התואר D.M.D (דוקטור לרפואת שיניים או Doctor Medicinae Dentariae), את התואר D.V.M (דוקטור לרפואה וטרינרית או Doctor of Veterinary Medicine), או את התואר Pharm D (דוקטור לרוקחות קלינית או Doctor of Clinical Pharmacy). עם זאת במקומות מסוימים בעולם, כמו בבריטניה ובהודו, לאחר לימודי רפואה מתקבל התואר MBBS (קיצור של Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery). לאחר מכן ההתמחות נחשבת לתואר שני, וכותבי מחקר עם תזה מקבלים את התואר Ph.D.

בתחומי המחקר ניתן לגשת ללימודי הדוקטורט לאחר השלמת לימודי תואר שני (ולכן לעיתים מתייחסים אליו כ"תואר שלישי"), או, במקרים מיוחדים, גם לאחר השלמת לימודי תואר ראשון.

תלמיד בלימודי דוקטורט קרוי דוקטורנט. במקרים רבים מועסקים הדוקטורנטים כעוזרי הוראה, מתרגלים ואף כמרצים באוניברסיטה במהלך לימודי הדוקטורט שלהם.

ב-2009 היו בישראל כ-34,000 בעלי תואר דוקטור.

התואר בצרפת

במערכת האקדמית הצרפתית מתקיים מאז 1984 תואר דוקטור יחיד. אולם, לפני כן הוענקו שלושה תוארי דוקטור, שדרשו רמות השקעה והיקפי מחקר שונים לשם השגתם:

 • דוקטורט ד'אטה (doctorat d'État) - "דוקטור ממלכתי של המדינה", התואר היחיד בין 1808 ל-1923. איפשר לנושאו ללמד בכל אוניברסיטה צרפתית ולקבל מיידית משרת פרופסור. לאחר 1954 הוענק כמעט אך ורק לאזרחי צרפת (יוצא מן הכלל בולט הוא פרופסור מיכאל הרסגור). החל משנת 1975 התואר מוענק לכל אדם, ללא הבדל כלשהו, בין המועמדים.
 • דיפלומת דוקטור-מהנדס (diplôme de docteur-ingénieur) - תואר שנוצר ב-1923 עבור מחקר טכני.
 • דוקטורט של המעגל השלישי (doctorat de troisième cycle) - תואר שנוצר בעקבות הרפורמה במערכת האקדמית הצרפתית ב-1954 ודרש דרישות מופחתות מבחינת היקף המחקר הנדרש להשגתו מאשר בדוקטורט ד'אטה.

תוארי ד"ר מקצועיים נוספים

בארצות שונות תוארי דוקטור שונים. בארצות הברית ובקנדה, לדוגמה, ניתנים תוארי ד"ר בכירופרקטיקה (DC), ד"ר באוסטאופתיה (DO) וד"ר בפודיאטריה ניתוחית (DPM).

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ על פי האקדמיה ללשון העברית, את המילה דוקטור מקצרים ד"ר
  דוקטור ובקיצור ד"ר, באזור ה"שאלות ותשובות" באתר האקדמיה ללשון העברית, 28 בפברואר 2012
 2. ^ לממשיך במחקר קיימות מספר דרגות לסגל אקדמי בכיר, הניתנות בדרך כלל לאחר הדוקטורט.
 3. ^ דוקטור
 4. ^ התואר J.D האמריקאי, שפירושו Juris Doctor (מורה חוק), שקול לתואר ראשון במשפטים בישראל (ראו, למשל, תיאור של אוניברסיטת הרוורד).
 5. ^ [1]
 6. ^ התוכנית צריכה לעבור בחינה של ועדה בינלאומית, כדי שהמכללה תוכל לקבל בפועל את ההרשאה להענקת תואר שלישי.
 7. ^ אוניברסיטה פרטית ראשונה: הבינתחומי יוכל להעניק תואר דוקטור באתר וואלה!.
אוניברסיטה

אוּנִיבֶרְסִיטָה (מלטינית: universitas) היא מוסד להשכלה גבוהה ולמחקר המעניק תארים אקדמיים.

אלברט איינשטיין

אלברט איינשטיין (בגרמנית: Albert Einstein, להאזנה (מידע • עזרה)‏; 14 במרץ 1879 – 18 באפריל 1955) היה פיזיקאי יהודי יליד גרמניה, מגדולי המדענים בכל הזמנים.

איינשטיין נחשב לגדול התאורטיקנים, לצד אייזק ניוטון, אבי המכניקה הקלאסית. שמו הפך מילה נרדפת לגאונות. הוא זכה לפרסום עולמי ברבע הראשון של המאה ה-20 בזכות תורת היחסות אותה פיתח, אשר שינתה את כל מה שהיה ידוע עד אז על מהותם של הזמן, המרחב, המסה, התנועה וכוח הכבידה וכן בזכות תרומותיו לתחומי מכניקת הקוונטים והמכניקה הסטטיסטית ולהסברת האפקט הפוטואלקטרי. בגין תרומתו הייחודית בנושא האחרון הוא זכה בפרס נובל לפיזיקה בשנת 1921.

מלבד חלקו המכריע בפיתוח תחומי המדע, איינשטיין התבטא ופעל גם בנושאים אקטואליים והיה סוציאליסט נלהב. כן תמך בציונות ובמדינת ישראל. עם זאת, הוא דחה שתי הצעות שקיבל מהמדינה הצעירה, האחת, להיות נשיא המדינה; השנייה, להיות נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים, לה הוריש בצוואתו את כל כתביו. איינשטיין תרם גם לפרויקט פיתוח נשק גרעיני בארצות הברית, דרך תמיכתו ב-מכתב איינשטיין-סילארד לנשיא האמריקאי, ועודדו לקדם פיתוחו בארצות הברית, על אף שהגדיר עצמו כפציפיסט.

אלי ויזל

אליעזר "אלי" ויזֶל (באנגלית: Eliezer "Elie" Wiesel;‏ ט"ז בתשרי ה'תרפ"ט, 30 בספטמבר 1928 – כ"ו בסיוון ה'תשע"ו, 2 ביולי 2016) היה עיתונאי, פילוסוף, אינטלקטואל וסופר יהודי רומני-אמריקאי ניצול השואה. חתן פרס נובל לשלום על פעילותו למען זכויות אדם (1986). עסק בפעילויות חינוכיות להנצחת זכר השואה ומניעת מקרי רצח עם אחרים ברחבי העולם.

ברון מורדו

ברון מורדו (באנגלית: Baron Mordo) היה דמות בדיונית של נבל-על שהופיע בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Strange Tales #111 מאוגוסט 1963 בכתיבתו של סטן לי ובאיורו של סטיב דיטקו. מורדו הוא אויבו המושבע של דוקטור סטריינג'.

ברון מורדו הוא האלטר אגו של ברון קארל אמדיאוס מורדו, אציל מטרנסילבניה שהפך לתלמידו של המכשף הטיבטי שנודע בכינוי "העתיק". כאשר מורדו זמם להרוג את מורו, השמועה הגיעה לאוזניו של הנוירוכירורג ד"ר סטיבן סטריינג', שביקר את העתיק כדי שירפא את ידיו הפגועות כתוצאה מתאונת דרכים. הדבר אילץ את מורדו להטיל כשפי רסן על סטריינג' כדי למנוע ממנו להזהיר את העתיק או לתקוף את מורדו. כשסטריינג' הסכים לקבל את הדרכתו של העתיק בדרכי הקסם, זה האחרון שיחרר אותו מאותם כשפים מאחר שהיה מודע לכך שמורדו הטיל אותו וחזה מראש בשחיתות שכילתה את ליבו. לבסוף, מורדו הוגלה בידי העתיק.

יכולותיו של מורדו היו דומות לאלה של סטריינג', אולם הוא היה מיומן במיוחד בהקרנה אסטראלית והיפנוזה, כמו גם במגנטיזם חייתי. הוא לא חשש להשתמש בקסם שחור כדי לזמן שדים - דבר שסטריינג' לא היה מאומן לעשות - אך ברוב המקרים, הטלת הכשפים נכשלה ופגעה במכוון במורדו. מורדו שימש כאנטגוניסט עיקרי בחוברות של דוקטור סטריינג'. בין היתר, הוא שלח את צורתו האסטראלית למשרתו של העתיק כדי שזה ירעיל את מזונו, בתקווה שהזקן יחשוף בפניו את סודות הקסם. אולם, סטריינג' הערים עליו לחזור לגופו הגשמי לאחר שהתעמת איתו במישור האסטראלי, ובכך שבר את אחיזתו במשרת. בנוסף, הוא התחזה לאציל בשם סר קלייב בנטלי ולכד את סטריינג' על ידי כך שסימם ושיתק אותו, אך סטריינג' השתמש ביכולותיו המנטליות כדי לקרוא לעזרה. הוא התנגד נחרצות לאימונים שאותם העביר העתיק לסטריינג', והניח לו מספר מלכודות כדי לתעתע בו.

לאחר שהוגלה ממחוזו של העתיק, מורדו ערך עסקה עם אדונו החדש, השד דורמאמו, כדי לרכוש כוח עצום ולהביס את דוקטור סטריינג' אחת ולתמיד. לאחר מספר ניסיונות כושלים להילחם נגד סטריינג', מורדו הוגלה מכדור הארץ בידי דורמאמו. אולם, מורדו חזר מגלותו והמשיך להתעמר בסטריינג' כאשר מצא את ספר הכשפים של קוליוסטרו ונאבק בסטריינג' בפריז של המאה ה-18.

מאוחר יותר, נדמה היה שמורדו שינה את צו מצפונו. הוא מכר את נשמתו למפיסטו ולשטניש תמורת כוח, מתוך אמונה שסטריינג' יציל אותו. הם גם לחם בדורמאמו כדי להגן על כדור הארץ. כאשר הובס, הוא העמיד פנים שהוא חובר לצד דורמאמו, ואז הצטרף לישות האנרגטית אומאר כדי להביס את דורמאמו באופן סופי.כתוצאה מהשימוש ארוך הטווח בקסם שחור, מורדו חלה במחלת הסרטן וויתר על חיי הרוע לפני מותו. אולם, בהמשך הוא חזר לחיים. הוא חובר לענק האדום, טראקס וכריש-נמר כדי להקים את "האופנדרס", קבוצת נבלי-על שמקבילה לקבוצת דפנדרס. הוא גם הופיע בחוברות אקס פקטור חקירות, בהן חטף את אביה הפוליטיקאי של מונט סנט קרוז כדי להוביל אותה למלכודת.גופתו נתגלתה בידי קאנג הכובש בברזיל בחיפושיו אחר גרזן מיסטי אשר היה שייך בעבר לתור. מאוחר יותר, מורדו הוקם לתחייה בידי דורמאמו וכוחותיו הועצמו, והוא נשלח להרוג את דוקטור סטריינג'.את דמותו של ברון מורדו גילם השחקן צ'יווטל אגיופור בעיבוד קולנועי של דוקטור סטריינג', כחלק מהיקום הקולנועי של מארוול.

דוקטור אוקטופוס

דוקטור אוקטופוס (באנגלית: Doctor Octopus, בעברית: "דוקטור תמנון") הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Amazing Spider-Man #3 מיולי 1963 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

דוקטור אוקטופוס הוא האלטר-אגו של אוטו אוקטביוס, מומחה בפיזיקה גרעינית שבעקבות תאונה הוצמדו לגופו ארבע זרועות מכניות. תאונה זו השפיע גם על מוחו בכך שישלוט בזרועות דרך מוחו, אך גם הפכה אותו לנבל-על. אוקטופוס הוא מנבלי-העל הבולטים ביותר בגלריית הנבלים של ספיידרמן, ונחשב לאויבו המושבע לצד הגובלין הירוק. בשנת 2012 תודעתו של אוקטופוס הועברה לגופו של ספיידרמן, והוא הופיע כספיידרמן בכותר משלו, "ספיידרמן העליון". שינוי זה בוטל בשנת 2014, וספיידרמן חזר לגופו.

דמותו של דוקטור אוקטופוס מדורגת במקום ה-28 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN. את דמותו גילם בסרט הלייב אקשן "ספיידרמן 2" השחקן אלפרד מולינה.

דוקטור דום

דוקטור דום (באנגלית: Doctor Doom) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Fantastic Four #5 מיולי 1962, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי. דום הוא שליט אומת לאטבריה הבדיונית. משמש כאויבם המושבע של ארבעת המופלאים, אם כי נלחם לעיתים נגד ספיידרמן, דוקטור סטריינג', האוונג'רס, אקס-מן, המעניש, בלייד והגולש הכסוף בין היתר.

דוקטור דום הוא האלטר אגו של ויקטור וון דום, מדען מבריק וממציא גאון שנולד לפני מאות שנים, ונשבע לנקום את העוול אשר נגרם להוריו הצוענים. בבגרותו, ויקטור החל להשתמש באמצעים טכנולוגים ובכישוף כדי לפתח מכשירים מופלאים שיעזרו לו להגן על בני שבטו. הוא התקבל לאוניברסיטת האמפייר סטייט, שם ניסוי שהשתבש גרם לצלקות על פניו ולסילוקו. הוא יצר לעצמו חליפה, ונעשה נבל-על. החל מאוקטובר 2016, דום משמש כאיירון מן ביקום מארוול בעקבות אירועי מלחמת האזרחים השנייה.

דמותו של דוקטור דום מדורגת במקום השלישי ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים לפי אתר IGN, במקום הרביעי ברשימת מאה הנבלים הגדולים של כל הזמנים לפי מגזין ויזארד וכן במקום ה-25 ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר. את דמותו בסרטי הלייב אקשן "ארבעת המופלאים" ו"ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוף" גילם השחקן ג'וליאן מקמהון, ובסרט האתחול ארבעה מופלאים מ-2015 השחקן טובי קבל.

דוקטור הו

דוקטור הוּ (באנגלית: Doctor Who; משמעות השם בעברית: "איזה דוקטור?" תרגום מילולי: "דוקטור מי") היא סדרת טלוויזיה בריטית מסוגת המדע הבדיוני שמופקת על ידי ה-BBC מאז 1963. ב-2006 זכתה הסדרה בפרס באפט"א בקטגוריית סדרת הדרמה הטובה ביותר.

הסדרה מתארת את מסעותיו של חייזר הרפתקן ומסתורי מגזע אדוני הזמן, שהוא דמוי-אדם, הידוע רק בשם "הדוקטור". הדוקטור מטייל עם מלווים במרחבי הזמן והחלל, בחללית שהיא גם מכונת זמן, שנקראת טארדיס. "הדוקטור" מטייל בכדור הארץ ובגלקסיות, בפלנטות ובכוכבים שונים, בתקופות זמן שונות, נלחם בחוצנים מרושעים ופותר תעלומות.

לסדרה "דוקטור הו" יש חלק משמעותי בתרבות הפופולרית, הן בממלכה המאוחדת והן באזורים אחרים. הסדרה מוכרת בזכות הסיפורים המקוריים שבה, השימוש החדשני במוזיקה אלקטרונית והאפקטים המיוחדים שנעשו בתקציב נמוך. הסדרה הפכה לתוכנית פולחן בבריטניה ובמקומות נוספים בדומה למסע בין כוכבים, והשפיעה על דורות של כותבים לטלוויזיה. היא זכתה להכרה של מבקרים וצופים כאחת התוכניות המשובחות בטלוויזיה הבריטית ונרשמה בספר השיאים של גינס כסדרת המדע הבדיוני שרצה הכי הרבה זמן על המסך, וכמו כן כסדרת המדע הבדיוני המצליחה בכל הזמנים.

דוקטור לשם כבוד

דוקטור לשם כבוד (בלטינית: .Dr. h. c) הוא תואר כבוד שמעניק מוסד אקדמי, לרוב אוניברסיטה, כדי לכבד אישים שהוא חפץ ביקרם. התואר מוענק לאות הוקרה על הישגים בתחום המדע, על תרומה מיוחדת לחברה או על תרומה כספית נכבדה לאוניברסיטה.

השם העברי לתואר הוא תרגום honoris causa מלטינית.

אישים שזכו לכמה תוארי דוקטור לשם כבוד נושאים בתואר .Dr. h. c. mult.

אחד האירועים הבולטים של הענקת תואר דוקטור לשם כבוד בישראל הוא אירוע הענקת התואר לרמטכ"ל יצחק רבין מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, עם תום מלחמת ששת הימים. בטקס זה נשא רבין את נאום הר הצופים.

אוניברסיטת בר-אילן מעניקה תואר דוקטור לשם כבוד גם לארגונים. בארגונים הזוכים: מגן דוד אדום ותנועת הנוער בני עקיבא.

דוקטור סטריינג'

דוקטור סטריינג' (באנגלית: Doctor Strange) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיע בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת "Strange Tales #110" מיולי 1963 בכתיבתו של סטן לי ובאיורו של סטיב דיטקו.

דוקטור סטיבן סטריינג' הוא מכשף בעל כוחות מאגיים. בעברו היה נוירוכירורג מוכשר ונודע אך אנוכי, אשר עדיפותו הראשונה הייתה לצבור הון. כתוצאה מתאונת דרכים, ידיו נפגעו ונמנע ממנו לשוב ולהתעסק ברפואה. במסעו חובק העולם אחר תרופה למצבו, סטריינג' פגש בהרי ההימלאיה בנזיר שנודע בכינוי "העתיק", שסירב לעזור לסטריינג' משום אנוכיותו הרבה, אך חש במידה מסוימת של טוב אצלו. הנזיר נכשל במשימתו לעורר את הצד הטוב שבו, עד אשר אחד ממאמיניו - ברון מורדו - מנסה להורגו. לאחר מכן, הטוב שבליבו של סטריינג' ניצת מחדש ובמעשה חסר אנוכיות מסכל את מזימתו. בתמורה, הנזיר מלמד את סטריינג' את אמנות הכישוף. מאז, ברון מורדו הפך לאנטגוניסט ראשי בהרפתקאותיו של דוקטור סטריינג'.

דמותו של דוקטור סטריינג' מדורגת במקום ה-38 ברשימת מאה גיבורי העל הגדולים, לפי אתר IGN, וכן במקום ה-34 ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר. את דמותו בסרט הטלוויזיה "דוקטור סטריינג'" מ-1978 גילם השחקן פיטר הוטן, ובסרט ההנפשה "דוקטור סטריינג'" דיבב ברייס דילן. את דמותו של סטריינג' בסרטי היקום הקולנועי של מארוול "דוקטור סטריינג'", "הנוקמים: מלחמת האינסוף" ו"הנוקמים: סוף המשחק" מגלם השחקן בנדיקט קמברבאץ', אשר שב לגלם את הדמות בהופעת קמע בסרט "תור: ראגנארוק" ועתיד לגלם את הדמות בסרט "דוקטור סטריינג' במולטיוורס הטירוף".

דוקטור סטריינג' (סרט, 2016)

דוקטור סטריינג' (באנגלית: Doctor Strange) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי בלייב אקשן מ-2016, ובהפקה מבית אולפני מארוול. הסרט בוים על ידי סקוט דריקסון, ונכתב על ידי ג'ון ספייץ, כריסטופר רוברט קרגיל וכן גם דריקסון. הסרט מבוסס על הקומיקס "דוקטור סטריינג'" בהוצאת חברת ההוצאה לאור מארוול קומיקס, והוא מהווה חלק מהיקום הקולנועי של מארוול, כשהוא מבין הפותחים את השלב השלישי בו

מככבים בו בנדיקט קמברבאץ', צ'יווטל אגיופור, רייצ'ל מקאדמס, מייקל סטולברג, מאדס מיקלסן וטילדה סווינטון. עלילת הסרט עוסקת במנתח שמחפש מרפא לידיו שנפגעו בתאונה, ומגיע למתחם מיסטי סודי בנפאל, בו הוא רוכש יכולות מיוחדות, ולאחר מכן מצטרף לקרב נגד כוחות אפלים.

הבכורה העולמית של הסרט נערכה בלוס אנג'לס ב-20 באוקטובר 2016 ובהונג קונג ב-13 באוקטובר 2016. הסרט עלה לאקרנים באופן רשמי ברחבי ארצות הברית והעולם ב-4 בנובמבר 2016 ובישראל ב-3 בנובמבר 2016 ב-2D ,3D ו-IMAX 3D. עם יציאתו לאקרנים, הסרט קיבל תשבחות ביקורתיות רבות על המשחק, קטעי האקשן, הסגנון הוויזואלי והאפקטים, אולם, התקבל די בשליליות על ידי מבקרים שטענו כי הסרט מתעסק באפקטים ובמשחק של השחקנים ולא בעלילה ואף טענו כי כמו בסרטים אחרים של היקום הקולנועי של מארוול, ישנו שימוש במושא אהבה ונבל חלשים. למרות זאת, הסרט פתח עם 161 וחצי מיליון דולר בסוף השבוע הראשון להקרנתו לעומת תקציב הפקה דומה של כ-165 מיליון דולר.

דוקטור פאוסטוס (קומיקס)

דוקטור פאוסטוס (באנגלית: Doctor Faustus) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס קפטן אמריקה ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברות Captain America #107 מנובמבר 1968 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

דוקטור פאוסטוס הוא האלטר אגו של יוהאן פנהוף, פסיכיאטר ואשף קרימינלי מווינה, אוסטריה. הוא מרבה להתגאות בעובדה כי הוא "רב אמן בכל הנוגע למוחם של אנשים", וידוע בשל שיטות הלוחמה הפסיכולוגית שלו. שיטותיו מערבות בדרך כלל הפעלת מניפולציה על אויביו בדרך שלפיה הם יהרגו את עצמם. בהופעתו הראשונה, דוקטור פאוסטוס גרם לסיוטים והזיות לסטיב רוג'רס מתוך מאמץ לגרום לו לאבד את שפיותו. כמו כן, הוא טיפל בחשאי בפגי קרטר חולת האמנזיה, שהייתה אהובתו של רוג'רס מימי מלחמת העולם השנייה, וכן חטף את שרון קרטר ואת הוריה בניסיון להשמיד את קפטן אמריקה. לאחר מכן, פאוסטוס רכש כלי נשק גנובים מ"תעשיות סטארק" כדי לאיים על העיר ניו יורק וארגן התאגדות של פושעים, אך מזימתו סוכלה בידי קפטן אמריקה.

דוקטור פאוסטוס נחשב למת למשך מספר שנים, עד שבתקופת מלחמת האזרחים של מארוול התגלה חי במסווה כפסיכיאטר עבור סוכנות הביון S.H.I.E.L.D. ותחת שירותו של הגולגולת האדומה, יריבו המושבע של קפטן אמריקה. הוטל עליו להפעיל מניפולציה רגשית על שרון קרטר להתקרב לסטיב רוג'רס, ובסופו של דבר להתנקש בחייו. נעצר לאחרונה בידי פלקון והאלמנה השחורה כדי לתת עדות אופי במשפטו של חייל החורף על השיטות בהן שטפו את מוחו כדי להפוך לכלי נשק.

שמו מבוסס על המחזה דוקטור פאוסטוס מאת המחזאי האנגלי כריסטופר מארלו, כשלעצמו מבוסס על דמותו בחיים של יוהאן גאורג פאוסט, אלכימאי ואסטרולוג גרמני. פאוסטוס הופיע בסדרת האנימציה "ספיידרמן וחבריו המופלאים", ובסדרת הלייב אקשן "הסוכנת קרטר" בגילום השחקן ראלף בראון כנבל הראשי. בסדרת הלייב אקשן "סוכני S.H.I.E.L.D.", מכונת שטיפת המוח של ארגון HYDRA נקראת "פאוסטוס" כביצת פסחא לדמותו של פנהוף.

דורמאמו

דורמאמו (באנגלית: Dormammu) הוא דמות בדיונית של נבל-על שד המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Strange Tales #126 מנובמבר 1964 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו. מאז הצגתה בתור הכסף של הקומיקס, הדמות הופיעה במשך שישה עשורים של פרסומי החברה בחוברות של דוקטור סטריינג' כאויבו המושבע של הגיבור המיסטי. הדמות גם הופיעה בעיבודים שונים שנעשו לקומיקס, ביניהן סדרות אנימציה ומשחקי מחשב.

הדמות מדורגת במקום ה-56 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN. את דמותו בסרט הלייב אקשן "דוקטור סטריינג'", מגלם באמצעות לכידת תנועה, השחקן בנדיקט קמברבאץ'.

דפנדרס

דפנדרס (באנגלית: Defenders, "המגנים") היא קבוצה בדיונית של גיבורי-על שהופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת Marvel Feature #1 מדצמבר 1971, ונוצרה על ידי הכותב רוי תומאס והמאייר רוס אנדרו. הקבוצה מורכבת בעיקר מדמויות שנחשבות לשוליות ביקום מארוול ואשר מעדיפות לתפקד לבדן, והיא נלחמת לרוב באיומים מיסטיים ועל-טבעיים.

הקבוצה המקורית כללה את דוקטור סטריינג', הענק הירוק, נאמור והגולש הכסוף. הרכב חבריה השתנה בין השנים 1972-‏1986. בעוד דוקטור סטריינג' והענק הירוק נמנו בין חבריה הקבועים יחסית, הקבוצה כללה במרוצת השנים חברים רבים וביניהם הוקאיי, לוק קייג', דרדוויל, יילוג'אקט, הצרעה, ולקיריה, מונדרגון, הפנתר השחור, ויז'ן, מכשפת השני, חיה, מיסטר פנטסטיק והדבר בין היתר.

ב-6 בנובמבר 2013, חברת וולט דיסני ואולפני מארוול שיחררו הצהרה לפיה מתוכננות סדרות לייב אקשן לשידור ברשת נטפליקס כחלק מהיקום הקולנועי של מארוול על דמויותיהם של דרדוויל, ג'סיקה ג'ונס, לוק קייג' ואיירון פיסט, פרויקט שיוביל למיני סדרה על קבוצת הדפנדרס.

הינשוף (קומיקס)

הינשוף (באנגלית: Owl) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיע בחוברות הקומיקס דרדוויל ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Daredevil #3 מאוגוסט 1964, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ביל אברט.

הינשוף הוא האלטר אגו של לילנד אאולסלי (Owlsley, מלשון ינשוף), בעבר איש כספים ומשקיע פיננסי בעל הצלחה שזכה לכינוי "הינשוף של וול סטריט". כתוצאה מחקירה מצד מס הכנסה, נחשף כי לילנד העלים מס וקיים מגעים עם ארגוני פשע. במקום להתחמק מההאשמות, לילנד עבר למקום מסתור ליד נהר ההאדסון, שכר שני בריונים והחליט להקים אימפריית פשע. באמצעות נסיוב מסתורי, לילנד קיבל יכולת תעופה אך נאלץ לקחת את הנסיוב לעיתים תכופות. זה מצדו גרם לתופעות לוואי שונות, דוגמת מטבוליזם, שמיעה, ראייה וכוח בין היתר משופרים. הוא נאבק בדרדוויל והובס, אך הצליח להתחמק ממאסר. הוא נאסר מאוחר יותר, אך לבסוף ברח והקים בסיס באי וולקני. הוא חטף את השופט שהרשיע אותו ואת עורך הדין מאט מורדוק - האלטר אגו של דרדוויל - והכריח אותם להשתמש במעין משפט בו השופט שהרשיע אותו הוא הנאשם. מורדוק הצליח להשתנות לדרדוויל והתחיל בקרב נגד לילנד, אך הקרב הסתיים בתיקו והשלושה נאלצו לברוח מהר הגעש המתפרץ.

הוא חבר למיסטר קליין, ששלח אותו ללכוד את דרדוויל. לילנד פיתה את דרדוויל לקרב, ניצח ושלח אותו למותו. האלמנה השחורה הצילה את דרדוויל, והשניים עבדו יחד נגד לילנד וכנופייתו. הוא עבר לשיקגו ונקלע לעימות עם החתולה, לכן חזר לסן פרנסיסקו ולכד לזמן קצר את דרדוויל והאלמנה השחורה. לילנד לקה במחלה שהחלישה אותו מאוד, וגרמה לשיתוק ברגליו. הוא חזר לניו יורק וגייס את אדם-שור לחטוף נוירולוג כדי לרפא אותו, אך דרדוויל הביס את אדם-שור. לילנד ניצל בידי אנשיו, וצויד בקוצב לב מיוחד. הוא נאבק בדרדוויל ובספיידרמן, ונוטרל כאשר קוצב הלב שלו עבר קצר חשמלי. הוא רותק למערך תומך חיים שתוכנן בידי המאפיה מאגיה, וזמן לבזוז את ניו יורק. הוא הובס בידי ספיידרמן, האלמנה השחורה וסוכן ה-CIA לשבר סיימון סטראוד. לילנד החלים, והחל במלחמת כנופיות עם דוקטור אוקטופוס בניסיון לגזול את עמדתו של הקינגפין כשליט העולם התחתון בניו יורק. לילנד נתקל בספיידרמן ובחתולה השחורה, והוכה בידי דוקטור אוקטופוס. הא זומן באופן מיסטי לקנדה, ואולץ להלחם בקבוצת אלפא וגמא פלייט לצד נקרה, אספ והעקרב.

הוא גויס לצד הידרו-מן ואדם-קוף בין היתר בידי דוקטור דום להלחם בארבעת המופלאים בוושינגטון. כאשר הקינגפין נעדר, לילנד ניסה להראות נוכחות פעילה בעולם התחתון כמחליף הקינגפין. כאשר ספיידרמן חקר אותו על חטיפתה של דודה מיי, לילנד הסגיר את אלקטרו והנשר כאחראים. למעשה, הוא הפליל אותם כנקמה על שחטפו אותה ממנו, ושכר את החתולה השחורה לאתר אותם. הוא הרחיב את השפעתו בכך שמכר הורמון גדילה מוטאנטי ברחובות, אך דרדוויל הביס אותו והוא הושם בחזקת ה-FBI. לאחר מותו לכאורה של פוגי נלסון, לילנד התגרה בדרדוויל, שכעת זהותו הסודית נחשפה לציבור. הוא הוכה באכזריות, והצליח להימלט מכלאו מאוחר יותר. הוא גנב את דת'לוק מסוכנות S.H.I.E.L.D והרג ארבעה סוכנים, והחל במכירה פומבית למכירת דת'לוק למרבים במחיר. כתגמול על שלא ביקש רשות, הברדס (שהגדיר את שמו כ"הקינגפין של נבלי-העל") גנב את דת'לוק, ירה בלילנד ולכאורה הרג אותו. הוא הופיע במעצר משטרתי, אך שוחרר בידי הקינגפין שרצה להיעזר בו נגד ארגון היד. הוא לקח את דקוטה נורת' בשבי, ורמז כי הוא יענה ויתקוף אותה מינית כדי להשיג מידע על דרדוויל, שהופיע וחתך את עצביו של לילנד בגפיו.

אנשיו של לילנד החלו מלחמת כנופיות עם המאגיה במגרש גרוטאות, והתגלה כי הם סופקו ללילנד בידי טאסקמאסטר שאימן אותם. הוא נראה בקרקס הפשע עם קינגפין, מאדאם מאסק, ראש פטיש וטומבסטון כאשר הוקאיי גנב את כספם. לילנד ואנשיו החלו בקרב יריות עם כנופיה בהנהגת הדרקון הלבן. לילנד והדרקון הלבן הוכו באכזריות בידי ספיידרמן העליון (דוקטור אוקטופוס בגופו של ספיידרמן), ואילו אנשיהם הצטרפו לאומת הגובלינים של מלך הגובלינים. בסיסו של לילנד הותקף בידי ששת המרושעים, אך הוא הספיק ללכוד את ספיד דימון ואוברדרייב. חיפושית ניסתה לסחוט את לילנד, אשר התכוון לתקוף אותה כשלפתע טומבסטון הגיע כתגבורת. לאחר כשלונות רבים, לילנד חבר לבומרנג והקים את שישה-עשר המרושעים כדי להחזיר ציור של דוקטור דום שנגנב ונמצא בידי של זיקית. למרות שהקבוצה כללה חברים חזקים כספוט וארמדילו, הם שמשו בעיקר כהסחת דעת לזיקית כדי שבומרנג יוכל לגנוב את הציור.

במקור, הכותב בוב לייטון תכנן כי הינשוף יהיה האדון המסתורי של קבוצת ברית הרשע בחוברות אקס פקטור. כאשר הוא הוחלף, האדון המסתורי התגלה כאפוקליפס. הינשוף הופיע פרק אחד בלבד בספיידרמן: סדרת האנימציה בהופעת קמע, אך בהופעה מלאה במשחק הווידאו המבוסס על הסדרה. את דמותו בסדרת הנטפליקס הלייב אקשן "דרדוויל" גילם השחקן בוב גנטון.

חיים הרצוג

חיים הֶרְצוֹג (17 בספטמבר 1918 י"א בתשרי ה'תרע"ט - 17 באפריל 1997 י' בניסן ה'תשנ"ז) היה איש צבא, פוליטיקאי, עורך דין וסופר ישראלי שכיהן כנשיאהּ השישי של מדינת ישראל בשנים 1983–1993. בין תפקידיו היה שגריר ישראל באו"ם, אלוף בצה"ל וחבר כנסת.

מוסמך אוניברסיטה

מוסמך אוניברסיטה הוא תואר אקדמי שאוניברסיטה מעניקה לאדם שסיים מסלול לימודים אקדמי מתקדם, הכולל בדרך כלל גם התנסות במחקר. תואר זה קרוי גם "תואר שני", משום שהוא השני בסדר הנפוץ של תארים אקדמיים שאדם יכול לקבל במסגרת אקדמית (לאחר תואר ראשון ולפני דוקטורט). תואר זה מוכר גם בשמות ובקיצורים של התארים המקבילים לו ברחבי העולם: "מאסטר", .M.A‏, .M.B.A‏, .M.P.A,

.LL.M‏, .M.S‏ ועוד, כאשר הקיצורים משתנים על-פי תחום הלימודים. הלומד לתואר מוסמך, מכונה לעיתים, בטכניון ובחלק ממדינות העולם, "מגיסטר". תואר "ד"ר לרפואה" (.M.D) הוא תואר שני מבחינה אקדמית, למרות שבוגריו נקראים "דוקטור".

בחלק מהאוניברסיטאות בישראל נהוגים שני מסלולים לתואר "מוסמך":

מסלול מחקרי עם תזה, שבסופו על הלומד לתואר להגיש עבודת מחקר ברמה נאותה.

מסלול מקצועי ללא תזה, שהלומד בו אינו נדרש להגיש עבודת מחקר.מספר הקורסים שעל הסטודנט ללמוד במסלול ללא תזה גדול יותר מזה שבמסלולים עם תזה. תואר שני ללא תזה אינו מאפשר המשך ללימודי דוקטורט.

רופא

רופא (נפוץ גם הכינוי דוקטור ובכתיב מקוצר: ד"ר, על אף המשמעות הכללית יותר של מושג זה) הוא אדם העוסק במקצוע הרפואה, אשר נקרא גם רפואה קונבנציונלית.

רופא מטפל בחולים ובפצועים על-מנת לרפא אותם וכן עשוי לסייע גם לאנשים בריאים להימנע ממחלות (רפואה מונעת). חלק מהרופאים עוסקים גם במחקר רפואי.

הרופא מוסמך לקבל החלטות מורכבות וגורליות למצבו הבריאותי של החולה כמו כריתת איברים, פעולות כירורגיות מסובכות וכדומה.

מיעוטם של הרופאים הם רופאים כלליים. רוב הרופאים משלימים לפחות התמחות אחת ומוגדרים כמומחים לתחומים מסוימים, כגון רפואה פנימית, כירורגיה, רפואת ילדים, רפואת עיניים, אנדוקרינולוגיה וכיוצא בזה.

האיש הנחשב כראש וראשון מבין הרופאים המפורסמים הוא היפוקרטס, "אבי הרפואה" שתורת ארבע הליחות שלו החזיקה מעמד כאלפיים שנה.

שטאנה (קומיקס)

שטאנה (באנגלית: Satana) היא דמות בדיונית של נבלת-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. דמותה הופיעה לראשונה בחוברת Vampire Tales #2 מאוקטובר 1973 ונוצרה על ידי הכותב רוי תומאס והמאייר ג'ון רומיטה האב.

שטאנה הלסטרום היא בתו של מרדוך קוריוס שד וטוען כי הוא השטן, שלפי שד אחר הוא לוציפר. מרדוך לבש צורה אנושית ונישא לוויקטוריה הלסטרום, שהולידה לו שני ילדים - דיימון ושטאנה. שטאנה הייתה קרובה הצטרפה לאביה במעשיו וביצעה עמו מעשי קסם שחור, בניגוד לדיימון שדחה אותם ותיעב את דרכיהם. באחד מריטואלי קסם שחור, נתפסו שטאנה ואביה בידי אמה במרתפי אחוזתם. אמה השתגעה ומתה למראה צורתו הדמונית של בעלה, שלקח את שטאנה איתו לגיהנום להמשך האימונים בכוחותיה והותיר את דיימון בבית יתומים. בגיהנום, נשמתה אוחדה עם שד מרושע בשם הביסיליסק, שנוכחותו מעצימה את כוחותיה.

שטאנה החלה לעבוד בשירותו של אביה, וגורשה לכדור הארץ כסוקובוס בידי רביעיית שדים. לאחר שהביסיליסק הטיל קללת ליקנתרופיה על דוקטור סטריינג', שטאנה הקריבה את חייה כדי להרוג את הבסיליסק, לאחר שראתה את חשיבותו של דוקטור סטריינג' ביקום מארוול. היא הוחייתה לאחר מכן בידי אביה, וככל הנראה נהרגה מחוץ לחוברות הקומיקס.

שטאנה הוחייתה בידי דוקטור סטריינג' והצטרפה לקבוצת "המכשפות", שמטרתן הייתה הבסת שד שנכנס בגופו של אחיה של ג'ניפר קייל. היא הצטרפה לקבוצת ת'נדרבולטס של לוק קייג', ונראתה לאחרונה כשליטת מימד גיהנום שיצרה.

תזה

תֶּזָה (מיוונית: θέσις) היא רעיון שאדם מציג, תוך שהוא בוחן את מאפייניו ומשמעותו. בעולם האקדמי, תזה מציגה מחקר שערך מציג-התזה, והיא משמשת בדרך כלל למילוי חלק מהדרישות לקבלת תואר שני. המסמך המקביל, לקבלת תואר "דוקטור" (ובמדינות אירופיות ואסייתיות רבות, גם לקבלת דרגת פרופסור), נקרא "דִּיסֶרְטַצְיָה".

מציג התזה מקבל הדרכה אישית במהלך כתיבת התזה מאיש מחקר המכונה "מנחה התזה". המנחה הוא גם אחד מהאנשים השופטים את איכות התזה לשם קבלת התואר. קבוצת שופטים זו מכונה "ועדת התזה". ועדה זו מכילה, ברוב האוניברסיטאות בעולם, שלושה אנשי מחקר במקרה של תזה לקבלת תואר שני, וחמישה אנשי מחקר במקרה של דיסטרציה לקבלת תואר "דוקטור".

התזה אינה כלי נוח לדיווח על ממצאי מחקרים ובמאה ה-21, היא נכתבת רק כמטלה לימודית ומכוחה של מסורת. הסיבה לכך היא אורך התמליל הדרוש לניסוחה. הכלי המרכזי לדיווח על ממצאי מחקר הוא עתה מאמר בכתב עת אקדמי בעל ביקורת עמיתים. ככל שהאינטרנט מתפתח, קל יותר לאתר מאמרים בכתבי עת כאלה והדבר גורם לירידה מתמדת במעמדן של התזות. אמצעים מקובלים אחרים לדיווח על ממצאים הם קיום הרצאה מול קהל בכינוס מחקרי, כשההרצאה כוללת מצגת, או הצגת פוסטר בכינוס מחקרי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.