דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה

דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה או סקסוניה-קובורג וגותהגרמנית: זקסן-קובורג אוּנד גותה; Sachsen-Coburg und Gotha) הוא שמה של דוכסות גרמנית קטנה, שנוצרה מאיחוד פרסונלי של הדוכסויות סקסוניה-קובורג וסקסוניה-גותה (קובורג הסקסונית וגותה הסקסונית) ב-1826 והתקיימה עד 1918. השם ניתן גם למשפחת האצולה הגרמנית שהענף המרכזי שלה ישב על כס הדוכסות, וצאצאיה מילאו תפקיד חשוב בממלכות שונות באירופה, באמצעות נישואין ועל ידי מינוי למלכים במדינות חדשות.

דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה
Herzogtum Sachsen-Coburg und Gotha
Flagge Herzogtum Sachsen-Coburg-Gotha (1911-1920) Coat of Arms of the Duchy of Saxe-Coburg and Gotha
דגל סמל
German Empire - Saxe Coburg and Gotha (1871)
יבשת אירופה
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה קובורג, גותה
משטר מונרכיה
הקמה
תאריך
אוניה פרסונלית בין הדוכסויות סקסוניה-קובורג וסקסוניה-גותה
1826
פירוק
תאריך
מלחמת העולם הראשונה
1920
ישות קודמת Armoiries Saxe.svg דוכסות סקסוניה-קובורג-זאלפלד
Blason Duché de Saxe-Altenbourg.svg דוכסות סקסוניה-גותה-אלטנבורג
ישות יורשת Flagge Herzogtum Sachsen-Coburg-Gotha (1911-1920).svg המדינה החופשית סקסוניה-קובורג
Flagge Herzogtum Sachsen-Coburg-Gotha (1911-1920).svg המדינה החופשית סקסוניה-גותה
שטח בעבר 1977 קמ"ר (נכון ל-1905)
אוכלוסייה בעבר 242,000 (נכון ל-1905)
Sachsen-Coburg und Gotha
דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה

היסטוריה

הקמת הדוכסות

קובורג וגותה היו שתיים מן הדוכסויות הארנסטיניות – מדינות קטנות בגרמניה, שנשלטו בידי הענף הארנסטיני של בית וטין, בית אצולה סקסוני עתיק.

לאחר מותו של פרידריך הרביעי, דוכס סקסוניה-גותה-אלטנבורג ללא יורשים, התעוררה מחלוקת ירושה בין הדוכסויות השונות בתורינגיה: ארנסט, דוכס סקסוניה-קובורג-זאלפלד, היה זכאי לרשת את הדוכסות מכוח נישואיו לאחייניתו של הדוכס האחרון, אך כיוון שהיה בהליכי גירושין ממנה, התנגדה המשפחה להעברת דוכסות גותה לחזקתו. ב-1826 התקבלה פשרה שלפיה יחולקו מחדש הדוכסויות; ארנסט ויתר על זאלפלד שהייתה ברשותו קודם לכן והועברה לדוכסות סקסוניה-מיינינגן, וקיבל את גותה בלבד, ללא אלטנבורג, שהועברה לפרידריך, דוכס סקסוניה-הילדבורגהאוזן, שנאלץ להעביר את נחלותיו לדוכסות סקסוניה-מיינינגן.

דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה

הישות החדשה שנוצרה נקראה דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה, אך הדוכסויות היו נפרדות להלכה ואוחדו באיחוד פרסונלי בלבד, כך שהיו לדוכסות המשותפת שתי ערי בירה, קובורג וגותה. שטח הדוכסות, שכלל כ-1977 קמ"ר, לא היה רציף. קובורג וגותה היו נפרדות זו מזו, ונוסף לכך היו לכל אחת מהן מובלעות קטנות, נוסף על הטריטוריה העיקרית. אוכלוסייתן מנתה ב-1910 כרבע מיליון נפש.

ב-1867 שולבה הדוכסות בקונפדרציה הצפון-גרמנית; כעבור שנה צורף צבאה לצבא פרוסיה, וב-1871 הפכה יחד עם כל מדינות גרמניה לחלק מן הקיסרות הגרמנית.

חוקה שנקבעה ב-1852 קבעה את סדרי השלטון בדוכסות וחיזקה את הקשרים בין שני חלקיה על ידי מוסדות משותפים. בכל אחת מן הדוכסויות המרכיבות הוקם פרלמנט נבחר, שאת חבריו בחרו כלל הגברים מדי ארבע שנים. צירים מתוכו הרכיבו פרלמנט משותף. מטעם הדוכסות נשלח ציר אחד לבונדסראט, הבית העליון בפרלמנט של הקיסרות הגרמנית, ושני צירים, אחד לכל רכיב בדוכסות, לבית התחתון, הרייכסטאג.

בעקבות מותו ללא צאצאים של בנו של ארנסט, ארנסט השני, דוכס סקסוניה-קובורג-גותה, עברה הדוכסות לענף הבריטי של המשפחה, צאצאי הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה. אחרון הדוכסים ששלטו בפועל בדוכסות, קרל אדוארד, היה נכדם של ויקטוריה ואלברט מבנם לאופולד. במלחמת העולם הראשונה נשאר הדוכס נאמן לגרמניה במלחמתה במולדתו בריטניה, ואף קיבל דרגת קצונה בצבא גרמניה. הוא הוקע כבוגד ותאריו הבריטיים נשללו ממנו. מאוחר יותר הצטרף למפלגה הנאצית וכיהן כנשיא הצלב האדום בגרמניה בתקופת מלחמת העולם השנייה.

פירוק הדוכסות

הדוכסות חדלה מלהתקיים בעקבות מהפכת נובמבר, 1918, שביטלה את המונרכיה בגרמניה. קובורג וגותה היו למדינות חופשיות קצרות-ימים ברפובליקה הגרמנית, וב-1920 נכללה קובורג במדינת בוואריה וגותה במדינת תורינגיה.

בית סקסוניה-קובורג-גותה

צאצאיו של ארנסט עלו על כס המלוכה במדינות אירופיות שונות, והענף המרכזי במשפחה עודו נושא רשמית בתואר "הדוכס מסקסוניה-קובורג וגותה", אף שהדוכסות אינה קיימת.

שליטי סקסוניה-קובורג-גותה

דוכסי סקסוניה-קובורג-גותה

ראשי בית סקסוניה-קובורג-גותה

קישורים חיצוניים

אדם וייסהאופט

יוהאן אדם וייסהאופט (בגרמנית: Johann Adam Weishaupt; 6 בפברואר 1748 – 18 בנובמבר 1830) היה פרופסור למשפט קאנוני, סופר ומשורר גרמני אשר היה מייסד האילומינטי.

אוגוסטה, נסיכת רויס-אברסדורף

אוגוסטה, נסיכת רויס-אברסדורף (בגרמנית: Augusta Caroline Sophie, Gräfin Reuß zu Ebersdorf;‏ 19 בינואר 1757 - 16 בנובמבר 1831), הייתה רעייתו של פרנץ, דוכס סקסוניה-קובורג-זאלפלד, וסבתו של הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה.

אלכסנדר, דוכס וירטמברג (1771–1833)

אלכסנדר, דוכס וירטמברג (בגרמנית: Alexander von Württemberg;‏ 5 במאי 1771 – 4 ביולי 1833), היה דוכס וירטמברג, ואחיו של פרידריך הראשון, מלך וירטמברג.

ארנסט הראשון, דוכס סקסוניה-קובורג-גותה

ארנסט הראשון, דוכס סקסוניה-קובורג-גותה (בגרמנית: Ernest I Anton Karl Ludwig Herzog von Sachsen-Coburg und Gotha‏; 2 בינואר 1784 – 29 בינואר 1844) היה דוכס סקסוניה-קובורג-זאלפלד בין השנים 1806–1826, ודוכס סקסוניה-קובורג-גותה בין השנים 1826–1844.

בית וטין

בית וטין (גרמנית: Wettin) היה שושלת אצולה גרמנית ששלטה באזורי סקסוניה, סקסוניה-אנהלט ותורינגיה של ימינו במשך כ-800 שנים; בנוסף שלטו בני וטין בפולין בחלק מן ההיסטוריה שלה; וצאצאים לבית וטין עלו על כס המלוכה גם בממלכה המאוחדת, פורטוגל, בולגריה ובלגיה. כיום שולטים צאצאים לבית וטין בבריטניה (מאז 1901) ובבלגיה (מאז 1831).

בית סקסה-קובורג-גותה

בית סקסה-קובורג-גותה (באנגלית: Saxe-Coburg and Gotha) הוא בית אצולה גרמני ששלט על דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה. עם הזמן התפשטה השפעתו של בית האצולה, ואחד מענפיו העניק את שמו לשושלת של בית המלוכה הבריטי מיום מותה של המלכה ויקטוריה בשנת 1901 עד 1917. זהו ענף לבית וטין. כמו כן שלט בית המלוכה בבלגיה, בפורטוגל ובבולגריה.

דוכסות סקסוניה-גותה-אלטנבורג

דוכסות סקסוניה-גותה-אלטנבורג (גרמנית: Sachsen-Gotha-Altenburg, נהגה "זקסן-גותה-אלטנבורג") הוא שמה של דוכסות גרמנית קטנה, שנוצרה על ידי איחוד דוכסות סקסוניה-גותה עם דוכסות סקסוניה-אלטנבורג, והתקיימה עד 1826 שאז חולקה בין דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה לדוכסות סקסוניה-אלטנבורג.

דוכסות סקסוניה-הילדבורגהאוזן

דוכסות סקסוניה-הילדבורגהאוזן (בגרמנית: Sachsen-Hildbourghausen, נהגה "זקסן-הילדבורגהאוזן") הוא שמה של דוכסות גרמנית קטנה, שנוצרה על ידי פיצול דוכסות סקסוניה-גותה ב-1680, והתקיימה עד לשינויים שחלו בשנת 1826, בעקבות מותו של פרידריך הרביעי, דוכס סקסוניה-גותה-אלטנבורג.

דוכסות סקסוניה-קובורג-זאלפלד

דוכסות סקסוניה-קובורג-זאלפלד (גרמנית: Sachsen-Coburg-Saalfeld, נהגה "זקסן-קובורג-זאלפלד") הוא שמה של דוכסות גרמנית קטנה, שנוצרה על ידי איחוד דוכסות סקסוניה-קובורג עם דוכסות סקסוניה-זאלפלד ב-1699 והתקיימה עד 1826.

האנה הך

האנה תרזה ג'והאנה הך (בגרמנית: Hannah Höch;‏ 1 בנובמבר 1889 - 31 במאי 1978) הייתה אמנית גרמנייה וחברה בתנועת הדאדא בגרמניה. נמנית עם האמנים הראשונים שיצרו בטכניקת הפוטומונטז'.

הוברטוס, נסיך הכתר של סקסוניה-קובורג-גותה

הוברטוס, נסיך הכתר של סקסוניה-קובורג-גותה (בגרמנית: Hubertus Michael von Sachsen-Coburg und Gotha; נולד ב-16 בספטמבר 1975) הוא הטוען לתואר נסיך הכתר של דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה.

היינריך הארבעה עשר, נסיך רויס הקו הצעיר

היינריך הארבעה עשר, נסיך רויס הקו הצעיר (בגרמנית: Heinrich XIV Fürst Reuß jüngere Linie;‏ 28 במאי 1832 - 29 במרץ 1913) היה נסיך רויס הקו הצעיר בין השנים 1867–1913.

הילדה מנגולד

הילדה מנגולד (בגרמנית: Hilde Mangold, שמה בלידה - פרשולדט Proescholdt,‏ 20 באוקטובר 1898 - 4 בספטמבר 1924) הייתה אמבריולוגית ופיזיולוגית גרמניה, שנודעה במיוחד בזכות עבודת הדוקטורט שלה משנת 1923 תחת הדרכת הנס שפמן ושהיוותה את הסיבה העיקרית להענקת פרס נובל לפיזיולוגיה ולרפואה למדריך שלה."זאת הייתה אחת מעבודות הדוקטורט המעטות מאוד בביולוגיה שהובילה ישירות להענקת פרס נובל".

היא הוכיחה במחקר הזה תופעה כללית הידועה בשם "אינדוקציה עוברית", כלומר, יכולתם של תאים מסוימים לכוון את מסלול ההתפתחות של תאים אחרים. האינדוקציה נותר מושג יסוד ותחום של מחקרים עתידיים נוספים בתחום האמבריולוגיה.

הלנה, נסיכת ולדק ופירמונט

הלנה, נסיכת ולדק ופירמונט (בגרמנית: Helene von Waldeck und Pyrmont; 17 בפברואר 1861 - 1 בספטמבר 1922), הייתה אשתו של לאופולד, דוכס אולבני.

המדינה החופשית סקסוניה-גותה

המדינה החופשית סקסוניה-גותה (גרמנית: זקסן-גותה; Freistaat Sachsen-Gotha), הייתה מדינה קטנה ברפובליקת ויימאר, שהתקיימה תקופה קצרה עד למיזוגה במדינת תורינגיה.

המדינה החופשית סקסוניה-קובורג

המדינה החופשית סקסוניה-קובורג (גרמנית: זקסן-קובורג; Freistaat Sachsen-Coburg), הייתה מדינה קטנה ברפובליקת ויימאר, שהתקיימה תקופה קצרה עד למיזוגה במדינת בוואריה.

יוהאן לאופולד, נסיך הכתר של סקסוניה-קובורג-גותה

יוהאן לאופולד, נסיך הכתר של סקסוניה-קובורג-גותה (בגרמנית Johann Leopold von Sachsen-Coburg und Gotha‏, 2 באוגוסט 1906 - 4 במאי 1972), היה נסיך הכתר האחרון של דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה.

פרידריך יוזיאס, נסיך סקסוניה-קובורג-גותה

פרידריך יוזיאס, נסיך סקסוניה-קובורג-גותה (בגרמנית: Friedrich Josias Prinz von Sachsen-Coburg und Gotha‏, 29 בנובמבר 1918 - 23 בינואר 1998), היה הטוען לכתר דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה בין השנים 1954–1998.

קרב לאנגנזאלצה

קרב לאנגנזאלצה (בגרמנית: Schlacht bei Langensalza) הוא קרב שנערך ב-27 ביוני 1866, במהלך מלחמת אוסטריה-פרוסיה. הקרב נערך באזור העיר באד לאנגנזאלצה בין כוח של ממלכת פרוסיה לכוח מצד ממלכת הנובר. הקרב הסתיים בניצחון הנוברי, אולם בפועל היו ההנוברים מכותרים ולא יכלו לחבור אל בעלי בריתם הבווארים. יומיים לאחר הקרב נכנע גאורג החמישי, מלך הנובר, וממלכתו סופחה לפרוסיה.

מדינות הקיסרות הגרמנית (18711918) הקיסרות הגרמנית
ממלכות פרוסיהבוואריהסקסוניהוירטמברג
Deutsches Reich (1871-1918)-he
דוכסויות גדולות באדןהסןמקלנבורג-שווריןמקלנבורג-שטרליץאולדנבורגסקסוניה-ויימאר-אייזנך
דוכסויות אנהלטבראונשווייגסקסוניה-אלטנבורג • סקסוניה-קובורג-גותה • סקסוניה-לאונברג (עד 1876)סקסוניה-מיינינגן
נסיכויות שאומבורג-ליפהשוורצבורג-רודולשטדטשוורצבורג-זונדרסהאוזןליפהרויס הקו המבוגררויס הקו הצעירולדק-פירמונט
ערים חופשיות ליבקהמבורגברמן
שטחים אחרים אלזס-לורןקולוניאות גרמניות

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.