דגל צרפת

דגל צרפת, הנקרא גם דגל הטריקולור (צרפתית: Drapeau tricolore), הוא דגלה הרשמי של צרפת. פירוש השם "טריקולור" הוא "שלושה צבעים", ואכן – בדגל זה שלושה פסים אנכיים בצבעים כחול (בצד התורן), לבן ואדום. תחילה היו שלושת הפסים ברוחב שונה, בנימוק שלוּ היו ברוחב שווה אזי הפס הלבן, שהוא בהיר יותר, היה נראה רחב יותר לעין האנושית. נפוליאון שינה אותם לפסים שווי רוחב, אך הצי הצרפתי ממשיך להשתמש בדגל שבו לפסים רוחב שונה. בעיצוב המקורי היה דווקא הצבע האדום בצד התורן, אך העיצוב שונה כשהדגל אומץ רשמית ב-15 בפברואר 1794, בתקופת הרפובליקה הראשונה.

Patrouille de France, French tricolor turn, Radom AirShow 2005, Poland
מטוסים במפגן אווירובטי יוצרים את "דגל הטריקולור" של צרפת.

שלושת צבעי הדגל מתייחסים בהתאמה לשלושת העקרונות של המהפכה הצרפתית. הכחול מתייחס לחירות, הלבן לשוויון, והאדום לאחווה. הדגל הופיע לראשונה במהלך המהפכה הצרפתית, ואומץ באופן רשמי על ידי האספה הלאומית ב-15 בפברואר 1794, בתקופת הרפובליקה הראשונה. עיצובו מיוחס למרקיז דה לה פאייט – דמות בולטת במהפכה. על פי מיתוס רווח, צירוף זה של שלושת הצבעים – כחול, לבן ואדום – מקורו בשילוב בין צבעי סמלה של פריז (אדום וכחול) לבין צבע המלוכה (לבן). נכונותו של מיתוס זה מוטלת בספק, שכן מאז 1789 לא היו צבעי העיר פריז עוד בשימוש. סברה מקובלת יותר לגבי מקור צבעי דגל צרפת, שמקובלת על רוב ההיסטוריונים ואף הצרפתים שבהם, היא שהמרקיז דה לה פאייט שאל את צבעי דגל צרפת מצבעי מלחמת העצמאות של המושבות האמריקאיות – כחול, אדום ולבן. לה פאייט, שהיה ידיד אישי של ג'ורג' וושינגטון, נטל חלק פעיל באותה מלחמה, שהתחוללה בשנים 17751783 והסתיימה רשמית עם בחירתו של וושינגטון לנשיאות ארצות הברית ב-1789 – אותה שנה שבה פרצה המהפכה הצרפתית.

לאחר החזרת שושלת בית בורבון עם תבוסת נפוליאון בשנת 1815 הוחלף הדגל בדגל לבן שעליו הופיע פרח האירוס המלכותי – ה"פלר-דה-ליס", שהיה בשימוש לפני המהפכה. אולם, לאחר מהפכת יולי 1830 ועליית המלך לואי פיליפ, המלך-אזרח, הוחזר דגל הטריקולור להיות הדגל הלאומי, וכך נשאר עד היום.

דגל אקדיה – התיישבות של צרפתים בצפון אמריקה – היה מבוסס אף הוא על דגל צרפת.

Arc de Triomphe inside
שער הניצחון, מבט מבפנים – מציג את דגל צרפת ודגל האיחוד האירופי.

במהלך מלחמת העולם השנייה הוסיפו אנשי "צרפת החופשית", אשר התנגדו לכיבוש הנאצי, את סמל צלב לוריין בצבע אדום ברצועה המרכזית, הלבנה, של הדגל. זאת משום שגורמים כגון צרפת של וישי השתמשו אף הם בדגל, והיה צורך להבדיל בין הגורמים המשתפים פעולה עם הגרמנים ואלו המתנגדים להם. לאחר המלחמה, עם שחרורה של צרפת, לא היה בכך עוד צורך.

הדגל שימש השראה לקשישטוף קישלובסקי ביצירת טרילוגיית הסרטים "שלושת הצבעים".

דגל צרפת
Flag of France
כינוי דגל הטריקולור
(צרפתית: Drapeau tricolore)
סוג הדגל דגל לאומי דגל לאומי
יחס אורך/גובה 2:3
קבלת מעמד רשמי 15 בפברואר 1794
מוטיבים עיצוביים טריקולור כחול-לבן-אדום
גרסאות נוספות
Ensign of France
דגל ימי לאומי דגל ימי לאומי
גרסאות היסטוריות

דגל צרפת החופשית

1940–1944
Flag of Free France (1940-1944)
דגל היסטורי גרסה חליפית גרסה חליפית היסטורי
דגל צרפת
Flag of France (1794–1815, 1830–1958)
דגל היסטורי דגל לאומי דגל לאומי היסטורי
דגל צרפת בשנים 1794–1815, 1830–1958
הנס המלכותי של צרפת
Royal Standard of the King of France
דגל היסטורי גרסה דה פקטו גרסה דה פקטו היסטורי
דגל צרפת בשנים 1589–1792
הנס המלכותי של צרפת
Pavillon royal de la France
דגל היסטורי גרסה דה פקטו גרסה דה פקטו היסטורי
דגל צרפת טרם עליית בית בורבון למלוכה (1376–1589)
הנס המלכותי של צרפת
Flag of France (XII-XIII)
דגל היסטורי גרסה דה פקטו גרסה דה פקטו היסטורי
בתקופת שושלות בית קאפה ובית ולואה.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • אבנר בן-עמוס, "המארסייז, הפנתיאון, הטריקולור וכל השאר: המהפכה והתרבות הפוליטית בצרפת," זמנים מספר 30/31 (קיץ 1989), עמ' 58-67

קישורים חיצוניים

אדום

אדום הוא אחד מצבעי היסוד (במערכת ההוספה). האור האדום הוא קרינה אלקטרומגנטית בתדירויות הגל הנמוכות ביותר שעין האדם מסוגלת לקלוט. אורך הגל של אור אדום הוא בין 620 ל-740 ננומטר (תדירות בין 400 ל-480 טרה-הרץ). אורכי גל ארוכים יותר נקראים "תת-אדום" (או "אינפרה-אדום") והם אינם בתחום הספקטרום הנראה לעין האנושית. גוון אדום אשר נוטה לעבר הכתום וחסר כל מרכיב כחול נקרא "שני". אדום אשר חסר כל מרכיב צהוב ונוטה לעבר הסגול נקרא "ארגמן". אדום עם גוון סגלגל נקרא "אדום יין", "בורגונדי" או "בורדו".

דם מחומצן הוא אדום עקב נוכחות ההמוגלובין והחמצן. אור אדום הוא הראשון שנבלע על ידי מי ים, לכן דגים וחסרי חוליות ימיים שנראים אדומים, נראים למעשה שחורים בסביבה הטבעית שלהם כשמביטים בהם ממרחק של יותר מכמה מטרים.

בוריס ספאסקי

בוריס וסילייביץ' ספאסקי (ברוסית: Бори́с Васи́льевич Спа́сский; נולד ב-30 בינואר 1937) הוא שחמטאי רוסי, רב אמן ואלוף העולם העשירי בשחמט, שהחזיק בתואר בין השנים 1969–1972.

ספאסקי התמודד שלוש פעמים בדו-קרב הכתר לאליפות העולם בשחמט. ב-1966 הפסיד לטיגראן פטרוסיאן, ב-1969 התמודד שוב נגד פטרוסיאן, ניצח והיה לאלוף העולם, ב-1972 הפסיד את הכתר העולמי בדו-קרב המפורסם נגד בובי פישר.

ספאסקי ניצח באליפות ברית המועצות בשחמט פעמיים כמנצח יחידי (1961, 1973) ופעמיים הגיע למקום ראשון יחד עם מתמודדים אחרים אך הפסיד בפלייאוף (1956, 1963). הוא התמודד בסבב העולמי לאליפות העולם בשבעה מחזורים (1956, 1965, 1968, 1974, 1977, 1980 ו-1985). בשנים 1965 ו-1968 ניצח בתחרויות המועמדים וזכה להתמודד נגד אלוף העולם. בשנים 1974 ו-1977 הגיע לחצי הגמר והפסיד לאנטולי קרפוב (1974) ו-ויקטור קורצ'נוי (1977).

בשנת 1976 ספאסקי עבר להתגורר בצרפת, קיבל אזרחות צרפתית, ייצג את צרפת באולימפיאדות השחמט ושיחק תחת דגל צרפת. הוא המשיך להתמודד בתחרויות, אבל כבר לא נחשב כמועמד לכתר העולמי.

ב-1992 התמודד ספאסקי ביוגוסלביה בדו-קרב גומלין לא רשמי נגד בובי פישר.

בשנת 2012 עזב ספאסקי את צרפת וחזר לרוסיה.

ספאסקי הוא המבוגר ביותר מבין אלופי העבר החיים היום.

דגל בלגיה

דגל בלגיה (הולנדית: Vlag van België, צרפתית: Drapeau de la Belgique, גרמנית: Flagge Belgiens) הוא דגלה הרשמי של ממלכת בלגיה. צבעי הדגל הם צבעי דוכסות בראבנט ההיסטורית אשר שכנה בשטחי הממלכה - שחור, צהוב ואדום, מסודרים בצורת טריקולור אנכי על פי עיצובו של דגל צרפת. ממדיו הרשמיים של הדגל הלאומי הם 13:15, אולם הם כמעט ואינם בשימוש, ודגל בממדי 2:3 מונף תדיר גם על ידי גופי ממשלה רשמיים.

דגל גוואדלופ

דגל גוואדלופ הרשמי הוא דגל צרפת, זאת משום שגוואדלופ נחשבת למחוז מעבר לים. דגל רשמי נוסף הוא דגל מועצת המחוז – דגל לבן שבמרכזו סמל (לוגו) מועצת האי המכיל שמש וציפור על רקע ירוק (המסמל את האיים) וכחול (המסמל את הים הקריבי). מתחת לסמל מופיע הכיתוב "אזור גוואדלופ" (REGION GUADELOUPE).

תנועת האיחוד העממי לשחרור גוואדלופ (UPLG) הציעה דגל חלופי המבוסס על דגל סורינם.

דגל ואליס ופוטונה

דגל ואליס ופוטונה הרשמי הוא דגל צרפת, ובו עושים שימוש גופי הממשל השונים של האיים.

עם זאת, קיים דגל לא רשמי בו עושים התושבים המקומיים שימוש. דגל זה מורכב מסאלטייר (צלב אלכסוני) אדום על ריבוע לבן שנמצא על רקע אדום. בקנטון הדגל (הקצה העליון הקרוב לניצב) נמצא דגל צרפת. בגרסה אחרת של הדגל, מצויר צלב לבן במקום הסלטייר.

דגל חבל הסאר

דגל חבל הסאר הוא דגלה של המדינה הגרמנית חבל הסאר. עיצובו של הדגל מתבסס על עיצוב דגל גרמניה - טריקולור אופקי בצבעי שחור-אדום-זהב והוא מושחת בסמל חבל הסאר במרכזו.

לאחר הפרדת חבל הסאר מגרמניה בעקבות חוזה ורסאי אשר שם קץ למלחמת העולם הראשונה, אימץ לעצמו החבל דגל בעיצוב טריקולור שחור-לבן-כחול. שילוב צבעים זה היה שלוב הצבעים של פרוסיה (שחור-לבן) ובאווריה (כחול-לבן), עיצוב אשר סימל את חלקי המחוזות אשר מהם הוקם החבל. עם סיפוחו מחדש לגרמניה הנאצית בשנת 1935 הופסק השימוש בדגל.

ניצחון בעלות הברית בסיומה של מלחמת העולם השנייה הוביל לכיבוש צרפתי בחבל הסאר, כיבוש אשר נמשך 12 שנה עד 1957. מעל שטחי הכיבוש התנוסס דגל צלב נורדי לבן על רקע כחול ואדום - כצבעי דגל צרפת. דגל זה בוטל עם איחוד חבל הסאר לגרמניה בשנת 1957 והפיכת החבל למדינה גרמנית.

דגל חוף השנהב

דגל חוף השנהב הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אנכיים בצבעים כתום (צד המוט), לבן וירוק.

הדגל דומה לדגל אירלנד, אך האחרון ארוך יותר והצבעים מופיעים בו בסדר הפוך: הירוק הוא בצד המוט. הדגל דומה גם לדגל איטליה שבו הצבעים ירוק (צד המוט), לבן ואדום.

עיצוב הדגל מבוסס על עיצובו של דגל צרפת; הצבע הכתום מסמל את האדמה הפורייה, הלבן מסמל את השלום והירוק מסמל את התקווה.

דגל לבנון

דגל לבנון הוא דגלה הלאומי של לבנון. הוא אומץ ב-7 בדצמבר 1943 וצויר לראשונה בביתו של חבר הפרלמנט הלבנוני, סאיב סלאם על ידי כמה חברי פרלמנט.

דגל סנגל

דגל סנגל (בצרפתית: Drapeau du Sénégal) הוא דגלה הלאומי של סנגל. הוא אומץ רשמית ב-20 באוגוסט 1960. הדגל מבוסס על דגל פדרציית מאלי הזהה לו, כאשר לדגל סנגל נוסף כוכב ירוק המופיע במרכז הדגל. הדגל הוא טריקולור (דגל תלת צבעי) בצבעים הכלל-אפריקאיים: ירוק, צהוב ואדום.

דגל צ'אד

דגל הרפובליקה של צ'אד (צרפתית: Drapeau du Tchad, ערבית: علم تشاد‎) הוא טריקולור אנכי המורכב מהצבעים (משמאל לימין) כחול, צהוב ואדום. הדגל כמעט זהה לדגל רומניה (הצבע הכחול בדגל צ'אד יותר כהה מהצבע הכחול בדגל רומניה) ודומה לדגל אנדורה, אולם אין שום קשר היסטורי בין הדגלים. צבעי הדגל משלבים את צבעי דגל צרפת עם צבעים פאן-אפריקאים.

דגל קלדוניה החדשה

קלדוניה החדשה היא טריטוריה מעבר לים של צרפת, ויש לה שני דגלים רשמיים. האחד הוא דגל צרפת ששימש כדגל הרשמי היחיד עד 2010. השני הוא דגלה של חזית השחרור הלאומית הסוציאליסטית קאנאק - הדוגלת בהיפרדות מצרפת ומתן עצמאות לקלדוניה החדשה, שקיבל מעמד רשמי ב-2010 בהחלטת הקונגרס של קלדוניה החדשה והונף לראשונה יחד עם דגל צרפת בעת ביקורו של ראש ממשלת צרפת פרנסואה פיון ב-17 ביולי באותה שנה.

דגל תנועת השיחרור, שאומץ רשמית על ידי התנועה ב-1980 כולל שלושה פסי צבע אופקיים: כחול, אדום וירוק. במרכז הדגל עיגול צהוב שגבולו שחור. במרכז העיגול מצויר חץ שחור הנעוץ בקונכיות.

הצבע הכחול מסמל את האוקיינוס השקט, האדום את המאבק לעצמאות, את הסוציאליזם ואת האחדות, והירוק את האיים. העיגול הצהוב מסמל את השמש. החץ מסמל את תרבות האיים ומשמש כעיטור על גגות הבתים הבנויים בסגנון מקומי.

דגל קמרון

דגל קמרון בצורתו הנוכחית אומץ ב-20 במאי 1975, לאחר שקמרון הפכה למדינה מאוחדת. לדגל הקודם של קמרון הייתה סכמת צבעים דומה, אך הוא כלל שני כוכבים. סכמת הצבעים היא כלל-אפריקאית, ורעיון הפסים אומץ מהטריקולור של דגל צרפת. הפס המרכזי, האדום, מסמל אחדות, והכוכב הוא "כוכב האחדות". הצהוב מסמל את השמש, כמו גם את הסוואנות בחלק הצפוני של המדינה, בעוד שהירוק מסמל את היערות בחלק הדרומי של קמרון.

ההבדלים היחידים בין דגל קמרון לדגל סנגל הוא שהפס המרכזי הוא צהוב והכוכב הוא ירוק.

דגל רומניה

דגל רומניה (רומנית: Drapelul României) הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אנכיים בצבעים כחול (צד התורן), צהוב ואדום. הצבעים אמורים לייצג את הצבעים המסורתיים של שתי נסיכויות שהרכיבו את רומניה בראשיתה - כחול וצהוב המייצגים את נסיכות ולאכיה (מונטניה), ואדום וצהוב המייצגים את נסיכות מולדובה.

הדגל של רומניה הונף לראשונה בשנת 1848 כחלק ממאבקם של מהפכנים בנסיכות מולדובה ובנסיכות ולאכיה להשתחרר מהמשטר המושחת של השליטים באותה תקופה, משלטון האימפריה העות'מאנית ומחסותה של האימפריה הרוסית. בהפגנה שערכו המפגינים בבוקרשט נשא את הדגל בראש ההפגנה הצייר היהודי ברבו איסקובסקו (המעמד הונצח בציור של צייר רומני). על הדגל שנשא איסקובסקו היו כתובות ברומנית המילים "צדק" ו"אחווה". בשנת 1867 שונו הפסים האופקיים לפסים אנכיים בהשפעת דגל צרפת.

משנת 1867 היו במרכז הפס הצהוב סמלי מלוכה. עם הקמת המדינה הקומוניסטית (1947–1989) הוחלפו סימני המלוכה בסמל לאומי קומוניסטי.

העיצוב הנוכחי אומץ ב-27 בדצמבר 1989. במהלך המהפכה בשנת 1989 נראו דגלים רבים שמהם נחתך הסמל הקומוניסטי, והממשלה החדשה שקמה החליטה שלא לשים שום סמל על הדגל, בדומה לדגל האזרחי בתקופת ממלכת רומניה (1881–1947).

הדגל דומה מאוד לדגל רפובליקת מולדובה, שכנה קרובה שחולקת הרבה מתרבותה וההיסטוריה שלה עם רומניה. הדגל כמעט זהה לדגל צ'אד (הצבע הכחול בדגל צ'אד מעט כהה יותר מהצבע הכחול בדגל רומניה) ולדגל אנדורה (פרט לכך שלאחרון ישנו סמל במרכזו).

המנון צרפת

לה מרסֵיֶיז (בצרפתית La Marseillaise) הוא ההמנון הלאומי של צרפת.

טריקולור

טריקולור (בצרפתית: Tricolore מילולית - שלושה צבעים) הוא דגל שמורכב משלושה צבעים, בדרך כלל בגודל זהה (במאונך או במאוזן). טריקולור הוא סוג של טריבנד, ושמו עשוי להטעות שכן לעיתים הדגל עצמו כולל יותר משלושה צבעים שכן הוא מוטען בסמל, או עקב שימוש במסגרת צבעונית לשם הפרדה בין צבעים דומים על ידי פס דק בצבע שונה.

מארי-ז'וזה פרק

מארי-ז'וזה פרק (בצרפתית: Marie-José Pérec, נולדה ב-9 במאי 1968) היא אתלטית צרפתייה, בעלת 3 מדליות זהב אולימפיות משתי אולימפיאדות, זכתה פעמיים ברציפות ופעמיים אלופת עולם בריצת 400 מטר. כמו כן היא מחזיקה בשיא האולימפי בריצה זו. בעלת התוצאה השלישית בטיבה בעולם בריצה זו בכל הזמנים.

סמל צרפת

סמל הרפובליקה הצרפתית מוכר כסמלה הרשמי של צרפת מאז שנת 1953. ענפי הזית מסמלים שלום, ענפי האלון מסמלים תמידיות, ראשי התיבות "RF" הם קיצור של République Française (הרפובליקה הצרפתית, בצרפתית), והפסקס המשולב בענפי הבוקיצה מייצג צדק.

סמל צרפת מורכב מהרכיבים הבאים:

מגן רחב ובו בצד אחד ראש אריה ובצד השני ראש עיט. מעל המגן נמצאת מונוגרמה של האותיות R ו-F, המייצגת את המילים "הרפובליקה הצרפתית" (République Française).

ענף עץ דפנה המסמל את ניצחון הרפובליקה.

ענף עץ אלון המסמל תמידיות.

פסקס המסמלים את כוחה של המדינה ואת זכותה לשפוט משפט צדק.

דגלי מדינות אירופה
מדינות אוסטריהאוקראינהאזרבייג'ןאיטליהאיסלנדאירלנדאלבניהאנדורהאסטוניהארמניהבולגריהבוסניה והרצגובינהבלארוסבלגיהבריטניהגאורגיהגרמניהדנמרקהולנדהונגריהותיקןטורקיהיווןלוקסמבורגלטביהליטאליכטנשטייןמולדובהמונקומונטנגרומלטהמקדוניהנורווגיהסלובניהסלובקיהסן מרינוספרדסרביהפוליןפורטוגלפינלנדצ'כיה • צרפת • קוסובוקזחסטןקפריסיןקרואטיהרומניהרוסיהשוודיהשווייץ אירופה
שטחים תלויים אבחזיהאג'ריהאולדרניאולנדאיי פארו • גגאוזיה • גיברלטרג'רזיגרנזי • דרום אוסטיה • האי מאןהרםטרנסניסטריהנגורנו קרבאךסרקקטלוניהצפון קפריסין
נוספים דגל אירופה
אירופהאפריקהאסיהאוקיאניהאמריקה הדרומיתאמריקה הצפונית

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.