דגל יפן

דגל יפן, הידוע בשמו הרשמי ניסשוהקי (日章旗, מיפנית: דגל סימן השמש) או בשמו הנפוץ הינומארו (日の丸, דיסקת שמש) הוא דגל בצבע לבן אשר במרכזו דיסקה אדומה. הדגל שימש דה פקטו כדגלה הלאומי של יפן משנת 1870 אולם קיבל הכרה רשמית וחוקית רק לאחר חקיקתו של חוק הדגל וההמנון הלאומיים ב-13 באוגוסט 1999.

דגל יפן
Flag of Japan
כינוי "הינומארו" (日の丸 יפנית: "דיסקת שמש")
כינויים נוספים "ניסשוהקי" (日章旗)
סוג הדגל דגל מדיני ואזרחי, דגל הצי המדיני והאזרחי דגל מדיני ואזרחי, דגל הצי המדיני והאזרחי
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 28 בפברואר 1870 - כדגל ימי אזרחי
קבלת מעמד רשמי 13 באוגוסט 1999 - כדגל לאומי
מוטיבים עיצוביים דגל לבן, עיגול אדום במרכז
גרסאות נוספות
Naval Ensign of Japan

דגל הצי הצבאי דגל השמש העולה (דגל ימי צבאי)
Flag of the Japan Self-Defense Forces

דגל צבאי דגל כוחות ההגנה העצמית של יפן

עיצובו של הדגל

הכרזת ראש הממשלה מספר 57 משנת 1870 הכילה שתי הוראות הקשורות בדגל הלאומי. ההוראה הראשונה ציינה מי רשאי להניף את הדגל, מתי וכיצד. ההוראה השנייה לעומת זאת, ציינה כיצד יש לייצר את הדגל.[1]

היסטוריה

אגדה מספרת שמקורו של הדגל הוא בימי הפלישה המונגולית ליפן במהלך תקופת קאמאקורה (המאה ה-13), כשהכהן הבודהיסטי ניצ'ירן הגיש את דגל השמש לקיסר יפן, שנחשב לצאצא של אלת השמש אמטראסו. למעשה, סמל דיסקת השמש היה בשימוש כבר במניפות שנשאו סמוראים שהיו מעורבים בסכסוך בין השבטים טאירה ומינאמוטו במאה ה-12. הסמל היה בשימוש נרחב בנסים צבאיים בתקופת סנגוקו במאה ה-15 ובמאה ה-16. שוגונים מאוחרים יותר קבעו שזה יהיה הדגל שיתנוסס על ספינות יפניות.

עד תקופת הרסטורציה של מייג'י בשנת 1868, הדגל כבר הפך לדגל הלאומי. אף על פי שעיצוב דיסקת השמש אומץ באופן רשמי לשימוש כדגל ימי בשנת 1870, הוא לא אומץ רשמית כדגל הלאומי עד 13 באוגוסט 1999 בצו רשמי, שאף הגדיר את ממדיו המדויקים: יחס הממדים הוא 2:3 כאשר הדיסקה היא בקוטר שלוש חמישיות מגובה הדגל, ומרכזה בדיוק במרכז הדגל. גרסה שונה מוכרת של הדגל היא זו שבה 16 קרניים אדומות היוצאות מהדיסקה. זה היה הדגל הצבאי, ששימש בעיקר את הצי, עד תום מלחמת העולם השנייה. כיום הוא משמש עדיין כדגל הצבא של יפן.

ראו גם

עיינו גם בפורטלים:
פורטל דגלים וסמלים
פורטל יפן

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הדגל וההמנון הלאומיים. חוברת מידע של משרד החוץ היפני (באנגלית)
איי סנקאקו

איי סנקאקו הם ארכיפלג בלתי מיושב בים סין המזרחי, המונה חמישה איים קטנים ושלושה סלעים בשטח כולל של 7 קמ"ר, הנשלט על ידי יפן. האיים מצויים מזרחית לסין היבשתית, צפונית-מזרחית לטאיוואן, מערבית לאי אוקינאווה, וצפונית לקצה הדרום-מזרחי של שרשרת איי ריוקיו.

אן צ'אנג-רים

אן צ'אנג-רים (בקוריאנית: 안창림 וביפנית: 安昌林; נולד ב-2 במרץ 1994) הוא ג'ודוקא דרום-קוריאני, אשר מתחרה בקטגוריית המשקל עד 73 ק"ג, אלוף העולם (2018).

גלריית דגלי מדינות העולם

א • ב • ג • ד • ה • ו • ז • ח • ט • י • כ • ל • מ • נ • ס • ע • פ • צ • ק • ר • ש • ת מדינות עצמאיות שאינן מוכרות

דגל ימי צבאי

דגל צבאי ימי הוא דגל ימי המשמש ציי מלחמה או חילות ים של מדינות במקום דגלה הלאומי של המדינה לה הצי שייך.

הדגל הצבאי הימי, בנוסף לדגל הימי האזרחי, הוא גרסה של דגל הלאום. בחלק מן המדינות לא הייתה הבחנה בין הדגל המונף על ספינות צי סוחר לבין ספינות צבאיות, או כפי שנוהגת צרפת שם אין כל הבחנה בין הדגל הלאומי בשימושיו השונים. אולם, ברבות מן המדינות, נותר המנהג להניף דגל ייחודי לספינות הצבא בעינו.

הדגל הצבאי הימי צבוע בדרך כלל בצבעים הבולטים בשמי הים וכולל התקנים השאובים מתוך הדגל הלאומי.

הדגל הימי הצבאי הוא דגל לאומי ואינו דגלוני החרטום אשר כוללים לרוב חלקים מתוך הדגל הלאומי.

סימולו הוקסילולוגי הוא

דגל פלאו

דגל פלאו אומץ רשמית ב-1 בינואר 1981 עת שהאיים קיבלו עצמאותם מאת ארגון הנאמנות של האומות המאוחדות.

עיצובו של הדגל מתבסס על עיצוב דגל יפן.

בדומה לדגלי מדינות איים אחרות באזור מרכז האוקיינוס השקט, צבעי הדגל מסמלים את מיקום המדינה. הכחול מסמל את האוקיינוס השקט והצהוב את מיקום האי במרכזו. בשונה מדגל יפן, העיגול, המצוי בהסטה מסוימת לכיוון הניצב ממרכז הדגל, מסמל את הירח ולא את השמש.

דוד סוזנה

דוד סוזנה (3 ביולי 1946 - 24 בדצמבר 2014) היה אמן ופסל ישראלי.

האימפריה היפנית במלחמת העולם הראשונה

האימפריה היפנית השתתפה במלחמת העולם הראשונה לצד מדינות ההסכמה מ-1914 ועד 1918, ומילאה תפקיד מרכזי באבטחת נתיבי השיט בדרום האוקיינוס השקט ובאוקיינוס ההודי מפני הצי הקיסרי הגרמני. מבחינה פוליטית, ניצלה יפן הזדמנות זו על מנת להרחיב את אזור ההשפעה שלה בסין, ולהשגת הכרה כמעצמה לאחר המלחמה.

המנון יפן

שלטונך (ביפנית: 君が代 - קִימִי גַא יוֹ) הוא ההמנון הלאומי של יפן. ההמנון הוא אחד ההמנונים הלאומיים הקצרים ביותר שנעשה בהם שימוש כיום, והוא מתבסס על שיר מסוג ואקה מתקופת הייאן. מנגינה להמנון נכתבה בתקופה מאוחרת יותר – תקופת מייג'י, אך היא הוחלפה בלחן שכתבו יושיאיסה אוקו, אקימורי היאשי ופרנץ אקרט בשנת 1880.

לא ידוע מי חיבר מילות השיר, אך השיר היה נפוץ ביפן ונהגו לשיר אותו בחגיגות ציבוריות. בשנת 1869 ביקר האירי ג'ון ויליאם פנטון ביפן וגילה שאין לה המנון רשמי. הוא המליץ לאויאמה איוואו, קצין צבא יפני משבט סצומה לבחור המנון. איוואו בחר את השיר "שלטונך", בשל דמיונו להאל נצור המלכה, והשיר הפך להמנון הלאומי של יפן. איוואו ביקש מפנטון שיכתוב מנגינה עבור ההמנון, ובזו נעשה שימוש עד שנת 1876, עת נזנחה בשל חוסר הפופולריות שלה.

מאז תום מלחמת העולם השנייה היה ההמנון בסיס למחלוקת ציבורית מאחר שההמנון מפאר את הקיסר ומשויך לתקופה המיליטריסטית שקדמה למלחמת העולם בה נחשב הקיסר לאל. רבים סבורים כי המנון המנציח את התקופה שקדמה למלחמת העולם אינו יכול לשכון בקנה אחד עם חברה דמוקרטית מודרנית. ביקורות דומות מועלות גם נגד דגל יפן.

אף שההמנון היה המנון יפן דה פקטו במשך למעלה ממאה שנים, הוא הוכר רשמית (דה יורה) כהמנון בשנת 1999 עם חקיקת "חוק הדגל הלאומי וההמנון".

חיל האוויר המלכותי הקנדי

חיל האוויר המלכותי הקנדי (באנגלית: Royal Canadian Air Force – RCAF, בצרפתית: Aviation royale canadienne – ARC), לשעבר "פיקוד האוויר" (Air Command – AIRCOM), הוא הזרוע האווירית הצבאית של קנדה. חיל האוויר הוא אחד משלוש הזרועות של הכוחות הקנדיים. נכון ל-2013 מפעיל החיל 258 כלי טיס מאוישים ו-9 כלי טיס בלתי מאוישים וכוח האדם שלו עומד על 13,000 איש בשירות סדיר, 2400 איש בשירות מילואים ו-2000 אזרחים. מפקד חיל האוויר הוא לוטננט-גנרל מייקל ג' הוד (Michael J. Hood).חיל האוויר המלכותי הקנדי אחראי על הפעולות האוויריות של הכוחות הקנדיים, שמירה על ביטחון המרחב האווירי של קנדה ומתן סיוע אווירי לצבא קנדה ולצי המלכותי הקנדי. החיל שותף לחיל האוויר האמריקני במשימת ההגנה על המרחב האווירי של צפון אמריקה במסגרת פיקוד הגנת האוויר והחלל של צפון אמריקה (NORAD). החיל גם אחראי על פעולות החילוץ וההצלה ברמה הלאומית.

שורשיו של החיל מתחילים בהקמתו של "חיל האוויר הקנדי" (Canadian Air Force) ב-1920. החיל הוכפף למשרד ההגנה הקנדי ב-1923 וב-1924 הוענקה לו הקידומת "מלכותי" (Royal) על ידי ג'ורג' החמישי, מלך בריטניה.

ב-1968 אוחד חיל האוויר המלכותי הקנדי יחד עם צבא קנדה ועם הצי המלכותי הקנדי לגוף מאוחד, הכוחות הקנדיים. במסגרת שינוי זה פוצלו יחידות החיל לכמה פיקודים על פי תחום העיסוק שלהם (הגנה אווירית, תובלה, קרב, לוחמה ימית, הדרכה). ב-1975 בוטלו רוב הפיקודים הללו והוקם פיקוד אוויר אחד במסגרת כוחות ההגנה – "פיקוד האוויר" (Air Command). שמו של פיקוד האוויר שונה בחזרה בשנת 2011 לחיל האוויר המלכותי הקנדי. החיל השתתף במלחמת העולם השנייה, במלחמת קוריאה, במלחמת המפרץ הראשונה ובכמה משימות שמירות שלום של האו"ם ובמבצעים של נאט"ו. במסגרת חברותה של קנדה בנאט"ו הייתה נוכחות מתמדת של חיל האוויר המלכותי הקנדי באירופה במהלך המחצית השנייה של המאה העשרים.

טקס גזירת סרט

טקס גזירת סרט הוא טקס ציבורי הנערך בעת חנוכת מוסד, עסק או מבנה ציבורי.

לרוב, כחלק מההכנות לאירוע החנוכה נקשר סרט בכניסה למבנה, ובעת האירוע נכבדים גוזרים את הסרט באופן טקסי, ובכך מכריזים על פתיחתו הרשמית של העסק או המוסד. לעיתים גזירת הסרט היא סמלית ולא נעשית בפועל.

כאשר נחנך מבנה ציבור כגון בית חולים או בית ספר מוזמנים לעיתים לגזור את הסרט פוליטיקאים מקומיים או ארציים. בחנוכת עסק נהוג שהבעלים או המנהלים משתתפים בגזירת הסרט. לעיתים מוזמנים ידוענים לגזירת הסרט ונציגי אמצעי התקשורת לתיעוד האירוע.

המספריים המשמשים בטקס עשויים להיות גדולים במיוחד, ולעיתים מוגשים לגוזר באופן טקסי על גבי כרית מהודרת. בחלק מהטקסים הגזירה מתבצעת על ידי מספר אנשים. הסרט הוא לעיתים אך רצועת בד או פלסטיק בצבע אחיד, אך לעיתים הוא מעוטר בכתובות, עיטורים או שילוט, או מעוצב בצבעי הדגל או סמלים אחרים. יש מוסדות השומרים את המספריים ששימשו בטקס גזירת הסרט כמזכרת.

יוקוזונה (מתאבק)

רודני אגאטופו אנואי (באנגלית: Rodney Agatupu Anoaʻi;‏ 2 באוקטובר 1966 - 23 באוקטובר 2000) היה מתאבק מקצועני בליגת ה-WWF. שם הבמה המוכר ביותר שלו היה יוקוזונה, שהיא הדרגה הגבוהה ביותר שאליה יוכל להגיע לוחם סומו יפני, על אף שהוא מעולם לא לחם בליגות של סומו.

למרות מוצאו הפולינזי, יוקוזונה הוצג כמתאבק סומו מיפן. היה לו מנהל בשם מר פוג'י. פוג'י ליווה אותו לזירה ונשא עמו דלי מלח, כמנהג הסומואים לפזר מלח בזירה, ואת דגל יפן. דמותו של רודני הייתה "רעה", ולעיתים קרובות הוא ניצח ברמאות לאחר שמנהלו, מר פוג'י, ניצל רגעים בהם דעתו של השופט הייתה מוסחת, השליך את המלח מהדלי לעיניו של היריב, ורודני היה מצמיד את היריב לספירת ה-3 ומנצח בקרב.

רודני התאבק נגד מיטב הכוכבים בתקופה, כדוגמת האנדרטייקר, שון מייקלס, ברט הארט, לקס לוגר ועוד.

בזירת ה-WWF הוא זכה להצלחה רבה, היה אלוף ליגת ה-WWF פעמיים, זכה פעמיים באליפות הצמדים יחד עם המתאבק אואן הארט, וניצח בקרב הרויאל ראמבל המסורתי בשנת 1993.

יוקוזונה היה המתאבק הכי כבד בהיסטוריית ה-WWE.

לאחר מותו, הוצג כחבר בהיכל התהילה של ה-WWE.

רודני נפטר ב-23 באוקטובר 2000 מבצקת ריאות.

מיקיו אודה

זהו שם יפני; שם המשפחה הוא אודה. מיקיו אודה (ביפנית: 織田 幹雄; ‏30 במרץ 1905 - 2 בדצמבר 1998) היה אתלט יפני, אלוף אולימפי ושיאן עולם שהתמחה בקפיצה משולשת. אודה היה ליפני הראשון שזוכה במדליית זהב אולימפית, ולאסייתי הראשון אשר זוכה במדליית זהב אולימפית בספורט יחידים.

סאורי יושידה

סָאוֹרִי יוֹשִׁידָה (ביפנית: 吉田 沙保里; נולדה ב-5 באוקטובר 1982) היא מתאבקת יפנית בסגנון חופשי במשקל 53 ק"ג, 3 פעמים ברציפות אלופה אולימפית (אתונה 2004, בייג'ינג 2008 ולונדון 2012) ו-13 פעמים ברציפות אלופת העולם (2002–2015, בשנת 2004 לא נערכה אליפות עולם).

יושידה, נחשבת לאחת המתאבקות הגדולות בכל הזמנים ולאחת הספורטאיות הגדולות. היא זכתה לכבוד לשאת את דגל יפן בטקס הפתיחה באולימפיאדת לונדון.

סמל יפן

החותם הקיסרי של יפן (ביפנית: 菊の御紋 - קיקו נו גומון, "סמל החרצית האצילי" או "סמל החרצית הקיסרי") הוא המון והסמל המשמש את המשפחה הקיסרית ביפן ומופיע על המסמכים הרשמיים שלה. לפי חוקת מייג'י משנת 1890 איש לא היה רשאי להשתמש בחותם הקיסרי מלבד הקיסר, שהחותם שלו היה חרצית עם 16 פרחים לשונים, עד שנת 1947. לכן, לכל חבר במשפחה הקיסרית היה חותם שונה במקצת. מקדשי שינטו השתמשו באותן שנים בחותם כסמלם או השתמשו באלמנטים שונים ממנו לסמל שלהם.

הקיסר גו דאיג'ו ניסה בשנת 1333 לשבור את שלטון השוגון ביפן. לאחר שנכשל והוגלה הוא אימץ סמל חרצית עם 17 פרחים לשונים כדי להבדיל את עצמו מממשיכו, הקיסר קוגון, שהמשיך להשתמש בחותם שבו 16 פרחים לשונים.

הסמל מופיע כפרח חרצית צהוב או כתום, עם קוי מתאר שחורים או אדומים. במרכז מופיע עיגול המוקף ב-16 פרחים לשונים. מערכת נוספת של 16 פרחים לשונים של חרצית מוטים ביחס לחזית מופיעה מאחורי המערכת החזיתית, וניתן לראות אותה בקצוות התפרחת. דוגמה לשימוש בסמל ניתן למצוא במסדר החרצית, המסדר הגבוה ביותר ביפן.

שאר חברי המשפחה הקיסרית משתמשים בסמל חרצית בעל 14 פרחים לשונים. חרצית בעלת 16 פרחים לשונים משמשת כסיכה לחברי הדיאט של יפן (בית הנבחרים היפני), מסדרים, פקודות רשמיות, דרכונים וכו'.

במהלך ההיסטוריה כל קיסר עיצב לעצמו את חותמו, ולא היה חותם אשר נשמר במהלך הדורות. גם כיום אין חותם קבוע בחוק, אך השימוש הרווח הוא בסמל המופיע על הדרכונים של אזרחי יפן.

קאזאן (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

קטאנה (קומיקס)

קטאנה (באנגלית: Katana, קטאנה) היא דמות בדיונית של גיבורת-על המופיעה בחוברות קומיקס ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Brave and the Bold #200 מיולי 1983, ונוצרה בידי הכותב מייק ו. באר והמאייר ג'ים אפארו.

קטאנה היא האלטר-אגו של טאטסו טורו-ימאשירו, אמנית לחימה וסיוף יפנית, שבעקבות טרגדיה זכתה לחרב מיסטית המכילה בתוכה את נשמתו של בעלה המת. באמצעות כישוריה בלחימה ובסיוף היא נעשתה חברה מייסדת של קבוצת אאוטסיידרס, וחברה בקבוצות ציפורי הטרף ויחידת המתאבדים, ולאחר האתחול המחודש של יקום DC לאחר אירועי "פלאשפוינט" גם חברה מייסדת של ליגת הצדק של אמריקה של אמנדה וולר וסטיב טרבור. לאחר האתחול נכתבה לדמות סדרת סולו ראשונה, בכתיבה של אן נוצ'נטי ובאיורו של אלכס סנצ'ס, שפורסמה בין אפריל 2013 לפברואר 2014 במשך 10 חוברות. נכון ל-2016 היא חברה באאוטסיידרס וביחידת המתאבדים.

את דמותה של קטאנה גילמה בסדרת הלייב אקשן "החץ" גילמה השחקנית רילה פוקושימה, וזאת לאחר שהשחקנית דבון אאוקי נאלצה לעזוב את ההפקה בגלל התנגשות בלוחות הזמנים. את דמותה בסרט הלייב אקשן "יחידת המתאבדים" מגלמת השחקנית קרן פוקוהארה.

רונדל (תעופה)

רונדל הוא סמל, לרוב בצורת עיגול, אך גם בצורות אחרות, המוטבע על גבי כלי טיס צבאיים ומיועד לזהות את שיוכו הלאומי של כלי הטיס או את הזרוע הצבאית לה הוא שייך. הרונדלים מעוצבים בצבעים שונים, לרוב בצירוף של שלושה עיגולים או יותר זה בתוך זה, בצבעים שונים שבדרך כלל מייצגים את צבעי דגל המדינה. הרונדל מוטבע בדרך כלל משני צדדיו של גוף המטוס, על גבי המשטח התחתון והעליון של הכנפיים ועל זנב המטוס. לעיצובם ולמיקומם של הרונדלים היו וקיימות גרסאות שונות במשך השנים בחילות האוויר השונים. בהרלדיקה משמעות המושג "רונדל" הוא מטען עגול. הרונדל הוא אחד המטענים מהסוג העתיק ביותר שהיו בשימוש בשלטי האצולה, החל מהמאה ה-12 לפחות.

דגלי מדינות אסיה
מדינות אוזבקיסטןאזרבייג'ןאיחוד האמירויות הערביותאינדונזיהאיראןאפגניסטןארמניהבהוטןבחרייןבנגלדשברונייגאורגיההודוהמלדיבייםהפיליפיניםהרפובליקה הסיניתהרפובליקה העממית של סיןוייטנאםטג'יקיסטןטורקיהטורקמניסטן • יפן • ירדןישראלכוויתלאוסלבנוןמונגוליהמזרח טימורמיאנמרמלזיהמצרים (סיני) • נפאלסוריהסינגפורסרי לנקהעומאןעיראקערב הסעודיתפקיסטןקוריאה הדרומיתקוריאה הצפוניתקזחסטןקטרקירגיזסטןקמבודיהקפריסיןרוסיהתאילנדתימן LocationAsia
שטחים תלויים אבחזיהאג'ריהאי חג המולדאיי קוקוסדרום אוסטיההונג קונגהטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודיהרשות הפלסטיניתמקאונגורנו קרבאךצפון קפריסין
אירופהאפריקהאסיהאוקיאניהאמריקה הצפוניתאמריקה הדרומית

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.