דגל גאורגיה

דגל גאורגיה המכונה גם "דגל חמשת הצלבים", הוחזר לשימוש ב-14 בינואר 2004 לאחר הפסקה של כ-500 שנה. דגל זה שימש את הממלכה הגאורגית המאוחדת בימי הביניים ושימש גם כסמל הרשמי של מפלגת התנועה הלאומית המאוחדת של גאורגיה.

דגל גאורגיה
Flag of Georgia
כינוי דגל חמשת הצלבים
סוג הדגל דגל מדיני ואזרחי, דגל הצי המדיני והאזרחי דגל מדיני ואזרחי, דגל הצי המדיני והאזרחי
יחס אורך/גובה 100:147
הונף לראשונה המאה ה-13
קבלת מעמד רשמי 14 בינואר 2004
מוטיבים עיצוביים דגל צלב גאורגיוס הקדוש בתוספת ארבעה צלבים אדומים קטנים בכל ריבוע אדום
גרסאות נוספות
Flag of the Georgian Armed Forces

דגל צבאי דגל צבאי
Naval Ensign of Georgia

דגל הצי הצבאי דגל ימי צבאי
דגלים היסטוריים
דגל היסטורי
Flag of Georgia (1990–2004)

1918–1921, 1990–2004
Flag of the Georgian Soviet Socialist Republic (1951–1990)

דגל הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית של גאורגיה, 19361991

ההיסטוריה של הדגל

"דגל חמשת הצלבים" נמצא בשימוש לפחות מאז המאה ה-13. האלמנט המרכזי בדגל הוא צלב גיאורגי הקדוש (גיאורגי הקדוש הוא הפטרון של אנגליה, אתיופיה ושל גאורגיה), אותו הצלב המצוי בדגל אנגליה. המלומד הגאורגי גיאורגי גבסקיריה סבור שארבעת הצלבים הנוספים הוספו ככל הנראה בזמן שלטונו של גאורגי החמישי המזהיר , שגירש את המונגולים. בערך באותו זמן, אומץ העיצוב החדש כווריאנט של צלב ירושלים, שמשתמש גם הוא בצלב מרכזי המוקף בארבעה צלבים קטנים בארבעת הרבעים שהוא מגדיר. הצלבים אמורים לסמל את חמשת הפצעים הקדושים של ישו.

הדגל יצא משימוש בימי הביניים המאוחרים, אך לאומנים גאורגים החזירו אותו לשימוש בעת הכרזת עצמאות המדינה מברית המועצות בשנת 1991. רוב הגאורגים, כולל הפטריארך הקתולי של הכנסייה האורתודוקסית והאפוסטולית הגאורגית רב ההשפעה, תמכו בהחזרת הדגל הישן ובשנת 1999 אישר הפרלמנט הגאורגי חוק לשינוי הדגל. עם זאת, הנשיא אדוארד שוורדנדזה לא תמך בחוק. הדגל אומץ בסוף שנות התשעים על ידי מפלגת האופוזיציה העיקרית - התנועה הלאומית המאוחדת בהנהגת מיכאיל סאקשווילי, כסמל להתנגדות העממית לשלטון שווארדנדזה.

הדגל אומץ סופית על ידי הפרלמנט הגאורגי ב-14 בינואר 2004, ובאופן רשמי על ידי צו נשיאותי עליו חתם סאקשווילי ב-25 בינואר, בעקבות בחירתו לנשיאות גאורגיה. השינוי התקבל בוויכוח ציבורי מסוים וטענו נגדו שאימוץ דגל של מפלגה פוליטית כסמל לאומי הוא צעד אנטי-דמוקרטי. כמו כן, הועלו טענות על הזיהוי הדתי המובהק לנצרות של הסמל הלאומי של גאורגיה.

דגלים קודמים של גאורגיה

גאורגיה העצמאית (1918–1921, 1990–2004)

במהלך קיומה של גאורגיה כמדינה עצמאית (הרפובליקה הדמוקרטית של גאורגיה) בשנים 19181921, אומץ הטריקולור המוצג כאן. העיצוב נוצר בתחרות לאומית לעיצוב דגל שבה זכה יעקב ניקולדזה - צייר במקצועו. הדגל בוטל על ידי ברית המועצות בעקבות הכיבוש הסובייטי בשנת 1921, אך הושב לשימוש ב-14 בנובמבר 1990 על ידי המועצה העליונה של הרפובליקה של גאורגיה. אולם הדגל איבד מהפופולריות שלו שכן הוא נקשר אצל התושבים עם התקופה האלימה של ההתנתקות והעצמאות מברית המועצות.

גאורגיה הסובייטית (1936–1990)

במהלך התקופה הסובייטית אימצה הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית של גאורגיה מספר גרסאות של הדגל הסובייטי האדום, שבהן הופיעו שם הרפובליקה, או פטיש ומגל סובייטים עם כוכב אדום בתוך שמש כחולה בקנטון ופס כחול בחלק העליון של הדגל. דגל הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית של גאורגיה בוטל על ידי ממשלת גאורגיה כשהצהירה על עצמאותה מברית המועצות ב-9 באפריל 1991.

ראו גם

עיינו גם בפורטל:
פורטל דגלים וסמלים

קישורים חיצוניים

14 בינואר

14 בינואר הוא היום ה-14 בשנה בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 351 ימים (352 בשנה מעוברת).

2004

שנת 2004 היא השנה הרביעית במאה ה-21. זוהי שנה מעוברת, שאורכה 366 ימים. 1 בינואר 2004 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

גלריית דגלי מדינות העולם

א • ב • ג • ד • ה • ו • ז • ח • ט • י • כ • ל • מ • נ • ס • ע • פ • צ • ק • ר • ש • ת מדינות עצמאיות שאינן מוכרות

דגל אג'ריה

דגל אג'ריה כולל 7 פסים בצבע כחול ולבן, עם הדגל הלאומי של גאורגיה בפינה השמאלית העליונה. הפסים הכחולים מסמל את הים השחור והפסים הלבנים מסמלים טוהר. הדגל אומץ ב-20 ביולי 2004, על ידי הוועדה העליונה של אג'ריה.

דגל אנגליה

דגל אנגליה מתבסס על צלב ג'ורג' הקדוש. הצלב האדום הופיע כסמל אנגליה במהלך ימי הביניים ומסעות הצלב. והוא אחד הסמלים העתיקים ביותר המייצגים את אנגליה אשר הגיע למעמדו כדגל הלאומי במהלך המאה ה-16.

ג'ורג' הקדוש הפך לפטרונה של אנגליה במאה ה-13 והאגדה על הקדוש אשר הביס את הדרקון מקורה במאה ה-12.

הדגל מורכב מצלב אדום על רקע לבן כאשר רוחבו של הצלב הוא חמישית מגובה הדגל. יחס הממדים שלו הוא 3:5. כאשר צלב ג'ורג' הקדוש הוא מרכיב בדגל בריטניה, יחס הממדים שלו הוא 2:1.

בלאזון: "ארז'ן, קרוקס גולס" (כסף, צלב אדום).

דגל ימי צבאי

דגל צבאי ימי הוא דגל ימי המשמש ציי מלחמה או חילות ים של מדינות במקום דגלה הלאומי של המדינה לה הצי שייך.

הדגל הצבאי הימי, בנוסף לדגל הימי האזרחי, הוא גרסה של דגל הלאום. בחלק מן המדינות לא הייתה הבחנה בין הדגל המונף על ספינות צי סוחר לבין ספינות צבאיות, או כפי שנוהגת צרפת שם אין כל הבחנה בין הדגל הלאומי בשימושיו השונים. אולם, ברבות מן המדינות, נותר המנהג להניף דגל ייחודי לספינות הצבא בעינו.

הדגל הצבאי הימי צבוע בדרך כלל בצבעים הבולטים בשמי הים וכולל התקנים השאובים מתוך הדגל הלאומי.

הדגל הימי הצבאי הוא דגל לאומי ואינו דגלוני החרטום אשר כוללים לרוב חלקים מתוך הדגל הלאומי.

סימולו הוקסילולוגי הוא

המנון גאורגיה

חירות (בגאורגית: თავისუფლება, תאוויסוּפּלובָּה) הוא ההמנון הלאומי של גאורגיה. ההמנון אומץ בשנת 2004 יחד עם דגל לאומי חדש וסמל חדש. שינוי סמליה הלאומיים של גאורגיה היה בעקבות מהפכת הוורדים, הפיכה בשלטון בגאורגיה שנעשתה ללא שפיכות דמים. הפזמון נלקח מהאופרות הגאורגיות אבשלום ואתרי ודאיסי ("רדת הלילה"), שהולחנו על ידי המלחין הגאורגי, זכריה פליאשווילי. מילות ההמנון נכתבו על ידי דוד מאר'ראדזה (დავით მაღრაძე).

סמל גאורגיה

סמל גאורגיה אומץ ב-1 באוקטובר 2004 והוא מבוסס על הסמל הגיאורגיאני מימי הביניים - סמל בית המלוכה של בגרטיוני.

הסמל מורכב משני אריות עומדים כתומכים המחזיקים שלט אצולה ועליו גאורגי הקדוש - הקדוש של גאורגיה, הורג דרקון. מעל מגן האבירים מופיע כתר בית המלוכה של גאורגיה ומתחתיו המוטו של המדינה, הרשום באלפבית הגאורגי: ძალა ერთობაშია ("דזאלה אֶרתוֹבּאשיה" - "באחדות הכוח").

סמל זה החליף את סמל הרפובליקה הדמוקרטית של גאורגיה שהיה בשימוש בין 1918–1921 ולאחר תום העידן הסובייטי החליף את הסמל הסובייטי בשנת 1991.

סרט שחור

סרט שחור הוא סרט בד בצבע שחור הנענד לרוב על גבי הזרוע או מונח על גבי דגל לאות אבל אישי או לאומי. ענידת הסרט או הנפת הדגל העטור בסרט מציינים הזדהות של הנושאים אותם עם אבל ויכולים גם להביע מחאה וזעם, אך בדרך מאופקת ועצורה.

צלב

צלב הוא צורה המורכבת משני קווים המאונכים זה לזה, וחוצים זה את זה. צלב משני קווים אלכסוניים נקרא סאלטייר.

הצלב הוא אחד מהסמלים העתיקים ביותר באנושות, ומשמש בדתות רבות, המרכזית בהן היא הנצרות, שאימצה את הצלב כסמלה הרשמי ונתנה לו פירוש איקונוגרפי כסמל לייסוריו של ישו. הצלב מייצג לעיתים קרובות את חלוקת העולם לארבעת היסודות או ארבעת כיווני הרוח. לחלופין ניתן לומר כי הוא מייצג את איחוד התפישות ה"שמימית" וה"ארצית" (קוך, 1955).

בהרלדיקה, הצלב בצורותיו השונות מופיע בשלטי האצולה.

עקב המשמעות הדתית-נוצרית של הצלב, הוא מכונה במקורות יהודיים רבים בלשון נקייה "שתי וערב".

צלב גאורגיוס הקדוש

צלב גאורגיוס הקדוש, באנגלית: צלב ג'ורג' הקדוש (St. George's cross) הוא צלב אדום על רקע לבן.

גאורגיוס הקדוש הוא הפטרון של אנגליה וגאורגיה וכיום משמש כדגלם הלאומי. במקורו הוא שימש כדגל הרפובליקה של ג'נובה וכיום הוא דגלם וסמלם של מספר ערים כגון מונטריאול, ברצלונה, אלמריה, מילאנו, ג'נובה, פדובה ופרייבורג. למושבת הכתר גרנזי ניתן רשות להניף את דגל ג'ורג' הקדוש כדגל הלאומי בין השנים 1936–1985.

צלב ירושלים

צלב ירושלים הוא מוטיב

דתי-נוצרי, המורכב מצלב גדול בסגנון צלב פּוֹטנט (Potent), בצבע צהוב (או זהב), שבו כל ארבע זרועותיו שוות באורכן, וקרובות בדרך כלל לרוחבן, והוא מסתיים בצורת האות הלטינית T. הצלב הגדול מחלק את המישור לארבעה חלקים שווים ובהם ממוקמים ארבעה צלבים יוונים קטנים המקיפים את הצלב הגדול מכל עבריו. צורה פשוטה יותר של צלב ירושלים ידועה בשם "צלב צלבני" ובה הצלב המרכזי הגדול הוא צלב יווני.

דגלי מדינות אירופה
מדינות אוסטריהאוקראינהאזרבייג'ןאיטליהאיסלנדאירלנדאלבניהאנדורהאסטוניהארמניהבולגריהבוסניה והרצגובינהבלארוסבלגיהבריטניה • גאורגיה • גרמניהדנמרקהולנדהונגריהותיקןטורקיהיווןלוקסמבורגלטביהליטאליכטנשטייןמולדובהמונקומונטנגרומלטהמקדוניהנורווגיהסלובניהסלובקיהסן מרינוספרדסרביהפוליןפורטוגלפינלנדצ'כיהצרפתקוסובוקזחסטןקפריסיןקרואטיהרומניהרוסיהשוודיהשווייץ אירופה
שטחים תלויים אבחזיהאג'ריהאולדרניאולנדאיי פארו • גגאוזיה • גיברלטרג'רזיגרנזי • דרום אוסטיה • האי מאןהרםטרנסניסטריהנגורנו קרבאךסרקקטלוניהצפון קפריסין
נוספים דגל אירופה
אירופהאפריקהאסיהאוקיאניהאמריקה הדרומיתאמריקה הצפונית
דגלי מדינות אסיה
מדינות אוזבקיסטןאזרבייג'ןאיחוד האמירויות הערביותאינדונזיהאיראןאפגניסטןארמניהבהוטןבחרייןבנגלדשברוניי • גאורגיה • הודוהמלדיבייםהפיליפיניםהרפובליקה הסיניתהרפובליקה העממית של סיןוייטנאםטג'יקיסטןטורקיהטורקמניסטןיפןירדןישראלכוויתלאוסלבנוןמונגוליהמזרח טימורמיאנמרמלזיהמצרים (סיני) • נפאלסוריהסינגפורסרי לנקהעומאןעיראקערב הסעודיתפקיסטןקוריאה הדרומיתקוריאה הצפוניתקזחסטןקטרקירגיזסטןקמבודיהקפריסיןרוסיהתאילנדתימן LocationAsia
שטחים תלויים אבחזיהאג'ריהאי חג המולדאיי קוקוסדרום אוסטיההונג קונגהטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודיהרשות הפלסטיניתמקאונגורנו קרבאךצפון קפריסין
אירופהאפריקהאסיהאוקיאניהאמריקה הצפוניתאמריקה הדרומית

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.