דב אלבוים

דב אלבוים (נולד ב-21 בדצמבר 1970) הוא סופר, עורך, עיתונאי, מנחה טלוויזיה ומרצה לפילוסופיה יהודית.

דב אלבוים
דב אלבוים
לידה 21 בדצמבר 1970 (בן 48)
מדינה ישראל  ישראל
עיסוק סופר, עורך, עיתונאי, מנחה טלוויזיה ומרצה לפילוסופיה יהודית

ביוגרפיה

אלבוים נולד וגדל בירושלים בבית חרדי כתשיעי מבין תשעה ילדים לאריה אלבום, זגג יליד פולין, איש "העלייה החמישית", ולציפורה לבית בלוי, אחייניתם של מנהיג ומייסד נטורי קרתא הרב עמרם בלוי, ושל אחד ממנהיגי אגודת ישראל ומנהיג העדה החרדית בירושלים הרב משה בלוי מצד אביה, ונינת הרב הראשון של העדה החרדית בירושלים יוסף חיים זוננפלד מצד אימה. למד בישיבת איתרי לצעירים ובישיבת חברון. בנעוריו, עזב את החברה החרדית והשלים את לימודיו בתיכון רנה קסין בירושלים. שירת בצה"ל ככתב צבאי וכעורך בעיתון "במחנה".

הוא בוגר התוכנית הבין-תחומית לתלמידים מצטיינים ע"ש עדי לאוטמן באוניברסיטת תל אביב, ובעל תואר מוסמך במדור קבלה וחסידות בחוג לפילוסופיה יהודית באוניברסיטת תל אביב. פרסם מספר מחקרים בכתבי עת בינלאומיים.

אלבוים יוצר באפיקים שונים של התרבות הישראלית. הוא סופר, מנחה תוכניות טלוויזיה (בהן "חוצה ישראל" ו"מקבלים שבת"), מוציא לאור ועוסק במחקר. בשנת 2006 מונה לתפקיד עורך ראשי בהוצאת ידיעות אחרונות. בהוצאה זו ערך את סדרת הדגל של ההוצאה לשנת ה-60 למדינת ישראל, סדרת "עם הספר". כמו כן הוציא לאור וערך באופן אישי את כתביהם של מרטין בובר, גרשם שלום ועוד. לאחר מכן עזב את משרתו כדי להקדיש את זמנו ליצירתו הספרותית[1]. כיום מוציא אלבוים ספרים לאור בהוצאת בית שבבעלותו בשיתוף הוצאת ידיעות ספרים. בהוצאתו הוא עורך ומוציא לאור ספרים בתחומי היהדות כגון עלמא די מאת ארי אלון ויהדות רדיקלית מאת אברהם יצחק (ארט) גרין.

מלמד ב"מרכז בינה" של התנועה הקיבוצית בסמינר אפעל, בו הוא מקיים שיעורי קבלה וחסידות, מוביל את מרכז הגות ויצירה ואת יצירת התלמוד הישראלי - מסכת העצמאות. בשנת 2006 הקים עם שותפיו למרכז בינ"ה את "הישיבה החילונית" הממוקמת בדרום תל אביב. בישיבה זו לומדים צעירים וצעירות חילוניים במתכונת של ישיבה, מתוך שאיפה לבקיאות בספרות התורנית, ללא שיוך לאורח חיים הלכתי או אחר.

משנת 2010 הוא עמית מחקר במכון הרטמן בירושלים. בעבר הרצה באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטה הפתוחה, במכללת עלמא, ושימש מרצה מן-החוץ בחוג לספרות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

הוא חתן פרס ליבהבר לשנת 2012, אותו מעניק מכון שכטר למדעי היהדות. הפרס הוענק לו עבור תרומה משמעותית להשגת סובלנות דתית ופתיחות תרבותית בישראל[2].

אלבוים נשוי לכרמית, בתו של איש השב"כ לשעבר רפי מלכא, ולהם ארבע בנות. הוא ומשפחתו מתגוררים בכוכב יאיר.

יצירה טלוויזיונית

הטלוויזיה מספקת לאלבוים לאורך השנים כלי חשוב להעברת תפיסת עולמו הייחודית. כבר בשנת 1997 כתב תסריט לפינת הטלוויזיה השבועית "פרשת השבוע", עבור גיל קופטש בערוץ הראשון. שנתיים מאוחר יותר כתב את "זכותא"- הדרמה הוקרנה במסגרת תחרות וולג'ין בפסטיבל הקולנוע ירושלים, ושודרה פעמים רבות במסגרת שידורי הזכיינית רשת בערוץ 2. על תסריט זה זכה בפרס הראשון של המועצה לתרבות ואמנות של משרד החינוך.

בין השנים 20012005 הנחה יותר מ-700 תוכניות של "חוצה ישראל". תוכנית ראיונות, שהופקה על ידי הטלוויזיה החינוכית לשידור בערוץ 2. התוכנית זכתה בפרס האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה כתוכנית האירוח הטובה ביותר לשנת 2004. עם סיום הגשת התוכנית ערך והגיש את הסדרה התיעודית "עושים דרך" בערוץ 2, העוסקת במדענים שזכו בפרס ישראל בשנים האחרונות. משנת 2007–2017 הנחה את תוכנית הראיונות השבועית "מקבלים שבת" בערוץ הראשון שהפכה ל"בין השמשות" ב-2018.

יצירה ספרותית

1997 - "זמן אלול", רומן בהוצאת עם עובד (הספרייה לעם), המספר על חודש של ייסורי גוף ונפש בחייו של נער ישיבה חרדי מתבגר. בספר זה מתאר אלבוים את עולם הישיבות החרדיות בירושלים של שנות השבעים והשמונים בשפה ייחודית הנגזרת מן העגה החרדית ומן המקורות היהודיים. ספר זה הוכתר בביקורות מהללות ופרץ לאלבוים את דרכו הספרותית בחברה הישראלית.

2001 - "חיי עם האבות", רומן בהוצאת עם עובד (הספרייה לעם), בספר זה יצא אלבוים למסע ארוך שבו גיבור הספר פוגש את שלושת האבות: אברהם, יצחק ויעקב. במהלך השנים, הם מתוודים לפניו על סודותיהם, מלווים אותו בחיי היום-יום ומצליחים לשנות את מסלול חייו. ספר זה נחשב לפריצת דרך בספרות הישראלית, שכן הוא משלב פנטסיה על ישראל בת ימינו וביקורת חדשנית על האופן שבו פורשו סיפורי האבות על ידי הפרשנות המסורתית וחקר המקרא. על ספר זה זכה בפרס נשיא המדינה לספרות לשנת 2002.

2006- "האריה הרעמתן והג'ירפה גם", ספר ילדים בהוצאת עם עובד, ספר ילדים הומוריסטי עם אלמנטים אוטוביוגרפיים סמויים המספר על מערכת היחסים בין הג'ירפה לאריה, לאחר שהוא גילח את רעמתו. סיפור על שינויים והשתנויות, ידידות אמת וזהות אישית.

2007 – "מסע בחלל הפנוי", רומן אוטוביוגרפי בהוצאת עם עובד (סדרת ארון הספרים היהודי בעריכת פרופ' אברהם שפירא), בו חושף אלבוים שנה בחייו בה הוא בדק את אמונתו ודרכיו בתוך עולם המסורת היהודית, ובו הוא מעלה תובנות חדשות על אורחות חייו כילד וכנער חרדי וכאדם חילוני בהווה. הספר תורגם לאנגלית ב-2009: "Into the Fullness of the Void: A Spiritual Autobiography", בהוצאת Jewish Lights.

2008 - זאביק התמנון והסוסון אפרים, ספר ילדים בהוצאת עם עובד.

2012 - ינוקא באי הנשרים, ספר ילדים בהוצאת עם עובד. ראשיתו בסיפור ״מעשה בשבעה קבצנים״ מאת הרבי נחמן מברסלב.

2017 - לא סתם אנטילופה, ספר ילדים בהוצאת עם עובד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מרב יודילוביץ', דב אלבוים פורש מתפקידו בהוצאת ידיעות אחרונות, באתר ynet, 15 באוגוסט 2007
  2. ^ פרס להשגת סובלנות דתית לאוז ואלבוים, באתר הבמה, 10 בינואר 2013
2007 בספרות

ערך מורחב – 2007

21 בדצמבר

21 בדצמבר הוא היום ה־355 בשנה (356 בשנה

מעוברת) בשבוע ה-51 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 10 ימים. ברוב השנים זהו יום נקודת ההיפוך - היום הקצר בשנה; כלומר היממה בעלת שעות האור המועטות ביותר, והלילה הארוך ביותר בשנה.

בין השמשות (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

בינה - התנועה ליהדות חברתית

בינה - התנועה ליהדות חברתית (או בינ"ה, ראשי תיבות של "בית יוצר נשמת האומה"(ביטוי שטבע המשורר חיים נחמן ביאליק)) הוא ארגון שעוסק בחינוך לזהות יהודית ותרבות ישראלית. הארגון הוקם ב-1995 על ידי חברים מהתנועה הקיבוצית לאחר רצח יצחק רבין, כדי לגבש תפישות של יהדות הומניסטית וליצור שפה משותפת שתוכל לגשר בין ציבורים בחברה הישראלית.

הארגון עוסק בלימודי יהדות כתרבות ובעשייה חברתית. הוא מארגן סמינרים העוסקים בתרבות יהודית חילונית, ציונות וצדק חברתי. תפישת העולם של בינה היא תפישה של יהדות מתחדשת, המסוגלת להצמיח תרבות של מדרש ויצירה לקהל החילוני בישראל.

הארגון שואף לצמצם את הפערים הכלכליים בישראל ולהקים חברה צודקת יותר. הוא מפעיל גרעיני מתנדבים ופעילים מהמכינה הקדם צבאית. הארגון היה בין המייסדים של מרכז הוויה - טקס ישראלי ב-2006, ובין השותפים להקמת "ברית חושך לגרש" למאבק בגזענות בישראל ב-2009. בנוסף, לקחו פעילי בינה חלק פעיל במחאה החברתית בשנת 2011, והם משתתפים בפעילויות למען מסתננים ומהגרי עבודה בישראל.

בית הקברות סנהדריה

בית הקברות סנהדריה הוא בית קברות יהודי השוכן בצפון ירושלים בסמוך לשכונת סנהדריה, ובסמוך לצומת הרחובות שמואל הנביא, שדרות אשכול ובר-אילן (צומת סנהדריה).

בית הקברות סנהדריה, ממוקם כמה מאות מטרים מגן עירוני ובו קברים מתקופת בית שני המוכר בשם קברי הסנהדרין.

במחנה

במחנה היה השבועון של צה"ל, שהופץ לחיילי וקציני צה"ל בשירות חובה ובשירות קבע. במחנה שימש כעיתון הרשמי של צה"ל ונחשב לשבועון הוותיק בישראל. בדצמבר 2016 נסגרה מערכת העיתון המוכרת, והעיתון החל להיות מופץ לראשונה כירחון דגיטלי תחת מדור "במחנה" בדוברות אכ"א.

זמן אלול

זמן אלול (נהגה במלעיל) הוא הראשון משלושת הזמנים הנהוגים ברוב סוגי הישיבות בימינו. בישיבות הגדולות שבאירופה היו נהוגים שני "זמנים" בלבד במחזור השנה, חורף וקיץ, אך בארץ ישראל חוּדש גם "זמן אלול". זמן זה נמשך על פני 39 ימים, החל מא' באלול ועד לאחר יום הכיפורים. הוא הקצר בין שלושת ה"זמנים" ומלווה במתח נפשי ועבודה רוחנית רבה לקראת הימים הנוראים.

חוצה ישראל (תוכנית טלוויזיה)

חוצה ישראל הייתה תוכנית ראיונות אישית מבית הטלוויזיה החינוכית אשר שודרה בין השנים 2001–2018. התוכנית עוסקת בחברה הישראלית ובתהליכים המעצבים אותה במגוון תחומי חיים: מדע, תרבות, כלכלה, פוליטיקה ועוד. בכל תוכנית מתארח מרואיין יחיד אשר מביא פרשנות, רקע והארות לנושא שעל סדר היום. את התוכנית הנחה בתחילה דב אלבוים ולאחריו הנחה אותה רינו צרור בין השנים 2006-2010. מדצמבר 2010 הנחה אותה קובי מידן.

התוכנית האחרונה של חוצה ישראל שודרה בחודש מאי 2018.

יהודה משי זהב

יהודה משי-זהב (נולד ב-19 ביולי 1959) הוא עסקן חרדי, יושב ראש ארגון זק"א, מקימו ועומד בראשו של ארגון אשת לפידות.

יובל אברמוביץ'

יובל אברמוביץ' (נולד ב-28 בנובמבר 1976) הוא שדרן רדיו, עיתונאי, תסריטאי, שחקן, מרצה, סופר, בעל הוצאת ספרים ויזם ישראלי.

יופ דה יונג

יופ (יוהנס) דה יונג (בהולנדית: Joop de Jong; נולד ב-1951) הוא פסל מתכת ישראלי.

הוא נולד בהולנד למשפחה פרוטסטנטית אך קיבל חינוך קתולי. הוא החל ללמוד סיעוד פסיכיאטרי אך הפסיק לימודיו לטובת שירות בצבא ההולנדי.

ב-1973, זמן קצר לפני מלחמת יום הכיפורים, עלה לישראל והגיע לקיבוץ מרום גולן לשלושה חודשים כדי להכיר מקרוב את התופעה החברתית של חיים בקיבוץ.

הוא נשאר בקיבוץ, נישא לחברת קיבוץ והקים משפחה אך לא וויתר על דתו ואזרחותו ההולנדית. שירת שנה בצה"ל.

שנים רבות עבד במחצבה ופיסל כתחביב. עם הפרטת הקיבוץ הפך את הפיסול לעיסוקו העיקרי.

פסליו עשויים מגרוטאות מתכת מרותכות. מפסלים קטנים עד לפסלים ענקיים. הסטודיו שלו נמצא בקיבוץ מרום גולן ופסלים רבים שלו מפוזרים בכל הקיבוץ. פסלים רבים שלו נמצאים על הר בנטל.

בחולון נמצאים פסליו בגן סיפור "האריה הרעמתן והג'ירפה גם" לפי ספרו של דב אלבוים.

כ"ג בכסלו

כ"ג בכסלו הוא היום העשרים ושלושה בחודש השלישי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושלושה בחודש התשיעי

למניין החודשים מניסן.

פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"ג כסלו היא פרשת מקץ, אם בר המצוה חל בשנה המתחילה ביום חמישי, או פרשת וישב אם בר המצווה חל בשנה המתחילה בימים שלישי, שני או שבת.

מגילת העצמאות

מגילת העצמאות היא המסמך המכריז על הקמתה של מדינת ישראל. "מגילת העצמאות" הוא אמנם שמה המקובל, אך שמה הרשמי הוא "הכרזה על הקמת מדינת־ישראל", ובשם זה פורסמה בעיתון הרשמי (ע"ר 14.5.48, עמ' 1).

את המגילה הקריא דוד בן-גוריון בטקס הכרזת העצמאות שנערך במוזיאון תל אביב הישן (שדרות רוטשילד 16, תל אביב), ביום שישי, ה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948, בשעה 16:00, 8 שעות לפני סיום המנדט הבריטי על ארץ ישראל.

מגילת העצמאות כוללת חמישה חלקים:

סקירה היסטורית של זכותו של העם היהודי על ארץ ישראל, ושל הדרך שהובילה להכרזת המדינה. פרישת הבסיס ההיסטורי, המוסרי והמשפטי להקמת המדינה.

הכרזה על הקמתה של מדינת ישראל.

עקרונותיה של המדינה החדשה.

פנייה אל גורמים שונים והצהרת כוונות.

חתימות.

מקור ראשון

מקור ראשון הוא שבועון ישראלי שנוסד ב-1997. מאז 2014 נמצא בבעלות קבוצת ישראל היום.

עורכו הראשי של העיתון הוא חגי סגל.

פרס ליבהבר

פרס מרק והניה ליבהבר לעידוד סובלנות דתית בישראל מוענק על ידי מכון שכטר למדעי היהדות החל משנת 1997 עבור תרומה משמעותית להשגת סובלנות דתית ופתיחות תרבותית בישראל.

הפרס נוסד בעקבות רצח ראש ממשלת ישראל יצחק רבין בשנת 1995 ביוזמת הרב מרק ליבהבר, ממנהיגי הקהילה היהודית בצפון אמריקה ואשתו ד"ר הניה ליבהבר. הפרס כולל מענק כספי בשווי של 40,000$. חתן הפרס נבחר על ידי ועדה ציבורית, ועליו להדגים בפעולותיו והתבטאויותיו מחויבות לעקרונות הדמוקרטיה והסובלנות בשילוב עם ערכי היהדות.

רשימת הזוכים:

תשע"ה - אתי אנקרי, והרב ד"ר בני לאו

תשע"ד - אהוד בנאי, ומיכה גודמן

תשע"ג - דב אלבוים, וקובי אוז

תשע"ב - הרב פרופ' דוד הרטמן ופרופ' נעמה צבר בן-יהושע

תשע"א - יהורם גאון והרב פרופ' נפתלי רוטנברג

תש"ע - ג'קי לוי ושלמה גרוניך

תשס"ט - מוקי צור

תשס"ח - הרב מיכאל מלכיאור

תשס"ז - דבורה גולדמן גולן

תשס"ו - רותי להבי

תשס"ה - אסנת אלנתן

תשס"ד - יהודית אדלמן גרין

תשס"ג - ד"ר גילי זיוון ושרון לשם-זינגר

תשס"ב - ד"ר אריה גייגר

תשס"א - הרב רוברטו ארביב

תש"ס - שי זרחי

תשנ"ט - במבי שלג

תשנ"ח - הושע פרידמן בן שלום

רונן ברגמן

רונן ברגמן (נולד ב-16 ביוני 1972) הוא עיתונאי וסופר ישראלי שעוסק בנושאי ביטחון לאומי בעיתונות המודפסת, בטלוויזיה ובספרי עיון. בעל דוקטורט בהיסטוריה מאוניברסיטת קיימברידג'.

תום שגב

תּוֹם שֶׂגֶב (נולד ב-1 במרץ 1945) הוא עיתונאי והיסטוריון ישראלי. נחשב לאחד מ"ההיסטוריונים החדשים". היה בעל טור שבועי בעיתון "הארץ".

תלמוד ישראלי – מסכת העצמאות

"תלמוד ישראלי – מסכת העצמאות" היא חוברת מאמרים על מגילת העצמאות של מדינת ישראל, הראשונה במסגרת מיזם "תלמוד ישראלי" של ארגון בינה. יוזמי הפרויקט רואים במגילה טקסט קאנוני בארון הספרים היהודי הראוי למחקר ומדרש ככל הטקסטים בתרבות היהודית. התלמוד הישראלי הוא מיזם בשלבי יצירה של מחלקת ׳אנו מכריזים בזאת׳ של בינה, ארגון להתחדשות יהודית, בעריכת דב אלבוים. מטרת המיזם היא לעורר שיח ישראלי עמוק ומתחדש על החזון הראוי לעתידה של מדינת ישראל על בסיס הטקסט של מגילת העצמאות.

תני גולדשטיין

תני גולדשטיין (נולד ב-8 בדצמבר 1970) הוא עיתונאי ישראלי. משמש כעורך וככתב באתר החדשות "זמן ישראל" מקבוצת Times of Israel.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.