דבורה (כלי שיט)

הדבורה היא סדרת ספינות סיור קלות של חיל הים הישראלי, המשמשות בפלגות הבט"ש לפעילות ביטחון שוטף (בט"ש) ולסיכול פעולות טרור ימיות. כיום משרתות בחיל הים דבורות מארבעה דגמים: דבורת שערים, דבורה סימן 1, סופר דבורה סימן 2 וסופר דבורה סימן 3.

Super dvora mk3
"סופר דבורה סימן 3" של חיל הים הישראלי

דבורה סימן 1

בסוף שנות ה-70 של המאה ה-20, בעקבות התפתחות אמצעי הלחימה בקרב ארגוני הטרור, נולד הצורך בשיפור ספינות הדבור ששירתו אז בחיל הים הישראלי למה שנקרא אז "דבור מוסב", בעל מנועי GENERAL MOTORS V16 (בעלי 16 בוכנות), מכלי דלק נוספים ותורן יעיל יותר לגילוי מטרות במכ"ם. אך לאחר זמן מה הוחלט כי יש צורך בכלי חדש שיענה להתפתחות המהירה של ארגוני הטרור. בשנת 1977 השיק מפעל רמתא של התעשייה האווירית את ה"דבורה": ספינת בט"ש המבוססת על הדבור אך גדולה יותר ומהירה יותר[1]. הדבורה התבססה על התכנון והמבנה של הדבור, תוך שילוב טכנולוגיות מתקדמות יותר (שליטה ובקרה, מנוע, מערכת הנעה, אמצעי לחימה, אלקטרוניקה). הדבורים והדבורות משרתים עד היום בהצלחה בחיל הים הישראלי. בשנת 1989 הוחלט בחיל הים להצטייד בדבורה.

RamGavishDvorot
מפקד חיל הים אלוף מיכה רם מברך בנמל אילת את אנשי זירת ים סוף בהנפת נס שירות פעיל על שתי הדבורות שנרכשו חזרה מהכוחות הלבנוניים לידו מפקד הזירה אל"ם אריה גביש, נובמבר 1991.

בחיל הים משרתות שתי ספינות מדגם "דבורת שערים" - זהו דגם דבורה מסדרת היצור הראשונה.
הספינות מדגם זה, שתוכנן ונבנה על ידי התעשייה האווירית לישראל, הצטרפו לחיל הים הישראלי בשנת 1989. הדגם התבסס על זה של ספינת הדבור הישראלית והניסיון הרב שנצבר בשימוש בה, בייחוד למטרות לוחמה בטרור והגנה על החופים. הספינות מדגם זה ארוכות מן הדבור ב-1.8 מטרים (6 רגל), מהירותן גבוהה יותר והן כוללות טכנולוגיות שליטה, בקרה, הנעה וגילוי מתקדמות יותר. בנוסף לכך מערך המגורים הפנימיים גדל במדור מגורים אחד נוסף וכן הוגדלה תכולת מכלי הדלק על מנת להקנות לספינות משך שהייה ארוך יותר בים.

סופר דבורה

דגם בעל כושר תמרון ואלקטרוניקה מתקדמים יותר מן הדבורה סימן 1. ספינות מדגם זה נקלטו בחיל הים בשנת 1996. באותה שנה גם נחתם הסכם עם חיל הים ההודי לאספקה של ה"סופר דבורה" מייצור מקומי, ספינות שנבנו במספנת גואה בהודו, אך צוידו במערכות ראיית לילה מתוצרת אל-אופ ותותח מיוצב מתוצרת רפא"ל[2].

סופר דבורה סימן 2

HPL-21 Ankaran
סופר דבורה סימן 2 של חיל הים הסלובני

שדרוג של ה"סופר דבורה" שבוצע על ידי מפעל רמתא של התעשייה האווירית בתחילת שנות ה-2000. דגם זה נחשב לאחד מהמתקדמים מסוגו בעולם בזמנו. חיל הים ההודי היה הלקוח העיקרי של ה"סופר דבורה סימן 2" והוא רכש 7 ספינות מדגם זה. חיל הים הישראלי רכש 2 ספינות[3].

סופר דבורה סימן 3

סופר דבורה סימן 3
SuperDvoraMk3-pic001
סופר דבורה סימן 3
תיאור כללי
סוג אונייה ספינת סיור קלה לביטחון שוטף
צי חיל הים הישראלי חיל הים הישראלי
סדרה דבורה
סדרה קודמת סימן 2
סדרה עוקבת סימן 4
דגל חיל הים הישראלי
ציוני דרך עיקריים
מספנה ישראל התעשייה האווירית לישראל
הושקה 2004
הוכנסה לשירות 2004
מצבה כיום בשירות פעיל
נתונים כלליים
הדחק 58 עד 76 טון
אורך 28.7 מטר
רוחב 5.6 מטר
שוקע 1.4
מהירות 45 עד 52 קשר (83 עד 95 קמ"ש)[4]
גודל הצוות 10 עד 16
טווח שיוט 2,222 ק"מ במהירות של 17 קשר (=1,200 מילים ימיים)[4]
גובה התרנים 6 מטר מעל הסיפון
הנעה 2 מנועי 4000 MTU
צורת הנעה מדחף, שיטת Arneson Surface Drives/ משאבת דחף סילוני (Water jet)
כמות הדלק 14500 ליטר/ 12900 ליטר
מתקני התפלה יש
חימוש עמדת טייפון עם תותח אוטומטי מיוצב 25 מ"מ של רפא"ל
מק"כ 0.5 מדגם בראונינג M2HQCB
שני מקלעי מאג 7.62x51 מ"מ נאט"ו
פצצות עומק

ספינות הסופר דבורה סימן 3 כוללות שיפורים בעיקר במערכת ההנעה המאפשרת תמרונים מהירים וחלקים יותר, וכן נבנו באופן מודולרי - תכונה המאפשרת התקנת אמצעי לחימה ומערכות שונות לפי דרישות הלקוח, וכן שדרוג מתמיד של הספינות עם ההתפתחויות בתחום האלקטרוניקה, המכ"מים וכלי הנשק. במהלך השנים נקלטו בחיל הים גם דבורות המונעות בעזרת מערכת סילון, השואבת מים בעוצמה רבה ופולטת אותם דרך מערכת נחירים, וכך מאפשרת תמרונים חדים על ידי הפניית הזרם לכיוונים שונים, בדומה למנועי סילון המשמשים במטוסי סילון.

11 ספינות מדגם זה נקלטו בחיל הים החל משנת 2004. כיום, ספינות מדגם זה מהוות את עיקר עמוד השדרה של צי הבט"ש של חיל הים הישראלי, והן מחליפות בהדרגה את ספינות ה"דבור". ספינות אלה משרתות לצד ה"שלדג", ה"נחשול" וה"צרעה", שנועדו לבט"ש באזור החופים ולמרדפים בעומקי מים רדודים.

מדינות משתמשות

 • ישראל  ישראל: חיל הים הישראלי רכש 9 דבורות, 4 סופר דבורה סימן 2, ו-10 סופר דבורה סימן 3.
 • סרי לנקה  סרי לנקה: חיל הים של סרי לנקה מפעיל 4 דבורה (2 נרכשו בשנת 1984 ועוד 4 נרכשו ב-1986. שתיים מהן טבעו ב-1995 ו-1996[5]) 4 סופר דבורה סימן 2 (5 נרכשו, אחת מהן טבעה). 6 סופר דבורה סימן 3.
 • הודו  הודו: 7 סופר דבורה סימן 2[6].
 • אריתריאה  אריתריאה: 6 סופר דבורה סימן 2[7].
 • סלובניה  סלובניה: 1 סופר דבורה סימן 2
 • טיוואן  טיוואן: 20 דבורות שמכונות Hai Ou-class (שחף) נרכשו בשנות ה-70 ויצאו משרות בשנת 1999. הן הוחלפו ב-26 דבורות משופרות שמכונות Kuang Hwa No 6.
 • גמביה  גמביה: בשנת 2009 רכשה גמביה 4 דבורות משופרות בעסקה סיבובית דרך טיוואן שמכרה למלאווי בשנת 2008.
 • פרגוואי  פרגוואי: 2 דבורות נרכשו מטיוואן בשנת 1994.

במרץ 2015 הודיעה התעשייה האווירית על מכירת 4 ספינות סופר דבורה סימן 3 למדינה אפריקאית[8]. בספטמבר 2015 דווח על רכישת ספינות סופר דבורה סימן 3 בידי מיאנמר.

ראו גם

מקורות וקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ "דבורה" ־ ספינת סיור חדשה בחיל הים ש"עקיצתה" מכאיבה, מעריב, 2 במאי 1977
 2. ^ דרור מרום, ‏תע"א תספק להודו ספינת 'סופר-דבורה, באתר גלובס, 3 בדצמבר 1996
 3. ^ דרור מרום, ‏צבא הודו חשף שתי ספינות "סופר-דבורה 2" שרכש ממפעל רמת"א של התעשייה האווירית, באתר גלובס, 9 באוקטובר 2003
 4. ^ 4.0 4.1 יואב זיתון, חיזוק לחיל הים: צפו ב"סופר דבורה", דור 4, באתר ynet, 30 בספטמבר 2013
 5. ^ http://www.defence.lk/news/Sri_Lanka_Navy.pdf
 6. ^ http://www.bharat-rakshak.com/NAVY/Ships/Active/170-Super-Dvora.html
 7. ^ http://www.bits.de/public/pdf/rr03-1.pdf
 8. ^ אורה קורן, התעשייה האווירית תספק 4 ספינות למדינה באפריקה בשווי עשרות מיליוני דולרים, באתר TheMarker‏, 31 במרץ 2015
דבורה

האם התכוונתם ל...

חיל הים

חיל הים הישראלי הוא הזרוע הימית של צה"ל ומבצע את מרבית הפעילות בזירה הימית. בראש החיל עומד קצין בדרגת אלוף. מפקד חיל הים הנוכחי הוא אלוף אלי שרביט. בחודש אוקטובר 2014, קבע מפקד חיל הים, רם רוטברג, את המונח זרוע הים כשמו הרשמי של החיל.

היחידות המבצעיות בחיל הים הישראלי הן: שייטת ספינות הטילים (שייטת 3), שייטת הצוללות (שייטת 7), שייטת 13, פלגות הדבורים, היחידה למשימות תת-מימיות, יחידת סנפיר להגנת נמלים ויחידת אביר הים המפעילה כלי שיט בלתי מאוישים.

בעבר היו לחיל הים גם: שייטת המשחתות, שייטת הנחתות, שייטת הטרפדות, יחידה 707, יחידת הנצלה ימית ויחידה 788 שפעלה בכנרת.

בשנת 2004 שירתו בחיל הים 6,500 חיילים שמתוכם 880 קצינים. יחידות הקומנדו של חיל הים כללו כ-300 לוחמים.

מספר כלי שיט ללחימה בצי הישראלי הוא כשליש מחיל הים המצרי. במונחים גלובליים הצי הישראלי קטן מאוד, הן מבחינת גודלו הכללי והן מבחינת הדחק ספינותיו — הספינות הכי גדולות בו הן בגודל קורבטה (ספינת טילים מדגם סער 5). כשלושה אחוזים מתקציב הביטחון של ישראל מוקצים לחיל הים.[דרוש מקור]חיל הים היה שותף פעיל בכל מלחמות ישראל. עם מבצעי החיל נמנים: הטבעת "האמיר פארוק", שביית ה"איברהים אל אוול", פעולת פורט סעיד, קרב רומני, הפשיטה על האי גרין, מבצע אסקורט, מבצע אביב נעורים, קרב לטקיה והשמדת ספינות טילים מצריות באזור פורט סעיד במלחמת יום הכיפורים, תקיפת נמל ע'רדקה, הנחיתה בחוף אל-אוואלי במלחמת לבנון הראשונה (1982), לכידת ספינות שהובילו נשק לארגוני טרור ועוד רבים אחרים. כמו כן עוסק חיל הים במשימות של ביטחון שוטף לאורך חופי ישראל.

חיל הים ספג אבדות במספר מקרים שהתפרסמו: טיבוע המשחתת אח"י אילת בשנת 1967, טביעת הצוללת אח"י דקר בשנת 1968, אסון השייטת ב-1997 והפגיעה בסטי"ל אח"י חנית מטיל של חזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה. במלחמת ששת הימים פגעו בשוגג טרפדות ומטוסים של צה"ל באוניית ביון אמריקאית, "ליברטי", ששהתה בקרבת חוף סיני ונחשדה כאונייה מצרית. בתקרית נגרמו אבידות רבות לאנשי צי ארצות הברית.

מפקד חיל הים, עמי אילון, הגדיר את משימת החיל בסיסמה: "חוף בטוח וים פתוח". בשל מצבה הגאופוליטי, מייחסת ישראל חשיבות רבה לחופש השיט ממנה ואליה. כ-97% מהסחר הבינלאומי מישראל ואליה נעשה דרך הים. בנוסף, אזורי החוף בישראל מיושבים בצפיפות וחשופים לפגיעה מהים. לאור זאת מוגדרים תפקידיו העיקריים של חיל הים כהגנה על חופי המדינה והבטחת חופש השיט לחופי ישראל.

פלגות הבט"ש

פלגות הבט"ש הן פלגות של ספינות חיל הים הישראלי, האחראיות על הביטחון השוטף ועל מבצעים ימיים בגבולותיה הימיים של מדינת ישראל ומחוץ להם. קיימות 3 פלגות: פלגה 914 ממוקמת בבסיס חיפה, פלגה 915 בבסיס אילת, ופלגה 916 בבסיס אשדוד. על כל אחת מהפלגות מפקד קצין בדרגת סגן-אלוף כל פלגה מחולקת ליחידות משנה הנקראות "סיירות" שעל כל אחת מהן מפקד קצין בדרגת סרן.

IsraeliNavy.png ספינות הסיור של פלגות הבט"ש של חיל הים הישראלי חיל הים הישראלי
דבור • דבורה • נחשולצרעהשלדג • סופר דבורה סימן 3

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.