גליונות

"גִליונות" היה ירחון ספרותי עברי, בעריכת המשורר והעורך יצחק למדן. כתב העת יצא לאור כעשרים שנה, משנת 1934 ועד לשנת 1954, שנת מותו של למדן. החוברת האחרונה הייתה חוברת מס' קפו (186), והיא הוקדשה לזכרו של למדן.

"גליונות" היה אחד מכתבי העת הספרותיים החשובים בארץ בשנות הופעתו, ועיצב דור שלם של יוצרים בתחום השירה, הסיפורת, הביקורת והמחקר הספרותי. רוב משתתפיו בשנים הראשונות היו יוצרים עבריים שעלו לארץ מאירופה, והעברית לא הייתה לשון ילדותם. אבל במשך השנים נשתנתה התמונה. יוצרים מבני הארץ עשו בו את צעדיהם הראשונים בפרסום דבריהם. ס. יזהר למשל, פרסם ב"גליונות" את סיפורו הראשון, "אפרים חוזר לאספסת", בשנת 1938. יצחק למדן העורך הוא שנתן ליזהר סמילנסקי הצעיר את כינוי העט ס. יזהר. שושנה שרירא, בת כיתתו של ס. יזהר ("מקדמות" עמ' 146), הוציאה לאור את שלושת ספוריה הראשונים ב"גליונות".

הקו השמרני של יצחק למדן, התנגדותו לקבוצות יוצרים צעירים שהתלכדו סביב כתבי עת ספרותיים אחרים, ובעיקר פטירתו של למדן, גרמו לירידת קרנו של "גליונות" בשנות הופעתו האחרונות.

כתב העת הוא מושא למחקר תולדות הספרות העברית בתקופת היישוב.

גליונות

לקריאה נוספת

  • חיה הופמן, דרכו של יצחק למדן בעריכת "גליונות", הקונגרס העולמי למדעי היהדות, 9, ג, תשמ"ה-1985, עמ' 293-287.
  • שלום לינדנבאום, "גליונות" - כתב עת בעל מגמה, מאזנים, מ"ח, 6/5, תשל"ט-1979, עמ' 99-95.
NME

New Musical Express (או בשמו המוכר יותר - NME) הוא מגזין מוזיקה שבועי מבריטניה המתמקד בסגנונות מוזיקה מבוססי-גיטרות ולהקות אינדי רוק. לזכותו של העתון נזקפת העובדה שהיווה, ועודנו מהווה, קרש קפיצה ללהקות חדשות מצליחות רבות, והיה אף זה שייסד את מצעד הסינגלים הבריטי.

WE3

We3 (מתורגם גם כ"אנחנו שלושתנו") היא מיני סדרת קומיקס שנכתבה על ידי גראנט מוריסון ואוירה על ידי פרנק קוויטלי, אשר התפרסמה תחת חותם "ורטיגו" מבית DC קומיקס למשך שלושה גליונות בין אוקטובר 2004 למרץ 2005 ונאספה לאוגדן בשנת 2005.

עטיפת כל גיליון מורכבת ממודעת אבידה של חיית בית. בגיליון הראשון הייתה מודעת אבידה על כלב בשם 'בנדיט'.

במהלך הגיליון הראשון מגלים כי שמו של הכלב הוחלף למספר '1' ומכאן גם שמות שתי החיות שאיתו בצוות - '2' (טינקר החתול) ו-'3' (פיראט הארנב). חיות אלו נגנבו, למעשה, על ידי זרועות ממשל אשר לקחו אותן בתור ניסוי לבניית נשק צבאי חדיש: הפיכתם לסייבורגים - חצי רובוטים וחצי יצורים חיים. לכל חבר בצוות We3 יש את ההכשרה שלו והנשקים הייחודיים בהם הוא משתמש למען משימות הצוות.

העלילה מסתבכת כאשר הוחלט שמיצו את הניסוי הזה, וניתנה ההוראה להשמידם.

החיות הצליחו להשתחרר משדות ההגנה שכבלו אותן ויצאו לחופשי, רק כדי למצוא ולהבין את המושג המעורער אליו הייתה להם כמיהה טבעית - "בית", תוך כדי ניסיונות יוצריהן לחסלם.

אקס-מן

"האקס-מן" (באנגלית: The X-Men) היא קבוצה בדיונית של גיבורי-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הופעתה הראשונה הייתה בספטמבר 1963 בחוברת The X-Men #1, והיא נוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי. זיכיון האקס-מן הוא מהזיכיונות הפופולריים והמצליחים ביותר בתעשיית הקומיקס, עם עשרות סדרות בת המבוססות עליו ואמנים רבים שהפכו לכוכבים בתעשייה בעקבות מעורבותם בו. כמו כן, זיכיון הקומיקס זכה לעיבודים למדיות נוספות כמו סרטי קולנוע, סדרות אנימציה ומשחקי מחשב, כאשר המפורסם ביניהם הוא סדרת סרטי אקס-מן הקולנועיים.

האקס-מן הם מוטאנטים - תת-מין ומיעוט של בני אדם אשר בעקבות קפיצה אבולוציונית נולדו עם יכולות על-אנושיות. האקס-מן נלחמים למען שלום ושוויון בין בני אדם ומוטאנטים בעולם שבו אי-סובלנות אנטי-מוטאנטית היא רחבה וחסרת רחמים. הם מונהגים בידי צ'ארלס אקסבייר, הידוע בכינוי פרופסור אקס, מוטאנט רב עצמה בעל כוחות טלפתיה שמסוגל לקרוא מחשבות ולשלוט בהן. יריבם הגדול ביותר הוא מגנטו, מוטאנט רב עצמה המסוגל לשלוט בשדות מגנטיים. לפרופסור אקס ומגנטו יש השקפות עולם ופילוסופיות מנוגדות לגבי היחסים בין בני אדם למוטאנטים. בשעה שפרופסור אקס פועל לכיוון שלום והבנה בין מוטאנטים לבני אדם, הרי שמגנטו רואה בבני האדם כאיום ומאמין בנקיטת גישה אגרסיבית יותר כלפיהם, אם כי מצא את עצמו לעיתים עובד במשותף עם האקס-מן.

פרופסור אקס הוא מייסד בית הספר לצעירים מחוננים ע"ש אקסבייר, שידוע לרוב כאחוזת אקס - בית ספר אשר מגייס מוטאנטים מכל רחבי העולם. בית הספר ממוקם במחוז וסטצ'סטר שבניו יורק, והוא ביתם של חברי האקס-מן ומקום האימונים שלהם. חמשת חברי האקס-מן המקוריים הם סייקלופס, ג'ין גריי, חיה, אייסמן ואנג'ל. מאז הופעתם לראשונה, מוטאנטים רבים הצטרפו לקבוצה ממדינות שונות ורקעים שונים.

אקס-מן החדשים (2004)

אקס-מן החדשים (באנגלית: New X-Men) היא קבוצת גיבורי-על מוטאנטים שהופיעה בחוברת הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הרצת החוברות של הסדרה נמשכה למשך 46 חוברות בין יולי 2004 למרץ 2008. לאחר סיום הרצתו של גראנט מוריסון לכרך השני של כותרי אקס-מן, שנקרא "אקס-מן החדשים", שם הכותר שימש לסדרה חדשה תחת השם "אקס-מן החדשים: אקדמיית אקס", אשר קוצר לאחר 20 גליונות ל"אקס-מן החדשים" עם כניסתם של הכותבים קרייג קייל וכריסטופר יוסט.

בעוד כותרי האקס השונים מתרכזים במוטאנטים מבוגרים, הרי שסדרה זו מתמקדת בחייהם של מוטאנטים מתבגרים המתגוררים בבית הספר לצעירים מחוננים ע"ש אקסבייר ולומדים לשלוט בכוחותיהם.

אחרי אירועי הקרוס-אובר "אקס-מן: תסביך משיח" של שנת 2007, הסדרה בוטלה זמנית וקיבלה הרצה מחודשת תחת השם "אקס-מן הצעירים", שנמשכה 12 גליונות ונכתבה בידי מארק גוגנהיים. אחרי קשת הסיפור הראשונה, חברי הקבוצה החלו להופיע מעל דפי חוברות "אקס-מן המופלאים". עם ביטולה של הסדרה, הדמויות שולבו לתוך חוברות הדגל של האקס-מן.

ארבעת המופלאים

ארבעת המופלאים (באנגלית: The Fantastic Four) הם קבוצה בדיונית של גיבורי-על המופיעים בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת Fantastic Four #1 מנובמבר 1961 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי. ארבעת המופלאים הם קבוצת גיבורי העל הראשונה בחברת מארוול קומיקס. אף על פי שמבנה חברי הקבוצה השתנה רבות, הקבוצה נשארה מורכבת מהארבעה אשר נחשפו לקרניים הקוסמיות בתחילת הסדרה.

ארבעת המופלאים הם מיסטר פנטסטיק, האשה הבלתי נראית, הלפיד האנושי והדבר, שקיבלו את כוחותיהם לאחר שנחשפו לקרניים קוסמיות במשימה בחלל. מיסטר פנטסטיק הוא האלטר אגו של ריד ריצ'רדס, מדען שביכולתו למתוח את גופו כגומי, אשר נחשב לאדם החכם ביותר ביקום מארוול. הוא משמש כמנהיג הקבוצה, ובשלב מאוחר יותר בסדרה הוא מתחתן עם סוזן סטורם. האשה הבלתי נראית היא האלטר אגו של סוזן סטורם, היכולה להפוך לבלתי נראית בכל רגע נתון וליצור שדה אנרגיה סביב גופה. הלפיד האנושי הוא האלטר אגו של ג'ונתן "ג'וני" לואל ספנסר סטורם, אחיה של סוזן, שידוע כרודף שמלות צעיר. הוא יכול להפוך את גופו לעשוי מאש, לירות מהידיים כדורי אש ולעוף, כשהוא נוהג לקרוא בסיסמה !Flame On ("להבות הפעל") ומכסה את גופו בלהבות. הדבר הוא האלטר אגו של בן גרים, חברו הטוב אך הזעפן של ריד מהקולג', שמחזיק בכוח מוגבר מאוד שמתחזק וגובר עם הזמן ואשר גופו עשוי מסלע קשיח, דבר המקנה לו חסינות כנגד רוב הפגיעות הפיזיות, לרבות כדורים חודרי-שריון ואש רותחת. סיסמת הקרב שלו היא "!It's clubberin' time" ("זה זמן החבטות") שנהפכה לקאלט בעולם הקומיקס. בניגוד לשאר חברי הקבוצה שיכולים לשנות את מראם כל הזמן, מראהו של בן כדמוי אבן כל הזמן, דבר שלא היה מרוצה ממנו עד היום. בקומיקס מזכירים שהוא ממוצא יהודי מברוקלין ששמו המלא בנג'מין ג'ייקוב גרים.

בניגוד להרבה גיבורי-על אחרים, זהותם של הארבעה ידועה לציבור, וזה הפך אותם ממדענים לסלבריטאים. הארבעה חשפו לראשונה את כוחות העל שלהם לציבור כאשר מפלצת ענקית בקעה מהאדמה ומאז הפכו לקבוצת גיבורי העל הראשונה. עם השנים עזבו חברי הקבוצה והגיעו במקומם חברים חדשים, אך לא להרבה זמן, כאשר הארבעה נשארים חברי היסוד. הקבוצה מתפקדת גם כמשפחה לא מתפקדת, כאשר במהלך הסדרה הם מטפלים גם בחייהם הפרטיים, מתרחשות מריבות בין ריד לסו, ומתוארים התנהגותו הפזיזה של ג'וני ומצבי הרוח המשתנים של בן. בנוסף הארבעה מיודדים עם גיבורי-על אחרים, שהבולטים ביניהם הם ספיידרמן והגולש הכסוף. מפקדתם היא בניין בקסטר בניו-יורק, אשר משמש גם כביתם.

הנבלים הראשיים של ארבעת המופלאים כוללים את דוקטור דום, איש החפרפרת, מאסטר הבובות, דיאבלו, והנבלים הקוסמיים גלקטוס וגזע הסקרול.

לכותרי הסדרה קיימת גם גרסת אולטימייט מחודשת וצעירה יותר, המתרחשת בעולם החדש של מארוול אולטימייט מארוול. כאן ארבעת החברים המוכרים מקבלים את כוחותיהם כשניסוי משתבש בלב המדבר, ניסוי שעבדו עליו כל חייהם יחד עם החברה המדעית הגדולה של דוקטור סטורם, אביהם של סו וג'וני. אך כאן גם אדם אחר בן גילם שהיה שותף לניסוי נפגע מהתאונה, בשם ויקטור וון דום, שהפך לאויבם הראשי של הארבעה, דוקטור דום.

דמויותיהם של מיסטר פנטסטיק, האשה הבלתי נראית, הלפיד האנושי והדבר מדורגים במקומות ה-40, 66, 46 וה-18, בהתאמה, ברשימת מאה גיבורי-העל הגדולים ביותר, לפי אתר IGN.

באטמן – רשימת סיפורים וחוברות קומיקס

באטמן הוא אחת הדמויות הפופולריות ביותר של חברת DC קומיקס. הוא כיכב בכמה סדרות קומיקס משלו, כולל מיני סדרות ורומנים גרפיים, ומשחק תפקיד חשוב בכמה אחרים.

גיליונות סגנון מדורגים

גיליונות סגנון מדורגים (באנגלית: Cascading Style Sheets ובראשי תיבות: CSS) הם פורמט לעיצוב דפי אינטרנט. הגיליונות קובעים את עיצובם של תגים ב-HTML,‏ XHTML וכל שפה דומה ל-XML לבניית אתרי אינטרנט.

CSS נוצר במטרה להפריד בין תוכן ומבנה דפי האינטרנט לבין עיצובם: עד ליצירת ה-CSS בידי קבוצת התקינה W3C ב-1995, נכתבו תוכן האתרים וסגנון העיצוב שלהם באותו דף HTML. כתוצאה מכך, הפך קוד ה-HTML למסובך ובלתי קריא, ושינויים עיצוביים באתר שלם דרשו מעבר דף אחר דף. באמצעות CSS ניתן למקם הגדרות עיצוב בקובץ יחיד, ששינוי בו ישתקף בבת אחת בכל הדפים העושים בו שימוש.

גליונות הסגנון נקראים "מדורגים" (באנגלית: Cascading) משום שיש להם היררכיה: אם יש הגדרות שונות עבור אותו אלמנט בדף, הגדרות CSS הנמצאות בבלוק