גבעת הראל

המאחז גבעת הראל הוא יישוב קהילתי בבנימין, הפועל במתכונת אגודה שיתופית. נמנה עם יישובי גוש שילה ושייך למועצה אזורית מטה בנימין. שוכן בגדה הצפונית של נחל שילה העליון, בגובה 740 מטר מעל פני הים. כיום מתגוררות במקום כ-70 משפחות.

גבעת הראל (מאחז)
כביש הכניסה לגבעת הראל
הכניסה לגבעת הראל
מדינה ישראל  ישראל
בנימין מחוז יהודה ושומרון
תאריך ייסוד 1998
גובה 740 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ במאחז 70 משפחות (2018)
קואורדינטות 32°03′30″N 35°16′23″E / 32.058444444444°N 35.273°E 
http://www.givatharel.com/
(למפת דרום השומרון רגילה)
South Shomron
 
גבעת הראל
גבעת הראל

מקור השם

המאחז הוקם בשנת 1998 (חשוון ה'תשנ"ט) ונקרא על שמו של הראל בן נון, בנו של הרב אלחנן בן נון, רב ההתנחלות שילה הסמוכה, שנהרג יחד עם שלמה ליבמן בידי מחבל בעת שמירה על ההתנחלות יצהר. לאחר ההלוויה החליטו יגאל בן נון, אחיו של הראל, ושיבי דרורי לעלות לקרקע ולהקים יישוב חקלאי לזכרו של הראל.

הקמה והתפתחות

כחלק מהליך ההקמה, הוקמה ליישוב אגודה שיתופית. לאגודה השיתופית יש הסכם הקצאה על הקרקע עם ההסתדרות הציונית העולמית עד לשנת 2045.

בין המאחז לבין כביש 60 ניטעו כרמי גפנים ומטעי זיתים בהיקף של מאות דונמים. ביישוב הוקם יקב בוטיק בבעלותו של ד"ר שיבי דרורי ממקימי היישוב ששמו "יקב גבעות".

גאוגרפיה

היישוב ממוקם כ-740 מטר מעל פני הים. בפסגת היישוב הוקם "מצפור אברהם" המעניק תצפית פנורמית על כל האזור[1].

אוכלוסייה

נכון לשנת 2018 מתגוררות ביישוב 70 משפחות ומאות ילדים. כ-30 מהמשפחות מתגוררות בבתי קבע. היישוב אינו מוגדר מבחינה דתית ויש רצון מצד התושבים שלא להזדהות עם זרם דתי מסוים. הלכידות הקהילתית גבוהה ורבים מתושבי היישוב עוסקים במקצועות חופשיים.

מבני ציבור

במאחז פועלים: בית כנסת, מקווה טהרה, מעונות וגני ילדים, גן משחקים, מגרש ספורט, משחקיה לילדים, ספריה, חדר נוער, וסניף בני עקיבא.

תיירות

במאחז מספר אתרים תיירותיים, בהם: חוות סוסים, מערת הנחושת, מערת השקד, פינת חי, גלריית אומנות מקרמיקה, יקב בוטיק המפיק גם שמן זית, מסעדת בשרים ומזבח האבן[2]. מ-2013 מתקיים בקיץ מדי שנה ביישוב "מרוץ גבעת הראל", שבו משתתפים עשרות מתושבי המועצה. הרצים עוברים ליד כרמי הגפנים ומטעי הזיתים ומשקיפים על תל שילה.

המזבח החצוב

בתחומי היישוב נחשף מזבח עולה חצוב בסלע, ניצב על גבי טרסה, ומעליו ומתחתיו מדרון תלול ומצוקי - כך שהמזבח בולט על פני השטח. במהלך עבודות פיתוח בשנים 2016-2017 הוזז המזבח מעט וכיום רק אדם המכיר את המזבח יוכל להצביע עליו. מתחתיו מצוי כבשן סיד קדום. המזבח נמצא במפנה הדרומי של ההר ופונה לגבעת הרואה, המשקיף על נחל שילה, בקטע הנחל המחבר את עמק שילה ועמק לבונה.

הכרמים בכניסה לגבעת הראל
כרם של חקלאי היישוב

נחל שילה

נחל שילה הוא נחל אכזב שראשיתו בסביבות היישוב גבעת הראל. הנחל שימש כציר תחבורה עיקרי בדרך האבות, ונראה שזהו "מעלה לבונה" הקדום.[דרוש מקור] קטע נחל זה נקרא "נחל (ואדי) עלי". הנחל זורם לכיוון מערב והוא מתחבר לנחל הירקון כשלושה קילומטר צפונית למחלף מורשה.

בנחל שילה פורחים פרחים רבים, בהם חלמונית, כרכום, סתוונית, חצב, נרקיס ועוד.

אתר פריחת החלמוניות

במדרון הדרומי של היישוב נמצא אתר פריחה גדול של חלמונית גדולה שהתגלה בשנת 2005. החלמוניות פורחות לרגלי עמוד אבן המכונה "שומר החלמוניות". בזמן שיא הפריחה מגיע מספר החלמוניות ל-4,800[3] וזהו אחד מהמוקדים היחידים בישראל בהם ניתן לצפות בפריחה[4].

תצפית ביישוב לנחל שילה
תצפית מהיישוב לנחל שילה

עין עוז

כ-600 מטר מערבה מהיישוב, נמצא עין עוז - מעיין שכבה הנובע במפנה המערבי של הנחל, וכנראה שימש לעוברי-דרכים שעברו בנחל. המעיין נקרא בפי הערבים "עין מחֵיבִּר". למעיין שתי בריכות - בריכת מבוגרים בגובה של 1.70 ובריכה רדודה לילדים. לצידו של עין עוז נמצא כבשן סיד נוסף.

גלריית תמונות

מגדל המים ביישוב

התצפית לנחל שילה מבט לכיוון מערב

בית הכנסת ביישוב

בית הכנסת של היישוב

מגרש הכדורסל של גבעת הראל

מגרש הכדורסל ביישוב

גבעתהראל01

שלט הכניסה ליישוב

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מצפור אברהם
  2. ^ אתר המועצה האזורית
  3. ^ אתר חדש של חלמוניות – נחל שילה עילי
  4. ^ חלום החלמונית, ישראל היום (בעברית)
אלון (יישוב)

ההתנחלות אלון היא יישוב קהילתי משותף לדתיים וחילונים, מיישובי המועצה אזורית מטה בנימין. היישוב נמצא באזור מדבר יהודה, על הגדה הדרומית של נחל פרת (ואדי קלט), בגובה של 250 מטרים מעל פני הים. אלון שוכן לא הרחק מהעיר ירושלים וכן מהעיר מעלה אדומים. ממערב ליישוב הוכשר "מצפה אורית", המשקיף על מתלול נחל פרת ויישובי האזור. ביישוב מתגוררות נכון לשנת 2018 כ-230 משפחות.

בית חורון

בֵּית חוֹרוֹן הוא התנחלות ויישוב קהילתי בחבל בנימין, לצד כביש 443, סמוך לכפר בית עור אל-פוקא, כ-3 קילומטר צפונית-מערבית לגבעת זאב, השייך למועצה אזורית מטה בנימין וקרוי על שם העיר המקראית בית חורון (עליונה ותחתונה).

גבע בנימין

גֶּבַע בִּנְיָמִין (אָדָם) היא התנחלות הממוקמת 2 ק"מ צפונית מזרחית לירושלים, בין כביש 437 לכביש 60. ההתנחלות הוקמה בשנת 1984.

הראל

האם התכוונתם ל...

חרשה (יישוב)

חרשה היא התנחלות ויישוב קהילתי בגוש טלמונים שבמערב בנימין, המשתייכת למועצה אזורית מטה בנימין.

טלמון

טַלמוֹן היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי בהרי גופנה שבמערב בנימין, מצפון מערב לרמאללה ולצד יישובי גוש טלמונים, ובהם דולב הסמוך מדרום. ביישוב מתגוררות כיום מעל 300 משפחות.

יקב גבעות

יקב גבעות הוא יקב בוטיק הנמצא במאחז גבעת הראל שבגוש שילה. מאז שנת 2008 פועל במקום מרכז מבקרים בחסות המועצה האזורית מטה בנימין.

כוכב יעקב

כּוֹכַב יַעֲקֹב היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי באזור בנימין בין העיירה א-ראם לבית אל, סמוך לעיירה אל-בירה, השייכת למועצה אזורית מטה בנימין. היישוב שוכן בגובה 810 מטר מעל פני הים ומרוחק 15 ק"מ מירושלים.

אחת משכונות היישוב הרשמיות, תל ציון, מתקיימת בפועל כיישוב חרדי עצמאי, למרות שתושביה נמנים עם אוכלוסיית כוכב יעקב. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כוכב יעקב הוא היישוב השני בגודלו בישראל שאינו בעל מעמד רשות מקומית, אחרי צור הדסה.

מועצה אזורית מטה בנימין

מועצה אזורית מטה בנימין היא מועצה אזורית השוכנת מצפון לירושלים, באזור יהודה ושומרון, שפלת יהודה והרי ירושלים. גבולות המועצה משתרעים מלטרון במערב ועד בקעת הירדן במזרח, מירושלים בדרום ועד אזור העיר אריאל בצפון. בסוף 2016 נמנו במועצה כ-64,000 תושבים, והיא המועצה האזורית הגדולה בישראל במספר תושביה. בתחום המועצה 46 יישובים, מתוכם 34 יישובים קהילתיים, 10 מאחזים ושני מושבים. בתחום המועצה 62 בתי ספר ומאות גני ילדים. במועצה חברים 33 חברי מועצה ובראשה עומד ישראל גנץ.

מזבח חצוב בסלע בגבעת הראל

מזבח חצוב בסלע בגבעת הראל נמצא כק"מ וחצי מערבית משילה, בתחומי גבעת הראל, בגובה 740 מטר מעל פני הים. מזבח עולה חצוב בסלע, ניצב על גבי טרסה, ומעליו ומתחתיו מדרון תלול ומצוקי - כך שהמזבח בולט על פני השטח. מתחתיו מצוי כבשן סיד קדום. 600 מטר מערבה לכבשן, נובע מעיין "עין מחֵיבִּר" (נקרא היום גם "עין עֹז"), אשר מצידו כבשן נוסף.

המזבח נמצא ברום המדרון המשקיף על נחל שילה, בקטע הנחל המחבר את עמק שילה ועמק לבונה - מקטע מדרך האבות, וכנראה שזהו "מעלה לבונה" הקדום. קטע-נחל זה נקרא כיום נחל (ואדי) עלי. המזבח ניצב במפנה הדרומי של ההר ופונה לגבעת הרואה עליה שרידי חווה עתיקה ותעשיות חקלאיות נלוות ולעין עוז, וכנראה נצפה לעוברי-דרכים שעברו בנחל.

בשנת 2019 בעקבות עבודות בנייה ביישוב הסמוך גבעת הראל התדרדר סלע ופגע במזבח. הסלע שהתדרדר טרם פונה נכון לספטמבר 2019 והנזק לממצא ההיסטורי טרם טופל.

מצפה יריחו

מִצְפֵּה-יְרִיחוֹ היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי בגוש אדומים ליד יריחו, בתחום מועצה אזורית מטה בנימין. שמו של היישוב ניתן לו בגלל מיקומו הצופה על העיר יריחו.

מתתיהו (יישוב)

מַתִּתְיָהוּ היא התנחלות ויישוב קהילתי, השייכת למועצה אזורית מטה בנימין סמוך למודיעין עילית, בעלת אופי חרדי.

ניל"י (יישוב)

נִילִ"י היא התנחלות ויישוב קהילתי בעל אופי חילוני, באזור דרום-מערב השומרון, צפונית למודיעין עילית ודרומית לכפר הפלסטיני שיבתין ולעיירה שוקבא. היישוב שוכן בגובה של 360 מטר מעל פני הים, מזרחית לכביש 446, ושייך למועצה אזורית מטה בנימין. כיום בניל"י גרות כ-230 משפחות.

סנה (מאחז)

סֶנֶּה הוא מאחז ויישוב קהילתי מצפון לירושלים. היישוב משתייך ליישובי המועצה אזורית מטה בנימין. היישוב מוכר בקרב תושביו ותושבי האזור בשם "בני אדם" על שם היישוב גבע בנימין הסמוך שמוכר בשמו הלא-רשמי "אדם".

עדי עד

עֲדֵי עַד הוא מאחז ויישוב קהילתי בגוש שילה. היישוב שייך למועצה אזורית מטה בנימין. שם היישוב נגזר מהפסוק "זֹאת מְנוּחָתִי עֲדֵי עַד פֹּה אֵשֵׁב כִּי אִוִּתִיהָ." (ספר תהילים, פרק קל"ב, פסוק י"ד). היישוב ממוקם על הר בגובה של 854 מטר, צופה אל הסרטבה ואל עבר הירדן, וחולש על יישובי הבקעה ממזרח ועל יישובי גוש שילה בצפון־מערב.

ביישוב מתגוררות כארבעים משפחות.

היישוב הוקם בשנת 1998 (ה'תשנ"ט) על ידי תושבי שבות רחל הסמוכה כתגובה להסכם וואי. בעבר פעלה במקום ישיבה חקלאית בשם "שדות אמיר".

ב-2015 הודיעה המדינה על כוונתה להכשיר את המאחז, וחזרה על הדברים בבג"ץ, ב-2018.

החקלאות ביישוב מבוססת על כרמים ויקב בו מייצרים שיכר, פרחים, פירות וירקות בחממות, מלונים, אבטיחים, עצי זית, מאפייה אורגנית, וגבינות תוצרת בית. במקום גם חוות סוסים.

עין עוז

עין מוּחַ'יבָּר (מוכר גם בשם עין עוז או מעיין העוז) הוא מעיין שכבה הנמצא בנחל שילה עליון, ממערב למאחז גבעת הראל בבנימין. המעיין נובע במערה מכוסה שערות שולמית, שגובה המים בה מגיע לחצי מטר.

מהמערה נשפך המעיין אל בריכה גדולה המחולקת לשני מעגלים, הגדולה בעומק 1.70 מטר (למבוגרים) והקטנה בעומק מטר (לילדים).

ב-2005 שופץ המעיין לזכר הראל עוז בן-נון שנרצח יחד עם חברו שניאור שלמה ליבמן על ידי מחבלים במהלך סיור ביטחוני על יד יצהר. לצדו הוקמו שולחנות פיקניק ופחי אשפה, והוצבו שלטי הדרכה.

סמוך למעיין קיימים מערת התלתן, בור כבשן, בור מים עתיק, ומצפה נוף. מעל המעיין עצי תות ותאנים, ניטעו עצי שקד רבים.

עלי (יישוב)

עֵלִי הוא התנחלות עירונית בהרי בנימין והיישוב הצפוני ביותר במועצה האזורית מטה בנימין. היישוב שוכן סמוך לכביש 60 דרומית-מזרחית לאריאל.

עלי הוקם בשנת 1984 כיישוב עירוני ומרכזי בגוש שילה, וכיום הוא הגדול ביישובי הגוש. היישוב קרוי על שמו של עלי הכהן ששימש במשכן שילה המזוהה באתר הסמוך ליישוב (תל שילה). ממזרח ליישוב נמצא הכפר קריוּת, המזוהה עם עירו הקדומה של יהודה איש קריות.

רשימת מאחזים

להלן רשימת המאחזים העיקרים ביהודה ושומרון, מצפון לדרום, על פי האזור בו הם נמצאים ויישוב-האם (אם קיים) הקרוב להם ביותר, שלרוב מספק את השירותים המנהליים.

♦ אחיה

♦ איבי הנחל

♦ אש קודש

♦ בית חוגלה (מול נבו)

♦ בני אדם

♦ גבעת אסף

♦ גבעת ארנון (גבעה 777)

♦ גבעת גל

♦ גבעת הרואה

♦ גבעת הראל

♦ גבעת להבה

♦ גבעת תקומה

♦ גינות אריה

♦ הר גדעון

♦ חוות גלעד

♦ חוות יאיר

♦ חוות סקאלי

♦ חורש ירון

♦ חרשה

♦ יד יאיר

♦ יש"א ברכה

♦ ישוב הדעת

♦ מגרון

♦ מעוז אסתר

♦ מעלה שלמה

♦ מעלה רחבעם

♦ מצפה אביחי

♦ מצפה אשתמוע

♦ מצפה דני

♦ מצפה חגית

♦ מצפה יאיר

♦ מצפה יוסף

♦ מצפה יצהר

♦ מצפה כרמים

♦ מרחבי דוד

♦ עשהאל

♦ נווה ארז

♦ עדי עד

♦ עוז ציון

♦ עלי עין

♦ עמונה

♦ פני קדם

♦ קידה

♦ רמת גלעד

♦ רמת השלושה

♦ רמת מגרון

♦ שבות עמי

♦ שדה בועז

♦ שלהבת

♦שלהבת יה

שבות רחל

שבות רחל היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי, הנמנה עם יישובי גוש שילה שבחבל בנימין. באופן רשמי שבות רחל מוגדרת על ידי מדינת ישראל כשכונה של שילה, ולכן הלמ"ס מונה את תושביו בתוך אוכלוסיית שילה, אך למעשה היא מתפקדת כיישוב עצמאי.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.