גבעת אולגה

גבעת אולגה היא שכונה במערב העיר חדרה השוכנת על חוף הים התיכון. היא גובלת במזרחה בכביש החוף. השכונה הוקמה בשנת 1949 וקרויה על שם אולגה חנקין, מנשות העלייה הראשונה ואשתו של יהושע חנקין, גואל אדמות חדרה.

גבעת אולגה
PikiWiki Israel 30021 Givat Olga
בית חנקין בגבעת אולגה
מידע
עיר חדרה
תאריך ייסוד 1949
על שם אולגה חנקין
מספר תושבים 12,000(נכון ל-2015)
קואורדינטות 32°26′27″N 34°53′01″E / 32.440881°N 34.883543°E
שכונות נוספות בחדרה
(למפת הכרמל רגילה)
Carmel
 
גבעת אולגה
גבעת אולגה
PikiWiki Israel 5015 givat olga beach
"מפרץ בנימין" בחוף גבעת אולגה

גבולות גאוגרפיים

גבעת אולגה גובלת ברצועת חוף מצד מערב ובכביש החוף מצד מזרח. השכונה מוקפת בשכונות החדשות קדמת-ים מצפון ועין הים מדרום. במרחק קצר מהשכונה ישנם אתרי טבע, כאשר מצפון נמצא פארק נחל חדרה ותחנת הכוח אורות רבין ומדרום שמורת טבע חוף גדור.

היסטוריה

היישוב החל בבית אחד, בית ביטחון, שבנה המנהיג הציוני יהושע חנקין בעקבות המרד הערבי הגדול (1936-1939). הבית נבנה בחופה של השכונה של היום. בשנת 1949 הוקמה מסביב לבית שכונת גבעת אולגה. ראשיתה כישוב ארעי של חלוצי חדרה, ששמו היה ק ד י מ ה.[1]

בהמשך נבנתה גבעת אולגה רבדים רבדים[2]:

 • רובד ראשון - שיכון עולי סין. יוצאי אירופה שהגיעו ארצה דרך שאנגחאי. השיכון נבנה על ידי המתיישבים עצמם, כדי להוזיל את הבנייה. נבנו 40 דירות, כל אחת בת 50 מ"ר, שכללו שני חדרים, מטבח ושירותים. מועד ההקמה - 1949-50. לאחר מכן הוסיפה חברת "עמידר" בתים חד-קומתיים, עם ארבע דירות בכל מבנה. שטחה של כל דירה הגיע ל-25 מ"ר. עם הזמן הוסיפו קומה שנייה ואיחדו כל שתי דירות לשימושה של משפחה אחת.
 • רובד שני - גבעת אולגה א` (כיום מערבית לתחנת הדלק). דיירי השיכון היו יוצאי אירופה וארצות הברית. המועד 1951-52.
 • רובד שלישי - גבעת אולגה ב`. נבנה במערב השכונה. המשתכנים היו ברובם יוצאי צפון אפריקה. המועד 1952-53.
 • רובד רביעי - גבעת אולגה ג`. נבנה בחלקה הצפוני של השכונה. המשתכנים יוצאי טריפולי, מרוקו ורומניה.
 • רובד חמישי - גבעת אולגה ד`. שיכון זה נועד עבור שרידי המעברה האחרונים. המועד 1960-64.
 • רובד שישי - ידוע בכינוי אזור "אלי כהן". יועד למשפחות מרובות ילדים מבין תושבי השכונה. הוקם בשנים 1964-65.
 • רובד שביעי - שיכון "אזורים". יועד לזוגות צעירים. השיכון קלט גם עולים מהקווקז ואתיופיה. שמו הרשמי הוא שכונת בן-גוריון. בעבר שכן במקום מרכז קליטה. נבנה משנת 1971 ואילך.
 • רובד שמיני - במהלך שנות התשעים נבנו בצפון מערב השכונה דירות נופש, מתחם הנושא את השם "כפר הים". במתחם נבנה המלון הראשון בעיר חדרה מרשת רמדה.
 • רובד תשיעי - משנת 2009 ועד ימים אלו נבנית שכונת "עין הים" דרומית לשכונת גבעת אולגה, בסיום הבנייה תכיל עין הים 1,500 יחידות דיור.[3]

דמוגרפיה

השכונה מונה כ- 12,333 תושבים והיא השנייה בגודלה בשכונות העיר חדרה (אחרי שכונת בית אליעזר), המונה כ-94,000 תושבים נכון לשנת 2017.


תושביה הראשונים של השכונה היו יוצאי מעברת אגרובנק מחנה העולים הגדול ששכן בין יער חדרה לבין הגבעה.[4]. השכונה התחברה לרשת החשמל רק בשנת 1957, עת התארגן ועד לשכונה ויזם את החיבור[5]. בראשית שנות התשעים, בעקבות גל העלייה מחבר העמים עלה הביקוש לדירות בשכונה ונוצרה מציאות דמוגרפית חדשה. העלייה גרמה שינוי בהרכב האוכלוסייה כך שמשפחות מבוססות וזוגות צעירים יצאו מהשכונה לטובת אוכלוסיות עולים. כיום העולים שמקורם בעליות שלאחר 1990 מהווים כ- 26% מתושבי השכונה, יוצאי חבר המדינות, קווקז ואתיופיה.

שירותים לרווחת התושבים

השירותים הקיימים באולגה מגוונים מאוד ופונים לקהל יעד רחב. בשנים האחרונות התפתחו בגבעת אולגה מגוון רחב של שירותים לרווחת התושבים ונוצרה שותפות תלת מגזרית ייחודית. את העשייה מובילה עיריית חדרה על אגפיה השונים בשיתוף משרדי ממשלה, גופי מגזר שלישי מקומיים כגון: הקרן לפיתוח חדרה, מתנ"ס גבעת אולגה, הטכנודע, הגרעין התורני וגופי מגזר שלישי חיצוניים כגון: עמותת צמאון, תוכנית "עיר בשינוי" (קרן לאוטמן וציונות 2000), חינוך לפסגות, עמותת לשובע, קרן שטיינמץ, קרן אריסון, עמותת ירוחם, "אחרי", ישיבת גבעת אולגה ועוד.

מתנ"ס גבעת אולגה

המתנ"ס מפעיל קייטנות, חוגים לילדים, צעירים ולמבוגרים וגמלאים. פועל עם אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים בפרויקטים 'עמיתים', 'נאמן', 'קהילה נגישה', 'צמי"ד' ו'רעים'. המתנ"ס כולל את המרכז לגיל הרך המפעיל חוגים, הרצאות להורים, טיפת חלב ועוד.

יחידת הנוער

יחידת הנוער של מתנ"ס גבעת אולגה מפעילה את: "קפנוער" - מועדון נוער מרכזי בתחומי מנהיגות, פנאי ואומנויות; "רוגע-לך" מועדון נערות; "אופקים לנוער" - הטמעת מסוגלות תעסוקתית אצל בני נוער; "מיתר-נירים" - מרכז יום תומך רב תחומי; מרכז למידה; "הצינור"- מועדון גלישת גלים לנוער אולגה; "האינקובטור" - מרכז המוזיקה של היחידה. בעבר פעלו בשכונה תנועות הנוער בית"ר, והנוער העובד והלומד והיום פועלים בה תנועות הנוער בני עקיבא, שבט 'צוקים' של הצופים ואריאל.

גרעין תורני חברתי

בשכונה פועל גרעין תורני חברתי הנותן מענה לצרכים התורניים והחברתיים בעיר. הגרעין הקים את ישיבת גבעת אולגה, תלמוד תורה בבית הספר "שילה" וכן ערבי נשים ושיעורי תורה לגברים. הגרעין שותף פעיל לפעילות של המתנ"ס ויחידת הנוער.

מרכזי פעילויות נוספים

 • טכנודע חדרה - מרכז מדעי לפעילות חקר במדע וטכנולוגיה. מפעיל תוכנית מצוינות, רואים עתיד ואפיקים.
PikiWiki Israel 15144 quot;Technodaquot; in Hadera
ה"טכנודע" בגבעת אולגה
 • מועדוניות יום - הבית החם, שילה, לשובע ולב אזורים.
 • "חינוך לפסגות" - פעילות מצוינות לנוער מחונן ומצטיין כולל ארוחה חמה, פעילות העצמה, חוגים ועוד.

בתי ספר בשכונה

 • בית ספר תתמ"ד שילה ברחוב מבצע עזרא
 • בית ספר ממ"ד יבנה ברחוב השומרון
 • בית ספר ממלכתי השחף (לשעבר אור לטף) ברחוב הנגב
 • בית ספר יסודי ניסויי אזורי חופים בעין הים
 • בית ספר יסודי ותיכון דמוקרטי אזורי גבעול ברחוב מבצע עזרא (לשעבר "עמישב")
 • בית ספר חרדי אזורי לבנות תהילה (לשעבר "דרך חיים")
 • בית ספר לחינוך מיוחד אזורי גל אור

צמחייה ובעלי חיים

בשכונה וסביבתה יש מגוון רחב של בתי גידול: חולות מיוצבים, חוף סלעי, חוף חולי, בריכת חורף, יער פארק, רכס כורכר, נחל חדרה - כולם ברדיוס של 4 ק"מ בלבד ממרכז השכונה. ביניהם יש שני בתי גידול אדומים (בסכנת הכחדה).

Orot rabin
תחנת אורות רבין מנחל חדרה

בין היונקים הנפוצים באזור ניתן למצוא: שועל מצוי, נמייה מצויה, דורבן, קיפוד מצוי, פסיון מצוי, גרביל החולות וחתולי בית שהתפראו.

האזור מהווה ציר נדידה חשוב. בעונות הנדידה ניתן לצפות בנדידה מרשימה של מיני ציפורים כמו סלעיות קיץ, דרור ספרדי, חנקנים למיניהם, שליו, ושרקרק מצוי.

בחולות ניתן למצוא צמחים נדירים, ביניהם אירוס הארגמן, אשר גבעת אולגה הוא האתר הצפוני ביותר בעולם בו מתקיימת אוכלוסייתו באופן טבעי.[6]

תמונה 1110
תחנת משמר החופים בגבעת אולגה, כעת נמצאת בתוך כפר הנופש של האגודה למען החייל

ספורט

בגבעת אולגה הייתה קבוצת כדורגל שנקראה "מ.ס. "עדי" גבעת אולגה", אשר התאחדה בשנת 2015 עם הפועל חדרה לקבוצה אחת בשם הפועל חדרה/גבעת אולגה.

בסמוך לשכונה (ממזרח לכביש החוף) הוקם "אצטדיון עדי כהן" על שמו של סמל עדי כהן, תושב השכונה, אשר נפל במלחמת לבנון השנייה. האצטדיון מכיל כ-800 מושבים[דרוש מקור].

תיירות

במרץ 2017 נפתח בית מלון רמדה חדרה על רצועת החוף שממערב לגבעת אולגה. בהמשך לבית המלון צפויה להבנות טיילת באורך של כ-6 ק"מ.

סמוך למלון רמדה נמצאים כפר הנופש 'כפר הים' וכפר הנופש של האגודה למען החייל.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ זאב וילנאי, אנציקלופדיה אריאל, עם עובד, 1977, עמ' 1149
 2. ^ מתוך החוברת "חדרה רחובות ושכונות" בעריכת אלישיב אורן וחיליק מדור חיים
 3. ^ http://www.hadera.muni.il/WEB/8888/NSF/Web/8553/hadera%20mithadeshet.pdf
 4. ^ י. בן אמיר, גבעת אולגה - מחול צהוב למרבדי ירק, דבר, 27 ביוני 1969
 5. ^ מתוך אתר העיר חדרה [1]
 6. ^ http://www.teva.org.il/?CategoryID=200&ArticleID=7632
אולגה

האם התכוונתם ל...

אולגה חנקין

אולגה (עלקא חיינה) חנקין לבית בלקינד (י"ז בטבת תרי"ב, 9 בינואר 1852, בלארוס - ט"ו בניסן תש"ג, 21 באפריל 1943, עמק יזרעאל), אשת העלייה הראשונה, מיילדת ידועה בראשית ההתיישבות הציונית בתקופת היישוב העברי בארץ-ישראל. הייתה שותפה לרכישת קרקעות להתיישבות יהודית בפלשתינה-א"י, שידועה בהיסטוריה הציונית כ"גאולת האדמות", יחד עם בן זוגה יהושע חנקין. השכונה גבעת אולגה בעיר חדרה נקראת על שמה.

בלקינד

בלקינד (ברוסית: Белкинд) הוא שם משפחה יהודי ממקור רוסי. קרוב אטימולוגית לשם "בלקין" שפירושו "סנאי".

האם התכוונתם ל...

דוד ג'יאמי

הרב דוד ג'יאמי (נולד בי"ח בחשוון תשל"ב) הוא ר"מ בישיבת הר המור ומחבר ספרים באמונה.

דרך סולינג

דרך סולינג היא סוג של דרך שנבנתה בתקופה המנדטורית תוך שימוש באבנים וחצץ. השיטה פותחה על ידי מהנדסים בריטים, אומצה על ידי השלטונות הבריטים בתקופת המנדט ומהנדסיה השתמשו בה לבניית כבישים ברחבי ארץ ישראל. שיטה זו שימשה גם את בוני כביש טבריה-צמח. רוב הדרכים שנסללו בשיטה זו כוסו, במשך השנים, באספלט, בעיקר בגלל היותן דרכים משובשות.

הפועל חדרה

הפועל חדרה גבעת אולגה שולם שוורץ היא קבוצת כדורגל ישראלית מהעיר חדרה, אשר משחקת בליגת העל. הקבוצה נקראת על שם כדורגלן העבר שלום (שולם) שוורץ, וצבעיה הם אדום ושחור.

חדרה

חֲדֵרָה היא עיר במחוז חיפה בישראל שבשרון הצפוני, אשר שוכנת לחוף הים התיכון. היא הוקמה כמושבה על ידי אנשי העלייה הראשונה ב-1891, והוכרזה כעיר בשנת 1952. מקור השם חדרה בערבית, الخضيرة (תעתיק מדויק: אל-חְ'דֵירַה, "הירקרקה"), על שם צבען של האצות בביצות. אבשלום קור הציע כי השם הערבי הוא גלגול של השם העברי "גדרה", שהיה שמו של יישוב קדום ליד קיסריה. העיר חברה בארגון פורום ה-15.

טכנודע חדרה

"הטכנודע - מרכז לחינוך מדע וטכנולוגיה" (או "טכנודע דור ס"ת") הוא מרכז ייחודי לחינוך מדעי וטכנולוגי הנמצא בשכונת גבעת אולגה שבעיר חדרה.

המרכז נוסד ב-1986 במסגרת פרויקט שיקום שכונות של הסוכנות היהודית וביוזמת אורי צאן כשלוחה של מוזיאון האם בטכניון. המרכז ממוקם בשכונת גבעת אולגה, המתאפיינת באחוז גבוה של עולים חדשים ומאוכלוסיות ותיקות המגיעות מרקע סוציו – אקונומי נמוך, לצד אזורי נופש ובניינים חדשים הממוקמים בה בסמוך לחוף.

המרכז מציע מגוון פעילויות לכ-20,000 ילדים בשנה מכל מגזרי החברה. פעילות הטכנודע מתמקדת בהתנסות חוקרת במדעים לילדי גן ותלמידי בית ספר כהשלמה לתוכנית הלימודים, וחוגי העשרה בשעות אחרי הצהריים בתחומים כגון פיזיקה, ביולוגיה, רפואה, אלקטרוניקה, רובוטיקה, אוירונאוטיקה, אסטרונומיה, אופטיקה, מחשבים ומתמטיקה. הטכנודע משמש גם כמרכז אזורי לתלמידים מחוננים וכמרכז להכשרת מורים.

הקמפוס החדש של הטכנודע שנחנך בספטמבר 2006 כולל מעבדות מדעים, טכנולוגיה ומחשבים מתקדמות, מצפה כוכבים ופלנטריום. בכל ימות השנה, מתקיימות תוכניות חינוכיות וחברתיות רבות, לרבות: מרכז מיוחד לגיל הרך – הטכנוגן, מדע לגיל הרך, תוכנית בוקר לבתי ספר יסודיים, תוכנית בוקר לחטיבות עליונות, תוכנית מחוננים, פרויקט מצוינות, פנימיות יום, תוכנית מד"צים, הרצאות אסטרונומיה ועוד. עם ההרחבה הניכרת של מגוון הפעילות והיקפה, הטכנודע נשאר נאמן למטרתו העיקרית: מחויבות לצמצום פערים חינוכיים בחברה הישראלית באמצעות טיפוח מצוינות בקרב ילדים מכל שכבות האוכלוסייה. בסוף 2011 החלה בניה של אולם תצוגות גדול למרכז מדעי-טכנולוגי אינטראקטיבי.

בשנת 2017 הוכרז כי במקום יוקם גם מוזיאון המוקדש לרפואה. שטח מוזיאון הרפואה כ-1,000 מ"ר ועלות בנייתו כ-15 מיליון שקלים.

יונתן זקס (כדורסלן)

יונתן (יוני) ויליאם זקס (באנגלית: Yonatan William Sachs‏ 5 ביוני 1954– 31 במרץ 2005) היה כדורסלן ישראלי ששיחק בשנות ה-70 וה-80 בליגה העליונה בשורות אליצור תל אביב, בית"ר תל אביב, וכן שיחק עבור קבוצות בליגת המשנה. שיחק בשורות נבחרת הנוער של ישראל ובנבחרת הבוגרת. כולל באליפות אירופה בכדורסל ב-1973 בספרד.נולד בלידס באנגליה ועלה לישראל בגיל חמש יחד עם משפחתו: הורים ושני אחים. למד במוסדות דתיים, כולל בתיכון דתי בר-אילן בנתניה, יחד עמו הגיע לגמר אליפות בתי הספר התיכוניים ב-1972. צורף לנבחרת הנוער והיה חלק מהחמישייה הקבועה באליפות אירופה לנוער שנערכה בזאדאר שביוגוסלביה ב-1972 והגיעה עד לשלב חצי הגמר בטורניר. מיד לאחר הצלחת נבחרת הנוער והצטיינותו בה צורף זקס לסגל הנבחרת הלאומית. הוא שותף במסגרת הנבחרת הבוגרת ב-12 משחקים.בשנותיו הראשונות שיחק באליצור נתניה שבליגה הארצית (באותה עת - ליגת המשנה) וממנה עבר לאליצור תל אביב, עמה העפיל לליגה הלאומית (באותה עת - הליגה העליונה) בתום עונת 1974/1973. מ-1975 ועד 1979 שיחק באליצור תל אביב בליגה הלאומית והיה בין שחקניה הבולטים. בקיץ 1979 חזר לשחק באליצור נתניה, ושנה לאחר מכן עבר לבית"ר תל אביב מהליגה הלאומית, בשורותיה שיחק גם בשנים 1981 ו-1982. בשורות בית"ר תל אביב קבע זקס שיא נקודות כשקלע 88 נקודות במשחק אחד.[דרוש מקור] לאחר מכן שיחק גם באליצור גבעת שמואל.

את שנותיו האחרונות כשחקן פעיל עשה זקס במכבי חדרה בזמן ששיחקה בליגה הארצית. כמו כן אימן את הפועל גבעת אולגה כמאמן-שחקן ועלה איתה לליגה א'. היה מורה לחינוך גופני ועסק באימון ילדים ונוער.נפטר כתוצאה מהתקף לב ב-2005 ונקבר בכפר מונש. השאיר אישה ושלושה ילדים.

ישיבת גבעת אולגה

ישיבת גבעת אולגה היא ישיבת הסדר המשתייכת לזרם ישיבות הקו הנמצאת בשכונת גבעת אולגה בחדרה.

ליגה א' (כדורגל)

ליגה א' היא הליגה השלישית בחשיבותה בכדורגל בישראל, אחרי ליגת העל והליגה הלאומית. הליגה מחולקת לשני מחוזות, ליגה א' דרום וליגה א' צפון, ובכל מחוז מתמודדות 16 קבוצות.

לאחר קום המדינה הייתה ליגה א' הליגה הבכירה בישראל, אך בעונת 1955/1956 הוקמה הליגה הלאומית, וליגה א' הפכה לליגת המשנה. בעונת 1976/1977 הוקמה הליגה הארצית כליגת המשנה החדשה, וליגה א' הפכה לליגה השלישית. לאחר הקמת ליגת העל בעונת 1999/2000 שימשה ליגה א' כליגה הרביעית במשך כעשור, אך בשנת 2009 בוטלה הליגה הארצית, וליגה א' הפכה שוב לליגה השלישית.

מחלף אולגה

מחלף אולגה הוא מחלף המחבר את שכונת גבעת אולגה השוכנת במערב העיר חדרה, ואת העיר חדרה עם כביש 2.

מכבי חדרה (כדורגל)

מכבי חדרה הייתה קבוצת כדורגל ישראלית מהעיר חדרה, שהייתה קיימת בין השנים 1914–2004. הקבוצה שיחקה בתחילה בליגות מחוזיות של ארץ ישראל בזמן תקופת המנדט הבריטי, ולאחר מכן השתלבה בליגות הנמוכות בישראל עד לפירוקה בשנות האלפיים המוקדמות. הקבוצה הגיעה לשיאה בשנת 1986 כאשר העפילה לחצי גמר גביע המדינה, ובכך הפכה לקבוצה הראשונה מהליגה השלישית שעולה לחצי גמר גביע המדינה.

מנשה זלקה

מניסן מנשה זלקה (נולד ב-1 ביולי 1990) הוא כדורגלן ישראלי המשחק בעמדת הקשר בהפועל חדרה, בה הוא משמש כקפטן.

מערך השליטה הימית

מערך השליטה הימית בחיל הים הישראלי אחראי על יצירת התמונה הימית הכוללת את כל כלי השיט הנמצאים במרחב הימי של מדינת ישראל וסביבתה ושליטה על הכוחות הנמצאים בים. המערך ממונה על פיקוח על התנועה בכל המרחב הימי של ישראל, וכן על גילוי וזיהוי ניסיונות חדירה למרחב הימי של מדינת ישראל, והכוונת פלגות הבט"ש של החיל אל עבר מטרות ימיות חשודות.

הכוח המפעיל את המערך הוא בקריות השליטה הימית וקציני השליטה ימית.

המערך מחולק למוצבי שליטה זירתיים (מש"ז) בבסיס חיפה, בסיס אשדוד ובסיס אילת וכן מוצבי שליטה אזוריים (מש"א) במעבר ארז, גבעת אולגה, סטלה מאריס וראש הנקרה, אשר מספקים כיסוי של המרחב הימי של מדינת ישראל וסביבתה באמצעות מכ"םים ואמצעי גילוי נוספים. על כל מש"ז מפקד קצין בדרגת רב-סרן או סרן. בראש יחידת השליטה הימית (יש"י), המרכזת את המידע מכלל הזירות, עומד קצין בדרגת סגן-אלוף.

משטרת גבעת אולגה

משטרת גבעת אולגה הוא מבנה של משטרת המנדט, ששימש למאבק נגד העלייה הבלתי לגלית. בשנת 1968 עבר לשמש כמתקן נופש לחיילי צה"ל.

פרויקט שיקום שכונות

פרויקט שיקום שכונות הוא פרויקט עליו הכריזה ממשלת ישראל השמונה עשרה בראשות מנחם בגין ב-1977, ובמסגרתו שוקמו 160 אזורי מצוקה בישראל.

מאז קבלת ההחלטה על ביצוע הפרויקט, אותרו 210 שכונות מצוקה, בכ-70 שכונות הסתיים הפרויקט, והוא עתיד להתבצע בעשרות שכונות נוספות. האוכלוסייה ב-160 השכונות הראשונות שבהן יושם הפרויקט מונה כמיליון איש. בין השכונות שהשתתפו בפרויקט: פת, גבעת אולגה, בקעה, תלפיות ורמת עמידר.

שמורת גדור

שְׁמוּרַת תֵּל גְּדוֹר היא שמורת טבע וגן לאומי בשרון, השוכנת לאורך חוף הים התיכון, בין היישוב מכמורת, מדרום לשכונת גבעת אולגה שבחדרה מצפון. האתר כולל שמורה ימית מוכרזת בשטח של 844 דונם, ושמורה חופית בשטח כולל של 752 דונם, שמהם 105 דונמים כבר הוכרזו, והיתר נמצאים בהליכי אישור.

השמורה החופית היא בחלקה חלק מפארק השרון, והיא מתמקדת במצוק הכורכר הנמשך לאורך קו החוף. המצוק מגיע לשיאו בתל גדור המתנשא לגובה של 33 מטרים, ועל פסגתו שרידי מבנה מרובע. המצוק עשוי משכבות של אדמת חמרה וכורכר, וגדלים עליו צמחי חבצלת החוף, חורשף וקריתמון ימי. בעורפו של המצוק גדלים סירה קוצנית, קורנית ואלת המסטיק. חוף השמורה סלעי, ועל טבלאות הסלע מתפתחת אוכלוסייה של חסרי חוליות ימיים. החוף החולי משמש את צבות הים העולות אליו כדי להטיל את ביציהן, ובמקום הוקם אתר מגודר אליו מעבירים פקחי רשות הטבע והגנים קנים של צבי ים כדי להבטיח את תהליך הדגירה. מצפון לתל גדור שוכן "המפרץ הסיני" – מפרצון שזכה לשמו על שם עולים שהגיעו מאירופה לארץ ישראל בסוף שנות ה-40 של המאה ה-20 אגב עצירה למשך שנתיים בשנחאי, ואשר נהגו לנפוש במקום.

השמורה מוקפת במעקה בטיחות המונע מכלי רכב את הכניסה אליה, חל איסור על שהיית בני אדם בשטחה בשעות הלילה והדייג מוגבל למקומות שיועדו לכך בלבד.

תחנה מרכזית חדרה

תחנה מרכזית חדרה היא התחנה המרכזית של העיר חדרה. התחנה ממוקמת במערב העיר בסמוך לצומת חדרה שעל כביש 4. מתחנת אוטובוסים זו יוצאים קווי אוטובוס בין עירוניים לפחות ל-16 ערים (חיפה, נוף הגליל, עפולה, אריאל, זכרון יעקב, רעננה, נתניה, תל אביב, ירושלים ואילת, חריש, קיסריה, טבריה, אור עקיבא, בני ברק, רמת גן, הוד השרון) כשלרוב הערים האלו יוצא יותר מקו אוטובוס בין-עירוני אחד. בנוסף יוצאים מן התחנה קוי אוטובוס עירוניים רבים. את מרבית הקוים שבתחנה מפעילה "אגד" ואת השאר מפעילה חברת "קווים".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.