ג'וזף סמית' הבן

ג'וזף סמית' הבןאנגלית: Joseph Smith, Jr;‏ 23 בדצמבר 1805 - 27 ביוני 1844) היה איש דת אמריקאי, מייסד תנועת קדושי אחרית הימים, הידועה גם כתנועת המורמונים. מאמיניו של סמית' הכריזו עליו כ"נביא אחרית הימים הראשון" אשר משימתו הייתה לשחזר את כנסיית ישו הנוצרי המקורית.

סמית' נולד בשרון שבורמונט לג'וזף סמית' האב ולוסי מק סמית'. זמן קצר אחרי לידתו המשפחה עברה לגור במערב מדינת ניו יורק שם המשיכו לעסוק בחקלאות.

ג'וזף סמית' הבן
Joseph Smith
ג'וזף סמית' הבן
ג'וזף סמית' הבן
josephsmith.net

ההתגלות לג'וזף סמית

לפי אמונת המורמונים, התגלו האל ובנו ישו בפני סמית' באביב של 1820, כשהיה נער בן 14, כמענה לתפילתו שבה ביקש לדעת האם הכנסייה היא כנסיית אמת. הם ציוו עליו לא להצטרף לכנסיות הקיימות, ולאחר מופעים אלוהיים נוספים הוכרז סמית' כנביא הראשון של הכנסייה המחודשת. מאורע זה נחשב על ידי המורמונים למחוללם של שורת מאורעות, שהובילו לחידוש הכנסייה המקורית של ישו ולחידוש "הכהונה", או הסמכות לפעול בשם האל.

המשך חייו

באוקטובר 1825, עזב סמית' את חוות משפחתו והועסק על ידי ג'וסיה סטול אשר גר במחוז סמוך לחפש יחד עם אחרים מטמון כסף ספרדי. בתקופה זו פגש סמית' את אשתו לעתיד, אמה הייל. ב-1826 הואשם סמית' בהיותו "אדם פרוע" ו"מתחזה", בבית משפט בביינברידג' שבמדינת ניו יורק. ב-18 בינואר 1827 נשא סמית' את אמה הייל לאישה. סמית' עבר עם אשתו לגור בהרמוני שבפנסילבניה. בהרמוני סיפר סמית' למספר משפחות חברי התנועה שתרגם חלק מלוחות הזהב משפת "מצרית מתוקנת". בתחילת 1829 עבר סמית' ואוליבר קאודרי, לבלרו, לפאייט שבניו יורק להמשך תרגום הלוחות. התרגום הושלם ב-1 ביולי 1829 וספר מורמון פורסם ב-26 במרץ 1830 בפלמריה שבניו יורק בעזרת מימונו של מרטין הריס. ב-6 באפריל 1830 נוסדה רשמית כנסייה בשם כנסיית המשיח (Church of Christ).

רדיפות במזרח ארצות הברית ורציחתו

ב-1833 החלו להקים את המקדש המורמוני הראשון בעיר קירטלנד שבאוהיו. לאחר שהתגלע סכסוך חריף בקרב המורמונים עקב כשלונה של אגודה דמוי-בנקאית בקירטלנד אותה הקים סמית, החליט סמית' לעזוב יחד עם נאמניו למדינת מיזורי. סמית' הטיף למאמיניו שגן העדן בתנ"ך נמצא במחוז ג'קסון שבמיזורי, וששם אף יופיע ישו כשיחזור עלי אדמות. המתיישבים המורמונים החדשים במהרה המאיסו את עצמם על האוכלוסייה המקומית ונקלעו למריבות חריפות עימם. ב-27 באוקטובר 1838 הוציא מושל מיזורי דאז, לילבורן בוגס, צו הקורא להשמיד את המורמונים. המיליציה של מיזורי תקפה את מושבי המורמונים, וסמית ומנהיגי קהילה אחרים נאסרו והועמדו למשפט, אך ב-1839 ברח סמית' מכלאו למדינת אילינוי הסמוכה. באילינוי הקים סמית' עיירה בשם העברי "נאוו" (Nauvoo) בהשראת הפסוק "מה-נאוו על-ההרים רגלי מבשר, משמיע שלום מבשר טוב--משמיע ישועה; אמר לציון, מלך אלהיך" (ישעיהו נ"ב ז). גם שם הסתכסכו המורמונים עם שכניהם לאחר שמנהגיהם, הלכידות של קהילותיהם, והטפותיהם הדתיות העלו את חמת השלטונות.

בתחילת 1844, אחרי שלא הצליח לשכנע את השלטונות להכריז על נאוו כעל טריטוריה עצמאית, הגיש את מועמדותו לנשיאות ארצות הברית כמועמד עצמאי.

ב-25 ביוני 1844 נאלץ סמית' להסגיר את עצמו שוב לשלטונות, הפעם בעיר קרתגו שבאילינוי, שם הוצא נגדו צו מעצר בעוון בגידה. קודם לצו הכריז סמית' על ממשל צבאי בעיר נאוו והורה להשמיד בית דפוס בעיר שפרסם עיתון בגנותו של סמית' אשר חשף את העובדה שסמית' היה נשוי למספר נשים. בנוסף הורה סמית' לאנשיו להשמיד את כל עותקי העיתון. יומיים לאחר שהסגיר את עצמו, ב-27 ביוני הסתער המון בן 150 איש על המקום בו סמית' היה עצור, ורצח אותו ואת אחיו. בעת רציחתו של סמית' מנתה הכנסייה המורמונית כ-26,000 איש.

בריגהם יאנג החליף את סמית' כראש התנועה לאחר הירצחו.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

1805

שנת 1805 היא השנה החמישית במאה ה-19. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1805 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-12 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

1805 בארצות הברית

1805 בארצות הברית הייתה השנה בה חגגה ארצות הברית 29 שנה מיום היווסדה.

23 בדצמבר

23 בדצמבר הוא היום ה־357 בשנה (358 בשנה מעוברת) בשבוע ה־51 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 8 ימים.

אורים ותומים

בתנ"ך, האורים והתומים הם פריטים מסוימים שהונחו בדרך קבע בתוך החושן שלבש הכהן הגדול על חזהו, ונועדו לקבלת מסרים מאלוהים בתשובה לשאלות. אופיים של פריטים אלו ומנגנון קבלת המסרים אינם מפורשים במקרא. קיומם של האורים והתומים ואפשרות השימוש בהם מוזכרים כבר בתורה, וסיפורים על שימוש בהם מוזכרים בספרי התנ"ך, בעיקר בתקופת השופטים והמלכים הראשונים. לאחר תקופת דוד, הם אינם מוזכרים, מלבד אזכור מאוחר שלהם בתקופת עזרא ונחמיה.

אטיין קבה

אֵטְיֵין קָבֶּה (בצרפתית: Étienne Cabet; ‏ 1 בינואר 1788 - 9 בנובמבר 1856) היה הוגה דעות צרפתי וסוציאליסט אוטופי. חזונו היה החלפת הקפיטליזם בקומונות פועלים שיוויוניות ויצרניות, שייקראו איקאריות (ביחיד - איקאריה, Icaria). הוא אף הקים איקאריות בטקסס ובאילינוי.

אינדפנדנס (מיזורי)

אינדפנדנס (באנגלית: Independence) היא העיר הרביעית בגודלה במדינת מיזורי שבארצות הברית ובירת מחוז ג'קסון. אינדפנדנס היא עיר לוויין של קנזס סיטי ומהווה חלק מהמטרופולין של קנזס סיטי. על פי מפקד האוכלוסין של 2010, אוכלוסייתה הכוללת של אינדפנדנס הייתה 116,830 נפש.

אינדפנדנס ידועה בשם "מלכת השבילים" ("Queen City of the Trails") משום היותה נקודת היציאה לשבילים רבים דרכם התיישב האדם הלבן במערב אמריקה, בהם שבילי אורגון, קליפורניה וסנטה פה. אינדפנדנס היא עיר הולדתו של הנשיא ה-33 של ארצות הברית, הארי ס. טרומן; כאן שוכנת הספרייה והמוזיאון הנשיאותיים על שם הארי ס. טרומן, וכאן גם מקום קבורתם של הנשיא טרומן והגברת הראשונה בס טרומן. בנוסף, העיר מקודשת למאמינים רבים מתנועת קדושי אחרית הימים; טמפל לוט, הטמפל הראשון של התנועה אותו ייסד ג'וזף סמית' הבן ב-1831, גם הוא שוכן כאן, כמו גם מרכזיהן של מספר סיעות שנתפלגו מתנועה זו.

ג'ון דויל לי

ג'ון דויל לי (באנגלית: John Doyle Lee‏; 6 בספטמבר 1812 - 23 במרץ 1877) היה חלוץ אמריקני וחבר בולט בתנועה המורמונית ביוטה. לי הורשע אחר-כך כרוצח המוני בשל מעורבותו בטבח מאונטיין מדוז, נידון למוות והוצא להורג ב-1877.

ג'ייקוב המבלין

ג'ייקוב ורנון המבלין (באנגלית: Jacob Vernon Hamblin‏; 6 באפריל 1819 - 31 באוגוסט 1886) היה חלוץ אמריקני, מיסיונר מורמוני ושליח מטעם המורמונים אל שבטי האינדיאנים השונים בדרום-מערב ארצות הברית ובאגן הגדול. הוא סייע להתיישבות של אמריקנים ממוצא אירופי באזורים נרחבים של יוטה וצפון אריזונה, שבהם נחשב כמתווך הוגן בין המתיישבים המורמונים והילידים. בין כינוייו: "השליח בעור הצבי" (Buckskin Apostle) או "השליח אל הלמאניטים".

מרטין ואן ביורן

מרטין ואן ביורן (באנגלית: Martin Van Buren;‏ 5 בדצמבר 1782 – 24 ביולי 1862) היה נשיא ארצות הברית השמיני. כיהן בין השנים 1837–1841.

כחבר המפלגה הדמוקרטית, כיהן כמזכיר המדינה העשירי בשנים 1829–1831, וכסגן הנשיא השמיני בשנים 1833–1837, תחת הנשיא אנדרו ג'קסון. חוסר יכולתו של ואן ביורן כנשיא לטפל בשפל הכלכלי שכונה "בהלת 1837" יחד עם עליית המפלגה הוויגית הובילו לתבוסתו בבחירות של 1840.

ואן ביורן היה ממוצא הולנדי. ידע לתאם ולהפעיל קבוצות מרקע אתני, פוליטי וכלכלי שונה. היה בעל יכולות גבוהות, הן כמארגן פוליטי והן כעורך דין. נבחר לסנאט בשנת 1821 מטעם המועצה המחוקקת של מדינת ניו יורק. הוא תמך בוויליאם קרופורד במהלך הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1824, אולם לקראת הבחירות ב-1828 הפך לתומך בגנרל אנדרו ג'קסון. ואן ביורן מילא תפקיד חשוב בניהול הבחירות של אנדרו ג'קסון, וניסה להיבחר לתפקיד מושל מדינת ניו יורק, בתקווה שיוכל להשתמש באהדה כלפיו כדי לחזק את מסע הבחירות של ג'קסון. לאחר ששניהם נבחרו, ולאחר שכיהן כמושל במשך חודשיים, התפטר ואן ביורן כדי שג'קסון ימנה אותו לתפקיד מזכיר המדינה של ארצות הברית.

במהלך שמונה שנות הנשיאות של אנדרו ג'קסון, תיפקד ואן ביורן כיועץ מרכזי והיה אחראי על התגבשות המבנה הארגוני של המפלגה הדמוקרטית, בעיקר באזור ניו-יורק. בשנת 1831 ניסה ג'קסון, לאחר התפטרותו מתפקיד מזכיר המדינה, למנותו כשגריר ארצות הברית בבריטניה אולם המינוי נדחה על ידי הסנאט. בשנת 1832, לאחר בחירתו מחדש של הנשיא ג'קסון מונה ואן ביורן לתפקיד סגן הנשיא. בשנת 1836 לאחר התמודדות מול מספר יריבים מן המפלגה הויגית נבחר ואן ביורן לנשיאות.

כנשיא, הוא הואשם במשבר הכלכלי בשנת 1837, וזכה לכינוי "מרטין ואן רוין" (Ruin-הורס). הוא ניסה להבריא את הכלכלה האמריקנית על ידי שליטה בכספים הפדרליים באוצר העצמאי (Independent Treasury) במקום בבנקים המקומיים, דבר שנתקל בהתנגדות ועבר בקונגרס רק בשנת 1840. ביחסי חוץ ואן ביורן לא רצה לספח את טקסס, מחשש לפגוע באיזון בין מדינות חופשיות ומדינות עבדות שנשמר מאז פשרת מיזורי, וניסה למנוע מלחמה מול מקסיקו על טקסס בכך שניסה לרכוש מהממשלה המקסיקנית את טריטוריית טקסס. כמו כן במהלך שנותיו כנשיא חלה התדרדרות ביחסים בין ארצות הברית לבריטניה והקולוניות שהיו באותו זמן בשליטתה בקנדה.

בשנת 1840 הפסיד ואן ביורן את הנשיאות לוויליאם הנרי הריסון, מועמד המפלגה הוויגית. בשנת 1844 היה המועמד המוביל להתמודדות בבחירות מטעם המפלגה הדמוקרטית, אולם לבסוף הוא הפסיד את המועמדות לג'יימס פולק, אשר בהמשך ניצח גם בבחירות הכלליות ונבחר לנשיא. בשנת 1848 נחל ואן ביורן כישלון נוסף כאשר ניסה לרוץ לנשיאות מטעם המפלגה העצמאית "מפלגת הארץ החופשית" (Free Soil Party). בהמשך תמך בתחילה במועמדי המפלגה הדמוקרטית לנשיאות (פרנקלין פירס – 1852, ג'יימס ביוקנן – 1856 וסטיבן א. דאגלאס – 1860), אולם בעקבות השקפת עולם המתנגדת לעבדות ותמיכתו באיחוד הוא העביר את תמיכתו לאברהם לינקולן לאחר תחילת מלחמת האזרחים האמריקאית.

בריאותו של ואן ביורן החלה להתדרדר בשנת 1861, והוא מת לבסוף ביולי 1862 בגיל 79. בניית המפלגה הדמוקרטית, ששלטה בפוליטיקה האמריקאית במשך שנים רבות נחשבת להישגו הגדול ביותר.

סמית'

סמית' (באנגלית: Smith; מילולית: חָרָשׁ מתכת, לדוגמה: Blacksmith (נפח) או Goldsmith (צורף)) הוא שם משפחה הנפוץ במדינות דוברות אנגלית, ומקורו באנגליה. סמית' הוא שם משפחתם של כחצי מיליון בריטים וכ-3 מיליון אמריקנים, והוא שם המשפחה הנפוץ ביותר במדינות אלה. בשפות נוספות ישנם שמות משפחה שמשמעותם זהה, וחלקם נפוצים מאוד. לדוגמה:

בגרמנית Schmidt, Schmid, Schmidl, Schmidtke, Smid (שמידט) ו-Smidt;ביידיש שמידע ו-גולדשמידט;

בערבית حداد (חדד);

בלשון חז"ל: נפחא.

שנה ללא קיץ

שנה ללא קיץ הוא הכינוי שניתן לשנת 1816, במהלכה חל חורף געשי עקב התפרצות-על של הר הגעש טמבורה. הר געש זה שוכן באי סומבאווה שבאינדונזיה (אז חלק מאיי הודו המזרחית ההולנדית) והתפרץ שנה קודם לכן, ב-5 באפריל 1815, ושנית חמישה ימים לאחר מכן. ההתפרצות הייתה קטסטרופאלית מבחינה מקומית ונחשבת לקטלנית ביותר בהיסטוריה כולה. בנוסף, היא חוללה ירידת טמפרטורות משמעותית בשנים הבאות, שהשפיעה על כלל כדור הארץ בדרגות שונות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.