בת שבע אלון

בת שבע אלון (נולדה בשנת 1948) היא פיזיקאית ישראלית, זוכת פרס א.מ.ת. לשנת 2015.[1]

החל משנת 1979 משמשת כחברה במחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן, והחל משנת 2008 מכהנת כראש המחלקה.

בשנת 2006 נבחרה לעמיתה בתחום החינוך של האגודה האמריקאית לקידום מדע.

קורות חיים

אלון נולדה בשנת 1948.

סיימה בהצטיינות יתרה תואר בוגר במתמטיקה ובפיזיקה באוניברסיטה העברית, והשלימה תואר מוסמך בפיזיקה במכון ויצמן למדע - זאת, לצד הוראת פיזיקה בבית ספר תיכון. לאחר מכן, סיימה לימודי תואר לדוקטור בחינוך מדעי באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה.

החל משנת 1979 אלון משמשת כחברה במחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן, והחל משנת 2008 היא מכהנת כראש המחלקה.

משנת 2001, עומדת בראש הקתדרה להוראת המדעים ע"ש בורה לסקין.

בשנת 2006 נבחרה אלון לעמיתה בתחום החינוך של האגודה האמריקאית לקידום המדע.

קריירה

במחקריה ובעבודתה האקדמית, בת שבע אלון עוסקת בקידום החינוך המדעי בישראל, ובטיפוח מעורבות, חשיבה ביקורתית ולמידה עצמאית בקרב תלמידים.

אלון עיצבה אסטרטגיות הוראה ותוכניות לימודים לתלמידי פיזיקה בבתי הספר התיכוניים ולתלמידי מדעים בחטיבות הביניים. על מנת לתמוך ביישום אסטרטגיות ההוראה והתוכניות האלה על ידי מורים, אלון פיתחה מסגרות להתפתחות מקצועית של מורים. הספר של לין ואלון (2011) מסכם את התאוריה והפרקטיקה בתחום הזה.

אלון אף עסקה בטיפוח תלמידים מצטיינים ומתעניינים באמצעות תוכניות שונות וכן באמצעות מסגרות מערכתיות, כגון מרכזי המורים הארציים לפיזיקה ולמדע וטכנולוגיה בחטיבות הביניים, שבהם היא משמשת כיועצת מדעית, וכן תוכנית רוטשילד-ויצמן למצוינות בהוראת המדעים, שבה היא משמשת כמנהלת פדגוגית.

במשך כעשר שנים שימשה אלון כראש ועדת המקצוע בפיזיקה והייתה יושבת ראש ועדת ההיגוי של TIMSS בישראל.

משנת 2010 אלון חברה במועצה הלאומית למחקר ופיתוח של משרד המדע והטכנולוגיה.

פרסים

אלון היא זוכת פרס א.מ.ת. לשנת 2015 בקטגוריית מדעי החברה, ובתחום החינוך וקידום החינוך. מנימוקי השופטים:

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' בת־שבע אלון על עבודתה פורצת הדרך בפיתוח החינוך המדעי ומדע הלמידה, בטיפוח מורים למדעים ובהעצמת תלמידים מעורבים.”

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בת שבע אילון באתר א.מ.ת
פרס א.מ.ת

פרס א.מ.ת. (אמנות-מדע-תרבות) הוא פרס המוענק בישראל מדי שנה, מאז שנת 2002. הפרס, בסך מיליון דולר אותו חולקים הזוכים, ממומן על ידי קרן א.מ.נ. - לקידום המדע התרבות והאמנות בישראל, אשר הוקמה לצורך עניין זה על ידי אגודת ידידי ישראל באמריקה הלטינית.

הפרס ניתן בחסותו של ראש ממשלת ישראל בחמישה תחומים: תרבות ואמנות, מדעים מדויקים, מדעי החיים, מדעי הרוח, ומדעי החברה. הפרס מוענק מדי שנה על-פי תחומי משנה המתחלפים במחזוריות מדי שנה.

הקריטריונים לזכייה בפרס מבוססים על הצטיינות והישגים מקצועיים או אקדמיים שיש בהם פריצת דרך בתחום העיסוק של הזוכה וכן תרומה מיוחדת לתרבות ולחברה הישראלית. ההחלטה על הזוכים מתקבלת על ידי ועדה בראשות שופט, הממנה ועדות משנה שמורכבות ממומחים בתחומים הרלוונטיים. את הקרן ייסד הנדבן אלברטו מוסקונה ניסים.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.