בתולה (קבוצת כוכבים)

קבוצת הכוכבים בתולה מכסה שטח ניכר משמי הקיץ. קבוצת בתולה היא גם מזל מאחר שהשמש חוצה את הקבוצה במסלולה השנתי.

בתולה
Virgo
Virgo IAU

מפת קבוצת הכוכבים בתולה
סמליות בתולה
עלייה ישרה 13 שעות
נטייה °‏0
שטח נראה 1294 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-2
מספר כוכבים בבהירות < 3 3
הכוכב הבהיר ביותר α בבתולה (Spica)
בהירות הכוכב הבהיר 1.0
מטר מטאורים וירג'נידים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏80 ו-°‏80-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש מאי
מזל בתולה
ציור מזל בתולה (Virgo) בשמיים

זיהוי הקבוצה בשמים

מאחר שרוב כוכבי הקבוצה עמומים, קשה לזהות דמות לקבוצה בשמים, אולם הכוכב הבהיר ספיקה (שיבולת) נמצא בשטח הקבוצה ומקל על זיהויה בשמים. ממשיכים את ידית העגלה הגדולה ומגיעים לכוכב בהיר מאד, ארקטורוס. ממשיכים הלאה ומגיעים לכוכב בהיר בודד, ללא כוכבים בולטים אחרים בסביבתו. זהו ספיקה, α בתולה.

כוכבים חשובים בתחום הקבוצה

 • ספיקה (α בבתולה) הוא כוכב ענק, שסיים את עיקר חייו ככוכב הסדרה הראשית וכעת הוא מתיך הליום בליבתו. מרחקו מכדור הארץ 260 שנות אור. בבדיקה ספקטרוסקופית הסתבר שמדובר בכוכב כפול שזמן ההקפה שלו עומד על ארבעה ימים בלבד.
 • פּוֹרימָה, (γ בבתולה), הוא אחד הכוכבים הכפולים היפים ביותר בשמים. שני הרכיבים שווים בזהרם, ומקיפים מרכז כובד משותף אחת ל-171 שנים. ב-2006 הם היו בקרבה מרבית - הפרדה של 0.4 שניות קשת. הם מתרחקים זה מזה מהר. ב-2008 המרחק היה כפול מזה, וב-2010 המרחק היה 1.3 שניות קשת. זהו כוכב מתאים לבחינת האיכות האופטית של טלסקופים בינוניים ומעלה. פורימה מרוחק מכדור הארץ 39 שנות אור.
 • וינדמיאטריקס, (ε בבתולה), נחשב בזמנים עתיקים ל"כוכב הבציר" עקב עלותו יחדיו עם השמש לעת תחילת הבציר.
 • R בבתולה הוא משתנה מירה בעל מחזור ארוך של 145 יום. בהירותו עולה עד לדרגה 7, ודועכת עד לדרגה 11.

גלקסיות חשובות בתחום הקבוצה

בקבוצת בתולה מצוי רובו של צביר הבתולה (המשכו של הצביר נמצא בקבוצת שערות ברניקי). ליבתו מכילה מאות גלקסיות, ומשערים שהיקפו המלא כולל למעלה מ-2,000 גלקסיות. כ-100 מאלו בהירות דיין על מנת להיחשף לעין בטלסקופ של 8 אינץ' (20 ס"מ). זהו צביר הגלקסיות הגדול הקרוב ביותר לשביל החלב, ומרחקו כ-60 מיליון שנות אור.

הגלקסיות הבולטות ביותר בקבוצה:

 1. M49 היא הבהירה ביותר מחברות הצביר. זוהי גלקסיה אליפטית ענקית, ומעריכים שמסתה גדולה 7 מונים מזו של שביל החלב.
 2. M58 היא גלקסיה ספירלית. בתנאי ראות מצוינים ניתן להבחין בספירלה בטלסקופ 12 אינץ'.
 3. M59 היא גלקסיה אליפטית, מרוחקת מעלה בודדת מ-M58.
 4. M60 היא גלקסיה אליפטית ענקית, קטנה אך במעט מ-M49. מרוחקת כחצי מעלה מ-M59.
 5. M61 היא גלקסיה ספירלית הסמוכה לכוכב פורימה. מסיבה לא ידועה הזרועות הלולייניות שוברות כיוון בחדות, כך שהגלקסיה נראית כמעט רבועה.
 6. גלקסיית הסומבררו (M104) היא גלקסיה פוטוגנית הנראית כמעט במבט צד. נמצאת קרוב לגבול בין קבוצת בתולה לקבוצת עורב ואינה חלק מצביר הבתולה.

במרחק גדול בהרבה שמוערך ב-2.5 מיליארד שנות אור נמצא 3C 273, הקוואזר הבהיר ביותר בשמים. זהו העצם המרוחק ביותר שניתן לראות בטלסקופ חובבים בקוטר עשרה אינץ'.

מיתולוגיה

במדרשי היהדות מובא הסיפור על המלאכים שמחזאי ועזאל, שירדו לארץ לפני המבול והתקלקלו. הם ניסו לפתות בתולה אחת, והיא ביקשה מהם כתמורה את כנפיהם. הם נתנו לה והיא ברחה לשמים. כשכר ה' הפך אותה למזל.

במיתולוגיה היוונית והרומית הייתה הקבוצה מזוהה עם האלה אסטראה, התגלמות הצדק ובתם של זאוס ותמיס. לפי אגדה אחרת מדובר בפרספונה בת אלת הקציר דמטר. במסורות רבות בעולם הקלאסי הקבוצה מכונה "בת הקציר" או "העלמה עם החיטה". במיתולגיה המצרית הקבוצה קושרה לאם האלים איזיס. באופן דומה בסוריה הקדומה השם היה "אשת בעל" ובבבל - עשתורת.

במיתולוגיה ההודית היא נחשבה לאמו של קרישנה, קאניה.

ראו גם

לקריאה נוספת

 • Robert Burnham, Jr: Burnham's Celestial Handbook, Dover publications 1978
 • Erich Karkoschka: The Observer's Sky Atlas, Springer 1998
אסטראה

אסטראה (מיוונית: Ἀστραῖα) היא האלה הבתולה של הצדק, התמימות והטוהר במיתולוגיה היוונית. היא מתוארת לעיתים כאוחזת במאזניים.

אסטראה ידועה בתור האלה האחרונה שחייתה לצד בני האדם במהלך תור הזהב של האנושות. לפיכך, היא מהווה לעיתים דמות סמלית לאדם טהור שמביא עמו תקופה של שגשוג, או לחלופין, שעזיבתו מביאה תקופה נחשלת של נבילה.

אין לבלבל בינה לבין אסטריה, בתם של קויוס ופויבה ואחותה של לטו. לעיתים קיימת התמזגות של אסטראה עם דיקה, אלת הצדק ובתם של זאוס ותמיס, והן חולקות מיתוסים דומים.

בתולה (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

גלגל המזלות

גלגל המזלות או גלגל הזודיאק (מיוונית: ζῳδιακός κύκλος, "גלגל החיות") הוא דימוי ציורי של כוכבי השמים, למעין גלגל הנחלק ל-12 מערכי כוכבים או "מזלות". רצועה זו של מערכי הכוכבים היא רצועה דמיונית מעגלית הנמצאת על מישור המילקה ומקיפה את מערכת השמש; על רצועה זו עובר מסלולה של השמש עבור צופה מכדור הארץ.

גלגל המזל שימש את האסטרונומיה במיפוי השמים, כאשר כל אזור בשמים מכונה על שם המזל שלו. המזלות הותאמו לתקופות בשנה על ידי ייחוס כל מזל לתקופה שבה השמש עוברת במזל. בפולקלור של תרבויות רבות, הותאמו המזלות עם חודשי השנה.

גלגל המזלות הוא מרכיב חשוב באסטרולוגיה, שחסידיה מאמינים שמיקום הכוכבים משפיע על המתרחש על פני כדור הארץ, או משקף אותו, ולפיכך המזל של האדם נקבע על פי האזור בגלגל המזלות שבו נמצאת השמש בעת הולדתו.

88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבור • בתולה • גביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.