ברק (טיל)

ברק היא מערכת להגנה מפני טילים נגד ספינות ומטרתה ליירט טילים הנורים אל עבר הספינה באמצעות ירי טיל לעברם. המערכת היא פרי פיתוח משותף של רפאל והתעשייה האווירית לישראל. דור מתקדם שהחליף את מערכת ברק היא ברק 8.

ברק 1
Barak SAM
מידע בסיסי
ייעוד טיל נגד טילים
ארץ ייצור ישראל  ישראל
יצרן התעשייה האווירית לישראל
פלטפורמת שיגור סטי"ל
מאפיינים כלליים
משקל 98 ק"ג
ממדים
אורך 2.1 מטר
קוטר 18 ס"מ
מוטת כנפיים 52.5 ס"מ
ביצועים
מהירות 1.7 מאך
טווח 10 ק"מ
גובה טיסה בתלות בגובה השיגור
ראש קרב והנחיה
ראש קרבי 22 ק"ג

מבנה ותפקוד

המערכת הותקנה על ספינות הטילים (סטי"לים) של חיל הים הישראלי. כמו כן, המערכת נמכרה לחילות הים של צ'ילה, הודו וסינגפור. המערכת מורכבת ממכ"ם בקרת אש, מערכת בקרת אש, משגר אנכי וטילי ברק 1. הקונספט המהפכני של טיל ה"ברק 1" ניזום ופותח ברפאל על פי חזונו ובהובלתו של אבי המערכת, ד"ר מאיר אלמגור, החל לפחות משנת 80–1979. הטיל ממריא אנכית, כולל רש"ק ענק, יחסית (22% ממשקל הטיל הכולל), המבטיח השמדה וודאית של טיל האיום. הוא בעל יכולת הגנה נגד איומים מכל כיוון ובכל גובה (כולל איומים לוכחי ים). קונספט זה מאפשר התקנה יעילה בספינה, במינימום נפח ומשקל, של מספר ניכר של טילי הגנה.

  • ניסוי הפיתוח הראשון (ניסוי יבשתי) בוצע בשנת 1986, בו יירט טיל הברק מטרת טיל שנורתה מולו (טיל TOW) זה היה היירוט הראשון בישראל של טיל נגד טיל.
  • ניסויי פיתוח נוספים, בים, בוצעו בשנים 1987–1990. הניסוי המבצעי הראשון במערכת טילי הברק בוצע בתאריך 16 באוגוסט 1991.[1]

פעילות מבצעית

במהלך מלחמת לבנון השנייה נפגעה אח"י חנית מטיל נגד ספינות מדגם C-802. הספינה נשאה את מערכת ההגנה ברק לצד M61 וולקן נגד טילים. מפקדי הספינה טענו כי כיבו את מערכות ההגנה האוטומטיות הללו בשל חשש שיפגעו בשגגה במטוסי חיל האוויר שפעלו בקרבתה, ואילו בתחקיר שלאחר האירוע מפקד חיל הים טען ששתי ספינות סמוכות לאח"י חנית שלא כיבו את מערכות ההגנה אכן זיהו בטעות את הטיל הפוגע כמטוס חיל האוויר.[2]

ברק 8

ב-2009 השיקו רפאל והתעשייה האווירית את מערכת ברק 8, גרסה משופרת של מערכת הברק שמסוגלת לאפיין ולסווג מטרות באמצעות מכ"ם מתקדם תוצרת אלתא מערכות. ביולי באותה שנה ביצע חיל הים הישראלי ניסוי מוצלח בטיל "ברק 8" המשופר: הטיל שוגר מסטי"ל סער 5 והשמיד טיל ששוגר נגד הסטי"ל מספינה אחרת. בחודש אוקטובר 2014, ביצע חיל הים ניסוי מוצלח נוסף בטיל ברק 8 משודרג להגנה מפני טילי יאחונט רוסים. הניסוי נערך במסגרת שדרוג מערכות ההגנה של החיל שנועדו להגן על ספינות מפני טילי שיוט וכן על אסדות קידוח הגז בלב ים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שיגור בכורה, מוזיאון חיל הים
  2. ^ חנן גרינברג, התחקיר: קצין באח"י חנית ניתק לבדו מערכת התרעה, באתר ynet, 7 בנובמבר 2006
אלכס אייל

אלכס אייל (נולד ב-26 בספטמבר 1949) הוא קצין בדרגת תת-אלוף במילואים בחיל הים. החל את דרכו כקצין מבצעי ומדרגת אל"ם עסק בתחום פיתוח אמל"ח וניהול תקציבי חיל הים. לאחר השרות הצבאי עסק בתפקידי ניהול בכירים. כיום עוסק עצמאי ביצוא טכנולוגיות וייעוץ עסקי.

רפאל - מערכות לחימה מתקדמות

רפאל – מערכות לחימה מתקדמות בע"מ (בעבר נקראה "רפא"ל – רשות לפיתוח אמצעי לחימה" וקודם לכן, "אמ"ת – האגף למחקר ותיכוּן") היא חברה ממשלתית ישראלית שעוסקת בפיתוח ובייצור של אמצעי לחימה מתקדמים, לרבות טילים.

החברה הוקמה בשנת 1948, כיחידת סמך (יחידה עצמאית) של משרד הביטחון. בסוף שנות השמונים נקלעה למשבר כלכלי, ובעקבותיו הפכה לחברה ממשלתית. בתחילת דרכה עסקה בעיקר במחקר ובפיתוח של אמצעי לחימה, ובמהלך השנים החלה להתמקד גם בייצור, עבור השוק הישראלי והשוק הבינלאומי. מפעלי החברה נבנו באזור הגליל, במטרה לתרום לפיתוחו, ונכון ל-2010 היא המעסיקה הגדולה ביותר באזור הצפון.

ישראל אמצעי לחימה מתוצרת רפאל - מערכות לחימה מתקדמות
טילים ורקטות אנקור כחולאנקור כסוףאנקור שחור • ברק • גילגיל 2דרבילוזמטאדורסיימוןספייקפופאיפיתוןשפרירמשגר לוויינים שביט 2תמוז • ‏CARPET
עמדות שליטה מרחוק בנשק טייפוןמאג רפא"לקטלניתרואה-יורה
מערכות הגנה אווירית ברק • כיפת ברזלקרן ברזלקלע דוד ("שרביט קסמים") • ‏SPYDER • ‏Drone Dome
לויינים אבירונוס
רכבי שטח, כלי שיט וכלי טיס גולןזאבחצציתסקיילייטפרוטקטוררקון
שונות אזוב • מאמין • מאמין קל • "מעיל רוח"/TROPHYספייסלייטנינג‏ • Sky Shield‏ • THOR - אש קרה

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.