בריסל (מחוז)

מחוז בריסלצרפתית: Bruxelles, בהולנדית: Brussel, בגרמנית: Brüssel; רשמית "מחוז הבירה בריסל", בצרפתית: Région de Bruxelles-Capitale, בהולנדית: Brussels Hoofdstedelijk Gewest, בגרמנית: Region Brüssel-Hauptstadt) הוא עיר הבירה דה פקטו של האיחוד האירופי, והמטרופולין הגדול ביותר בבלגיה. הוא מורכב מ-19 ערים, בהן בריסל העיר - עיר הבירה של בלגיה ומקום מושבן של ממשלות הקהילה הצרפתית והקהילה הפלמית של בלגיה.

במחוז נמצאים מספר מוסדות פוליטיים חשובים של האיחוד האירופי: הנציבות האירופית, המועצה האירופית, מועצת האיחוד האירופי ואחד ממושביו של הפרלמנט האירופי. כמו כן נמצא במחוז המטה הראשי של נאט"ו.

במחוז מדוברות באופן רשמי, שתי שפות, צרפתית והולנדית, וכל השלטים הרשמיים נכתבים בשתיהן. בפועל, השפה השולטת באופן מוחלט בעיר היא צרפתית.

בריסל (מחוז)
Bruxelles (צרפתית)
Brussel (הולנדית)
Brüssel (גרמנית)
Belgium brussels iris
סמל בריסל
Flag of the Brussels-Capital Region
דגל בריסל
TE-Collage Brussels
קולאז' של מספר תמונות ממחוז בריסל
מדינה בלגיה  בלגיה
ראש ממשלה שרל פיקֶה
מושל ז'ן קְלֵמן
ערים במחוז 19
שטח 161.64 קמ"ר
גובה 13 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ במחוז 1,175,173 (נכון ל־1 בינואר 2017)
קואורדינטות 50°51′N 4°21′E / 50.85°N 4.35°E 
אזור זמן UTC +1
www.brussels.irisnet.be

קישורים חיצוניים

Quartier européen Bruxelles 2011-06 CROP
מתחם מבני האיחוד האירופי בבריסל
בלגיה

בֶּלְגְיָה (בהולנדית: België "בֶּלְחִייֶה", בצרפתית: Belgique "בֶּלְזִ'יק", בגרמנית: Belgien "בֶּלְגִיאֵן") היא מדינה באירופה, ובירתה היא בריסל. המדינה היא פדרציה המורכבת משלושה מחוזות: פלנדריה, ולוניה, ובריסל. ראש המדינה הוא המלך פיליפ. השפות המדוברות והרשמיות בבלגיה הן הולנדית, צרפתית וגרמנית. המדינה גובלת בהולנד בצפון, בגרמניה ובלוקסמבורג במזרח, ובצרפת בדרום, והיא שוכנת לחופי הים הצפוני במערב. היא אחת המדינות המייסדות של האיחוד האירופי וחברה בברית נאט"ו.

הניב ההולנדי המדובר בפלנדריה מכונה לעיתים "פלמית" בלשון הדיבור, אבל במסמכים רשמיים השפה נקראת "הולנדית"; היא שונה מן השפה המדוברת בהולנד בעיקר במבטא ומעט גם באוצר המילים. מאז החתימה על איחוד השפות ההולנדיות פותחו מילון משותף וכללי תחביר אחידים שצמצמו עוד יותר את ההבדלים המעטים שהיו בין השפות.

בריסל

בריסל (בהולנדית: Brussel, בצרפתית: Bruxelles, בגרמנית: Brüssel) היא עיר הבירה של בלגיה.

העיר ממוקמת במרכז בלגיה, במחוז בריסל שהוא מובלעת במחוז פלנדריה, האזור דובר ההולנדית במדינה. באופן רשמי העיר עצמה היא דו-לשונית, אך בפועל רוב תושבי בריסל (כ-70%) הם דוברי צרפתית; כ-8% דוברי פלמית כשפת אם והשאר דו-לשוניים.

כל השילוט הציבורי בבריסל הוא דו-לשוני.

בריסל היא בירתה של הקהילה הפלמית בבלגיה ושל מחוז פלנדריה. משום כך ממוקמים בה מוסדות השלטון הפלמי, הפרלמנט הפלמי והממשלה הפלמית. בנוסף, בריסל היא עיר הבירה של מחוז בריסל.

שלושה מחמשת המוסדות המרכזיים של האיחוד האירופי מושבם בבריסל: הנציבות האירופית, הפרלמנט האירופי והמועצה האירופית. בשל כך בריסל נחשבת לעיתים כבירת האיחוד האירופי. בבריסל גם מושבם של ברית נאט"ו והאיחוד המערב-אירופי.

יחסי החוץ של קטר

קטר קיבלה עצמאות מלאה מבריטניה ב-3 בספטמבר 1971. מדינות ערב היו הראשונות שהכירו בקטר וקטר זכתה להיכנס לליגה הערבית עוד לפני שהיא נכנסה לאו"ם. קטר כוננה יחסים עם הגוש המזרחי והמדינות הקומוניסטיות בעולם בשנים 1985–1990. העצמאות של קטר התקבלה באהדה, וקטר התקבלה גם לאופ"ק וגם למועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ בשנים הראשונות לעצמאותה.

חשיבותה של קטר בזירה הבינלאומית עלתה במהלך השנים והיא החלה להיות מעורבת במאורעות בינלאומיים, ובהם: אירוח מונדיאל 2022 ופרשת "קטרגייט".קטר נוהגת לעשות שימוש בעוצמתה הכלכלית כדי לרכוש קשרים דיפלומטיים עם מדינות המערב.[דרוש מקור] רוב יחסי החוץ של קטר הם יחסים המושתתים על יחסי כלכלה.[דרוש מקור] גם אל-ג'זירה היא גורם גדול להצלחתה של קטר בזירת יחסי החוץ.[דרוש מקור]קטר גם מטפחת קשרים הדוקים עם מעצמות מערביות, ובעיקר ארצות הברית ובריטניה. אל חודייד אייר בייס, בסיס חיל אוויר גדול הממוקם בקטר, משמש את בריטניה ואת ארצות הברית כאחד. אף שקטר מנסה להצטייר כמערבית וליברלית[דרוש מקור] היא מנהלת קשרים גם עם העולם העוין את מערב כגון: איראן, חמאס, האחים המוסלמים, וגורמים מוסלמים רדיקליים בסוריה.אוכלוסיית קטר מונה כ-2.2 מיליון בני אדם, אולם רק 290,000 מתוך אלה הם אזרחים. השאר הם מהגרי עבודה הסובלים מהפרות חמורות של זכויות אדם לרבות תנאי עבודה קשים, התעללות על ידי מעסיקים, וגנבות של דרכונים ומסמכי הגירה אחרים. הפגיעה בזכויות אדם על ידי קטר הביאה לביקורת מצד מדינות המערב. קטר היא גם אחת המדינות היחידות בעולם בה אזרחים בלבד פטורים מתשלומי מיסים והמהגרים חייבים במס.קטר חברה בארגון לשיתוף פעולה אסלאמי ובמועצת אחדות כלכלות ערב.

ב-5 ביוני 2017 הודיעו מצרים, ערב הסעודית, בחריין, איחוד האמירויות ומדינות נוספות על ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם קטר בעקבות תמיכתה באיראן ובארגוני טרור בהמשך הצטרפו למדינות אלה המלדיביים, מאוריטניה, סנגל, קומורו, לוב, ישראל, גבון, צ'אד, ירדן ואריתריאה.

מולנבק

סינט-יאנס-מוֹלֶנְבֶּק (בהולנדית: Sint-Jans-Molenbeek (מידע • עזרה)), הנקראת גם מוֹלֶנְבֶּק-סן-ז'אן (בצרפתית: Molenbeek-Saint-Jean), או בקיצור מולנבק, היא אחת מ-19 הערים (או תחומים מוניציפליים) במטרופולין בריסל בבלגיה.

היא אחת מהערים הצפופות ביותר בבלגיה, עם 16,000 תושבים לקילומטר רבוע. מתגוררות בה מספר קהילות מוסלמיות גדולות של מהגרים מטורקיה, מרוקו, סוריה ומדינות נוספות.

מולנבק "התפרסמה" כמקום מקלט לקיצונים אסלאמיים. תושביה היו מעורבים במגוון רחב של פעולות טרור באירופה ובעולם, כולל ייצוא ג'יהאדיסטים צעירים רבים למלחמת האזרחים בסוריה, פיגועי נובמבר 2015 בפריז, פיגוע הירי במוזיאון היהודי של בלגיה, פיגועי 11 במרץ 2004 במדריד, הפיגוע בטאליס באוגוסט 2015, פיגועי מרץ 2016 בבריסל ועוד.

מחוזות בלגיה

בלגיה היא מדינה פדרלית המורכבת משלושה אזורים, המחולקים לפרובינציות:

פלנדריה, בה השפה הרשמית היא הולנדית.

ולוניה, בה השפה הרשמית היא צרפתית.

מחוז הבירה בריסל, מובלעת בפלנדריה המהווה אזור נפרד. באזור זה מדוברות שתי שפות רשמיות (הולנדית וצרפתית) ומתקיימת מדיניות דו-לשונית.בנוסף לחלוקה לאזורים ולפרובינציות, קיימת חלוקה לקהילות אשר מבוססת על שפה, ומונה שלוש קהילות:

הקהילה הגרמנית בבלגיה הקהילה דוברת הגרמנית

ולוניה הקהילה הצרפתית

פלנדריה הקהילה הפלמיתחבל הבירה בריסל נתון לשליטה משותפת של הקהילה הצרפתית והקהילה הפלמית על פי חלוקה זו.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.