בריטניקה לנוער

בריטניקה לנוער היא אנציקלופדיה לנוער שיצאה לאור בישראל החל משנת 1977, והתבססה על האנציקלופדיה Children's Britannica, שהחלה לצאת לאור בשנת 1960 על ידי הסניף הלונדוני של אנציקלופדיה בריטניקה בע"מ.

עורכה של Children's Britannica היה ג'ון ארמיטאג', ומרבית כותביה היו בריטים. יועצים לעריכה היו המנהל, הצוות והתלמידים של בית הספר היסודי על שם ויליאם אוסטין בלוטון, בדפורדשייר.

ב-1975 יזם נחמן אוריאלי, מנכ"ל הוצאת עם עובד, את הדפסת האנציקלופדיה בעברית.[1] "בריטניקה לנוער" יצאה לאור ב-15 כרכים על ידי חברת "אנציקלופדיות לנוער בע"מ", ותוארה על ידה כ"אנציקלופדיה בינלאומית לישראל". להבדיל ממתחרותיה (מכלל - אנציקלופדיה לנוער, יבנה - האנציקלופדיה לנוער ואנציקלופדיה אביב), שהופיעו בניקוד מלא, "בריטניקה לנוער" הופיעה ללא ניקוד (שמות הערכים נוקדו, ולעיתים נוקדו מילים מסוימות בגוף הערכים). אף שהתבססה על Children's Britannica, ערכים רבים בה, בפרט בנושאי ישראל ויהדות נכתבו במיוחד למהדורה העברית. "נוסף לכך, ניתן בערכים מסוימים פירוש ועיבוד מקורי בידי 'אנציקלופדיות לנוער בע"מ' במקום תרגום גרידא של המקור"[2].

ערכי "בריטניקה לנוער" כללו גם תצלומים רבים, בצבע ובשחור לבן, תרשימים ומפות.

לשם הכנת המהדורה העברית הוקמה מערכת שבראשה עמד פרופ' שניאור ליפסון ממכון ויצמן למדע, וחבריה היו פרופ' יוסף גורני, הרב שמואל אבידור הכהן, הרב ח"כ מנחם הכהן, ד"ר כרמי יוגב, מנהל גימנסיה הרצליה, אל"ם (מיל.) גרשון ריבלין, פרופ' רינה שפירא ופרופ' נתן שרון. העורך הכללי היה דוד שחם. כן פעל צוות של עורכים ויועצים מדעיים, ובהם נחמיה בן אברהם - ספורט, פרופ' יהואש הירשברג - מוזיקה, ד"ר מאיר פעיל - צבא ופרופ' דרור שדה - אסטרונומיה.

העיתונאי זאב גלילי השווה בין "בריטניקה לנוער" לבין "מכלל", והתאכזב לגלות שב"בריטניקה לנוער" אין ערך על מסכת אבות. הוא הוסיף וציין כי: "המשכתי ובדקתי מה יש ומה אין בבריטניקה לעומת ה"מכלל". וזה מה שמצאתי בכמה עמודים של "מכלל", ערכים שאין בבריטניקה: אביגיל (אשת נבל הכרמלי), אבישי, אביתר, אבן ג'נאח, אבן סינה, אברהם אבינו ותקצר היריעה מלפרט. בעיקר ניכר יתרונה של "מכלל" בנושאי ארץ ישראל, תנ"ך, הלכה, תולדות עם ישראל...ההגינות מחייבת לציין כי בבריטניקה יש ערכים שאין ב"מכלל", החל ב"אבולוציה" וכלה ב"אינפלציה."[3].

בשנת 1993 יצא לאור כרך "עדכונים והשלמות", שהעורך הראשי שלו הוא עמנואל לוטם.

Children's Britannica
Children's Britannica, עליה מתבססת "בריטניקה לנוער"
Habritannica Hachadasha Lanoar
הבריטניקה החדשה לנוער, 2004

הבריטניקה החדשה לנוער

בשנת 1996 יצאה לאור מהדורה חדשה, ב-17 כרכים, שנקראה הבריטניקה החדשה לנוער, ובכותרת המשנה: "אנציקלופדיה עברית-בינלאומית". המו"ל, "אנציקלופדיות לנוער בע"מ", תואר כחברה מיסודם של החברה להשקעות של בנק הפועלים בע"מ, ידיעות אחרונות - ספרי חמד וכתר הוצאה לאור בע"מ. העורך האחראי הוא יון פדר והעורך הכללי - ד"ר מירון בנבנישתי. גם מהדורה זו לוותה בעורכי מדורים ויועצים מדעיים, ובהם אליק מישורי (אמנות פלסטית), ד"ר יחיעם ויץ (היסטוריה, מדינת ישראל והציונות), פרופ' יהואש הירשברג (מוזיקה), פרופ' יעקב נאמן (משפטים), מנחם גרנית (מוזיקה פופולרית ישראלית ובינלאומית) וד"ר עמנואל לוטם (מתמטיקה, פיזיקה ואסטרונומיה, טכנולוגיה, כימיה וביוכימיה). ‬

Britannica lanoar

עטיפת המהדורה העברית הראשונה, משנת 1977. במהדורה הבאה, משנת 1978, נותר עיצוב דומה, אך הצבע הדומיננטי הוחלף מאדום לכחול.

Britannica lanoar 2

עמוד מתוך "בריטניקה לנוער", 1977

דפי הפתיחה של "הבריטניקה החדשה לנוער" מעידים על הזיקה בינה ובין קודמתה, "בריטניקה לנוער":

הבריטניקה החדשה לנוער מתבססת על האנציקלופדיה הישראלית לצעירים בריטניקה לנוער. היא הותאמה לקורא הישראלי ולתוכנית הלימודים הישראלית. נוספו לה מספר ניכר של ערכים, הקשורים במדינת ישראל ובארץ ישראל, ביהדות ובציונות, בטבע הארץ ובנופיה. כמו כן נכללו בה ערכים כלליים הנמצאים בתחום התעניינותו של הצעיר הישראלי. הדוגמאות שהובאו בכל ערך הותאמו למציאות הישראלית. ... האנציקלופדיה הנוכחית, הבריטניקה החדשה לנוער, היא ברובה אנציקלופדיה חדשה לגמרי, שכל ערכיה עודכנו, הורחבו, תוקנו והושלמו, ורבים מהם חדשים לחלוטין.

מהדורה מוקלטת של האנציקלופדיה (40 תקליטורים בפורמט MP3) הופקה על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים כבדי ראייה ומוגבלים[4].

הערות שוליים

  1. ^ "עם עובד" תוציא בעברית את אנציקלופדיה בריטניקה לנוער, דבר, 12 בפברואר 1975
  2. ^ מתוך דפי השער של המהדורה העברית הראשונה
  3. ^ זאב גלילי, בין בריטניקה לנוער לאנציקלופדיה מכלל, באתר "היגיון בשיגעון"
  4. ^ תנ"ך ואנציקלופדיות באתר הספרייה המרכזית לעיוורים כבדי ראייה ומוגבלים.
אנציקלופדיה

אֶנְצִיקְלוֹפֶּדְיָה (באנגלית: encyclopaedia או encyclopedia) היא מאגר כתוב של הידע האנושי הקיים, בתחום מסוים או בכל תחומי הידע, שנאסף כדי להנחיל אותו לאחרים ולדורות הבאים.

גרשון ריבלין

גרשון ריבלין (20 באפריל 1914 - 27 במאי 1994) היה העורך הראשי של הוצאת "מערכות" בשנים 1967–1973, לאחר שבמשך שנים רבות היה סגן העורך הראשי. היה מומחה להיסטוריה צבאית של המחתרות העבריות בתקופת המנדט, מלחמת העצמאות והקמת צה"ל. כתב וערך עשרות ספרים, בהם יומניו של דוד בן-גוריון ו"ספר תולדות ההגנה".

דוד שחם

דוד שחם (27 בינואר 1923 - 27 באוגוסט 2012) היה סופר, מתרגם, פובליציסט, עורך כתבי עת ואנציקלופדיות ועסקן פוליטי, בנו של אליעזר שטיינמן ואחיו של נתן שחם.

דרור שדה

דרור שדה (25 בפברואר 1932 - 14 באוקטובר 1993) היה פיזיקאי ישראלי בעל שם בינלאומי. שימש כפרופסור באוניברסיטת תל אביב בפקולטה למדעים מדויקים, בבית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה. עמד בראש סוכנות החלל הישראלית.

יהואש הירשברג

יהואש הירשברג (נולד ב-21 באפריל 1938 בתל אביב) הוא מוזיקולוג, ויולן, מלחין, מחבר ספרי עיון ופרופסור אמריטוס בחוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. פרופסור הירשברג היה הראשון שחקר את התפתחות המוזיקה האמנותית ביישוב היהודי בארץ ישראל המנדטורית ולאחר קום המדינה.

יון פדר

יוֹן פדר (נולד ב-1954) הוא העורך הראשי של אתר ynet (מאוקטובר 2017). זו הקדנציה השנייה שלו בתפקיד העורך הראשי של האתר, תפקיד בו שימש בעבר משך 13 שנים (2000–2013). בין שתי הקדנציות היה העורך הראשי של "ידיעות אינטרנט" - חטיבת האינטרנט של קבוצת ידיעות אחרונות.

יצחק אבנון

יצחק אבנון (1909–1967) היה מורה ומחבר ספרי מדע ודעת לילדים ולנוער.

כרמי יוגב

כרמי יוגב (17 בנובמבר 1918 - 11 בינואר 2010) היה איש חינוך ישראלי, מנהל גימנסיה הרצליה.

מאיר פעיל

מאיר (מאיר'קה) פָּעִיל (פִּילַבסקי) (19 ביוני 1926 - 15 בספטמבר 2015) היה אלוף-משנה בצה"ל, היסטוריון צבאי, חבר הכנסת ופעיל שמאל ישראלי.

מירון בנבנשתי

מירון בנבנשתי (נולד ב-21 באפריל 1934) הוא איש ציבור ישראלי, פובליציסט והיסטוריון. שימש כסגן ראש עיריית ירושלים.

מכלל - אנציקלופדיה לנוער

מכלל - אנציקלופדיה לנוער היא אנציקלופדיה לילדים ונוער בעריכת יצחק אבנון, שיצאה לאור בישראל וזכתה למהדורות רבות. על חשיבותה כתב ההיסטוריון ישראל ברטל: "ספר עזר כמעט-מיתולוגי שקשה למצוא תלמיד ישראלי שלא נזקק לו כמעט מדי יום בשנות ה-50 וה-60. 'מכלל' הייתה ספינת הדגל של מה שמכנים היום בלשון הישראלית הרזה בשם 'מיינסטרים' ציוני, והומלצה בהתלהבות על ידי מורינו ומחנכינו.".

מנחם הכהן

הרב מנחם הכהן (נולד ב-26 ביולי 1932) הוא רב תנועת המושבים. בעבר היה רב ההסתדרות והרב הראשי ליהדות רומניה, וכן חבר הכנסת מטעם המערך בכנסות ה-8 עד 11. מחבר ספרים ומאמרים.

נחמיה בן אברהם

נחמיה בן אברהם (15 באפריל 1921 - 4 ביולי 1979) היה מבכירי כתבי הספורט והשדרנים שפעלו בישראל, וממייסדי היומון "חדשות הספורט".

נחמן אוריאלי

נחמן אוריאלי (24 בפברואר 1939 - 2 באוגוסט 1986) היה מנכ"ל מספר הוצאות ספרים בישראל, בהן א. לוין אפשטיין, הוצאת שקמונה, עם עובד (בה עבד מ-1973 ועד 1976) וכתר הוצאה לאור. כן הנחה תוכנית ראיונות בגלי צה"ל בשנות השבעים והיה מזכיר "התנועה לשינוי שיטת הבחירות" (לימים התנועה הדמוקרטית לשינוי (ד"ש) והיה מראשיה).

נתן שרון

נתן שרון (4 בנובמבר 1925 - 17 ביוני 2011) היה ביוכימאי ישראלי. חתן פרס ישראל לחקר הביוכימיה (1994).

סומליה

סומליה (בסומלית: Soomaaliya, בערבית: الصومال), או בשמה המלא "הרפובליקה הפדרלית של סומליה", היא מדינה במזרח אפריקה הסובלת מחוסר יציבות שלטונית וחוסר יכולתו של השלטון המרכזי לכפות את מרותו על הכוחות השונים במדינה. הסמכות והשליטה בפועל הן בידי ממשלות של ישויות שאינן זוכות להכרה בינלאומית – סומלילנד, פונטלנד, ובידי קבוצות וארגונים יריבים שונים המובילים את כוחות ההתנגדות והאופוזיציה.

סומלילנד הכריזה ב-1991 על עצמאות מלאה ומתפקדת כמדינה עם בחירות דמוקרטיות, מטבע ומוסדות שלטון הנמצאים בעיר הבירה הרגייסה, אולם היא לא זכתה להכרה רשמית של אף מדינה בעולם. נציגויות בלתי-רשמיות של סומלילנד נמצאות בבריטניה, ארצות הברית ובחלק מהמדינות השכנות. במהלך מלחמת האזרחים נפגעה עיר הבירה של סומלילנד כתוצאה מהפצצות מן האוויר על ידי סומליה, ו-50,000 אזרחים נהרגו. כיום שוקמה סומלילנד ושורר בה משטר יציב עם כלכלה חקלאית מתפתחת. איחוד מדינות אפריקה הכריז ב-2006 על אפשרות של הכרה בסומלילנד בדומה להכרתו באריתריאה. פונטלנד הכריזה על "עצמאות זמנית" ורואה את עתידה כמחוז אוטונומי בסומליה.

תושבי סומליה הם ברובם מוסלמים-סונים, והיא מוכרת כחברה בליגה הערבית, אף על פי שרק חלק מתושביה דוברי ערבית. שפותיה הרשמיות של סומליה הן סומלית וערבית.

עמוס בן-ורד

עמוס בן-ורד (נולד ב-16 בפברואר 1927) הוא עיתונאי ישראלי.

עיתונאי בעיתון "הארץ", שדר רדיו וטלוויזיה. יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים 1966-1968, בעל פרס משרד הביטחון ומשרד החינוך על כתבתו של כיבוש הכותל בשנת 1967[דרוש מקור], ממציא המילה "מסוק", מנהל סוכנות הידיעות הבין-לאומית יט"א (הסוכנות הטלגרפית היהודית) בירושלים 1970–1972, עורך ראשי של העיתון "Zionist Record" בדרום אפריקה 1972-1974, שדר ראשי בערוץ 33 - שידורי הכנסת של רשות השידור 2003-1994, במרבית עבודתו היה עיתונאי בעיתון "הארץ" 1954-1994.

שלומית קדם

שלומית קדם (נולדה ב-1946 בתל אביב) היא מתרגמת ספרים מאנגלית לעברית ועורכת.

שמואל אבידור הכהן

הרב שמואל אבידור הכהן (23 באוגוסט 1926 - 3 ביולי 2005) היה רב, עיתונאי ואיש תקשורת ישראלי. נודע בפשרנותו ובחתירתו לפיוס בין חלקי העם.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.