ברד

ברד הוא משקע בצורת כדורי קרח אשר נופלים מעננים.

Granizo
אבן ברד
Hailstorm
סופת ברד
Hailstone
הברד הגדול ביותר שתועד (נכון לשנת 2003). בעל קוטר של כ-18 סנטימטר ובהיקף של כ-48 סנטימטר
Hail clouds
עננים המורידים ברד מקבלים לעיתים גוון ירקרק[1]

היווצרות

הברד נוצר בתנאי אטמוספירה לא יציבים, המאפשרים התפתחות עננות ערמתית מפותחת וזרימות אנכיות חזקות יחסית. עם זאת, היווצרותו של הברד אפשרית אך ורק בענן הנקרא קומולונימבוס, או כפי שהוא מוכר במינוח המטאורולוגי, גם בשם CB. ענן הקומולונימבוס הוא ענן מפותח מאוד שגובה בסיסו מצוי ברום של פחות מ-1,000 רגל מעל גובה פני הים, או מעל פני השטח וגובה הפסגה שלו, מגיע לכדי 20,000 רגל ויותר. הענן נוצר בתנאי אי יציבות חריפים מאוד באטמוספירה ומצויים בו, הן בתוכו והן מסביב לו כולל מתחתיו, זרמים אנכיים חזקים מאוד, הנקראים קונבקציה.

הקונבקציות, הזרימות האנכיות מעלות את טיפות המים בענן אל מעבר רום הקיפאון - הטיפה עוברת למצב צבירה מוצק המהווה את הגרעין של כל משקע, המתחיל את דרכו כשלג.

בעת ירידת משקעים, המשקע מתחיל לרדת כשלג ועושה את דרכו לקרקע בהשפעת כח המשיכה, מגיע אל מתחת רום הקיפאון, שם הוא מפשיר והופך לטיפת מים מקוררת ביתר. בתוך כך, הטיפה סופחת אליה טיפות מים נוספות הנצמדות אליה. בשלב זה זרימה אנכית (קונבקציה) חזקה, עשויה שוב "לזרוק" את הטיפה ולהעלותה, אל מעבר לרום הקיפאון ולהביא לקפיאת השכבה החיצונית.

תהליך זה חוזר על עצמו שוב ושוב, עד אשר כדור הברד המתהווה כבד די הצורך על מנת להתגבר על הקונבקציות החזקות ולרדת לקרקע, או שהוא מוסט על ידי זרמים אופקיים חזקים (הקיימים אף הם בענן) לאזור בענן בו הזרימה האנכית חלשה יותר ואז, יפול כדור הברד אל הקרקע. ככל שהזרימה האנכית חזקה יותר, כך עשוי הברד "להיזרק" בחזרה אל תוך הענן מספר רב יותר של פעמים ובכך, להתפתח לגדלים מרשימים יותר.

בשל אופי התהוותו, הברד עשוי שכבות שכבות, בדומה לבצל, כאשר מספר השכבות מעיד על מספר מחזורי הקיפאון.

סוג נוסף של ברד השכיח בישראל בעיקר באזורי ההרים הוא ברד רך אשר נגרם כתוצאה מקפיאה של טיפות מים בענן או מהתנגשות פתיתי שלג עם טיפות מים שנמצאות במצב של קירור יתר. ברד זה נראה יותר ספוגי, נופל יותר בעדינות ולעיתים נראה דומה מאוד לשלג.

נזקי ברד וגודל כדורי הברד

שכבת האוויר באטמוספירה מאיטה את נפילת הברד. אילו היה הברד יורד ללא חיכוך עם האויר, הייתה מהירותו יכולה להגיע ליותר מ-70 קילומטר לשעה. בכל שנה הברד פוגע בחקלאות בארצות שונות. הברד יכול להיות קטלני לבני אדם. לדוגמה משלחת מדענים מטעם נשיונל ג'יאוגרפיק גילתה בשנת 2004 כי מותם בתקופה הפרה-היסטורית של כ-200 נוודים, שגופותיהם נמצאו בהרי ההימלאיה עם גולגולות שבורות, היה כתוצאה מסופת ברד עם כדורי ענק קטלניים.

תועדו מספר מקרים בהם היו סופות עם כדורי ברד גדולים במיוחד. לדוגמה, בגרמניה ב-28 ביוני 2006 סופת כדורי ברד בגודל 12 סנטימטר ומעלה, גרמה לנזקים של מעל 2 מיליון דולר. באלבמה ב-2006 תועדו כדורי ברד ענקיים כתוצאה מסופת טורנדו, ובאלכסנדריה שבמצרים נפלו ב-1998 כדורי ברד "בגודל אשכולית", כפי שתואר על ידי המרכז הלאומי לחקר מטארולוגי. בסרט "היום שאחרי מחר" מוצגת סופת ברד מסוג זה, כסימן לשינוי כתוצאה מהתחממות כדור הארץ, אך יש מדענים המפקפקים בכך שסופות ברד חריפות מעידות על שינוי אקלימות הקשר להתחממות כדור הארץ.

סופות ברד חריפות ונזקיהן תועדו לאורך ההיסטוריה. בנוסף, הברד מוזכר בכתבים עתיקים כמו בסיפור מכת הברד במצרים, המתואר בתנ"ך.

לעיתים הברד יורד בתחילת החורף, לפני שהסתיים קציר השעורה, דבר הפוגע מאוד ביבול. יצוין שנזקי הברד פוגעים גם בעצים ובפירות שטרם נקטפו, ובמיוחד כאשר סופת הברד מתרחשת בסוף החורף עם תחילת הפריחה. בישראל, בשנת 2005 אירעה סופת ברד שפגעה בפרחי הזיתים, וכתוצאה מכך באותה שנה רוב שמן הזית יובא מספרד, בעוד שבשנים כתיקונם, רוב שמן הזית מקומי, וכמות גדולה מיוצאת לחו"ל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Frank W. Gallagher, III. (אוקטובר 2000). "Distant Green Thunderstorms – Frazer's Theory Revisited". Journal of Applied Meteorology (American Meteorological Society) 39 (10): 1754. Bibcode:2000JApMe..39.1754G. doi:10.1175/1520-0450-39.10.1754.
JDAM

JDAM (ראשי תיבות של Joint Direct Attack Munition) היא מערכת זנב ההופכת פצצות אוויר שעד כה נפלו במסלול בליסטי חופשי למדויקות, המכונות "פצצות חכמות". הפצצה פותחה על ידי חיל האוויר האמריקני במשותף עם חיל הים האמריקני ומיוצרת על ידי חברת בואינג האמריקאית . השימוש המבצעי הראשון שלה היה ב"מבצע כוח מאוחד" בשנת 1999.

בילבו בגינס

בילבו בגינס הוא דמות בעולם הפנטזיה של ג'ון רונלד רעואל טולקין, דמותו של בילבו היא הדמות המרכזית בספר ההוביט (ששמו רומז אליו) ודמות משנית בטרילוגיית שר הטבעות. בילבו הוא ההוביט הראשון שנודע בעולם הגדול בזכות הרפתקאותיו והוא ידוע במיוחד כמשיב את הטבעת האחת.

בראד סטיבנס

בראדלי "בראד" קנת סטיבנס (באנגלית: Bradley Kent "Brad" Stevens; נולד ב-22 באוקטובר 1976) הוא מאמן כדורסל אמריקאי המאמן את קבוצת בוסטון סלטיקס מליגת ה-NBA.

בראד פיט

ויליאם בראדלי "בראד" פיט (באנגלית: William Bradley "Brad" Pitt; נולד ב-18 בדצמבר 1963) הוא שחקן ומפיק קולנוע וטלוויזיה אמריקאי. זוכה פרס האוסקר כמפיק ופרס גלובוס הזהב.

ברד הקשת

בַּרְד הַקַּשָת, (באנגלית: "Bard the Bowman"), אשר מאוחר יותר נודע גם בשם ברד הראשון מלך דייל, הוא דמות בספר ההוביט מאת ג'ון רונלד רעואל טולקין, המוזכרת גם בספר ההמשך, שר הטבעות. קטל את הדרקון סמוג והוביל את צבא בני האדם בקרב חמשת הצבאות.

דצ"ך עד"ש באח"ב

דצ"ך עד"ש באח"ב הן ראשי תיבות המופיעות בהגדה של פסח ומובאות בשמו של רבי יהודה בתור סימנים לעשר מכות מצרים.

הטקסט מהווה ראשי תיבות (נוטריקון) של שמות עשר המכות, ומספק עד היום מקור לפרשנויות ותהיות, עקב מה שנראה, על פניו, כסימנים פשטניים למדי.

ההוביט

ההוֹבִּיט, או לשם ובחזרה (באנגלית: The Hobbit, or There and Back Again) הוא ספר פנטזיה מאת ג'ון רונלד רעואל טולקין. הספר עוסק במסעותיו של ההוביט בילבו באגינס יחד עם חבורת גמדים במטרה לשחרר את ממלכתם האבודה מאחיזתו של דרקון בשם סמאוג.

הספר מיועד בעיקר לילדים, אך נקרא על ידי בני כל הגילאים. בדומה לספר הרפתקאות אליס בארץ הפלאות, נולד ספר זה מסיפור בהמשכים שנהג הסופר, טולקין, לספר לילדיו. הספר יצא לאור לראשונה ב-21 בספטמבר 1937 בממלכה המאוחדת ובשנים 1976, 1977 ו-2012 יצאו שלושה תרגומים שונים לעברית בישראל.

ההוביט (1977)

ההוביט הוא סרט אנימציה שיצא בשנת 1977 המבוסס על הספר "ההוביט לשם ובחזרה". בסרט מסופר על הוביט בשם בילבו בגינס שיוצא להרפתקה בעלת סכנות עם קוסם ושלוש עשרה גמדים.

חממה

חממה היא מבנה בעל קירות שקופים שנועד לגידול צמחים בתנאים מיטביים. צמחים הגדלים בחממה קרויים גידולי חממה.

החממה עשויה בדרך כלל מלוחות זכוכית או מיריעות פלסטיק ומייצרת מיקרו-אקלים חם עבור הצמחים, בלא הוצאות חימום שוטפות. חימום נפח החממה, לטמפרטורה גבוהה ביחס לסביבתה מתבסס על קליטת קרני השמש הנכנסות אליה ואי מתן יציאה לקרניים תת אדומות ולאוויר חם. החממה גם מבודדת את הצמחים מרוח, ברד, שלג וכיוצא בזה.

חלק מהחממות סגורות הרמטית ומאפשרות שליטה באוכלוסיית החרקים שבהן. באופן זה הן חוסכות פיזור רעל חרקים על הגידולים. במקרים נדירים, מטרת החממה היא גידול חרקים, כאשר הצמחים נועדו לסייע בגידולם.

לארי בירד

לארי ג'ו בירד (באנגלית: Larry Joe Bird; נולד ב-7 בדצמבר 1956 בווסט באדן ספרינגס, אינדיאנה) הוא כדורסלן ומאמן עבר אמריקאי בליגת ה-NBA. הוא נבחר על ידי בוסטון סלטיקס במקום השישי בדראפט של שנת 1978, ושיחק במדי הקבוצה במשך 13 עונות, עד פרישתו בסיום עונת 1991/1992. בירד נחשב לאחד מטובי הכדורסלנים בכל הזמנים.נבחר ב-1996 כאחד מ-50 השחקנים הגדולים בתולדות ה-NBA, ושנתיים לאחר מכן הוצג כחבר בהיכל התהילה של הכדורסל. שימש כמאמנה הראשי של אינדיאנה פייסרס בין עונות 1998-2000, ונתמנה לנשיא הקבוצה בשנת 2003.

ליידי בירד ג'ונסון

קלודיה אלטה טיילור ג'ונסון (באנגלית: Claudia Alta Taylor Johnson) הידועה כליידי בירד ג'ונסון (Lady Bird Johnson‏; 22 בדצמבר 1912 – 11 ביולי 2007) הייתה אשתו של נשיא ארצות הברית לינדון ג'ונסון והייתה הגברת הראשונה של ארצות הברית בשנים 1963–1969.

משקעים אטמוספיריים

משקעים הם מים שמגיעים לאדמה מן האטמוספירה: מהעננים בצורת גשם, ברד או שלג, או ממגע של אדי מים בגוף קר - טל או כפור. המשקעים יכולים לרדת כמים נוזלים או קפואים (קרח). כמות המשקעים באזור מסוים היא נתון גאוגרפי חשוב לאפיון האזור, ומדידתה מתבצעת באמצעות מד גשם. באזורים שונים בעולם ישנן כמויות שונות וצורות שונות של משקעים.

סופת רעמים

סופת רעמים (גם סופת ברקים או סופת רעמים וברקים) היא מזג אוויר סוער המאופיינת בברקים ורעמים הנלווים להם, הנוצרים בענני קומולונימבוס. סופות רעמים בדרך כלל מלוות בגשם כבד ויכולות גם להיות מלוות ברוח, ברד וטורנדו חזקים. בחודשי החורף, ירידת שלג יכולה להתרחש בעת סופת רעמים. סופת רעמים מתרחשת רק כאשר האוויר אינו יציב.

ספייס (אמצעי לחימה)

ספייס (באנגלית: SPICE, ראשי תיבות של Smart, Precise Impact, Cost-Effective) היא סדרת ערכות הנחיה שפותחה בישראל על ידי חברת רפאל - מערכות לחימה מתקדמות בע"מ. הערכה מאפשרת להפוך פצצה מוטלת רגילה לפצצה חכמה באמצעות הנחיה המהבוססת על חיישן אלקטרואופטי או GPS. בשל דיוקה הרב של הספייס היא מכונה לעיתים בתקשורת "טיל", למרות שאין לה הנעה משלה אלא היא דואה או גולשת באוויר.

ערכת ההנחיה "ספייס" כוללת ראש ביות בעל מערכת ניווט אינרציאלית (INS) ומערכת GPS. הספייס שולח תמונה עד לפגיעתו. הספייס מתקנת את מסלולה תוך כדי מעוף באמצעות כנפיים מתקפלות וסנפירים שונים. הטווח של הספייס יכול להגיע ל-150 ק"מ. חסרונו העיקרי של הספייס הוא מחירו הגבוה, עקב ההנחיה האלקטרואופטית היקרה, שנעדרת ממערכות הנחיה דוגמת ה-JDAM.

בעזרת הספייס הופכת הפצצה למדויקת עם רדיוס פגיעה של עד 3 מטרים מהיעד המתוכנן. המערכת ניתנת להרכבה על F-15 איגל, F-16 פייטינג פלקון ופאנביה טורנדו. ומורכבת על פצצות שימוש כללי מסוג Mk83 ו Mk84 וכן על BLU-110, BLU-109, RAP-1000, RAP-200.

ישנן 3 דגמים של המערכת: Spice 250,‏ Spice 1000 ו-Spice 2000. המספר מציין את משקל הפצצה בליברות. Spice 250 היא מערכת עצמאית, היינו כוללת את הפצצה עצמה ולא מורכבת על פצצה קיימת.

כפיתוח המשך לטיל האוויר-קרקע פופאי (AGM-142 Have Nap) הספייס הוא מוצר מתוצרת רפאל, הספייס הגיע לבשלות מבצעית בשנת 2003 בטייסת F-16 של חיל האוויר הישראלי. ב-2018 נקלט בחיל האוויר הישראלי דגם משופר של ספייס 1000 תחת השם "ברד קל". גם חיל האוויר ההודי מפעיל פצצות מסוג זה. בפצצת ברד קל נעשה שימוש מוצלח בסכסוך ישראל-איראן-חזבאללה בסוריה. על פיתוח הפצצה וקליטתה בחיל האוויר זכו צוותים של חיל האוויר, רפאל ואלביט מערכות בפרס ביטחון ישראל ב-2019.

ענן

ענן

(נקרא גם עב, נָשִׂיא) הוא ריכוז טיפות מים או גבישי קרח מיקרוסקופיים, אשר התהוו כתוצאה מתהליך התעבותם של אדי מים הנמצאים במצב רוויתי בנוכחות גרעיני התעבות.

עשר מכות מצרים

עשר מכות מצרים או עשר המכות הוא סיפור מקראי אודות עשרה פגעים על-טבעיים שניחתו על העם המצרי. המכות באו בשל סירובו של פרעה מלך מצרים להיענות לדרישתו של אלוהים, על ידי שליחו משה, לשחרר את בני ישראל. רק האחרונה שבהן, מכת בכורות, הובילה לשחרורם של בני ישראל וליציאת מצרים.

לפי הסיפור המקראי עשר המכות פגעו במצרים בלבד, למרות סמיכות המגורים של בני ישראל.

סיפור עשר המכות מופיע במקרא בספר שמות בפרשות וארא ובֹּא. קיימים כינויים מקובלים לכל מכה ומכה, שמקורם בהגדה של פסח, טקסט שנקרא באופן מסורתי על ידי יהודים בליל הסדר. בהגדה מופיעה רשימה של עשר המכות: דם, צפרדע, כינים, ערוב, דֶּבֶר, שחין, ברד, ארבה, חושך ומכת בכורות. בהגדה מופיע גם סימן לזכירת עשר המכות על ידי ראשי התיבות שלהן: דצ"ך עד"ש באח"ב.

פרשת וארא

פָּרָשַׁת וָאֵרָא היא פרשת השבוע השנייה בספר שמות. מסופר בה על שבע המכות הראשונות מתוך עשר מכות מצרים: דם, צפרדע, כינים, ערוב, דבר, שחין, ברד.

הפרשה מתחילה בפרק ו', פסוק ב' ומסתיימת בפרק ט', פסוק ל"ה.

ריצ'רד בירד

ריצ'רד אוולין בירד הבן (אנגלית: .Richard Evelyn Byrd Jr‏; 25 באוקטובר 1888 - 11 במרץ 1957) היה חלוץ תעופה אמריקני ואחד הראשונים אשר חצו בטיסה ישירה את האוקיינוס האטלנטי. כמו כן היה חוקר של שני אזורי הקוטב והאדם הראשון שטס מעל הקוטב הדרומי. ייתכן שטס אף מעל הקוטב הצפוני, ואם כך, היה הראשון לעשות זאת, אלא שהדבר שנוי במחלוקת. בשנת 1934 בילה חורף שלם לבדו בתחנת מחקר באנטארקטיקה.

שלג

שלג הוא משקע אטמוספירי בצורת פתיתי קרח גבישיים ואווריריים, גדולים יחסית, הנופלים מהעננים לקרקע.

השלג מכסה חלקים גדולים של כדור הארץ, חלקם רק בעונת החורף וחלקים אחרים בכל עונות השנה. מרבד השלג משפיע על אורחות בני האדם החיים בסביבה מושלגת, על החי ועל הצומח, הוא יוצר קרחונים שעקבותיהם נחרטים גם בסלע, וצבעו הלבן מחזיר אל החלל חלק מקרינת השמש ומשפיע על אקלים כדור הארץ.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.