בעל טור

בעל טור (באנגלית: Columnist) הוא תואר לעיתונאי המפרסם טור קבוע בעיתון או בכתב עת, טור המתאפיין בסגנון ייחודי ובתחומי עניין ייחודיים. בין בעלי הטורים יש העוסקים בפובליציסטיקה, אך יש העוסקים בנושאים אחרים. מרטין גרדנר, למשל, עסק בטורו ב"סיינטיפיק אמריקן" במתמטיקה, ו"בשער", טורו של עלי מוהר, במקומון "העיר", עסק בכדורגל.

מהעיתונות הכתובה עברו בעלי טורים גם לעיתונות האלקטרונית (שבה הטור קרוי "פינה"), ברדיו ובטלוויזיה. דוגמה לכך היא פינתו של יאיר גרבוז בתוכנית הטלוויזיה "תיק תקשורת", שבה הוא עוסק באופן סאטירי בתחלואי התקשורת הישראלית. עם התפתחות הבלוגים באינטרנט, יש בין בעלי הטור שפתחו בלוג, כתוספת לטור שלהם בעיתונות הכתובה.

טורו של בעל טור מתאפיין בזיהוי קבוע: מיקום קבוע בעיתון, ולעיתים גם שם מזהה לטור, כגון "חץ מסילבי קשת" של סילבי קשת, "מדרש ביתי לפרשת השבוע" של ג'קי לוי ו"אזור הדמדומים" של גדעון לוי; אך יש גם טורים רבים ללא שם. לעיתים מכונסים הטורים בספר. דוגמה בולטת לכך הם טורי "חד גדיא" של אפרים קישון וטורי "הטור השביעי" של נתן אלתרמן.

בעלי טור מפורסמים בישראל

בעלי טורים מתאפיינים, בדרך כלל, בסגנון כתיבתם ובתחום כתיבתם. נדגים זאת באמצעות בעלי טור בולטים בעיתונות בישראל:

 • פובליציסטיקה
  • אורי אליצור - איש הציונות הדתית, לשעבר בעל טור בעיתון "ידיעות אחרונות". מציג במאמריו גישה לפיה הסכסוך הישראלי פלסטיני לא ייפתר, שכן הפלסטינים לעולם לא יוותרו על זכות השיבה, דהיינו, על השמדת ישראל. לפיכך, טוען אליצור, כי ישראל אינה צריכה לשאוף לשלום- שאיפה שלדעתו לא תתממש לעולם אלא רק תעלה במחיר מיותר של איבוד נכסים אסטרטגיים ועקירת יישובים- אלא לשמור את הסכסוך "על אש קטנה"- מצב שלדעתו מהווה את הרע במיעוטו. ב-2008 החל לקרוא לסיפוח יהודה ושומרון ולהענקת זכויות אזרח לתושביהם הפלסטינים, שיהוו, על פי חזונו, מיעוט ערבי גדול במדינת ישראל.
  • בן דרור ימיני - מביע עמדות מרכזיות, מדגיש את הסכנה הדמוגרפית ותוקף בחריפות את הימין על חתירתו לפתרון שיכליל פלסטינים ויהודים בישות ריבונית אחת בתחומי ארץ ישראל השלמה. מנגד, מביע טון לוחמני כנגד השמאל הקיצוני המזדהה עם הצד הפלסטיני בסכסוך. בנוסף תוקף בנחרצות אקטיביזם שיפוטי ואת בית המשפט העליון תחת אהרון ברק ודורית ביניש.
  • סילבי קשת - בעבר בעלת טור שבועי ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" בשם "חץ מסילבי קשת". סגנון כתיבתה פשוט, ישיר, מתלהם ופרובוקטיבי, ונמנע משפה גבוהה ומתחכום. מאמריה מלאים בהבעת רגשות של זעם כלפי ההימצאות בשטחים, השחיתות, ואף כלפי רבים ממנהיגי המדינה.
  • ג'קי לוי - לשעבר בעל טור שבועי ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" בשם "מדרש ביתי לפרשת השבוע". טוריו מורכבים מפרשנות לאירועי השבוע החולף, פרשנות לפרשת השבוע והשלכת המסר של התורה בפרשת השבוע, כפי שהוא מפרש אותו, על האירועים האקטואליים בישראל.
  • דנה ספקטור - בעלת טור שבועי במוסף "שבעה ימים" של "ידיעות אחרונות" בשם "בקרוב אגיע רחוק". טוריה מתעסקים לרוב בחייה וחוויותיה תוך גזירת תובנות גלובליות ופרטיות. הטורים כתובים בסגנון אישי חושפני.
  • מנחם בן - היה בעל טור בעיתון מעריב בין השנים 2005 ל-2012, בו פרסם מאמרי דעה, ביקורות תרבות וספרות ומדי פעם גם סקירות של ספרים חדשים. הוא פרץ לתודעת הציבור ב-1979 עם פרסום רומן המכתבים "פלונטר", בו גולל את סיפור גירושיו בנישואיו הראשונים, אשר הגיע לראש רשימת רבי המכר; ועשה זאת שוב - בתהודה גדולה פי כמה, בשנת 2009, עת השתתף בעונת ה-VIP של תוכנית המציאות "האח הגדול" (בה הגיע למקום השלישי בתוכנית הגמר).
 • פובליציסטיקה סאטירית
  • מאיר שלו - סופר ידוע ובעל טור שבועי ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות". ידוע בדעותיו השמאלניות, בהתנגדותו לכיבוש ולהתנחלויות ובסגנון כתיבתו הסרקסטי.
  • ב. מיכאל - בעל טור סאטירי בעיתון "הארץ" ולאחר מכן בעל טור שבועי ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות". מיכאל מחזיק בדעות שמאלניות, המתנגדות להתנחלויות ולקנאות דתית. טוריו מאופיינים בחריפות, מקוריות רעיונית, שפה גבוהה, תחכום רב ועוקצנות. הכאב שברבים מטוריו בתקופת האינתיפאדה השנייה צמצם את הממד הסאטירי שבכתיבתו.
  • אורי אורבך - איש הציונות הדתית, היה בעל טור שבועי ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" עד לפטירתו ב-2015. תמך בהתנחלויות; הרבה לעסוק ביחסי חילונים-דתיים בישראל.
  • דורון רוזנבלום - בעל טור סאטירי שבועי במוסף "הארץ".
  • נתן אלתרמן - טורו "הטור השביעי", טור סאטירי מחורז בנושאי אקטואליה, שהופיע החל משנת 1943, במשך 24 שנים, בעיתון "דבר". בשנים האחרונות להופעתו נכתבו חלק מן הטורים בפרוזה. רבים משירי הטור הגיעו לדרגת שירה לירית ופואמה לאומית, בין המוכרים שבהם הוא השיר "מגש הכסף", שהפך למעין המנון לאומי לזכר הנופלים במלחמת השחרור. שירי הטור קובצו בסדרת ספרים הנקראים אף הם "הטור השביעי".
 • ספורט
  • עלי מוהר - פרסם במשך שנים רבות שני טורים במקומון התל אביבי "העיר": "בשער", שעסק בענייני ספורט, ו"מהנעשה בעירנו", שעסק בענייני דיומא בתל אביב.
  • אראל סג"ל - פרסם במשך שנים טור בשם "אופנת סג"ל" במקומונים של ידיעות ומעריב שעסק בספורט, אך בעיקר בכדורגל ובית"ר ירושלים, דרך סיפורים ואגדות אורבניות על טיפוסים מוזרים ומיוחדים, פרשיות אקסצנטריות ומשלים מלאי הומור. בהמשך התרחב הטור גם לנושאים אחרים, כולל פוליטיקה. כיום כותב סג"ל טור פוליטי סאטירי במעריב, בסגנון דומה לטור המקורי.
13 במרץ

13 במרץ הוא היום ה-72 בשנה (73 בשנה מעוברת), בשבוע ה-11 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 293 ימים.

17 באפריל

17 באפריל הוא היום ה-107 בשנה (108 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה, נשארו עוד 258 ימים.

29 באפריל

29 באפריל הוא היום ה-119 בשנה (120 בשנה מעוברת), בשבוע ה-18 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 246 ימים.

אמנון דנקנר

אמנון דנקנר (5 בפברואר 1946 - 5 באפריל 2013) היה עיתונאי, פובליציסט, סופר ושחקן ישראלי. היה כתב, בעל טור ופרשן בעיתונים "הארץ", "דבר", "חדשות", "מעריב" ו"סופהשבוע", ועורך "מעריב" בשנים 2002–2007.

אמנון לורד

אמנון לוֹרְד (נולד ב-28 ביולי 1952) הוא עיתונאי, מבקר קולנוע, סופר, עורך ומפיק טלוויזיה ישראלי. כיום הוא בעל טור בעיתון "ישראל היום". בעבר כתב וערך באתר "מידה" ובעיתונים "מקור ראשון" ו"חדשות".

אפרים סידון

אפרים סידון (נולד ב־26 בפברואר 1946) הוא סופר, בעל טור, תסריטאי ומחזאי ישראלי, העוסק בעיקר בסאטירה.

אראל סג"ל

משה אראל סג"ל (נולד ב-14 בספטמבר 1970) הוא עיתונאי, סאטיריקן, בעל טור, איש תקשורת, שדרן רדיו ופובליציסט ישראלי.

ארי שביט

ארי שביט (נולד ב-26 בנובמבר 1957) הוא עיתונאי ישראלי, פובליציסט ופרשן מדיני, לשעבר בעל טור בעיתון "הארץ". היה פעיל פוליטי ושימש כיו"ר הנהלת האגודה לזכויות האזרח. שביט פרסם שני ספרים, על אחד מהם - ספרו "My Promised Land"' - זכה בפרס אניספילד-וולף לשנת 2013.

בני ציפר

בני צִיפֶר (נולד ב-21 בינואר 1953) הוא סופר, משורר ועיתונאי ישראלי, עורך מאז 1987 את המדור "תרבות וספרות" של העיתון "הארץ" ובעבר בעל טור דעה בעיתון זה.

זאב גלילי

זאב גלילי (נולד ב-1936) הוא עיתונאי ישראלי. גלילי עבד כ-30 שנה ב"ידיעות אחרונות" כמשכתב ראשי בדסק החדשות, ראש כתבים, מרכז מערכת וממלא מקום העורך. הוא מלמד כתיבה עיתונאית, מחבר ספרי ילדים ומשמש כסופר צללים. הוא היה בעל טור בעיתון "מקור ראשון" מ-1996 עד 2007. כיום מפרסם את טורו באתר האינטרנט שלו.

חיים חפר

חיים חפֶר (פיינֶר) (29 באוקטובר 1925 – 18 בספטמבר 2012) היה משורר, פזמונאי, מחזאי, תסריטאי, בעל טור ופובליציסט ישראלי. חתן פרס סוקולוב לעיתונות (1969) ופרס ישראל לזמר עברי (תשמ"ג).

יאיר לפיד

יאיר לפיד (נולד ב-5 בנובמבר 1963, י"ח בחשוון ה'תשכ"ד) הוא חבר הכנסת מטעם "כחול לבן", מייסד ויושב-ראש מפלגת "יש עתיד". כיהן כשר האוצר בממשלת ישראל השלושים ושלוש. סופר, בעל טור, תסריטאי, שחקן, מחזאי, פזמונאי ומנחה טלוויזיה לשעבר.

כל העיר

כל העיר הוא מקומון ירושלמי שראה אור לראשונה ב-1979. המקומון היה הראשון מרשת שוקן, שהייתה לרשת המקומונים הראשונה בישראל.

מיכאל הנדלזלץ

מיכאל הַנְדֶלְזַלְץ (נולד ב-26 במרץ 1950) הוא עיתונאי, מבקר תיאטרון, מתרגם ועורך ישראלי, הכותב דרך קבע בעיתון "הארץ". החל משנת 2015 הוא בעל טור יומי במסגרת מיזם 929 - תנ"ך ביחד.

נדב יעקבי

נדב יעקבי (נולד ב-11 בינואר 1961) הוא עיתונאי ישראלי, בעל טור בתחום הספורט בעיתונים "גלובס" ו"בלייזר", שדרן ספורט ופרשן כדורגל בערוץ הספורט משנת 1991.

עלי מוהר

עֵלִי מוהר (30 בדצמבר 1948 – 30 בנובמבר 2006) היה פזמונאי ישראלי ובעל טור בעיתונים "דבר" ו"העיר".

עפרי אילני

ד"ר עפרי אילני (נולד ב-9 באפריל 1979) הוא היסטוריון, עיתונאי, עורך, בלוגר, מבקר ספרות ופעיל פוליטי ישראלי. אילני הוא בעל טור שבועי בעיתון "הארץ" ומבקר ספרי עיון בעיתון "ידיעות אחרונות".

עקיבא אלדר

עקיבא אלדר (נולד ב-27 בנובמבר 1945) הוא עיתונאי ופובליציסט ישראלי. בעברו כתב אלדר בעיתון "הארץ" והיה חבר עבר בהנהלת מערכת העיתון. כיום הוא בעל טור באתר "אל-מוניטור".

תום שגב

תּוֹם שֶׂגֶב (נולד ב-1 במרץ 1945) הוא עיתונאי והיסטוריון ישראלי. נחשב לאחד מ"ההיסטוריונים החדשים". היה בעל טור שבועי בעיתון "הארץ".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.