בסיס צבאי

בסיס צבאי או מחנה קבע צבאיצה"ל נהוג לקצר למ.ק.; בלשון גבוהה: קְסַרְקְטִין) הוא מתקן קבע המופעל על ידי צבא. בבסיס מרוכזים ציוד צבאי ושוהים בו חיילים לצורך אימונים או פעילות מבצעית. הכניסה לבסיסים צבאיים אסורה לאנשים שלא עובדים או מוצבים בו, הן מטעמי ביטחון מידע והן מטעמי ביטחון החיילים השוהים בו, ועל הבסיס מופקדת אבטחה הקפית.

Army Base Tents
אוהלי חיילים בבסיס צבאי

ייעוד

בסיסים צבאיים משמשים יחידה צבאית אחת או יותר ולרוב ייעודם הוא שמירה על הביטחון השוטף והביטחון הלאומי. קיימים גם בסיסים צבאיים המיועדים לפעילות אחרת כגון מפקדות, בסיסי הדרכה, בסיסי טיסה, בסיסי אימונים או בסיסים לניסוי כלים או טכנולוגיה צבאית. ברוב המקרים, הבסיסים הצבאיים מסתמכים על עזרה נוספת של גורמים חיצוניים כדי לפעול. אף על פי כן, בסיסים מסוימים מסוגלים לפעול בעצמם במשך תקופות ארוכות משום שהם מסוגלים לספק מזון, מים וצרכים בסיסיים אחרים לחיילים גם בעת מצור.

מחנה צבאי זמני

MasadaCastra
שרידי מחנה צבאי רומי למרגלות מצדה

בנוסף על בסיסי הקבע, מוקמים מעת לעת מחנות צבאיים לתקופה מוגדרת מראש או לתקופה קצרה עד סיום מטלה מסוימת.

מחנה צבאי זמני מוקם במהלך מסע, לצורך אימונים וכן בזמן מלחמה, עת כוחות צבאיים נמצאים הרחק מבסיסי הקבע שלהם. מחנות אלו מאופיינים בבניה זמנית, לרוב באמצעות אוהלים בלבד.

בעת העתיקה פיתח הצבא הרומי טכניקת הקמה מהירה של מחנות צבא. מחנות אלו הוקמו בצורה אחידה, ושימשו ללינת לגיון שלם. שרידים של מחנות כאלה ניתן למצוא במקומות רבים, בין השאר סביב מצדה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

16 בינואר

16 בינואר הוא היום ה-16 בשנה בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 349 ימים (350 בשנה בשנה מעוברת).

16 בפברואר

16 בפברואר הוא היום ה-47 בשנה בשבוע ה-7 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 318 ימים (319 בשנה מעוברת).

אורה

אוֹרָה הוא מושב הנמצא דרומית מערבית לירושלים אשר נוסד בשנת 1950 על ידי יוצאי תימן ויוצאי מרוקו אשר עלו יחד והתערבבו עם השנים. השם אורה הוא סמלי, צורה עברית ממגילת אסתר ומהתפילה על פי צליל שמו של הכפר הערבי אל-ג'ורה (בערבית: الجورة) שהיה במקום עד מלחמת העצמאות.

במהלך השנים עברו חברי המושב מעיסוק בחקלאות לעיסוקים אחרים. החל משנת 2008 פעלה רשות מקרקעי ישראל למנוע זאת מהם בטענה שהקרקעות במושב הוקצו לחקלאות ולמגורים ולא לעסקים אחרים.

המושב שוכן על הר אורה שגובהו 848 מטרים מעל פני הים, אחת הפסגות הגבוהות בהרי ירושלים. בשטח ההר מתחם לשלוש הדתות שנבנה ביוזמת מיס קרי. שמו הערבי של ההר היה ראס א-רב, כלומר - הר האדון. הנוצרים מכנים אותו "הר הביקור", על שם ביקורה של מרים אמו של ישו את אלישבע, אמו של יוחנן המטביל. המקדש של מיס קרי נמצא כיום בשטח בסיס צבאי.

במושב נמצא מוסד "מסילה" לנערות בסיכון.

אקרוטירי ודקליה

אקרוטירי (אנגלית: Akrotiri; יוונית: Ακρωτήρι; טורקית: Agrotur) ודקליה (אנגלית: Dhekelia; יוונית: Δεκέλεια; טורקית: Dikelya) הם שני בסיסים של הצבא הבריטי בקפריסין, המהווים שטח בסיס ריבוני של הממלכה המאוחדת.

הבסיסים, המצויים באזורים בעלי חשיבות אסטרטגית לחופי הים התיכון, הושארו כשטחים בריטיים בעת שהפכה קפריסין ממושבה בריטית למדינה עצמאית באוגוסט 1960.

בסיס טיסה

בסיס טיסה הוא בסיס צבאי הכולל בתוכו שדה תעופה לשימוש כלי טיס צבאיים, דיור לצוות הבסיס, מוסכי מטוסים ומחסנים.

קיימים שדות תעופה להם שימוש כפול: אזרחי וצבאי, כגון נמל התעופה עובדה המשמש גם כבסיס טיסה של חיל האוויר הישראלי. בסיס טיסה עשויים לכלול דירים תת-קרקעיים (דת"ק) למטוסים ומערכות נ"מ לצורכי הגנה.

הדיור בבסיסים מיועד בדרך כלל לטייסים ובני משפחותיהם, על מנת לאפשר להם גישה מהירה לכלי הטיס במקרה חירום. בבסיסים בהם מתגוררות משפחות טייסים ימצאו בנוסף גם חנויות וגני ילדים כדי לספק את צורכי המשפחות.

בריכת דורה

"בריכת דורה" כפי שמה הישן, ובעגה המקומית מכונה "שלולית החורף", היא בריכת חורף בדרום העיר נתניה אשר סביבה התפתח פארק ציבורי המהווה את מהפארקים הראשיים בעיר (ובדרום העיר בפרט).

הבריכה והפארק נמצאים צפונית מזרחית לשמורת האירוסים (כביש ראשי מפריד ביניהן) בין שכונות האירוסים, נווה עוז (גלי ים) ורמת יגאל ידין (לשעבר שיכון דורה). השטח סביב השלולית (300 דונם) הוכרז כשמורת טבע. אך תהליכי העיור שחלו סביבה גרמו לפגיעה במגוון הביולוגי העשיר אשר שכן בה, ובנוסף השפיעו על היקוות המים לבריכה.

הבריכה (כמו עוד בריכות חורף רבות וחשובות, כבריכת יער בחדרה), מהווה כיום שריד לבריכות החורף ובתי הגידול הלחים הרבים שכיסו את אזור השרון, שהואיל ויובשו עד תחילת המאה העשרים.

במפת PEF משנת 1880 נקראת הביצה Bass el Hindi

(בתרגום חופשי מערבית: "הביצה של ההודי" בהקשר לקולניאליזם הבריטי בהודו).

בסיס חטיבת אלכסנדרוני במלחמת העצמאות, המוכר גם כ"בסיס אלכסנדרוני" וקודם להקמת המדינה היה בסיס צבאי בריטי, הקיף את השלולית, ונודע בשם "מחנה דורה" על שם דורה אבן, אשת דן אבן, מפקד החטיבה דאז (בדומה לשיכון דורה).

גודאותה

גוּדאוּתָה (בגאורגית: გუდაუთა, באבחזית: Гəдоуҭа) היא עיירה במחוז גודאותה שברפובליקה הבדלנית אבחזיה גאורגיה, לחוף הים השחור, 37 ק"מ צפון-מערבית לסוחומי. היא מהווה מרכז מנהלתי של המחוז ואוכלוסייתה מונה 11,800 איש. בתקופת גאורגיה הסובייטית שימשה כמקום נופש. כיום ממוקם בעיר בסיס צבאי של חיילי שמירת השלום של חבר המדינות.

דחשור

דחשור (ערבית: دهشور, תעתיק מדויק: דהשור) הוא נקרופוליס מלכותי השוכן על הגדה המערבית של הנילוס, במרחק של כ-40 קילומטרים דרומית לקהיר ובמרחק של כ-8 קילומטרים דרומית לסקארה, היה חלק מהאזור שהיה בשליטה האדמיניסטרטיבית של הבירה העתיקה ממפיס. הנקרופוליס מפורסם בזכות הפירמידות השוכנות בו, ששתיים מתוכן נחשבות לעתיקות ביותר, הגדולות ביותר והמשומרות בצורה הטובה ביותר במצרים. דחשור הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית בשנת 1979.

עד לאחרונה האתר היה בלתי נגיש לתיירים, וזאת בשל היותו בתוך התחום של בסיס צבאי.

דקר (עיר)

דָקָר (בצרפתית: Dakar) היא עיר הבירה של סנגל. נמלהּ של דקר הוא בעל חשיבות מסחרית ואסטרטגית, ומשמש בסיס צבאי, ימי ואווירי של צרפת. בדקר חיים כיום 1,730,000 תושבים.

דקר שוכנת בחצי האי קאפ-ור, שלחופי האוקיינוס האטלנטי, בערך באמצע קו החוף של סנגל.

הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי

הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי (באנגלית: British Indian Ocean Territory) מכילה 2,300 איים שמשתייכים לארכיפלג צ'גוס . הם ממוקמים במרכז האוקיינוס ההודי, בערך במחצית הדרך בין אפריקה לאינדונזיה, 6 מעלות דרומית לקו המשווה, כ-1,770 ק"מ מסיישל, 2,000 ק"מ ממאוריציוס וכ-2,500 ק"מ דרומית להודו.

הטריטוריה שייכת לממלכה המאוחדת (בריטניה), אם כי יש לה מעמד עצמאי. האי הגדול ביותר והיחיד שמיושב הוא דייגו גרסיה, והוא הדרומי ביותר. היישוב היחיד על האי הוא בסיס צבאי אמריקאי-בריטי. הארכיפלג משתרע על שטח של 54,400 קמ"ר, שממנו כלל השטח היבשתי של האיים הוא רק 60 קמ"ר, רובו (44 קמ"ר) בדייגו גרסיה. אוכלוסיית הטריטוריה הוערכה ב-2004 ב-4,000 נפשות, כולם אנשי צבא ועובדים בבסיסים ובני משפחותיהם.

הטריטוריות הבריטיות שמעבר לים

הטריטוריות הבריטיות שמעבר לים (באנגלית: British Overseas Territories) הן ארבע עשרה טריטוריות המצויות בריבונות הממלכה המאוחדת אך לא מהוות חלק מהממלכה המאוחדת עצמה.

המונח "טריטוריות בריטיות שמעבר לים" נקבע בחוק הטריטוריות הבריטיות שמעבר לים משנת 2002. מונח זה החליף את המונח "טריטוריה תלויה-בריטית" (British-dependent territory) שהוגדר בחוק האזרחות הבריטית משנת 1981. קודם לשנת 1981 נקראו הטריטוריות "מושבות כתר בריטיות".

הטריטוריות ג'רזי, גרנזי והאי מאן המצויות תחת ריבונות הכתר הבריטי אינן טריטוריות שמעבר לים אלא שטחי חסות של הכתר הבריטי.

הטריטוריות אינן חברות בחבר העמים הבריטי.

המרכז הלאומי לאימונים ביבשה

המרכז הלאומי לאימונים ביבשה (מל"י 500) - מחנה שומרון (שמו הקודם: באלי"ש - בסיס אימון ליחידות שדה), ונודע גם בכינויו הלא-רשמי בסיס צאלים, הוא בסיס צבאי ישראלי הממוקם ליד קיבוץ צאלים בנגב, ומשמש כבסיס האימונים הראשי והגדול ביותר של יחידות זרוע היבשה בצה"ל. הבסיס נקרא על שם רא"ל דן שומרון. הבסיס ושטחי האש שלו מכסים שטחים נרחבים בנגב המאפשרים עריכת אימונים בסדרי גודל רחב, מאימוני גדוד ועד אוגדה. האימונים מתבצעים בו לאורך כל השנה, הן על ידי כוחות סדירים והן על ידי כוחות מילואים.

לאורך השנים הבסיס היה בכפיפות פיקודית של מפקד עוצבת סיני ששימש בשני התפקידים. בשנת 2016 הוחלט על פיצול הפיקוד, לאור הרצון למקד את עשייתו של מפקד מל"י באימונים, מוכנות והתעצמות היבשה.

הר אביטל

הַר אֲבִיטָל הוא הר געש רדום השוכן ברמת הגולן, מערבית לגבול הסורי. גובהו כ-1,204 מטר מעל פני הים, והוא חלק מקו התלים הישראלי. בערבית נקרא ההר "תל אבו נידא" (تل ابو الندى).

הר אביטל הוא המבנה הגעשי הגדול ברמת הגולן. רוחבו כ-2 ק"מ, אורכו כ-3 ק"מ, והוא מתנשא לגובה של כ-300 מטרים מעל סביבתו. בצמוד להר מצפון נמצא הר בנטל. מעריכים כי שני הרי הגעש הם חלק ממבנה געשי אחד ולהם מקור מגמטי משותף.

בבקעת אביטל הנמצאת במרכז ההר נמצאים שטחים חקלאיים השייכים לקיבוץ אל-רום. בתוך הבקעה שתי גבעות קטנות, המכונות "תלי תאומים". על פסגת ההר נמצא בסיס צבאי. ההר הוא חלק משמורת הר אביטל הקרויה על שמו.

הר מירון

הַר מֵירוֹן (ערבית: جبل الجرمق, ג'בל אל-ג'רמק) הוא ההר הגבוה ביותר בשטח ארץ ישראל ממערב לירדן. הוא שוכן בסמוך לערים צפת ומעלות תרשיחא ופסגתו מתנשאת לגובה של 1,204 מטר מעל פני הים, והיא הגבוהה ביותר ברכס הרי מירון שבגליל העליון. בעבר התנשא ההר לגובה של 1,208 מטר מעל פני הים, אך צה"ל שיטח את פסגת ההר לצורך הקמת בסיס צבאי והנמיכה במעט.

הר מירון הוא אחד האזורים הגשומים ביותר בארץ, בממוצע יורדים בו כ-900 מילימטר גשם בשנה. במרבית החורפים יורד בהר מירון שלג ולרוב הוא נערם. ההר מכוסה בחורש ים תיכוני שכולל עצי אלון רבים.

זיקית (קומיקס)

זיקית (באנגלית: Chameleon) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #1 ממרץ 1963 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

זיקית הוא האלטר אגו של דמיטרי סמרדיאקוב, אזרח סובייטי שבצעירותו שירת את אחיו למחצה קרייבן הצייד, סרגיי קרבינוף. למרות שהשניים היו חברים, סרגיי נהג להתעלל באחיו, מה שהוביל את דמיטרי להעריץ אותו, אך גם עורר בו רגשי טינה כלפיו. לבסוף, סמרדיאקוב היגר לארצות הברית והחל לרכוש שם לעצמו כאשר נהג להשתמש בכשרונו להתחזות לחברים ושכנים. במהלך פעילותו הקרימינלית הראשונה בזהות הזיקית, דמיטרי התחזה לספיידרמן אך הוא נחשף ונעצר. זמן מה לאחר מכן גם קרבינוף היגר לארצות הברית, והזיקית הפנה את תשומת לבו של אחיו לספיידרמן. השניים הפכו עד מהרה לאויביו המושבעים של ספיידרמן, ולחלק מגלריית הנבלים הנרחבת שלו.

הזיקית השפיע על קרייבן הצייד להתחיל לצוד את ספיידרמן. שני האחים נלחמו יחדיו באיירון מן והתעמתו עם הענק הירוק. בשלב מסוים, הזיקית התחפש למדען הנרי פים וגנב ממעבדתו מסמכים סודיים עבור ארגון הטרור הידרה. אולם, הוא נעצר בידי פים, שהיה תחת הזהות איש הנמלה. הזיקית התחזה לנבל בשם טורפדו ולחם בדרדוויל.

כאשר קרייבן הצייד התאבד, הזיקית הפך לאובססיבי ורצה לגרום לספיידרמן לסבול על כך שלא מנע את התאבדותו של אחיו. הוא רקח נסיוב שגרם לפניו להיות חסרי הבעה וקפואים, חטף את ג'יי ג'ונה ג'יימסון וקיבל הצעה ממשפחת המאפיה להפוך לראש הפשע המאורגן, תוך כריתת ברית עם ראש פטיש. תוך שהוא מתחזה למדען, הזיקית פשט את ספיידרמן מכוחותיו לזמן קצר והצטרף לעקרב כדי להלחם גם בספיידרמן וגם בחתולה השחורה. אולם, הוא נמלט לאחר שתוכניתו סוכלה.

מהלכו הבא של הזיקית היה לכרות ברית עם הארי אוסבורן, הגובלין הירוק השני. לפני מותו של הארי, הוא אמר לו שזהותו הסודית של ספיידרמן יכולה להיות קשורה בפיטר פארקר, וכן הורה לו לבנות אנדרואידים בדמותם של הוריו הביולוגים של פארקר. תוכנית זו הובילה להתמוטטות פסיכוטית של ספיידרמן ושל הזיקית. בהמשך, הזיקית למד שפיטר פארקר הוא אכן ספיידרמן, ותקף אותו דרך בני משפחתו וחבריו הקרובים. אולם, מרי ג'יין ווטסון הכניעה אותו באמצעות מקל בייסבול.

לאחר מלחמת האזרחים של מארוול, הזיקית הופיע כחבר בקבוצת ששת המרושעים של דוקטור אוקטופוס, והתחזה לקפטן אמריקה בניסיון להסתנן לתוך בסיס צבאי.

יחסי המלדיביים–סין

יחסי האיים המלדיביים–סין הם היחסים הבילטרליים הרשמיים, הפוליטיים, השיתופיים והמדיניים שבין הרפובליקה העממית של סין לבין רפובליקת המלדיביים. שתי המדינות כוננו את יחסיהן הבילטרליים בשנת 1972, כשבע שנים לאחר עצמאותה של המלדיביים מהממלכה המאוחדת.הממשלה ההודית, המנהלת יחסים קרובים עם המלדיביים, הביעה דאגה לגבי ההשפעה הסינית הגוברת על האיים המלדיביים, הכוללת את כוונתה של סין להקים בסיס צבאי במראו.

פורט בנינג

מבצר בנינג (או פורט בנינג, מאנגלית: Fort Benning) הוא בסיס צבאי של צבא ארצות הברית הממוקם דרומית מערבית לעיר קולומבוס במחוזות מסקוג'י וצ'טהוצ'י במדינת ג'ורג'יה ומחוז ראסל במדינת אלבמה בארצות הברית. הבסיס מהווה חלק מהמרחב העירוני של קולומבוס ונהר הצ'טהוצ'י זורם דרך שטח הבסיס.

הבסיס ידוע כמרכז ללוחמת חיל הרגלים של הצבא (US Army Infantry Center) ובו מתקיימת טירונות החי"ר, קורס קציני החי"ר וכן בית הספר לסיירים של הצבא אשר בוגריו מאיישים בעיקר את רגימנט הריינג'רס ה-75. כמו כן מתקיימים בו אימונים ותוכניות השתלמות גם לקצינים בכירים מצבאות אחרים, ביניהם קצינים מצה"ל (ובהם למשל, גיורא איילנד). בשטח הבסיס גם מכון חצי הכדור המערבי לשיתוף פעולה ביטחוני, השנוי במחלוקת בשל האימונים שעברו בו קציני צבא ממדינות לא דמוקרטיות באמריקה הלטינית, בין היתר אימונים בעינויים, חטיפה, והפרות אחרות של זכויות האדם.

במרכז הקליעה שבבסיס מתקיים גביע העולם בקליעה, בו השתתפה גם נבחרת מישראל. ב-2005 זכה הקלע הישראלי גיא סטריק במדליית ארד בתחרות ירי ברובה 50 מ"מ.בין מפקדיו הידועים בעבר של הבסיס נמצא הגנרל עומר בראדלי. גם השחקן ג'יימס ארל ג'ונס שירת כצוער וכקצין במחנה.

ש"ג

ש"ג (קרי: שין גימל) (ראשי תיבות של "שוטר גדודי" או "שומר גדר") הוא חייל המאבטח את עמדת הכניסה של בסיס צבאי והאחראי לבדוק את זהות הנכנסים ואת אישורם לכניסה.

השם משמש בהשאלה לכינוי של פתח בסיס צבאי בישראל, או של שער כניסה אזרחי שבפתחו מוצב שומר.

שבי שומרון

שָׁבֵי שׁוֹמְרוֹן היא התנחלות ויישוב קהילתי יהודי דתי בשומרון בין הערים שכם וטולכרם. היישוב שייך למועצה אזורית שומרון.

היישוב הוקם בסוכות ה'תשל"ח (1977) על ידי גרעין של משפחות צעירות מנתניה והסביבה, על חלק ממחנה ירדני שנתפס על ידי צה"ל וניתן לראות ביישוב מספר מבנים מאותה התקופה. היישוב נמצא בקרבת חורבות העיר שומרון שהייתה בירת ממלכת ישראל, ומכאן שמו, כלומר- "שבים לשומרון".

בעבר שכן ליד היישוב בסיס הטירונים של חיל התותחנים (בט"ר חת"מ) לפני שפונה למחנה שבטה. כיום ישנו בסיס צבאי בכניסה ליישוב אשר משמש לרוב את חטיבה 900 (חטיבת כפיר).

רב היישוב הוא יהושע שמידט.

מוסדות ביישוב: בי"ס יסודי אזורי לבנות ות"ת לבנים (עד כתה ו'), מדרשת שומרון, ישיבת נחלת יוסף (לשעבר ברכת התורה) - ישיבה גבוהה/הסדר בראשות הרב שמידט, וישיבה קטנה נחלת יוסף בראשות הרב יהושע שמידט.

נכון לתחילת שנת 2018 היישוב מונה כ-215 משפחות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.