בית ת'אני

בית ת'אני (בערבית: آل ثاني, אאל ת'אני) הוא בית המלוכה הקטרי, הבית מגיע במקור משבט נוודים שנקרא בנו תמים.

בית ת'אני (עברית)
آل ثاني (ערבית)
House Of Thani (אנגלית)
קטר (מדינה)  קטר
Emblem of Qatar
מדינה קטר (מדינה)  קטר
תארים אמיר קטר
מייסד מוחמד בן ת'אני
ראש הבית הנוכחי תמים בן חמד
שנת ייסוד המאה ה-19
אתניות קטרית, סעודית, ערבית

היסטוריה

המשפחה נוסדה בפוואירית' אך ביססה את שלטונה בדוחה. בשנת 1848 הגיעו לעיר הבירה משפחת ת'אני ובראשם מוחמד בן ת'אני. לאחר מותו של אביו, ת'אני, מוחמד הפך למנהיג של השבט. המשפחה ביססה את שלטונה באמצעות הבריתות שקשרה עם המדינות השכנות, ביניהן ערב הסעודית ואפילו בריטניה. מוחמד לא הספיק להיות אמיר קטר משום שהכירו באוטונומיה למדינה רק לאחר נתינת הסמכות לבנו.

שליטים

רשימת שליטים ואמירים:

עץ המשפחה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ת'אני בן מוחמד
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מוחמד בן ת'אני
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'אסם בן מוחמד אאל ת'אני
 
אחמד בן מוחמד אאל ת'אני
 
פהד בן מוחמד אאל ת'אני
 
הד בן מוחמד אאל ת'אני
 
ג'אבר בן מוחמד אאל ת'אני
 
סמיר בן מוחמד אאל ת'אני
בית ח'ליפה

בית ח'ליפה (בערבית: آل خليفة, אאל ח'ליפה) היא המשפחה השלטת בבחריין.

ג'אסם בן מוחמד אאל ת'אני

הנסיך המרומם ג'אסם בן מוחמד אאל ת'אני (בערבית: جاسم بن محمد آل ثاني) (1825 - 7 ביולי 1913) היה אחד האנשים החשובים בהיסטוריה של קטר ואחד הגורמים המרכזיים להיותה מדינת ערב מכובדת, עשירה ומודרנית במיוחד. לג'אסם היו 19 ילדים שכולם היו בנים ו-7 אחים, מייסדי בית ת'אני.

היסטוריה של קטר

ההיסטוריה של קטר היא ארוכת שנים והחלה כבר מהתקופה הפרהיסטורית, בהתיישבות האדם הראשון במקום, ונמשכת כמדינה עצמאית בעידן המודרני. האדם הראשון שהתיישב בחצי האי של קטר חי לפני כ-50,000 שנה, להערכתם של החוקרים שמצאו כלים ומאהלים מהתקופה ההיא. מסופוטמיה הייתה הציוויליזציה הראשונה באזור שהייתה קיימת באופן ודאי, כאשר קמה בתקופה הנאוליתית, ובחצי האי התגלו חרסים רבים מתקופה זו באזור חוף הים.

חצי האי קטר נשלט בידי אימפריות רבות בעלות דתות מגוונות בתקופה העתיקה של ההתיישבות, לרבות האימפריה הסלווקית, האימפריה הפרתית וגם האימפריה הסאסאנית. בשנת 628 לספירה, התאסלמה האוכלוסייה ברובה לאחר ששליחו של מוחמד, מונסיר אבן סאווה משבט בנו תמים (השבט שממנו הוקם בית ת'אני) הגיע לאזור. בתקופה העבאסית הפך האזור לצומת מסחר אסטרטגי אשר קישר בין המזרח הרחוק למזרח התיכון ולחצי האי ערב, שהביא לגידול באוכלוסייה ולעליה במספר היישובים באזור. בשנת 1783 נכבש האזור על ידי בית ח'ליפה הבחרייני ובשנת 1868 נכבש חצי האי כולו על ידי בית ת'אני. העות'מאנים הרחיבו את האימפריה שלהם לתוך מזרח סעודיה ב-1871 ונסוגו מהאזור עם תחילת מלחמת העולם הראשונה.בשנת 1916 הפכה קטר למדינת חסות בריטית ועבדאללה בן ג'אסם אאל ת'אני חתם עימם על הסכם שקבע כי ביכולתו לוותר על טריטוריה יחידה לבריטים בתמורה להגנה מכל התוקפנות בדרך ים ותמיכה במקרה של התקפה יבשתית. אמנה מתוקנת משנת 1934 העניקה הגנה נרחבת יותר. בשנת 1935 הוענק זיכיון של 75 שנים לחברת קטרנפט, אשר חודש מאוחר יותר על ידי ממשלת קטר מכיוון שהחברה הייתה מנוסה וטובה.בתקופה שבין 1950 ל-1960, הביאו ההכנסות הגדולות מנפט לשגשוג, עלייה מהירה באיכות החיים, התקדמות חברתית משמעותית, ואת ראשיתה של ההיסטוריה המודרנית של המדינה. לאחר שבריטניה הודיעה על מדיניות של סיום יחסי הברית עם קטר במפרץ הפרסי בשנת 1968, הצטרפה האחרונה אל שמונה המדינות האחרות שהיו אז תחת חסות בריטית בניסיון להקים פדרציה של אמירויות ערביות. באפריל 1970 הכריז שליט קטר על כוונה להכריז על עצמאות. עד אמצע 1971, עם התקרבות התאריך לסיום יחסי האמנה הבריטיים, ובעוד תשע המדינות עדיין ללא החלטה על יישום התוכנית להקמת פדרציה, הכריזה קטר על עצמאותה ב-3 בספטמבר 1971. בחודש יוני 1995 הדיח חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני את אביו, אמיר קטר דאז ח'ליפה בן חמד אאל ת'אני, בהפיכת חצר והנהיג מדיניות ליברלית יותר. חוקה חדשה אושרה במשאל עם ציבורי באפריל 2003 נכנס לתוקף ביוני 2005.

ח'ליפה בן חמד אאל ת'אני

ח'ליפה בן חמד אאל ת'אני (בערבית: الشيخ خليفة بن حمد آل ثاني;‏ 17 בספטמבר 1932 - 23 באוקטובר 2016) היה אמיר קטר בין השנים 1972–1995.

בכהונתו הוא שינה את חוקת המדינה ואישר את הרחבת הממשלה, ממקסימום חמישה עשר שרים על פי החוק לשבעה עשר שרים.

חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני

השייח' חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני (בערבית: الشيخ حمد بن خليفة آل ثاني; נולד ב-1 בינואר 1952) היה אמיר קטר משנת 1995, אז הדיח את אביו ח'ליפה בן חמד אאל ת'אני מהשלטון בעת שזה בילה בחופשה בשווייץ, ועד יוני 2013, עת הודיע רשמית על העברת השלטון לבנו, תמים בן ה-33.

יחסי החוץ של קטר

קטר קיבלה עצמאות מלאה מבריטניה ב-3 בספטמבר 1971. מדינות ערב היו הראשונות שהכירו בקטר וקטר זכתה להיכנס לליגה הערבית עוד לפני שהיא נכנסה לאו"ם. קטר כוננה יחסים עם הגוש המזרחי והמדינות הקומוניסטיות בעולם בשנים 1985–1990. העצמאות של קטר התקבלה באהדה, וקטר התקבלה גם לאופ"ק וגם למועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ בשנים הראשונות לעצמאותה.

חשיבותה של קטר בזירה הבינלאומית עלתה במהלך השנים והיא החלה להיות מעורבת במאורעות בינלאומיים, ובהם: אירוח מונדיאל 2022 ופרשת "קטרגייט".קטר נוהגת לעשות שימוש בעוצמתה הכלכלית כדי לרכוש קשרים דיפלומטיים עם מדינות המערב.[דרוש מקור] רוב יחסי החוץ של קטר הם יחסים המושתתים על יחסי כלכלה.[דרוש מקור] גם אל-ג'זירה היא גורם גדול להצלחתה של קטר בזירת יחסי החוץ.[דרוש מקור]קטר גם מטפחת קשרים הדוקים עם מעצמות מערביות, ובעיקר ארצות הברית ובריטניה. אל חודייד אייר בייס, בסיס חיל אוויר גדול הממוקם בקטר, משמש את בריטניה ואת ארצות הברית כאחד. אף שקטר מנסה להצטייר כמערבית וליברלית[דרוש מקור] היא מנהלת קשרים גם עם העולם העוין את מערב כגון: איראן, חמאס, האחים המוסלמים, וגורמים מוסלמים רדיקליים בסוריה.אוכלוסיית קטר מונה כ-2.2 מיליון בני אדם, אולם רק 290,000 מתוך אלה הם אזרחים. השאר הם מהגרי עבודה הסובלים מהפרות חמורות של זכויות אדם לרבות תנאי עבודה קשים, התעללות על ידי מעסיקים, וגנבות של דרכונים ומסמכי הגירה אחרים. הפגיעה בזכויות אדם על ידי קטר הביאה לביקורת מצד מדינות המערב. קטר היא גם אחת המדינות היחידות בעולם בה אזרחים בלבד פטורים מתשלומי מיסים והמהגרים חייבים במס.קטר חברה בארגון לשיתוף פעולה אסלאמי ובמועצת אחדות כלכלות ערב.

ב-5 ביוני 2017 הודיעו מצרים, ערב הסעודית, בחריין, איחוד האמירויות ומדינות נוספות על ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם קטר בעקבות תמיכתה באיראן ובארגוני טרור בהמשך הצטרפו למדינות אלה המלדיביים, מאוריטניה, סנגל, קומורו, לוב, ישראל, גבון, צ'אד, ירדן ואריתריאה.

יחסי הממלכה המאוחדת–קטר

יחסי הממלכה המאוחדת–קטר הם היחסים הדיפלומטים, הרשמיים והמלאים שבין הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד לבין מדינת קטר. המדינות משתפות פעולה בנושאים רבים.

יחסי ערב הסעודית–קטר

היחסים בין הממלכה הערבית הסעודית למדינת קטר היו מתוחים במהלך כיבושיו של אבן סעוד ושככו לאחר עצמאותה של קטר בשנת 1971.

מוחמד בן ג'אסם אאל ת'אני

שייח' מוחמד בן ג'אסם אאל ת'אני (בערבית: محمد بن جاسم بن محمد آل ثاني; 17 בינואר 1881 - 8 באפריל 1971) היה אמיר קטר בפועל בשנים 1913–1914, בנו של שייח' ג'אסם בן מוחמד אאל ת'אני.

מוחמד בן ת'אני

מוחמד בן ת'אני (בערבית: محمد بن ثاني) היה השליט הראשון של קטר. אביו ת'אני בן מוחמד היה מייסד קטר כשהגיע מאזור ריאד לחצי האי קטר. מוחמד ידוע בכך שהדף את הצבא העות'מאני במחצית הראשונה של המאה ה-19 ובכך שבנו הראשון הוא ג'אסם בן מוחמד, המחייה של קטר ואמירה הראשון.

מחוזות קטר

מחוזות קטר הם המחוזות האדמיניסטרטיביים (בלדייה) המרכיבים את קטר, אמירות מזרח תיכונית השוכנת לחופי המפרץ הפרסי. המדינה מחולקת ל-7 מחוזות, 87 אזורים ותת-גושים.

עד שנת 2004 המדינה הייתה מחולקת ל-10 מחוזות. החלטה מספר 13 שינתה את מספר המחוזות ל-7. על פי ההחלטה הוקם מחוז חדש, א-דעאין, מחלקים ממחוז אום סלאל וממחוז ח'ור. עוד קבעה ההחלטה כי מחוז אל-ע'וויירייה יאוחד לתוך מחוז אל-ח'ור ואל-ג'ומלייה יאוחד לתוך א-ריאן וכי מחוז ג'ריאן אל-באטנה יפוצל בין מחוז א-ריאן למחוז אל-וכרה.

בשנת 2015 פוצל מחוז א-ריאן למחוז אחד הנושא את אותו השם ולמחוז א-שחנייה.

עבדאללה בן ג'אסם אאל ת'אני

עבדאללה בן ג'אסם אל ת'אני (בערבית: عبد الله بن جاسم بن محمد آل ثاني; 1880-1957) היה אמיר קטר בין השנים 1914–1949.

עבדאללה בן נאסר בן ח'ליפה אאל ת'אני

עבדאללה בן נאסר בן ח'ליפה אאל ת'אני (בערבית: عبد الله بن ناصر بن خليفة آل ثاني; נולד ב-1959) הוא פוליטיקאי קטרי אשר מכהן כראש ממשלת קטר ה-5 מאז יוני 2013. במקביל הוא מכהן גם כשר הפנים. בעבר כיהן גם כשר הפנים בשנים 2005–2013.

אאל ת'אני הוא קרוב משפחה רחוב של האמיר חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני ונינו של אחמד בן מוחמד אאל ת'אני.

אאל ת'אני למד במכללה צבאית בממלכה המאוחדת, שם סיים את לימודיו בשנת 1984. למד גם בביירות שבלבנון. בתקופה זו הצטרף אאל ת'אני לצבא הקטרי. הוא התקדם בצבא עד דרגת תת-אלוף שהוענקה לו בספטמבר 2004.

אאל ת'אני נשוי עם שישה ילדים.

עליאא בנת אחמד אאל ת'אני

עליאא בנת אחמד בן סיף אאל ת'אני (בערבית: علياء بنت أحمد بن سيف آل ثاني) היא דיפלומטית קטרית המשמשת כיום כשגרירת קטר באו"ם.

פוליטיקה של קטר

קטר היא אמירות שבראשה עומד אמיר קטר. משפחת ת'אני (آل ثاني) מחזיקה בשלטון בקטר מאז הכרזת העצמאות בשנת 1971. תפקידיו של האמיר כראש מדינה כמו גם הזכות לשלוט בקטר נמצאים בידי משפחה זו.

מבחינה פוליטית, קטר נמצאת בתהליך של התפתחות מחברה מסורתית למדינת רווחה מודרנית. על מנת לעמוד בדרישות קידמה חברתיות וכלכליות, כוננו השלטונות משרדים ממשלתיים.

החוק הבסיסי בקטר (1970) מיסד מנהגים מקומיים, ששורשיהם במסורת הווהאבית (الوهابية) השמרנית של קטר, והוא מעניק לאמיר סמכות עליונה. מסורות נוספות המשפיעות על תפקידו של האמיר כוללות התייעצות בקבלת החלטות, שלטון מתוך קונצנזוס והזכות הנתונה לאזרחים לפנות באופן ישיר אליו. האמיר אינו כפוף באופן ישיר לאיש, אך אסור לו להפר את השריעה (החוק האיסלאמי) והלכה למעשה הוא חייב להביא בחשבון את דעותיהם של נכבדים מרכזיים ושל הממסד הדתי. המועצה המייעצת, שהיא גוף ממונה העוזר לאמיר בקביעת מדיניות, מיסדה את מעמדן של קבוצות השפעה אלו.

בקטר אין נהוגות בחירות, וחל איסור להקים מפלגות פוליטיות. דו"ח "חירות בעולם" משנת 2006 (Freedom in the World 2006) מציין את קטר כ"בלתי חופשית", ובדירוג 1 - 7 (1 החופשי ביותר) מעניק למדינה ציון 6 על זכויות פוליטיות ו-5 על חירויות אזרחיות.

זרם המהגרים הערבים אל המדינה הביא למדינה דעות המעמידות בסימן שאלה את עקרונות החברה המסורתית הקטרית, אך עד כה לא נוצרו אתגרים רציניים לשלטונה של משפחת ת'אני.

בפברואר 1972 הדיח סגן השליט וראש הממשלה, שייח' ח'ליפה בן חמד אאל ת'אני, את דודנו, האמיר אחמד בן עלי, ותפס את השלטון. אנשי המפתח במשפחת ת'אני תמכו במהלך, שעבר ללא אלימות ובלי סימנים של אי שקט פוליטי.

ב-27 ביוני 1995 הדיח סגן השליט, שייח' חמד בן ח'ליפה, את אביו, האמיר ח'ליפה בן חמד, בהפיכה ללא שפיכות דמים. האמיר חמד ואביו התפייסו ב-1996. ההפיכה הובילה להרחבת חופש העיתונות, ותחנת הטלוויזיה אל-ג'זירה, שבסיסה בקטר, צברה מוניטין ייחודי כמקור חדשות חופשי ובלתי מצונזר בארצות ערב.

ב-25 ביוני 2013, בנאום טלוויזיוני, העביר האמיר חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני בן ה-61, את השלטון לבנו הרביעי תמים בן חמד אאל ת'אני בן ה-33. העברת השלטון עברה בשלום, וזכתה לברכתם של בני משפחת השלטון.

על פי ה-BBC, הכריזה קטר באפריל 2006 שהיא תעניק 50 מיליון דולר לממשלת הפלסטינית בראשות חמאס. מדינות מערביות רבות הפסיקו את התמיכה הכספית בפלסטינים מאז שנבחרה ממשלת החמאס. במאי 2006 הבטיחה קטר 100 מיליון דולר כסיוע לנפגעי הוריקן קתרינה, וכן לקולג'ים ולאוניברסיטאות שנפגעו מהסופה במדינת לואיזיאנה. ב-4 בספטמבר 2006 הייתה קטר למדינה הערבית הראשונה ששלחה חיילים לכוח שמירת שלום של האו"ם המפקח על הפסקת האש בין ישראל לבין לבנון, בהבטיחה בין 200 ל-300 חיילים.

קטר (מדינה)

קטר (בערבית: دولة قطر, תעתיק מדויק: דַוְלַת קַטַר, בהטעמה מלעילית) היא אמירות קטנה בצפון-מזרח חצי האי ערב. גבולה היבשתי היחיד הוא עם ערב הסעודית השוכנת לדרומה, ומיצר ים צר מפריד בינה לבין מדינת האי בחריין ממערב. שאר שטחה של קטר מוקף על ידי המפרץ הפרסי.

האמירות, שהייתה במאה ה-20 מדינת חסות של האימפריה הבריטית, זכתה לעצמאות מלאה ב-1971. משפחת אאל ת'אני שולטת בקטר מאז המאה ה-19, מאז שהשייח' ג'אסם בן מוחמד אאל ת'אני ייסד את המדינה. המשטר באמירות הקטרית הוא מלוכה אבסולוטית ומי שעומד בראשה כיום הוא האמיר תמים בן חמד אאל ת'אני. מערכת החוק בקטר נשענת על חוקי השריעה. נכון לתחילת 2017, האוכלוסייה הכללית של קטר מנתה כ-2.6 מיליון תושבים - אך רק 313,000 מתוכם אזרחים קטרים, והשאר הם מהגרי עבודה.

התוצר המקומי הגולמי לנפש בקטר הוא מן הגבוהים בעולם, והמדינה היא בעלת עתודת הגז השלישית בגודלה בעולם. כלכלת קטר מתבססת בעיקר בהפקת נפט וגז טבעי. המדינה נחשבת על ידי האומות המאוחדות לאחת המדינות הערביות המתקדמות ביותר. כמו כן, לקטר כוח משמעותי בעולם הערבי - היא תמכה במספר ארגוני מורדים במהלך האביב הערבי, הן מהבחינה הכלכלית והן דרך חברת המדיה העולמית המתרחבת שלה, אל-ג'זירה. קטר תארח ב-2022 את גביע העולם בכדורגל, ותהפוך למדינה הערבית הראשונה שתעשה זאת.

ביוני 2017, ערב הסעודית, בחריין, איחוד האמירויות, מצרים, ומדינות מפרץ אחרות, ניתקו את קשריהם הדיפלומטים עם קטר, בטענה כי קטר מממנת ותומכת בארגוני טרור בתחומיה ובשאר העולם, ואף משפיעה על עניינים פוליטיים פנימיים במדינות השכנות לה. האשמות אלה גרמו למשבר הדיפלומטי הקטרי ב-2017.

שושלת

שושלת היא שורה של שליטים השייכים לאותה משפחה, הנמשכת במשך דורות רבים. שושלת, העוברת בדרך כלל רק דרך הצאצאים הזכרים, נקראת גם "בית" (בעיקר באירופה), כגון בית הבסבורג. המונח משמש לעיתים גם כדי לתאר את התקופה בה אותה משפחה שלטה, או את האירועים והאופנות של אותה התקופה, למשל "אגרטל שושלת מינג" או סגנון טיודור. היסטוריונים

בדרך כלל נוהגים להתייחס להיסטוריה של מדינה מסוימת בתוך מסגרת של רצף שושלות, במיוחד באומות כמו סין, מצרים העתיקה וממלכת פרס. רוב ההיסטוריה הפוליטית של אירופה הושפעה או נשלטה על ידי שושלות כמו השושלת הקרולינגית, השושלת הקאפטינגית, שושלת הבסבורג, שושלת סטיוארט, שושלת הוהנצולרן ושושלת רומנוב.

עד המאה ה-19 היה זה מובן מאליו שאחד מתפקידיו הלגיטימיים של המלך היה להגדיל את שושלתו, כלומר, להגדיל את שטחיהם, עושרם וכוחם של בני משפחתו.

"נישואים שושלתיים" הם כאלו שנענים לחוקים ולהגבלות של השושלת כך שלצאצאים של אותם נישואים תישאר זכות הירושה וזכויות מלכותיות אחרות.

תוכנית האמירויות הפלסטיניות

תוכנית האמירויות הפלסטיניות היא הצעה של המזרחן מרדכי קידר לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. עיקרי התוכנית הם הקמת שמונה אמירויות בערים פלסטיניות מרכזיות ביהודה ושומרון וחבל עזה, וסיפוח שטחי הכפר לישראל. המטרה המרכזית בתוכנית היא יצירת שלטון פלסטיני המבוסס על מבנה החברה הערבית, במידה שתמנע טרור ותאפשר שגשוג לשני הצדדים.

תמים בן חמד אאל ת'אני

שייח' תמים בן חמד אאל ת'אני (בערבית: الشيخ تميم بن حمد آل ثاني; נולד ב-3 ביוני 1980) הוא האמיר המכהן של קטר, בנו הרביעי של האמיר הקודם חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני. התמנה לאמיר קטר ב-25 ביוני 2013, לאחר התפטרותו של אביו. לפני מינויו לאמיר, שימש במגוון תפקידים ממשלתיים בקטר, ובין היתר קידם את אירועי הספורט הבינלאומיים במדינה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.