בית סקסה-קובורג-גותה

בית סקסה-קובורג-גותהאנגלית: Saxe-Coburg and Gotha) הוא בית אצולה גרמני ששלט על דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה. עם הזמן התפשטה השפעתו של בית האצולה, ואחד מענפיו העניק את שמו לשושלת של בית המלוכה הבריטי מיום מותה של המלכה ויקטוריה בשנת 1901 עד 1917. זהו ענף לבית וטין. כמו כן שלט בית המלוכה בבלגיה, בפורטוגל ובבולגריה.

בית סקסה-קובורג-גותה
Haus Sachsen-Coburg und Gotha
Coat of Arms of the Duchy of Saxe-Coburg and Gotha
מדינה דוכסות סקסוניה-קובורג-גותה
ממלכת בלגיה
ממלכת פורטוגל
ממלכת בולגריה
הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד
ראש הבית הנוכחי אנדראס, נסיך סקסוניה-קובורג-גותה

בממלכת בריטניה

ויקטוריה, שאמהּ הייתה בת למשפחת סקסה-קובורג-גותה, נישאה לבן-דודה, הנסיך הגרמני אלברט סקסה-קובורג-גותה. בית המלוכה נקרא על שם בית האצולה אליו השתייך בעלה של המלכה. מקור השם הוא בדוכסות גרמנית זעירה, סקסוניה-קובורג-גותה, שהיא איחוד של הדוכסויות סקסה-קובורג וסקסה-גותה.

בנה של ויקטוריה, אדוארד השביעי, היה המלך הראשון בבית המלוכה בשם זה. ב-1917 שינה בנו, המלך ג'ורג' החמישי, את שמו של בית המלוכה מבית סקסה-קובורג-גותה לבית וינדזור, ואת שם משפחתו מווטין לווינדזור. בית המלוכה רצה להימנע מלהקרא בשם גרמני עקב המלחמה בגרמניה, במלחמת העולם הראשונה, שעוררה רגשות אנטי-גרמנים. המלך גם ויתר על תוארי אצולה גרמניים שהחזיק.

מלכים בריטיים הנמנים עם בית סקסה-קובורג-גותה

A Good Riddance - George V of the United Kingdom cartoon in Punch, 1917
"ברוך שפטרנו!" קריקטורה בעיתון פאנץ' המשבחת את המלך ג'ורג' החמישי על שנפטר מהתארים הגרמניים שהחזיק בית המלוכה, 1917

ויקטוריה, בתם של המלכה ויקטוריה והנסיך אלברט, נישאה לפרידריך השלישי, קיסר גרמניה. בנם הבכור היה וילהלם השני, קיסר גרמניה, שהיה הקייזר האחרון בגרמניה. וילהלם היה בן דודו של מלך בריטניה, ג'ורג' החמישי, ואף על פי כן היו ארצותיהם אויבות זו לזו בזמן מלחמת העולם הראשונה.

בלגיה

לאופולד מסקסה-קובורג-זאפלד, מלך הבלגים הראשון, היה אחיו הצעיר של הדוכס ארנסט ודודה של המלכה ויקטוריה מצד אמהּ. בית המלוכה הבלגי נותר על כנו כיום, אך שינה את שמו ב-1920, בעקבות מלחמת העולם הראשונה שבה נכבש מרבית שטח בלגיה על ידי הגרמנים. השם החדש שניתן לבית המלוכה הוא "מבלגיה" (בשלוש השפות הרשמיות במדינה: van België, de Belgique וכן von Belgien). מלך בלגי שעולה על כס המלוכה משנה את שמו רשמית לשם שמשמעו "של הבלגים". (der Belgen, des Belges או der Belgier).

בולגריה

המשפחה עלתה גם על כס המלוכה בבולגריה מ-1887, עת הוכתר המלך פרדיננד הראשון, נכד לאחיו של ארנסט הראשון. נכדו, סימאון סקסקובורגותסקי, (הגרסה הבולגרית לשם סקסה-קובורג-גותה) הודח ויצא לגלות כילד כאשר בוטלה המלוכה במשאל עם ב-1946, אך שב לארצו וכיהן כראש ממשלת בולגריה בשנים 20012005.

פורטוגל

בן אחיו של ארנסט הראשון, פרדיננד, נשא לאשה את מריה השנייה, מלכת פורטוגל והיה למלך פורטוגל, בשם פרננדו השני. משפחת המלוכה הפורטוגלית הוסיפה בדרך-כלל להיקרא בשמו הקודם, ברגנסה. לעיתים התייחסו למשפחה בשם ברגנסה-וטין. צאצאי פרדיננד מלכו על פורטוגל עד ביטול המונרכיה ב-1910.

מדינות נוספות

בית המלוכה עמד גם בקשרי נישואין עם משפחות אצולה ומלוכה נוספות, דרך נישואי בנותיו (שאינן יכולות להוריש את ההשתייכות לשושלת). הקייזר הגרמני האחרון, וילהלם השני, היה נכדה של ויקטוריה מלכת בריטניה, אך מאחר שאמו הייתה נצר לשושלת ולא אביו, לא השתייך בית המלוכה הגרמני לשושלת.

קרל השישה עשר גוסטב, מלך שוודיה הנוכחי, הוא נכדו של אחרון-הדוכסים ששלט בדוכסות סקסוניה-קובורג-גותה, קרל אדוארד, דוכס סקסוניה-קובורג-גותה, דרך בתו זיבילה.

אוגוסט, נסיך סקסוניה-קובורג-גותה

אוגוסט, נסיך סקסוניה-קובורג-גותה (בגרמנית: August von Sachsen-Coburg und Gotha; ‏ 13 ביוני 1818 - 26 ביולי 1881), היה אחיו של פרננדו השני, מלך פורטוגל ואביו של פרדיננד הראשון, מלך בולגריה.

אליזבת, נסיכת בלגיה

הנסיכה אליזבת תרזה מריה הלנה מבלגיה, הדוכסית מבראבנט (בצרפתית: Élisabeth Thérèse Marie Hélène de Belgique; נולדה ב-25 באוקטובר 2001), היא בתם של פיליפ, מלך הבלגים ואשתו הנסיכה מתילדה, נכדתם של אלברט השני, מלך בלגיה והמלכה פאולה. היא יורשת העצר של בלגיה ומיועדת להיות מלכת בלגיה לאחר שלטון אביה ובכך היא צפויה להיות המלכה הבלגית הראשונה.

אליס, נסיכת הממלכה המאוחדת

אליס, נסיכת הממלכה המאוחדת (Princess Alice of the United Kingdom, ‏25 באפריל 1843 - 14 בדצמבר 1878) הייתה ילדתה השלישית של המלכה ויקטוריה והנסיך אלברט. בשנת 1862 היא נישאה לנסיך הגרמני לודוויג, יורש העצר לדוכסות הגדולה של הסן, ובשנת 1877, עם עלייתו לשלטון, היא הפכה לאליס, הדוכסית הגדולה של הסן.

הנסיכה אליס, בעצמה חברה בבית המלוכה הבריטי, הייתה אם-סבתו של פיליפ, דוכס אדינבורו, בעלה של המלכה אליזבת השנייה.

אנדראס, נסיך סקסוניה-קובורג-גותה

אנדראס, נסיך סקסוניה-קובורג-גותה (בגרמנית: Andreas Prinz von Sachsen-Coburg und Gotha; נולד ב-21 במרץ 1943), הוא ראש בית סקסה-קובורג-גותה מאז 1998. הוא נכדו של קרל אדוארד, דוכס סקסוניה-קובורג-גותה האחרון.

ארתור, נסיך קונוט

ארתור, נסיך קונוט (באנגלית: Prince Arthur of Connaught, ‏13 בינואר 1883 – 12 בספטמבר 1938), היה בנו של הנסיך ארתור, דוכס קונוט וסטראת'רן, בנה השלישי של המלכה ויקטוריה.

בית וינדזור

בית וינדזור (באנגלית: House of Windsor; מבוטא "וינזור") הוא בית המלוכה הבריטי הנוכחי, ששמו ניתן לו כתחליף לשם הגרמני בית סקסה-קובורג-גותה. לאחר מותה של המלכה ויקטוריה בשנת 1901, קיבל בית המלוכה הבריטי את שם בית האצולה הגרמני של הנסיך אלברט, סקסה-קובורג-גותה. שמו של בית המלוכה שונה לוינדזור בשנת 1917, במהלך תקופת שלטונו של המלך ג'ורג' החמישי בעת מלחמת העולם הראשונה, משום התחשבות ברגש האנטי-גרמני החזק בציבור בתקופת המלחמה נגד גרמניה. המלך ויתר גם על תוארי אצולה שהחזיק בית סקסה-קובורג-גותה בגרמניה.

וינדזור, כשמה של הטירה החביבה על רבים ממלכי בריטניה, משמש מאז כשם המשפחה של בני משפחת המלוכה.

שמה של המלכה, למשל, הוא אליזבת אלכסנדרה מרי וינדזור. בשנת 1960 אומץ שם המשפחה מאונטבטן-וינדזור לצאצאי המלכה שאין להם תואר מלכותי.שם המשפחה אינו משמש ביומיום את המלכה עצמה ואת בניה, אך הוא נמצא בשימושם של בני מעגל המשפחה המורחב שאינם נושאים בתוארי אצולה גבוהים.

הנסיך ארתור, דוכס קונוט וסטראת'רן

הנסיך ארתור, דוכס קונוט וסטראת'רן (Prince Arthur, Duke of Connaught and Strathearn, ‏1 במאי 1850 - 16 בינואר 1942) היה בנם של ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת ואלברט, נסיך סקסה-קובורג-גותה. בין השנים 1911 ל-1916 שימש כמושל הכללי של קנדה, העשירי מאז איחוד קנדה. הנסיך ארתור היה הסבא רבא של קרל השישה עשר גוסטב, מלך שוודיה המכהן ושל מרגרטה השנייה, מלכת דנמרק המכהנת.

הנסיכה מוד מוויילס

הנסיכה מוד מוויילס (אנגלית: Maud Charlotte Mary Victoria of Wales, ‏26 בנובמבר 1869 - 20 בנובמבר 1938) הייתה אשתו של הוקון השביעי, מלך נורווגיה והמלכה הרעיה של נורווגיה.

ויקטוריה, נסיכת הממלכה המאוחדת

ויקטוריה, נסיכת הממלכה המאוחדת (באנגלית: Victoria of Wales, ‏6 ביולי 1868 - 3 בדצמבר 1935) הייתה בתו של אדוארד השביעי, מלך הממלכה המאוחדת.

ויקטוריה, נסיכת סקסוניה-קובורג-גותה

ויקטוריה, נסיכת סקסוניה-קובורג-גותה (בגרמנית: Viktoria von Sachsen-Coburg und Gotha; ‏ 14 בפברואר 1822 - 10 בדצמבר 1857), הייתה כלתו של לואי פיליפ, מלך הצרפתים.

ז'וזפין שארלוט, נסיכת בלגיה

ז'וזפין שארלוט, נסיכת בלגיה (Albert Félix Humbert Théodore Christian Eugène Marie;‏ 11 באוקטובר 1927 - 10 בינואר 2005), הייתה בתו של לאופולד השלישי, מלך הבלגים, ואשתו של ז'אן, הדוכס הגדול של לוקסמבורג.

לאופולד, דוכס אולבני

הנסיך לאופולד, דוכס אולבני (באנגלית: Leopold, Duke of Albany; ‏7 באפריל 1853 - 28 במרץ 1884) היה בנם של ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת ואלברט, נסיך סקסה-קובורג-גותה. כרבים מצאצאיה של המלכה ויקטוריה הוא היה חולה במחלת ההמופיליה, ומת בגיל 30.

לואיז, הנסיכה המלכותית

לואיז, הנסיכה המלכותית (באנגלית: Louise, Princess Royal, ‏20 בפברואר 1867 - 4 בינואר 1931), הייתה בתו של אדוארד השביעי, מלך הממלכה המאוחדת אשר החזיקה בתואר הנסיכה המלכותית.

מלכי בריטניה

מלכי בריטניה מלכו בממלכת בריטניה הגדולה, שאוחדה מממלכת אנגליה וממלכת סקוטלנד ב-2 במאי 1707, ולאחר מכן ועד היום מלכו בממלכה המאוחדת, שהיוותה את האיחוד בין בריטניה הגדולה לממלכת אירלנד בשנת 1801.

בנוסף לבריטניה המונרך הבריטי הוא מלכם של השבע עשרה ממלכות חבר העמים הבריטי שנמצאות באוניה פרסונלית עם בריטניה.

מרגרט, נסיכת קונוט

מרגרט, נסיכת קונוט (Princess Margaret of Connaught, ‏15 בינואר 1882 - 1 במאי 1920), מאוחר יותר מרגרטה, נסיכת הכתר של שוודיה, הייתה בתו של הנסיך ארתור, דוכס קונוט וסטראת'רן, בנה השלישי של המלכה ויקטוריה. בשנת 1905 היא נישאה לגוסטב אדולף, נסיך הכתר של שוודיה, אך היא מתה בגיל צעיר, עוד לפני שבעלה עלה על כס המלוכה.

סימאון סקסקובורגותסקי

סימֵאוֹן סָקְסְקוֹבּוּרְגוֹתְסְקִי (בבולגרית: Симеон Сакскобургготски) המכונה סימאון השני, צאר ממלכת בולגריה או סימאון מסקסה-קובורג-גותה (נולד ב-16 ביוני 1937), היה המלך והצאר (קיסר) האחרון של בולגריה בשנים 1943 עד 1946. בין השנים 2001 ו־2005 כיהן כראש ממשלת בולגריה.

עמנואל, נסיך בלגיה

עמנואל לאופולד גיום פרנסואה מריה (בצרפתית: Emmanuel Léopold Guillaume François Marie; בהולנדית: Emmanuel Leopold Willem Frans Maria; נולד ב-4 באוקטובר 2005) הוא נסיך בלגיה. בנם השלישי של פיליפ, מלך הבלגים ומתילדה, מלכת בלגיה.

פרדיננד, נסיך סקסוניה-קובורג-גותה

פרדיננד, נסיך סקסוניה-קובורג-גותה (בגרמנית: Ferdinand Georg August von Sachsen-Coburg-Saalfeld-Koháry; ‏ 28 במרץ 1785 - 27 באוגוסט 1851), היה נסיך גרמני, וגנרל בצבא האוסטרי בתקופת המלחמות הנפוליאוניות. פרדיננד הקים את הענף הקתולי של בית סקסה-קובורג-גותה, שממנו יצאו מלכי פורטוגל ומלכי בולגריה.

קיריל, נסיך בולגריה

קיריל, נסיך בולגריה (בבולגרית: Кирил, български княз‏; 17 בנובמבר 1895, סופיה, נסיכות בולגריה - 1 בפברואר 1945, סופיה, ממלכת בולגריה) היה קניאז (עוצר המלוכה) בבולגריה מ-28 באוגוסט 1943 מועד פטירתו של אחיו בוריס השלישי, מלך בולגריה ועד ה-9 בספטמבר 1944.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.