בית ספר שדה עפרה

בית ספר שדה עפרה נמצא בישוב הקהילתי עפרה באזור בנימין. הוא נחשב לאחד מבתי הספר שדה הפופולריים. בית הספר עוסק בהדרכות טיולים באזור בנימין השומרון ובקעת הירדן.

בית ספר שדה עפרה
OfraMuseum
מוזיאון בית ספר שדה עפרה, דצמבר 2007
מיקום עפרה, ישראלישראל
קואורדינטות 31°57′18″N 35°15′37″E / 31.955111111111°N 35.260277777778°E
www.teva.org.il/ofra
(למפת דרום השומרון רגילה)
South Shomron
 
בית ספר שדה עפרה
בית ספר שדה עפרה

היסטוריה

בית ספר שדה עפרה הוקם בשנת 1983. צוותו עוסק בלימוד, הדרכה ובמחקר שדרת ההר המרכזי של ארץ ישראל משכם בצפון עד ירושלים בדרום, השפלה במערב ובקעת הירדן ומדבר יהודה במזרח. בית הספר פיתח שורה של פעילויות לקהילה, החל בצעדות ובטיולים למשפחות בחגים ובחופשות, דרך פעילויות ט"ו בשבט ואחרות לכלל התלמידים, סדרת הרצאות למבוגרים ולנוער וצעידה בשביל ישראל.

בית ספר שדה עפרה מתרכז בהנחלת ערכי טבע ומורשת באזורים המהווים את "ערש" התנ"ך. העיסוק בחשיפת ובשימור העבר הוא חלק בלתי-נפרד מהעבודה היומיומית בבית ספר שדה עפרה. מעבר לעבודה השוטפת של הדרכות בנושאי תנ"ך ותולדות ישראל בית הספר עוסק גם בשמירת הטבע. צוות בית הספר פועל בירושלים, תוך עבודה צמודה עם בתי ספר ירושלמיים ושילוב תוכני הטיולים עם חומר הלימודים, נושאי הלימוד של בית הספר או חגי ישראל.

בית הספר מפעיל מסלול טיול ייחודי העובר בין שבעת יקבי בוטיק הקיימים באזור: יקב ענתות, יקב תניא בעפרה, יקב מעלה לבונה, יקב שילה, יקב גבעות בגבעת הראל, יקב פסגות ויקבי הררי קדם ביצהר.

בשנת 2008 השלים בית ספר השדה פריצת שביל ועריכתו לגישת מטיילים אל ואדי מז'ור כחלק ממסלול גדול יותר הנקרא סובב דולב. המסלול כולל את הואדיות: מוואדי מז'ור וואדי דילב במקיפים את היישוב דולב. הכנת המסלול מבוצע בתיאום עם צה"ל וממשרד החינוך והוא הוכנס למערכת תיאום הטיולים הארצית.

בית הספר פעיל במאבק למניעת הצבת גדר הפרדה בנחל פרת (ואדי קלט) במדבר יהודה, גדר אשר, להשקפתו, תפגע בשמירת הטבע ותמנע את מסלולי ההליכה במקום. בית הספר הכין מסמך בנושא שיוגש לשדולה הסביבתית-חברתית בכנסת ולמקבלי ההחלטות בנושא קו התפר באזור צפון מדבר יהודה.

במבני בית ספר השדה שוכן גם בית הספר דעת למחוננים ומצטיינים.

קישורים חיצוניים

אלידע בר-שאול

אלידע בר-שאול (נולד תשל"ב) הוא איש ידיעת הארץ, מורה דרך ומחבר ספרי עיון היסטוריים.

בית ספר שדה

המונח בית-ספר שדה, נטבע במקור כמרכז הדרכה של החברה להגנת הטבע. לחברה להגנת הטבע 12 בתי ספר שדה אשר פרושים ברחבי ישראל מהחרמון ועד אילת. 9 מתוכם כוללים שירותי אירוח ולינה.

בתי ספר שדה ממוקמים בלב הטבע הישראלי, במקומות מרכזיים בעלי נוף ייחודי ובסמיכות רבה למסלולי טיול אהובים ומעניינים. מדריכי החברה להגנת הטבע, צעירים ובוגרים, אשר נמצאים בבתי ספר שדה, מחוברים לשטח ולמתרחש בו ומלווים את המטיילים בין שבילי הטבע והנוף שבאזור.

ראשית הוקם בית ספר שדה בעין גדי ב-1960 וב-1963 הוקם בשדה בוקר בית ספר שדה נוסף. בשנת 1966 היו בישראל שבעה בתי ספר שדה: עין גדי, שדה בוקר, אילת, חוף הכרמל, הר מירון, גליל מערבי ובמושב בר גיורא. בחצי האי סיני הוקמו בשנות ה-70 בתי ספר שדה בשארם א-שייח' ובסנטה קטרינה שפעלו עד לפינוי האזור ב-1981.

בכל שנה מתארחים בבתי ספר שדה אלפי מטיילים: משפחות, תלמידי בתי ספר, צעירים ומבוגרים וזוכים להדרכה על ידי המדריכים אשר מתמחים בתחומם ובאזורם.

חלק מהטיולים השנתיים של בתי-ספר תיכון בישראל המתקיימים במסגרת שיעור של"ח, שנמשכים מספר ימים ודורשים ארגון מקומות לינה ושירותי הדרכה, משתמשים בשירותיהם של בתי-ספר שדה לצרכים אלו. בתי-ספר שדה משמשים גם כמרכזי לימוד עבור קורסי שדה אוניברסיטאיים, וכמרכזי הדרכה למטיילים. בחלק מבתי ספר השדה מתקיימים גם חוגי נוער.

בית ספר שדה אילת

בית ספר שדה אילת הוא בית ספר שדה הדרומי ביותר בישראל. הוא מצוי באזור הדרומי ביותר של אילת, למרגלות הר צפחות ומול חוף אלמוג, על יד נקודת הסיום של שביל ישראל. בית הספר מציע טיולים מודרכים באזור הרי אילת, ולינה וחדר אוכל כשר למבקרים.

בית הספר מוקף במועדוני צלילה ומולו נמצאת שמורת האלמוגים, והוא מציע טיולים, הדרכות וטיולי צלילה ושנירקול בנושא השונית והיצורים החיים בה. בית הספר מציע גם טיולים והדרכות באתרים בהרי אילת כמו הר צפחות, הקניון האדום, עין נטפים ועוד מסלולים באזור, ובערבה, בין השאר בחולות הערבה ובבקעת תמנע.

בית הספר פועל לחינוך ושימור הטבע והמגוון הביולוגי של אילת והסביבה. בהרים שסביבו ניתן למצוא בעלי חיים כגון יעל נובי, דרבן מצוי, חרדון צב הדור, שפני סלע ועוד בעלי חיים.

בית הספר מספק מקום לינה ושהייה למטיילים, ואף מוציא ומארגן מחנות וטיולים בשטח, ומבצעי ניקוי של הרי אילת וחופי אילת.

בית ספר שדה הר מירון

בית ספר שדה הר מירון הוא בית ספר שדה הנמצא במרום הגליל בשמורת הטבע הר מירון בגובה 900 מטר מעל פני הים - 300 מטר מתחת לפסגת הר מירון (1204 מטר מעל פני הים) בין נחל נריה ומורן (יובלי נחל כזיב)

בית ספר שדה עין גדי

בית ספר שדה עין גדי הוא בית ספר שדה הראשון בישראל. בית הספר נמצא על גבעה, צפונית לקיבוץ עין גדי, במרחק הליכה מאתרי שמורת עין גדי: נחל דוד, נחל ערוגות, בית הכנסת העתיק בעין גדי והמקדש הכלכוליתי בגבעה שמעל הקיבוץ.

בית ספר שדה שדה בוקר

בית ספר שָדֶה שְדֵה בוקר נמצא במדרשת בן-גוריון מעל נחל צין ובקעת צין. בית הספר הוא אחד המוסדות המופעלים על ידי תאגיד מדרשת שדה בוקר, ואינו שייך לחברה להגנת הטבע. את בית הספר ייסדו יהושע כהן ומיכאל גל בשנת 1962, והוא השני במניין בתי הספר שדה בארץ.

בבית הספר אכסניה עם 273 מיטות. בנוסף לאכסניה, קיים במקום בית ההארחה, "בית המבורג" עם 80 מיטות.

בית הספר נקרא על שם נחמה ויהושע כהן.

המצודה הבריטית בנווה צוף

המצודה הבריטית בנווה צוף היא אחת מ-63 מצודות טגארט שהוקמו בשנות ה-40 ברחבי הארץ. הן נקראות על שם המהנדס סר צ'ארלס טגארט, מומחה לדיכוי מרידות ולוחמה בטרור, שהגיע במיוחד לארץ כדי לסייע לרשויות המנדט הבריטי לשלוט במרחב.

זאב ח' ארליך

זאב חנוך (ז'אבו) ארליך (נולד ב-1953) למד בתל אביב, הוא סייר, חוקר ארץ ישראל, ממקימי בית ספר שדה עפרה, ועורך סדרות הספרים "שומרון ובנימין", ו"מחקרי יהודה ושומרון". הוא פרסם עשרות מחקרים בנושאי ידיעת הארץ, וכתב מדור קבוע בענייני ארץ ישראל במוסף שבת של העיתון מקור ראשון. הוא שימש מדריך בנושא יהודה ושומרון במכון לנדר, ומרצה במכללת מורשת יעקב-אורות ישראל. ארליך עוסק בתיעוד אתרי עתיקות בכפרים ערביים ביהודה ושומרון.

חנן אשל

חנן אשל (25 ביולי 1958 - 8 באפריל 2010), היה היסטוריון וארכאולוג בעל שם עולמי בתחום כת ים המלח, המגילות הגנוזות, מצדה ומרד בר כוכבא. אשל שימש כפרופסור מן המניין באוניברסיטת בר-אילן ובין השנים 2004-2002 כיהן כראש המחלקה ללימודי ארץ ישראל והמכון לארכאולוגיה.

יהודה אליצור

יהודה אליצור (הרשקוביץ; כ"ז בתמוז ה'תרע"א 23 ביולי 1911 - ב' בטבת ה'תשנ"ח 31 בדצמבר 1997) היה פרופסור לתנ"ך באוניברסיטת בר-אילן, מחוקרי המקרא והגאוגרפיה ההיסטורית של ארץ ישראל.

יהודה עציון

יהודה עציון (נולד בל' בכסלו תשי"ב, 29 בדצמבר 1951) הוא מחנך, מחבר ועורך ספרים ישראלי. היה ממנהיגי המחתרת היהודית ועל מעשיו בה הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע, בגרימת חבלה חמורה, באחזקת נשק ובפעילות בארגון טרור.

יואל בן נון

יואל בן נון (נולד ב-9 במאי 1946, ח' באייר תש"ו) הוא רב ציוני דתי, ממייסדי ישיבת הר עציון, דוקטור למחשבת ישראל ומרצה לתנ"ך. החל משנת 2015 הוא בעל טור יומי במסגרת מיזם 929 - תנ"ך ביחד.

יוסי שפנייר

ד"ר יוסי שׂפּנְייר (נולד בירושלים ב-1955) הוא מרצה בכיר במכללות להכשרת מורים במסגרת החברה להגנת הטבע ומחבר פרסומים בתחום ידיעת ארץ ישראל.

שפנייר עוסק בהעמקת הידע, בהקשרים של הוראה בשדה, ככלי חינוכי בהכשרת עובדי הוראה. מחקריו מתרכזים בספר המדבר המזרחי של ארץ ישראל, בהקשרים בין היהדות לבין הטבע ודרכי לימוד מקצוע ידיעת הארץ.

עין סיניא

עין סיניא (בערבית: عين سينيا) הוא כפר פלסטיני הנמצא צפונית לרמאללה, כ-3 ק"מ מצפון לבית אל, ב"שטח B" שבשליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית. בכפר כ-750 תושבים מוסלמים, המתפרנסים בעיקר מחקלאות. בכפר גדלים עצי תות ואגוז מלך הנדירים יחסית באזור, בנוסף לעצי זית רבים. סביבת הכפר עשירה במעיינות ובאתר האינטרנט שלו נמנים 12 מעיינות.

עמוס פרומקין

עמוס פרומקין (נולד ב-20 בפברואר 1953, ו' באדר תשי"ג) הוא פרופסור מן המניין במחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטה העברית בירושלים. פרומקין הקים את המרכז לחקר מערות בישראל יסד וערך את כתב העת לחקר מערות 'נקרות צורים' והניח את התשתית למחקר המדעי של מערות בישראל. חוקר את הגאולוגיה ותנאי הסובב בעבר לפי נתוני מערות ותהליכים קרסטיים. חוקר ופרסם גם בתחומי הגיאו-ארכאולוגיה ומפעלי מים קדומים.

עפרה

עָפְרָה היא התנחלות במתכונת של יישוב קהילתי-דתי על מורדות רמת חצור בגבול הרי בנימין והשומרון. היישוב ממוקם על כביש 60 מצפון לירושלים וצפונית-מזרחית לרמאללה, ומשתייך למועצה אזורית מטה בנימין וליישובי "אמנה", תנועת ההתיישבות של גוש אמונים. היישוב קרוי על שמה של עפרה המקראית בנחלת שבט בנימין המזוהה עם הכפר הפלסטיני הנוצרי טייבה הסמוך.

בעפרה מתגוררות כיום כ-750 משפחות, שהן כ-3,500 תושבים.

במשך שנים רבות, להתנחלות לא היה שטח שיפוט או תוכנית מתאר מפורטת שמכוחה ניתן לאשר בנייה, הבתים בה בנויים חלקם על אדמות פרטיות שידוע מי הם בעלי הקרקע, חלקם על אדמות של הכפרים עין יברוד וסילוואד ולא ידוע בבירור מי בעלי הקרקע, וחלקם על אדמות מדינה. בסוף שנת 2013 הופקדה לראשונה תוכנית מתאר עבור חלק קטן מהיישוב.

עפרה (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

רחל עזריה

רחל עזריה (נולדה ב-21 בדצמבר 1977) היא אשת ציבור ישראלית שהייתה חברת הכנסת מטעם סיעת "כולנו", חברת מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת "ירושלמים" וסגנית ראש העיר.

שקמים

בית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע בישראל, ממוקם ליד היישוב ניצן, וקיבוץ ניצנים, במישור החוף הדרומי של מדינת ישראל.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.