בית מורשה בירושלים

בית מורשה בירושלים הוא מרכז אקדמי להכשרת מנהיגות יהודית ציונית, המקיים תוכניות בלימודי יהדות, תרבות וחינוך יהודי. במרכז בתי-מדרש לנשים ולגברים. בעבר פעלה בו המכללה האקדמית ע"ש רוברט מ' ברן אשר העניקה תארים בשיתוף אוניברסיטת בר-אילן.

בית מורשה בירושלים
סמל בית מורשה
תאריך ההקמה 1990
סוג מוסד אקדמי תורני
נשיא פרופסור בנימין איש שלום
סגל הרב פרופ' יהודה ברנדס, פרופ' שלום רוזנברג, הרב ד"ר בני לאו והרבנית ד"ר (עו"ד) מיכל טיקוצ'ינסקי
מיקום טלביה, ירושלים
קואורדינטות 31°46′16″N 35°12′56″E / 31.771166666667°N 35.2155°E
אתר בית מורשה
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2
 
בית מורשה בירושלים
בית מורשה בירושלים

פעילות

בראש המרכז עומד פרופ' בנימין איש שלום. בראש בתי המדרש עמדו בעבר הרב אליהו בלומנצוייג, הרב שג"ר הרב פרופ' דניאל שפרבר והרב ד"ר יהודה ברנדס בראש בית המדרש לגברים. הרב ד"ר בנימין לאו עמד בראש תוכנית "בית המדרש לצדק חברתי", שהוקמה בשיתוף פעולה עם "מעגלי צדק". מטרת בית מדרש זה ללמוד סוגיות חברתיות ולהגביר את העיסוק הדתי בנושאי חברה וצדק חברתי. בראש בית המדרש לנשים בבית מורשה עמדה הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי.

בבית מורשה פעלו מכוני מחקר בתחומי אתיקה, יהדות ומדינה, חקר מחשבת חז"ל וחקר ההלכה, מחלקה לזהות יהודית-ציונית המובילה תוכניות אסטרטגיות בחינוך יהודי-ציוני בשיתוף צה"ל, משטרת ישראל ובתי-ספר תיכוניים. המוסד מקיים כנסים, ערבי עיון ופעילויות לציבור הרחב, ומפעיל ספרייה במדעי היהדות.

המחלקה לזהות יהודית-ציונית מפעילה הוצאת ספרים המפרסמת ספרים העוסקים במחשבה, הלכה ותרבות יהודית. בראש ההוצאה לאור עומדת חיותה דויטש. בין היתר רואים אור בהוצאת ספרים זו: כתב העת "אקדמות", סדרת הספרים "חכמים" של הרב בני לאו וספרי "אגדה למעשה" של הרב יהודה ברנדס.

בשנת 2013 השיק בית מורשה תוכנית בשם "פתיחתא - בית מדרש למתחילים". התוכנית מיועדת לחוזרים בתשובה ולגרים[1].

בית מורשה היה ממוקם בבית מלי"ץ שבקריית מוריה הסמוכה לשכונת ארמון הנציב. בנובמבר 2012 עבר המוסד ל"יד הרב ניסים" שבשכונת טלביה.

ראו גם

  • בוגרי בית מורשה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פתיחתא באתר בית מורשה
אהד טהרלב

הרב אהד טהרלב (נולד ב-13 בפברואר 1966, כ"ג בשבט ה'תשכ"ו בירושלים) הוא ראש מדרשת לינדנבאום בירושלים ואחראי על שלוחות המדרשה בכרמיאל ובלוד, חבר הוועד המנהל בארגון רבני בית הלל - הנהגה תורנית קשובה, וחבר הנהלת החברה לחקר המקרא בישראל.

איש-שלום

האם התכוונתם ל...

אקדמות (כתב עת)

אקדמות הוא כתב עת למחשבה יהודית שפעל בין השנים 1996 - 2015. כתב העת יצא כפעמיים בשנה על ידי בית מורשה בירושלים. העורכים הראשונים היו עמיחי ברהולץ ודוד ענקי. החל משנת 2008 החליפה חיותה דויטש את עמיחי ברהולץ.

כתב העת נוסד במטרה לחבר את היצירה התורנית הקלאסית והיצירה האקדמית, תוך שימוש במתודות ובתובנות מודרניות, ולעיתים אף פוסט-מודרניות.

בין הכותבים היו הרב ד"ר יהודה ברנדס, פרופ' שלום רוזנברג, פרופ' תמר רוס, הרב יובל שרלו, פרופ' דוד הנשקה, הרב דוד ביגמן, הרב ד"ר בנימין לאו, פרופ' אשר כהן, פרופ' אליעזר דון יחיא, ד"ר ברוך כהנא, ד"ר יעל לוין, ד"ר חנוך בן פזי, ד"ר אבינועם רוזנק, פרופ' בנימין בראון וד"ר משה הלינגר.

באפריל 2019 הודיע "בית מורשה" על חידוש פרסום הגיליון. בין הכותבים בגיליון הקרוב פרופ' בנימין איש שלום, שמואל רוזנר, נתן שרנסקי, הרב ד"ר מיכאל אברהם, הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי ועוד.

בית המדרש לנשים בבית מורשה

בית המדרש לנשים על שם משה גרין בבית מורשה הוא מוסד תורני-אקדמי השייך למרכז האקדמי להכשרת מנהיגות יהודית ציונית של בית מורשה בירושלים.

בנימין איש-שלום

בנימין איש-שלום (נולד ב-1953) הוא פרופסור למחשבת ישראל, מייסד ונשיא בית מורשה בירושלים ויו"ר המכון המשותף ללימודי יהדות למבקשים להתגייר.

בנימין בראון

בנימין בראון (נולד בי"ג בתמוז ה'תשכ"ו, 1 ביולי 1966) הוא פרופסור, חוקר יהדות ומחשבת ישראל, מרצה בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית וחוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. בראון נודע במחקריו על אודות היהדות האורתודוקסית, ובמיוחד החרדית, מן ההיבט התאולוגי, ההלכתי וההיסטורי. בין השאר התחקה לראשונה אחר התפתחות המושג "דעת תורה", ועל ביטוייו השונים בעולם החרדי. כמו כן פרסם מאמרים רבים על הפסיקה ההלכתית, תנועת המוסר, והחסידות בשלביה המאוחרים. במחקריו משלב בראון מושגים, דגמים וכלי ניתוח שמקורם בפילוסופיה הכללית, ובכלל זה בפילוסופיה של המשפט.

ברוך ברנר

ברוך ברנר (נולד ב-1966 בחיפה) הוא שחקן, זמר, ומורה למשחק ישראלי. ברנר הוא אב לילד ומתגורר בירושלים.

ברוריה

בּרוּריָה (לעיתים ברוריא), תלמידת חכם מהיחידות בספרות חז"ל, בת הדור הרביעי של תקופת התנאים (המחצית השנייה של המאה ה-2 לספירה), אשת התנא רבי מאיר ובתו של התנא רבי חנינא בן תרדיון (שהיה אחד מעשרת הרוגי מלכות). זכתה להערכה רבה בזכות חוכמתה והיקף ידיעותיה בענייני הלכה ואגדה, ומסופר עליה שלמדה מחכמים שלוש מאות הלכות ביום אחד. אביה הוצא להורג על ידי הרומאים, כיוון שלמד תורה, אך היא המשיכה לעסוק בדברי תורה.

ברחל בתך הקטנה

בְּרָחֵל בִּתְּךָ הַקְּטַנָּה הוא ביטוי עברי ממקור תנ"כי, המורה על אמירת דבר בצורה מפורשת, מפורטת, וללא נתינת מקום לספק.

הדלקת הנרות במקדש

הדלקת הנרות במקדש היא מצווה מדאורייתא שקוימה מדי ערב בבית המקדש בנרות של מנורת שבעת הקנים, ומדי בוקר בהדלקת נר התמיד והטבת יתר הנרות והכנתם להדלקה. (ישנה את שיטת הרמב"ם פ"ג מתמידין ומוספין הלכה י-יב כשיטת יחיד, הסובר שמצוות הדלקת המנורה כוללת הדלקה בבוקר מלבד ההדלקה בערב).

על פי המדרש, מטרת הדלקת הנרות לא הייתה למטרת תאורה, אלא כעדות לכך שהשכינה שורה בישראל. טעם נוסף המוזכר בספר החינוך הוא לפאר ולכבד את בית המקדש.

חיותה דויטש

חיותה דויטש (נולדה ב-17 בספטמבר 1960 בתל אביב) היא סופרת ועורכת ישראלית.

יוני גנוט

יוני גנוט (נולד בי"ב באדר א' תשל"ג, 14 בפברואר 1973) הוא זמר ישראלי בסוגת מוזיקה יהודית מקורית וסולן בהרכבים בין השמשות ונושאי הכלים. נשוי ואב לארבעה ילדים, ומתגורר במושב תרום.

יצחק מאיר (זמר)

יצחק מאיר (נולד בי' ניסן תשמ"א, 14 באפריל 1981) הוא מוזיקאי, מגיש טלוויזיה ומורה למחשבת החסידות.

מירה עופרן

ד"ר מירה עופרן (נולדה ב-1939) היא פיזיקאית ישראלית, המתמחה בהוראת המדעים. עוסקת בשימור ובעריכת כתבי אביה פרופסור ישעיהו ליבוביץ.

משה הלינגר

ד"ר משה הלינגר (נולד ב-4 בספטמבר 1960) הוא חוקר מדע המדינה, מרצה בכיר במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן ולשעבר סגן ראש המחלקה. בנוסף, שימש כראש מכון שוורץ ליהדות, אתיקה ומדינה בבית מורשה בירושלים, וכעמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. כמו כן ניהל את תוכנית ההידברות בין דתיים לחילוניים באוניברסיטת בר-אילן ואת התוכנית לתואר שני בדמוקרטיה ואזרחות במחלקה למדעי המדינה בבר-אילן.

למד בישיבת הרב עמיאל ("היישוב") בתל אביב, בישיבת חברון ובכולל מיר בירושלים. במרוצת השנים שימש מחנך ומורה למקצועות היהדות והמקצועות ההומניים בבית הספר אמי"ת גוש דן ובישיבת נחלים. סיים בהצטיינות את לימודי התואר הראשון ב-1990 באוניברסיטה הפתוחה ואת לימודי התואר השני במחלקה למדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן ב-1995. הוא כתב דוקטורט באוניברסיטת בר-אילן בנושא "דגם הדמוקרטיה היהודית מול דגם היהדות הדמוקרטית בהגות האורתודוקסיה המודרנית הציונית במאה העשרים". סיים בהצטיינות ב-2002. למד גם בבית מורשה.

תחומי ההוראה והמחקר שלו הם פוליטיקה השוואתית, מחשבה מדינית, מחשבה מדינית יהודית, יהדות ודמוקרטיה, חברה ופוליטיקה במדינת ישראל, הציונות הדתית ועוד. פרסם ספרים ומאמרים בעברית ובאנגלית העוסקים בציונות הדתית וכמו כן ערך ספר על המחשבה המדינית היהודית.

בתו היא הזמרת מירב הלינגר.

סיני ועוקר הרים

סִינָי ועוֹקֵר הָרִים הם שני סוגים של תלמידי חכמים. סיני הוא כינוי לתלמיד חכם המצטיין בידע רב ואילו עוקר הרים הוא כינוי לבעל יכולת שכלית גבוהה. התלמוד עוסק בשאלה מי משני הטיפוסים עדיף על פני מי.

סיני הוא כינוי לאדם הבקיא במקורות הלכתיים, כדוגמת המשנה והברייתא, כאילו אלה ניתנו לו במעמד הר סיני: "שמשנה וברייתא סדורין לו מפי השמועה כנתינתן מהר סיני" (כלשון רש"י), ואילו עוקר הרים הוא כינוי לאדם חריף שכל ובעל יכולת פלפול גבוהה בתורה: "דחריף ומפולפל בתורה, אף על פי שאין משנה וברייתא סדורין לו כל כך" (רש"י). המקורות עוסקים במחלוקת על חשיבותם היחסית.

קרן אבי חי

קרן אבי חי היא קרן צדקה פרטית שהוקמה בשנת 1984 על ידי הפילנתרופ היהודי-אמריקאי סנפורד ברנסטין. מטרת הקרן, על פי אתר האינטרנט שלה היא "לחזק את הזהות היהודית, את הזיקה למקורות יהודיים ואת הקשר למסורת היהודית של יהודים בכל מקום שבו היא פועלת – בישראל, בצפון אמריקה ובמדינות ברית המועצות לשעבר, וכן לשמר, לחזק ולהעמיק את הקשר שלהם למדינת ישראל".

הקרן הקימה בירושלים את בית אבי חי, מרכז תרבות הפועל בנושאים הקשורים ליהדות. כמו כן הקרן מעניקה מדי שנה את פרס אבי חי, ליחידים ומוסדות הפועלים לקירוב לבבות בין המחנות השונים בחברה היהודית בישראל. הקרן הקימה בשנת 1996, בעקבות רצח רבין, את "צו פיוס", העוסק בקירוב בין דתיים וחילונים בישראל.

בין הפרויקטים להם תורמת הקרן כספים נמצאים: תוכנית רביבים להכשרת מורים להוראת מדעי היהדות באוניברסיטה העברית, בית מורשה בירושלים, בית מדרש אלול, ארץ אחרת, בית מדרש קולות, פנים להתחדשות יהודית, מכון פרדס, מכינות קדם-צבאיות, עתיד במדבר, ממזרח שמש, רשת מורשה, הזמנה לפיוט, צהר, עלמא בית לתרבות עברית, בית הרב קוק ועוד.

יושב ראש חבר הנאמנים של הקרן הוא ארתור פריד, המנכ"ל שלה בישראל הוא אלי סילבר ובארצות הברית יוסי פרגר.

בכוונת הקרן להוציא את כל כספה עד שנת 2020, אז תיסגר הקרן.

את בית אבי חי מנהל ד"ר דוד רוזנסון (רו') החל משנת 2012 - רונזסון עלה ארצה עם משפחתו ממוסקבה בעקבות המינוי.

רב (אישה)

רַב או רַבָּה הוא תואר לאישה שהוסמכה באופן כלשהו לרבנות או המשמשת בתפקיד רב. התואר נמצא בשימוש החל מהמאה העשרים. בשנת 1972 הוסמכה לראשונה אישה באופן רשמי בידי התנועה הרפורמית, ומאוחר יותר הוסמכו נשים גם בתנועה הקונסרבטיבית ובזרמים ליברליים נוספים. עקבות ראשונות לקיומן של נשים שרצו להיסמך לרבנות ניתן למצוא עוד במאה ה-19.

במרכז הדיון אם לאפשר הסמכת נשים לרבנות ולפסיקת הלכות עומדת שאלת עמדת ההלכה וכיבוד המסורת. בעוד שזרמים מסוימים מאפשרים סמיכת נשים מראשית קיומם (יהדות רקונסטרוקטיבית), הדיון על הסמכת נשים עורר מחלוקת ארוכה בתנועות אחרות (יהדות קונסרבטיבית והיהדות הרפורמית), אשר בסופו של דבר שילבו נשים רבניות. ביהדות האורתודוקסית לא מקובלת סמיכה, ויותר נפוץ מעמד ביניים של נשים בעלות הסמכה תורנית מוכרת.

שלמה טיקוצ'ינסקי

ד"ר שלמה טיקוצ'ינסקי (נולד בי"ז באייר תשכ"ו, 7 במאי 1966) הוא היסטוריון ישראלי. תחום התמחותו הוא ההיסטוריה של עולם הישיבות במזרח אירופה ובארץ ישראל, והחברה החרדית בישראל.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.