בית וינדזור

בית וינדזוראנגלית: House of Windsor; מבוטא "וינזור") הוא בית המלוכה הבריטי הנוכחי, ששמו ניתן לו כתחליף לשם הגרמני בית סקסה-קובורג-גותה. לאחר מותה של המלכה ויקטוריה בשנת 1901, קיבל בית המלוכה הבריטי את שם בית האצולה הגרמני של הנסיך אלברט, סקסה-קובורג-גותה. שמו של בית המלוכה שונה לוינדזור בשנת 1917, במהלך תקופת שלטונו של המלך ג'ורג' החמישי בעת מלחמת העולם הראשונה, משום התחשבות ברגש האנטי-גרמני החזק בציבור בתקופת המלחמה נגד גרמניה. המלך ויתר גם על תוארי אצולה שהחזיק בית סקסה-קובורג-גותה בגרמניה.

וינדזור, כשמה של הטירה החביבה על רבים ממלכי בריטניה, משמש מאז כשם המשפחה של בני משפחת המלוכה. שמה של המלכה, למשל, הוא אליזבת אלכסנדרה מרי וינדזור. בשנת 1960 אומץ שם המשפחה מאונטבטן-וינדזור לצאצאי המלכה שאין להם תואר מלכותי.[1]

שם המשפחה אינו משמש ביומיום את המלכה עצמה ואת בניה, אך הוא נמצא בשימושם של בני מעגל המשפחה המורחב שאינם נושאים בתוארי אצולה גבוהים.

בית וינדזור
הממלכה המאוחדת ויתר ממלכות חבר העמים הבריטי
Badge of the House of Windsor
מדינה הממלכה המאוחדת ועוד 15 ממלכות חבר העמים הבריטי
בית האב בית סקסה-קובורג-גותה, ענף של בית וטין
מייסד ג'ורג' החמישי
ראש הבית הנוכחי אליזבת השנייה
שנת ייסוד 1917
אתניות בית סקסה-קובורג-גותה עם בית וטין
A Good Riddance - George V of the United Kingdom cartoon in Punch, 1917
"ברוך שפטרנו!" קריקטורה בעיתון פאנץ' המשבחת את המלך ג'ורג' החמישי על שנפטר מהתארים הגרמניים שהחזיק בית המלוכה, 1917

מלכי בית וינדזור

עץ משפחה

המלכה מרי
1867–1953
 
 
 
ג'ורג' החמישי
מלך הממלכה המאוחדת
1865–1936
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אליזבת, המלכה האם
1900–2002
 
 
 
ג'ורג' השישי
מלך הממלכה המאוחדת
1895–1952
אדוארד השמיני
מלך הממלכה המאוחדת
1894–1972
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיך פיליפ
דוכס אדינבורו
1921–
 
אליזבת השנייה
מלכת הממלכה המאוחדת
1926–
הנסיכה מרגרט
רוזנת סנודן
1930–2002
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיכה דיאנה
נסיכת וויילס
1961–1997
 
הנסיך  צ'ארלס
נסיך ויילס
1948–
אן
הנסיכה המלכותית
1950–
הנסיך אנדרו
דוכס יורק
1960–
הנסיך אדוארד
רוזן וסקס
1964–
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיך ויליאם
דוכס קיימברידג'
1982–
 
קתרין
דוכסית קיימברידג'
1982–
הנסיך הארי
דוכס סאסקס
1984–
 
מייגן, דוכסית סאסקס
1981–
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיך ג'ורג' מקיימברידג'
2013–
הנסיכה שארלוט מקיימברידג'
2015–
הנסיך לואי מקיימברידג'
2018–
ארצ'י מאונטבאטן-וינדזור
2019–

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הלונדון גאזט, מספר 41948, עמוד 1003, 8 בפברואר 1960
אדוארד השמיני, מלך הממלכה המאוחדת

אדוארד השמיני (באנגלית: Edward VIII, שמו המלא: אדוארד אלברט כריסטיאן ג'ורג' אנדרו פטריק דייוויד וינדזור; 23 ביוני 1894 - 28 במאי 1972) היה מלך הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה, אירלנד ושטחי חסותה וקיסר הודו מ־20 בינואר 1936 ועד להתפטרותו ב־11 בדצמבר 1936.

אדוארד זיעזע את בריטניה כולה כשהודיע על ויתורו על כס המלכות לאור רצונו להתחתן עם אהובתו האמריקאית ווליס סימפסון, שהייתה גרושה ובשל כך נישואיהם נמנעו על פי החלטת הממשלה הבריטית, אליה מחויב המלך. לאחר ויתורו על הכתר, קיבל אדוארד את התואר הוד מעלתו המלכותי דוכס וינדזור, שהיה תואר סמלי בלבד. בני הזוג עברו לצרפת, שם נישאו, ולאחר מכן חיו בארצות הברית ובצרפת. בשנות מלחמת העולם השנייה שירת אדוארד כמושל הבריטי של איי בהאמה.

אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת

אליזבת אלכסנדרה מרי וינדזור (באנגלית: Elizabeth Alexandra Mary Windsor; נולדה ב-21 באפריל 1926), או המלכה אליזבת השנייה (Queen Elizabeth II), היא מלכת הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד ו-15 מדינות נוספות. מכהנת גם כראש חבר העמים הבריטי, בו חברות גם מדינות שהיא אינה מולכת עליהן. החל מספטמבר 2015 הפכה למלכה אשר תקופת כהונתה היא הארוכה ביותר בהיסטוריה של המלוכה הבריטית.

החל מאוקטובר 2016, לאחר פטירת ראמה התשיעי מלך תאילנד, היא מנהיגת המדינה הוותיקה ביותר בעולם.

מלבד היותה ראש הממלכה המאוחדת וחבר העמים הבריטי, משמשת אליזבת כמפקדת העליונה של הצבא הבריטי ומושלת כנסיית אנגליה. במקומות מסוימים היא נושאת תארים שונים, בין היתר: דוכס נורמנדי, דוכסית לנקסטר, הצ'יף הראשי של פיג'י ולורד האי מאן. המלכה היא אחת משני אישים בלבד המכהנים כראש מדינה ביותר ממדינה אחת (השני הוא נשיא צרפת, המכהן כנסיך שותף של אנדורה).

בעת תחילת שלטונה, בשנת 1952, היו נתונות למלכותה שבע מדינות, ולאורך כהונתה היא מלכה ב-32 מדינות שונות. במהלך כהונתה קיבלו מדינות רבות שהיו נתונות לשלטון האימפריה הבריטית עצמאות, אך חלקן הוסיפו לראות בה את מלכתן באופן סמלי עד שמינו לעצמן ראש מדינה מקומי (בדרך-כלל נשיא). 15 מדינות מלבד בריטניה מוסיפות לראות בה את מלכתן גם כיום, והן קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, ג'מייקה, ברבדוס, גרנדה, בהאמה, פפואה ניו גינאה, איי שלמה, טובלו, סנט לוסיה, סנט וינסנט והגרנדינים, אנטיגואה וברבודה, בליז וסנט קיטס ונוויס. בכל מדינה ממדינות אלו מוכר שלטונה של המלכה באופן עצמאי והיא מיוצגת בהן על ידי מושל כללי, הממונה מטעמה בהמלצת הממשלה המקומית. כל המדינות שבהן מולכת אליזבת השנייה חברות בחבר העמים הבריטי ואוכלוסייתן מקיפה כ-130 מיליון תושבים. בחבר העמים הבריטי חברות גם מדינות שאינן נתונות למלכותה של אליזבת השנייה, אולם היא מכהנת כראש הארגון.

סמכויותיה רחבות היקף להלכה, אך בפועל אין היא רשאית לעשות בהן שימוש. כמעט כל פעולותיה, בפרט בתחום הפוליטי, נעשות לצרכים סמליים וטקסיים בלבד. לדוגמה, בעת הצגת ממשלה חדשה בבריטניה, היא נדרשת לקרוא את הנאום שכתב ראש הממשלה הנבחר כאילו כתבה אותו בעצמה. בינואר 2013 נחשף חריג למצב זה בממלכה המאוחדת: חוקים הנוגעים למלוכה הבריטית הובאו לאישורם של אליזבת השנייה או בנה צ'ארלס, וחלקם נפסלו על ידם.כהונתה החלה עם פטירת אביה, המלך ג'ורג' השישי, ב-6 בפברואר 1952. היא נישאה בשנת 1947 לנסיך פיליפ, הנושא מאז נישואיהם בתואר "הדוכס מאדינבורו" (ובהתאם, אליזבת היא גם דוכסית אדינבורו מנישואיה לפיליפ, בלי קשר לעובדת היותה מלכה), שכן במקרה שהמלכה מכהנת בתפקיד המונרך, בעלה אינו נקרא "מלך".

אן, הנסיכה המלכותית

אן, הנסיכה המלכותית (Anne, Princess Royal, נולדה ב-15 באוגוסט 1950) היא בתה של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, והנסיכה השביעית שנושאת בתואר "נסיכה מלכותית". הנסיכה הייתה הראשונה מבית המלוכה הבריטי שהשתתפה בתחרויות האולימפיאדה.

ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת

ג'ורג' החמישי (באנגלית: George V‏; 3 ביוני 1865 - 20 בינואר 1936), הידוע גם בשמו המלא ג'ורג' פרדריק ארנסט אלברט, היה מלך הממלכה המאוחדת והדומיניונים הבריטים, וקיסר הודו, החל מ-6 במאי 1910 ועד מותו ב-1936. ג'ורג' היה המונרך הבריטי הראשון מבית וינדזור, אותו הקים מתוך הענף הבריטי של בית סקסה-קובורג-גותה הגרמני.

ג'ורג' שירת בצי המלכותי החל מגיל 12, אך בעקבות מותו המוקדם של אחיו הבכור, הנסיך אלברט ויקטור, דוכס קלרנס ואייבונדייל, הוא התקדם למקום השני בסדר הירושה לכתר הבריטי אחרי אביו. הוא נישא לארוסתו של אחיו הבכור המנוח, מרי מטק. אף על פי שהרבה לנסוע עם אשתו ברחבי האימפריה הבריטית הוא נטה להישאר בביתו ולטפח את תחביביו השונים.

ג'ורג' הוכתר למלך-קיסר ב-1910 לאחר מות אביו, המלך אדוארד השביעי. הוא היה קיסר הודו היחיד שנכח בדורבר דלהי שלו, בו הופיע לפני נתיניו ההודיים כשעל ראשו הכתר האימפריאלי של הודו, שנוצר לכבוד האירוע. במהלך מלחמת העולם הראשונה הוא ויתר על כל תאריו הגרמניים יחד עם קרובי משפחתו שהיו נתינים בריטיים, ושינה את שמו של בית המלוכה הבריטי לשם אנגלי. בתקופת שלטונו פוצלה המלוכה על ידי הפרלמנט הבריטי, כך שג'ורג' שלט בכל דומיניון כממלכה נפרדת, ובכך נסללה הדרך להתפתחותו של חבר העמים הבריטי. בתקופת שלטונו הוא התמודד עם עליית הסוציאליזם, קומוניזם, פשיזם, רפובליקניזם אירי וממשל הלייבור הראשון.

בעשרים שנותיו האחרונות סבל ג'ורג' מבריאות רעועה. יורשו היה בנו, אדוארד.

ג'ורג' השישי, מלך הממלכה המאוחדת

ג'ורג' השישי (באנגלית: Albert Frederick Arthur George - אלברט פרדריק ארתור ג'ורג'; 14 בדצמבר 1895 - 6 בפברואר 1952) היה מלך הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד מ-11 בדצמבר 1936 ועד מותו. טקס הכתרתו נערך ב-12 במאי 1937. בנוסף להיותו מלך בריטניה הגדולה וצפון אירלנד, הוא היה אחרון קיסרי הודו (עד עצמאות הודו ב-1947), והאחרון שנשא בתואר מלך אירלנד (עד פרישתה מחבר העמים הבריטי ב-1949).

עלה לשלטון בעקבות התפטרותו של אחיו הבכור, אדוארד השמיני, שוויתר על כיסא המלוכה כדי להינשא לאהובתו ווליס סימפסון.

דיאנה, הנסיכה מוויילס

דיאנה, הנסיכה מויילס; ליידי דיאנה פרנסס ספנסר (באנגלית: Diana, Princess of Wales; Lady Diana Frances Spencer‏; 1 ביולי 1961 - 31 באוגוסט 1997) בת לאצולת בית ספנסר, הייתה אשתו הראשונה של צ'ארלס, הנסיך מוויילס מ-1981 עד לגירושיהם ב-1996, ואמם של היורש השני והשישי בסדר הירושה לכתר הבריטי, הנסיכים ויליאם והארי. היא כונתה בפי רבים "הנסיכה דיאנה", אך תואר זה שגוי.

בין נישואיה לנסיך מוויילס ב-1981 ועד מותה בתאונת דרכים בפריז ב-1997 הייתה דיאנה אחת הדמויות הציבוריות המוכרות, המצולמות והאהובות ביותר בממלכה המאוחדת ובעולם. התקשורת העולמית כינתה אותה פעמים רבות בכינויי-החיבה "ליידי די" או "הנסיכה די".

הנסיך אדוארד, רוזן וסקס

הנסיך אדוארד, רוזן וסקס (באנגלית: Prince Edward, Earl of Wessex; נולד כאדוארד אנטוני ריצ'רד לואיס ב-10 במרץ 1964) הוא בנם של המלכה אליזבת השנייה והנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו, והאחד-עשר בסדר הירושה לכתר הבריטי. מאז נישואיו בשנת 1999 נושא הנסיך בתואר "רוזן וסקס".

הנסיך אנדרו, דוכס יורק

הנסיך אנדרו אלברט כריסטיאן אדוארד וינדזור, הדוכס מיורק (באנגלית: Prince Andrew, Duke of York, נולד ב-19 בפברואר 1960) הוא בנה השני וילדה השלישי של המלכה אליזבת השנייה מבית וינדזור, ומחזיק בתואר "דוכס יורק" מאז 1986.

הנסיך אנדרו הוא השמיני בסדר הירושה לכתר הבריטי.

הנסיך ג'ורג' מקיימברידג'

הנסיך ג'ורג' מקיימברידג' (באנגלית: Prince George of Cambridge; שם מלא: ג'ורג' אלכסנדר לואי. באנגלית: George Alexander Louis,; נולד ב-22 ביולי 2013) הוא בנם הבכור של הדוכס והדוכסית מקיימברידג' ויליאם וקתרין.

ג'ורג' הוא הנכד הראשון של צ'ארלס, נסיך ויילס והנין השלישי של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, והראשון ממין זכר. הוא השלישי בסדר הירושה לכתר הבריטי, אחרי סבו ואביו, ולפני אחותו, הנסיכה שארלוט מקיימברידג', שנולדה ב-2 במאי 2015, ואחיו הנסיך לואי מקיימברידג' שנולד ב-23 באפריל 2018.

הנסיך הארי, דוכס סאסקס

הנסיך הנרי צ'ארלס אלברט דייוויד וינדזור, דוכס סאסקס, מכונה בדרך כלל הנסיך הארי (באנגלית: Henry Charles Albert David; נולד ב-15 בספטמבר 1984) הוא בנם השני של הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה, והשישי בסדר הירושה לכתר הבריטי.

הנסיך ויליאם, דוכס קיימברידג'

הנסיך ויליאם, דוכס קיימברידג' (באנגלית: Prince William, Duke of Cambridge; נולד ב-21 ביוני 1982), שנודע בעבר כ"הנסיך ויליאם מוויילס" ובשמו המלא ויליאם ארתור פיליפ לואי וינדזור (William Arthur Philip Louis Mountbatten Windsor) הוא בנם הבכור של צ'ארלס, נסיך ויילס, ושל דיאנה, הנסיכה מוויילס, והשני בסדר הירושה לכתר המלוכה הבריטי.

הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו

הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו (באנגלית: Prince Philip, Duke of Edinburgh; פיליפ מאונטבטן; נולד בשם הנסיך פיליפוס אנדראו של יוון ודנמרק ב-10 ביוני 1921); הוא בעלה של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, ואביו של יורש כס מלכות בריטניה, צ'ארלס, נסיך ויילס.

בנוסף לתפקידיו המלכותיים, הנסיך פיליפ הוא גם פטרונם של ארגונים רבים, האות הבינלאומי לנוער וצעירים, הקרן העולמית לשימור חיות הבר ונשיא אוניברסיטת קיימברידג' ואוניברסיטת אדינבורו. הנסיך מתמסר במיוחד לשימור איכות הסביבה מאז ביקורו באנטארקטיקה לפני למעלה מיובל שנים, בשנת 1956.

הנסיכה מרגרט, רוזנת סנודן

הנסיכה מרגרט, רוזנת סנודן (באנגלית: Princess Margaret, Countess of Snowdon;‏ 21 באוגוסט 1930 - 9 בפברואר 2002) הייתה אחותה הצעירה של מלכת הממלכה המאוחדת אליזבת השנייה ובתם של המלך ג'ורג' השישי ואליזבת, המלכה האם. לאחר נישואיה הראשונים החזיקה בתואר "רוזנת סנודן" ולאורך השנים מילאה תפקידים ייצוגיים שונים מטעם בית המלוכה הבריטי.

לואי מאונטבטן

אדמירל הצי, הלורד לואי פרנסיס אלברט ויקטור ניקולאס ג'ורג' מאונטבטן, הרוזן הראשון מבורמה, (Louis Francis Albert Victor Nicholas Mountbatten, 1st Earl Mountbatten of Burma) ‏(25 ביוני 1900 - 27 באוגוסט 1979) היה מדינאי, אדמירל בריטי וראש מטה ההגנה של בריטניה, בן משפחת המלוכה (נינה של המלכה ויקטוריה). נרצח על ידי המחתרת האירית.

מלכי בריטניה

מלכי בריטניה מלכו בממלכת בריטניה הגדולה, שאוחדה מממלכת אנגליה וממלכת סקוטלנד ב-2 במאי 1707, ולאחר מכן ועד היום מלכו בממלכה המאוחדת, שהיוותה את האיחוד בין בריטניה הגדולה לממלכת אירלנד בשנת 1801.

בנוסף לבריטניה המונרך הבריטי הוא מלכם של השבע עשרה ממלכות חבר העמים הבריטי שנמצאות באוניה פרסונלית עם בריטניה.

מרי מטק

מרי מִטֶּק (באנגלית: Mary of Teck) (ויקטוריה מרי אוגוסטה לואיז אולגה פאולין קלודין אגנס) (26 במאי 1867 - 24 במרץ 1953), הייתה אשתו של ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת וקיסר הודו.

אף על פי שעל פי ייחוסה הייתה מרי נסיכת טק בממלכת וירטמברג, היא נולדה וגדלה באנגליה. הוריה היו פרנסיס, דוכס טק, שהיה ממוצא גרמני, והנסיכה מרי אדלייד מקיימברידג', בת למשפחת המלוכה הבריטית. באופן בלתי רשמי היא נקראה "מאי" (May), על שם החודש שבו נולדה. בגיל 24 היא התארסה עם הנסיך אלברט ויקטור, דוכס קלרנס ואייבונדייל, בנו הבכור של הנסיך מויילס (לימים אדוארד השביעי, מלך הממלכה המאוחדת), אך שישה שבועות לאחר ההכרזה על האירוסין נפטר הנסיך באופן בלתי צפוי מדלקת ריאות. בשנה שלאחר מכן היא אורסה לאחיו של אלברט ויקטור, ג'ורג', שלימים נעשה מלך. לפני שבעלה עלה לכס המלוכה היא נשאה בתארים דוכסית יורק, דוכסית קורנוול ונסיכת ויילס. כרעיית המלך החל משנת 1910, היא תמכה בבעלה בתקופת מלחמת העולם הראשונה, בתקופות כאשר היה חולה ובתקופת השינויים המדיניים שלאחר המלחמה ועליית הסוציאליזם והלאומיות. לאחר מותו של ג'ורג' ב-1936 היא הפכה להיות המלכה האם כאשר בנה הבכור אדוארד עלה לכס המלוכה, אך לדאבונה הוא התפטר מתפקידו בסופה של אותה שנה כדי שיוכל לשאת את אהובתו ווליס סימפסון, שהייתה גרושה פעמיים. היא תמכה בבנה השני אלברט, שירש את כס המלכות מאחיו, עד למותו ב-1952 והלכה לעולמה שנה לאחר מכן במהלך תקופת מלוכתה של נכדתה אליזבת השנייה, עוד לפני שהתקיים טקס ההכתרה של זו האחרונה.

נאום המלך

נאום המלך (באנגלית: The King's Speech) הוא סרט דרמה בריטי-אוסטרלי משנת 2010 בבימויו של טום הופר, אודות מלך בריטניה ג'ורג' השישי הסובל מגמגום, ויחסיו עם קלינאי התקשורת ליונל לוג שעזר לו להתגבר על כך. את התסריט לסרט כתב דייוויד סיידלר (שסבל בעצמו מגמגום) בהתבסס על התרחשויות אמיתיות.

בדרמה התקופתית מככבים השחקנים קולין פירת' המגלם את ג'ורג' השישי, וג'פרי ראש המגלם את לוג. צילומי הסרט החלו בחודש נובמבר 2009 בבריטניה. הסרט יצא בארצות הברית בתפוצה מוגבלת ב-26 בנובמבר 2010, ועלה לאקרנים ברחבי בריטניה ב-7 בינואר 2011. הסרט זכה בפרס אוסקר לסרט הטוב ביותר.

צ'ארלס, נסיך ויילס

הנסיך צ'ארלס פיליפ ארתור ג'ורג' וינדזור (Charles, Prince of Wales, ‏נולד ב-14 בנובמבר 1948) הוא יורש העצר, נסיך ויילס והראשון בסדר הירושה לכתר הבריטי. הוא יורש העצר לתקופה הארוכה ביותר בתולדות מלכי אנגליה, 67 שנה (החל מעליית אמו המלכה אליזבת השנייה למלוכה ב-6 בפברואר 1952, כאשר היה בן 3); אם יירש את אמו, יהיה המונרך הבריטי שנכנס לתפקיד בגיל המבוגר ביותר. המונרך המבוגר ביותר שנכנס לתפקיד נכון להיום היה ויליאם הרביעי, שנכנס לתפקיד בגיל 64‏.

קמילה, דוכסית קורנוול

קמילה פרקר בולס (באנגלית: Camilla Parker Bowles; נולדה ב-17 ביולי 1947) היא אשתו של הנסיך צ'ארלס, יורש העצר של הממלכה המאוחדת וחברת בית המלוכה הבריטי. במשך שנים הייתה חברתו בהסתר ואחר כך ידועתו בציבור, עד לנישואיהם ב-9 באפריל 2005. מאז נישואיה קמילה נושאת בתארים נסיכת ויילס ודוכסית קורנוול. הדוכסית נמנעת מלהשתמש בתואר רם המעלה יותר "נסיכת ויילס" כדי לא לפגוע בזכרה של דיאנה, הנסיכה מוויילס, המזוהה בציבור כ"נסיכת ויילס".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.