בית הכנסת הגדול של הוסיאטין

בית הכנסת הגדול של הוסיאטין (נקרא גם Festungs-Schule) הוא בית כנסת לשעבר בהוסיאטין אשר בגליציה שבאוקראינה. בית הכנסת הגדול של הוסיאטין הוא דוגמה נדירה של בתי הכנסת שנבנו על מבצרים[1] וסגנונו כסגנון הרנסאנס[2]. בגלל שנבנה בסגנון מיוחד לבתי כנסת ועוד על מבצר, בית כנסת זה זכה לביקורות חיוביות: ש. אנ-סקי אמר על בית הכנסת שהוא בין הנפלאים והענוגים שבגליציה[3]. ועומר ברטוב כינה אותו מצוין[4].

בית הכנסת הגדול של הוסיאטין
Синагога. Гусятин. 01
מידע על המבנה
מדינה אוקראינה  אוקראינה
קואורדינטות 49°04′24″N 26°12′31″E / 49.07333333°N 26.20861111°E

היסטוריה

בית הכנסת נבנה במאה ה-16 והגיע לפריחה במאה ה-19 יחד עם הגעת החסידות, בית הכנסת אף שימש את חסידי הוסיאטין אך כמו הקהילה היהודית בית הכנסת החל להתדרדר ממלחמת העולם הראשונה, מעזיבת האדמו"ר מהוסיאטין ירד מספר המתפללים עד שכמעט נזנח לאחר ההגליות של הרוסים והפוגרומים. בין מלחמות העולם בית הכנסת זכה לעדנה חדשה, אך לתקופה קצרה, עד הכיבוש על ידי גרמניה הנאצית. עם הגעת הנאצים ב-9 באוגוסט 1941 החלו הגרמנים להקשות על היהודים לערוך תפילות בבית הכנסת עד שהקהילה חוסלה לחלוטין במרץ 1942, ובית הכנסת ננטש, נבזז ונהרס. הרוסים, ששיחררו את העיר, החליטו ב-1972 (בניגוד לפעילותיהם בשאר מבני הדת) לשפץ את בית הכנסת ולהקים בו מוזיאון.[5] נכון ל-2009, קרסה תקרת בית הכנסת והמבנה עומד נטוש.

תמונות

הערות שוליים

  1. ^ עקבות נעלמות של גליציה היהודית באוקראינה של ימינו נכתב על ידי עומר ברטוב, בית הדפוס של אוניברסיטת פרינסטון 2007
  2. ^ בית הכנסת באתר המרכז להיסטוריה יהודית
  3. ^ "האויב בתענוגו: במסע בתחום המושב היהודים בזמן מלחמת העולם הראשונה" נכתב על ידי ש. אנ-סקי
  4. ^ עקבות נעלמות של גליציה היהודית באוקראינה של ימינו נכתב על ידי עומר ברטוב, בית הדפוס של אוניברסיטת פרינסטון 2007
  5. ^ בתי הכנסת של אוקראינה
בית כנסת

בית כנסת הוא בית התפילה היהודי. השם "כנסת" מקורו מהשורש כ.נ.ס, והוא נקרא כך על שם ההתכנסות של האנשים בו. בית הכנסת מכונה מקדש מעט מפאת קדושתו והשוואתו לבית המקדש.

היהודים נוהגים להתפלל שלוש פעמים ביום, בבוקר תפילת שחרית, אחר הצהרים תפילת מנחה ובערב תפילת ערבית. בשבתות, ראשי חודשים וחגים נוספת תפילה אחר תפילת שחרית ושמה תפילת מוסף (ביום כיפור נוספת גם תפילת נעילה לאחר תפילת מנחה).

אף שכל בית כנסת פתוח בפני כל יהודי, נחלקים בתי הכנסת לפי שני קריטריונים עיקריים: לפי עדה (על פי רוב בשל השוני בנוסח התפילה): אשכנזים (נוסח אשכנז או נוסח ספרד), ספרדים (נוסח הספרדים), תימנים וכו' - ולפי זרם ביהדות - אורתודוקסים, קונסרבטיבים, רפורמים, קראים וכו'.

הוסיאטין

הוסיאטין (באוקראינית: Гусятин), הנקראת גם גוסיאטין, היא עיר במחוז טרנופול, אשר בדרום-מערב אוקראינה. הוסיאטין היא הבירה האדמיניסטרטיבית של מחוז המשנה הוסיאטינסקי. העיר שוכנת בעיקר על הגדה המערבית של נהר הזברוץ' אשר שימש כגבול בין האימפריה האוסטרו-הונגרית לאימפריה הרוסית במאה ה-19. היא משתייכת לאזור ההיסטורי גליציה המזרחית.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.